» »

FDV? EF? Pravo? Na katero fakulteto se vpisati?

FDV? EF? Pravo? Na katero fakulteto se vpisati?

chiara7 ::

Pozdravljeni.
Obiskujem 3 letnik gimnazije in mi bo kakršnikoli odgovor in nasvet v veliko pomoč.

Veliko sem že razmišljala o izbiri faksov, nasploh me zanima diplomacija in mislim, da bi na tem področju lahko bila uspešna. Zanima me pa kateri faks, da najboljše predispozicije za omenjeno kariero, ter pri kateri imam še vedno dobre opcije za zaposlitev če se za diplomacijo ne odločim. Prva mi je na misel prišla fakulteta za družbene vede, smer politologija natančneje mednarodni odnosi. Predmetnik in nasploh predstavitev celotnega programa mi je všeč. Obenem pa sem na različnih forumih prebrala ogromno negativnih kritik iz strani študentov. Češ da nič kaj ne odneseš, sama piflarija, za zaposlitev pa izredno male možnosti. Naslednja opcija je tudi ekonomija ali prava. Pri katerih seveda spet problemi z zaposlitvijo in prevelikem številu študentov. Zavedam se, da je povsod potrebna delavnost, iznajdljivost ter malo sreče. Pa vseeno me zanima kjer imam največje možnosti za uspeh.

Če ima kdor koli izkušnje z omenjenimi faksi, ali pa nasploh kakšno mnenje bi bila izredno hvaležna.
Lp chiara.
  • spremenil: Mavrik ()

s6c-gEL ::

Ekonomistov in pravnikov je kot listja in trave.
Fdvjevcem isto.

None of the above my call.

jype ::

chiara7> Če ima kdor koli izkušnje z omenjenimi faksi, ali pa nasploh kakšno mnenje bi bila izredno hvaležna.

Za izkušnje z omenjenimi faksi se ti splača obiskat kak forum, kjer so bolje zastopani. Tu jih sicer je nekaj, ampak so razmeroma netipični predstavniki.

Opcije za zaposlitev niso v ničemer bistvenem odvisne od tvoje izobrazbe.

chiara7 ::

s6c-gEL je izjavil:

Ekonomistov in pravnikov je kot listja in trave.
Fdvjevcem isto.

None of the above my call.


sem pričakovala taki odgovor. Ja se zavedam, da imajo v današnji krizi tisti z diplomami iz tehničnih faksov boljšo možnost za uspešno kariero, ampak to samo v primeru če te naravoslovni predmeti zanimajo in si na področju dober. Ni dvoma da če si med najboljšimi, ambicioznimi ekonomisti boš bolj uspešen kot fizik, ki v stroki ni nadarjen in je odšel na faks zgolj ker mu je ata reko, da tu bo pa delo pa denar. Ne rabim takih komentarjev ker o svojem uspehu ne dvomim, pač boljši moreš bit od večine. Moje vprašanje je namenjeno izključno izbiri med temi faksi in katera bi bila najboljša odločitev, sploh za nadaljevanje podiplomskega študija diplomacije.

Arctander ::

IMO odvisno, kaj konkretno v mednarodnih odnosih te zanima. Če te zanima mednarodno/evropsko pravo, potem je edino smiselno iti na PF in v 4. letniku izbrati smer mednarodno/evropsko pravo. Če te zanima diplomacija v smislu mednarodnih odnosov, potem FDV. Če te zanimajo mednarodni ekonomski odnosi, potem EF ...

Je pa tako, da zaposlitvene možnosti diplomantov vseh naštetih študijev trenutno niso preveč rožnate. Z vidika zaposlitve si morda vseeno malce v prednosti s PF ali EF, ker imaš backup - lahko delaš tudi izven diplomacije/mednarodnih odnosov, medtem ko z diplomo iz mednarodnih odnosov na FDV ... bom raje modro tiho.

Kruta realnost: Za delo v diplomaciji/mednarodnih odnosih rabiš tudi pravi pedigre. Npr. znanka iz mojega kraja je diplomirala na PF in zdaj dela pri Svetu Evrope. Je pridna in sposobna punca, ampak odločilno je bilo to, da so doma dovolj premožni, da so jo lahko poslali na podiplomca v Belgijo in ji omogočili gibanje v pravih krogih (oče je znan in vpliven podjetnik, siva eminenca bi se reklo). Žal je tako, da so priporočila pravih ljudi in "prava kri" v diplomaciji še vedno zelo velik faktor pri zaposlovanju.

Morda si razširiš možnosti, če se usmeriš v kakšno bolj "tehnično" mednarodno smer, kjer večinoma štejejo znanje in sposobnosti - recimo prevajanje pravnih tekstov, analitika, statistika ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Arctander ()

TheJack ::

Jaz sem o pravni fakulteti, študiju prava in delu pravnika na splošno pisal tule:

Študij prava

Mislim, da sem povzel vse bistveno.

Direkten odgovor na tvoje vprašanje: Noben od faksov, na katere se želiš vpisati, ni perspektiven. Nasprotno. Z vsemi tremi si nezaposljivost pravzaprav zagarantiraš. Oziroma rečeno preprosteje: Če ne boš med najboljšimi v letniku, je malo verjetno da boš kaj kmalu delala v poklicu, za katerega si se šolala. Delo v diplomaciji si lahko obetaš le, če poznaš koga, ki je na MZZ dovolj visoko.

Nič ne zavidam tvoji generaciji (sicer tudi moja ni dosti na boljšem). Obsojeni ste na večno "delo za določen čas", brez pravic, ki so vašim in našim staršem same po sebi umevne. Tisto, kar piše v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR), bo kmalu pravljica za lahko noč, kolikor že ni.

Pojdi študirat nekaj, kar bo uporabno tudi v tujini. Pridno študiraj tuje jezike in odidi iz naše propadle države takoj, ko bo možnost.

Opravičujem se za pesimističen odgovor, ampak nekako imam občutek (morebiti se motim), da večini gimnazijcev ni jasno, v kakšni globoki luknji smo se znašli in da jih bodo delodajalci po končanem študiju pričakali z godbo na pihala. Take bo resničnost hudo udarila po glavi, zaradi česar morebiti ne bi bilo slabo, če bi se vam vsaj malo sanjalo, v kakšen svet vstopate. Še marsikomu odraslemu ni povsem jasno, da je Republika Slovenija finančno in moralno povsem bankrotirala in da hitrega izhoda (predvsem iz moralnega bankrota) ne bo, če sploh bo. Vaša generacija ga ni povzročila, bo pa vsekakor nosila njegove posledice.
Bonis nocet, qui malis parcit.

jype ::

TheJack> Še marsikomu odraslemu ni povsem jasno, da je Republika Slovenija finančno in moralno povsem bankrotirala in da hitrega izhoda (predvsem iz moralnega bankrota) ne bo, če sploh bo. Vaša generacija ga ni povzročila, bo pa vsekakor nosila njegove posledice.

Žal mi je, ampak tole je nesmiselno nakladanje. Republika Slovenija nima nobene zveze z mladimi, ki iščejo službo in ni prav nič "moralno bankrotirala", ampak je odraz demokratične volje naroda, ki še vedno verjame, da je delo za nedoločen čas kakršnokoli zagotovilo (v resnici pa popolnoma nikoli ni bilo).

Čas bi že bil, da se nehate obnašat kot otroci in kvalitetna delovna mesta za spremembo začnete ustvarjati, ne samo zasedati.

TheJack ::

jype je izjavil:

TheJack> Še marsikomu odraslemu ni povsem jasno.........

Žal mi je, ampak tole je nesmiselno nakladanje. Republika Slovenija nima nobene zveze z mladimi, ki iščejo službo in ni prav nič "moralno bankrotirala", ampak je odraz demokratične volje naroda, ki še vedno verjame, da je delo za nedoločen čas kakršnokoli zagotovilo (v resnici pa popolnoma nikoli ni bilo).

Čas bi že bil, da se nehate obnašat kot otroci in kvalitetna delovna mesta za spremembo začnete ustvarjati, ne samo zasedati.



Case in point.
Bonis nocet, qui malis parcit.

jype ::

Skratka, naj kar gre študirat, kar jo veseli, potem pa ustanovi PR agencijo ali kaj podobnega.

chiara7 ::



Arctander je izjavil:

IMO odvisno, kaj konkretno v mednarodnih odnosih te zanima. Če te zanima mednarodno/evropsko pravo, potem je edino smiselno iti na PF in v 4. letniku izbrati smer mednarodno/evropsko pravo. Če te zanima diplomacija v smislu mednarodnih odnosov, potem FDV. Če te zanimajo mednarodni ekonomski odnosi, potem EF ...

Je pa tako, da zaposlitvene možnosti diplomantov vseh naštetih študijev trenutno niso preveč rožnate. Z vidika zaposlitve si morda vseeno malce v prednosti s PF ali EF, ker imaš backup - lahko delaš tudi izven diplomacije/mednarodnih odnosov, medtem ko z diplomo iz mednarodnih odnosov na FDV ... bom raje modro tiho.

Kruta realnost: Za delo v diplomaciji/mednarodnih odnosih rabiš tudi pravi pedigre. Npr. znanka iz mojega kraja je diplomirala na PF in zdaj dela pri Svetu Evrope. Je pridna in sposobna punca, ampak odločilno je bilo to, da so doma dovolj premožni, da so jo lahko poslali na podiplomca v Belgijo in ji omogočili gibanje v pravih krogih (oče je znan in vpliven podjetnik, siva eminenca bi se reklo). Žal je tako, da so priporočila pravih ljudi in "prava kri" v diplomaciji še vedno zelo velik faktor pri zaposlovanju.

Morda si razširiš možnosti, če se usmeriš v kakšno bolj "tehnično" mednarodno smer, kjer večinoma štejejo znanje in sposobnosti - recimo prevajanje pravnih tekstov, analitika, statistika ...



Hvala za odgovor.
Hja glede na to koliko negativnih kritik glede FDVja sem prebrala, me je do fakultete že čisto minilo.
Ekonomija me še najbolj pritegne, vidim se v tej stroki, kolikor sploh to lahko rečem pri mojih letih, želim si pa tudi vsaj en letnik študirati v tujini. Ekonomski faks pa ima za to dobre pogoje.
Prava se mi niti ne zdi tako očarljiva, ampak vem za kar nekaj cenjenih in uspešnih diplomantov, ki so bili študenti prava in menijo, da je to najboljša podlaga za diplomacijo.
Glede tehničnih smeri, pa nisem prepričana da bi mi ležale. Res pa je, da tistih ki ste jih omenili ne poznam. Bo se treba še malo pozanimat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: chiara7 ()

LordNacho ::

Če te zanima ekonomija in diplomacija, upam da se seznaniš z libertatizmom.

chiara7 ::

TheJack je izjavil:

Jaz sem o pravni fakulteti, študiju prava in delu pravnika na splošno pisal tule:

Študij prava

Mislim, da sem povzel vse bistveno.

Direkten odgovor na tvoje vprašanje: Noben od faksov, na katere se želiš vpisati, ni perspektiven. Nasprotno. Z vsemi tremi si nezaposljivost pravzaprav zagarantiraš. Oziroma rečeno preprosteje: Če ne boš med najboljšimi v letniku, je malo verjetno da boš kaj kmalu delala v poklicu, za katerega si se šolala. Delo v diplomaciji si lahko obetaš le, če poznaš koga, ki je na MZZ dovolj visoko.

Nič ne zavidam tvoji generaciji (sicer tudi moja ni dosti na boljšem). Obsojeni ste na večno "delo za določen čas", brez pravic, ki so vašim in našim staršem same po sebi umevne. Tisto, kar piše v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR), bo kmalu pravljica za lahko noč, kolikor že ni.

Pojdi študirat nekaj, kar bo uporabno tudi v tujini. Pridno študiraj tuje jezike in odidi iz naše propadle države takoj, ko bo možnost.

Opravičujem se za pesimističen odgovor, ampak nekako imam občutek (morebiti se motim), da večini gimnazijcev ni jasno, v kakšni globoki luknji smo se znašli in da jih bodo delodajalci po končanem študiju pričakali z godbo na pihala. Take bo resničnost hudo udarila po glavi, zaradi česar morebiti ne bi bilo slabo, če bi se vam vsaj malo sanjalo, v kakšen svet vstopate. Še marsikomu odraslemu ni povsem jasno, da je Republika Slovenija finančno in moralno povsem bankrotirala in da hitrega izhoda (predvsem iz moralnega bankrota) ne bo, če sploh bo. Vaša generacija ga ni povzročila, bo pa vsekakor nosila njegove posledice.



Mam od nekdaj željo bit drugje, sem na tujino tudi že navajena, saj poleti že par let sama obiskujem Anglijo. Je pa drug problem, kaj je sploh uporabno v tujini. Kolikor vem večinoma tehnična, naravoslovna znanja in ne družboslovje.
Vedno bolj se sprašujem ali naj grem na nek tehnični faks katere v krizi vsi opevajo, kljub moji več al manj nezainteresiranosti in povprečnosti, zgolj zaradi tega ker drugje tak ni prihodnosti.
Ali naj kljub nasprotovanju večine diplomiram iz npr. ekonomije,iz področja na katerem vem da sem sposobna in lahko dosežem nadpovprečne rezultate.

Smurf ::

Tisti, ki pravijo, da so nasteti faksi nezaposljivi nimajo pojma. Vse je odvisno od tebe, ce te to veseli, kar pojdi. Od mojih kolegov, ki so studirali mednarodne odnose so prav vsi dobili sluzbe na svojem podrocju (so bili pa med bolj pridnimi). Svetujem ti, da se zraven dobro naucis se kaksen jezik (poleg anglescine) in da izberes vsaj eno leto izmenjave v tujini (in kasneje prakso/pripravnistvo). Recimo nasi evropski poslanci vsako leto vzamejo kaksnega.

Drugace pa od nastetih fakultet mislim, da imajo trenutno najvecje probleme pri zaposlitvi pravniki in hkrati delajo tudi v precej tezkih pogojih. Sicer tudi tukaj je vecina mojih bliznjih znancev dobilo sluzbo, ampak jih dosti dela po 10 ur na dan, 6/7 dni v tednu, za precej nizke place.

TheJack ::

chiara7 je izjavil:




Mam od nekdaj željo bit drugje, sem na tujino tudi že navajena, saj poleti že par let sama obiskujem Anglijo. Je pa drug problem, kaj je sploh uporabno v tujini. Kolikor vem večinoma tehnična, naravoslovna znanja in ne družboslovje.
Vedno bolj se sprašujem ali naj grem na nek tehnični faks katere v krizi vsi opevajo, kljub moji več al manj nezainteresiranosti in povprečnosti, zgolj zaradi tega ker drugje tak ni prihodnosti.
Ali naj kljub nasprotovanju večine diplomiram iz npr. ekonomije,iz področja na katerem vem da sem sposobna in lahko dosežem nadpovprečne rezultate.


Tudi z družboslovjem se da IMHO priti v tujino, ampak drugače. Če si npr. programer ali inženir in če si dovolj dober, pač greš v tujino. Java ali C++ se enako programirata v Ljubljani ali v Berlinu. Pri npr. pravu (drugih ne bom omenjal, ker jih ne poznam) pa je fino, da se že pri študiju maksimalno angažiraš. Skušaš npr. dobiti štipendijo pri MZZ (tako je uspelo eni moji kolegic, ki sedaj dela tam). Hodiš na razne moot courte. Greš preko Erasmusa študirat v tujino, itd... Ampak za uspeh šestke in sedmice ne bodo dovolj. Maksimalni aganžma pri študiju, hkratno učenje npr. nemščine in francoščine (nemščina je za slovenskega pravnika itak fina, za delo v organih EU je pa francoščina sine qua non), pa morebiti bo. Moraš pa vedeti, je pravnikov pri nas ogromno v Bruselj bodo šli pa zelo redki (če te delo v organih EU sploh zanima).

Aja, zelo bo pomagalo, če se že med študijem vsaj na grobo odločiš, na kaj točno ciljaš. Diplomacija? Bruselj? Kaj tretjega? Res je treba biti pri iskanju službe fleksibilen, je pa vseeno fino, da imaš opredeljen cilj že med študijem.
Bonis nocet, qui malis parcit.

Phantomeye ::

s6c-gEL je izjavil:

Ekonomistov in pravnikov je kot listja in trave.
Fdvjevcem isto.

None of the above my call.

fdv ni samo ena smer. različne smeri različne poklicne usmeritve.

chiara7 je izjavil:

Hvala za odgovor.
Hja glede na to koliko negativnih kritik glede FDVja sem prebrala, me je do fakultete že čisto minilo.


Za mnenje o družboslovnih fakultetah se NIKOLI ne sprašuje ljudi iz drugih faksov, še posebej ne študentov iz naravoslovnih fakultet. Isto kot da bi šla med KKK-jevce in jih spraševala, kaj menijo o črncih. Veliko kritik na rovaš FDV-ja temelji na govoricah in predsodkih.

Če zares želeš vedet kakšna je izkušnja na fdv-ju, potem vprašaj DIPLOMANTE. Ljudje, ki ti lahko govorijo iz izkušenj.

Zgodovina sprememb…

chiara7 ::

saj ravno od študentov faksa sem slišala toliko negativnih pripomb. Navdušeni nad faksom so zgolj študentje prvega letnika. Diplomanti pa več al manj o faksu nimajo najboljšega mnenja.

Gandalfar ::

Jaz sem bil čisto zadovoljen s FDV-jev, samo mi vsi pravijo da moje mnenje menda ne šteje :)

Pač kar vidim je, da so ljudje, ki se nečesa lotijo in uspe in potem so vsi ostali. Ne znam pa slednjih spremenit v prve, občasno komu rata, ko ga spodbujamo.

tiran2000 ::

Ce studiras poglobljeno in ce s prvim dnem zacnes graditi socialno mrezo poznanstev (tu ne mislim, da hodis s kolegicam s faksa na kavo namest na predavanja-razen ce bi bila rada tajnica ali brezposelna s diplomo) bos imela s fdv-jem boljse moznosti za zaposlitev kot vecina naravoslovcev... Bistvo je druzbena aktivnost, prilke je dost...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Glede na to da ciljaš na tri, povsem različne fakse, se najprej odloči kaj te zanima.

Nič hujšega kot ugotoviti po 3 letih da ta faks ni zate ...

Delo? Vedno se najde, če si dovolj fleksibilen. In kot so ostali rekli, za tujino rabiš dobre ocene. Na teh faksih je toliko študentov da se vedno kdo najde, ki bi rad šel tja.

Noben faks ti pa ne bo garantiral dela. Če ne boš sama nič naredila, tudi delo ne bo prišlo ...

BT. če imaš dobro socialno mrežo, za službo faksa sploh ne rabiš. Večina del ki jih danes opravljajo diplomanti, bi lahko opravljal nekdo s tri ali štiri letno srednjo šolo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kontakt FDV-jevca/ke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10426256 (22973) bbbbbb2015
»

Višja šola za računalništvo

Oddelek: Šola
2610076 (8155) adad
»

Študij prava (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
9727241 (25030) ramiz?!
»

Politologija - mednarodni odnosi

Oddelek: Šola
357186 (6745) Daedalus

Več podobnih tem