» »

Vračilo "are"

Vračilo "are"

«
1
2 3

mlakar ::

Pozdravljeni,

zanim me, kakšen je postopek za vračilo kavcije oz. kot pravi prodajalec are.

Odločil sem se za nakup avta pri avtohiši, ker svojega še nisem prodal, smo se dogovorili, da avto že lahko upobljam. Izpolnim testni obrazec (pooblastilo za test vozila za 15 dni), ter na šefovo željo nakažem 10% kavcije na njihov račun . To je veljalo za obdobje 15 dni. Ker pa se je pri meni situacija obrnila, sem avto vrnil v tistih 15 dneh kot sem ga imel na testu. Sedaj pa je zaplet pri vračilu kavcije.

Vem, are se ne vrača, a v mojem primeru nism podpisal nobene pogodobe oz. dokumenta za nakup in plačilo are. Podpisal sem le pooblasitlo za uporabo testnega vozila.

Sedaj pa me zanima, kakšne so možnosti, da dobim že plačan znesek nazaj oz. na kakšen načim naj zadevo izpeljem. Pravijo da vrnejo polovico, ostalo nebo šlo.

Hvala za pomoč!

LP

Invictus ::

Še enkrat poglej papirje, če je kje zabeleženo kaj o ari.

Če ni, potem zahtevaj denar nazaj.

če ga nočejo dati, potem eTerjatve ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M-XXXX ::

mlakar je izjavil:

Pozdravljeni,

zanim me, kakšen je postopek za vračilo kavcije oz. kot pravi prodajalec are.

Odločil sem se za nakup avta pri avtohiši, ker svojega še nisem prodal, smo se dogovorili, da avto že lahko upobljam. Izpolnim testni obrazec (pooblastilo za test vozila za 15 dni), ter na šefovo željo nakažem 10% kavcije na njihov račun . To je veljalo za obdobje 15 dni. Ker pa se je pri meni situacija obrnila, sem avto vrnil v tistih 15 dneh kot sem ga imel na testu. Sedaj pa je zaplet pri vračilu kavcije.

Vem, are se ne vrača, a v mojem primeru nism podpisal nobene pogodobe oz. dokumenta za nakup in plačilo are. Podpisal sem le pooblasitlo za uporabo testnega vozila.

Sedaj pa me zanima, kakšne so možnosti, da dobim že plačan znesek nazaj oz. na kakšen načim naj zadevo izpeljem. Pravijo da vrnejo polovico, ostalo nebo šlo.

Hvala za pomoč!

LP

Jah če niste nič podpisali, načelno nimajo pravice za komplicirat.

Ampak bodimo realni: če je bil zajeba, ga je treba požret. Zdaj je odvisno o kakšnem znesku se tukaj pogovarja, bi pa se jaz osebno strinjal s tem, da obdržijo znesek, kateri bi bil sorazmeren za aro (če bi bila dogovorjena in podpisana).

Mavrik ::

Hmm, kako boš pa (morebitnega) sodnika prepričal, da si denar ob naročilu novega avta avtohiši nakazal ponesreči in ne kot aro?

(Ustni dogovori in to.)
The truth is rarely pure and never simple.

mlakar ::

Pozdravljeni,

hvala za hitre odgovore. Ja res, bil je zajeb in to vem, sedaj iščem najmanj bolečo varjanto.

Papirja ni bilo, samo za najem. Nakazilo je bilo na TRR: Namen Ime vozila 2.0 TDI.

Hiša: Za teh 15 dni dokler ne prodaš svojega, ti damo že damo na test, samo nakaži 2k.
Jaz: Ok, nakažem preko mobile banke, podpišem poooblasitlo za test in gasa.

Vprašanje je predvsem to, če za obdržitev are hiša potrebuje pogodbo ali karkoli drugega, ter moj podpis?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mlakar ()

mlakar ::

Mavrik je izjavil:

Hmm, kako boš pa (morebitnega) sodnika prepričal, da si denar ob naročilu novega avta avtohiši nakazal ponesreči in ne kot aro?

(Ustni dogovori in to.)


Kavcija za najem?!

Modri dirkač ::

Če si pa podpisal pildek za testno vozilo.
Everybody lies!

Thuban ::

nekoliko offtopic ampak drugič se ne spuščaj v nakup neke reči, če lahko v naslednjih 2 tednih se ti situacija tako obrne da si je ne boš mogel privoščiti.

mlakar je izjavil:


Sedaj pa me zanima, kakšne so možnosti, da dobim že plačan znesek nazaj oz. na kakšen načim naj zadevo izpeljem. Pravijo da vrnejo polovico, ostalo nebo šlo.


pač 5% vrednosti avta boš popušil. Šola za naprej morda. Dejansko ti trgovec are ni dolžan vračati, tako da so kar velikodušni če ti ponudijo vračilo 50% vplačane are.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Tody ::

Am ara ali kavcija ni kar eno ter isto.

Ara je pokazatelj resnega namena da si resen kupec in tudi ko kupuješ stanovanje se nakaže ara in če ga potem ne kupiš ta denar zgubiš.

Šef se je pravilno odločil da ti reče da ti pobere denar. Ker drugač se bi vsi vozil za 15 dni z novim avtom. To pač ni hotelska soba :)

http://pogodba-pogodbe.info/kaj-je-ara/

Ara je določen denarni znesek oziroma določena količina drugih nadomestnih stvari, ki jo ob sklenitvi pogodbe ena pogodbena stranka izroči drugi v znamenje, da je pogodba sklenjena. To je definicija are. Sama definicija pa vsebuje trojni pomen are.


kavcija -- collateral
zastavljena denarna sredstva, vrednostnice ter dragocene ali vredne nadomestne stvari, dane kot zagotovilo, da bo dolžnik izpolnil svoje obveznosti; pri dolžniku je dadna varščina izkazana kot terjatev, pri upniku pa dobljena varščina kot obveznost, ki zapade v plačilo ob poravnavi terjatve


http://www.zvezarfr.si/pripomocki/slova...


Kaj si ti podpisal pa veš samo ti :) Da si nakazal nekumu denar na lepe oči si pa tudi ti malce smotan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

jalovec09 ::

Ta je pa dobra, ti si dal 2k evrov in sedaj bi jih rad nazaj a 15 dni pa si se vozil zastonj z avtom, daj povej katera avtohiša ponuja tako, grem po avtu za 15 dni in se vozim, čez 2 tedna pa spet nova avtohiša in za 2 tedna nov avto.

mlakar ::

Strinjam se, sem zajebal nimam kaj.

Nisem se vozil z novim avtom, ampak s testnim, ki so temu tudi namenjeni ane.

Drugače pa hvala za pomoč. Vprašanje je predvsem to, če za obdržitev "are"- kavcije oz. nekega zneska, ki sem ga nakazal, hiša potrebuje pogodbo ali karkoli drugega, ter moj podpis?

Thuban ::

Ustna pogodba je prav tako pogodba.


Denar si jim dal v gotovini ali pa si ga nakazal?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

fosil ::

Ara mora biti posebej navedena v pogodbi, drugače ni ara.
Sicer pa, vrnejo ti kavcijo, hkrati ti pa zaračunajo uporabo avta za 15 dni.

Mi pa ni jasno, praviš da si vzel nov avto, ker svojega še nisi prodal.
Zakaj si potem rabil nov avto, če si imel še starega?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Ziga Dolhar ::

V primeru spora bo dokazno breme, da je bil znesek plačan kot ara (ki se v primeru odstopa od pogodbe torej ne vrača) v zvezi s kupoprodajno pogodbo, in ne kot varščina za "najem" vozila, po mojem mnenju na prodajalcu.

Predlagam, da vsaj stopiš do kakšnega odvetnika, ki ti bo svetoval.

Nikakor pa ne piši podrobnosti na javnem forumu. Prodajalec, če bo našel tole temo, jo bo z veseljem uporabil v dokazne namene proti tebi.
https://dolhar.si/

Aston_11 ::

Iz opisa sploh ne razumem, ali je šlo za aro ali je šlo za del kupnine. Glede na negotovost glasujem! za slednje.

Modri dirkač ::

Ziga Dolhar je izjavil:

V primeru spora bo dokazno breme, da je bil znesek plačan kot ara (ki se v primeru odstopa od pogodbe torej ne vrača) v zvezi s kupoprodajno pogodbo, in ne kot varščina za "najem" vozila, po mojem mnenju na prodajalcu.

Predlagam, da vsaj stopiš do kakšnega odvetnika, ki ti bo svetoval.

Nikakor pa ne piši podrobnosti na javnem forumu. Prodajalec, če bo našel tole temo, jo bo z veseljem uporabil v dokazne namene proti tebi.


Seveda, takoj k odvetniku, izogibanje odgovornosti je pač nac. šport.
Everybody lies!

mlakar ::

Thuban je izjavil:

Ustna pogodba je prav tako pogodba.


Denar si jim dal v gotovini ali pa si ga nakazal?


TRR

Ara mora biti posebej navedena v pogodbi, drugače ni ara.
Sicer pa, vrnejo ti kavcijo, hkrati ti pa zaračunajo uporabo avta za 15 dni.


Ti lahko zaračunajo uporabo testnega avta?

Iz opisa sploh ne razumem, ali je šlo za aro ali je šlo za del kupnine. Glede na negotovost glasujem! za slednje.


Nikjer ni napisano, da je bila to ara oz. del kupnine. Pač znesek za ta avto.

Thuban ::

znesek za ta avto.... torej si ga že kupil za ta denar? :D

Kaj si napisal ko si nakazal denar na TRR. nekaj si moral napisat. Ali pa si jim kar nakazal nekaj denarja brez omembe za kaj gre?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

...:TOMI:... ::

Kako je lahko forum dokaz? Pise se pod nicki, ne navaja se avtohise, niti ne stranke...

Ali je potem tudi pogovor v gostilni dokaz? Ok, pustimo ustno/pisno verzijo. Tole je ekvivalentno gostilniski debati in naj bi bilo dokaz?
Tomi

mlakar ::

Thuban je izjavil:

znesek za ta avto.... torej si ga že kupil za ta denar? :D

Kaj si napisal ko si nakazal denar na TRR. nekaj si moral napisat. Ali pa si jim kar nakazal nekaj denarja brez omembe za kaj gre?


Namen je bil: VW XXX 2.0TDI

Thuban ::

A ti ni nekdo rekel da ne piši natančnih podatkov na forum.
Sem pričakoval da boš napisal nekaj v stilu:
-plačilo are
- plačilo za ta in ta avto

ne pa točno kaj si plačal.

V glavnem: če je šlo za predplačilo, potem ti vrne celoten znesek. Če je šlo za aro, ti ni dolžan vračat ničesar.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

mlakar ::

Thuban je izjavil:

A ti ni nekdo rekel da ne piši natančnih podatkov na forum.
Sem pričakoval da boš napisal nekaj v stilu:
-plačilo are
- plačilo za ta in ta avto

ne pa točno kaj si plačal.

V glavnem: če je šlo za predplačilo, potem ti vrne celoten znesek. Če je šlo za aro, ti ni dolžan vračat ničesar.


Avto in znesek je simbiličen!

Hvala za odgovor, to me je zanimalo. Šlo je dejansko za predplačilo.

Thuban ::

Predplačilo česa, če ti je dal "testno vozilo" v tem času.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

mlakar ::

Nakup testnega avta.

Thuban ::

potem ti imajo vso pravico zaračunati najem testnega vozila po njihovem uradnem ceniku. Za passata bi rekel da je to 80 EUR na dan.

Torej kakšnih 1200 EUR.

recimo cenik avtotehne VIS:
http://www.avtotehna-vis.si/najem_vozil...
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

mlakar ::

Če ti vzameš avto na test in ga potem ne kupiš, plačaš najem?

Thuban ::

Ne, samo lahko ti zaračunajo najem vozila. Pač si najel testno vozilo.

Če je vozilo testno ni neke omejitve da ga firma ne bi mogla dat v najem nekomu, če firma omogoča najem vozila. Morda pač nimajo najema vozila v ceniku :P
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Aston_11 ::

mlakar je izjavil:

Če ti vzameš avto na test in ga potem ne kupiš, plačaš najem?

Batič v Ajdovščini ti da podpisati, da bi bo zaračunal presežek km preko 100 se mi zdi. Pa je bolj varovalka.

Machete ::

Jaz si test predstavljam kot testno vožnjo, ne pa dva tedna furanaja naokol 8-O
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

eko_2k4 ::

Od petka popoldne do ponedeljka zjutraj ti ga skoraj povsod dajo na test, če si resen "kupec". Seveda ga vrneš s polnim tankom.

mlakar ::

Škoda moralizirati. Zanimajo me dejstva. Če dobiš avto na test za pol leta, ga nebi uzel?

Thuban ::

Seveda ti bo prodajalec zaračunal uporabnino.

recimo: lahko narediš 100 km, potem pa bo vsak kilometer x EUR. ;)
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

mlakar ::

V poooblastilu piše le omejitev kilometrov in to je 4000km/mesec.

Thuban ::

Dobro ma v prvem postu si jasno rekel da si na šefovo željo nakazal 10% kavcije. Kavcija je ara.

Ziga Dolhar je izjavil:

V primeru spora bo dokazno breme, da je bil znesek plačan kot ara (ki se v primeru odstopa od pogodbe torej ne vrača) v zvezi s kupoprodajno pogodbo, in ne kot varščina za "najem" vozila, po mojem mnenju na prodajalcu.


Če bi moral dokazovati, da je šlo za "varščino za najem vozila", je potem prodajalec upravičen najem vozila tudi zaračunati.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

St235 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

V primeru spora bo dokazno breme, da je bil znesek plačan kot ara (ki se v primeru odstopa od pogodbe torej ne vrača) v zvezi s kupoprodajno pogodbo, in ne kot varščina za "najem" vozila, po mojem mnenju na prodajalcu.

Predlagam, da vsaj stopiš do kakšnega odvetnika, ki ti bo svetoval.

Nikakor pa ne piši podrobnosti na javnem forumu. Prodajalec, če bo našel tole temo, jo bo z veseljem uporabil v dokazne namene proti tebi.


Kakšna oblika plačila, pa bi se pravzaprav lahko vrnila? Dokazno breme na tožečemu bo, da bo moral dokazat, da je šlo za obliko plačila, ki mu jo mora prodajalec na podlagi enostranke odločitve kupca vrniti.

Kot razumem zgodbo je bilo sledeče:
Kupec se odloči kupit avto.
KEr svojega še prodaja in bi bila težava z zavarovanjem/prepisom XY se z prodajalcem dogovori za odložen nakup pri čemer vozilo lahko takoj uporablja (torej nekakšen leasing)
Nakaže 2k EUR.
Po 14 dnevni uporabi vozila se premisli in hoče denar nazaj.

Poglejmo:
Imamo poizvedbo, da se oseba, ki je denar nakazala zanima za nakup vozila. Prodajelec ima zagotovo neko ponudbo, ki jo je kupcu pripravil.
Imamo nakazilo 2000EUR, ki nakazuje nekaj povezano z avtomobilom (verjetno celo modelom, ki je na ponudbi). In je začuda 10% zgornje ponudbe, kar je stalna praksa pri prodajalcu za plačilo vozila ob naročilu.
Imamo 15 dnevno uporabo testnega vozila (ki je začuda točno vozilo, ki naj bi ga kupil), kar bistveno presega redno prakso testiranja vozil. Prav tako ne poznam primerov, ko bi se plačevalo varščino za uporabo testnega vozila.

Kako točno naj kupec dokazuje, da mu je potrebno vrnit teh 2000EUR? Kaj naj bi bila osnova? Prav tako ne razumem zakaj bi bil prodajalec tisti, ki bi moral dokazovati zakaj je prejel denar? IMO bo na tožniku, da dokaže, da je denar nakazal kot nenkšno varščini, ki mu mora biti vrnjena.

Dodatno stvar zaplete, da pravzaprav ni šlo za testno vozilo, ampak so mu dali v uporabo dejansko vozilo, ki ga namerava kupiti. Kar pomeni ali da je bil avto naprodaj (in ga zato prodajalec ni mogel v tem času prodati resnemu kupcu) ali pa gre celo za novo vozilo, ki je s tem bistveno izgubilo na vrednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Thuban ::

Predplačilo se vrne. Seveda pa lahko trgovec zahteva nazaj vračilo nastale škode itd itd itd :)

v glavnem OP se igra neke bedne igrice.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

St235 ::

Na podlagi česa je upravičen do enostranske prekinitve pogodbe in vračila predlačila oziroma delnega plačila?

Aston_11 ::

St235 je izjavil:

Na podlagi česa je upravičen do enostranske prekinitve pogodbe in vračila predlačila oziroma delnega plačila?

Lepe oči.....

mlakar ::

:)

Ni bilo nobene pogodbe..

Tody ::

Še toliko slabše :)

Aston_11 ::

mlakar je izjavil:

:)

Ni bilo nobene pogodbe..
Seveda je bila. Ustna. Plačal si. Avto si imel. Plačal nisi kar tako. Temveč z namemom. Pogodba je, tudi če ni pisna.

St235 ::

mlakar je izjavil:

:)

Ni bilo nobene pogodbe..

Seveda je bila. Zgolj to, da ni pisna, nič ne pomeni.

Oziroma drugače, kaj boš na sodišču pojasnil, ko te bodo vprašali zakaj si pravzaprav nakazal 10% vrednosti avtomobila prodajalcu, če ne za nakup vozila?

Pravzaprav je zdaj žogica na prodajalcu ali te bo ganjal ali ne. Namreč v tem trenutku, če ti je všeč ali ne si dolžan še preostalih 90% kupnine. Ker pogodba, četudi ustna, se ne more razdret samo zato ker si se premislil. Prav tako to, da prodajalcu pustiš aro ne pomeni, da je pogodba avtomatično prekinjena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Thuban ::

mlakar je izjavil:

:)

Ni bilo nobene pogodbe..


mlakar je izjavil:

ter na šefovo željo nakažem 10% kavcije na njihov račun



(1) Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je dala aro, sme druga stranka po lastni izbiri bodisi zahtevati izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče, in povrnitev škode, aro pa všteti v odškodnino ali vrniti, bodisi se zadovoljiti s prejeto aro.

Pač pokliči odvetnika in se pojdita tožit. Bo pa to zagotovo dražje kot če požreš teh 50% are, ki ti jih trgovec ne bo vrnil.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Thuban ::

mlakar je izjavil:



Papirja ni bilo, samo za najem. Nakazilo je bilo na TRR: Namen Ime vozila 2.0 TDI.


aha torej ste podpisali pogodbo o najemu?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

mlakar ::

Pooblastilo za uporabo testnega vozila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mlakar ()

Furbo ::

Sem že skoraj obupal nad to temo, a se izboljša proti koncu.

Seveda ne moreš kar zahtevati aro nazaj, pogodba je bila pač ustna, s tem ni nič narobe.
Pojem are je pa tudi jasen avtorju teme očitno.

Kupi avto ali izgubi aro pač.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Vanquish ::

na alter forumu si napisal malce vec, ko pa so ti ljudje napisali kaj si mislijo o tem, pa si vse zbrisal.

Dejansko si avto kupil, ker si za polno placilo preostaslega zneska moral prvo prodati stari avto, so ti sli na roko in so ti ze dali tvoj kupljeni avto, da se vozis z njim in lahko prodajas stari - formalno so to resili s papirji kot testni avto z namenom, da tebi pomagajo.

Ti si avto ze kupil, le da si 90% placila mel odlozenega za 15 dni. Enako kot imas ogromno akcij polovico placas zdaj polovico pa cez 1 leto.

Sedaj pa ker si si premislil isces po vseh forumih luknjo kako bi zajebal nekoga, ki ti je sel na roko.

Lahko te je SRAM, da hoces izkoristit nekoga, ki ti je sel na roko - moralne vrednote imas na nuli in si poosebljanje vsega kar je narobe v drzavi.

Invictus ::

Ravno tako kot moralne vrednoste avto hiše.

Lepo bi mu izstavili račun za uporabo avta za 15 dni. Saj so ga dobili nazaj.

Tukaj je tudi avto hiša mal zajebala, ker niso ustrezno speljali postopka, ampak malo po "domače"...

So mu šli na roke, my ass. Dali so mu testni avto, ki že v osnovi rabi servis zaradi vsega folka, ki so ga vozili.

Ne moraliziraj po nepotrebnem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Dali so mu tocno tisti avto, ki ga je hotel kupit, tako da ne vem od kje te idiotzme vleces.

Zakaj tocno bi mu morali racunati najem? Clovek je kupil avto in sedaj ga noce placat, kreten pac. Avtohisa je se celo tako fer da mu kljub vsemu omogocajo odstop od pogodbe za samo pol are.

Machete ::

Kakor je bilo razbrati so mu dali avto, ki ga je želel kupiti. Ne vemo ali je to hkrati tudi testni avtomobil in so ga drugi prej vozili enako kot on.
Meni je dišalo po tem kar je vanquish napisal že od prvega posta.
Gotovo tudi AH ni Mati tereza inso vse provali, da avto kasneje dejansko prodajo in ne iz dobrote. Ampak kar nekaj premišljati si pač ni nivo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plačilo are brez predpogodbe

Oddelek: Loža
191922 (1149) #000000
»

Vračilo are (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
707901 (5721) BCSman
»

ara - nakup avtomobila (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
678793 (7183) RockyS
»

Vračilo varščine za stanovanje

Oddelek: Loža
365166 (3718) St235
»

Vrnitev kupnine

Oddelek: Loža
264181 (3251) waterdrop

Več podobnih tem