» »

Študij ekonomije po inž. študiju

Študij ekonomije po inž. študiju

«
1
2

-MH- ::

Lep pozdrav vsem skupaj!

Trenutno sem v malce bedni življenjski situaciji, a mislim, da še zdaleč nisem edini. Končal sem namreč gradbeni faks v LJ (pred nekaj meseci, stara UNI smer), in trenutno nisem niti blizu kakšne službe v tej smeri. Preko štud. napotnice sicer delam, a nekaj za kar ne bi potreboval niti 5 razredov OŠ. Tekom študija sem imel tudi kadr. štip., a me v podjetju niso zaposlili, sem pa del te štipendije prihranil.

No, sedaj razmišljam, da bi se vpisal na bolonjski podiplomski študij ekonomije na EF. Razlogov je več: 1.) zdi se mi, da ekonomisti dosti bolje pridejo skozi s službo (predvsem plača), no vsaj na tistih smereh, ki so bolj konkretne (finance, bančništvo, revizija) - moja punca je dokaz za to; 2.) ko sem se vpisoval sem nasedel propagandi o nezaposljivih družboslovcih in o tem, kako je fajn, če si naravoslovc; 3.) začenjam dvomit, če je gradbeništvo sploh zame (ja, vem, pravi čas sem se to začel spraševat); 4.) moje ambicije so tekom študija narasle (opažam, da npr. s pravno al pa ekonomsko lahk dost dlje prlezeš kot pa kot en inženir);

Mogoče ni to najbolj primeren forum, ker ni to ravno IT vprašanje, ampak že dost dolgo ga spremljam in se mi zdi, da je dost ljudi različnih profilov tukaj zbranih. No v glavnem, zanima me, kaj mislite o tej ideji. Moral bi se vpisati izredno (hkrati bi si pač našel del + narediti bi moral 2 (3) diferencialne. Denarja imam nekaj še od štipendije, plus od trenutnega dela (malo zapravljam, avta ne rabim). Menite, da bi me v finančnih inštitucijah na hitro odpikali, če bi se skušal tam zaposliti (ker pač ne bi imel ekonomskega bolon. dodiplomca)? In, ja, vem da boste rekli, da naj grem v Avstrijo delat, ali pa v Nemčijo, ampak po drugi strani je bolje, da študiram sedaj, kot pa pri 40ih (star sem 25 let).

Vem, da je odločitev moja, in mogoče sem se prenaglil s to idejo, a rad bi slišal kakšno mnenje.

Hvala, lp

Blinder ::

js bi sam komentiral 1. točko: tvoja punca je verjetno imela srečo. na 1 ki uspe jih je 10, ki propadejo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

-MH- ::

Mogoče imaš prav, čeprav ne vem, kaj točno misliš s tem "propadejo". V reviziji npr. je vedno delo (čeprav po mojih info. težaško, sprva slabo plačano, a vseeno dobra odskočna deska za naprej). Poleg tega se lahko zaposlijo ekonomisti skoraj v vsaki inštituciji/podjetju - menim, da jim ne gre ravno slabo (vsaj diplomantom EF ne, pustimo razne kvazi ekonomske fakse).

Lahko bi sicer bil bolj natančen v OP - punca še študira, tako da je dejansko možnost, da je ne bodo zaposlili, ko ne bo mogla več delati preko napotnice, čeprav mislim, da banke še niso tako v p...i z denarjem. Ampak trenutno ji dobro kaže.

Drugače pa hvala za komentar

GGGGG ::

Če na faks hodiš zato, da boš dobil službo si že v osnovi failal.

Začni delati tisto kar te zanima in veseli. Glede na to, da imaš nekaj denarja ti predlagam, da najdeš partnerja in odpreš firmo na svojem področju.

Marat ::

GGGGG je izjavil:

Če na faks hodiš zato, da boš dobil službo si že v osnovi failal.

Začni delati tisto kar te zanima in veseli. Glede na to, da imaš nekaj denarja ti predlagam, da najdeš partnerja in odpreš firmo na svojem področju.


this.

+ z ekonomsko izobrazbo ne boš nič prej službe dobil, seveda ti pa ne more škoditi, še posebej ne kombinacija tehničnega faksa in ekonomije. Ampak jaz magisterij ekonomije raje priporočam nekomu, ki že ima nekaj delovnih izkušenj in ve, kaj želi priodbiti s tem študijem (ponavadi ekonomska znanja zato, ker napreduje po hierarhiji v višji management). Čisto nič ni narobe z delanjem magisterija pri 40-ih (realno malo prej).

Z gradbeno izobrazbo je zdaj problem v Sloveniji (pred krizo je bila to najbolj priporočena šola). Jaz ti svetujem da greš v tujino in prideš nazaj ko se stanje izboljša (če sploh). Z izkušnjami iz tujine boš tako veliko več vreden, kot pa še z enim faksom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

Isotropic ::

moja punca je dokaz za to

kaj pa dela, v banki?
drugace poznam par diplomantov bancne smeri in so zelo hitro nasli sluzbo.

-MH- ::

V banki ja. Neki s kontroliranjem rizika.

Marat ::

hja, tako kot se je hitro obrnila situacija v gradbenem sektorju (iz dobrega na slabše), se lahko tudi v kakem drugem sektorju, še posebej bančnem... zihr v življenju so le davki in smrt :)

Go-ahead ::

Mam za prekrit streho in težavo z iskanjem kvalitetnega izvajalca. In takih nas je na tisoče.

ramiz?! ::

Za prekrit streho ne rabiš diplomiranega inženirja gradbeništva, pač pa to narediš sam ali pa najameš dva južna brata, da to storita zate.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

-MH- ::

Verjetno je blo to s prekrivanjem strehe bolj podjebavanje, kot kej drugega, ampak vseen. Res ne vem, kaj naj bi tam zraven delal inženir.

Drgač pa jz na študij ekonomije nisem gledal kot na nadgraditev gradb. študija, ampak bolj preusmeritev. Ne vem pa, kolk je to kej dobra ideja - npr. a bi me sploh upošteval v kaki banki, če bi tja poslal prošnjo.
Every dog has its day.

Isotropic ::

bi, ce bi mel dost veliko povprecje.
pri strehah pa dipl. inz. res nima kaj iskat. fizikari lahko zraven no.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Za diplomiranega inžinirja gradbeništva je njegovo razmišlanje kar pošten kiks.
Kot prvo ne vem kaj s tem misliš, da je ekonomija in pravo trnutno veliko bolj prespektivno??? Jaz zaznavam ogromno jamranja ekonomistov in še posebno pravnikov, da jih nihče ne rabi. Veliko več kot gradbenikov. Če je trenutno kakšna smer v bančništvu bolj prespektivna, še ne pomeni da bo vsak bizgec, ki bo naredil par izpitov na ekonomiji, že dobil super zaposlitev!!! Wall street ima tudi veliko ekonomistov s miljonsko plačo pa ne moreš rečt, da je ekonomistom super tam. Mogoče je 1% tako uspešen.
Trenutno stanje v gradbeništvu je vse prej kot rožnato, imaš en kup folka s isto izobrazbo, a z več izkušnjami. Posla pa je bolj malo. Probaj v bawagu polati prošnjo.
Druga opcija je da sam odpreš biznis, ali pa greš v tujino.
Drugače se da folk, ki zna razmišlat, ponucat marsikje in kot inžinir, bi moral znat, samo malo se bo treba potrudit.
Magic

Go-ahead ::

Kot inženir bi moral znati zrisat leseno konstrukcijo, izdelat kosovnico materiala, svetovat način izdelave strehe za primorsko(veter, burja) mi pojasnit ali je dovolj Tyvek Folija ali rabim bitumen itd.

Bratje, ki si jih omenil pa znajo vse ("Nema problema")in potem ti zgradijo Stožice, ki že razpadajo.

Take strehe ne rabim.


Popolnoma resno mislim, da s tvojim gradbenim znanjem komot ustanoviš podjetje in se za začetek začneš ukvarjati z obnovami objektov.
S primerno resnostjo in kvaliteto boš moral delati še ponoči.

btree ::

najbolj pomembno je, da delaš delo, ki te veseli. Če gledaš samo denar in delaš kar te ne veseli, si po parih letih skurjen.

Blinder ::

ja no če te veseli npr. gradbeništvo in boš delal 20 let na mrazu v gradbeništvu in vdihaval cement iiiin zaradi nizke plače imel le še polovico zob tudi ne boš glih zdrav.

tipica od tega tipa je uspela, čeprav jo ekonomija veretno ne zanima kej dosti.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

-MH- ::

Zavedam se, da sem se mogoč mal prenaglu z razišljanjem o ekon. faksu. Pač zbiram mnenja različnih ljudi, odloču se bom pa itak sam in to ne čez noč.

@Magic1: Bawag je banka kokr vem. Zakaj bi ravno njim poslal?

@Go-Ahead: tehnično bi tako stvar pomoje znal spelat, ne vem pa kak se lotit nekega posla.

Najbolj pametna opcija bi bla res tujina, a me v SLO drži punca (4+ leta sva skupi), s katero ne nameravam narazen.
Every dog has its day.

Go-ahead ::

Saj imaš na zavodu za zaposlovanje, ekipe, ki ti bodo tehnično pomagali speljati zagon podjetja.

Ramon dekers ::

Go-ahead je izjavil:

Saj imaš na zavodu za zaposlovanje, ekipe, ki ti bodo tehnično pomagali speljati zagon podjetja.



Ja ali pa na študentskem servisu. Tam tudi nudijo pomoč.

Če si pameten izkoristi kakšno počitniško delovno vizo v tujini si naberi tam nekaj izkušenj in basta pojdi ven, pa če boš imel delodajalca boš lažje zaprosil za permanentno vizo. Opravi še izpit za angleščino. Če želiš na delo v Nemčijo ali v Avstrijo bi moral opravljati še njihove izpite, no vsaj pri gradbincih je tako pa še nemščina je pogoj...

Brez skrbi dela v Sloveniji ne boš našel razen če si res dober na področju IT - ja in te nekako zazna kak večji gigant po ne vem kakšnem ključu in ti ponudi službo v Googlu.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Ramon dekers> Brez skrbi dela v Sloveniji ne boš našel razen če si res dober na področju IT - ja in te nekako zazna kak večji gigant po ne vem kakšnem ključu in ti ponudi službo v Googlu.

Kakšne neumnosti so pa spet to? Pismen moraš bit, pa lahko dobiš delo praktično kjerkoli v terciarnem sektorju, ki ni majhen.

Žal pismenih ljudi nimamo na pretek.

Ramon dekers ::

Ja, ja jurček, pojdi malo ven namesto da imaš rit priklopljeno samo tu. Rdeči križ je nabasan ko talajo hrano, eh well ali pa so ljudje škrti in nočejo več zapravljati denarja tu v Sloveniji.

On topic: skratka tujina je rešitev še posebno če sta z dekletom dovolj mlada nimaš kaj za zgrešit. Je pa fino imeti vsaj cca. 5000EUR prihrankov.

Zgodovina sprememb…

SaXsIm ::

Sam sem mnenja, da je ekonomija odlična nadgradnja inženirskega faksa. Seveda, če nameravaš ostati v svoji primarni stroki, s študijem ekonomije pa pridobiš znanje o poslovanju, ki ga potem uporabiš za zagon lastnega podjetja. Takšnih primerov je mnogo, konkretno v naši občini je župan storil identično (dipl. ing. gradbeništva in mag. ekonomije), pa je pred prihodom na župansko mesto ustanovil več podjetij ter jih vodil, in še danes poslujejo in zaposlujejo kar nekaj ljudi.

Kot preusmeritev pa se mi zadeva ne zdi toliko smiselna, sploh če nimaš s poslovanjem ter ekonomijo nobenih predhodnih izkušenj (razen to, da ima punca delo), ker potem pa boš dokončal magisterij, in ti spet ne bo okej (tako kot zdaj z gradbenim faksom).
SaXsIm

Ramon dekers ::

Nah problem je ker on misli da bo lažje dobil zaposlitev če bo imel izobrazbo kot ekonomist. Sicer je zelo dobra taktika samo v vsakem primeru ne bo dobil službe ne z eno ne z drugo izobrazbo. Zakaj? Ker na vsakem oglasu ki ga vidiš zahtevajo 5 let delovnih izkušenj, perfektno angleščino če si na štajerskem še nemščino, zraven pa skoraj da ne piše: po možnosti boš moral zadovoljiti še oralno svoje nadrejene.


Izkoristi sistem pojdi še na magisterij ekonomije dokler je šolstvo brez plačno. V tujini boš lahko dobil zaposlitev.

EDIT: S primernim in rednim plačilom.

Zgodovina sprememb…

SaXsIm ::

No, sam mislim, da cilj tako visoko izobraženih ljudi ne bi smel biti iskanje zaposlitve, še posebej ne v tujini, temveč ustvarjanje delovnih mest. In to je po mojem glavna problematika visokega šolstva - veliko študentov, ki želijo dobiti službo, ne pa veliko študentov, ki želijo ustvarjati službe. Pač nas tepe ta miselnost zadnjih desetih let - pejd študirat, da boš mel službo in ne bo treba veliko delat.
SaXsIm

Okapi ::

Za ustanavljanje (in furanje) podjetja ne potrebuješ diplome. Vse ekonomsko znanje, ki ti ga dajo 3 leta študija na katerem od naših faksov, lahko absolviraš v enem letu sam (če si počasen - če si hiter, v pol leta). Literature je dovolj, če bi pa po vsej sili rad v živo poslušal kakšnega našega akademskega ekonomista, so pa predavanja na faksu afaik javna.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Smurf ::

Indeed. Za furanje malega podjetja predvsem rabis znanje in stranke ne pa diplome iz ekonomije.

SaXsIm ::

No, škodi pa tudi ne. Pa nikjer ne piše, da magisterija ne smeš delati ob delu. In v končni fazi, naziv magister je več od naziva dipl. ing. UN, last time I checked.
SaXsIm

-MH- ::

Jz sn univ.dipl.inž.grad., torej star sistem. Z bolonjskim magisterijem bi mel enako stopnjo, moral bi ga pa plačat. Ma sej se mal oddaljujem od te ideje. Preko študenta ne bi mogu delat, oz. ne bi mel davčne olajšave (ker bi bil starejši od 26 let pri vpisu) - verjetno bi raje koga drugega zaposlil kot študenta, in bi težko dobu izkušnje v kaki banki med magisterijem. Kaj jz vem kaj bom naredu, zaenkrat bom še verjetn mal životaru
Every dog has its day.

acquiesce ::

No jaz mam npr. obratno situacijo, študiral na ekonomskem faksu(nisem dokončal), zdaj končujem narovoslovni faks(še diploma).
Sicer še danes ne vem, kaj sem delal na EF oz. vem kaj sem takrat mislil, vendar je bilo to mišljenje čisto mimo. Sem pa npr. bil že na nekaj razgovorih kjer je bilo to, da sem študiral na EF vseeno neka prednost, češ večja širina znanja oz. poznavanje večjih področij, čeprav za to, kot povedano zgoraj, faks ni pogoj.
Ne vem, odloči se sam. Če maš voljo mislim, da ti škodit ne more, predvsem če se odločiš ustanovit podjetje. Drgač pa glede tujine je tako, da izkušnje so dostikrat potrebne med drugim, in še to - je tudi med mojimi ljubšimi reki- najlažje je spakirat pa iti ven.

-MH- ::

Zakaj pa nisi dokončal ekonomije, mislim kaj ti je blo tako mimo?
Every dog has its day.

Smurf ::

Skodi toliko, da ti lahko hitro da lazni obcutek, da sedaj pa si bos povecal konkurencnost na delovnem trgu, kar pa ti sama diploma ne bo zagotovila.

Ce imas sedaj prevec casa se loti kaksnega projekta (ki te veseli), samo ne doma lezati pa se smiliti sam sebi ;).

Ramon dekers ::

Ti kar pojdi na magisterij ekonomije, če imaš finance, čas in voljo pa mislim da je magistrski študij sedaj še brezplačen.

Kar se tiče tistih besed "iti na svoje" je pa takole:
- za kaj večjega kreditov ne boš dobil,
- plačilna nedisciplina je na višku,
- kupna moč slovencev je v podnu,
- sodišča so neoperativna
- iti po faksu brez znanja na svoje je idiotizem brez primere, razen če nisi že prej delal pri očetu v firmi ali seveda kje drugje kjer nisi bil tajnica beri poslovni sekretar...
- rabiš pa tudi kanček pravne podlage


Mislim pa da ti na Švedskem že med študijem pomagajo ustanoviti svoj start up oziroma je to kot projekt tvojega študija (seveda ekonomija) in je sam študij sestavljen popolnoma drugače kot pri nas.

No kar se študija tiče sem sam gledal študij elektrotehnike v Tel Avivu, dodiplomski cena je 12.000€ letnik, izpit angleščine (IELTS) in pa seveda življenjepis 300 strani dolg. Tako, da bodi vesel da imaš dokončano fakulteto, sicer v Sloveniji, izkušnje si pač naberi v tujini kjer bodo le te nekaj vredne. Kar hočem povedati je da v tujini študij ni poceni.

Se pa strinjam, če imaš čas raje počni nekaj kar te ne bo uspavalo če ne drugega beri strokovno literaturo in pa seveda načrtuj odhod v tujino, ker v Sloveniji dna (podna) še nismo dočakali in ga še nekaj časa ne bomo.

Želim ti veliko sreče.

Grumf ::

Moram poslati en email na vlado rs, da zahtevajo vračilo šolnine ob odhodu v tujino. Saj to vam potegne, da vaša "zastonj" šolnina mora biti od nekoga plačana, mar ne? Kdo mislite jo plačuje, vi očitno ne... verjetno denar pade iz neba.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

GGGGG ::

Za vodenje podjetja ekonomski faks prej škodi kot koristi. Podjetništvo in ekonomija pač ni ista stvar, čeprav veliko ljudi to meša.

Ramon dekers pa piše bedarije, ki nimajo veze z realnostjo.

Kar se tiče tistih besed "iti na svoje" je pa takole:
- za kaj večjega kreditov ne boš dobil,
- plačilna nedisciplina je na višku,
- kupna moč slovencev je v podnu,
- sodišča so neoperativna
- iti po faksu brez znanja na svoje je idiotizem brez primere, razen če nisi že prej delal pri očetu v firmi ali seveda kje drugje kjer nisi bil tajnica beri poslovni sekretar...
- rabiš pa tudi kanček pravne podlage


- Kreditov za začetek ne rabiš. Če biznis raste oz. ima potencial hitro dobiš in kredite in investitorje. Se pa da tudi brez obojega.

- Plačilna disciplina je takšna kot je. Pač pobiraš avanse in ne delaš na črno brez računov.

- Kupna moč je takšna kot je. So tudi veliko bolj revne države na svetu, v katerih ljudje uspevajo. Poleg tega ni razloga, da se omejiš na Slovenijo.

- Najboljši možen čas za ustanovitev podjetja je takoj po končani šoli, oz. še prej. Sploh, če imaš nekaj prihrankov, od katerih lahko živiš, dokler gradiš posel.

- Kakšno pravno podlago točno? Če si pismen ni problemov.

Marat ::

Grumf je izjavil:

Moram poslati en email na vlado rs, da zahtevajo vračilo šolnine ob odhodu v tujino. Saj to vam potegne, da vaša "zastonj" šolnina mora biti od nekoga plačana, mar ne? Kdo mislite jo plačuje, vi očitno ne... verjetno denar pade iz neba.


Seveda. Takoj ko bodo politiki in tajkuni vrnili to kar so nakradli skozi 20+ let.

Grumf ::

Marat je izjavil:

Seveda. Takoj ko bodo politiki in tajkuni vrnili to kar so nakradli skozi 20+ let.


To je taka looserska mentaliteta, ki jo uporabljajo verjetno da tudi te "tajkuni", da opravičijo svinjarije,
ki jih počnejo. Ne opravičijo pa tega, da te starši, sosednje,... šolajo s svojimi prispevki, nato pa rečeš,
"ajde hebite se" in greš v tujno. Od nekdaj mi je interesantno kako razni plitki osebki gledajo na državo kot
na neko peto entiteto, "to so tisti, drugi". Če ti (vam) še ni potegnilo so država ljudje... je pa res da je te
ljudi lažje goljufati (pri plačilu davkov, zastonjskem šolanju, ki ga z odhodom v tujino potem ne vrneš, da
bi se lahko šolale nove generacije, ipd.) če si jih zamisliš kot neko imaginarno entiteto, ki z obrazi nima nič,
včasih je v obraze pač težko pogledat in jih nategnit... ah ali pa tudi ne, mladina je tako ali tako danes etični
invalid.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Marat ::

GGGGG je izjavil:

Za vodenje podjetja ekonomski faks prej škodi kot koristi. Podjetništvo in ekonomija pač ni ista stvar, čeprav veliko ljudi to meša.

Ramon dekers pa piše bedarije, ki nimajo veze z realnostjo.

Kar se tiče tistih besed "iti na svoje" je pa takole:
- za kaj večjega kreditov ne boš dobil,
- plačilna nedisciplina je na višku,
- kupna moč slovencev je v podnu,
- sodišča so neoperativna
- iti po faksu brez znanja na svoje je idiotizem brez primere, razen če nisi že prej delal pri očetu v firmi ali seveda kje drugje kjer nisi bil tajnica beri poslovni sekretar...
- rabiš pa tudi kanček pravne podlage


- Kreditov za začetek ne rabiš. Če biznis raste oz. ima potencial hitro dobiš in kredite in investitorje. Se pa da tudi brez obojega.

- Plačilna disciplina je takšna kot je. Pač pobiraš avanse in ne delaš na črno brez računov.

- Kupna moč je takšna kot je. So tudi veliko bolj revne države na svetu, v katerih ljudje uspevajo. Poleg tega ni razloga, da se omejiš na Slovenijo.


In kake so tvoje reference za pravilno interpretiranje realnosti?

Ni vsak biznis tak, da rabiš zanj samo računalnik. Če vključuje nakup dragega stroja kot osnovno sredstvo, boš rabil kredit ali investicijo.

Ramon dekers ::

Za vodenje podjetja ekonomski faks prej škodi kot koristi. Podjetništvo in ekonomija pač ni ista stvar, čeprav veliko ljudi to meša.


Nima veze, če gre v tujino vse šteje in se mu poveča obsega možnosti zaposlitve tako da bolje to kot nič. V Avstraliji so še ekonomisti na njihovi listi, rokodelcev pa vse manj.

-
Kreditov za začetek ne rabiš. Če biznis raste oz. ima potencial hitro dobiš in kredite in investitorje. Se pa da tudi brez obojega.


No tukaj sem nehal brati. Naši so edini ki so dobili denar od avstrijske banke, ki je bila prevzeta od rusov. Se pa vsak mesec firma trese ali bo naročnik plačal ali ne. Tako da ne tumpaj neumnosti, ki nimajo veze z realnostjo.

Marat ::

Grumf je izjavil:

Marat je izjavil:

Seveda. Takoj ko bodo politiki in tajkuni vrnili to kar so nakradli skozi 20+ let.


To je taka looserska mentaliteta, ki jo uporabljajo verjetno da tudi te "tajkuni", da opravičijo svinjarije,
ki jih počnejo. Ne opravičijo pa tega, da te starši, sosednje,... šolajo s svojimi prispevki, nato pa rečeš,
"ajde hebite se" in greš v tujno.


Loosersko je tvoje jokcanje tukaj. Najbolš da se zapremo kot Severna Koreja, da ja ne bo nihče šel v tujino in se tam kaj slučajno novega in boljšega naučil. Po tvoji logiki tisti, ki gredo v tujino, tam za večno ostanejo in domači državi nič ne doprinesejo. Realnost je drugačna.

Grumf ::

Marat je izjavil:

Loosersko je tvoje jokcanje tukaj. Najbolš da se zapremo kot Severna Koreja, da ja ne bo nihče šel v tujino in se tam kaj slučajno novega in boljšega naučil. Po tvoji logiki tisti, ki gredo v tujino, tam za večno ostanejo in domači državi nič ne doprinesejo. Realnost je drugačna.


Po moji logiki naj tisti v katere je družba (LJUDJE) vlagala, pa odidejo plačevat davke drugam, vrnejo vložek,
da bo družba (LJUDJE) lahko vložila ta denar v drugega. Čisto preprosto in pošteno.

O realnosti mi pa ne preveč jokati, ta država je v taksnem podnu zato ker je realnost taka, da še tisti, ki
živjo tukaj, družbi poskušajo doprinesti čim manj oz. jo raje še ogoljufati za osebno korist. Saj veš, tajkuni
in tista peta entiteta, kamor pa seveda sam s taksno mentaliteto ne spadaš... še... morda...
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

bluefish ::

Grumf je izjavil:

Moram poslati en email na vlado rs, da zahtevajo vračilo šolnine ob odhodu v tujino. Saj to vam potegne, da vaša "zastonj" šolnina mora biti od nekoga plačana, mar ne? Kdo mislite jo plačuje, vi očitno ne... verjetno denar pade iz neba.
Vsekakor. Ko bodo pogoji pri nas taki, da bodo omogočali zaposlitev.

Verjamem pa, da so mazohisti, ki s tehničnim faksom nato pri nas životarijo za tistih 900€ neto in si po 10+ letih dela morda lahko obetajo 1500€.

Marat ::

Grumf je izjavil:

Marat je izjavil:

Loosersko je tvoje jokcanje tukaj. Najbolš da se zapremo kot Severna Koreja, da ja ne bo nihče šel v tujino in se tam kaj slučajno novega in boljšega naučil. Po tvoji logiki tisti, ki gredo v tujino, tam za večno ostanejo in domači državi nič ne doprinesejo. Realnost je drugačna.


Po moji logiki naj tisti v katere je družba (LJUDJE) vlagala, pa odidejo plačevat davke drugam, vrnejo vložek,
da bo družba (LJUDJE) lahko vložila ta denar v drugega. Čisto preprosto in pošteno.


1. Nihče ne izbira kraja rojstva, tudi ne države odraščanja in izobraževanja (vsaj do faksa). Pa tudi na faks se, že zaradi finančnih in socioloških vzrokov v veliki večini gre v svoji matični državi. Državi pa je v bistvu tudi v interesu, da gredo mladi čez izobraževalni sistem, saj skozi njega država socializira (beri: indoktrinira) ljudi.
2. Živimo v svobodni državi, jaz verjamem v svobodo posameznika. Ti se lahko ne strinjaš z menoj, ampak po moje nima država nikomur za diktirat ali lahko gre svobodno v tujino ali ne. V bistvu mora država s svojo politiko poskrbeti, da bo čim bolj privlačna ne le za svoje mlade ljudi, temveč tudi za mlade sposobne tujce.
3. Slovenija je včasih takšna država bila. Pred krizo se je izseljeval zelo majhen delež Slovencev, obenem je bila Slovenija privlačna tudi za tujce. Kriza pa je razkrila vso pokvarjenost v naši politiki, ki jo na žalost podpira množica političnih vernikov z opranimi možgani. Mlademu človeku, ki se mu taka situacija gabi, jaz nič ne zamerim in čisto razumem, zakaj hoče v tujino. Me pa žalosti ko nekateri še zmeraj prisegate na cankarjansko logiko "rodiš se na klancu, umreš na klancu".

-MH- ::

Jz se vam še enkrat zahvaljujem za mnenja. Vseeno upam, da tema ne bo takoj zamrla, ker nas je mladih s podobnimi težavami kar nekaj in lahko komu to še koristi.

Dejansko čas imam, finance na srečo še tudi, mislim, da bi znal ta študij izpeljat. V nasprotnem primeru bom pač na istem kot sedaj, še vedno relativno mlad, s tem da se razumemo, če bom vmes dobil šiht v gradbeni branži, ga bom zagrabu. Bom še ornk premislu, in se odloču do septembra. Ker imam popoldneva prosta bom pa že počasi začel študirati Mikroekonomijo, ki je dif. izpit - škodlo mi definitivno ne bo.

Drugače pa razumem, da je v SLO dobro poskrbljeno za tiste, ki so v procesu šolanja, predvsem mislim na brezplačno šolanje + dobro kvaliteto faksov (če odmislimo razne vaške fakse) in je na nek način res nož v hrbet državi, če jo zbrišeš ven. Po drugi strani pa če ne moreš dobit šihta, za katerega si se šolal je normalno, da greš tja, kjer lahko uporabiš svoje znanje. Mislim, da je s strani države stran vržen denar ne samo če greš ven, ampak tudi če greš delat npr. v proizvodnjo, ker je to mogoče edina izbira zaradi krize, končan maš pa faks.

Kar se tiče zagona lastnega biznisa... trenutno se v to ne bom podal, mogoče pa po parih letih izkušenj.
Every dog has its day.

genesiss ::

-MH-
Kaj pa to: http://www.ef.uni-lj.si/imb ?

Zgleda bolj praktično in "moderno" kot navaden ekonomski masters.

Okapi ::

S študijem samim kot takim ni sicer nič narobe, narobe pa je, če greš študirati zato, ker ne veš, kaj bi pravzaprav počel v lajfu. Imam kolega, ki je najprej magistriral na najbolj naravoslovnem faksu, potem je pa še diplomiral na najbolj družboslovnem, v glavnem samo zato, da mu ni bilo treba iti v službo. Potem je pa na koncu z dvema faksoma in magisterijem postal državni uradnik, za kar bi bil en faks več kot dovolj.;)

O.

MeGreat ::

Ramon dekers je izjavil:

Ti kar pojdi na magisterij ekonomije, če imaš finance, čas in voljo pa mislim da je magistrski študij sedaj še brezplačen.

Kar se tiče tistih besed "iti na svoje" je pa takole:
- za kaj večjega kreditov ne boš dobil,
- plačilna nedisciplina je na višku,
- kupna moč slovencev je v podnu,
- sodišča so neoperativna
- iti po faksu brez znanja na svoje je idiotizem brez primere, razen če nisi že prej delal pri očetu v firmi ali seveda kje drugje kjer nisi bil tajnica beri poslovni sekretar...
- rabiš pa tudi kanček pravne podlage


Mislim pa da ti na Švedskem že med študijem pomagajo ustanoviti svoj start up oziroma je to kot projekt tvojega študija (seveda ekonomija) in je sam študij sestavljen popolnoma drugače kot pri nas.

No kar se študija tiče sem sam gledal študij elektrotehnike v Tel Avivu, dodiplomski cena je 12.000€ letnik, izpit angleščine (IELTS) in pa seveda življenjepis 300 strani dolg. Tako, da bodi vesel da imaš dokončano fakulteto, sicer v Sloveniji, izkušnje si pač naberi v tujini kjer bodo le te nekaj vredne. Kar hočem povedati je da v tujini študij ni poceni.

Se pa strinjam, če imaš čas raje počni nekaj kar te ne bo uspavalo če ne drugega beri strokovno literaturo in pa seveda načrtuj odhod v tujino, ker v Sloveniji dna (podna) še nismo dočakali in ga še nekaj časa ne bomo.

Želim ti veliko sreče.


300 strani življenjepis? Je to napaka, ker nimam pojma kaj bi v 300 straneh napisal

-MH- ::

genesiss je izjavil:

-MH-
Kaj pa to: http://www.ef.uni-lj.si/imb ?

Zgleda bolj praktično in "moderno" kot navaden ekonomski masters.



Zgleda sicer super, ampak tu bi že znale bit problem moje finance - dražja šolnina, kar bi še šlo, moral pa bi ves čas bit v LJ, v primerjavi z navadnim izrednim podiplomcem, kjer bi se parkrat na teden vozu v LJ. Če bi mel kej več denarja, bi takoj za tole zagrabu.
Every dog has its day.

GGGGG ::

In kake so tvoje reference za pravilno interpretiranje realnosti?

Ni vsak biznis tak, da rabiš zanj samo računalnik. Če vključuje nakup dragega stroja kot osnovno sredstvo, boš rabil kredit ali investicijo.


4 startupi iz različnih področji, od tega 2 uspešno prodana.

Govorimo pa o gradbenih/inženiring firmah za katere pač ne rabiš nobenih dragih strojev. Sploh pa ne na začetku in nikakor ne za to, da se normalno preživiš.

No tukaj sem nehal brati. Naši so edini ki so dobili denar od avstrijske banke, ki je bila prevzeta od rusov. Se pa vsak mesec firma trese ali bo naročnik plačal ali ne. Tako da ne tumpaj neumnosti, ki nimajo veze z realnostjo.


Ne vem kdo so "naši" in kak denar so dobili od banke. Vem, da imam kar nekaj kolegov, ki so zbrali precej solidne zneske od VCjev, in kolege, ki so dobili kredite od bank. Še več je takih, ki zelo spodobno živijo brez, da bi sploh pomislili na kakšen kredit. Zbrali so tistih 7500€ in počasi gradili posel.

Ramon dekers ::

S študijem samim kot takim ni sicer nič narobe, narobe pa je, če greš študirati zato, ker ne veš, kaj bi pravzaprav počel v lajfu. Imam kolega, ki je najprej magistriral na najbolj naravoslovnem faksu, potem je pa še diplomiral na najbolj družboslovnem, v glavnem samo zato, da mu ni bilo treba iti v službo. Potem je pa na koncu z dvema faksoma in magisterijem postal državni uradnik, za kar bi bil en faks več kot dovolj.


Jaz pa ne vidim problema v tem. Drugče imam sam definitivno namen dokončati še bologijo ali doktorat iz biologije bomo videli kako bo s prekvalifikacijami. Seveda odvisno od financ.

Zgleda sicer super, ampak tu bi že znale bit problem moje finance - dražja šolnina, kar bi še šlo, moral pa bi ves čas bit v LJ, v primerjavi z navadnim izrednim podiplomcem, kjer bi se parkrat na teden vozu v LJ. Če bi mel kej več denarja, bi takoj za tole zagrabu.


Ej nisem še nič gledal tako da kar tebe vprašam je magisterij že plačljiv? Doktorski vem da je.

300 strani življenjepis? Je to napaka, ker nimam pojma kaj bi v 300 straneh napisal


Ej jeba je, res moraš biti brihten ker 300 strani je že doktorat sicer je 300 max ampak vseeno. Od tebe pričakujejo, da si že bil na kakšnih projektih, hkrati pa imajo napisano da med študijem ne moreš delati niti polovični delavni čas. Pa da ne govorim, da je potreben še izpit iz angleščine mislim da dodiplomci IELTS minimalno 5.5 (no to baš ni nek big deal)

Evo za esej je pa takole:
Essay
Applicants must respond to two essay prompts in the application. Responses to each prompt may be a maximum of 300 words.

The Personal Essays provide the admissions committee with the opportunity to get to know the applicant's history, connection to the engineering world, life experience, and personal character. As you respond to the essay prompts, think about the admissions officers who will read your statements and what you want them to understand about you. While the personal statement is only one of many factors we consider when making our admission decision, it helps provide context for the rest of your application.

Remember that this is you opportunity to tell us about yourself -- your dreams, ambitions, life experiences, inspirations. Use it as a vehicle to show us who you are and who you want to be.

We strongly recommend writing, proofreading and saving your essays in a word document before pasting them into the application.

More useful writing tips and techniques are available here.


No vsekakor bi pa (če jih bom seveda imel) dal svoje froce v naravoslovno smer in nato družboslovno ali obratno.

Ne vem kdo so "naši" in kak denar so dobili od banke. Vem, da imam kar nekaj kolegov, ki so zbrali precej solidne zneske od VCjev, in kolege, ki so dobili kredite od bank. Še več je takih, ki zelo spodobno živijo brez, da bi sploh pomislili na kakšen kredit. Zbrali so tistih 7500€ in počasi gradili posel.


Glej jaz ti govorim o hruški ti meni o jabolku. Informacij zaupne narave tu ne bom dajal gor, gre pa za podjetje, ki ima na leto več kot miljon dobička, celoten kapital pa je vreden 12miljonov. Zdej če še velikim firmam težka prede zakaj misliš da gre malim tako super?
Pa tukej ne govorim, da je firma v kakšnih likvidnostnih težavah, enostavno je pač za večje investicije potreben kredit.

Sicer pa tudi jaz gledam ljudi, ki imajo svoje delavnice in ja nekaterim super laufa ampak to ni to...

Zgodovina sprememb…

Grumf ::

Marat je izjavil:

1. Nihče ne izbira kraja rojstva, tudi ne države odraščanja in izobraževanja (vsaj do faksa). Pa tudi na faks se, že zaradi finančnih in socioloških vzrokov v veliki večini gre v svoji matični državi. Državi pa je v bistvu tudi v interesu, da gredo mladi čez izobraževalni sistem, saj skozi njega država socializira (beri: indoktrinira) ljudi.

Spet govoriš v tretji osebi, država si tudi TI. In država aka kot družba ljudi vlaga svoje resource, v mlade, ti pa
se počutijo superiorni, če to vlaganje v njih odnesejo v drugo družbo, ki ni vlagala ničesar v njih. Ne samo to, nimajo
niti toliko etike, da bi bili ob danem vprašanju TIHO!

Marat je izjavil:

2. Živimo v svobodni državi, jaz verjamem v svobodo posameznika. Ti se lahko ne strinjaš z menoj, ampak po moje nima država nikomur za diktirat ali lahko gre svobodno v tujino ali ne. V bistvu mora država s svojo politiko poskrbeti, da bo čim bolj privlačna ne le za svoje mlade ljudi, temveč tudi za mlade sposobne tujce.

Tako je, NAREDI NEKAJ ZA TO, da bo privlačna. Si del te države, še vedno ne razumeš ne? Misliš da mora nekdo drugo poskrbeti,
da bo tebi fino... si pa res gospod. Zanimivo, da smo iz socializma privlegli sabo samo najslabše in to pridno gojimo.
Sicer pa se tu ne gre za svobodo, lahko greš kamor hočeš samo družbi vrni kar imaš sicer namen ukrasti. Dolžan si ji svoje
šolanje, sicer bi ga vrnil s šolanjem novih generacij, če pa se odločiš, da tega ne boš počel, vrni štipendijo. Ne več, ne manj.

Marat je izjavil:

Me pa žalosti ko nekateri še zmeraj prisegate na cankarjansko logiko "rodiš se na klancu, umreš na klancu".

O a res? Kaj pa če obrneva malo naokrog in rečeva, da ti podpiraš denarno že tako revenga klanca? Pa je bližje resnici kot tvoja
izjava.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vzporedni študij ekonomije

Oddelek: Šola
339393 (5178) Meridian
»

kam na podiplomca?

Oddelek: Šola
226013 (5060) bajsibajsi
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10822642 (10005) AndrejO
»

FDV? EF? Pravo? Na katero fakulteto se vpisati?

Oddelek: Šola
185152 (4724) Invictus
»

Watson študira medicino (spet) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6216387 (13689) KleBac

Več podobnih tem