» »

Windows 8.1 je prispel

Windows 8.1 je prispel

Bolj barvito ozadje štartnega zaslona

vir: The Windows Blog
The Windows Blog - Microsoft je na svoji spletni trgovini z včerajšnjim dnem uporabnikom operacijskega sistema Windows 8 omogočil prenos paketa, ki operacijski sistem nadgradi na Windows 8.1. Nadgradnja je za uporabnike Windows 8 brezplačna, medtem ko bodo morali ostali, ki licence za lani predstavljeno verzijo Oken še nimajo, Windows 8.1 kupiti v škatli. To bodo lahko naredili že danes.

Novosti, ki jih prinaša osvežitev Microsoftovega namiznega in tabličnega operacijskega sistema, smo večinoma že omenjali. Vrača se gumb start, ki sicer ne odpre štartnega menija, kot vse do Windows 7, temveč štartni zaslon, ki ga poznamo že z Windows 8 in do katerega se je dostopalo s postavljanjem kazalca na spodnji levi vogal zaslona. Štartni zaslon bo po novem na ozadju imel isto sliko, kot namizje, medtem ko v Windows 8 Microsoft uporablja drugačne grafike, ter bo v Windows 8.1 obenem še bolj nastavljiv, kot v osmici. Nova je še možnost, da se računalnik zažene neposredno na namizje, mimo štartnega zaslona. V štartni zaslon vgrajeno iskanje je po novem še bolj funkcionalno, saj ne išče več le po vsebini diskov na računalniku, temveč z uporabo Binga išče tudi po spletu, po uporabnikovem oblaku (SkyDrive), po zbirki Xbox Music, itd., odvisno od naročnin uporabnika.

Izboljšana je večopravilnost, zdaj bo mogoče na istem zaslonu prikazovati do 4 aplikacije, katerih pogledi bodo lahko zasedali poljuben delež zaslona (Windows 8 omogoča le glavno aplikacijo z ozkim pasom za drugo aplikacijo), izboljšana je podpora uporabi več monitorjev, izboljšano je prilagajanje izrisa elementov ločljivosti in velikosti zaslona (beri: konkurenti Applove Retine bodo z Windows 8.1 končno postali uporabni tudi za tiste, ki nimajo sokoljega vida) in še mnogo novosti. Jedro operacijskega sistema se ni spremenilo, torej gonilniki in aplikacije delujejo na Windows 8 in 8.1, a 8.1 vseeno prinaša možnost nekaterih izboljšav. S tem v mislih so razvite že prve aplikacije, npr. Microsoftovi Xbox Music, Mail, Calendar, Facebook je že pripravil svojo uradno aplikacijo, še več pa jih bo nedvomno sledilo.

Pomembna novost Windows 8.1 je še, da operacijski sistem avtomatično in veliko bolj neopazno kriptira sistemsko particijo, kar je seveda velika varnostna prednost za uporabnike. Funkcijo sicer mora podpirati strojna oprema, a bo podpora verjetno iz leta v leto bolj obsežna. Teste svežega operacijskega sistema si lahko preberete na Ars Technici, The Verge in še marsikje drugje.

270 komentarjev

««
«
1 / 6
»»

Mipe ::

(Windows 8.1 omogoča le glavno aplikacijo z ozkim pasom za drugo aplikacijo)

Je mišljen Windows 8?

Sicer pa... je res Windows 8.1 prišel? Ker mi Windows Update ne kaže ničesar.

s1m0n ::

V Trgovini/Storu imaš posodobitev! Start -> Trgovina/Store

Jaz nisem posodobil ker sem zadovoljen s tem kar mi že 8 nudi.

Goran's Blog ::

Po tem pojdi:
http://mcakins.com/enable-all-apps-wind...

Samo pazite kar sem bral, je to freesh install neki črez 3gb velik in di da potem programe v old history.

Runnagain ::

Posodobil, update-a je 3,5Gb, šlo gladko skozi. Bistvenih sprememb še nisem opazil.

pegasus ::

Kaj pa ubuntu 13.10? Na isti dan ;)

Mipe ::

@s1m0n: hvala! Sicer sem moral ročno poiskati ta Store, ker sem ga skenslal s svojega starta :P

Nummy ::

Oraktično nič opazno novega + SNR na zvočni ne dela več in mi moteče šumi, ko je tišina v slušalkah...

Tisti start screen pa še vedno tak kot prej in še vedno neuporaben za desktop. Če mora kdo plačat za upgrade: se ne splača, prišparajte denar za kaj drugega.

Assass1n ::

Tok zasede ta hudič, to malo dvomim ker sem imel update dol v eni uri pa mam 8mbit download.
Kako je z aktivacijo, sedaj mi dela kaj pa če dam windows na novo gor?
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

krneki0001 ::

Na MSDNAA so bili že nekaj časa nazaj gor dani. Pa zadeva deluje odlično na moji mašini. Tudi s slušalkami nimam nobenega problema.
Delajo pa hitreje kot win 8, pa že ti so bili hitri.

Je kar nekaj sprememb, nekaj tudi takih, ki sem si jih v navadni osmici želel, pa sem moral potem dodatne programe laufat, sedaj pa je to že v sistemu.

Uporabno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

darkolord ::

Dve stvari iz 8.1, ki jih od sedaj zmeraj nastavim in precej pomagata pri privajanju novih uporabnikov:
- go to the desktop instead of Start when i log in
- show my desktop background on start

Ta druga naredi precej razlike, saj se destkop samo malo zatemni in čez pojavijo ploščice, namesto da se cel zaslon zamenja (vključno z ozadjem).

Če mora kdo plačat za upgrade
Upgrade je brezplačen.

Martin Krpan ::

Pa bo možmo to posneti na DVD ali bo potrebno vedno na novo downlodati ?
Je potrebno pri novi inštalaciji prvo dat gor 8 ali je možno direkt iz 8.1 ?

darkolord ::

Je možno direkt 8.1.

krneki0001 ::

Če imaš novo cifro(serijsko) za win 8.1, potem lahko daš na dvd ali ključek in vsakič inštaliraš na novo, če imaš samo upgrade brez serijske, potem prvo osmico, potem 8.1 upgrade.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

cojss ::

Assass1n je izjavil:

Tok zasede ta hudič, to malo dvomim ker sem imel update dol v eni uri pa mam 8mbit download.


Z 8 Mbit v eni uri preneses točno 3.5 GB ;)

Vajenc ::

Vrača se gumb start, ki sicer ne odpre štartnega menija, kot vse do Windows 7, temveč štartni zaslon, ki ga poznamo že z Windows 8

Desni klik na start gumb odpre nekaj podobnega kot stari štartni meni.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

s1m0n ::

8.1 se lahko namesti z MS generičnim ključem (kot testno, ne aktivirano verzijo) in se jo nato aktivira z ključem od Win 8. Tak, da za aktivacijo deluje ključ od win8 ni pa možno s tem ključem namestit win 8.1!

SLO_Matej ::

Vajenc je izjavil:

Vrača se gumb start, ki sicer ne odpre štartnega menija, kot vse do Windows 7, temveč štartni zaslon, ki ga poznamo že z Windows 8

Desni klik na start gumb odpre nekaj podobnega kot stari štartni meni.

Saj je na Windows 8 tudi. Le da ni bilo gumba, si pač z desno miškino tipko kliknil v kot. Sedaj je Start gumb stalno viden v opravilni vrstici, prej se je pokazal, ko si se z miško postavil v spodnji levi kot.

kriko1 ::

Kje ima windows store kak log? Ne morem nadgradit pa mi javi "some error happened"

SLO_Matej ::

Zapri ga in ponovno odpri. Ali pa se izpiši in ponovno vpiši.

Ganon ::

darkolord je izjavil:

Dve stvari iz 8.1, ki jih od sedaj zmeraj nastavim in precej pomagata pri privajanju novih uporabnikov:
- go to the desktop instead of Start when i log in
- show my desktop background on start


Kje točno? Sem slep?

m47hingi ::

A je kdo naletel in rešil sledeče težave pri posodobitvi

Sorry, it looks like this PC can't run Windows 8.1. This might be because the Users or Program Files folder is being redirected to another partition.

Razlog poznam in sicer, ker imam za sistemski disk ssd sem premaknil Users mapo med inštalacijo na hdd s pomočjo audit mode - kar je seveda edino možno, glede na velikost ssdjev.

Sicer tipično za Microsoft, da niso predvideli tega scenarija....

Engineer_ ::

m47hingi je izjavil:


Sicer tipično za Microsoft, da niso predvideli tega scenarija....


Ne, le tvoj način uporabe ssdja je napačen. Kupi zadosti velik ssd, vsaj 120 gb in tvojega nesmiselnega čaranja z lokacijo mape users ne bo več. Zato smo ostali uporabniki počakali na pametne cene 120 ali še bolje 250 gb ssdjev namesto da bi brezglavo kupili 60 gb ssdje pred nekaj leti in delali takšne traparije kot je premikanje mape users.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

BlueKnight ::

Kaj Windows 8.1 in Trusted Platform Module 2 ti še vedno lahko brick-asta računalnik samodejno? Sem se ravno spomnil tistega opozorila organa Nemčije za računalniško varnost.
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

AvtoR ::

Imam Windows8 in dodatek Media Center. Če nadgradim na 8.1 mi Media Center ostene?

darkolord ::

Ganon je izjavil:

darkolord je izjavil:

Dve stvari iz 8.1, ki jih od sedaj zmeraj nastavim in precej pomagata pri privajanju novih uporabnikov:
- go to the desktop instead of Start when i log in
- show my desktop background on start


Kje točno? Sem slep?
Desni klik na taskbar -> properties

m47hingi ::

Engineer_ je izjavil:

m47hingi je izjavil:


Sicer tipično za Microsoft, da niso predvideli tega scenarija....


Ne, le tvoj način uporabe ssdja je napačen. Kupi zadosti velik ssd, vsaj 120 gb in tvojega nesmiselnega čaranja z lokacijo mape users ne bo več. Zato smo ostali uporabniki počakali na pametne cene 120 ali še bolje 250 gb ssdjev namesto da bi brezglavo kupili 60 gb ssdje pred nekaj leti in delali takšne traparije kot je premikanje mape users.



Oprosti, ampak imam 120 GB SSd (111 GB na voljo) od katerega je zasednih 78 GB za sistem (22) in programe.
Uporabniških pa imam krepko preko teme, takoj da ne pametuj nekaj.
Trapast pa si ti če kupuješ SSdje za hranjenje podatkov
Pa ni nobeno čaranje, drugače ne bi bilo te funkcionalnosti
Če ne premorejo 2013 niti toliko fleksibilnosti sistema...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m47hingi ()

hawkwood ::

A ima še kdo težave z desnim klikom na desktop? Zgleda da se nekaj zacikla..

EDIT: Pa ni mi jasn zakaj mi search polovico procesorja pobere..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hawkwood ()

Engineer_ ::

m47hingi je izjavil:

Engineer_ je izjavil:

m47hingi je izjavil:


Sicer tipično za Microsoft, da niso predvideli tega scenarija....


Ne, le tvoj način uporabe ssdja je napačen. Kupi zadosti velik ssd, vsaj 120 gb in tvojega nesmiselnega čaranja z lokacijo mape users ne bo več. Zato smo ostali uporabniki počakali na pametne cene 120 ali še bolje 250 gb ssdjev namesto da bi brezglavo kupili 60 gb ssdje pred nekaj leti in delali takšne traparije kot je premikanje mape users.



Oprosti, ampak imam 120 GB SSd (111 GB na voljo) od katerega je zasednih 78 GB za sistem (22) in programe.
Uporabniških pa imam krepko preko teme, takoj da ne pametuj nekaj.
Trapast pa si ti če kupuješ SSdje za hranjenje podatkov
Pa ni nobeno čaranje, drugače ne bi bilo te funkcionalnosti
Če ne premorejo 2013 niti toliko fleksibilnosti sistema...


Glasbo, Filme in slike z lahkoto prestaviš drugam, windows 8.1 se nad tem ne bo pritožil. Preverjeno. Projektne mape tudi lahko prestaviš drugam ročno v programu. Ne vidim poante v premikanju mape users.

Just saying, me ne zanima kako imaš urejeno. Imej razmetano kot sam želiš samo ni microsoft kriv da imaš premajhen ssd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

DuleKrtola ::

m47hingi je izjavil:

A je kdo naletel in rešil sledeče težave pri posodobitvi

Sorry, it looks like this PC can't run Windows 8.1. This might be because the Users or Program Files folder is being redirected to another partition.

Razlog poznam in sicer, ker imam za sistemski disk ssd sem premaknil Users mapo med inštalacijo na hdd s pomočjo audit mode - kar je seveda edino možno, glede na velikost ssdjev.

Sicer tipično za Microsoft, da niso predvideli tega scenarija....



To me spominja na neumnost pri Office 365 student - pri instalaciji ne moreš izbrat posameznih programov in lokacije na disku

Gregor P ::

Engineer_ je izjavil:

Ne vidim poante v premikanju mape users.
Ga boš, ko boš želel spremeniti OS, optimizirati, ali formatirati sistem, se ti bo pokvaril disk itd. (razen morda, če jo že imaš itak kje drugje dodatno zrcalno zavarovano in ti je povsem vseeno, če se mapa "izbriše").
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Engineer_ ::

Gregor P je izjavil:

Engineer_ je izjavil:

Ne vidim poante v premikanju mape users.
Ga boš, ko boš želel spremeniti OS, optimizirati, ali formatirati sistem, se ti bo pokvaril disk itd. (razen morda, če jo že imaš itak kje drugje dodatno zrcalno zavarovano in ti je povsem vseeno, če se maša "izbriše").


Ko formatiram sistem jo skopiram drugam, nato pa nazaj na glavni disk.

Če jo prestaviš na drugo particijo je s tem nič dodatno ne zavaruješ, saj drug disk prav tako lahko spusti dušo. Zavaruješ jo samo če delaš backup.

optimiziranje os se ne dela tako da se prestavi mapo users, sploh ne če imaš ssd in s tem povsem uničiš problem fragmentacije diska.

Lokacije VSEGA v mapi users se lahko prilagodi. Vse se lahko prestavi drugam. Dokumente, slike, videote, glasbo, vse. Torej zato da nimaš na glavnem disku osebnih datotek, ker pač ne sodijo na glavni disk. Samo osnovo pa pustiš tam kjer je, torej appdata kjer imaš local, roaming in takšne reči. ker te reči se te kot uporabnika itak ne tičejo in je povsem vseeno če izginejo. Večinoma. Če so pomembne pa pač poskrbiš za backup.


HINT: pojdi v mapo USERS in z desno miškino tipko klikni na mapo Moji Dokumenti, nato Lastnosti, nato pa na zavihek MESTO ;) Its not that hard but it is quite simple. win 8.1 to prebavi brez najmanjšega problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

m47hingi ::

Engineer_ je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Engineer_ je izjavil:

Ne vidim poante v premikanju mape users.
Ga boš, ko boš želel spremeniti OS, optimizirati, ali formatirati sistem, se ti bo pokvaril disk itd. (razen morda, če jo že imaš itak kje drugje dodatno zrcalno zavarovano in ti je povsem vseeno, če se maša "izbriše").


Ko formatiram sistem jo skopiram drugam, nato pa nazaj na glavni disk.

Če jo prestaviš na drugo particijo je s tem nič dodatno ne zavaruješ, saj drug disk prav tako lahko spusti dušo. Zavaruješ jo samo če delaš backup.

optimiziranje os se ne dela tako da se prestavi mapo users, sploh ne če imaš ssd in s tem povsem uničiš problem fragmentacije diska.

Lokacije VSEGA v mapi users se lahko prilagodi. Vse se lahko prestavi drugam. Dokumente, slike, videote, glasbo, vse. Torej zato da nimaš na glavnem disku osebnih datotek, ker pač ne sodijo na glavni disk. Samo osnovo pa pustiš tam kjer je, torej appdata kjer imaš local, roaming in takšne reči. ker te reči se te kot uporabnika itak ne tičejo in je povsem vseeno če izginejo. Večinoma. Če so pomembne pa pač poskrbiš za backup.


HINT: pojdi v mapo USERS in z desno miškino tipko klikni na mapo moji dokumenti, nato pa na zavihek mesto ;) Its not that hard but it is quite simple. win 8.1 to prebavi brez najmanjšega problema.


Sam nimam nekaj pojma vidim, pa da ga imaš ti še manj.

V primeru, da imaš npr. sistem na ssd C, users in program data pa na na D kjer sta dva diska v raid 1 in maš vedno rezervno kopijo vsega, če crkne kateri od hdd menjaš in se polje obnovi avtomatsko brez da bi moral karkoli delat. (Tega dela z C še v praksi nisem, delal, ker se še ni zgodilo)Če bi slučajno crknil C pa preden namestiš nov sitem pa samo preimenuješ users v users2 in enako z program data, namestič sistem po končanju in delu v audit mode preimenuješ nazaj in je to to. Veliko manj dela kot tvoje kopiranje sem ter tja, predvsem pa varnost pred izgubo podatkov.

Engineer_ ::

zakaj ne bi imel sistemskega diska v raid 1? O_o

in raid 1 = backup. Sm rekel da je treba poskrbeti za backup, to je ena izmed možnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

techfreak :) ::

RAID ni backup, saj ti zagotavlja samo zaščito pred odpovedjo 1-n diskov ter boljši performance (odvisno od konfiguracije).

m47hingi ::

Engineer_ je izjavil:

zakaj ne bi imel sistemskega diska v raid 1? O_o

in raid 1 = backup. Sm rekel da je treba poskrbeti za backup, to je ena izmed možnosti.



Zato ker želim za prednosti ssd in sistema na njemu po drugi strani pa prednosti 2 TB trdega diska(oz v mojem primeru 2x2TB v raid 1), kjer imam lahko shranjeno vse kar mi je pomembno brez da bi me skrbelo kdaj sem nazadnje arhiviral, mesečno ali na dva meseca pa naredim backup na zunanji disk.

Pa očitno nisem edini, ki ima to tako urejeno.

http://answers.microsoft.com/en-us/wind...

Bwaze6 ::

s1m0n je izjavil:

8.1 se lahko namesti z MS generičnim ključem (kot testno, ne aktivirano verzijo) in se jo nato aktivira z ključem od Win 8. Tak, da za aktivacijo deluje ključ od win8 ni pa možno s tem ključem namestit win 8.1!


Deluje tudi z "upgrade" klučem? Meni "Windows Setup Box" ni prepoznal Windows Pro 8 Upgrade ključa, in kot sem bral, je pričakovan postopek download Windows 8, inštalacija, in potem upgrade na 8.1...

mtosev ::

najbolj pomembno,da je upgrade free
itak ni večjih razlik med win 8 in 8.1 tak,da lepo da smo dobili nekaj for free od microsofta
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

DPC latency so zgleda odpravili. Nič več pokanja po slušalkah, ko poslušaš iz oddalejnih lokacij :-)
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DuleKrtola ::

Bljak, meni se zdi vse večje, najbolj očiten je desni slide bar. Full HD ekran zgleda kot 1280x800 :(

BoLhCa ::

Je kdo namestil 8.1 na Enterprise različico? Kajti sam imam, pa mi ne ponudi updejta, v službi na treh PC-jih, takoj ponudilo, vendar tam je povsod win 8 PRO..

DuleKrtola ::

in dual boot z ubuntujem mi je podrlo ;((

luky ::

Imam Win8 Pro gor reg. verzijo, ampak nikako mi ne ponudi update na 8.1.
Je kakšen posebej postopek. V trgovini ne vidim nič, ki bio bilo kot update.
luky!

alexmarsic ::

luky je izjavil:

Imam Win8 Pro gor reg. verzijo, ampak nikako mi ne ponudi update na 8.1.
Je kakšen posebej postopek. V trgovini ne vidim nič, ki bio bilo kot update.


Rešitev je, da updataš najprej windows 8 popolnoma. Nato ko boš šel v trgovino ti bo ponudilo update na Windows 8.1. To sem jaz naredil in zdj že pobiram Windows 8.1 ;)

luky ::

Bom poskusil.
luky!

rdecaluc ::

Meni na laptopu bp.
Est modus in rebus. ,typos

francek1 ::

Kaj je to:



Človek ne jezi se?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

alexmarsic ::

Povečanje ikon ... Jaz že delam na tem da jih pomanjšam....

Zgodovina sprememb…

win64 ::

AvtoR je izjavil:

Imam Windows8 in dodatek Media Center. Če nadgradim na 8.1 mi Media Center ostene?

Ostane, ti pobere različico z media centrom.
Ti pa že pred prenosom napiše katero verzijo ti bo pobralo. Meni je recimo napisalo: "Windows 8.1 Pro With Media Center"

MrStein ::

luky je izjavil:

Imam Win8 Pro gor reg. verzijo, ampak nikako mi ne ponudi update na 8.1.
Je kakšen posebej postopek. V trgovini ne vidim nič, ki bio bilo kot update.


MrStein je izjavil:

Če komu ne pokaže v Windows Store aplikaciji, kliknite tole

(hvala programerju, da forum ni "pameten" in ne preprečuje linke z novimi URI shemami)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihaja nov paket popravkov za Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6035168 (32361) Lindir
»

Microsoft je predstavil Windows 10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14339651 (32608) boolsheat
»

Za otvoritev konference Build obilica novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3013363 (11103) boolsheat
»

Windows 8.1 Update 1 prihaja že marca (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10528961 (23357) kamuee
»

Predogled Windows 8.1: gumb Start je nazaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11546535 (39485) Tr0n

Več podobnih tem