» »

zaspanost, neenergičnost...kava itd..

zaspanost, neenergičnost...kava itd..

«
1
2

turist1 ::

sem vedno brez energije in zaspan.... kave ne smem piti ali zelenega čaja er vsebuje kofein, tein, ki ima slab efekt name, bruhanje itd....

kaj lahko namesto tega?? vse sem preiskal nič pametnega ne najdem... energijske pijače imajo tudi kofein :(

Blinder ::

al premalo spiš al pa psiha te zbija dol.

al pa ustajaš prezgodaj.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

vorantz ::

več se gibaj
jej bol zdravo

enim se nam pač ne da pa abusamo kofein pa tein :D

einstein :P ::

ja to je po moje tudi zima kriva, tudi jaz sem bolj zaspan pozimi.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

cebelar123 ::

Ščitnica?

Odin ::

turist1 ::

športam, jem zdravo. zaspan vse dni v letu,..

kje v Sloveniji bi lahko kupil Modafinil? čeprav ima precej stranskih učinkov... bi raje nekaj bolj "naravnega" v stilu kave če sploh obstaja kaj taksnega...

Rias Gremory ::

Za začetek bodi 110%, da se dosti giblješ, spiš dokaj pravilno ješ.
Če si še zmeraj zaspan pojdi k zdravniku, ker imaš lahko kronično utrujenost.

Fatigue %28medical%29 @ Wikipedia
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MKC00 ::

turist1 je izjavil:

športam, jem zdravo. zaspan vse dni v letu,..

kje v Sloveniji bi lahko kupil Modafinil? čeprav ima precej stranskih učinkov... bi raje nekaj bolj "naravnega" v stilu kave če sploh obstaja kaj taksnega...


Jaz imam podoben problem. Določene dneve sem kot zombi, potem ko grem pa popoldne teč ali kolesarit sem pa naslednjih nekaj urah v redu, potem pa spet začne "padat". Na prehrano pazim (morda edino malo kalorij zaužijem). Sicer so mi pa že rekli, da imam 'naravno' nizek pritisk (in v krvi ni dovolj kisika).
(Naravne) rešitve ne poznam, bi pa bil zadovoljen če bi jo :)

figula ::

Takole na hitro mi pade na pamet Guarana v prahu ali pa ingverjev čaj.

Tretja stvar, ki je meni in mojim precej pomagala pa zahteva investicijo v sokovnik s polžem, ki zmore iz zelenjave iztisniti sok. Res je sedaj te bolj malo, se pa še lahko kaj najde ali kupi. Mi pijemo: borove iglice, ingver, špinačo, koprive, regrat, ingver, rdečo peso, tropotec, .... z dodanimi jabolki, korenčkom, pomarančami, ... Spili smo že vse živo. Običajno (ko ni zima) grem kar po vrtu in naberem zelenjave in zelišč. Kakšni poskus je bolj grenek :) recimo regrat brrrr, koprive so močne in goste kot hudič, vse pa gre koj v kri in ti res da energijo.

vorantz ::

maste pa radi ingver
kar 2x si ga naštel :D

figula ::

Ti si en bučko :)), je to vse, kar si prebral v sporočilu?
Pa recimo da je ingver zraven kot primer, da lahko tudi iz trde korenine iztisneš sok.
Je pa ta mašina koristna tudi za kaj drugega - recimo sem jeseni delala hrenov namaz in sem 1,5 kg hrena zmlela v 10 min brez ene solzice. Tako lahko tudi čisti antitalenti v kuhinji postanemo pravi mojstri ... hehe
ne, ne prodajam teh strojev in to ni reklama :)

c3p0 ::

Sokovi so super zadeva, seveda sveže hladno iztisnjeni, ne tista brozga iz tetrapaka, četudi je 100%. Pozimi pridejo v poštev predvsem jabolka, rdeča pesa je tudi zanimiva.

turist1 ::

guarana ima kofein. odpade!( ima pa 100x boljši efektk ot kave, a zaradi kofeina ne smem tega uživati)
ingver nima efekt k budnosti, energičnosti... sem ga pil nekaj časa v čaju... nisem nič čutil efekta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

fosil ::

Kofein te itak zasvoji, po določenem času sploh nima več učinka, ampak rabiš redno dozo samo zato da sploh lahko funkcioniraš.
Tako je!

first_line ::

Meni je trenutno aktualna L-Dopa (99,5%). Bi ti lahko obe nogi in roki odtrgalo, pa bi zvečer še vseeno rekel: danes pa ni bil slab dan in bi šel laufat (no ja) :)

Kaboom ::

precej je v psihi... za vsako stvar je najtezji prvi korak! ceprav pravis da sportas in jes zdravo, mogoce se prehitro prepustis skusnjavi in spis / polezavas prevec. odmakni se iz okolja, kjer je skusnjava, ne lezi na postelji ko gledas tv ipd... 16ur na dan na svetlem - vklopljena luc, 8 ur na dan v postelji - izklopljena luc.

ceprav imam trenutno cist unicen bioritem, spanje, delo, sport in prehrano so pa lepi spomini na bivse case, ko je to vse skupaj klapalo :)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Lion29 ::

meni najvec pomaga jutranja aerobna vadba.... 20min zadosca, da sem cel dan ok... ce pa dodam se eno mini kavico okoli 11h (sem pokonci ponavadi ze od 4:30-5h) pa je res tipi topi...ker mi brez nje, produktivnost po kosilu za par urc precej pade
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

energetik ::

Kaboom je izjavil:

ceprav imam trenutno cist unicen bioritem, spanje, delo, sport in prehrano so pa lepi spomini na bivse case, ko je to vse skupaj klapalo :)

Bioritem si praktično vsak lahko poštima v parih dneh. Vsak dan vstajanje ob isti uri, spat ob takem času, da spiš zadosti ur, takoj po vstajanju čimprej pod čim močnejšo svetlobo (najbolje na jutranje sonce), vsaj 2h pred spanjem čim švohnejša svetloba in kakšna mirna dejavnost, recimo branje knjige.
Vse drugo so samo izgovori za lenobo, v le redkih primerih pa bolezen.

einstein :P ::

jaz si bom zdajle kar nekaj časa rihtal bioritem, ob 7mih do 8mih hodim spat (zjutraj) in vstanem ob 12ih za kosilo, malo grem na net in spet spat do 17:30 in nato spet bedim do 7 ali 8 zjutraj. 8-O
STAY OUT OF MY TERRITORY!

ripmork ::

Na počutje vpliva precej stvari (od prehrane do psihe, kot omenjeno), ampak prva ideja, ki pade na pamet:
pitje dovolj vode.

hangover je tudi pretežno posledica dehidracije, učinke verjetno pozna vsak tule.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

kuall ::

po mojih izkušnjah pomagata dve stvari:
urejen ritem spanja.
dviganje uteži vsakodnevno. ampak to se pozna šele po enem mesecu.

Win8NonGrata ::

Kako misliš vsakodnevno ? Vedno isto mišično skupino delaš ali kaj ?

Na čemu se ti pozna ? Jaz sem se zdaj pol leta malce zapustil, ampak sem prej skoraj 2 leti živel skoraj pravo fitnesersko življenje kjer pridobil kondicijo izgubil odvečne kilograme in sem se počutil bolje kot prej , ampak še vedno slabo(tudi zaspano) počutje ni izginilo. Bilo je le nekoliko lažje prenašat vse to ...

turist1 ::

@first line:
kaj je l dopa? kje se dobi? ni to za bodybuilding prašek??

@einstein : ok tvoj tempo je ekstrem, kaj pa služba, šola?? nimaš obveznosti ob 8:00AM?

torej nobenega predloga? jem zdravo, športam 4x na teden, spim dovolj, a potrebujem nekaj kot kavo.... nobenega nadomestka ni?

einstein :P ::

turist1 je izjavil:

@first line:
kaj je l dopa? kje se dobi? ni to za bodybuilding prašek??

@einstein : ok tvoj tempo je ekstrem, kaj pa služba, šola?? nimaš obveznosti ob 8:00AM?

torej nobenega predloga? jem zdravo, športam 4x na teden, spim dovolj, a potrebujem nekaj kot kavo.... nobenega nadomestka ni?



ja imam obveznosti, ob 6:45 grem na prakso s kolesom. zadnje čase sem malo spremenil ritem, tako da grem spat okoli 5ih popoldne in se zbudim ob pol treh zjutraj in igram igrice pa slo tech berem do 6:45, potem pa grem delat. :P
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

genesiss ::

Mislim da je že bilo omenjeno - voda.

Pol ure pred spanjem kozarec vode. Ko vstaneš spiješ čim več vode. Čez dan imaš ob sebi vedno plastenko vode, ki te spomni da moraš piti.

To je nekaj najlažjega kar se da storiti, že zaradi tega se splača poskusiti.

einstein :P ::

"plastenko"

priporočam steklenico ali kozarec (dosti bolj zdravo).

jaz precej vode spijem pred spanjem, bi lahko rekli, da se nasitim vode preden grem spat. :P
STAY OUT OF MY TERRITORY!

genesiss ::

Mislim sem tisto pač ko si vodo naliješ notri, čutara or whatever.

gembleru ::

Kje lahko dobim Modalert 200 ali Provigil v Sloveniji?

kunigunda ::

Ce si alergicen na kofein, potem je edino se, da si povecas dozo adrenalina, posrfaj, ce je kaj takega, ki ti ne skodi in to naredi, je pa bolj
agresivna metoda za telo. Se vedno pa ne bos tako "buden" kot pri kofeinu zaradi delovanja le-tega. Al pa bungee jumping vsak dan :)

diler515 ::

modafinila v sloveniji ne morš dobit kr tko, mogoče ga dobiš na recept od zdravnika (sam se boš mogu kr pomatrat da dobiš recept...), od zdravnika lahko dobiš tud ritalin (metilfenidat) sam tud to boš težko dobil

na internetu lahko kupiš razne sorodnike modafinila (adrafinil, CRL-40,940/bisfluoromodafinil/flmodafinil, CRL-40,941/fladrafinil/fladrafinil, modafiendz/methyldifluoromodafinil), metilfenidata (4f-mph, iph, 4f-eph, 3,4-ctmp, eph, 4me-mph, ...), amfetamina (2-fa, 2-fma, 4-fa, 4-fma) in še kup raznih stimulansov (3-fpm, a-pvp, a-php, a-pvt, 4f-pvp, hexen, 2-dpmp, ...).... legalnost/varnost je vprašljiva (dokaj sigurn sem da so vsi fluoroamfetamini, eph, iph in a-pvp prepovedani)... 4f-mph, iph, 4me-mph so verjetno varni (iph je recimo v kliničnih študijah kot nadomestek metilfenidata in zgleda da je enako varen), 3,4-ctmp verjetno ni varen (močen 5ht2b agonist se pravi da povzroča rast srčnih zaklopk kar ni kul), .....

Truth ::

Ok najprej se vpraŠi če maŠ poŠtimane prioritee in če si psihično zdrav.
A si še vedno zaspan in nemotiviran? Ne -> reŠeno, da-> ok lej morŠ se sam prisilit glava podzavestno uravnava koncentracije snovi v telesu tako da zbud se in prevzem nadzor nad telesom-> pejt vn laufat ali Žveči ingver in česen dokler ne prevzameŠ nazaj nadzora nad telesom (ps ingver in česen sta zlo zdrava kljub temu da peče)
ni kej, Še kdaj poomagam

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: imagodei ()

Truth ::

Sokovnike uporabite s pozornostjo, poznam modela od kerga je mama skoraj zgubila želodec ker je pila napitke surovega finomletega pora, tako da priporočm vse kar počnete čimbol v skladu z naravo v preciznih prioročljivih količinah z zveznimi prehodi :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truth ()

gembleru ::

Hvala za odgovore in skrb, mislim da sem psihično zdrav.

Glede modafinila, kar sem bral je dosti bolj blag od ritalina in bi mi bolj ustrezal... in mislim da imam tehten razlog, da mi zdravnik napiše recept - kronična utrujenost, pa tudi skoncentriram se bolj slabo (kar je bolj problem discipline verjetno).

mirage ::

Samo za info modafinil ima omejitev predpisovanja: "Le za bolnike z narkolepsijo po priporočilu somnologa Inštituta za klinično nevrofiziologijo Nevrološke klinike UKC Ljubljana."

Si že imel opravljene vsaj kake osnovne krvne preiskave? KKS, ščitnica?

gembleru ::

Aja... potem ne bo nič z receptom. Ne, nisem imel opravljenih nobenih preiskav, ne hodim k doktorju, če se ne gre za življenje ali smrt.

z3ro ::

Kakšno celotno krvno sliko bi lahko šel naredit ne pa nekaj na svojo roko jemat. Kot so ti že napisali prej je lahko vzrok tudi ščitnica, jetra, itd...

buttplugs ::

gembleru je izjavil:

Hvala za odgovore in skrb, mislim da sem psihično zdrav.

Glede modafinila, kar sem bral je dosti bolj blag od ritalina in bi mi bolj ustrezal... in mislim da imam tehten razlog, da mi zdravnik napiše recept - kronična utrujenost, pa tudi skoncentriram se bolj slabo (kar je bolj problem discipline verjetno).

Ritalin ni baš neki hardkor stuff.
Tiste male tabletke so bolj kot ne zelo blaga varianta, ki včasih sploh ne funkcionirajo več.

ShowDown ::

Şi kdaj raziskal zakaj bruhaš po kofeinu? Lahko da imaš kakšne želodčne težave, ki pogosto povzročajo utrujenost.

r00k ::

Gembleru, z zdravjem se ne gre šaliti zato ti svetujem vstop v civilizacijo ter obisk zdravnika dr. Lahko gre za hude zadeve kot je odpoved organov (zaradi alkohola, trave, pomanjkanja železa v prehrani (rdeče mes), ipd.). Srečno!!

gembleru ::

Ko že omeniš jetra, že dalj časa čutim nelagodje v tem predelu, že od 9. razreda OŠ (sedaj imam 21 let), sicer čez dan ni moteče, le zvečer ko se vležem v posteljo in skušam zaspat. Morebit je res kak problem z jetri, bom obiskal zdravnika (morda, če bo res nujno).

ufek ::

Ko bo nujno, bo že prepozno verjetno..

imagodei ::

Hm, zanimivo, jaz zadnje tedne oz. že kar mesece brskam po spletu zaradi podobnih težav. Jaz sem alergik, non-stop na antihistaminikih, ki jih iz leta v leto težje prenašam. Če tablet proti alergiji ne jemljem, imam zadosti energije, vendar se mi v 2-3 dneh stanje z alergijami toliko poslabša, da je za znoret. Aleričen sem na toliko stvari, da je povsem nepraktično vsega se izogibat, razen če bi živel v laboratoriju, hrano bi mi pa skrbno nadzorovali - od hrane do pršic, mačje in pasje dlake, cvetnega prahu... Ni da ni. Alergija se mi kaže v obliki hudega senenega nahoda in dermografije - v mojem primeru je ta urtikarija izjemno srbeča in stanje se še poslabša, če se praskam. Če pa zdravila za alergijo redno jem, sem stalno zaspan, težko ostanem zbran dlje časa, potrebujem odmore - skratka, storilnost mi občutno pade. Toliko, da me to že občutno moti. Zadevo sem se odločil raziskat in tako sem se srečal z nootropiki.

Antihistaminiki, ki zavirajo delovanje H3 (avto)receptorjev v možganih, dvigujejo raven histamina, le-ta pa v centralnem živčevju spodbuja budnost in pozornost. Betahistin je H3 antagonist in zdravilo, ki se ga predpisuje proti vrtoglavici. Razumevajoč zdravnik ti ga bi mogoče predpisal tudi, če mu omeniš svoje težave - po tem, ko bo izločil vse druge endokrinološke težave in/ali spalno apneo. Še nisem testiral.

Kofein in L-theanine imata zmerno močan sinergijski učinek, ki pozitivno vpliva na budnost in pozornost. L-teanin učinkuje proti-stresno, rahlo pomirjevalno, brez običajnih uspavalnih učinkov klasičnih pomirjeval. Kombinacija kofeina in L-teanina morda zato učinkuje tudi na način, da ti da energijo, ne pa tudi napetosti ali celo razdražljivosti, kot je to značilno za visoke doze kofeina. Omenjeno kombinacijo naravno vsebujeta črni in zeleni čaj. Obe učinkovini povsem legalno lahko kupiš tudi npr. na Amazonu. Jaz sem testiral samo v obliki črnega čaja - meni se obnese bolje kot kava.

Tukaj imaš potem še razne racetame, na katere nekateri nadvse prisegajo. Meni se sicer zdi (po dosegljivi literaturi in prvoosebnih opisih iz različnih spletnih strani ter Youtubea), da so učinki precej nestalni oziroma je treba eksperimentirat, preden najdeš racetam, ki ti ustreza. Nekateri zatrjujejo, da nanje deluje npr. Piracetam, ne pa Oxiracetam ali Noopept; na druge izključno Oxiracetam, na tretje pa samo Noopept, medtem ko imajo po fenilpiracetamu ali aniracetamu migrene. Da bi se izognili migrenam oz. glavobolom, uživalci racetamov dodatno jedo še (acetil)holin (oz. s holinom bogata živila, kot so jajca ipd.) Kje dobiti oz. kakšen je legalni status - nimam pojma. Nisem poskusil še nobenega, kaj šele kombinacije.


Absolutni zmagovalec je videti Modafinil, oziroma v zadnjem času Armodafinil. So sicer ljudje, ki imajo s tem nootropikom slabe izkušnje, načeloma so pa izkušnje ljudi pozitivne, če le ne pretiravaš. Nekateri celo trdijo, da je Modafinil cca 10% tistega, kar je droga NZT-48 iz filma/serije Limitless. Prebral sem nekaj blogov, kjer ljudje trdijo, da jim je učinkovina Modifinil rešila oz. vsaj korenito izboljšala življenje. Deluje stimulativno a brez evforije, menda se zlahka skoncentriraš... Najbolj očiten stranski učinek, sploh če vzameš preveliko količino ali prepozno (half life je cca 10-12 ur), je nespečnost. Najbolj strašen stranski učinek pa je izredno huda in potencialno smrtno nevarna alergijska, hiper-občutljivostna oz. avtoimuna (?) reakcija. K sreči se pojavlja le pri nekaj primerih na milijon. Pri zdravniku se tega ne dobi, predpisuje lahko samo specialit nevrolog za primere narkolepsije. Še nisem testiral, sem pa zainteresiran, valjda.

Lestvica se nadaljuje z raznimi Adderalli in Ritalini. Adderall je v bistvu vrsta amfetaminov. Ritalin sicer ni speed, je pa kljub temu vrsta stimulansa živčnega sistema. Obe drogi sta neprimerno močnejši kot Modafinil, povzročata odvisnost in relativno hitro zvišanje tolerance. Če uporaba ni zdravniško nadzorovana, pridejo v poštev vsa opozorila in nevarnosti, kot sicer pri stimulansih: povišan krvni tlak in utrip, trzavica, nespečnost. Povečana budnost ne pomeni, da telo spanja ne potrebuje, samo odloži ga; ob nekajdnevni nepretrgani rabi se lahko pojavijo halucinacije, napadi panke, preganjavice. Če dlje časa jemljemo večje odmerke, pa to lahko pripelje do širokega spektra težav, ki se odražajo ne samo na psihičnem nivoju, ampak tudi v okvarah organov (srce, ledvica, jetra, pljuča, možgani). Če se ne motim, lahko Adderall dobimo samo na zdravniški recept, sicer je promet z njim prepovedan. Kje ga dobiti na črnem trgu, ne vem. Zaenkrat se ne vidim kot potencialni uživalec te droge.
- Hoc est qui sumus -

dexterboy ::

Dovolj vode? Zjutraj, ko se zbudiš, na tešče pol litra. Pomaga, preverjeno na mojh kilah.
Kakšno je stanje hemoglobina v krvi? Jaz sem hotel dati kri, pa me zdravnica niti pod razno ni pustila naprej. Jaz pa še prejšnji večer na Šmarno Goro za zdravje. Imel sem 20 minutno predavanje :)
Dovolj spanca? Kronično pomanjkanje spanca ima za posledice bolezni, ki jih je težko naštet, ker ne veš, kje bi začel, tako dolg je spisek :)
Kakšna oblika rekreacije? Pa čeprav po stopnicah ali hoja skozi gozd. Pomaga in JE porebna, to vsi doktorji trobijo že leta...
Skratka, veliko ljudi se pritožuje nad utrujenostjo in zaspanostjo, pomanjkanjem energije in podobno. Kar je zelo preprosto za razumeti; PREVEČ je vsega in posledično trpi naše zdravje, največ skozi stres. KOLIKO ljudi pa sploh dela, to kar jih zares veseli? Da uživajo v dnevu, ki je pred njimi? Osebno sem spoznal v svojem življenju bore malo takšnih... žal. In pri današnjem tempu življenja me to sploh ne čudi.
Seveda, VELIKO tega je pa v tvoji glavi. Kozarec na pol poln ali na pol prazen.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

tikitoki ::

Hmm, jst bi raje zacel s tem, da bi preveril, ce so osnove zadovoljene. Pomankanje vitamina b12 in drugih b vitaminov je pogost vzrok za pomankanje energije. Se posebaj, ce zdrava prehrana slucajno pomeni vegeterjanstvo ali veganstvo.
Tudi pomankanje dolocenih mineralov oz. elektrolitov lahko povzroca pomankanje energije, npr. Kalija, itd.

Ko to izlocis pa se lahko igras z drugimi stvarmi. Dexter boy je tudi omenil par stvari, ki lahko negativno vplivajo na pocutje in energijo.

Jaz osebno bi zacel s tem, ce to ni poslihtano, pol je vse drugo ukvsrjanje s simptomi in ne vzroki.

imagodei ::

Ta fama z vitamini in vitaminski dodatki je že rahlo utrujajoča. Če ima danes človek samo približno urejeno in uravnoteženo prehrano, je dnevnim potrebam po vitaminih in mineralih zadovoljeno. Če se gre človek kakšne diete ali ekstremistične oblike prehranjevanja ala veganstvo, presnojedstvo ipd, potem ne rečem, da pomisliš tudi na neravnovesje vitaminov in mineralov. No, to ni nič takega, česar ne bi rešila 1-2 kozarca Cedevite na dan.

Problemi so bolj verjetno povezani s kroničnim pomanjkanjem spanja, kroničnim stresom, spalno apneo, kombinacije premalo športne aktivnosti, napačnega prehranjevanja ter previsoke telesne teže, ali pa so posledica endokrinoloških težav (beri: testosteron, ščitnica...). Ali pa so enostavno posledica današnjega življenjskega sloga, o katerem je govoril že nekdo pred mano. Preveč vsega, prehiter tempo, v službi smo po 10 ur, spremljati je treba 15 serij, sodelovati na 3 forumih, vedeti vse o zadnjih tehnoloških novostih, političnih igricah, gospodarstvu, spremljati 100 ljudi na tweeterju, 20 kanalov na YouTube, tu je še poklicna izgorelost... Ob enem je treba živeti družinsko življenje, pa mogoče, če uspe še 1x ali celo 2x na teden na rekreacijo.

Ja, kronična neprespanost in utrujenost je IMHO kar na prvem mestu na listi potencialnih kandidatov. Takoj nato sledi stres.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

kunigunda ::

@imagodei, si kdaj delu kake teste, ce ti imunski sistem dobr funkcionira ? Ker ce mas tolk vrst alergij, je lohk vzrok pomoje edino tm

imagodei ::

Nisem delal testov. Načeloma sem prilično zdrav, do pred nekaj let sem 4-5x tedensko aktivno treniral... Kar se mojega zdravja tiče, so problem samo alergije.

Prej mogoče nisem dovolj jasno zapisal: antihistaminiki, ki se uporabljajo za blaženje simptomov alergij, so zaviralci H1 receptorjev (H1 receptor antagonists). Histamin, ki se sprošča v telesu (v tkivih, na mestu vdora tujkov), je del imunskega odziva na patogene. Ko receptorji H1 v tkivu zaznajo histamin, se sproži cela vrsta vnetnih odzivov. Pri alergijah gre za to, da telo prepozna neškodljivo snov kot patogen; da je pa še bolj zanimivo, je odziv res buren. Zdravila za alergijo onemogočijo receptorjem H1, da bi se nanje vezal histamin in zato ne pride do alergijskih simptomov.

Problem nastane, ker taisti receptorji H1 obstajajo tudi v možganih, le da tam opravljajo povsem drugačno nalogo. Histamin je ob enem tudi nevrotransmiter, ki je udeležen v uravnavanju budnosti oz. zaspanosti. Čez dan je raven histamina v možganih višja, ponoči se zniža. H1 receptorji so občutljivi na količino histamina in če je raven dovolj visoka, smo zbujeni in pozorni. Zaspani pa postanemo, ko se antihistaminiki v zdravilih za alergijo vežejo na H1 receptor v možganih in zavrejo njihovo delovanje.

Današnja protialergijska zdravila (2nd generation antihistamines) so zasnovana tako, da antagonisti H1 receptorjev v manjši meri prečkajo krvno-možgansko pregrado kot starejša zdravila. Kljub temu pri nekaterih ljudeh do prehoda v manjši meri še vedno prehaja, sploh ob večjih odmerkih.

Kot sem že prej napisal, v možganih obstaja tudi H3 histaminski (avto)receptor. Če z zdravili zavremo to vrsto receptorjev, nevroni v možgane histamina ne prenehajo izločati. Ker koncentracija histamina narašča, ga vse bolj registrirajo tudi H1 receptorji, čeprav je njihovo delovanje zavrto z zdravili za alergijo, oziroma z zaviralcem receptorjev H1.

Zato bi učinkovine kot so Betahistin(e) in Ciproxifan imele pozitiven učinek na budnost in zbranost.

Mimogrede: modafinil ravno tako zvišuje raven histamina v možganih, čeprav se ne ustavi samo pri njem. Mehanizem tam je nekoliko kompleksnejši; je npr. zaviralec ponovnega prevzema dopamina in še kaj.
- Hoc est qui sumus -

kunigunda ::

@Imagodei, ne mores reci da si prilicno zdrav, ce si alergicen na kup stvari. Zato sem omenil imunske teste, da ti zmerijo vsaj imunoglobine. Ce mas tega prevec (sploh E), bo posledicno telo sproscalo prevec histamina na patogene. Imunoglobinske terapije pa so se mi zdi drugacne, kot z antihistaminiki.

Loocas ::

Imagodei, na tvojem mestu bi obiskal dohtarja Ayurvede. Poznam vsaj dva v Sloveniji. Naredi pulzni pregled (ne stane veliko) in boš verjetno presenečen nad rezultatom.
Matev - najslabši troll vseh časov
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prehranski dodatki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13717579 (11558) blackbfm
»

Sivi lasje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
678842 (7021) Avenger
»

Manjko energije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8913961 (11499) Kovač 72-45
»

vitamin b12

Oddelek: Znanost in tehnologija
92615 (2295) tikitoki
»

Šumeče tablete brez vitaminov/mineralov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11114013 (11464) Jst

Več podobnih tem