» »

Hibridni disk za prenosnik: dobre in slabe izkušnje

Hibridni disk za prenosnik: dobre in slabe izkušnje

«
1
2

Fuzzy ::

Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje z hibridnimi diski za prenosnike. So kdaj problemi s kompatibilnostjo s sistemom (tud linux)? Kako je s hitrostjo, kako je s ceno, ali se jih sploh da dobit v nizko cenovnih laptopih ...

Ali naj bo hibrid eden izmed pogojev, ko kupujem prenosnik, al je klasika (še) OK? Menda, ko enkrat imaš SSD, si ne moreš več predstavljati it nazaj?

Hvala!
Ai!

AlienRR ::

mSATA SSD pride v poštev?
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

WarpedGone ::

Pozabi hibridni disk. Vzemi interni SSD magari samo 60GB in zunanji klasični disk z USB3 vmesnikom.

USB3 zato da bo delalo vsaj kot USB2. USB2 prepogosto faila v USB1, kar je norišnica.
Seveda to na škatli ne piše, to pogruntaš pol ko si del te norišnice.
Zbogom in hvala za vse ribe

trnvpeti ::

Vzami hibrida, razen ce imas zelo veliko write-a(eclipse, prevajanje kernela, zelo velike graficne datoteke, video).

V nasprotnem primeru bo hibrid zelo dobro opravljal delo.
Ze v drugem branju bo datoteka,knjiznica,program na ssd delu.Performance bo zelo blizu SSDja v realnih aplikacijah.
Novejsi seagete sshd(hibrid) ima 8G ssdja.
Ce se napolni teh 8G, potem se začne hibrid uciti, kaj bo pustil v ssd delu(ponavadi sistemske zadeve, programi) in kaj ne(ce so velike datoteke na projektu).

Še ena prednost hibrida. Če ti crkne ssd del, bo disk normalno deloval naprej.

Slabost je, da bo poraba večja kot posameznega SSDja.

Mavrik ::

Fuzzy je izjavil:

Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje z hibridnimi diski za prenosnike. So kdaj problemi s kompatibilnostjo s sistemom (tud linux)? Kako je s hitrostjo, kako je s ceno, ali se jih sploh da dobit v nizko cenovnih laptopih ...

Ali naj bo hibrid eden izmed pogojev, ko kupujem prenosnik, al je klasika (še) OK? Menda, ko enkrat imaš SSD, si ne moreš več predstavljati it nazaj?

Hvala!


Kar se tiče računalnika sta si hibridni in navadni disk enaka, le da je hibridni precej hitrejši, tako da problemov s kompatibilnostjo ni. Če nimaš dovolj denarja za SSD kar vzemi hibirda - navadni diski so še vedno opazno počasnejši.
The truth is rarely pure and never simple.

mat xxl ::

Odpovedal nam je klasični mislim, da standardni verjetno 9 mm 2,5 inch disk velikosti 120 GB, sistem je bil sedaj XP, prej Vista, memorije 4 gb , gre pa za cca 5 let star HP notesnik 8510W z dvojedrnim procesorjem intel core 2 duo 2,6 Ghz.

Tak : http://h18000.www1.hp.com/products/quic...

Sedaj sem v dilemi vzeti novi 500gb sata2 disk WD 7200 obr 16mb ali za malenkost večji denar cca 15 eur Seagate SSHD hibridni 500GB disk 2,5 sicer samo 7 mm. Teh 7mm verjetno ni problem, če je nižji, kaj pa hibrid, zna biti kak problem ?
Sistem bo morda W7 verjetno bolje 32 bitni ?

hojnikb ::

napraskaj rajš za kak 250g ssd :)

gor pa seveda pokni 64bit win7/8 :) nikakor ne xp, če bo ssd.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

hibrid bo delal brez problema, tudi v xp

hojnikb ::

ssd bo neslišen, hitrejši in bolj robusten :)

In zlo verjetno porabil kak W manj.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Zheegec ::

Fuzzy je izjavil:

Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje z hibridnimi diski za prenosnike. So kdaj problemi s kompatibilnostjo s sistemom (tud linux)? Kako je s hitrostjo, kako je s ceno, ali se jih sploh da dobit v nizko cenovnih laptopih ...

Ali naj bo hibrid eden izmed pogojev, ko kupujem prenosnik, al je klasika (še) OK? Menda, ko enkrat imaš SSD, si ne moreš več predstavljati it nazaj?

Hvala!

Kakšne velike razlike med navadnim in hibridnim diskom ne opazim. Med hibridnim in SSD pa opazim veliko...

trnvpeti ::

neslisen bo, hitrejsi bo , ce bo delal veliko write-a
robustnejsi, hmm, bolj siguren bo hibrid
pa porabil bo manj w ja

Zheegec je izjavil:

Fuzzy je izjavil:

Zdravo!

Zanimajo me vaše izkušnje z hibridnimi diski za prenosnike. So kdaj problemi s kompatibilnostjo s sistemom (tud linux)? Kako je s hitrostjo, kako je s ceno, ali se jih sploh da dobit v nizko cenovnih laptopih ...

Ali naj bo hibrid eden izmed pogojev, ko kupujem prenosnik, al je klasika (še) OK? Menda, ko enkrat imaš SSD, si ne moreš več predstavljati it nazaj?

Hvala!

Kakšne velike razlike med navadnim in hibridnim diskom ne opazim. Med hibridnim in SSD pa opazim veliko...

in kaj delas

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

neslisen bo, hitrejsi bo , ce bo delal veliko write-a
robustnejsi, hmm, bolj siguren bo hibrid
pa porabil bo manj w ja

Pri padcu prenosnika ob prižganem disku ? i dont think so :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

ja v tem primeru je bolj robusten

hojnikb ::

pa ssd maš minimalc garancije 3 leta, kaj pa hibrid ?
#brezpodpisa

trnvpeti ::

2l
tujina pa 3l, hm
koji ku... je slovencem, fabrika da 3l, trgovina pa 2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

torej si z ssdjem 1 leto več brez skrbi :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

brez skrbi hehe
na papirju :)

hojnikb ::

tudi v realnosti. Čet ti crkne po 2.5leta, ok, pošlješ na garancijo in dobiš novega. Hibrid ? nope.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

v realnosti imam jz drugacne izkusnje
z hdd lahko kaj resim
sdd , joj

pa se problemi z firmware
joj

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

v realnosti imam jz drugacne izkusnje
z hdd lahko kaj resim
sdd , joj

pa se problemi z firmware
joj

Zato pa imaš vedno backup, negleda na kakšnem medju so podatki :)
tudi hddji majo probleme z firmware-i :) in veliko hujše (wd green much ?).
#brezpodpisa

trnvpeti ::

ssd 2 od 5 crknila
2 od 5 fw problem (aja, ne ista 2)

green 2 od 30
0 od 30 fw

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

floyd1 ::

Ali naj bo hibrid eden izmed pogojev, ko kupujem prenosnik, al je klasika (še) OK?

Odvisno kak prenosnik kupuješ.
Pri 17" (ali več) sigurno glej, da ima prostora za 2 HDD-ja, da si lahko kasneje dokupiš SSD, če ga slučajno ne dobiš že ob nakupu.
Pri 14 ali 15" pa...V treh letih, kar imam prenosnika, sem dvd rom uporabil mogoče 2-3x. zato mi je idealna kombinacija, da DVD vržeš ven (če obstaja ta možnost), kupiš caddy, vanj daš obstoječ HDD (zaradi velike kapacitete), namesto HDD pa "sistemski" SSD. Hibridi so sicer dober kompromis (če res ni prostora), ampak vseeno le to - kommpromis.
Pri manjših prenosnikih brez DVD-ja, kot so že predlagali, mogoče mSATA, hibrid pa le, če "odpovejo" zgornje rešitve. Tudi SSD in prenosni HDD gotovo ni slaba kombinacija, ampak ko se začnejo kabli nabirat, zadeva ni več tako prenosna...
Menda, ko enkrat imaš SSD, si ne moreš več predstavljati it nazaj?

Bo po mojem kar držalo. Pa čeprav sem na SSD šel iz relativno hitrega 10.000rpm velociraptorja.

trnvpeti ::

ta nov hibrid se zelo hitro uci
managment ssd + hdd je tezji(moras vedeti, kje imas hitre podatke, in kje podatke, ki jih ne rabis), kot pa sam hibrid(vse dela sam)
seveda ima hibrid omejitve

floyd1 ::

Se strinjam, da je hibrid bolj "komot", najverjetneje precej varčnejši kot HDD + SSD in morda za uporabnika, ki ne ve točno, kaj počne, tudi hitrejši. Ampak - če počiš sistem in pogosto uporabljane stvari na SSD - skoraj ne morš falit.
Moram priznat, da hibrida v praksi nisem preizkusil. Sem pa videl primerjave (tudi video posnetke) na netu. Se mi je zdelo, da bi en desktop 10.000rpm disk bil nekje tam-tam s takim hibridom. kar pa mi je zdaj že malo počasno.

Zheegec ::

SSD + HDD je dosti bolj varčno. HDD je itak veliko večino časa ugasnjen.

mat xxl ::

Hvala za pomoč za mnenja, tudi pri nas je na hibride 3 leta garancije.

Pri uvozniku se dobi tole : Seagate SSHD hibridni 500GB 2,5'' disk za prenosnik 7mm ST500LM000
ali pa tole Seagate SSHD hibridni 1TB 2,5'' disk za prenosnik 9,5mm.

Glede na to, da gre za računalnik sodelavke, kjer ni tako zelo pomembna brzina temveč bolj sigurnost in glede na to, da je prva opcijs 500Gb samo 15 eur dražja od ne hibridnega diska , bom šel kar po to.

Ali so kake posebnosti pri postavitvi takega računalnika sistema, ali se postavlja, kot, da gre za normalni disk ?
W8 odpade, kaj pa W7 64 bit je sploh smiselen, ker je memorije samo max 4 gb, več je tudi podprte v biosu ni :( ali bolje samo W7 32 bit na ta dvojedernik, specifikacije so ene 7 postov nazaj v mojem postu.

Pa še to, glede na to, da je ta tanjši samo 7 mm , original hdd pa 9 mm se luknje ujamejo ali mora še kak vmesnik vmes ?

Bo pa za pisarniška dela ...............

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

fujtajksel ::

Jaz sem stari HDD kar preghostal na večjega hibrida enkrat ko mi je zmanjkovalo prostora. Komplikacij ni bilo.
Opcija bi bila tudi da bi DVD pekač zamenjal s SSD, ampak potem bi bila potreba reinstalacija, pa pekač bi moral v zunanje ohišje etc.

Je treba priznat, da se mi hibrid obnaša bolj kot HDD. Sicer precej odvisno kaj počneš, kadar melje majhne stvari in pretežno skozi iste, dobi pričakovani pospešek. V moji praksi pač večkrat ne kot ja, če pa bi poganjal samo mail, eno okno Worda in eno web browsera bi pa šlo precej bolje.
Še HD Tune v prvem poskusu pokaže rezultat za HDD, v drugem pa za SSD :)

trnvpeti ::

fujtajksel je izjavil:


Še HD Tune v prvem poskusu pokaže rezultat za HDD, v drugem pa za SSD :)

ce ves, kako deluje hibrid,...

kaj pa delas, kje se ti obnasa kot hdd?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

ko bi vsaj bili spodobni krmilniki in več flasha na teh hibridnežih. Ne pa da maš neko žalost iz 2009 in flasha glih toliko, kolikor ga lahko minimalno dajo na en čip :))
#brezpodpisa

trnvpeti ::

kolk bi pa ti imela cacha? :)

hojnikb ::

Imel.
Vsaj 32G. Ker je dost poceni, da ga lahko pokneš gor (še vedno spraviš v en package, tako da ni težav z prostorom).
#brezpodpisa

trnvpeti ::

kaj pa delas, da bi imel 32G cache-a?
video obdelava, to nekako ne bi delal z hibridom
velike slike, pa veliko slik, to bos sel na ssd
eclipse, vs, develop, to bos sel na ssd

linux, debian z wmii, openbox, 2G celoten sistem
winsi, kolikor cachira, je recimo 2G dovolj

programi, office, ...
moras imeti kaksne velike doc,...

8G se kr dobro obnese

hojnikb ::

Sj ni težava samo v velikosti cache-a, ampak tudi krmilnik.
In ja, večj je bolje. Večji ko je cache, manj bo zgrešitev, posledično bo več časa Hibrid kot SSD. 8GB je pač smeh, sploh ko že maš danes 128Gbit die čipe.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

ja krmilnik je slabsi
ampak, za kaj je namenjen(veliko vec read-a) hibrid,je nekako logicno, da ne rabijo boljsega krmilnika in vec cache-a

pa tudi ssd se je pocenil, pa hdd so se malo pocenili
hibridi so pa ostali na istem :)

ok , ce pa dajo 32G cache gor,pa se tud nihce ne bo bunil(ce bo cena ista:)

hojnikb ::

če dajo 32g cache-a in vsaj spodoben krmilnik (rečmo 20k IOPS branja) z >=10€ premiumom, ga tudi jaz kupim za kak sekundarn sistem :)
#brezpodpisa

fujtajksel ::

> kaj pa delas, kje se ti obnasa kot hdd?

Preveč naenkrat ;)

> Vsaj 32G. Ker je dost poceni, da ga lahko pokneš gor (še vedno spraviš v en package, tako da ni težav z prostorom).

Ja več flasha bi najbrž pomagalo, ampak bi tudi več stalo.
Hibridi so še vedno nekakšna vmesna budget rešitev. Po drugi strani hočejo zakasirat premijo zato da se zafrkavajo z razvojem in ti prihranijo neke komplikacije pri konfiguraciji ter omogočijo nekaj SSD cachiranja ne da bi rabil dodaten plac v računalniku. Pa uporabljeni flash ni ta poceni sorte.
Treba je spomnit da je cachiranje na poceni flash že obstajalo precej prej (ReadyBoost), ampak da se je izkazalo da od tega ni nekega pravega efekta, medtem ko se tile hibridi v pravih pogojih dejansko obnašajo skoraj kot SSD.

hojnikb ::

fujtajksel je izjavil:

> kaj pa delas, kje se ti obnasa kot hdd?

Preveč naenkrat ;)

> Vsaj 32G. Ker je dost poceni, da ga lahko pokneš gor (še vedno spraviš v en package, tako da ni težav z prostorom).

Ja več flasha bi najbrž pomagalo, ampak bi tudi več stalo.
Hibridi so še vedno nekakšna vmesna budget rešitev. Po drugi strani hočejo zakasirat premijo zato da se zafrkavajo z razvojem in ti prihranijo neke komplikacije pri konfiguraciji ter omogočijo nekaj SSD cachiranja ne da bi rabil dodaten plac v računalniku. Pa uporabljeni flash ni ta poceni sorte.
Treba je spomnit da je cachiranje na poceni flash že obstajalo precej prej (ReadyBoost), ampak da se je izkazalo da od tega ni nekega pravega efekta, medtem ko se tile hibridi v pravih pogojih dejansko obnašajo skoraj kot SSD.

seveda je :)

in težava pri pri readyboost je bila v tem, kako stvar deluje (torej izbris pri ponovnem zagonu) + krmilniki v kjučkih so uber zanič. Flash je ok.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

fujtajksel je izjavil:

> kaj pa delas, kje se ti obnasa kot hdd?

Preveč naenkrat ;)

> Vsaj 32G. Ker je dost poceni, da ga lahko pokneš gor (še vedno spraviš v en package, tako da ni težav z prostorom).

Ja več flasha bi najbrž pomagalo, ampak bi tudi več stalo.
Hibridi so še vedno nekakšna vmesna budget rešitev. Po drugi strani hočejo zakasirat premijo zato da se zafrkavajo z razvojem in ti prihranijo neke komplikacije pri konfiguraciji ter omogočijo nekaj SSD cachiranja ne da bi rabil dodaten plac v računalniku. Pa uporabljeni flash ni ta poceni sorte.
Treba je spomnit da je cachiranje na poceni flash že obstajalo precej prej (ReadyBoost), ampak da se je izkazalo da od tega ni nekega pravega efekta, medtem ko se tile hibridi v pravih pogojih dejansko obnašajo skoraj kot SSD.

pol prebijes tistih 8G cacha verjetno
pol tudi ti cakas na 32G cache :)

hojnikb je izjavil:

če dajo 32g cache-a in vsaj spodoben krmilnik (rečmo 20k IOPS branja) z >=10€ premiumom, ga tudi jaz kupim za kak sekundarn sistem :)

nisi povedal, kaj delas, da rabis 32G cache?

pol mogoce bolje, da na 2.5" disku
128G ssdja(hitrega hehe)
32G particija za cache
all in one :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

Zheegec ::

od kje vam pa to, da so HDD/hibrid bolj zanesljivi? Intel in Samsung RMA ima procentualno skoraj 10x manj reklamacij za SSD, kot WD in Seagate za HDD in hybrid diske.

Mavrik ::

Zavedajte se, da v praktično večini primerov razlike v hitrosti med 8G cache in 32G cache ne bo ;) Načelo lokalnosti pa uporabe pa to.

ALIEn3001: Link prosim. Ker tale mem o zanesljivosti SSDjev (po tistem ko nam krepajo po tekočem traku skupaj z diski) je malo čuden :)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

lokalnost uporabe že (zato pa tut L1 funkcionira extremno dobro kjub par KB velikosti :))), ampak kot sem reku, ni velikost glavni problem :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

od kje pa imas podatke?

zanimivost
If we look at models with a return rate of over 5%, OCZ hogs the ranking:

- 52.07% OCZ Octane SATA 2 128GB
- 45.26% OCZ Petrol 128GB
- 44.76% OCZ Octane SATA 2 64 GB
- 40.57% OCZ Petrol 64GB
- 10.23% OCZ Agility 4256 Go
- 8.70% OCZ Octane SATA 3 256GB
- 7.41% OCZ Agility April 64 GB
- 6.85% OCZ Agility 4128 Go
- 6.59% OCZ Agility 3 90GB
- 5.56% OCZ Octane SATA 3 128GB


This time OCZ finally seems to be on track.

4.20% 128 GB OCZ Vector
4.07% 256 GB OCZ Vector

tudi za hdd je ful veliko!


- 5.04% to 1.5 TB WD Caviar Black (WD1502FAEX)
- 4.94% 7K1000.C Hitachi 1TB (HDS721010CLA332)
- 4.87% Hitachi 7K3000 2TB (HDS723020BLA642)
- 3.57% Seagate Barracuda 320GB (ST320DM001)
- 3.51% Red Caviar 2TB (WD20EFRX)

If we look more closely the 2 TB drives are the figures obtained:

- 4.87% Hitachi 7K3000 (HDS723020BLA642)
- 3.51% WD Caviar Red (WD20EFRX)
- 3.01% Samsung SpinPoint F4 (HD201UI)
- 2.12% WD Caviar RE4 (WD2003FYYS)
-% 1,97 WD Caviar Black (WD2002FAEX)
- 1.95% Seagate Barracuda 7200.14 (ST2000DM001)
- 1.30% WD Caviar Green (WD20EARX)
- 1.01% WD AV-GP (WD20EURS)

And 3 To:

- 2.85% WD Caviar Green (WD30EZRX)
- 2.71% Seagate Barracuda 7200.14 (ST3000DM001)
- 1.89% WD Caviar Red (WD30EFRX)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

OCZ octan in petrol je itk živo sranje od ssdja, preseže še Sandforce po težavah :))
#brezpodpisa

trnvpeti ::

odkar je bil pozar
so zmanjsali garancijo
le zakaj :)

hojnikb ::

kdo je zmanjšal garancijo ?
#brezpodpisa

jype ::

trnvpeti> ssd 2 od 5 crknila

Meni je do zdaj crknilo 0 od 18 SSDjev, ki so v resni uporabi in 0 od SSDjev, ki so v namiznih oziroma prenosnih računalnikih.

To seveda ne pomeni nič za SSD kogarkoli tretjega. Imejte backupe.

trnvpeti ::

trnvpeti je izjavil:


tudi za hdd je ful veliko!

hojnikb ::

jype je izjavil:

trnvpeti> ssd 2 od 5 crknila

Meni je do zdaj crknilo 0 od 18 SSDjev, ki so v resni uporabi in 0 od SSDjev, ki so v namiznih oziroma prenosnih računalnikih.

To seveda ne pomeni nič za SSD kogarkoli tretjega. Imejte backupe.

Vedno. Pa naj bo še primarni medij tako zanesljiv :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

jype je izjavil:

Imejte backupe.

dober nasvet

fujtajksel ::

hojnikb je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Pa uporabljeni flash ni ta poceni sorte.
Treba je spomnit da je cachiranje na poceni flash že obstajalo precej prej (ReadyBoost), ampak da se je izkazalo da od tega ni nekega pravega efekta, medtem ko se tile hibridi v pravih pogojih dejansko obnašajo skoraj kot SSD.

seveda je :)

in težava pri pri readyboost je bila v tem, kako stvar deluje (torej izbris pri ponovnem zagonu) + krmilniki v kjučkih so uber zanič. Flash je ok.


Flasha je več sort (SLC MLC TLC) in ta boljšega ne vidiš v "consumer" SSDjih. V ta cache od hibridov ga pa vendarle dajejo.
Ja ReadyBoost je nekako arhitekturno zafuran. Tudi če ni bil navaden ključek ampak namenska flash kartica v compu, celo imam v svojem, disejblal. Hibridi očitno tole idejo cachiranja na flash izvajajo mnogo bolje. Podrobnosti so nekje na AnandTechu ali Tomshardwareu.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inštalacija Windows 8.1 na hibrid disk?

Oddelek: Pomoč in nasveti
71338 (1153) SimplTech
»

Defragmantacija hibridnega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
203443 (3105) stewo
»

Disk za prenosnik- Kateri je pravi

Oddelek: Pomoč in nasveti
264269 (4071) hojnikb
»

SSD vs HDD (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
24648623 (45504) MrStein
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7318736 (16380) b3D_950

Več podobnih tem