» »

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih

««
14 / 15
»»

techfreak :) ::

in sicer v izbranem jeziku.

Škodi ne (in za tuje uporabnike je kul), lahko je pa tudi v samo enem jeziku.

Zgodovina sprememb…

opeter ::

techfreak :) je izjavil:

in sicer v izbranem jeziku.

Škodi ne (in za tuje uporabnike je kul), lahko je pa tudi v samo enem jeziku.


V enem jeziku? Recimo nemški, agleški ipd. obiskovalec bo samo čudno gledal in ne bo razumel nič oz. zakaj mora pritisniti na tisti gumb/povezavo, da sporočilo izgine oz. zakaj je sploh prikazano ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mavrik ::

opeter je izjavil:

Aha, hvala za odgovore. Torej je potrebno isto obvestilo prikazati tudi na večjezičnih straneh in sicer v izbranem jeziku.


Jasno. Saj v zakonu ne piše "mora bit grdi posiljevalski popup na strani". V zakonu piše "mora biti obviskovalec obveščen če hočeš dat cookie". Napis v tujem jeziku, ki ga obiskovalec ne razume pač ne šteje.
The truth is rarely pure and never simple.

opeter ::

OK, hvala.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

urosz ::

kaj ma veze, če je on to razumel. če je kliknil "strinjam se", je že razumel. če ni, si je sam kriv.

BigWhale ::

urosz je izjavil:

kaj ma veze, če je on to razumel. če je kliknil "strinjam se", je že razumel. če ni, si je sam kriv.

Tebi marsikaj ni jasno, a? :)

urosz ::

Ha? Ker? Najdi mi člen v zakonodaji, ki navaja, v kakšnem jeziku mora biti stvar. Uporabnik mora biti obveščen vglavnem. Če klikne, da se strinja, se je strinjal! Če pa ne razume, kaj klika, si je sam kriv.

e: saj ko podpisuješ kako pogodbo v tujem jeziku, pa če je ne razumeš, si si sam kriv, da sploh ne veš kar si podpisal. tu je enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

Mesar ::

Ja glede tega se tudi IP zelo izogiba, ko bi bilo potrebno podati kak jasen odgovor, recimo če bi jaz imel gumb strinjam se v slovenščini, razlaga in obvestilo o piškotkih pa v Madžarščini. 8-)

Z kako dobro GeoIP bazo bi mogoče lahko celo dal tistim pri Madžarski meji obvestilo v Italijanščini, pa bojo vsi vse poklikali :))
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

Marino88 ::

Zakon pravi tako, da morajo uporabniki razumet za kaj se gre ampak piškotki morajo biti napisani v vseh jeziki v katerih je spletna stran. Jaz sem pred kratim delal spletno stran za turistično kmetijo in so imeli celotno spletno stran v 6 jezikih, to pomeni, da mora besedilo biti o piškotkih tudi napisano v 6 jezikih.
Tko mora kao zgledat:
http://www.turizem-race-rodik.si
Za enkrat je samo v treg jezikih, ker besedila o piškotkih nisem še prejel.

Zanima me če kdo to razume, zakon tudi pravi, da mora uporabnik dobiti možnost, za sprejetje ali zavrnitev piškotkov. Sem pa opazil, da 90% strani, ki uporabljajo piškotke nimajo možnosti zavrnitve in uporabnik mora sprejet piškotke. To pomeni, da se krši zakon, če jaz prau razumem, ane?

urosz ::

saj pa če jih nisi sprejel, si jih zavrnil, po defaultu že v osnovi, ne?. če imaš možnost samo za sprejet, ni narobe. seveda v tem primeru ne smeš servirat nobenega piškotka. ko pa 1x sprejme, pa mu moraš dat možnost, da si premisli.

genesiss ::

Marino, google maps imaš vklopljen še preden se strinjam s piškotki.

Marino88 ::

-genesiss
Hvala ti, sem že spremenil. Ja kako si pa to ugotovil?

-urosz
Ja samo potem ti zmeraj v fris štirli tisto opozorilno okence, ki je v večini primerov pol strani veliko.

MrStein ::

Marino88 je izjavil:

-genesiss
Hvala ti, sem že spremenil. Ja kako si pa to ugotovil?

Obiščeš stran z zalogo nič kukijev in gledaš, če se kateri pojavi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

urosz ::

Marino88 je izjavil:

-genesiss
-urosz
Ja samo potem ti zmeraj v fris štirli tisto opozorilno okence, ki je v večini primerov pol strani veliko.


Jap. Ni vrag, da uporabniku ne bo dokur*ilo in bo kliknil "Sprejmem". Če pa je pol strani veliko, pa idi hitro css popravit ;)

Marino88 ::

-MrStein
... hvala. :)

-urosz
Torej nimaš v bistvu druge opcije kot, da sprejmeš. Torej bi lahko rekli, da to ni po zakonu. :)
Ja, saj bom šau sam moram prit do svojega kompa, bom pol popravil. :)

urosz ::

Marino88 seveda je po zakonu. Če nisi nič kliknil (nisi sprejel), nimaš nobenih cookijev. Nimaš nobenih nedovoljenih cookijev -> v skladu z zakonom.

4kik4 ::

živjo, nisem vsega brala in se opravičujem, če je bilo to že pojasnjeno, vendar če imam npr na strani piškotek, ki pove višino nekega html elementa, ali se mora uporabnik strinjati s tem piškotkom ali to spada med piškotke, nujne za prenos tehničnega sporočila, za katere ne potrebujem uporabnikovega dovoljenja? če pa imam gumb za like na fb, za tisto pa verjetno tako ali tako moram imeti opozorilo?
hvala in lp

genesiss ::

Hmm, če imaš dobre razloge za piškot za višino html elementa potem pomoje komot spada med izjeme.
Za FB pa vsekakor rabiš soglasje, ja.

Ales ::

Piškotek za višino html elementa pod nobenim pogojem ne spada pod zakonsko izjemo.

MrStein ::

Odvisno, kaj in zakaj "počne".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

4kik4 ::

dejansko bi ga potrebovala zato, da se puščica slidne iz ene na drugo kategorijo, za kar potrebujem informacijo, na kateri kategoriji se je obiskovalec prej nahajal; če bi zato potrebovala soglasje, se puščica ne bo slidala, ampak se bo samo pojavila, ker se mi zdi bz zaradi tega lepotnega dodatka spraševati obiskovalca glede piškotkov...

genesiss ::

Informacijo o kategoriji iz katere prihaja obiskovalec lahko dobiš iz requesta? Če ni nujno uporabiti cookija, kar v tem primeru izgleda da ni, raje reši kako drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

4kik4 ::

amm? kako bi to naredila? ko gre obiskovalec na drugo kategorijo, se stran ponovno naloži, in drugače kot s piškotkom ne znam izvedeti, na kateri kategoriji se je obiskovalec prej nahajal, če mi lahko daš kakšnen nasvet, bi bilo super

genesiss ::

V čem pa programiraš?
Lahko si shraniš tudi na primer v session.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

4kik4 ::

stran je v php, puscica pa bi se premikala s pomočjo javascripta, samo ko ne znam dobiti info ki jo rabim :)

session... tega pa še nisem uporabljala, bom pogledala kaj točno je to, hvala za nasvet

genesiss ::

Ni mi točno jasno, imaš ti kak ajax vmes ali zakaj bi po redirectu bilo treba poanimirati puščico?

Sicer pa lahko linkom na kategorije dodaš parameter s trenutno kategorijo ali pa trenutno kategorijo shraniš v session. Potem pa v hidden field shraniš to kategorijo in jo lahko pridobiš z javascriptom. To bi ziher delalo, morda pa obstaja boljša rešitev, nisem ravno mojster kar se tega tiče ,)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

MrStein ::

Samo potem itak rabi soglasje za session, tako da ni nič pridobil(a).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

genesiss ::

Aja, ja pol pa preko parametrov.

Mene pa zanima kako je glede facebook page app-ov in cookiji? Tam je tvoja stran embeddana z iframeom v fb. Malo je glupo če se boš ti tam zajebaval z obvestili glede piškotkov znotraj facebooka :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

MrStein ::

genesiss je izjavil:

Aja, ja pol pa preko parametrov.

Isti šmorn. Že bilo predebatirano.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

genesiss ::

Ne smeš uporabljati: http://www.mojastran.com?cat=trala ?
tega pa ne verjamem :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

4kik4 ::

a za session tudi rabiš dovoljenje? mah... že to je ful preveč za eno tako malenkost... ne pomaga mi preko linkov, ker tako dobim samo trenutno kategorijo, ne dobim pa vrednosti, na kateri kategoriji je bila prej, in tako ne dobim vrednosti pozicije, na kateri se je prej nahajala... ma nima veze, itak ni tako pomembno, da se ravno slida :)

za fb se opozorilom očitno ne bo dalo izogniti

Ales ::

genesiss je izjavil:

Ne smeš uporabljati: http://www.mojastran.com?cat=trala ?
tega pa ne verjamem :)

Kar verjami...

Zakon se ne nanaša samo na piškotke, pač pa na kakršno koli shranjevanje v terminalski opremi uporabnika. Ti si pač v primeru zgoraj shranil spremenljivko cat z vrednostjo trala - ali to shranjuješ v piškotek, sejni piškotek, sejno datoteko na strežniku, encodan string skrit v jpegu, spremenljivko v URL-ju, itd. nima veze. Kar se zakona tiče je to isto.

urosz ::

hm no ja, če ti greš na spletni naslov nekaj.com?cat=tralala, se tebi ne shrani nič.. to ni glih hranjenje nekih podatkov

Tech2k ::

"Zakon se ne nanaša samo na piškotke, pač pa na kakršno koli shranjevanje v terminalski opremi uporabnika."

Torej imajo vsi narobe ker bi moralo biti obvestilo tudi predno se shranjujo strani v cache od brskalnika!

Se vidi kdo je pisal zakon.

urosz ::

za shranjevanje v cache brskalnika pa ni odgovoren lastnik spletne strani, ampak tisti, ki je to implementiral v brskalnik.

Tech2k ::

urosz je izjavil:

za shranjevanje v cache brskalnika pa ni odgovoren lastnik spletne strani, ampak tisti, ki je to implementiral v brskalnik.


Potem je za branje piškotkov tudi odgovoren tisti ki je to implementiral v brskalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tech2k ()

urosz ::

nep. piškotke je nastavil lastnik spletne strani. to, da pa maš ti v cachu jquery knjižnjico iz Googlovega CDN-ja, pa ni lastnik spletne strani sprožil.

Ales ::

Tech2k je izjavil:

Torej imajo vsi narobe ker bi moralo biti obvestilo tudi predno se shranjujo strani v cache od brskalnika!

Se vidi kdo je pisal zakon.


Eh no, vidi se samo, da ga sploh nisi prebral. Obvestilo mora biti preden se *nezahtevani* podatki shranjujejo v cache od brskalnika, to je točno. Ampak to ne velja za samo spletno stran, saj jo je obiskovalec izrecno *zahteval* s tem, ko je vpisal URL in obiskal stran oz. zahteval prenos podatkov na svojo terminalsko opremo in to zakon jasno dovoljuje.

urosz je izjavil:

hm no ja, če ti greš na spletni naslov nekaj.com?cat=tralala, se tebi ne shrani nič.. to ni glih hranjenje nekih podatkov


Vse kar ti vidiš v brskalniku je shranjeno v tvoji terminalski opremi. Vpisal si URL, k tebi so bili poslani podatki in ti jih posledično gledaš v brskalniku. Ali so podatki shranjeni trajno (shranil si stran npr. na disk), začasno (cache od brskalnika ali delovni spomin) ni važno - podatki so v vsakem primeru shranjeni pri tebi.

Če je obiskovalec zahteval URL nekaj.com in mu namesto tega pošlješ nazaj nekaj.com?cat=tralala, kršiš zakon če ga pred tem ne obvestiš, da boš to naredil in mu ne daš možnosti, da se s tem ne strinja ter dobi vseeno samo nekaj.com. Saj je čisto enostavno...

Zakon je v osnovi skrajno preprost in napisan resnično za dobrobit ljudi. Enostavno ščiti pred kakršnimkoli prikritim pošiljanjem nezahtevanih podatkov. Ne štekam, kaj je slabega v tem?

Imam občutek, da pol kritikov nori ker so jim preprečili izkoriščanje folka, druga polovica pa sploh ne šteka, da so izkoriščani in ne šteka sploh za kaj se gre...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Netrunner ::

to ni res kako je "annoying" surfat te dni. Ta obvestila povsod težijo... Kaj je tako težko samo definirati zakon samo da mora upoštevati "do not track" opcijo od brskalnika in ne take bedarije kot so jo uvedli.

Žalostno je to da večina ljudi sploh neve kaj so tista opozorila, tisti ki vedo pa si znajo tako ali drugače blokirati kukije...

tako pač je...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

driver_x ::

Bolj debilne ideje od te s temi opozorili najbrž še ni bilo vse od nastanka interneta.

MrStein ::

Hecno, na ST ni nič debilnega. A zakon za njih ne velja? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kr?en ::

Zato, ker so odstranili vse piskotke, za katere bi bilo potrebno obvestilo. Vsaj zdi se mi.

Ales ::

Saj to je point... Obvestila niso namen zakona, namen je da strani nehajo uporabnikom prikrito pošiljat sve i sva$ta... Očitno se da, jasno razvidno na primeru velikega portala / foruma, kot je Slo-tech.

Navadne predstavitvene spletne strani v bistvu ne bi potrebovale motečih obvestil, če bi se le malo prilagodile.

mirancar ::

a če uporabljam google analytics rabim met to sporočilo ali ne?
ker rečeno mi je bilo da rabim, vidim pa da slo-tech ima GA, pa tega sporočila vseeno nimajo...

techfreak :) ::

ST ne uporablja piškotka od GA.

mirancar ::

ok, a lahko malo več poveš

ga('create', 'UA-53250-3', {'storage': 'none', 'clientId': '1a546d5f4f29d1de865427637769bd00'});
ga('send', 'pageview', {'anonymizeIp': true});

za razliko od ostalih in mene imajo tisti "storage": none, clientid : kater id je to ?, in anonymize: true

a če to dodam sem rešen zakona? kaj izgubim od tega ?

poleg tega pa imajo 2 GA piškotka (__utma in __utmz), jaz jih imam pa nekaj več... (__utmb, __utmc, __utmv)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirancar ()

urosz ::

hja za privzeta domnevna privolitev v piškotke za analitiko naj bi bla ok, ampak potem bi morala bit možnost za izklop tega. slo-techovci, kaj je zdaj to, kršite zakone malo?

techfreak :) ::

Saj ne uporabljajo piškotkov za analitiko. ST uporabljam dnevno in imam samo piškotka SloTechAP in slotech. Možno da imaš tista dva piškotka od kdaj prej.

poleg tega pa imajo 2 GA piškotka (__utma in __utmz), jaz jih imam pa nekaj več... (__utmb, __utmc, __utmv)

Ne me držat za besedo, ampak kolikor vem so določeni piškotki da GA ve da si isti uporabnik, določeni pa imajo shranjeno iz katere strani si prišel (referral).

Če si pa stran obiskal preko vpisa URL naslova pa teh kukije nimaš.

čuhalev ::

Očitno imamo 'clientId' različen, moj je '564d6060935b42fe799acc99b4722af8', piškotkov, razen po prijavi, pa ni.

BigWhale ::

V tej temi je bilo tole ze precejkrat predebatirano. :)
««
14 / 15
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (2)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4414894 (11534) MrStein
»

Informacijski pooblaščenec predstavil nove dobre prakse pri uporabi piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5820232 (13966) AštiriL
»

cookie nova zakonodaja

Oddelek: Izdelava spletišč
419245 (7245) stb
»

ZEKom-1 po dveh tednih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9319779 (14716) jype
»

Kdo vse ne priznava novega ZEKom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13142210 (33848) trizob

Več podobnih tem