» »

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije

PaX_MaN ::

WaterBoy je izjavil:

Kej je evropa tako rekla da morajo nehati

Če js prou vidm so se to (tuji) lastniki odločil da bojo zaprl in scuzal subvencijo.

Utk ::

GregaG87, v trgovini imas poceni in zanic meso, pa tudi kar dobro in drago. Vsaj po moje je drago, ce mora povprecen Slovenc za kilo delat 2 ur, marsikdo pa 3. Kako vemo da ne bo zanic in drago? Ker ga nihce ne bo kupil. Sami ga pa tudi ne morjo tolk pojest. Ce bo pa imel slovenski kmet priliko prodat meso nemcu za visjo ceno kot slovencu, brez skrbi da ne niti sekunde okleval. Zakaj se bi pol kupci sekirali za domace? A se kater kmet sekira, ce si lahko kdo njegovo robo privosci? Cist nic. Tudi ce mu tist financira subvencije. Kmetija je biznis kot vsak drug. Tudi gorenje nam ne prodaja cenejsih hladilnikov kot nemcem, ravno obratno. Mi naj placujemo vec, ker smo itak ovce.

m0LN4r ::

Mene samo zanima, če mislite, da bo revščina nižja zdaj, če uvedemo davke?
A bodo ljudje, ki so na minimalcu in delajo na kmetiji meli kaj več? Nevem zakaj bi nekomu preprečili, da si nekaj malega zasluži z "edinim" dodatnim delom za katerega je sposoben.
Al bi vi radi te kmete vidli v šolah, občinah, pisarnah al kot neke vodje oddelkov in višjih položajih, ko pa jih ima večino končano osnovno šolo?

Bodo pač nehali se še s kmetijstvom bavit pa bo nekdo drug namesto njih kasiral subvencije pa smo na istem. Oni pa bodo vlekli socialno in dodatke, delal pa nč.

Ni vseeno, če dobi 100 kmetov vsak po 100EUR subvencije, kot en večji kmet 10.000EUR? Boš pa pač mel 99 več revnih ljudi v državi in jih bo država mogla tako ali tako nekak preživljat, delal pa nebojo nič in ustvarli tut ne, ker to bodo po novem samo veliki kmetje.

Stem davkom se bojo subvencije le premaknile iz malih kmetov na velike. Kmeti delajo 15 ur na dan da lahko živijo, kot nek kvazi "srednji" sloj, ki pa recimo drugje (v mestih) dela samo 8 ur in jih šimfajo, da majo neki več. Majo ja, ampak zato morajo tudi več delat in se nečemu odpovedat.

Davek bo pa prinesel to, da bo človek, ki je bil sedaj z 15ur dela na dan v srednjem sloju, dejansko padel v nižjega, ker se mu ne splača tega delat. Pa tudi če bi delal bi padel v nižji sloj.

Kaj bo pa država s 50% več revnega prebivalstva? Povečala gospodarstvo in potrošnjo?
Država bo s tem pridobila toliko, koliko bo zapravila za povečano število onih ko vlečejo socialno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Utk ::

Škoda da ni ta logika padla kmetom na pamet že ko se je zbiral denar za subvencije. Da se jemlje to nekomu, ki tudi nima preveč.

PaX_MaN ::

m0LN4r je izjavil:

Mene samo zanima, če mislite, da bo revščina nižja zdaj, če uvedemo davke?
A bodo ljudje, ki so na minimalcu in delajo na kmetiji meli kaj več? Nevem zakaj bi nekomu preprečili, da si nekaj malega zasluži z "edinim" dodatnim delom za katerega je sposoben.

A to delajo poleg ene druge službe al kako to misliš z "dodatno"? Ker če delajo 8 ur za trakom, 7 pa pol še na polju ("15 ur dela na dan"), ni čudno da je vse tko napol pa izgubarsko, pa "hočemo subvencije!".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

BigWhale ::

mn je izjavil:

Poleg tega trdiš, da bi bili stroški obdelave manjši. Za koliko in zakaj? Ali samo govoriš v prazno? Za primer si pa dal manj priključkov na elektriko in komunalo. Kaj misliš, da imamo na vasi elektriko in komunalo samo za kmetijo v hiši pa ne?

Fiksnih stroskov, ki jih mora vsak placevati je polno. Od zgoraj omenjene elektrike in vode/komunale, do raznoraznih clanarin za kmetijske zadruge in racunovodske storitve. Zavarovanja pridelkov, registracije vozil, nakupi vozil in mehanizacije, vzdrzevanje infrastrukture... Potem je tukaj se vsakdanja logistika. Deset traktorjev, ki orje deset njih ali pa dva traktorja, ki orjeta vsak po pet njiv.

Ce se ti zdi, da tukaj ni prihrankov, potem ne vem v kateri pravljici zivis.

mn je izjavil:

Se pa v vsem kar si napisal kaže da v resnici nimaš pojma. Naravnost absurdna je bila recimo tvoja predpostavka o 30 kmetijah v Sloveniji.

O cem nimam pojma? Se vedno nisi nic povedal. Samo pravis, da jaz nimam pojma. Naravnost absurdno je to, da ti vse prevec dobesedno jemljes. Sedaj imamo 74.000 kmetij! Ni slo za nobeno predpostavko, da bi tolk morali imeti. Slo je samo za to, da jih imamo prevec in da je treba stevilo kmetij zmanjsati, ce bi radi, da bo bolj profitabilno. Saj isto je v VSAKI drugi industriji. Na X stevilo prebivalcev je lahko Y ponudnikov neke industrije/storitev, Kako bi izgledalo, ce bi imeli v vsaki ulici svojega avtomehanika in tri frizerje?

V ZDA imajo 1.2mio kmetij to pomeni 3.7 kmetij na 1000 prebivalcev. Pri nas imamo 74.000 kmetij, kar nam znese 35 kmetij na 1000 prebivalcev. Ce se nisem nikjer zmotil v izracunu, je ta stevilka gromozanska. Ce je kje drugje v evropi stanje se slabse ne pomeni, da bi mi morali delati ravno tako zanic.

mn je izjavil:

Pa še nekaj. V tej temi je precej brezveznega pluvanja.

Morda, samo potem, ce ze pljuvas, pljuvaj po tistih, ki to pocenjo tebi. Ne pa da kar tako na pamet govoris ljudem, da nimajo pojma.

trololo2 ::

BigWhale je izjavil:


V ZDA imajo 1.2mio kmetij to pomeni 3.7 kmetij na 1000 prebivalcev. Pri nas imamo 74.000 kmetij, kar nam znese 35 kmetij na 1000 prebivalcev. Ce se nisem nikjer zmotil v izracunu, je ta stevilka gromozanska. Ce je kje drugje v evropi stanje se slabse ne pomeni, da bi mi morali delati ravno tako zanic.


Kar ni noben razlog da se uvede dodatne davke. Saj pri večini teh kmetij gre v za pridelovanje za lastne potrebe. Da ne govorimo (ali zagovarjamo) o subvencijah ti je pa že nm razložil.

Tear_DR0P ::

BigWhale je izjavil:

V ZDA imajo 1.2mio kmetij to pomeni 3.7 kmetij na 1000 prebivalcev. Pri nas imamo 74.000 kmetij, kar nam znese 35 kmetij na 1000 prebivalcev. Ce se nisem nikjer zmotil v izracunu, je ta stevilka gromozanska. Ce je kje drugje v evropi stanje se slabse ne pomeni, da bi mi morali delati ravno tako zanic.


saj ni nihče rekel, da moraš delati zanič. Prodaj svojo kmetijo in delaj kaj drugega.

Ta vojna o številu traktorjev in številu hektarjev je brezvezna, ker primerjate neprimerljive kategorije. tudi za subvencije še ni nihče privlekel ven podatkov, koliko subvencij poberejo kmetje z malimi kmetijami in koliko tisti z večjimi, zato zdej kr mal po luftu mahamo.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

todman74 ::

Uh veliko fovšarije okoli subvencij v tejle temi....imam dva "soseda", kjer zaradi starosti ne morejo več obdelovati kmetije...mladi so, ampak so se preselili v dolino.....bog ve zakaj, ko se pa na kmetiji vleče velike denarce od subvencij...ni pomembno..torej bodoči obdelovalci zemlje...ponudbe na zasebno.

Aja...kmetiji sta kar precej na strmem, veliko ročnega dela, pa bolniške tud ni..torej, če imate gripo in čez 39 vročine, to ni izgovor, živina mora jesti

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: todman74 ()

PaX_MaN ::

Tear_DR0P je izjavil:

tudi za subvencije še ni nihče privlekel ven podatkov, koliko subvencij poberejo kmetje z malimi kmetijami in koliko tisti z večjimi, zato zdej kr mal po luftu mahamo.

Tle piše kok subvencij damo slovenskim kmetom. Kdo je velik kdo pa mejhn, boš mogu pa sam poiskat podatke in posortirat, žal.
(Also, ne it na original stran ker tm majo link na ".../SL", valjda ne dela; pa tudi kr počasna je stran.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Utk ::

todman, in koliko je to živine?

todman74 ::

Lahko boš imel 20 glav, če boš priden...si zainteresiran?

dzinks63 ::

Kar nekaj malih kmetij se je usmerilo v nišne dejavnosti, bio kmetovanje, zdravilna zelišča, zelenjava, vrtnarstvo, ... , v tradicionalnih panogah ne morejo konkurirati. Nekateri se še ob stalni zaposlitvi ali kot upokojenci ukvarjajo s tem, vendar je tudi teh vedno manj, saj dajejo zemljo v najem ali jo prodajo, zaslužka na malih površinah ni, stroški kmetovanja so v zadnjih letih poleteli v nebo in tega se tudi vsi kmetje dobro zavedajo.

Včasih se je po vaseh vsak ukvarjal s kmetijstvom, sedaj se je to stanje zdesetkalo, so veliki kmetje z 50ha+ z dobro mehanizacijo in ti dobro živijo, seveda delajo dva šihta dnevno od 6h do 22h in so še srednji kmetje z 10-20ha , ti se še trudijo, vendar že tudi ti razmišljajo kaj bo jutri, za njih stanje ni preveć rožnato, delati morajo ravno tako veliko, haska od tega pa bolj malo in še manj ga bo. Mali kmetje pa so že itak izginili, so le še zapisani na papirju, drugače pa se borijo za golo preživetje.

Utk ::

todman74 je izjavil:

Lahko boš imel 20 glav, če boš priden...si zainteresiran?

Povej koliko jih je zdaj.

dzinks, ne pretiravat. Ne delajo 14 ur in jim je precej rožnato. Tistim, ki so pametni. V vsakem poslu imaš uspešne in manj uspešne. Če delaš to kot posel, si lahko uspešen. Če delaš "kr neki", tudi če je bio-eko in ne vem kaj, pa životariš in garaš. Tudi to bio ni nujno dober posel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

todman74 ::

Utk je izjavil:

todman74 je izjavil:

Lahko boš imel 20 glav, če boš priden...si zainteresiran?

Povej koliko jih je zdaj.


Pri sosedih..pri enem nič, pri drugem 3 glave.

Utk ::

To pol ni kmetija, ampak vrtiček za lastno uporabo.

todman74 ::

A se ti mal norca delaš...imajo tako malo, ker ne morejo več delat zaradi starosti.

Utk ::

Sej sem napisal, da mi dejte link na kmetijo, ki se prodava, vsaj 5 ha v kosu, dobro, sprejmem zdej tudi 3. Pa da ni na pobočju Trojan.
Koliko tovarn je propadlo, ker niso konkurenčne, zakaj bi morala vsaka kmetija ostat, če nima pogojev za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

todman74 ::

Kaj boš zdaj izbiral...mi kmetje ne moremo...vzemi, kar se ti ponuja..boš lahko vlekel subvencije..

ZaphodBB ::

Jaz sem čisto za to, da se v Sloveniji kmetovanje ukine. Pa da vidimo kako se bodo stvari odvijale.

Tolk govora o subvencijah pa nobeden od mestnih ne ve prav dobro kako delujejo. Večina panog in manjših kmetov je brez subvencij. Tisti, ki dobivajo subvencije jih čez pet let ne bodo več. Razen, če se država odloči, da želi več tega ali onega pridelka.

Opletanje s traktorji je pa od nekdaj znak slaboumnega meščana, ki nima kaj dosti pojma o tem kako kmetijstvo deluje.

Skratka če v povprečni tehnološki debati večinoma nimate pojma. Ste v tej debati še toliko bolj off.

@Utk: Sej propadajo kmetije. Vsak dan jih je manj. Želja se ti uresničuje. Tebi to seveda ni dovolj, ti bi rad da propadajo še hitreje.

V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Hayabusa ::

Skratka če v povprečni tehnološki debati večinoma nimate pojma. Ste v tej debati še toliko bolj off.

FahidiotTM.

V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.

Kje se bo ustvarjala dodana vrednost zaposlenega ?

Mavrik ::

ZaphodBB je izjavil:

Jaz sem čisto za to, da se v Sloveniji kmetovanje ukine. Pa da vidimo kako se bodo stvari odvijale.

Tolk govora o subvencijah pa nobeden od mestnih ne ve prav dobro kako delujejo. Večina panog in manjših kmetov je brez subvencij. Tisti, ki dobivajo subvencije jih čez pet let ne bodo več. Razen, če se država odloči, da želi več tega ali onega pridelka.

Opletanje s traktorji je pa od nekdaj znak slaboumnega meščana, ki nima kaj dosti pojma o tem kako kmetijstvo deluje.

Skratka če v povprečni tehnološki debati večinoma nimate pojma. Ste v tej debati še toliko bolj off.

@Utk: Sej propadajo kmetije. Vsak dan jih je manj. Želja se ti uresničuje. Tebi to seveda ni dovolj, ti bi rad da propadajo še hitreje.

V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.


Komu točno ti odgovarjaš? Ker to kar si napisal ni noben v tej temi trdil. Pismenost je načeloma zelo dobra veščina pri pisnem sporočanju. Nehaj s slamnatimi možmi.
The truth is rarely pure and never simple.

PaX_MaN ::

Hayabusa je izjavil:

V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.

Kje se bo ustvarjala dodana vrednost zaposlenega ?

Sej piše. V javnem sektorju.

dzinks63 ::

ne pretiravat. Ne delajo 14 ur in jim je precej rožnato


Ne pretiravam, točno vem kako delajo (reklo bi se od zore do mraka) in koliko delajo, 50ha+ kmetijo ne obdelaš na en mah, to so ogromne površine in tudi veliko živali za poštimat. Imeti v hlevu 100+ glav živine ni kar tako, od tega polovico molznic ostalo telički, biki in telice. Zjutraj in zvečer v hlevu, čez dan na njivah in travnikih. Ko začne takšen kmet voziti gnojnico, jo vozi 3 dni skupaj z svojim 200KM+ traktorjem in 10000l cisterno in to večkrat letno, travnike polije po vsaki drugi košnji, njive po spravilu pridelka in vsa ostala kmetijska dela, od oranja, setve, košnje, siliranja, .... nobeno ni končano v enem dnevu.

Vendar v evropskem merilu so tudi takšni kmetje le srednja klasa. pravi veliki z 100ha+ in najmočnejšo kmetijsko mehanizaciji so tisti pravi, le ti pa vsega ne zmorejo v lastni režiji, kmetujejo kot podjetje in imajo zaposlene stalne in sezonske delavce. Tudi pri nas so že nekateri blizu tega in takšen kmet ima potem polno življenje, lahko gre na dopust in ima praznike.

Največji bodo nove davke prenesli, srednji bodo ob lep del zaslužka, tamali so pa out. Subvencije pa tako kot so že predhodniki zapisali, najmanši jih sploh ne dobijo, drugi pa se morajo prav tako dobro potruditi, da izpolnijo pogoje.

Mavrik ::

Hayabusa je izjavil:


V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.

Kje se bo ustvarjala dodana vrednost zaposlenega ?


Kako zgleda dodana vrednost v panogi, kjer je treba ljudem preprosto dajati denar da preživijo? A ti je koncept dodane vrednosti res poznan?
The truth is rarely pure and never simple.

roCkY ::

Mavrik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Jaz sem čisto za to, da se v Sloveniji kmetovanje ukine. Pa da vidimo kako se bodo stvari odvijale.

Tolk govora o subvencijah pa nobeden od mestnih ne ve prav dobro kako delujejo. Večina panog in manjših kmetov je brez subvencij. Tisti, ki dobivajo subvencije jih čez pet let ne bodo več. Razen, če se država odloči, da želi več tega ali onega pridelka.

Opletanje s traktorji je pa od nekdaj znak slaboumnega meščana, ki nima kaj dosti pojma o tem kako kmetijstvo deluje.

Skratka če v povprečni tehnološki debati večinoma nimate pojma. Ste v tej debati še toliko bolj off.

@Utk: Sej propadajo kmetije. Vsak dan jih je manj. Želja se ti uresničuje. Tebi to seveda ni dovolj, ti bi rad da propadajo še hitreje.

V Sloveniji bomo pač vsi živeli od storitev javnega sektorja in uvoza tujih izdelkov ter trgovine na drobno in debelo. To je perspektiva.


Komu točno ti odgovarjaš? Ker to kar si napisal ni noben v tej temi trdil. Pismenost je načeloma zelo dobra veščina pri pisnem sporočanju. Nehaj s slamnatimi možmi.


?? že leta berem tale forum a šele sedajle sem dojel, da svojega mnenja ne gre povedati

sem zgleda funkcionalno nepismen po definiciji, ki tu velja od nevem kdaj?

ZaphodBB ::

Na tem forumu si funkcionalno nepismen, če nisi urban hipsterski gik srednjega sloja leve provenience. Knede Mavrik?

To je forum za tolerantne osebke širokega duha. Zato se preganja vsakogar, ki se ne strinja s trdo linijo.

Komu točno ti odgovarjaš? Ker to kar si napisal ni noben v tej temi trdil. Pismenost je načeloma zelo dobra veščina pri pisnem sporočanju. Nehaj s slamnatimi možmi.

Vsem cepičem, ki tukaj fante s podeželja učijo o tem koliko imajo gozda, krav, polja in traktorjev. Ter si domišljajo, da kmetje na skrivaj cele dneve natepavajo kaviar.

V resnici se kmetovanje v teh časih resnično ne splača. Ne za državo ne za posameznika. Zato imamo subvencije. Namen subvencij je predvsem ta, da kmetijstvo obstane. Ker rizik, da ostaneš brez kmetijskega sektorja je enostavno prevelik. Zakaj se pa kmetijstvo ne splača? Ne zato ker so naši kmetje nesposobni, temveč zato ker naši konkurenti izvajajo dumping.

Hkrati pa dragi levičarski aktivisti, ki ste se tokrat preobrazili v neocone najbolj krvoločne sorte, pozabljate da je vaš omiljeni javni sektor odgovoren, da za izgradnjo namakalne naprave rabiš v Sloveniji 10 let!!!! Kriv je pa kmet, ker "ne zaliva in rajši vidi, da se mu vse posuši da lahko vleče pomoč od države".

m0LN4r ::

No pa dajmo podatke na mizo. Naša kmetija doma meri do max 4ha njiv in en vrtiček. Mamo neki malo hoste in 1000 trsov.
Subvencije je pa tako veliko, da si znjo pokrijemo stroške umetnega gnojila in semena.
Škropivo, nafta in popravilo mehanizacije, ter registracija traktorja gre iz dobička od pridelka.
Žal na teh 3ha ne pridelujemo samo eno vrsto, ampak kolobarimo. Na teh 3-4ha se od pridelka zasluži plus minus 4000EUR (minus vzdrževanje).
Letos je veliko pridelka uničila divjad iz madžarske, za kar pa madžarski lovci ne prevzemajo odgovornosti.

Ena manjša bolj nekvalitetna njiva, ki jo potok poplavlja pa je namenjena za mešano krmo. Buče, oves, krompir, pesa... Razen oranja in žetve ovsa, ostale pridelke pobiramo ročno.

Ker imamo malo večji gospodarski objekt v katerem je seno, traktorji, prikolice, drva, žito, živali, bomo po novem dal ta dnar, ki smo si ga do zdaj pridelali lepo dali za davek.

Pa da še enkrat podučimo meščane. Traktorja iz subvencije si lahko kupijo zeeelooo redki. Vem, ker si ga mi nismo iz subvencije, ampak od nekaj let varčevanja od pridelka.

Druga stvar, če se ob šihtu nebi ukvarjali stem napol samooskrbovalnim kmetijstvom, si marsikaj nebi mogli privoščiti.

So pa družine, ki imajo bistveno manjši dohodek in isto količino njiv kot mi. Recimo oba starša na minimalcu, ali samo en starš v službi in še ta na minimalcu. Živijo tudi slabše kot mi.
Takim ljudem bi vi preprečili kmetijstvo? Če je odgovor, da. Me zanima, kaj naj država znjimi?
Preprečiti človeku, ki si ne more najti službe pri 40ih letih z osnovno šolo in nima niti približno tolko denarja, da bi se preselil bilokam in edina stvar s katero lahko nekaj malega zasluži je kmetovanje. Vi bi mu to vzeli in ga vrgli na cesto. Zelo ste kul, ni kaj.

Aja pa ko bom podedoval te njive in bodo na mojem imenu se lahko takoj javi tisti, ki je izrazil željo, da si jih kupi. Z veseljem prodam, še tiste stare razpadajoče traktorje in štale dobiš zraven. Jaz pa si bom v LJ al MB s tem denarjem kupil stanovanje in si čohal jaja pa šimfal po njem kak je beden ker je kupil 3ha njive.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

trololo2 ::

Nekateri se spet vrtite samo okrog subvencij in sploh ne vidite bistva problema. Srž problema tu je da se uvaja (ali bistveno dviga) davek na premoženje. Ki bo nekatere ki sploh ne cuzajo subvencij prisilili da se odpovejo kmetijam na katerih so do zdaj pač pridelovali zase. Kar pa je vseeno dodana vrednost.

No pa saj to je slovenska značilnost, da ko pride do obdavčenja drugih empatija čisto odpove.

BigWhale ::

ZaphodBB je izjavil:

Hkrati pa dragi levičarski aktivisti, ki ste se tokrat preobrazili v neocone najbolj krvoločne sorte


A brez zmerjanja in obmetavanja z zaljivkami ne gre?

BigWhale ::

trololo2 je izjavil:

Nekateri se spet vrtite samo okrog subvencij in sploh ne vidite bistva problema. Srž problema tu je da se uvaja (ali bistveno dviga) davek na premoženje. Ki bo nekatere ki sploh ne cuzajo subvencij prisilili da se odpovejo kmetijam na katerih so do zdaj pač pridelovali zase. Kar pa je vseeno dodana vrednost.


No, naslov teme nakazuje debato o davkih in subvencijah. Z davkom na kmetijska zemljisca se jaz sicer ne strinjam. Ce ne zaradi drugega, pa zaradi tega, ker s subvencijami nekomu dajes denar, potem mu ga pa z novim davkom spet jemljes.

ZaphodBB ::

BigWhale je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Hkrati pa dragi levičarski aktivisti, ki ste se tokrat preobrazili v neocone najbolj krvoločne sorte


A brez zmerjanja in obmetavanja z zaljivkami ne gre?

Zelo mi je žal a ste me tako razdražili s tem ko s tako samozavestjo razpravljate o zadevah o katerih veste točno, čisto ama nič.

PaX_MaN ::

Kva, a nis ti zagovornik uravnilovke ko je treba nižat plačo v JS?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Go-ahead ::

m0LN4r je izjavil:

No pa dajmo podatke na mizo. Naša kmetija doma meri do max 4ha njiv in en vrtiček. Mamo neki malo hoste in 1000 trsov.
Subvencije je pa tako veliko, da si znjo pokrijemo stroške umetnega gnojila in semena.
Škropivo, nafta in popravilo mehanizacije, ter registracija traktorja gre iz dobička od pridelka.
Žal na teh 3ha ne pridelujemo samo eno vrsto, ampak kolobarimo. Na teh 3-4ha se od pridelka zasluži plus minus 4000EUR (minus vzdrževanje).
Letos je veliko pridelka uničila divjad iz madžarske, za kar pa madžarski lovci ne prevzemajo odgovornosti.

Ena manjša bolj nekvalitetna njiva, ki jo potok poplavlja pa je namenjena za mešano krmo. Buče, oves, krompir, pesa... Razen oranja in žetve ovsa, ostale pridelke pobiramo ročno.

Ker imamo malo večji gospodarski objekt v katerem je seno, traktorji, prikolice, drva, žito, živali, bomo po novem dal ta dnar, ki smo si ga do zdaj pridelali lepo dali za davek.

Pa da še enkrat podučimo meščane. Traktorja iz subvencije si lahko kupijo zeeelooo redki. Vem, ker si ga mi nismo iz subvencije, ampak od nekaj let varčevanja od pridelka.

Druga stvar, če se ob šihtu nebi ukvarjali stem napol samooskrbovalnim kmetijstvom, si marsikaj nebi mogli privoščiti.

So pa družine, ki imajo bistveno manjši dohodek in isto količino njiv kot mi. Recimo oba starša na minimalcu, ali samo en starš v službi in še ta na minimalcu. Živijo tudi slabše kot mi.
Takim ljudem bi vi preprečili kmetijstvo? Če je odgovor, da. Me zanima, kaj naj država znjimi?
Preprečiti človeku, ki si ne more najti službe pri 40ih letih z osnovno šolo in nima niti približno tolko denarja, da bi se preselil bilokam in edina stvar s katero lahko nekaj malega zasluži je kmetovanje. Vi bi mu to vzeli in ga vrgli na cesto. Zelo ste kul, ni kaj.

Aja pa ko bom podedoval te njive in bodo na mojem imenu se lahko takoj javi tisti, ki je izrazil željo, da si jih kupi. Z veseljem prodam, še tiste stare razpadajoče traktorje in štale dobiš zraven. Jaz pa si bom v LJ al MB s tem denarjem kupil stanovanje in si čohal jaja pa šimfal po njem kak je beden ker je kupil 3ha njive.

Bravo, se popolnoma strinjam z vsako napisano besedo.
Dodal bi samo še to, da ta isti čohalci jajc, zelo radi prihajajo na manjše kmetije kupovati bio hrano. Če imajo srečo in imajo žlahto na podezelju, se zelo radi pri njej prehranjujejo in prevzemajo ozimnico, najraje zastonj.
In ne hvala bogu nisem kmet, samo opazujem.

para! ::

Subvencije je pa tako veliko, da si znjo pokrijemo stroške umetnega gnojila in semena.

No, ampak v čem je fora, da ne pokrijete vseh stroškov svojega biznisa sami? Mene ne skrbi, da ma kdorkol preveč dnarja, s tem ni nč narobe. Ampak kmetijstvo je biznis. Zato je hrana pocen. Svet rab hrano, vedno več nas je. Ni neke logike pr tem, da ma vsaka družina svojo for-profit kmetijo, če jih potem na trgu posiljujejo večji.

Sej, če država kej hoče od lastnika zemlje, se mi zdi normalno, da lastnik to zaračuna ala subvencije. Ampak prodaja hrane je pa vaš biznis, a ni? Lahko komot nehate to delat in počnete druge reči kot ostali, ki pač ugotovijo, da ne gre in pri tem seveda kmetujete še naprej zase, al zakaj to ne gre?

Zelo mi je žal a ste me tako razdražili s tem ko s tako samozavestjo razpravljate o zadevah o katerih veste točno, čisto ama nič.

Kam smo pršl. Nam meščanom enostavno ni jasno zakaj subvencije, če je kmetijstvo biznis. Subvencije obstajajo, zdej se zgovarjate, da ne jeste kaviarja, pa je kao vse A-OK? Če že prejemate državni denar, potem vsaj nek argument mora bit nekje. "Da se zaščitmo pred tujci k bojo nehal prodajat nam hrano" pač ni argument. U glavnem, ni treba met izkušenj iz kmetijstva, da vprašaš zakaj rabte subvencije?
Death before dishonor!

ZaphodBB ::

PaX_MaN je izjavil:

Kva, a nis ti zagovornik uravnilovke ko je treba nižat plačo v JS?

Ne nisem. Mislim pa, da precej državnih uradnikov za skupno stvar naredilo več, če bi se preselili v zasebni sektor. Če tega nočejo sami, bi jih pa stimuliral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Mavrik ::

ZaphodBB je izjavil:

Na tem forumu si funkcionalno nepismen, če nisi urban hipsterski gik srednjega sloja leve provenience. Knede Mavrik?

To je forum za tolerantne osebke širokega duha. Zato se preganja vsakogar, ki se ne strinja s trdo linijo.


Spet podtikaš in si zmišljuješ. A ste res nesposobni debate prez spuščanja na osebni nivo?

ZaphodBB je izjavil:


Vsem cepičem, ki tukaj fante s podeželja učijo o tem koliko imajo gozda, krav, polja in traktorjev. Ter si domišljajo, da kmetje na skrivaj cele dneve natepavajo kaviar.


Spet zmišljevanje in žaljenje. Kje si pokazal da si ti kaj drugačen oz. pokazal da se kdo v tej temi moti?

ZaphodBB je izjavil:


V resnici se kmetovanje v teh časih resnično ne splača. Ne za državo ne za posameznika. Zato imamo subvencije. Namen subvencij je predvsem ta, da kmetijstvo obstane. Ker rizik, da ostaneš brez kmetijskega sektorja je enostavno prevelik. Zakaj se pa kmetijstvo ne splača? Ne zato ker so naši kmetje nesposobni, temveč zato ker naši konkurenti izvajajo dumping.


No končno, smo se morali prebiti čez dosti trabunjanja da smo prišli do dejanske vsebine a ne?

To maš popolnoma prav. Zdaj bo pa treba razložiti še zakaj točno to tudi pomeni da podpiramo zelo neučinkovito kmetijstvo. Če seveda veš vsaj malo o povprečnem slovenskem stanju boš hitro opazil, da ima povprečna mikro kmetija recimo v prekmurju zelo malo uporabnega presežka - večino pridelka gre v lastno uporabo, ostalo je res bedne kvalitete (a si kaj zadnje čase opazoval merice v sušilnicah za npr. pšenico?).
Poleti imaš celo Prekmurje kombanjov, ki zapravijo neštete delovne ure in hektolitre nafte s prevažanjem od njive do njive ter vedno znovim vračanjem na isto lokacijo, ker kmetje ne kosijo ob istem času in imajo različne sorte pšenice. Zapravlja se hektolitre nafte z zastarelimi IMT, Ursus in kajvemše traktorji, kjer ljudje rabijo celo večnost časa da zorjejo, povlačijo in posejajo njivo, ki jo en moderen traktor opravi z dvema prehodoma.
Saj kot nekdo, ki baje nekaj ve o kmetovanju, verjetno tudi hudo dobro veš koliko hitrejši ter učinkovitejši so moderni traktorji, ko imajo dovolj velike njive, da lahko opravijo delo petih starih krip v enem dnevu.

Ni čudno da majo resne probleme s preživetjem če pa se dobesedno zapravlja čas in nafta za take neumnosti, ker so njive tako majhne in niso združene. In potem se čudiš zakaj so drugi proti temu da se tem ljudem kar tako daje zastonj denar? Nekomu ki dobesedno ta denar potem meče ven nad okno ker dela tako neučnikovito?

ZaphodBB je izjavil:


Hkrati pa dragi levičarski aktivisti, ki ste se tokrat preobrazili v neocone najbolj krvoločne sorte, pozabljate da je vaš omiljeni javni sektor odgovoren, da za izgradnjo namakalne naprave rabiš v Sloveniji 10 let!!!! Kriv je pa kmet, ker "ne zaliva in rajši vidi, da se mu vse posuši da lahko vleče pomoč od države".


Spet nekaj podtikaš, poleg tega si privlekel v debato nekaj kar nima veze ne s subvencijami, ne z davki. Wtf, a te res ni naučil osnove kulture debate?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

mikimisek ::

Evo še eni podatki
32ha (25 gozd 7 travniki)
Hribovska kmetija
Subvencij je za 4k€ letno (od tega cca 500€ za nafto)
SKOP
Iz gozda dobimo nekje 3k letno

Trije traktorji 40 let universal 30 let štore in 5let landini (30k€ brez subvencij... življenjski prihranki v bistvu)
2/3 članov zaposlena 8h delavnik za nekaj deset evrov več od minimalca.

Izračunali smo si da s subvencijami pokrijemo delovne ure med poletjem ko je delo s krmo.
Na kmetiji imamo 10-12 glav živine za meso zase in bližnje sorodstvo (zase dovolj mesa za ostale ne) ter za prodajo živih živali (nekje 1k na leto).
Po gursu je kmetija vredna nekje 350-400k... v bližini se je podobna prodala za 120k
Hiša je stara 150 let... štala obnovljena podobne starosti. Garaža je 30let nekje.
Čez poletje se dela od zore do mraka... veliko ročnega dela tudi nekje 50h ročne košnje. spomladi in jeseni nekaj dni na teden (po več kot 5h na dan) pozimi se dela kadar ni snega (delo v gozdu)
Dnevno se dela najmanj 4h.

Kmetija je povprečno velika v okolici (gorenjska)

Link do subvencij sem dal zato da si predstavljate da to ni podarjen denar. So obveznosti in kazni. Kontrola je enkrat letno ali več.

Od kmetije se ne da preživeti na noben način. Mogoče z dopolnilno dejavnostjo ali s.p..

In sedaj dobivajo nekateri podobni izračune za 3k€ plačila davka. Super ne?

ZaphodBB ::

para! je izjavil:

Subvencije je pa tako veliko, da si znjo pokrijemo stroške umetnega gnojila in semena.

No, ampak v čem je fora, da ne pokrijete vseh stroškov svojega biznisa sami? Mene ne skrbi, da ma kdorkol preveč dnarja, s tem ni nč narobe. Ampak kmetijstvo je biznis. Zato je hrana pocen. Svet rab hrano, vedno več nas je. Ni neke logike pr tem, da ma vsaka družina svojo for-profit kmetijo, če jih potem na trgu posiljujejo večji.

Sej, če država kej hoče od lastnika zemlje, se mi zdi normalno, da lastnik to zaračuna ala subvencije. Ampak prodaja hrane je pa vaš biznis, a ni? Lahko komot nehate to delat in počnete druge reči kot ostali, ki pač ugotovijo, da ne gre in pri tem seveda kmetujete še naprej zase, al zakaj to ne gre?

Zelo mi je žal a ste me tako razdražili s tem ko s tako samozavestjo razpravljate o zadevah o katerih veste točno, čisto ama nič.

Kam smo pršl. Nam meščanom enostavno ni jasno zakaj subvencije, če je kmetijstvo biznis. Subvencije obstajajo, zdej se zgovarjate, da ne jeste kaviarja, pa je kao vse A-OK? Če že prejemate državni denar, potem vsaj nek argument mora bit nekje. "Da se zaščitmo pred tujci k bojo nehal prodajat nam hrano" pač ni argument. U glavnem, ni treba met izkušenj iz kmetijstva, da vprašaš zakaj rabte subvencije?

V vaši familiji niste nikdar koristili otroških dodatkov in karto za avtobus si tudi plačeval po polni ceni kali? Aja se mi je zdelo...

Glede davka in višine le tega ti je pa lepo povedal, da zna to prizadet ravno najbolj ogrožene. Moja sestra dela za minimalca kot čistilka, hkrati pa kmetuje na nekdaj zapuščeni kmetiji z tremi kravicami, zaslužka praktično nima ker gre vse nazaj v kmetijo. Ima pa hrano in s tem nekoliko boljši standard. Če ji upališ jurja davka je game over, instant.

Koga boli kurac? S tem Slovenija izgubi še enega rejca edinega avtohtonega slovenskega goveda. In biodiverziteto v obliki semen katera skrbno neguje. Briga nas, kajne?

In nenazadnje, ta davek imamo predvsem zato ker se javni uradniki ne želite odpovedati delu dohodka, katerega smo vsi ostali že plačali. To je cena vaše pravice in ugodja. Zaradi tega bomo recesijo tolkli še ene dve leti v tem času bomo morali počasi in boleče pretrpeti tisto kar bi lahko bilo za nami že dve leti nazaj. Za štirikratno ceno samo v financah. Oportunitetni stroški pa bodo še toliko večji.

Mavrik ::

mikimisek je izjavil:


Link do subvencij sem dal zato da si predstavljate da to ni podarjen denar. So obveznosti in kazni. Kontrola je enkrat letno ali več.

Od kmetije se ne da preživeti na noben način. Mogoče z dopolnilno dejavnostjo ali s.p..

In sedaj dobivajo nekateri podobni izračune za 3kEUR plačila davka. Super ne?


Dajte se nehat sprenevedat da to ni podarjen denar. To je denar ko se pobere drugim slovencem in da vam. In s takimi neumnostmi pač ne boste dobili podpore. Tako kot ne boste dobili podpore z jokanjem kako morate CELO plačati davke isto kot ostali Slovenci. Pa ne, niste niti približno edini ko se preživljate tako: ogromno ljudi živi z manj denarja kot vi pa se jim ne podarja (poleg mizerne sociale) kar na lepe oči za nafto.

Z jokanjem kako ste vi bogi s 400kEUR vredno kmetijo medtem ko je 1/3 ljudi na minimalcu in lep delež brez lastne hiše si ne boste zaslužili podpore no. A ste res tak kratkogledni?

Tak da raje naredi argumen o tem ZAKAJ si vi zaslužite meti darilo vsako leto od drugih Slovencev, ljudje ko pa delajo v drugih panogah pa ne. Zaphodu precej bolj uspeva.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

ZaphodBB ::


ZaphodBB je izjavil:


Vsem cepičem, ki tukaj fante s podeželja učijo o tem koliko imajo gozda, krav, polja in traktorjev. Ter si domišljajo, da kmetje na skrivaj cele dneve natepavajo kaviar.


Spet zmišljevanje in žaljenje. Kje si pokazal da si ti kaj drugačen oz. pokazal da se kdo v tej temi moti?

A si sploh prebral temo? Res je, da nihče ni napisal tega dobesedno. Je pa neprestano implicirano. To vem ker poznam dovolj urbanih ljudi in poznam vašo stopnjo informiranja in vaš pogled na zadeve. Hkrati sem kmečki sin in dobro poznam razmere na podeželju. Zato vem, da mestni otroci pišete hude neumnosti. Dokaz, da vem kaj govorim so besede kmečkih fantov na tem forumu. Če te zanima kakšno je moje mišljenje preberi poste podeželskih fantov. Je vse napisano, večkrat.

To maš popolnoma prav. Zdaj bo pa treba razložiti še zakaj točno to tudi pomeni da podpiramo zelo neučinkovito kmetijstvo. Če seveda veš vsaj malo o povprečnem slovenskem stanju boš hitro opazil, da ima povprečna mikro kmetija recimo v prekmurju zelo malo uporabnega presežka - večino pridelka gre v lastno uporabo, ostalo je res bedne kvalitete (a si kaj zadnje čase opazoval merice v sušilnicah za npr. pšenico?).
Poleti imaš celo Prekmurje kombanjov, ki zapravijo neštete delovne ure in hektolitre nafte s prevažanjem od njive do njive ter vedno znovim vračanjem na isto lokacijo, ker kmetje ne kosijo ob istem času in imajo različne sorte pšenice. Zapravlja se hektolitre nafte z zastarelimi IMT, Ursus in kajvemše traktorji, kjer ljudje rabijo celo večnost časa da zorjejo, povlačijo in posejajo njivo, ki jo en moderen traktor opravi z dvema prehodoma.
Saj kot nekdo, ki baje nekaj ve o kmetovanju, verjetno tudi hudo dobro veš koliko hitrejši ter učinkovitejši so moderni traktorji, ko imajo dovolj velike njive, da lahko opravijo delo petih starih krip v enem dnevu.

Ni čudno da majo resne probleme s preživetjem če pa se dobesedno zapravlja čas in nafta za take neumnosti, ker so njive tako majhne in niso združene. In potem se čudiš zakaj so drugi proti temu da se tem ljudem kar tako daje zastonj denar? Nekomu ki dobesedno ta denar potem meče ven nad okno ker dela tako neučnikovito?

Glede prekmurja se povsem strinjam. Ravno tako je prekmurje edini del slovenije kjer se da kmetovat. Tam se bo eventuelno to uredilo samo od sebe, po mojem. Na žalost je prekmurje tudi najbolj socialno občutljiv del naše dežele. Te male kmetije po eni strani pomagajo lajšati relativno revščino, po drugi pa jo verjetno tudi povzročajo. Samo po mojem mikrokmetije niso problem, problem je da ne znamo delati z mikrokmetijami.

Pa če za potrebe debate prekmurje postavim na stran. Preostanek slovenije nima tovrstnih možnosti za kmetovanje in v naših krajih so mikrokmetije neizbežne.

para! ::

V vaši familiji niste nikdar koristili otroških dodatkov in karto za avtobus si tudi plačeval po polni ceni kali? Aja se mi je zdelo...

Ja, lahko debatiramo tud o tem, odpri temo, mene zanima tud kolk je pr teh zadevah koristi.

Koristi spodbujanja proizvodnje hrane so očitne, glede na to, da smo odvisni od nje. Ampak je logično, da bomo pr tem najbolj podpiral tiste ta najbolj učinkovite, se prav te subvencije so zato, da kmetovanje postane in ostane učinkovito in to avtomatsko pomeni, da majhne minimini kmetije so no-go na trgu hrane. Se prav situacijo z nesrečneži se dalje ureja s socialnimi transferji. Tvoja sestra ni problem kmetijske, ampak socialne politike države.
Death before dishonor!

ZaphodBB ::

Mavrik je izjavil:

mikimisek je izjavil:


Link do subvencij sem dal zato da si predstavljate da to ni podarjen denar. So obveznosti in kazni. Kontrola je enkrat letno ali več.

Od kmetije se ne da preživeti na noben način. Mogoče z dopolnilno dejavnostjo ali s.p..

In sedaj dobivajo nekateri podobni izračune za 3kEUR plačila davka. Super ne?


Dajte se nehat sprenevedat da to ni podarjen denar. To je denar ko se pobere drugim slovencem in da vam. In s takimi neumnostmi pač ne boste dobili podpore. Tako kot ne boste dobili podpore z jokanjem kako morate CELO plačati davke isto kot ostali Slovenci. Pa ne, niste niti približno edini ko se preživljate tako: ogromno ljudi živi z manj denarja kot vi pa se jim ne podarja (poleg mizerne sociale) kar na lepe oči za nafto.

Z jokanjem kako ste vi bogi s 400kEUR vredno kmetijo medtem ko je 1/3 ljudi na minimalcu in lep delež brez lastne hiše si ne boste zaslužili podpore no. A ste res tak kratkogledni?

Tak da raje naredi argumen o tem ZAKAJ si vi zaslužite meti darilo vsako leto od drugih Slovencev, ljudje ko pa delajo v drugih panogah pa ne. Zaphodu precej bolj uspeva.

In ti meni očitaš aroganco in nizek nivo debate?

Če bi imel zase in za svoje kolege tako visoke standarde, kot jih imaš za nas bi bil ta forum precej bolj kulturen.

ZaphodBB ::

para! je izjavil:

V vaši familiji niste nikdar koristili otroških dodatkov in karto za avtobus si tudi plačeval po polni ceni kali? Aja se mi je zdelo...

Ja, lahko debatiramo tud o tem, odpri temo, mene zanima tud kolk je pr teh zadevah koristi.

Koristi spodbujanja proizvodnje hrane so očitne, glede na to, da smo odvisni od nje. Ampak je logično, da bomo pr tem najbolj podpiral tiste ta najbolj učinkovite, se prav te subvencije so zato, da kmetovanje postane in ostane učinkovito in to avtomatsko pomeni, da majhne minimini kmetije so no-go na trgu hrane. Se prav situacijo z nesrečneži se dalje ureja s socialnimi transferji. Tvoja sestra ni problem kmetijske, ampak socialne politike države.

Po eni strani ste fascinirani nad eko proizvodnjo in si želite trajnostnega razvoja. Po drugi strani, pa terjate ekonomsko učinkovitost in visoke donose. Obnašate se kot tipičen MBA napram inženirjem.

Moja sestra ni samo kmetijsko/socialna kategorija. Temveč kategorija kulturne dediščine neprecenljive vrednosti. Moja sestra je kot open source developer proti Oraclu. Moja sestra s svojimi semeni je en od temeljev obrambe pred požrešnimi multinacionalkami. Moja sestra zdravi svoje krave, medtem ko najbolj učinkoviti pustijo kravo crknit v bolečinah. Zakaj? Ker obisk veterinarja stane 200€. Če krava crkne pa dobiš še nekaj denarja od zavarovalnice. Krava je pa vredna 400€.

Obstajajo učinkovitosti različne vrste, ne samo volumen. Tudi kvaliteta.

Ampak to je vse samo šum. V resnici se o tem davku pogovarjamo zato, ker kmetje nimajo tako dobrega sindikata kot javni uslužbenci.

para! ::

Po eni strani ste fascinirani nad eko proizvodnjo in si želite trajnostnega razvoja. Po drugi strani, pa terjate ekonomsko učinkovitost in visoke donose.

Ja tisti k si tega res želijo, so potencialni kupci za ekobio pridelke mejhnih old-school kmetij, če učinkovitost pridelave in ekobio ne gresta lih z roko v roki. Se povežejo, zaženejo marketing, ekobio ideologija je že v pogonu, tko da z neki vložka se verjetno da neki dosežt.

Temveč kategorija kulturne dediščine neprecenljive vrednosti.

Če gre za kulturno dediščino neprecenljive vrednosti, potem naj se prepreči propad te dediščine, na način, kot se to uredi pri ostalih takih zadevah. Če so vse mini kmetije, ki z živalmi delajo prijazno dokler jih ne zakoljejo, v kategoriji kulturne dediščine neprecenljive vrednosti, potem smo mal falil pr neprecenljivosti, sploh glede na število kmetij k ga je prej en pripopal.
Death before dishonor!

izbrisiracun ::

Uf, koliko udrihanja po kmetih... Sem se kar malo zamislil nad temle forumom...

Sam sem iz kmetije(obronki Gorjancev), ki ima bolj gričevnat značaj. Obsegamo nekje 12h(7gozd, ostalo travniki, pašniki, njive).

Zadnja leta se število kmetij nekoliko zmanjšuje, najverjetneje na račun kolikor toliko dobrih zaposlitvenih možnosti v Revozu in Krki. Davek bi zadevo še dodatno pospešil, vendar vprašanje kaj bi storili preostali kmetje. Sklepam, da bi pograbili najboljše površine, ostalo pa bi se spremenilo v grmovje(veste gozd tudi ne zraste iz danes na jutri).
Tak razgiban teren neke velike racionalizacije proizvodnje ne omogoča, vsaj ne brez neštetih tovornjakov zemlje, ki bi zapolnili vrtače in tako iz dveh njiv naredili eno.
Tukaj je po mojem mnenju najbolj pametno kmetovati z zmanjševanjem stroškov(paša živali, reja drobnice na strminah), kar pa davki nekako znegirajo. Imamo tudi nekatere traktorske priključke v deljeni lasti s po 2-4 kmeti(sadilci, sejalnice, trosilec gnoja,...), ali pa se preprosto poslužujemo strojnih uslug.

Preprosto ne morete kar vse kmetijstvo metati v isti koš, češ preveč kmetov je. Dejstvo je, da marsikje ljudje obdelujejo zemljo z veliko ročnega dela in to bi veleposestnik opustil, ker se ne splača, malemu kmetu pa se pozna, če lahko nahrani še dodatno kravo. Zakaj bi kaznovali ljudi ker delajo nekaj kar imajo radi in za to žrtvujejo svoj prosti čas.

Kar se tiče ravninskih kmetij.. Tam je gotov možnost za racionalizacijo večja, ampak bila je tudi pred krizo in sedaj bi pač radi napraskali denar kjer ga lahko.

m0LN4r ::

Eni mislijo, da kmet k ma štale pa kozolc in parcelo ocenjeno z 300k€ vrednosti, da je bogat. Sam tist, ki je to ocenil te štale še od blizu ni videl pa neve, da je potrebna obnove (strehe itd). Kozolc je pa po možnosti lesen, ki ga je postavil dedek.

Pol pa pride lublancan, ki pravi da je kmet bogataš, da kupi posest za 50k€. :D haha
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mavrik ::

Kako si s tem zdaj opravičil subvencije, davke ali povedal karkoli relevantnega za to temo?
The truth is rarely pure and never simple.

m0LN4r ::

Zato, ker nekateri si niso sami krivi, da so to "sranje" podedovali in jim na geodetski dali 10x več vrednosti IN da se je nemorejo znebiti.
Povsem upravičen razlog za subvencijo.

Davek pa naj plača po tisti vrednosti, ki so jo ocenli na geodetski iz satelitskih posnetkov. Ne pa po dejanski prodajni vrednosti na trgu. Lalala.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

Preprečiti človeku, ki si ne more najti službe pri 40ih letih z osnovno šolo in nima niti približno tolko denarja, da bi se preselil bilokam in edina stvar s katero lahko nekaj malega zasluži je kmetovanje. Vi bi mu to vzeli in ga vrgli na cesto. Zelo ste kul, ni kaj.

Tega nočemo mi, ampak ti, saj si sam takoj napisal:

Jaz pa si bom v LJ al MB s tem denarjem kupil stanovanje in si čohal jaja pa šimfal po njem kak je beden ker je kupil 3ha njive.

Jaz te podpiram. Če se ne splača in če lahko živiš bolje s svojo šolo in vsem drugim, go ahead. Če ne moreš, boj tiho in delaj, kot da vsi ostali, ki ti dajajo subvencije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28334756 (29576) louser
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310042 (9134) Daniel

Več podobnih tem