» »

Vračilo kupnine

Vračilo kupnine

mk818764 ::

Pozdrav
Mogoče ni pravi forum, samo vseeno tukaj vprašam, da dobim najhitreje odgovor :D
Kupil prejšnji teden kuhinjo v Rutarju. Sedaj sem si domislil, še nek dodatni element, pa pokličem in me vrže na rit, kako ceno mi je postavil za en element. Pol kuhinje!
Gledam pri Dipo-tu podobno kuhinjo, pa tudi element za naročilo je normalne cene.
Kličem Rutar, da bi naročilo storniral, pa reče, da ne ve če je možno, pa da denarja ne morem dobit nazaj. Glede na to da sem dal 500€ are, ne vem kaj naj kupim tam, tako da bi rad imel denar nazaj, pa šel po drugo kuhinjo drugam. Tip v Rutarju je bil kar nesramen, pa reko, da se lahko obrišem pod nosom za denar, da oni denarja ne vračajo. Da je to po zakonu.
Malo gledam zakon, pa res zakon samo ščiti tistega, kateri je dobil blago z napako, jaz pa ker sem si premislil pa moram požret tole. fak.
Sedaj mi edino ostane, da dobim kakega mizarja, pa mi naredi element zraven. Če bi dobil enako barvo, bi še nekak šlo, nočem pa imet vse barvasto.
Torej, vprašanje: res ne morem dobit denarja nazaj?
Če je odgovor NE, pa mi predlagajte kakega dobrega mizarja v MB :)

kmetek ::

are je tvoja dolžnost/obveznost, da ti artikel kupiš. zato ara....če bi pa oni tebi zamujali ali naročeni in preko are plačani artikel ne zmogli dobaviti, jih pa lahko potem "jebeš"...tam pa mislim, da nekaj piše v zakonu.

drugič malo bolj premišljeno z denarjem in splaniraj vnaprej, ne da se zaletavaš takoj.

http://www.ius-optima.com/kaj-je-ara/

IX. ARA IN ODSTOPNINA

1. Ara
Vračanje in vštevanja are
64. člen

(1) Če je ob sklenitvi pogodbe ena stranka dala drugi stranki nek znesek denarja ali neko količino drugih nadomestnih stvari v znamenje, da je pogodba sklenjena (ara), se šteje, da je pogodba sklenjena, ko je ara dana, razen če ni dogovorjeno kaj drugega.
(2) Pri izpolnitvi pogodbe se mora ara vrniti ali všteti v izpolnitev obveznosti.
(3) Če ni dogovorjeno kaj drugega, ne more stranka, ki je dala aro, odstopiti od pogodbe s tem, da pusti aro drugi stranki; prav tako ne more tega storiti druga stranka s tem, da vrne dvojno aro.

Neizpolnitev pogodbe
65. člen

(1) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je dala aro, sme druga stranka po lastni izbiri bodisi zahtevati izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, in povrnitev škode, aro pa všteti v odškodnino ali vrniti, bodisi se zadovoljiti s prejeto aro.
(2) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je prejela aro, sme druga stranka po lastni izbiri zahtevati bodisi izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, bodisi povrnitev škode in vrnitev are, bodisi vrnitev dvojne are.
(3) Kadar druga stranka zahteva izpolnitev pogodbe, ima vselej tudi pravico do povrnitve škode, ki jo ima zaradi zamude.
(4) Sodišče sme na zahtevo zainteresirane stranke zmanjšati pretirano veliko aro.

Pri delni izpolnitvi obveznosti

66. člen
(1) Pri delni izpolnitvi obveznosti upnik ne sme obdržati are, temveč lahko zahteva bodisi izpolnitev ostanka obveznosti in povrnitev škode zaradi zamude, bodisi povrnitev škode zaradi nepopolne izpolnitve, vendar se v obeh primerih ara všteje v odškodnino.
(2) Če upnik odstopi od pogodbe in vrne tisto, kar je prejel kot delno izpolnitev, lahko izbira med ostalimi zahtevki, ki pripadajo eni stranki, če je pogodba ostala neizpolnjena zaradi razlogov na strani druge stranke.

2. Odstopnina

Vloga odstopnine

67. člen

(1) Pogodbeni stranki se lahko dogovorita, da ima bodisi ena bodisi vsaka od njiju pravico odstopiti od pogodbe, če da odstopnino (skesnino).
(2) Če stranka, ki ima pravico odstopiti od pogodbe (upravičena stranka), izjavi drugi stranki, da bo dala odstopnino, ne more več zahtevati izpolnitve pogodbe.
(3) Stranka, ki ima pravico odstopiti od pogodbe, mora dati odstopnino hkrati z izjavo o odstopu.
(4) Če pogodbeni stranki nista določili, do kdaj lahko upravičena stranka uresniči pravico odstopiti od pogodbe, lahko ta to stori vse dotlej, dokler ne poteče čas, določen za izpolnitev njene obveznosti.
(5) Pravica odstopiti od pogodbe preneha tudi, če upravičena stranka začne izpolnjevati svoje obveznosti iz pogodbe ali sprejemati izpolnitev od druge stranke.

Ara kot odstopnina

68. člen

(1) Če je bila ob ari dogovorjena pravica odstopiti od pogodbe, se šteje ara za odstopnino in lahko vsaka stranka odstopi od pogodbe.
(2) Če v tem primeru odstopi stranka, ki je aro dala, jo izgubi, če odstopi stranka, ki je aro sprejela, pa mora vrniti dvojni znesek.

ti padeš v ta člen

Neizpolnitev pogodbe
65. člen

(1) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je dala aro, sme druga stranka po lastni izbiri bodisi zahtevati izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, in povrnitev škode, aro pa všteti v odškodnino ali vrniti, bodisi se zadovoljiti s prejeto aro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

St235 ::

mk818764 je izjavil:

Pozdrav
Mogoče ni pravi forum, samo vseeno tukaj vprašam, da dobim najhitreje odgovor :D
Kupil prejšnji teden kuhinjo v Rutarju. Sedaj sem si domislil, še nek dodatni element, pa pokličem in me vrže na rit, kako ceno mi je postavil za en element. Pol kuhinje!
Gledam pri Dipo-tu podobno kuhinjo, pa tudi element za naročilo je normalne cene.
Kličem Rutar, da bi naročilo storniral, pa reče, da ne ve če je možno, pa da denarja ne morem dobit nazaj. Glede na to da sem dal 500EUR are, ne vem kaj naj kupim tam, tako da bi rad imel denar nazaj, pa šel po drugo kuhinjo drugam. Tip v Rutarju je bil kar nesramen, pa reko, da se lahko obrišem pod nosom za denar, da oni denarja ne vračajo. Da je to po zakonu.
Malo gledam zakon, pa res zakon samo ščiti tistega, kateri je dobil blago z napako, jaz pa ker sem si premislil pa moram požret tole. fak.
Sedaj mi edino ostane, da dobim kakega mizarja, pa mi naredi element zraven. Če bi dobil enako barvo, bi še nekak šlo, nočem pa imet vse barvasto.
Torej, vprašanje: res ne morem dobit denarja nazaj?
Če je odgovor NE, pa mi predlagajte kakega dobrega mizarja v MB :)


JA res so svinje, ker ti ne dovolijo, da se kar tako premisliš in zahtevajo, da izpolniš pogodbena določila. Kam gre ta svet, ko se od ljudi pričakuje, da se držijo dogovorov.

Drugače pa so ti čisto prav povedali. Brez razloga ne moreš odstopiti od pogodbe, oziroma če odstopiš od pogodbe nisi upravičen do vračila are. Še več, po zakonu si ne glede na plačilo are še vedno zavezan izpolnit pogodbo in zgolj to, da ne dobiš are te ne reši pogodbenih obveznosti.

Največ kar se lahko probaš dogovorit, je da ti dovolijo naročit drugo kuhinjo v dipo in se ara prenese tja.

Kar se pa tiče mizarja, ki ti bo naredil manjkajoči element je pa to bolj tako tako. Odvisno od proizvajalca kuhinje in modela ampak, pogosto imajo svojo barvno paleto tako, da lokalni mizar ki kupuje robo v Slovenijalesu ne bo mogel dobit 100% enakega odtenka. Kolk drugačen bo odtenek in kolk to tebe moti boš moral pa sam ugotovit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Furbo ::

Če je dovolj ceneje pri drugemu, da lahko ceneje prideš čez tudi z izgubljeno aro, potem pač vzemi tam.

Če je pa razlike manj, pač pri prvem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mk818764 ::

Ja, saj sem pričakoval kaj takega, samo vseeno sem pa upal :)
Nič, bom pač to vzel pa bom probal nekak zmučkat, da bo ok. Hvala za odgovore


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vračilo "are" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10916863 (5149) Tidule
»

Vračilo varščine za stanovanje

Oddelek: Loža
365165 (3717) St235
»

Najemna pogodba podpisana - najemodajalec si je premislil

Oddelek: Loža
133807 (2925) int47
»

Vrnitev kupnine

Oddelek: Loža
264180 (3250) waterdrop
»

Pomoč potrošnikom - problemi, izkušnje, nasveti (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
535496 (3948) Leks

Več podobnih tem