» »

SSD vs HDD

SSD vs HDD

1 2 3
4
5

hojnikb ::

technolog je izjavil:

Jst sm dal en let nazaj za svoj SSD skoraj 200€ (128 GB), pa se dejansko sploh ni tok poznalo.

Tudi pri bootu je še zmeri botleneck CPU, ker linux že tako ali tako štarta veliko servicov vzporedno. Mogoče sem prišparal 10 sekund.

če si dau eno leto nazaj 200€ za ssd, si se zelo nategnil al pa si kupil zadevo še prej z kakim zanič kontrolerjem. Kar pojasne odsotnost "hitrosti"... za kater ssd gre to ?
#brezpodpisa

technolog ::

Samsung 830

V bistvu je že skoraj leto pa pol od tega.

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Upam, pa nisem bral vseh postov, da bo letos nobelovo nagrado za mir dobil SSD disk.
Da bo potlej folk končno dubu svoj egotrip futr direk v žile!
Eni, ki si to privoščijo, so si kupili SSD, drugi so zadovoljni z večjim placom, eni so izbrali vmesno rešitev RAID polja, ampak vse to ne pomaga k zaključku debate...
Mogoče je čas, da admini zaklenej...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

trnvpeti ::

škoda, da bi admin zaklenil temo
pac se lahko tukaj prepucavamo

eni pac nimajo dobrih izkusenj
eni imamo dobre izkusnje
eni recemo, da kljub dobrim izkusnjam ssd ni pac vsemogocen in za vse
eni pac recejo, da kdor nima ssdja da pojma nima

dokler ni žaljenj, in vsak zagovarja s svojimi argumenti

nekomu bodo pomagala druga mnenja
komur pac ne pase ta tema, jo pač preskoči
pa tudi iz mal nenavadne izjave lahko dobis kaksno koristno informacijo

Mordecai ::

Moja primerjava med SSD in HDD je taka: Če bi zdaj moral iti nazaj na HDD only, bi se mi po pol ure strgalo in šel v garažo po sekiro in pc zmlatil v prafaktorje in šel sadit rožice...

Aston_11 ::

Ne bi ne, jaz sem šel, pa komot zmorem brez njega.

Mordecai ::

No za sebe govorim.
Poleg tega pa nevem/ ne zdržim delat z HDD. Če delam na HDDju stvari, ki jih delam na SSD mi pc zašteka. HDD pač ne zmore posodablat sistema, odpirat več archicad datotek, convertat video in še kaj naenkrat.
Sicer ni to stalno početje, vendar je fajn, da veš, da lahko to narediš, brez da bi ti pc zaštekal.

dexterboy ::

Ja, imaš prav, ampak ko berem, kako vsakdo hvali svojo kot da je prišla iz Vesolja, mi dvigne pritisk, pa zagotovo še komu drugemu.
Gledal sem 120GB kingstona v akciji v leclercu, jih še vedno majo. Pa sem malo bral teste pa naletel v enem pdf-ju na neko mejo zapisovanja podatkov, ne spomnim se točno teh treh črk, je neka kratica. Kaže pa na to, da ko na V300 od Kingstona SSD-ju velikost zapišeš skupaj 64TB (ja, tera!) podatkov, lahko začneš razmišljati o tem, da je disk dosegel svoje meje. In to, vsaj v mojem primeru, ni sprejemljivo. Ker z mojim delom tole dosežem še prehitro.
Zato sem dal svoja black 1 tera WD-ja v raid 0 polje in se ne sekiram za hitrost, mi popolnom zadostuje. Zraven je pa še en 2 tera za backup raid polja.
Pa mi doseži tole na ssd področju za 250 ojrov...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Aston_11 ::

To drži, jaz imam čisti stall na sistemu, ki dela beckup in naredi search index ob zagonu sistema.

trnvpeti ::

4leta sem ze na ssdju
4 ssdji se delajo
1 je crknil, ziva stala
1 je kao crknil, popravil firmware, in dela naprej, ampak ziva stala, ko odpove

pac ko je crknil ssd, seveda takoj nadomestis s tistim kar imas(hdd)

in ko gres nazaj na hdd, pac takoj zacutis
boot dolg, programi se prvic malo pocasneje odpirajo(prej hipoma, sedaj na tej masini rabi ob bootu kaksne 4sek, pol pa drugic 1sekundo, namesto hipoma)

ampak, ker naceloma masina skoz deluje(sleep), in ker so naceloma ta hudi programi skoz odprti, nekako prezivis(jebat ga, ssd te razvadi)

naceloma tudi s tahudimi programi(eclipse z veliko datotekami v projektu) nisem bil zadovoljen pod ssdjem, sem pac naredil resitev z ram diskom celotnega projekta v tmfs/ramdisk

ko sem bil prisiljen iti nazaj na eni masini na hdd, je tudi ostala ta resitev z ramdisk/tmpfs, in za tahud program sploh ne opazim, da nimam ssdja

ok, ne bi sel vse programe dajat v ramdisk, tako da tukaj pride prav ssd

kar se tice hibridov
dobre izkusnje(nimam ga sam, oba sta romala naprej po mesecu), in tudi prijatelja oba ful zadovoljna z hibridom
crknil ni se noben(tudi ssd del ne), ko crkne, bom videl, kako se obnasa naprej brez ssd dela

rad probam oz vedno probam novitete, tako da ob priliki vzamem sshd 3.5" 1T 8G ssd, 7200 obrqatov, vidim da jih prodaja funtech pod 2.5"(napaka)

je pa zanimivo kako nekdo rece, da brez ssdja sploh ne smes biti
ali pa da hibrid ni ok
in da je ssd za povsod
in da je ssd poceni

128G ssd 90eur
hibrid 3.5" 1T 86eur
hdd 3.5" 1T 60eur (torej doplacas 26eur , da sprobas cache iz hibrida)

LitralSM ::

HardFu je izjavil:

Ojej kaksni butasti komentarji...

Boot time je kul pri SSDju, nima pa nobene veze. Probajte na HDDju odpret naslednje programe (naenkrat):
- VMware z eno Windows 7 instanco z 4GB rama
- Photoshop (en od zadnjih), v njem neke 3 dokumente z 50+ layerji
- Omnigraffle ali neki prototyping tool
- Neki code editor z odprtim projektom
- Email client
- Twitter client
- Par browserjev (Firefox, Chrome in Safari/Explorer)

pa probajte normalno delat, torej da med vsemi programi preklapljate brez cakanja, ki bi motilo delo.

Se zavedaš, da s stališča produktivnosti tole ni kul. Tvoje telo ni sposobno takšne večopravilnosti.

Sicer pa če se SSD smatra za delo, je s tega vidika RAM bolj koristen, informacije pa se začasno shranijo na SSD. IMO.

TilenS ::

Osebno tudi ne grem več nazaj na HDD vsaj ne za sistemski disk. HDD imam še edino v NAS kištici.

bajsibajsi ::

Ko enkrat uporabljas SSD, ne zelis vec iti (nazaj) na HDD.

Tko od oka bi rekel, da je to najvecja sprememba vsaj v zadnjem desetletju v racunalnistvu za domaco uporabo.

RejZoR ::

Ne ni, ker je še vedno vse neki polovičarsko. Dokler SSD ne bo defacto storage medium je vse eno navadno nabijanje. Kaj mi pomaga SSD za OS, ko pa imam 90% ostalih podatkov še vedno na navadnem HDD-ju. Vse kar proftiram je hitrejši cold boot za katerega pa mi milo rečeno dol visi, ker imam zato Hybrid Sleep...
V laptopu imam že precej časa SSD, na desktopu pa ga še en lep čas ne bom imel. Razen za caching preko eBooster-ja...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

TilenS ::

Si pa daj vse (važne) podatke na SSD. Slike, glasba in ostala navlaka lahko ostane na hdd, programje in datotete, ki jih redno uporabljaš pa imaš na SSD. Sam imam 265GB pa imam prostora vrh glave, torrentov in podobne navlake si že dolgo več ne shranjujem na disk.

RejZoR ::

Tera in pol naj dam na SSD? Katerega že?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

azislo ::

RejZoR je izjavil:

Tera in pol naj dam na SSD? Katerega že?


Tistega v 2018 ! Zakaj bi dajal tera in pol na SSD, če ni namenjen temu ? Maš pač še HDD zraven, še v prenosniku se da tako, al kje je problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: azislo ()

techfreak :) ::

Odvisno od uporabnika. Osebno imam namescena dva OSa, vse programe ter podatke ki jih potrebujem pri sebi (sicer je med njimi tudi veliko stvari ki se jih ze par mesecev nisem dotaknil) na 128 GB SSDju ter od tega zasedeno samo 70 GB.

Ostale zadeve imam dostopne preko mreze in do njih dostopam precej redko.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Kot rečeno, vse skupaj je odvisno od potreb posameznega uporabnika.

Zaenkrat pri mojem delu omembe vrednih prednosti SSD napram HDD ne ponuja. Hitrejši zagon sistema ter tistih par programov baš ni vreden sto in več EUR kolikor stane nek 120GB pomnilnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

TilenS ::

Če ne rabiš veliko delovnega prostora potem SSD sploh ni drag. Ker kaj ti bo 1TB HDD za 100EUR, če pa uporabljaš samo 100GB prostora, potem je čisto vseeno če daš tistih 100EUR za manjši a hitrejši disk.

Sicer pa kot si rekel odvisno od uporabnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TilenS ()

mirancar ::

RejZoR je izjavil:

Tera in pol naj dam na SSD? Katerega že?

a nam lahko zaupaš kaj vsebuje teh tvojih tera in pol podatkov
ti bomo pomagali pravilno razporediti med ssd in hdd...

RejZoR ::

In kaj je zate "pravilno"? Imam čist ok organizirane in postavljene fajle, problem je da so SSD-ji enostavno predragi, da bi v celoti nadomestil HDD-je (kar bo edini point, da se že enkrat losamo teh arhaičnih vrtljivih plat). In če ne morem naredit tega nisem naredil nič. Razen če si obsedenec, ki mora računalnik ugasnit 50x na dan ker si šel vmes za 5 minut na net neki pogledat in ti bo SSD kot boot disk svetinja. Ne vem pri čem drugem bi še pridobil z SSD-jem kot boot disk. Manjše aplikacije (browser, media player itd) se itaq takoj cachajo v RAM, kjer je vse drugo irelevantno, nakar ti ostanejo še raw podatki, ki ti jih pa itaq potem bere iz HDD-ja. Bottom line, pointless konfiguracija.

Jezst bom lepo ostal na hibridnem HDD + caching na kartico dokler se ne bo dobilo 2TB SSD-ja za neko razumno ceno (in razumna ni 400+ EUR). Takrat bom lepo navaden HDD zabrisal ven in šel na 100% SSD. S tem pacanjem nekaj vmes (razen z mojim sistemom cachinga) za moje potrebe ne naredim popolnoma nič.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mavrik ::

Manjše aplikacije (browser, media player itd) se itaq takoj cachajo v RAM, kjer je vse drugo irelevantno, nakar ti ostanejo še raw podatki, ki ti jih pa itaq potem bere iz HDD-ja. Bottom line, pointless konfiguracija.


Tole pa pač ne bo res.
The truth is rarely pure and never simple.

RejZoR ::

Ker si ti tko reku? Vsa manjša navlaka se zažene instantno. Spet pozabljaš da jezst ne delam shutdownov, kar pomeni, da je vse 99% časa cachano v RAMu. Večje stvari pa so zdej na SD kartici. Kar pomeni, da bo men sistem prej ali slej boostal karkoli, vi pa morate shufflat vaše več uporabljene fajle ročno na SSD. In ko jih ne uproabljate več spet ročno drugam. Fail.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Castiel ::

RejZoR je izjavil:


Jezst bom lepo ostal na hibridnem HDD + caching na kartico dokler se ne bo dobilo 2TB SSD-ja za neko razumno ceno (in razumna ni 400+ EUR).



hibridni hdd, je dobra odločitev. Samo če ga lastiš je nakup 32 gb sd kartice še bolj smešen veš. Hibrid namreč perfektno uporablja svoj cache, temu primerno sd kartica povsem izgubi svoj pomen.

Glede ssd se strinjam, je povsem neuporaben za storage. Zato pač obstajajo dobri HDD. Če pa človek hoče neko srednjo pot, pa je nakup hibrida odličen, saj v splošni uporabi dobi performanse ssdja in količino hddja. Ne razumem zakaj se hibridi še niso prijeli. Bi nujno morali biti po defaultu v vseh prenosnikih, ki nimajo 2 slotov za diske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Castiel ::

RejZoR je izjavil:

Ker si ti tko reku? Vsa manjša navlaka se zažene instantno. Spet pozabljaš da jezst ne delam shutdownov, kar pomeni, da je vse 99% časa cachano v RAMu. Večje stvari pa so zdej na SD kartici. Kar pomeni, da bo men sistem prej ali slej boostal karkoli, vi pa morate shufflat vaše več uporabljene fajle ročno na SSD. In ko jih ne uproabljate več spet ročno drugam. Fail.


Če prostor pametno razdeliš in kupiš primeren ssd, to ni potrebno. 250 gb ssd stane 150 eur, boš rekel da kot programer nimaš denarja za tak nakup? 250 gb ssd je zadosti velik za vsakogar, ki ni pirat.

In ne, večje reči nimaš na sd kartici, vsaj upam da ne. Ker je read iz sd kartice prav travmatično počasen. Si ne drznem pomislit kako bi sistem počasi delal če bi programe bral iz sd kartice namesto iz ssdja.

Also, keširanje v ram ne deluje niti približno tako dobro kot če branje iz diska že po default dela dobro. Če temu ne bi bilo tako, se pri meni razlika ne bi poznala ko sem ob zadosti velikem ramu kupil še ssd. Pa se razlika zagotovo je poznala in to zelo.

Prav tako nevem pa kaj se buniš na forumu, saj imaš hibrida. Kar ti hočem dopovedat je samo to, da je izjemno butasto imet počasno sd kartico, če imaš na disku 8 gb ssd cache. Nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

mirancar ::

RejZoR je izjavil:

In kaj je zate "pravilno"? Imam čist ok organizirane in postavljene fajle, problem je da so SSD-ji enostavno predragi, da bi v celoti nadomestil HDD-je (kar bo edini point, da se že enkrat losamo teh arhaičnih vrtljivih plat). In če ne morem naredit tega nisem naredil nič. Razen če si obsedenec, ki mora računalnik ugasnit 50x na dan ker si šel vmes za 5 minut na net neki pogledat in ti bo SSD kot boot disk svetinja. Ne vem pri čem drugem bi še pridobil z SSD-jem kot boot disk. Manjše aplikacije (browser, media player itd) se itaq takoj cachajo v RAM, kjer je vse drugo irelevantno, nakar ti ostanejo še raw podatki, ki ti jih pa itaq potem bere iz HDD-ja. Bottom line, pointless konfiguracija.

Jezst bom lepo ostal na hibridnem HDD + caching na kartico dokler se ne bo dobilo 2TB SSD-ja za neko razumno ceno (in razumna ni 400+ EUR). Takrat bom lepo navaden HDD zabrisal ven in šel na 100% SSD. S tem pacanjem nekaj vmes (razen z mojim sistemom cachinga) za moje potrebe ne naredim popolnoma nič.

a tvoj računalnik nima mesta za 2 diska (1 ssd, 1 hdd) al v čem je problem, res nevem ... če maš pa prenosnik pa mej ta svoj arhiv podatkov na zunanjem hdd-ju (pretvori svoj trenuten v zunanji)
sicer pa tvoja izbira, če se ti teh 80eur(120gb) oziroma 150eur(250gb) zdi predraga investicija, pa tud prav. Za mene je no brainer tud za x2 trenutne cene

trnvpeti ::

RejZoR je izjavil:

Ker si ti tko reku? Vsa manjša navlaka se zažene instantno. Spet pozabljaš da jezst ne delam shutdownov, kar pomeni, da je vse 99% časa cachano v RAMu. Večje stvari pa so zdej na SD kartici. Kar pomeni, da bo men sistem prej ali slej boostal karkoli, vi pa morate shufflat vaše več uporabljene fajle ročno na SSD. In ko jih ne uproabljate več spet ročno drugam. Fail.

dej malo razlozi, kako imas narejeno

RejZoR ::

@Castiel
Imam navaden HDD zvezan v softwarski hibrid.

@mirancar
Je predrago, ker ne služi nobenemu namenu. Če bi (kar mi 2TB SSD bi), mi ne bi bilo problem dat tud 300 EUR. Ampak po jurja evrov za 800 GB je pa budalaština. Če bi s sistemom služil, mogoče, tko pa nikakor ni smiselno. In kaj si naredil če spet daš podatke na zunanji disk? Samo nesmiselno prekladanje oatkov, zato da imaš nakoncu realno hitrejši boot sistema in nič drugega.

@trnvpeti
WD Caviar Black 2TB (0 EUR, ker je tako ali tako obstoječ disk) + 32GB Sandisk Extreme 45MB/s (30 EUR) + eBoostr Desktop Edition (7 EUR). Rezultat seveda ni isti, se pa preklemqano pozna pri trenutnem špilu, kjer sem tud prišel na idejo, da bi si sistem tko nadgradil. In mi ni žal, ker deluje za vse skupaj majhen strošek, efekt pa se pozna za vse stvari na navadnem HDD-ju. Win win.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

nUUb ::

RejZoR je izjavil:

In kaj je zate "pravilno"? Imam čist ok organizirane in postavljene fajle, problem je da so SSD-ji enostavno predragi, da bi v celoti nadomestil HDD-je (kar bo edini point, da se že enkrat losamo teh arhaičnih vrtljivih plat). In če ne morem naredit tega nisem naredil nič. Razen če si obsedenec, ki mora računalnik ugasnit 50x na dan ker si šel vmes za 5 minut na net neki pogledat in ti bo SSD kot boot disk svetinja. Ne vem pri čem drugem bi še pridobil z SSD-jem kot boot disk. Manjše aplikacije (browser, media player itd) se itaq takoj cachajo v RAM, kjer je vse drugo irelevantno, nakar ti ostanejo še raw podatki, ki ti jih pa itaq potem bere iz HDD-ja. Bottom line, pointless konfiguracija.

Jezst bom lepo ostal na hibridnem HDD + caching na kartico dokler se ne bo dobilo 2TB SSD-ja za neko razumno ceno (in razumna ni 400+ EUR). Takrat bom lepo navaden HDD zabrisal ven in šel na 100% SSD. S tem pacanjem nekaj vmes (razen z mojim sistemom cachinga) za moje potrebe ne naredim popolnoma nič.

In ko bo ven prišel 2TB SSD za 100eur, boš rekel, dokler se ne bo dobilo 20TB SSDja za razumno ceno...and on and on and on.

In pa glede write-ov SSDja. Decembra bo dve leti, odkar sem si ga omislil. Po trenutnem stilu zapisovanja datotek na njem, mi bo zdržal še ~7 let. Dokler ne daješ torrentov na njega, bo zdržal. Ne razumem pa zakaj bi torrente laufal iz HDDja. Moj 1.5TB WD Green je (kot ostali diski) na gumi v ohišju. Ponoči je praktično neslišen. Največ se sliši (vrtenje) starega Seagate-a, ki je pa tudi najhitrejši.

Edini moment, ko sem razmišljal če je SSD vreden svojega denarja, je v mojem eee-ju. Tukaj pač ni racionalno dati 100e za SSD, ko je pa cel netbook vreden 150-200.

edit:

RejZoR je izjavil:

@Castiel
WD Caviar Black 2TB (0 EUR, ker je tako ali tako obstoječ disk) + 32GB Sandisk Extreme 45MB/s (30 EUR) + eBoostr Desktop Edition (7 EUR). Rezultat seveda ni isti, se pa preklemqano pozna pri trenutnem špilu, kjer sem tud prišel na idejo, da bi si sistem tko nadgradil. In mi ni žal, ker deluje za vse skupaj majhen strošek, efekt pa se pozna za vse stvari na navadnem HDD-ju. Win win.

Torej 10eur več in bi imel dovolj večjo hitrost (upravičeno). Vsakemu svoje, samo se ne tolaži in ne kliči tega win-win. Ker to pač ni.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nUUb ()

RejZoR ::

Ne, ker jezst nisem eden tistih dorkov, ki to govorijo v nedogled. Ampak jurja za 800GB je pa enostavno preveč kakorkoli obrneš. Za Caviar Black 2TB sem dal par let nazaj okol 250 EUR. Koliko ljudi da za disk toliko denarja?

10 EUR več in bi imel kaj? Boot disk? Oz samo disk brez eBoostrja? Zame je win win. Če se ne strinjaš, who cares.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

nUUb ::

RejZoR je izjavil:

Ne, ker jezst nisem eden tistih dorkov, ki to govorijo v nedogled. Ampak jurja za 800GB je pa enostavno preveč kakorkoli obrneš. Za Caviar Black 2TB sem dal par let nazaj okol 250 EUR. Koliko ljudi da za disk toliko denarja?

10 EUR več in bi imel kaj? Boot disk? Oz samo disk brez eBoostrja? Zame je win win. Če se ne strinjaš, who cares.

Ne boot disk. Bootaj ti s Caviarja...instaliraj, premakni programe, igre na SSD. 32GB je pač premalo za (Win) OS.

Včasih sem bil med zadnjimi na serverjih, že nekaj časa sem med prvimi petimi (CS:S, CS:GO, Tribes:Ascend).
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

KTr1sk ::

Imam dva pcja, stacionarni je I5 in imam crucial 128gb ssd, in nekaj let star prenosnik z core2duo 1.83ghz z Samsungom 120gb basic in morem rečt da odkar sem na prenosniku zamenjal hdd z ssd je tako kot da bi imel nov prenosnik, tako da dokler bo delal prenosnik sploh ne bom potreboval novega (itak ga rabim samo za net in filme), samo je veliko bolj užitek če vse takoj odpre, ne vem meni se pozna razlika, tudi na stacionarnem i5 je kljub temu da ni počasen pc ...ssd vseeno naredi razliko.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

LitralSM ::

nUUb je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Ne, ker jezst nisem eden tistih dorkov, ki to govorijo v nedogled. Ampak jurja za 800GB je pa enostavno preveč kakorkoli obrneš. Za Caviar Black 2TB sem dal par let nazaj okol 250 EUR. Koliko ljudi da za disk toliko denarja?

10 EUR več in bi imel kaj? Boot disk? Oz samo disk brez eBoostrja? Zame je win win. Če se ne strinjaš, who cares.

Ne boot disk. Bootaj ti s Caviarja...instaliraj, premakni programe, igre na SSD. 32GB je pač premalo za (Win) OS.

Včasih sem bil med zadnjimi na serverjih, že nekaj časa sem med prvimi petimi (CS:S, CS:GO, Tribes:Ascend).

Ne razumem, kaj si hotel povedati z zadnjo vrstico.

m0LN4r ::

In ko bo ven prišel 2TB SSD za 100eur, boš rekel, dokler se ne bo dobilo 20TB SSDja za razumno ceno...and on and on and on.

Ja sej filmi, slike, so tudi vedno večje. Film nekoč 2x700MB, zdaj v 3D BluRay 60GB (3D BluRay Hobbit 1080p).
Pa čez čas bodo uvedli 4K, 10bit, in 48pfs filme, ki bodo nebi upal povedat okoli 120GB.
Ja HDDji bodo še kako potrebni v prihodnosti. Celo če boš mel doma kako zbirko lossless glasbe, kot jo imam jaz in mi zasede skoraj pol diska pa nimam neki ful muzike.

Jaz mam zato pač 3 HDDje. Enga za OS, programe, igre. SSD bom kupil čez 5 let po mojem oz. ko mi bo en HDD crknil. Pa nimam nekaj veliko filmov pa mam 1TB poln ko šus.
Kaj mi bo SSD, če material za filme al kako montažo spota mi napolni 500GB disk šusu na drugem pa mam par filmov, ki so povprečno veliki 15GB. Še dobro da obstaja .mkv

O prostoru:
Pred 20 leti je bil windows samo 50MB, zdaj pa je že par GB. To je bil slab primer. Evoga james bond hd collection 300GB. Mam Dead Man Down 25GB.. Ko maš par serij v HD na kompu in jih gledaš vsak dan je fajn emt kak TB al več.
O zagonu:
Nevem zakaj ampak jaz ne razumem ljudi, ki zaženejo več kot 10 programov naenkrat, če pa tak al tak ne moreš v vseh 10ih delat naenkrat.

Moje mnenje? SSD za laptop? Sem takoj za, odtehta ceno zaradi majhne porabe, odpornosti na udarce, odzivnost (ko hočeš nekaj samo na hitrco pogledat), hladnost. V bistvu odtehta ceno.
Za domači workstation, ki se zjutraj ob kavici prižge in zalaufa potrebne programe, pozno zvečer pa po defragu izklopi, zaenkrat SSD ne odtehta prostor.

Torej vprašanje SSD vs. HDD za mene ni na mestu, ker se primerjata dva različna tipa diska za različen namen uporabe.

Me pa zanima kaj bi rekli, če bi naslov teme spremenili v:
256GB SSD za 200EUR vs. 4x1TB za 200EUR v RAID 10 (torej maš 2tb prostora, ki je hiter in še eno celo kopijo istega) ??
*V tem primeru bi jaz rekel, da so HDDji še vedno zelo priljubljeni in bodo še kr nekaj časa.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

da_monstr ::

Včasih dobim občutek, da noben tukaj še ni probal delati na računalniku s starim HDDjem in izgubljal živce ob zaganjanju programov. Se spomnim tudi kakšna je bila razlika v nalagalnih časih v Crysisu, ko sem zamenjal glavni OS disk za SSD.
Tu je recimo ena od prednosti za nekega povprečnega uporabnika Slo-Techa.

RejZoR ::

3D filmi me ne zanimajo, še manj pa 4K filmi. Največ kar me interesira je 1080p. 4K mi en drek koristi če imam zgolj FullHD LCD. 3D pa ne maram, ker moraš imet trapasta očala pa še efekt ni neki za dol past. Fajn kot tech demo, useless za dejansko kaj pogledat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

trnvpeti ::

RejZoR je izjavil:

@Castiel
Imam navaden HDD zvezan v softwarski hibrid.

@mirancar
Je predrago, ker ne služi nobenemu namenu. Če bi (kar mi 2TB SSD bi), mi ne bi bilo problem dat tud 300 EUR. Ampak po jurja evrov za 800 GB je pa budalaština. Če bi s sistemom služil, mogoče, tko pa nikakor ni smiselno. In kaj si naredil če spet daš podatke na zunanji disk? Samo nesmiselno prekladanje oatkov, zato da imaš nakoncu realno hitrejši boot sistema in nič drugega.

@trnvpeti
WD Caviar Black 2TB (0 EUR, ker je tako ali tako obstoječ disk) + 32GB Sandisk Extreme 45MB/s (30 EUR) + eBoostr Desktop Edition (7 EUR). Rezultat seveda ni isti, se pa preklemqano pozna pri trenutnem špilu, kjer sem tud prišel na idejo, da bi si sistem tko nadgradil. In mi ni žal, ker deluje za vse skupaj majhen strošek, efekt pa se pozna za vse stvari na navadnem HDD-ju. Win win.

to mas CF?
kateri modul za cf imas?

RejZoR ::

SDHC. Imam jo v card readerju na Lian Li ohišju. Ni optimalno, je pa bilo ravno pri roki.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

trnvpeti ::

RejZoR je izjavil:

SDHC. Imam jo v card readerju na Lian Li ohišju. Ni optimalno, je pa bilo ravno pri roki.

hmm, to idejo pa se nisem imel
imam eno sdhc kartico, 40MB/s

gledam se pro verzijo, uporabi se ram
si probal se to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

nUUb ::

LitralSM je izjavil:

nUUb je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Ne, ker jezst nisem eden tistih dorkov, ki to govorijo v nedogled. Ampak jurja za 800GB je pa enostavno preveč kakorkoli obrneš. Za Caviar Black 2TB sem dal par let nazaj okol 250 EUR. Koliko ljudi da za disk toliko denarja?

10 EUR več in bi imel kaj? Boot disk? Oz samo disk brez eBoostrja? Zame je win win. Če se ne strinjaš, who cares.

Ne boot disk. Bootaj ti s Caviarja...instaliraj, premakni programe, igre na SSD. 32GB je pač premalo za (Win) OS.

Včasih sem bil med zadnjimi na serverjih, že nekaj časa sem med prvimi petimi (CS:S, CS:GO, Tribes:Ascend).

Ne razumem, kaj si hotel povedati z zadnjo vrstico.

Sem mislil da je bilo očitno. Nalagalni čas, ko dejansko prideš v igro. Kdaj pa kdaj sem tudi opazil razliko z 10k RPM raptorjem, ki je v lasti prijatelja. Sedaj pa te razlike skoraj da ni. Oba imava SSD.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

RejZoR ::

trnvpeti je izjavil:

RejZoR je izjavil:

SDHC. Imam jo v card readerju na Lian Li ohišju. Ni optimalno, je pa bilo ravno pri roki.

hmm, to idejo pa se nisem imel
imam eno sdhc kartico, 40MB/s

gledam se pro verzijo, uporabi se ram
si probal se to?


RAM ne rabiš, ker to dela že OS sam. RAM cache pride v poštev samo v primeru če imaš še WinXP. Čeprav imam opcijo za RAM še vedno na voljo kar je mal čudno. Zato sem vzel desktop verzijo. Pa uporabi kupon "eboostr45", ti zbije ceno za 45%.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

in kakšne ima hitrosti ta sdhc kartica (in prosim ne limaj skevenčnih hitrosti, ker so za njen namen uporabe irrelavantne).

In še glede trdoživosti ssdjov:
Zadeve nebojo kr umrle, pa tudi če se dosti piše po njem... razne specifikacije, ki dajejo >100TB so pač bullshit, ki ni primerljiv z realnostjo... fact je, da še z naslabšim TLC ssdjom lahko zapišeš par 100TB predn bo šou v read only.

Se pa strinjam z nekaterimi, da ssd NI za storage. Dokler bo v uporabi flash kot medij, to pač nemore bit za daljši storage (data retention and so on)...
#brezpodpisa

trnvpeti ::

katere hitre sdhc kartice predlagate?

hojnikb ::

RejZoR je izjavil:

Ne, ker jezst nisem eden tistih dorkov, ki to govorijo v nedogled. Ampak jurja za 800GB je pa enostavno preveč kakorkoli obrneš. Za Caviar Black 2TB sem dal par let nazaj okol 250 EUR. Koliko ljudi da za disk toliko denarja?

10 EUR več in bi imel kaj? Boot disk? Oz samo disk brez eBoostrja? Zame je win win. Če se ne strinjaš, who cares.

nisi ravno na tekočem...
1TB ssd dobiš že za manj od 500€
http://www.compuland.de/product_info.ph...

trnvpeti je izjavil:

katere hitre sdhc kartice predlagate?

za randon read/write nobene, ker imajo vse primitivne kontrolerje ergo švoh randon performance...
no mogoče se najde kaka izjema, na dan z njo ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

kateri usb3 kljucek?

hojnikb ::

tak z proper kontrolerjem (tisti ki podpirajo win to go recimo)
imam usb3 kjuč, super sekvečne hitrosti a randon hitrosti žalost (write reda 0.01MB)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

evo, imam eno integral sdhc
/dev/mmcblk0p1:
Timing cached reads: 5956 MB in 2.00 seconds = 2980.43 MB/sec
Timing buffered disk reads: 228 MB in 3.00 seconds = 75.97 MB/sec

in se write
569131008 bajtov (569 MB) prepisanih, 20,5006 s, 27,8 MB/s

hojnikb ::

randon read/write ne sekvenčne... sekvečne so pointless, če jo imaš za keširanje (ker so itk diski hitrejši)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Skyman ::

kupite SSHD pa bo mir tle v tej temi boste vsi zadovolni :D

Drugace ima mogoce kdo s temi hibridnimi diski kdo kake izkusnje.Sam si ga nameravam vzet pa studiram al bi vzev kakega WD black ali Seagat SSHD bi slo pa v obeh primerih za 2TB v kombinaciji z SSD-jem..
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SSD-ji vzdržljivejši od pričakovanj proizvajalcev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15646278 (39805) hojnikb
»

Hibridni disk za prenosnik: dobre in slabe izkušnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
609030 (8267) hojnikb
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7318548 (16192) b3D_950
»

SSD-ji krepko pod mejo dolar/GB (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15433653 (25792) krneki0001
»

Milijarda manj prihodkov za Intel zaradi nedobavljivosti diskov, povpraševanje po SSD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
14226441 (21113) Pyr0Beast

Več podobnih tem