» »

Izšel novi Kindle Paperwhite

Izšel novi Kindle Paperwhite

ZDNet - Amazon je uradno predstavil novega Kindla, ki jim je na splet ušel že nekaj ur pred uradno predstavitvijo (kar so odkrili naši sosedje), tako da niso imeli druge možnosti, kot ga tekom dneva dokončn razkriti. Prihaja Kindle Paperwhite druge generacije.

Z novim Kindlom niso izumljali tople vode, temveč ga najpravičneje označimo kot evolucijo starega e-bralnika. Ne prinaša prestresljivih novosti, temveč stopenjsko izboljšavo starega. Zaslon s tehnologijo E-Ink ima boljši, večji kontrast kakor stari, procesor je močnejši (sedaj Freescale 1 GHz), osvetlitev je predrugačena, da je očem prijetnejša, izboljšali so tudi zaznavanje dotikov.

V njem najdemo tudi programske novosti. Najprej omenimo integracijo Goodreads, ki ga je Amazon prevzel letos. Sedaj imamo na enem mestu zbrane recenzije, priporočila, predloge prijateljev, kar nam v teoriji omogoča lažjo izbiro čtiva. Druga novost je Freetime, ki ga je Amazon sprva razvil za Kindle Fire, sedaj pa prihaja na Paperwhite. Namenjen je otrokom, in sicer jih nagrajuje in stimulira, da bi več brali (njegova prvotna funkcija pa je bila omejevanje količine igranja iger).

Končno pa je Amazon napovedal, da bo mogoče ob nakupu papirnate knjige dobiti še elektronsko. V projektu Matchbook za zdaj sodelujeta založnika arper Collins in Houghton Mifflin Harcourt. Projekt bo startal oktobra in bo veljal retroaktivno vse do leta 1995. Digitalno verzijo vseh knjig, ki ste jih kupili fizično, bo mogoče dobiti za 0 do 3 dolarje, odvisno od založnika.

Prodaja se bo začela 30. septembra za 120 dolarjev (verzija z Wi-Fi) oziroma 190 dolarjev (verzija z Wi-Fi in 3G).

82 komentarjev

«
1
2

stegy ::

Katere bralnike uporabljate? Zanima me, zato, ker Kindle je ok za Amazon, vendar nima veliko podprtih formatov (je zaprt) ...

Vaseer ::

Kindle Paperwhite 1. gen. Vreden vsakega centa 8-)
Glede podprtosti formatov pa težko rečem. Sem naložil nekaj knjig nanj in mi je do sedaj vse prebral (moram preverit v katerem formatu so).

AgiZ ::

Kindle Keyboard tu.
Pogresam lucko, zato razmisljam o nakupu paperwhita, je pa dober, ker je to se edini kindle, ki ti bere sam. Je pa res da funkcije branja ne uporabljam... kupi kdo moj kindle? :)

Odprti format pa je .mobi, s katerim lahko berem karkoli (Calibre pa uporabim za konverzijo iz kateregakoli formata v .mobi).

Ales ::

Kaj pa če kupiš ovitek z lučko? Original ovitek je presneto dobra stvar, tudi zelo prijeten za dotik.

Kakorkoli, tudi pri meni je še Kindle 3 Keyboard, rootan, itd. Prežvečil je že nešteto knjig in tudi kar precej SSH povezav kot klient. Nimam nobene potrebe menjat za karkoli drugega, dokler se ne zgodi kaka revolucija na področju e-ink ekranov.

Za knjige v ePub formatu se da na Kindle 3 naložiti alternativni bralnik (npr. FBreader), sicer pa je pretvorna iz ePub v mobi res samo stvar enega klika v Calibre-ju.

thramos ::

Kindle 2. generacije ... tudi mene moti, da ni lučke in zvok ob pritiskanju tipk. No, ne toliko mene, kot moje bližnje :).

Tale novi ima še dve novosti, ki sem jih pogrešal, pa nista omenjeni v novici: Smart Lookup povezavo z Wikipedijo in Vocabulary Builder ... počasi me bodo prepričali v menjavo :)

stegy ::

Ali kindle podpira cbr format?

Oberyn ::

Kindle Paperwhite. Vgrajena lučka in dotikabilni zaslon - zakon. Katere formate podpira, ni toliko pomembno, pretvarjanje med njimi ni boleče. Sicer pa še nisem srečal človeka, ki bi imel e-bralnik, pa da to ni Kindle. Slišal sem, da obstajajo tudi drugi. Bolj v teoriji, se mi zdi.

Furbo ::

Kul, počasi bom moral nadomestiti Kindla 2, ki mu crkuje baterija..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

desperados ::

- Kindle kexboard wifi (sedaj iz njega prebira nekdo drug v družini).
- Fexler flex one - znjim sem bil zelo zadovoljen (vsaj dokler je delal), podpiral je skoraj vse formate največa slabost je bil vsekakor najlon ohišje zaradi katerega se je nekajkrat preveč prepognil v ruzaku, posledično je zato odpovedal, tudi baterija ni bila nevemkaj (le 2 male 300ma) redko kdaj je zdržala za cel teden prebiranja.
- Kindle paperwhite (1.gen - sedaj).
Dobre lasnosti so predvsem aktivna ohišja, lučka - ki je na žalost ni moč do konca izklopiti, dober web browser, ter funkcija ocenjitve časa do konca poglavja / do konca knjige.

Vse zgornje uorabljam v povezavi z Calibre knjižnico.

Preko amazona sem nabavil 3-4 knjige, brazplačnih pa se na spletu dobi ogromno (večina legalno, nekaj ilegalno).

St235 ::

stegy je izjavil:

Ali kindle podpira cbr format?


preko Calibre podpira cdr brez težav. Edino zaslon (pa to ni kritika samo kindla) je malo premajhen.

Master_Yoda ::

Pri vsakem novem kindlu to recem: skoda da so se znebili fizicnih page turn gumbov.

buneech ::

Kobo Touch. Lučka mi manjka, ostalo nič.

b4d ::

Cakam Apple da se razpizdi zaradi uporabe Match* v imenu storitve :D
Cakam review da pokaze razlike, tole "snappier" in "more contrast" mi nic ne povesta.
Cakam da pridejo gumbi nazaj, touch prevec umaze zaslon.
b4d.sablun.org

DavidJ ::

Tudi jaz uporabljam Kindle Paperwhite 1. generacije in je vreden vsakega centa. Pravzaprav, verjetno edini nakup elektronske naprave, pri katerem nisem _nikoli_ občutil buyer's remorse.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

nekikr ::

Here here. Tudi jaz sem izredno zadovoljen z njim.

Cakam da pridejo gumbi nazaj, touch prevec umaze zaslon.

Kaj pa, če ne bi jedel pečenke in vmes tapkal po zaslonu? :) Pri normalni uporabi se namreč zaslon ne umaže nič.

btree ::

sem ga ravnokar naročil preko cheaperandmore, dobil sem potrditveni email, niso pa mi pobrali denarja iz mastercarda, a kdo ve, kdaj poberejo denar iz mastercarda?

stegy ::

Ali je kdo na Kindle poskusil tole:

http://www.biblos.si/lib/pogosta-vprasa...

Na strani sicer piše, da ne deluje. Ali obstaja kakšen obvoz (kot konverzija)

vudu ::

Tudi sam uporabljam Kindle Paperwhite. Vreden vsakega centa. Ni lepšega kot brati brez luči, da s tem žena ne trpi. Recimo, da sem prebral na njem v zadnjem letu 30 slovenskih knjig. Celo novejših slovenskih.

stegy je izjavil:

Ali je kdo na Kindle poskusil tole:

http://www.biblos.si/lib/pogosta-vprasa...

Na strani sicer piše, da ne deluje. Ali obstaja kakšen obvoz (kot konverzija)


Treba se znajti. Z enim klikom pretvoriš v idealno obliko za kindle. Samo posurfati je treba. več privat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vudu ()

DavidJ ::

Možna alternativa Kindlu Paperwhite je Kobo glo. Mislim, da bi na tem Biblos celo delal, vendar nisem prepričan.

Killer-app Kinda, po mojem mnenju, niso le knjige, temveč temveč njihov "Send to Kindle" browser extension. Ko sem ga odkril, ne berem več člankov online -- vse si pošljem na Kindle. Je veliko bolj prijetno. Mogoče bi veljalo celo razmisliti o tem, da naredite na ST forumu "Send to Kindle like" plug-in; neke vrste stran, kjer bi zlistali vse poste iz dane teme, to pa bi si potem posredoval na Kindle v obliki članka. Za odgovarjanje se jasno usedeš za računalnik, za branje pa uživaš na Kindlu.

Jaz na Kindlu pogrešam en _dober_ converter iz PDF-jev v ebook obliko. Ne to, kar naredi Calibre, temveč en dober reflower. Če to poštimajo, bo pa res špica.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

JackOdpirac ::

Imam Kindle Keyboard 3G, zastonj interneti kjerkoli, karkoli ter ovitek z lučko. Kar ne morem prehvalit vsega skupaj. Tale paperwhite z že vgrajenimi lučkami je pa slpoh še nivo višje :)))))

roli ::

Jaz sem tudi zelo zadovoljen uporabnik Kindle Keyboard. Nisem pa vedel, da so se znebili fizičnih gumbov za listanje kar je skoraj nedopustno. Sedaj lahko stvar držiš z eno roko in lepo listaš kar sklepam, da je na touch zadevi malo težje. Edino kar res pogrešam na svojem je backlight, ker ne moreš ležat na hrbtu in brati knjige - no lahko ampak je malo problem osvetlitev. Formate pa lahko tako ali tako s Calibre pretvoriš v .mobi pa tudi na internetu najdeš skoraj vse knjige v tem formatu.
http://www.r00li.com

Bramac ^^ ::

DavidJ je izjavil:

Možna alternativa Kindlu Paperwhite je Kobo glo. Mislim, da bi na tem Biblos celo delal, vendar nisem prepričan.

Killer-app Kinda, po mojem mnenju, niso le knjige, temveč temveč njihov "Send to Kindle" browser extension. Ko sem ga odkril, ne berem več člankov online -- vse si pošljem na Kindle. Je veliko bolj prijetno. Mogoče bi veljalo celo razmisliti o tem, da naredite na ST forumu "Send to Kindle like" plug-in; neke vrste stran, kjer bi zlistali vse poste iz dane teme, to pa bi si potem posredoval na Kindle v obliki članka. Za odgovarjanje se jasno usedeš za računalnik, za branje pa uživaš na Kindlu.

Jaz na Kindlu pogrešam en _dober_ converter iz PDF-jev v ebook obliko. Ne to, kar naredi Calibre, temveč en dober reflower. Če to poštimajo, bo pa res špica.


Preko Instapaper lahko zbereš več člankov, ki ti jih potem pošlje na Kindla :)

buneech ::

DavidJ je izjavil:

Možna alternativa Kindlu Paperwhite je Kobo glo. Mislim, da bi na tem Biblos celo delal, vendar nisem prepričan.

Killer-app Kinda, po mojem mnenju, niso le knjige, temveč temveč njihov "Send to Kindle" browser extension. Ko sem ga odkril, ne berem več člankov online -- vse si pošljem na Kindle. Je veliko bolj prijetno. Mogoče bi veljalo celo razmisliti o tem, da naredite na ST forumu "Send to Kindle like" plug-in; neke vrste stran, kjer bi zlistali vse poste iz dane teme, to pa bi si potem posredoval na Kindle v obliki članka. Za odgovarjanje se jasno usedeš za računalnik, za branje pa uživaš na Kindlu.

Biblos bi delal na Kobo Glo, glede na to da že Touch podpira Adobe Digital Editions.

No, ta Send to Kindle mi pa kr manjka na Kobo readerju. Sm že iskal alternative, in je edina varijanta, da stvari spravim v epub.

RejZoR ::

Lol, vedno preberem "paperweight", pa ne vem zakaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

nekdonekje ::

Za kolko pa se je stari pocenil? Ali je vedno bila cena 69?

borutz ::

stari se ni nic pocenil oz paperwhite 1 generacije
69 je kindle se pred njim ki ima fizicne gumbe brez osvetlitve ekrana

ima pa kindle se eno dobro lastnost. SLOVAR
Veckrat naletis na besedo ki jo ne poznas, kliknes nanjo kjer se v malem oknu odpre definicija te besede
preberes, zapres in beres dalje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borutz ()

PNG ::

A to je touchscreen? Moj nima touchscreena in ne razumem kako se pomikaš po menijih brez tipk.

Dva tedna nazaj sem razmišljal, da bi kupil novega in...sedaj je tu. Še novejšejšejši.

k--p ::

Jaz sem pred dnevi naročil Kindle Touch. Nima backlight-a, ima pa audio podporo (text to speech, mp3). Ima kar dobre review-e itd, tako da upam, da se bo obnesel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: k--p ()

kuglvinkl ::

skensli če se da...
Your focus determines your reallity

S53SG ::

http://www.kobo.com/kobomini 39e v mediamarktu (Gratz), res pa je da nima backlighta in je 5" (kindle je 6")...

kuglvinkl ::

Če nima send-to-Kobo, je useless.
Your focus determines your reallity

k--p ::

kuglvinkl je izjavil:

skensli če se da...


Sem ga dobil po ugodni ceni (100eu s poštnino) tako da je OK. Ta stari paperwhite je od nov 150 eu naprej na ebay s poštnino, v slo 150 brez poštnine ...

nekikr ::

Ampak se splača...50€ ni prav veliko razlike za napravo, ki jo imaš potem precej časa in je precej boljša od tiste za 100€...mojih pet centov sicer.

Mavrik ::

kuglvinkl je izjavil:

Če nima send-to-Kobo, je useless.


Yes, ker je branje dinamičnih vsebin na spletu res uživaško na črnobeli napravi s štekajočim scrollanjem. Dajte no :P
The truth is rarely pure and never simple.

kuglvinkl ::

Mavrik je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Če nima send-to-Kobo, je useless.


Yes, ker je branje dinamičnih vsebin na spletu res uživaško na črnobeli napravi s štekajočim scrollanjem. Dajte no :P


Ne berem dinamičnih vsebin. Vsebina pred obliko pa te fore.
Your focus determines your reallity

Mavrik ::

Ful mi je všeč tvoje ocenjevanje naprav, vsebin in vsega ostalega kar posplošeno po spisku brez da bi jih sploh pogledal ;)
The truth is rarely pure and never simple.

FireSnake ::

JackOdpirac je izjavil:

Imam Kindle Keyboard 3G, zastonj interneti kjerkoli, karkoli ter ovitek z lučko. Kar ne morem prehvalit vsega skupaj. Tale paperwhite z že vgrajenimi lučkami je pa slpoh še nivo višje :)))))


Kako to misliš zastonj internet?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

Mavrik je izjavil:

Ful mi je všeč tvoje ocenjevanje naprav, vsebin in vsega ostalega kar posplošeno po spisku brez da bi jih sploh pogledal ;)


Oh Mavirk, men tut.
Your focus determines your reallity

St235 ::

Mavrik je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Če nima send-to-Kobo, je useless.


Yes, ker je branje dinamičnih vsebin na spletu res uživaško na črnobeli napravi s štekajočim scrollanjem. Dajte no :P


Pa ti sploh veš kaj je send to kindle funkcija, da take klatiš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mavrik ::

FireSnake je izjavil:

Kako to misliš zastonj internet?


Na tretji generaciji dela še večino interneta če imaš 3G model. Na novejših (sicer odvisno kakor kdaj) večinoma več ne.

Lakotnik: Ja, vem. Sem uporabljal. Če stran ni res lepo spisana dobiš zmazek. Če je, še vedno ne moreš slediti povezavam in malo bolj potrobneje pogledati vsebine. Vse skupaj je nekako 20x bolj kriplasto kot katerakoli cheap tablica ranga Nexus 7. Kupovanje Kindla za to je neumnost.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

FireSnake je izjavil:

JackOdpirac je izjavil:

Imam Kindle Keyboard 3G, zastonj interneti kjerkoli, karkoli ter ovitek z lučko. Kar ne morem prehvalit vsega skupaj. Tale paperwhite z že vgrajenimi lučkami je pa slpoh še nivo višje :)))))


Kako to misliš zastonj internet?


Kindle keyboard 3g še ni imel blokiranega brskljalnika, tako da si lahko prosto dostopal do vseh spletnih strani. Seveda se na straneh z dosti slikami ali celo dinamičnimi vsebinami zadeva ne obnese.

Je super zadeva, ker lahko skoraj kjerkoli pogledaš gmail, forum, itd. Tudi sobo sem si že rezerviral preko njega, ko ni blo wifija pri roki.

Mavrik je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Kako to misliš zastonj internet?


Na tretji generaciji dela še večino interneta če imaš 3G model. Na novejših (sicer odvisno kakor kdaj) večinoma več ne.

Lakotnik: Ja, vem. Sem uporabljal. Če stran ni res lepo spisana dobiš zmazek. Če je, še vedno ne moreš slediti povezavam in malo bolj potrobneje pogledati vsebine. Vse skupaj je nekako 20x bolj kriplasto kot katerakoli cheap tablica ranga Nexus 7. Kupovanje Kindla za to je neumnost.


Edina večja neumnost je kupovat tablico z LCD zaslonom zato, da bereš tekst. Branje novic, blogov, tudi forumov poteka brez večjih težav. Enako se recimo super obnese pribranju daljših sestavkov recimo kak FAQ ali guide in podobno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

DavidJ ::

> Če stran ni res lepo spisana dobiš zmazek. Če je, še vedno ne moreš slediti povezavam in malo bolj potrobneje pogledati vsebine. Vse skupaj je nekako 20x bolj kriplasto kot katerakoli cheap tablica ranga Nexus 7. Kupovanje Kindla za to je neumnost.

Ne vem kdaj si ga uporabljal nazadnje, vendar se je v zadnjih nekaj mesecih precej popravil. ST forum je ena takšna stvar, kjer ne dela dobro, na drugih straneh, kjer berem novice, pa se prav dobro obnese.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Mavrik ::

DavidJ je izjavil:

> Če stran ni res lepo spisana dobiš zmazek. Če je, še vedno ne moreš slediti povezavam in malo bolj potrobneje pogledati vsebine. Vse skupaj je nekako 20x bolj kriplasto kot katerakoli cheap tablica ranga Nexus 7. Kupovanje Kindla za to je neumnost.

Ne vem kdaj si ga uporabljal nazadnje, vendar se je v zadnjih nekaj mesecih precej popravil. ST forum je ena takšna stvar, kjer ne dela dobro, na drugih straneh, kjer berem novice, pa se prav dobro obnese.


Par mesecev nazaj res je. Od te raje uporabljam tablico, ki je za ta namen neprimerno primernejša. Tako kot je Kindle neprimerno boljši za branje literature.
The truth is rarely pure and never simple.

Fritz ::

St235 je izjavil:

stegy je izjavil:

Ali kindle podpira cbr format?


preko Calibre podpira cdr brez težav. Edino zaslon (pa to ni kritika samo kindla) je malo premajhen.

Ravno zaradi prebiranja PDF-ov in CBR-jev sem kupil Kindla 3 DX z 9,7" zaslonom. Je pa seveda večji in okornejši. Nasplošno pa je kindle dober izdelek, ki je hardversko malce podhranjen, dodatno programje pa je hroščato. Pogrešam tudi daljšo podporo za modele izdelkov, saj jih relativno hitro menjajo in potem ugotoviš, da držiš v roki relikt, s katerim se podjetje ne misli ukvarjati. Kot bralnik pa svoj namen dobro opraviči.

One of these days mislim nabaviti tudi novega malega kindla za prenašanje s seboj.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

bojsi ::

Tudi jaz mam še ta starega Kindla. Se mi pa tale prihajajoči Kobo Aura zdi precej zanimiv.

buneech ::

Aura ma Pocket integracijo. :O
Zakaj tega ne dodajo na Touch.

EDIT: http://getpocket.com/blog/2013/08/pocke...
Pravijo, da pride na vse Kobo eReaderje s posodobitvijo 13.7. Zakon. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: buneech ()

vidz81 ::

Imam Kindle dx.
Sem zelo zadovoljen: lahko berem pdf-je člankov v naravni velikosti (polovico strani).
Me pa zanima ali nameravajo narediti paperwhite dx?

Bi ga takoj kupil.

buneech ::

kuglvinkl je izjavil:

Če nima send-to-Kobo, je useless.

Očitno bo dobil send to Pocket.

k--p ::

Jaz mam zdaj 2 dni Kindle Touch in ga moram pohvaliti. Če bi zdaj še enkrat kupil, bi verjetno vzel Paperwhite-a, vendar ima tudi ta nekaj prednosti oz. dobrih lastnosti: audio, 4GB prostora in malo je lažji, price-performance ratio je soliden.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon Kindle (strani: 1 2 3 423 24 25 26 )

Oddelek: Kaj kupiti
1299321165 (3246) brbr21
»

Amazon je osvežil svoje Kindle

Oddelek: Novice / Android
228554 (6911) kuglvinkl
»

Izšel novi Kindle Paperwhite (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8222411 (15468) ales85
»

Amazon predstavil nove kindle

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4813164 (10393) Bor H

Več podobnih tem