» »

Vzporedni študij ekonomije

Vzporedni študij ekonomije

salala ::

Trenutno študiram na eni izmed naravoslovnih fakultet, razmišljam pa da bi se vzporedno vpisal še na ekonomsko fakulteto (ne vem še ali UN ali VS).

Ima kdo tukaj izkušnje z vzporednim študijem? Študira kdo ekonomijo, da bi malo povedal koliko časa na teden porabi za faks?

jype ::

Ekonomije ni treba študirat, ker je trivialna. Prebereš par knjig in veš vse, kar vedo diplomanti, le matematično bolj pismen si od njih.

salala ::

@jype Imaš seznam teh knjig?

MadMen ::

jype te nateguje, v bistvu so narovoslovni faksi tisti, katere se lahko naučiš čez vikend v knjigah "for dummies".
Šalo na stran, vzporedni vpis na fakultete je zadnja leta samo možen v izrednji(samoplačniški obliki), tako da vzemi to v zakup.

jype ::

salala je izjavil:

@jype Imaš seznam teh knjig?
Ma, nimam, bjoork ima prav, hotel sem samo malo razjezit ekonomiste, ki se težko sprijaznijo s tem, da so na družboslovnem faksu, ki se nahaja tako blizu FDV, pa še ime ploščadi jih matra.

Je pa res, da je velika večina ekonomske literature zgolj ideološki bullshit.

salala ::

MadMen je izjavil:

jype te nateguje, v bistvu so narovoslovni faksi tisti, katere se lahko naučiš čez vikend v knjigah "for dummies".
Šalo na stran, vzporedni vpis na fakultete je zadnja leta samo možen v izrednji(samoplačniški obliki), tako da vzemi to v zakup.

Prejšje leto se je bilo tudi vzporedno možno vpisati redno.

avani ::

Sam sem končal naravoslovnega dodiplomca in šel nato na ekonomijo na Msc. Se splača v tem vrstnem redu in je čisto prava odločitev. Po možnosti še na kaki tuji šoli

salala ::

jype je izjavil:

salala je izjavil:

@jype ImaĹĄ seznam teh knjig?
Ma, nimam, bjoork ima prav, hotel sem samo malo razjezit ekonomiste, ki se teĹžko sprijaznijo s tem, da so na druĹžboslovnem faksu, ki se nahaja tako blizu FDV, pa ĹĄe ime ploĹĄÄadi jih matra.

Je pa res, da je velika veÄina ekonomske literature zgolj ideoloĹĄki bullshit.

Haha vem, sem že marsikaj prebral. Zdaj me bolj zanimajo bolj uporabne stvari: lansiranje produktov na trg ipd.

avani je izjavil:

Sam sem končal naravoslovnega dodiplomca in šel nato na ekonomijo na Msc. Se splača v tem vrstnem redu in je čisto prava odločitev. Po možnosti še na kaki tuji šoli

Zame to ne pride v poštev, ker sem na enovitem magistrskem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: salala ()

vostok_1 ::

Naša ekonomija ni isto kot tisti business school kot je Musk šel.
Pri nas te naučijo kup navlake.
Don't think you'll send rockets to Titan anytime soon.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

salala ::

vostok_1 je izjavil:

Naša ekonomija ni isto kot tisti business school kot je Musk šel.
Pri nas te naučijo kup navlake.
Don't think you'll send rockets to Titan anytime soon.

Lahko utemeljiš?

anketar ::

žalosten je dan, ko se moram z jype-tom strinjat ampak ima prav, kar je rekel

jernejl ::

salala je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Naša ekonomija ni isto kot tisti business school kot je Musk šel.
Pri nas te naučijo kup navlake.
Don't think you'll send rockets to Titan anytime soon.

Lahko utemeljiš?

Vse kar je naše, je zanič, v ZDA je pa vsaka univerza posuta s cvetjem.

Slovenske fakultete so morda inferiorne, če jih primerjamo s top 10 univerzami/šolami po svetu (kar radi počnemo), če bi jih primerjali s povprečjem, pa prav gotovo niso slabe.
Nekoč sem bil na običajnem predavanju ene izmed najbolj znanih ameriških univerz (ampak res samo na enem, morda bo kdo z več izkušnjami kaj več povedal), pa se mi ni zdelo, da bi bilo kaj drugače kot pri nas. Stara tabla, kreda, snov pa podobna kot smo jo obravnavali pri nas. Še največja razlika je bila v študentih: tam profesorja sprašujejo, pri nas so pa tiho.

Študira kdo ekonomijo, da bi malo povedal koliko časa na teden porabi za faks?

V primerjavi z naravoslovnimi študiji je pri ekonomiji manj matematike, pa na drugi strani več snovi, ki se jo je treba naučiti.
Zdaj, če si bolj matematično usmerjen in ti bolj leži učenje/razumevanje matematičnih predmetov kot tistih, kjer je več branja in pomnjenja ter razumevanja teksta, potem boš lahko za študij ekonomije porabil več časa kot za naravoslovni študij.

Prebiranje daljših besedil pač terja svoj čas (razen če imaš znanje hitrega branja in moč fotografskega pomnjenja), pri matematičnih predmetih pa - če jih sproti razumeš na predavanjih - resnici na ljubo ni potrebnega veliko dodatnega časa za učenje. Več najbrž poberejo kakšne domače in seminarske naloge - vsaj takrat, ko sem še sam hodil na faks, je bilo tako.

Kakorkoli - če imaš čas in voljo za učenje, potem nič ne oklevaj.

vostok_1 ::

salala je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Naša ekonomija ni isto kot tisti business school kot je Musk šel.
Pri nas te naučijo kup navlake.
Don't think you'll send rockets to Titan anytime soon.

Lahko utemeljiš?


Prevedi ekonomija ali podjetništvo...Economic school != Business school. Že to nekaj pove.
Tam te bodo učili bolj akademskih reči. Ti pa vrjetno iščeš praktična znanja za furat kako moderno podjetje v današnjem času.
Tega boš mogoče slišal 15% v treh letih. Vse ostalo bo teoretična navlaka, ki se ti bo morda zdela kul za intelektualca, ampak v resnici ti bo žal časa, ki si ga porabil, ko pa bi raje počel za svoje življenje bolj produktivne reči.
To fakulteto bi imelo smisel it, če imaš plan odpret finančno podjetje ali se zaposlit v finančnem svetu. Za pa oplemenitit neko podjetniško znanje...pač, če imaš 3 leta to burn...go right ahead. Sicer pa baje je naredit EF ni tako zahtevno.
Žal ne vem koliko ti lahko tu slovenija pomaga. Večina našega šolstva je še z mentaliteto 1980.
Predlagam kako tujino.
Ok, pač je dodatna referenca s katero se boš lahko med smetano postavljal. Ali ko bodo pisali tvojo življensko zgodbo o uspehu.

Sicer pa ne mislit, da je Musk zaradi študija podjetništva uspel.
On je predvsem uspel, ker je bil dober programer in je ob pravem času na pravem mestu se znašel.
Zaslužil je ogromno, s katerim si je pol vrjetno plačaš izkušene podjetniške svetovalce in se tako naučil.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

salala ::

vostok_1 je izjavil:



Prevedi ekonomija ali podjetništvo...Economic school != Business school. Že to nekaj pove.
Tam te bodo učili bolj akademskih reči. Ti pa vrjetno iščeš praktična znanja za furat kako moderno podjetje v današnjem času.
Tega boš mogoče slišal 15% v treh letih. Vse ostalo bo teoretična navlaka, ki se ti bo morda zdela kul za intelektualca, ampak v resnici ti bo žal časa, ki si ga porabil, ko pa bi raje počel za svoje življenje bolj produktivne reči.
To fakulteto bi imelo smisel it, če imaš plan odpret finančno podjetje ali se zaposlit v finančnem svetu. Za pa oplemenitit neko podjetniško znanje...pač, če imaš 3 leta to burn...go right ahead. Sicer pa baje je naredit EF ni tako zahtevno.
Žal ne vem koliko ti lahko tu slovenija pomaga. Večina našega šolstva je še z mentaliteto 1980.
Predlagam kako tujino.
Ok, pač je dodatna referenca s katero se boš lahko med smetano postavljal. Ali ko bodo pisali tvojo življensko zgodbo o uspehu.

Sicer pa ne mislit, da je Musk zaradi študija podjetništva uspel.
On je predvsem uspel, ker je bil dober programer in je ob pravem času na pravem mestu se znašel.
Zaslužil je ogromno, s katerim si je pol vrjetno plačaš izkušene podjetniške svetovalce in se tako naučil.


Na ekonomski fakulteti obstaja tudi smer podjetništvo, ne vem pa kakšna je kvaliteta te smeri.
Tudi sam pa sem že slišal, kako je sistem na EF okorel.
Če bi se odločil bi na ekonomski študiral vzporedno, tako da 3 let ne bi izgubil, prav zato tudi ne bi mogel študirat v tujini. Glede postavljanja mi po pravici povedano za diplomo dol visi. Mislim, da poslovno znanje pride zelo prav, ko dokončaš faks, četudi si naravoslavni diplomant. Vprašanje pa je ali je bolj smotrno to znanje pridobiti v klasični obliki na fakulteti ali pa samostojno s knjigami, o tem nekako zdaj največ razmišljam (zanimajo me izkušnje ljudi, ki so preizkusili eno izmed variant). Seveda so najboljše izkušnje iz ekonomije tiste iz prakse, vseeno pa mislim da je zelo koristno, če imaš prej osnove.

Musk je pa pač uspel, ker je kot si rekel bil ob pravem času na pravem mestu, tako kot to velja za vse ostale uspehe. Zagotovo pa mu je tudi znanje businessa še kako prav prišlo.

jernejl ::

Fakulteta ti bo dala pretežno teoretično znanje - tukaj je pri družboslovju podobno kot pri naravoslovju.
Če želiš praktično podjetništvo, je zanimivo (tudi kot dopolnitev študija ekonomije) obiskovati različne dogodke, delavnice, hackathone... ki se na to temo odvijajo. Precej jih je brezplačnih. Recimo:
http://lui.si/aktualno/
http://www.tp-lj.si/sl/aktualni-dogodki
http://www.startup.si/sl-si/dogodki
Kljub vsemu pa je zelo koristno, da poznaš tudi nekaj teoretičnih osnov, ki lahko pri podjetništvu pridejo prav (ponudba, povpraševanje, elastičnost, stroški, računovodstvo, finančne naložbe kot zaščita pred tveganji, management, trženje...).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

TheKekec ::

Jaz bom pa najprej naredil magisterij iz tehnične vede, potem bom pa verjetno ob redni zaposlitvi probal narediti še magisterij na ekonomski fakulteti na eni izredni smeri.

ZaphodBB ::

salala je izjavil:

@jype Imaš seznam teh knjig?

Prof. Miran Mihelčič, "Ekonomika poslovanja" ter "Poslovne funkcije", s tem imaš pokrito približno prvi dve leti študija ekonomije.

Računati se boš naučil na svojem trenutnem faksu.

Tudi jaz ti priporočam rajši nadaljevanje študija na ekonomskem faksu ali pa še bolje na kakšni "resni" šoli v tujini.

Na tak način se boš izognil brezveznemu šrotu od predmetov s katerim bi se moral soočit pri vzporednem študiju.

Musk je pa pač uspel, ker je kot si rekel bil ob pravem času na pravem mestu

Vedno uspeš lahko samo tako, da si ob pravem času na pravem mestu. Pri čemer imajo na čas in prostor bistven vpliv tvoje kompetence.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

bajsibajsi ::

jernejl je izjavil:

V primerjavi z naravoslovnimi študiji je pri ekonomiji manj matematike, pa na drugi strani več snovi, ki se jo je treba naučiti.


Na podiplomskem studiju UL EF je kar nekaj relativno tezkih matematicnih predmetov (npr. Upravljalna ekonomika, Statisticne analize/raziskave itd). Nekateri diplomanti FRI-ja potrebujejo kar nekaj casa in dodatnega dela, da priklopijo na "ekonomsko razmisljanje" pri predmetu Upravljalna ekonomika.

Ena izmed knjig, ki se priporoča oz. zahteva pri omenjenemu predmetu je tale: https://www.gvzalozba.si/knjige/ekonoms... Knjiga vsebuje precej matematike https://www.gvzalozba.si/media/attachme... se vec pa jo je v dopolnilni literaturi, ki je vecinoma tuja.

Invictus ::

bajsibajsi je izjavil:


Na podiplomskem studiju UL EF je kar nekaj relativno tezkih matematicnih predmetov (npr. Upravljalna ekonomika, Statisticne analize/raziskave itd). Nekateri diplomanti FRI-ja potrebujejo kar nekaj casa in dodatnega dela, da priklopijo na "ekonomsko razmisljanje" pri predmetu Upravljalna ekonomika.

Ne me hecat...

Sesštevanje in oštevanje ter procentni račun pa res nista zahtevna matematika.

Gre sam za fetiširanje in kompoliciranje profesorjev, ki bi radi preprosato zadevo namesto 1 meseca predavali cel semester.

Težko je preklopiti na bolj butasto razmišljanje ;). Ko je cel program prilagojen ekonomistom, pa se FRIjevcem zdi butasto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

Na podiplomskem studiju UL EF je kar nekaj relativno tezkih matematicnih predmetov

Ja, na podiplomskih programih. Na dodiplomskih pa mislim da ni tako hudo.

Ne me hecat...

Kakšna ekonometrija, aktuarstvo,... so matematično dokaj zahtevne veje ekonomije. Statistika tam je na precej višjem nivoju kot recimo na tehniških fakultetah.
Linearna algebra pač ne (oz. je tam bolj malo uporabna).

Invictus ::

jernejl je izjavil:


Kakšna ekonometrija, aktuarstvo,... so matematično dokaj zahtevne veje ekonomije. Statistika tam je na precej višjem nivoju kot recimo na tehniških fakultetah.

Matematilno zahtevne za ekonomiste... Ne za tehnine ljudi...

Še 1x poglej statistiko na ekonomski in na tehnični fakulteti. Tisto kar na ekonomiji jemljejo celo leto, smo mi obdelali v 14 dneh...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mirator ::

Fantje ne ga hecat. Če hoče študirati ekonomijo, pa jo naj.
Sicer pa je ekonomija hodo resna zadeva. Kar poglejte, kdo so direktorji v državnih firmah in bankah. Pa malo po plačilni listi se je potrebno ozreti. Tam se naravoslovci sploh ne opazijo oz. preden prideš do prvega že od dolgčasa zaspiš.:)
Ne me preveč resno jemat, me je namreč življenje prepričalo, da le ni vse ekonomska kategorija.

Apple ::

bajsibajsi je izjavil:

jernejl je izjavil:

V primerjavi z naravoslovnimi študiji je pri ekonomiji manj matematike, pa na drugi strani več snovi, ki se jo je treba naučiti.


Na podiplomskem studiju UL EF je kar nekaj relativno tezkih matematicnih predmetov (npr. Upravljalna ekonomika, Statisticne analize/raziskave itd). Nekateri diplomanti FRI-ja potrebujejo kar nekaj casa in dodatnega dela, da priklopijo na "ekonomsko razmisljanje" pri predmetu Upravljalna ekonomika.

Ena izmed knjig, ki se priporoča oz. zahteva pri omenjenemu predmetu je tale: https://www.gvzalozba.si/knjige/ekonoms... Knjiga vsebuje precej matematike https://www.gvzalozba.si/media/attachme... se vec pa jo je v dopolnilni literaturi, ki je vecinoma tuja.


Ponujas instrukcije za UE? Resno sprasujem za kolege iz FRIja...
LP, Apple

avani ::

Ce bi te zanimalo, je ravno letos nekaj profesorjev ekonomije izdalo lep uvod v ekonomijo. Je zastonj:

http://www.core-econ.org/about/

youPlonker ::

Invictus je izjavil:

Še 1x poglej statistiko na ekonomski in na tehnični fakulteti. Tisto kar na ekonomiji jemljejo celo leto, smo mi obdelali v 14 dneh...


Statistika na ekonomski (magistrski program) je primerljiva z "uporabno statistiko" iz FE (magistrski program). Ce se ne motim ima FRI kurz iz statistike na diplomskem studiju, ta pa je tudi primerljiv s tem iz FE. Razlike so mogoce v tem, da na tehnicnih faksih drugace matematicno notiramo, me pa drugace ne bi cudilo, ce bi nek ekonomist statistiko bolje obvladal/uporabljal od FRIjevca ali FEjevca. Mojih 5 centov.

jernejl ::

youPlonker je izjavil:

Invictus je izjavil:

Še 1x poglej statistiko na ekonomski in na tehnični fakulteti. Tisto kar na ekonomiji jemljejo celo leto, smo mi obdelali v 14 dneh...


Statistika na ekonomski (magistrski program) je primerljiva z "uporabno statistiko" iz FE (magistrski program). Ce se ne motim ima FRI kurz iz statistike na diplomskem studiju, ta pa je tudi primerljiv s tem iz FE. Razlike so mogoce v tem, da na tehnicnih faksih drugace matematicno notiramo, me pa drugace ne bi cudilo, ce bi nek ekonomist statistiko bolje obvladal/uporabljal od FRIjevca ali FEjevca. Mojih 5 centov.

Saj ni treba pogledati daleč, da bi videli, kaj počno pri matematičnih predmetih na EF. Tukaj so recimo pretekli izpiti verjetnosti in statistike (to je na drugi stopnji):
http://valjhun.fmf.uni-lj.si/~mihael/ef...
Študenti tehničnih fakultet bodo verjetno naloge rešili med malico, medtem ko grizljajo jabolko. Ker oni so dokazovali nepristranskost cenilk in iskali cenilke največjega verjetja v prvih štirinajstih dneh.
Potem pa so nadaljevali z bolj zanimivimi rečmi, kot je stohastični kalkukus in Itôjevi (stohastični) intergali, kar na EF predavajo komaj pri naslednjem predmetu.

Ni potrebe po precenjevanju tehničnih fakultet, ker matematika tam ni kak poseben bav-bav.

Invictus ::

youPlonker je izjavil:


Statistika na ekonomski (magistrski program) je primerljiva z "uporabno statistiko" iz FE (magistrski program). Ce se ne motim ima FRI kurz iz statistike na diplomskem studiju, ta pa je tudi primerljiv s tem iz FE. Razlike so mogoce v tem, da na tehnicnih faksih drugace matematicno notiramo, me pa drugace ne bi cudilo, ce bi nek ekonomist statistiko bolje obvladal/uporabljal od FRIjevca ali FEjevca. Mojih 5 centov.

No ja, dvoimim da na EF učijo statistiko in verjetnost do stopnje limit, vrst in taznih integralov.

Lahko da se je program spremenil z leti, ampak v mojih časih je šlo za simple povprečja na EF.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

salala ::

Hvala vsem, ki ste se potrudili odgovorit na moje vprašanje.

Meridian ::

Invictus je izjavil:


Lahko da se je program spremenil z leti, ampak v mojih časih je šlo za simple povprečja na EF.


Valda, samo če si študiral trženje ali kako podobno smer.

TheKekec ::

salala je izjavil:

Hvala vsem, ki ste se potrudili odgovorit na moje vprašanje.


Si potem šel na vzporedni študij?

Jaz letos razmišljal, da bi šel drugo šolsko leto vzporedno na Poslovodenje in Organizacija na EF, kakšne izkušnje?

scipascapa ::

Pojdi na tak študij, kjer imaš 90%+ možnosti za službo.

TheKekec ::

scipascapa je izjavil:

Pojdi na tak študij, kjer imaš 90%+ možnosti za službo.


Hvala za ta koristen nasvet, na srečo sem že na magisteriju takega faksa, zato bi na EF študiral vzporedno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheKekec ()

TheBlueOne ::

Lahko gres samo na predavanja, ki te zanimajo brez da se vpises. Baje so javna. Glede na to, da isces samo znanje nima smisla, da se silis se z ostalo nepomembno solato, ki pride s celotnim studijem. Raje se nauci kar potrebujes in ostali cas porabis za podjetje, ki ga imas namen ustanoviti. Ce si ustanovitelj, ni koga, ki bi ti tezil, da nimas prave izobrazbe.

Meridian ::

salala je izjavil:

Imaš seznam teh knjig?

Za osnovno razumevanje mikro in makroekonomije si vzemi v roke Ekonomijo od Samuelsona in Nordhausa. Je obsežna za laično branje in je vredna svojega denarja in tudi povzema vso osnovno ekonomsko logiko. Da bi se bolj poglabljal v ekonomsko teorijo od te knjige pa nima smisla, ker se še sami ne znajo zmenit, kdaj in v kakšnih scenarijih je kakšna teorija primerna. Za splošno ekonomsko razgledanost pa preberi kakšno od naslednjih knjig (niso razvršene v kakšnem smiselnem redu).



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaposlitev s prvo bolonjsko stopnjo

Oddelek: Šola
283974 (2497) Smurf
»

kam na podiplomca?

Oddelek: Šola
226068 (5115) bajsibajsi
»

Prepis na podiplomca na drug faks

Oddelek: Šola
235316 (4162) CMpunk
»

Študij finančne matematike

Oddelek: Šola
4210487 (9337) tony1
»

FMF- Matematika vs Finančna matematika

Oddelek: Šola
97040 (5882) Macolinho

Več podobnih tem