» »

Vesoljska predstava: V Rusiji padel meteorit, nad Evropo leti asteroid

Vesoljska predstava: V Rusiji padel meteorit, nad Evropo leti asteroid

Slo-Tech - Danes sta na sporedu kar dva vesoljska dogodka, ki sta oziroma še bosta poskrbela za veliko dvignjenega prahu. Zjutraj je Rusijo zajel dež meteoritov, ki so povzročili precej gmotne škode in poškodovali nekaj ljudi. Nad Uralom je meteorit z ocenjeno maso 10 ton na višini 55 km večkrat eksplodiral, nakar je padel na Zemljo. Manjši delci so v atmosferi zgoreli, večji pa ne. Ti so dosegli Zemljo in padli na širšem območju pokrajine Čeljabinsk v Rusiji, kjer so razbijali šipe, poškodovali avtomobile in fasade ter povzročali motnje v telekomunikacijah. Poškodovanih je bilo precej ljudi, okoli 1000 jih je poiskalo zdravniško pomoč. Huje ranjeni sta dve osebi. Na spletu se je znašla kopica posnetkov, ki prikazujejo padec gorečih delcev meteorita.

Kot pojasnjuje Tomaž Zwitter z ljubljanske Fakultete za matematiko in fiziko, na Zemljo vsak dan pade za več deset ton vesoljskega prahu. Večinoma gre za majhne drobce, ki v atmosferi zgorijo, kar vidimo kot utrinke. Redkeje pa v Zemljino atmosfero zaidejo večji delci, ki na poti do tal ne dogorijo, tako da treščijo. Običajno padejo v vodo ali neposeljen del kopnega in ne povzročajo škode. Vsako stoletje pa se zgodi tudi kakšna človeškega žrtev teh nepredvidljivih dogodkov.



Drugi dogodek pa ravno poteka in navkljub špekulacijam ni povezan z dežjem meteoritov. Danes mimo Zemlje šviga asteroid 2012 DA14, ki so ga odkrili lani 23. februarja. Danes se je asteroid površju Zemlje približal na rekordnih 27.700 km, kar je najbližji prelet asteroida v zabeleženi zgodovini. Za primerjavo povejmo, da je to bliže, kot so geostacionarni sateliti (35.700 km nad površjem). Asteroid ne bo viden s prostim očesom, saj bo imel navidezno magnitudo 7, kar je ravno malo premalo. Videti ga je mogoče z osnovnim teleskopom ali celo daljnogledom. Najbliže Zemlji bo ob 20.26 uri po slovenskem času, potem pa bo med 20.30 in 20.50 verjetno v Zemljini senci. Videti ga bo mogoče spet zatem. V Sloveniji ga lahko opazujemo že ta hip, pa vse do 22.30. Asteroid bo viden le iz Evrope, Afrike, Azije in Avstralije. Zgrešiti ga ne bo težko, saj se bo premikal s hitrostjo 0,8 ločne stopinje na minuto (dva Mesečeva premera na minuto). Če si ga ne boste ogledali v živo, so na internetu tudi prenosi.

20 komentarjev

mrTwelveTrees ::

welcome back Optimus Prime ! :))

XsenO ::

Zdej na italijanski poročilih pravijo, da je baje je meteorit počil tudi nad kubo. ve kdo kaj več?

EDIT:
Malo več pobrskav in zgleda samo Italjani nakladajo o tem
1 + 1 = 1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: XsenO ()

slovenec_89 ::

Zgodovina sprememb…

mrTwelveTrees ::

dzinks63 ::

Asteroid 2012 DA14 will pass just 17,100 miles from Earth at around 7.30pm.




A 150ft, 130,000 ton chunk of space rock capable of destroying London will skim past the Earth tonight - approaching closer than many satellites.

Scientists say there is no chance asteroid 2012 DA14 will hit our planet - but if it did, it would inflict 1,000 times more damage than the atomic bomb dropped on Hiroshima.


Zadeva je huda, bliža se čas odločitve, upajmo da bodo izračuni točni.

Machete ::

Huda? Dej no nehi. A resno misliš da bi se zmotili pri taki stvari??? Saj ja ni računal zgolj eden človek, pa še ta po možnosti v spanju.

fosil ::

Očitno so se Maji malenkost zmotil, pravo leto je 2013 :D
Tako je!

listje123 ::

Arto ::

Kakor sem jaz razumel, je največ škode povzročil shockwave od eksplozije, ne pa padajoči delci.

jype ::

Prav si razumel.

pegasus ::

Dost zanimivo. Če se bodo v bližnji prihodnosti pojavile kake konkretne epidemije, bo to nekaj za vse zagovornike teorije snežene kepe :)

Ganon ::

Riff ::

bogi rusi

mtosev ::

sn gledal danes sn tvju in so rekli, da je bil premali, da bi ga lahko odkrili.
nekateri celo sanjajo,da so ga rusi razstrelili, da ne bi povzročil večjo škodo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

enadvatri ::

Arto je izjavil:

Kakor sem jaz razumel, je največ škode povzročil shockwave od eksplozije, ne pa padajoči delci.


Na stavbah da, na ljudeh pa padajoči delci.

enadvatri ::

Zdaj bo nastopila meteorna mrzlica!

Odvisno od sestave, strukture, nahajališča in spektakularnosti padca se gibljejo cene meteoritov od pol dolarja/gram pa do več deset dolarjev/gram. Iskalci jih dajo pregledati znanstvnim ustanovam, nato pa v razrez na več rezin in poliranje.

Gre kdo z mano v Rusijo na krompirjeve počitnice? ;)

Okapi ::

Kakor sem jaz razumel, je največ škode povzročil shockwave od eksplozije, ne pa padajoči delci.
AFAIK ne največ, ampak čisto vso.

Na stavbah da, na ljudeh pa padajoči delci.
Na ljudeh so škodo povzročali delci poškodovanih stavb in šip.

Gre kdo z mano v Rusijo na krompirjeve počitnice?
Do takrat bodo že zdavnaj vse pobrali. A misliš da Rusi ne vedo, koliko so vredni?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

enadvatri ::

Okapi je izjavil:

Kakor sem jaz razumel, je največ škode povzročil shockwave od eksplozije, ne pa padajoči delci.
AFAIK ne največ, ampak čisto vso.

Na stavbah da, na ljudeh pa padajoči delci.
Na ljudeh so škodo povzročali delci poškodovanih stavb in šip.

Gre kdo z mano v Rusijo na krompirjeve počitnice?
Do takrat bodo že zdavnaj vse pobrali. A misliš da Rusi ne vedo, koliko so vredni?

O.


Bo kar držalo, poročajo predvsem o poškodbah zaradi stekla, nekaj manj zaradi drugih poškodb na zgradbah. O poškodbah zaradi delcev meteorja pa ne.

O počnitnicah pa je bila šala. Ampak to je dejansko lahko zelo dobičkonosno! Sploh po takšni pošiljki.

Redorange ::

Da je padalo tudi na Kubi in ZDA

http://www.24ur.com/novice/svet/20-000-...

pejt_u_kujac ::

Letos je leto kometa in zna bit še pestro 8-). Dobre informacije dobite na spodnji povezavi.

http://www.jmccanneyscience.com
http://www.jmccanneyscience.com/WeeklyR...
http://www.redicecreations.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Milijarde v vesolju: Luksemburg bo začel rudariti po asteroidih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12224462 (19977) BigWhale
»

na rusijo padali kamni z vesolja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8718339 (13440) jeryslo
»

Danes bo padel satelit UARS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
317998 (5264) @nny

Nebo pada (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18717312 (11801) gzibret
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909379 (6924) Thomas

Več podobnih tem