» »

Sosed in njegov pes

Sosed in njegov pes

«
1
2

vladika ::

Pred 15 minutami grem s psom mimo soseda. Moj pes na povodcu, sosedov pes strga verigo in se zapodi vanj. Na srečo ni bilo posledic, ker je bil zraven brat in je pridržal verigo onega psa in jaz povodec mojega psa.
Kako naj razložim sosedu (smo si tudi malo v sorodu), da naj poskrbi za svojega psa, saj njegov pes vsake toliko časa (5x na leto) se sname iz ovratnice ali strga verigo, pač imajo ga kot so imeli pse nekoč strogo na verigi, brez, da bi ga užalil. Hrano vem, da dobiva redno, ampak to je tudi vse, nihče se z njim ne ukvarja in je postal nasilen. Imamo pri hiši triletnega otroka in me kar zgrozi, če pomislim, kaj bi se lahko zgodilo v primeru, da ta pes nekako pride v bližino otroka.
Sem jim že omenil, da naj poskrbijo, da njihov pes ne bo ogrožal okolice (nam je poškodoval našega prejšnjega psa, ko je pritaval do nas, hvala bogu samo na šivanje smo ga peljali, pet šivov), bil je bratov in ni hotel zganjati panike.
Jaz se pa ne dam, imam psa, ga imam rad, skrbim za njega in bog ne daj, da se mu kaj zgodi, še sosedu, če bo potrebno dam lekcijo pa žlahta gor ali dol.
Prosim za neki pameten nasvet, kako sosedu razložiti, da pes ni neka žival, ki mora svoje življenje preživeti na L metrov dolgi verigi, in da je zanj dolžan skrbeti, kot za varnost ostalih.
Naj še pripomnim, moj pes je podnevi v ograjenem prostoru ca. 100m2,ker sem pač v službi. Ponoči spi vedno v hiši pri nas in ko imamo čas smo z njim, in vsi ga imamo radi.
Pač imamo ga ker imamo radi živali (je zlati prinašalec za lažjo predstavo), naš cartek, najbolj pa me muči dejstvo, da ga lahko "poškoduje" sosedov pes, ki je za moje pojme pač narobe vzgojen, pes ni kriv nič.
Prosim za pametne odgovore, in nočem se s sosedom skregati, le v skrajnem primeru.
Hvala vsem.

dottor ::

Pes je ogledalo gospodarja, in to še kako drži. Kar se soseda tiče je to v Sloveniji nacionalni šport. Ko se naslednjič sname klicat veterinarsko in policijo. Samo še 1x se bo snel in nikoli več. Drugače pa boš največ dosegu s pogovorom s sosedom. Razloži mu da mu pes non stop beži in da te je strah za svojega 3 letnega otroka in varnost ostalih. Če je kolkr tolkr priseben bo razumel, če ne pa naj ga zakonodaja tepe po žepu vsakič ko mu bo pes zbežal.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

shadeX ::

Zanimivo. Pred kratkim je bilo v novicah o ženski ki je imela 2 argentinski dogi na vsaki roki. Ena argentinska doga je skočila in napadla zlatega prinašalca.

Ravno včeraj se peljem s kolesom in spet vidim neko žensko ( šibka - vitke postave ), ki se sprehaja z dvemi (še bolj mladimi ) argentinskimi dogami. Vsako je držala za vrvico z eno roko in jih ni mogla obvladovat, ker ji je ena silila na cesto. Sedaj mi je ubistvi žal ker nisem ustavil in jo vprašal zakaj ima 2 taka psa ko pa še enega ne more obvladati. Ne razumem ljudi, resno.

dottor ::

Jaz imam sosedo, ki živi v bloku in ima nemško dogo. Zadnjič sem iz balkona gledal kako jo v petkah pelje po klancu navzdol (izgleda d aje ravno iz službe prišla), pa še malo po zimi je blo in je blo še en kup peska in podobnega posutega po pločnikih. Okoli nas pa je ogromno potepuških mačk (neka gospa jih prihaja dnevno hranit zato jih je ogromno) in ta doga se je zagnala za eno od njih. Soseda jo je odnesla s šivi po bradi in presekano ustnico, saj je šla direkt "na nos". Je pa soseda bolj drobne postave in nikakor je ni mogla ustavit, kaj šele v petkah. Nekateri se pač ne zavedajo da pes za sabo povleče en kup odgovornosti in časa.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

fantasycamp ::

Določene pasme se ne da krotit, če je v kakem spopadu pride ven nagon in je po tem težko.

Kolega ma pit bula in je reku da zelo pazi da ne pride v spopad ker potem ni več isti.
Dokler ni, je pa relativno miren in igriv.

Lahko maš doma argentinsko dogo 10 let pa enkrat popeni pa je konc, imaš pa čivavo in se cele dneve renči pa ne bo nikoli nič.

Nekateri pač nočejo priznat da določene pasme niso za mesta...

Janac ::

dottor je izjavil:

Jaz imam sosedo, ki živi v bloku in ima nemško dogo. Zadnjič sem iz balkona gledal kako jo v petkah pelje po klancu navzdol (izgleda d aje ravno iz službe prišla), pa še malo po zimi je blo in je blo še en kup peska in podobnega posutega po pločnikih. Okoli nas pa je ogromno potepuških mačk (neka gospa jih prihaja dnevno hranit zato jih je ogromno) in ta doga se je zagnala za eno od njih. Soseda jo je odnesla s šivi po bradi in presekano ustnico, saj je šla direkt "na nos". Je pa soseda bolj drobne postave in nikakor je ni mogla ustavit, kaj šele v petkah. Nekateri se pač ne zavedajo da pes za sabo povleče en kup odgovornosti in časa.


Za take osebe so kakšni Mopsi, Čivave, Pinči ipd. Skratka družni psi ne pa lovski.

dottor ::

Misliš psi na baterije. V bloku bi mogli prepovedat imet psa. Ker to je po svoje mučenje živali...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

2loud4u ::

vladika je izjavil:

Pred 15 minutami grem s psom mimo soseda. Moj pes na povodcu, sosedov pes strga verigo in se zapodi vanj. Na srečo ni bilo posledic, ker je bil zraven brat in je pridržal verigo onega psa in jaz povodec mojega psa.
Kako naj razložim sosedu (smo si tudi malo v sorodu), da naj poskrbi za svojega psa, saj njegov pes vsake toliko časa (5x na leto) se sname iz ovratnice ali strga verigo, pač imajo ga kot so imeli pse nekoč strogo na verigi, brez, da bi ga užalil. Hrano vem, da dobiva redno, ampak to je tudi vse, nihče se z njim ne ukvarja in je postal nasilen. Imamo pri hiši triletnega otroka in me kar zgrozi, če pomislim, kaj bi se lahko zgodilo v primeru, da ta pes nekako pride v bližino otroka.
Sem jim že omenil, da naj poskrbijo, da njihov pes ne bo ogrožal okolice (nam je poškodoval našega prejšnjega psa, ko je pritaval do nas, hvala bogu samo na šivanje smo ga peljali, pet šivov), bil je bratov in ni hotel zganjati panike.
Jaz se pa ne dam, imam psa, ga imam rad, skrbim za njega in bog ne daj, da se mu kaj zgodi, še sosedu, če bo potrebno dam lekcijo pa žlahta gor ali dol.
Prosim za neki pameten nasvet, kako sosedu razložiti, da pes ni neka žival, ki mora svoje življenje preživeti na L metrov dolgi verigi, in da je zanj dolžan skrbeti, kot za varnost ostalih.
Naj še pripomnim, moj pes je podnevi v ograjenem prostoru ca. 100m2,ker sem pač v službi. Ponoči spi vedno v hiši pri nas in ko imamo čas smo z njim, in vsi ga imamo radi.
Pač imamo ga ker imamo radi živali (je zlati prinašalec za lažjo predstavo), naš cartek, najbolj pa me muči dejstvo, da ga lahko "poškoduje" sosedov pes, ki je za moje pojme pač narobe vzgojen, pes ni kriv nič.
Prosim za pametne odgovore, in nočem se s sosedom skregati, le v skrajnem primeru.
Hvala vsem.


Ne morem verjet, brat zadrži psa, veriga pa ne. A to je tista veriga iz papirja ali tista, ki se za razne verižice in okraske uporablja? :))

(HINT: reci sosedu, naj nabavi malce močnejšo "verigo")
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

Janac ::

dottor je izjavil:

Misliš psi na baterije. V bloku bi mogli prepovedat imet psa. Ker to je po svoje mučenje živali...


Pse na baterije?

Kakšen maš pa ti odnos do takih živali?

blackbfm ::

reči sosedu če mu loh sam kupiš in montiraš ketno:)

Hayabusa ::

Sosed naj postavi spodobno ograjo okoli svojega dvorišča/pesjak in se začne redno ukvarjati s psom, drugače naj kupi fikus.
Katere pasme je sosedov pes ?

Tudi meni gredo na živce podivjani psi brez nadzora, če se tak znajde v moji neposredni bližini in začne renčati/zaganjati name jih bo pač dobil "po nosu".


Drobne suhice z dogami in podobno je double facepalm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

vladika ::

Ta naš super sosed psu verigo flika z drotom, je bolj taki...
Tudi kokoši mu hodijo ne samo po dvorišču, ga je prijavil drugi sosed (inšpekcija prišla, dobil opozorilo) in je imel en mesec kokoši ograjene, pol pa spet stara pesem, tako nekako je s tem sosedom.
Samo pravim, dokler se mojemu psu ali pa bognedaj otroku ali pa komurkoli kaj ne zgodi, še nekako.
Pozneje ni milosti, mi je res vseeno za posledice, opozorjen je bil.

vladika ::

@hayabusa čistokrvni mešanček nekje okrog 25-30 kg, nimam nič proti psu, skrbnik pa ne vem kaki ma rodovnik;)
Malo je žalostno, da se moramo še s tem ukvarjati, kot da nima že vsak dovolj svojih skrbi

GrimReaper ::

Mene zanima če je kje določeno kako glasen je lahko pes. Ker tukaj imam enega, ki ti trga bobniče če greš par metrov zraven njega. Drugače sem pa kakšnih 50 metrov stran, ampak se ga vseeno neverjetno sliši.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Dober dan ::

Malo tako.... Zakonsko bi morala slovenija malo uredit te zadeve. Ne more kar vsak met večjega psa od Čivave in tej pasmi podobnih. In sicer v stilu: Kolko maš prostora, tak velkega psa pa lahko maš. Če je pa oseba retardirana, pa še to ne sme meti. Sebe naj fura na povodcu. Poznam družino, ki ima psa v nemogočih razmerah (raje ne govorim). Če bi bil jaz zakon, bi že vsi odšli klavir igrat... Eni pač nimajo pospravljenega podstrešja..
Moj čistokrvni nemški ovčar je star 2 leti. Do marca je pridno hodil v šolo (kdo bi pa hotu norca met), zdaj pa uživa svobodo in čuva domačijo.. Ubistvu se sprašujem: Zakaj bi sploh kdo hotu met psa, če se noče ukvarjat z njim? Mogoče želi s tem javnosti izraziteje povedati, kakšen debil je v resnici.

PINki ::

Dober dan je izjavil:

Ubistvu se sprašujem: Zakaj bi sploh kdo hotu met psa, če se noče ukvarjat z njim?

Ko grem čez počitnice v Bosno je polno psov priklenjenih na verigo celo življenje (tudi od moje babice). Razlog zakaj imajo psa je pa ta, da laja, ko kdo pride in je ostanke od kosila itd.

ramiz?! ::

dottor je izjavil:

Pes je ogledalo gospodarja, in to še kako drži. Kar se soseda tiče je to v Sloveniji nacionalni šport. Ko se naslednjič sname klicat veterinarsko in policijo. Samo še 1x se bo snel in nikoli več. Drugače pa boš največ dosegu s pogovorom s sosedom. Razloži mu da mu pes non stop beži in da te je strah za svojega 3 letnega otroka in varnost ostalih. Če je kolkr tolkr priseben bo razumel, če ne pa naj ga zakonodaja tepe po žepu vsakič ko mu bo pes zbežal.

Tole si malo v temo brcnil. Včasih so imeli ljudje na vasi pse zaradi varnosti in so jih vzgajali tako, da so jim varovali kmetije in lajali na mimoidoče ljudi. Zato pač nekaterim starejšim ljudem to še vedno ostaja in imajo psa pač še vedno samo privezanega pri hiši in se z njim ne ukvarjajo posebej, razen toliko, da mu dajo hrano 1x na dan.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Brane22 ::

PINki je izjavil:


Ko grem čez počitnice v Bosno je polno psov priklenjenih na verigo celo življenje (tudi od moje babice). Razlog zakaj imajo psa je pa ta, da laja, ko kdo pride in je ostanke od kosila itd.


Zanimivo, EU je vedno imela iz istega razloga Bosance. :))

Dober dan ::

PINki je izjavil:

Dober dan je izjavil:

Ubistvu se sprašujem: Zakaj bi sploh kdo hotu met psa, če se noče ukvarjat z njim?

Ko grem čez počitnice v Bosno je polno psov priklenjenih na verigo celo življenje (tudi od moje babice). Razlog zakaj imajo psa je pa ta, da laja, ko kdo pride in je ostanke od kosila itd.

Zastopim te. Problem je (poznam primer), ko se najde blokar in si 2 meterskega psa stlači na balkon velik 1x2 metra in pol ga pelje samo 2x scat in je to to.. Tu je problem .. sicer pa vsak ve zase.. meni se tak pes smili

Zgodovina sprememb…

HighBane ::

Tudi meni je čudno, kaj ima to za eno "verigo", da ga ne zadrži.

Bi rekel, da bo sosed kaj storil, ko bo pes naredil kaj kritičnega in se bo vmešala policija. Lahko da se najde kaka aktivistka in tvojemu sosedu cele dneve pridiga, da psi ne smejo biti na verigi, ampak naj naredi pesjak. Kar sumim, da se je zgodilo v vasi blizu mene.

Massacra ::

A ni prepovedano imeti psov na verigi? Mučenje živali...in podobne zadeve!!!

#000000 ::

Ni prepovedano met psa na ketni, samo ketna mora bit dovolj dolga (ne vem točno kok) in mora imet vedno dostop do sveže vode, zavetje pred mrazom in senco poleti.

mtosev ::

dottor je izjavil:

Misliš psi na baterije. V bloku bi mogli prepovedat imet psa. Ker to je po svoje mučenje živali...
ne trolli, ker smo mi imeli labradorca v stanovanju in mu ni nič falilo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

blackbfm ::

kolko psov ima pesjake precej manjše od stanovanja..če ga redno ven furaš ni problema. sam labradorca lih ne bi imel not, zaradi vonja.

shadeX ::

Dober dan je izjavil:


Moj čistokrvni nemški ovčar je star 2 leti. Do marca je pridno hodil v šolo (kdo bi pa hotu norca met)


Ne razumem zakaj si dal v oklepaj "kdo bi pa hotu norca met". Moja čistokrvna nemška ovčarka bo letos stara 6 let in ni nikoli hodila v šolo, ampak naučil sem jo osnovnega bontona (Ne skači po ljudeh, bodi potrpežljiva (Lahko jo spustim iz pesjaka in odidem v hišo in me ni cel dan več nazaj in me bo čakala pred vrati dokler se ne vrnem ), ne kakaj po hiši ). Ravno tako pazi na hišo ( laja če pride kakšen človek pred hišo, tako da vedno vem če je kdo prišel ). Nikoli v svojem življenju ni zarenčala ali pa koga ugriznila ( Ne pozna nasilja ).

Jezi me pa edino to ker kdaj pa kdaj laja tudi na mačke in jo ne morem tega odvadit.

blackbfm ::

šola ti da neke smernice če jih ne poznaš - si novi/prvi lastnik živali, sicer pa je brezveze če nimaš potem discipline doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Eureka ::

Mi smo našega peljali v pasjo šolo pa nič od nič, pol leta smo še sami doma delal iste vaje kot tam pa tudi nič .. Je prijazen ampak trčen do daske ko ga kaj zmoti. Če vidi srno/mačko itd na sprehodu ti skoraj ramo izpahne če nisi glih pripravljen. Prejšnjega pa nismo "šolali" in smo se manj ukvarjali z njim pa smo ga lahko brez vrvice okrog peljal. Gre pa v obeh primerih za nemškega ovčarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eureka ()

Massacra ::

Sta bila obadva ziher čistokrvna (ali rodovniška) nemška ovčarja?

PINki ::

Massacra je izjavil:

Sta bila obadva ziher čistokrvna (ali rodovniška) nemška ovčarja?

Kot, da ima to kaj veze... Psi so si različni po karakterju.

Eureka ::

100% nemška ovčarja, sicer brez rodovnika, tale 2. je nekoliko hiperakativen že od prvega dne, lulat med božanjem je nehal šele po 8 mesecih :D Noro igriv, ampak brez neke "zdrave meje", po dežju si ga ne upam peljat nikamor, ker preden ga navežem izgledam kot, da sem se valjal po tleh.

Sicer pa sem bral nekaj o teh problemih, ampak mama in foter sta bila mirna, prosto odvezana, niti nalajala nas nista, ko smo prišli po tega turbopsa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eureka ()

shadeX ::

Massacra je izjavil:

Sta bila obadva ziher čistokrvna (ali rodovniška) nemška ovčarja?


Heh to da je pes čistokrven oz. rodovniški sploh nima nobene veze s tem ali je pameten ali ne. Lahko je pes 15. v leglu in bo pametnejši od tistega ki je 1. v leglu.

Massacra ::

Govorimo o :)) nemškem ovčarju? Ali o psih nasplošno?

No ja, ste pač zbrali "napačnega" iz legla...

#000000 ::

LOL čistorkven bolj dojema :)

Ovčar je pasma ki se jo da navadit vse osnove do 10 meseca starosti, čistoča, sedi, lezi, poleg ipd. ostalo po 1 letu, tako da do 2.5 leta zna vse kar rabiš in še več. Drugi psi recimo doberman je trmast za ponoret, koker španjel je super pasma za trening če le nima lovskega nagona (nima vsak hvala bogu) pitbull je skor najboljš za učit, ampak šele po 2-3 letih starosti.

Bolj je mešan bolj je za dresuro, ker čistokrvni niso vedno čistokrvni, oz. so to psi iz farm, na poljskem, češkem, madšarskem in pol gre nekdo ki ima vzrejno dovoljenje tja po pse ter jih lahkoverjenžam prodaja tukaj kot brez rodovnika, sedaj kok se mi zdi se sploh več ne gleda 1.2.3 ipd. ampak najboljši primerki pa ni važno kateri je po vrsti. Je pa z ovčarji žalostno, ker večina ne dočaka 10 let, tam 7-8. mešanci živijo dlje.

Eureka ::

Naš prvi je živel 15 let, bil je pa tiste popolnoma črne sorte.

tale hiperaktivni je navaden (črno rjav, črnih skorajda več ni v Sloveniji), smo se matrali 1 leto z njim pa mislim da reagira na besedo sedi, to mu je še ostalo, drugače pa ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eureka ()

blackbfm ::

moja reagira na vse, če ve da jo čaka kos mesa..drugač se nardi pa glupo:)

#000000 ::

No ja mislu sem na nemškega, govorim večina ne vsi hvala bogu.

Massacra ::

Saj, mnogokrat se zdi, da psi trenirajo nas! Hehe...

Dober dan ::

shadeX je izjavil:

Dober dan je izjavil:


Moj čistokrvni nemški ovčar je star 2 leti. Do marca je pridno hodil v šolo (kdo bi pa hotu norca met)


Ne razumem zakaj si dal v oklepaj "kdo bi pa hotu norca met". Moja čistokrvna nemška ovčarka bo letos stara 6 let in ni nikoli hodila v šolo, ampak naučil sem jo osnovnega bontona (Ne skači po ljudeh, bodi potrpežljiva (Lahko jo spustim iz pesjaka in odidem v hišo in me ni cel dan več nazaj in me bo čakala pred vrati dokler se ne vrnem ), ne kakaj po hiši ). Ravno tako pazi na hišo ( laja če pride kakšen človek pred hišo, tako da vedno vem če je kdo prišel ). Nikoli v svojem življenju ni zarenčala ali pa koga ugriznila ( Ne pozna nasilja ).

Jezi me pa edino to ker kdaj pa kdaj laja tudi na mačke in jo ne morem tega odvadit.


Malo sarkazma sem uporabil, ki pa očitno ni prišel do izraza.
Zakaj sem dal psa v šolo? Pred njim smo imeli kraškega ovčarja. Trmast ko bik. Nič mu nisem mogel dopovedat. Ne vem zakaj, ampak se sploh ni pustil učit. Ko je poginu, sem se odloču, da divjaka ne bom več mel pri bajti. Kupil sem psa in ga vpisal v šolo, ker sem mislil da bo ta tudi trmast ampak se je izkazalo, da sem zdaj naletel na super karakter. Ubistvu sem zdaj naletel na igračo za otroke. Upam, da ko bom imel svoje otroke, da bom spet imel tako srečo pri izbiri in naletel na tak karakter, ker je res super. Toliko življenja izžareva, da mu vsak rad posveti nekaj časa.
Kar se pa mačk tiče. Tudi moj jih ne prebavlja ravno najbolje, ampak ve kdaj mora prenehat :)

Massacra ::

shadeX je izjavil:

Massacra je izjavil:

Sta bila obadva ziher čistokrvna (ali rodovniška) nemška ovčarja?


Heh to da je pes čistokrven oz. rodovniški sploh nima nobene veze s tem ali je pameten ali ne. Lahko je pes 15. v leglu in bo pametnejši od tistega ki je 1. v leglu.


Upam, da tega ne očitaš meni, ker tega nisem nikjer trdil, da so rodovniški in čistokrvni naj psi na svetu. Genetsko gledano so podvrženi največjim problemom (zdravstvenim recimo).

In pes, ki ga je eureka izbral kaže hibo, ki se pri mešančku najbrž nebi zgodila (bi se pa lahko)!

Vsrkakor je pa zdrav (fizično in "umsko") nemški ovčar najbrž špica med psi!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

dope1337 ::

2loud4u je izjavil:

Ne morem verjet, brat zadrži psa, veriga pa ne. A to je tista veriga iz papirja ali tista, ki se za razne verižice in okraske uporablja? :))

(HINT: reci sosedu, naj nabavi malce močnejšo "verigo")


Reč bratu naj si nabavi 10m štrik. Pol pa spust eno mačko, da se pes zalaufa za njo (da dobi mal hitrosti), bratu pa reč naj stoji na miru ko kip (obvezno!). Pa da vidmo, kak ga bo zadržal (vkolikor ima 30kg in več pes)

(HINT: Neki je, če ublažiš "poteg", neki pa, če si namir k skala)
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Binnied ::

Pri tem problemu je najbolje poznati lastnika in ukrepati tako, da nobenega ne užališ. S tem si ne ustvariš novih problemov, recimo raznih maščevanj in volk je sit in koza cela.

Eureka je izjavil:

100% nemška ovčarja, sicer brez rodovnika, tale 2. je nekoliko hiperakativen že od prvega dne, lulat med božanjem je nehal šele po 8 mesecih :D Noro igriv, ampak brez neke "zdrave meje", po dežju si ga ne upam peljat nikamor, ker preden ga navežem izgledam kot, da sem se valjal po tleh.

Sicer pa sem bral nekaj o teh problemih, ampak mama in foter sta bila mirna, prosto odvezana, niti nalajala nas nista, ko smo prišli po tega turbopsa.


Počasi bi bilo treba ljudi malo izobraziti kaj pomeni čistokrvnost. Čistokrvni psi so lahko le tisti, ki imajo rodovnik, poreklo ostalih je absolutno neznano, ne glede na to koliko časa in prepičevanja lastnik samice porabi za zatrjevanje nasprotnega. Mogoče so ti tvojega nemca pobrali iz sosedovega grma, lahko se je samica sparila z večimi psi, čisto mogoče je tudi, da en od staršev ni dobil vzrejnega dovoljenja (zaradi neustreznega karakterja, nepravega izgleda za pasmo ali celo prisotne dedne bolezni,..). Prodajalec pa v želji za zaslužek mladiče prodaja naprej brez rodovnika, in kupce slepi s starimi fintami, češ, kdaj pa boš potreboval tisti beden papir.

Prevaranstvo na tem področju ne pozna meja, poznam prijatelje, ki so mastno preplačali čistokrvnega zlatega prinašalca brez rodovnika, ko pa je mladič zrasel, se je pa jasno pokazalo, da je mama med gonitvijo najraje uhajala k sosedovemu blond terierju :) Pes je bil plačan, ampak kakšno garancijo s tem dobiš? V veliki večini primerov se gre za pohlepnost in prevarantstvo, saj je v vsakem primeru lepše zaslužiti čistih 1200€, kot pa skrbeti za stroške veterinarja, vzrejnih pregledov in vsega kar pride zraven...

Še eno vprašanje za razmislek: Ali bi vi brez pomislekov kupili "Renaun" znamko avta, če vam bo prodajalec trdil, da je prišel iz iste tovarne kot avtomobili "Renault". Sicer nima nobenga potrdila, ampak zakaj bi se sekirali... kdo sploh rabi oznake in papirje?

jype ::

najshka> Še eno vprašanje za razmislek: Ali bi vi brez pomislekov kupili "Renaun" znamko avta, če vam bo prodajalec trdil, da je prišel iz iste tovarne kot avtomobili "Renault". Sicer nima nobenga potrdila, ampak zakaj bi se sekirali... kdo sploh rabi oznake in papirje?

Ne. Šel bi do zavetišča in pobral prvega mešanca.

Binnied ::

jype je izjavil:

najshka> Še eno vprašanje za razmislek: Ali bi vi brez pomislekov kupili "Renaun" znamko avta, če vam bo prodajalec trdil, da je prišel iz iste tovarne kot avtomobili "Renault". Sicer nima nobenga potrdila, ampak zakaj bi se sekirali... kdo sploh rabi oznake in papirje?

Ne. Šel bi do zavetišča in pobral prvega mešanca.


Seveda. Če pa se že doma zgodi ups in nastanejo čistokrvni brez rodovnika ali kakršnikoli mešanci (da, vsi spadajo v isto kategorijo), jih vsak pošten lastnik odda zastonj ali za simbolično ceno, kot je "kilo briketov", s čimer pokrije oskrbo psice medtem ko je bila breja.

Šimpanz ::

Čistokrvne pa se seveda drago proda ane. Zakaj pa teh ne prodajate za simbolično ceno (kila briketov). Rodovniše pse imate samo zato da služite z njimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Šimpanz ()

jype ::

najshka> Seveda. Če pa se že doma zgodi ups in nastanejo čistokrvni brez rodovnika ali kakršnikoli mešanci (da, vsi spadajo v isto kategorijo), jih vsak pošten lastnik odda zastonj ali za simbolično ceno, kot je "kilo briketov", s čimer pokrije oskrbo psice medtem ko je bila breja.

Ja, v resnici smo psa dobili za simbolično ceno (in poznali poreklo, ki ni na noben način čistokrvno, je pa še vedno skrajno nobel).

Šimpanz> Čistokrvne pa se seveda drago proda ane. Zakaj pa teh ne prodajate za simbolično ceno (kila briketov). Rodovniše pse imate samo zato da služite z njimi.

Seveda, ampak razlika med mešanci in čistokrvnimi vseeno je - v zanesljivosti. Za čistokrvnega precej dobro veš, v kaj bo odrastel, za mešanca pa slabo.

Binnied ::

Ja pa saj ravno to. Rodovniški imajo nadzor, starši so pregledani - tudi za dedne bolezni (kar stane), z vsemi potrdili, da ne gre za parjenje med bližnjimi sorodniki (kar stane), brejost je nadzorovana(kar spet stane), da potem o kotenju s pomočjo carskega reza pri delikatnih pasmah niti ne govorimo... Nekateri rejci z vzrejo rodovniških pasem res služijo, nekateri pa naredijo lep minus... povsod so izjeme, od tebe pa je odvisno koliko se pozanimaš in koga z nakupom finančno podpreš.

S čistokrvnimi psi brez rodovnika pa kaj točno kupiš? Mogoče le drago srečko na loteriji, saj je za razliko od mešancev zaradi nenadzorovanega parjenja med isto pasmo in sorodstvene nesledljivosti (nevedoč ali vedoč parijo med polbrati in polsestrami) večja možnost pojava dednih bolezni in ostalih anomalij. Oni so tisti, za katere se je potrebno res vprašati, zakaj bi morali psa pri njih drago plačati.

Šimpanz ::

Najshka nakladaš. Poznam vsaj 3 rodovniške pse, ki imajo kar naprej komplikacije z zdravjem (recimo rodovniški nemški ovčar dva leti star, ki ima probleme z zadnjimi tacami da komaj hodi).

mtosev ::

blackbfm je izjavil:

kolko psov ima pesjake precej manjše od stanovanja..če ga redno ven furaš ni problema. sam labradorca lih ne bi imel not, zaradi vonja.
naš labradorec nič ne smrdi. neprijeten volj ima samo ko je moker.še nekaj zanimivega dolgo časa nazaj sn sprehajal enega nemškega ovčarja kateri se je rad valjal po mrhovini ko jo je našel v godzu kjer sn ga sprehajal in pes je pol obupno smrdel,naš pes na srečo tega ne počne
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

videc ::

Šimpanz je izjavil:

Najshka nakladaš. Poznam vsaj 3 rodovniške pse, ki imajo kar naprej komplikacije z zdravjem (recimo rodovniški nemški ovčar dva leti star, ki ima probleme z zadnjimi tacami da komaj hodi).

Pri nemških ovčarjih je pa znano, da so jih izrodili in ima velika večina težave s kolki in težko hodijo. Zaradi displazije kolkov se pojavlja to, da komaj hodijo.

blackbfm ::

naš labradorec nič ne smrdi. neprijeten volj ima samo ko je moker.


to pa težko verjamem, pomoje si navajen vonja..že tisti fini hišni cucki ki ne grejo niti scat če je dež, ki so res skoraj brez vonja, že tiste komot zavohaš.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stroški psa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
779900 (7199) jype
»

Nemški ovčar šepa

Oddelek: Loža
405159 (2843) Ahubar
»

Zavetišča za živali: Popolnoma zdrave pse, ki jim v 30 dneh ne najdejo lastnika, lahk (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10216647 (13959) Invictus

Zakonska prepoved nevarnih pasem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32049094 (44390) dzinks63
»

Maltežan za parjenje :) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19143119 (39270) Ramon dekers

Več podobnih tem