» »

Formatiranje prenosnika in nalagnje OS

Formatiranje prenosnika in nalagnje OS

sketch ::

Kupil bom prenosnik. Enega starega iz Fujitsu/Siemens LifeBook serije. Poceni, ampak še prenese tisto, kar bi rad z njim delal.

Ampak tu se začnejo težave.
Prejšnji uporabnik je imel namreč precej specifične zahteve pri prenosniku ter ga je potweakal do amena (quicklaunh gumbi ne delajo, powersaving odinštaliran, kup globoko zaritega softvera za neke merilne naprave...). Jaz pa bi ga rad uporabljal za grafiko ipd., kar pomeni, da bom moral ponovno namestiti OS, oziroma formatirati disk.

Vprašanja:

1. Kateri OS?
Rad bi imel OS, ki bo malo zasedel in bo hiter. Ne rabim nobenih fancy stvari, samo stvari za CAD in grafiko, občasen video in mp3 (da bo delo lažje :) ).

Izbire:
1. Linux
Pozitivno: Zastonj, stabilen
Negativno: Potrebna je ekspertiza, jaz pa je nimam in samo hočem da stvar dela in fertik (tale komp mi bo orodje in ne igrača), pa še pol CAD stvari mi ne bo delalo
2. Windows XP ali 2000
Poz: Združljivost, enostavnost za delo, poznam
Neg: BSOD, veliko placa na disku, počasni (OK, to se da potweakat).
3. OSX? ne vem, zakaj sem to omenil... bo vpliv članka o iBooku... :)

2. Kako ta OS prirediti za prenosnik?
Se npr. da Linux, navadne XPje ali 2000 inštalirati tako, da podpirajo power saving, quicklaunch gumbke, da zasedejo čimmanj placa na disku (najraje <0.5-0.7 GB, ker je samo 4GB disk), da se hitro naložijo, da programi čimbolj gladko tečejo...?

Hvala za pomoč,
s.

Adapt and overcome.

Matek ::

OSX-a ne moreš uporabljati. Drugače pa odvisno je kaj uporabljaš, za Linux ni nujno da boš dobil ista orodja, tako da bo e več privajanja in boš mel tolk več zgubljenega časa. Sicer pa Win2K po moje spraviš brez problema pod 500 mega, pač odinštaliri vse nepotrebne stvari (sam MS Paint pusti gor, ker včasih rabiš mogočno orodje>:D).
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

Spajky ::

Jest ti globoko svetujem Win98SeLITE Eng (www.98lite.net); hitro bo kot W95osr2.1, poleg tega pa prej poišči na netu proggy DriverDetective ali DriverBackUp http://www.jermar.com/wdrvbck.htm npr., da ti potegne iz obstoječega sistema ven vse driverje, da jih ne boš iskal po netu ko zmešan kot jest enkrat! Če ti bodo manjkali driverji, boš moral najprej najti na netu proizvajalca tega prenosnika in model s spiskom vse HW opreme, da boš lahko driverje najdel, ker je vedno neka specifika pri teh laptopih...Ko zadevo pošlihtaš zase, pa zGhostaš sistemsko particijo za vsak slučaj pa je...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

sketch ::

Hvala obema. Za tale driver backup sploh nisem vedel, fajn zadeva...
Samo še nekaj - zakaj bi bil Win98SELite boljši od Win2000?

Aja, pa MS Paint mi je itka primarno orodje za ustvrajanje sploh... taka uporabnost... :D

lp
s.
Adapt and overcome.

ABX ::

Koliko rama pa ima?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

sketch ::

Ja, bedak, še spexe bi bilo fajn napisat, ne?

Celeron 400
128 MB RAM
4 GB HDD
+ periferija (CD, USB, LAN, modem, yadayada...)

lp
s.
Adapt and overcome.

Spajky ::

>zakaj bi bil Win98SELite boljši od Win2000<
Ker če ne bo komp SLOWWW...sem dal na podobno mašino sosedu W98seL, pa še vedno je bla ko želva...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

sketch ::

A-ha... kaj pa stabilnost? Ne bom dobil BSOD na vsakih 5 minut na w98? Se mi zdi, da so w2k malo bolj stabilni, in sem pripravljen žrtvovat malo hitrosti za zanesljivost...?

lp
s.
Adapt and overcome.

Spajky ::

Jest vedno instaliram OS custom s samo najnujnejšimi zadevami za uporabnika in če je hardver brezhiben, je zadeva mala in hitra, pravtako stabilna! Če so zadeve pravilno instalirane in drajverji ok, so lahko tudi w9x neverjetno stabilni. Pol pa še malo potweakam stvari in naredim back up sistema ter recovery cd zapečem, pa je! ti pa naredi kot hočeš; think about it!... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ABX ::

Sparky: Problem je samo v tem da če se aplikacija sesuje lahko potegne cel sistem za sabo, kar pa se ne zgodi v NT-jih.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
717813 (5350) opeter
»

Longhorn - minimalne zahteve in nekaj slik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
1157962 (7962) SunCell
»

Operacijski sistemi[splosne izkusnje] (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
605936 (4830) LordWorm
»

WIN ME ?

Oddelek: Programska oprema
201434 (1258) blue96
»

Win 98, Win ME ali Win 2k? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
585052 (4194) andrej

Več podobnih tem