» »

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

BigWhale ::

Hkrati z izidom najnovejsega operacijskega sistema Ubuntu je Mark Shuttleworth naznanil tudi ime naslednje razlicice. Pocasi smo priplezali do crke R. Na soncni strani alp pa se trenutno ukvarjamo z iskanjem slovenskega imena Bassariscus astutus. Na soncni strani alp smo ugotovili, da je to Severnoameriški podlasičji medved. Hvala Okapijo za strokovno pomoc. ;)

Ob priliki pa se razpisem se o nekaj novostih naslednje verzije. Ali pa vsaj grobe tematike o pogovorih na UDS-R. :)
  • spremenil: BigWhale ()

dzinks63 ::

Torej še malo do uradne izdaje: Ubuntu 13.04 Raring Ringtail


Odštevanje je v polnem teku:
Release is on Thursday, 25 April 2013 : 0 days, 3 hours

BigWhale ::

Happy Release Day! :)

System ::

Kako se vam zdi? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: System ()

Aston_11 ::

Dela. Ga imam gor že cca zadnji mesec. Meni so tile releasi vsi isti. Na drugem kompu imam 12.04 gor, pa kakšne bistvene razlike ne opazim.

pegasus ::

Aston_11 je izjavil:

bistvene razlike ne opazim.
To se bere kot velik plus. Če boš enako lahko trdil še čez kaki dve leti, bo mogoče počasi spet čas, da si vzamem nekaj časa za podrobnejši ogled te distribucije ....

dzinks63 ::

Sem ga naložil na rezervni računalnik za domača opravila, zaenkrat iz prve dela vse, lepo tekoče brez problemov.

carota ::

Imate kakšen namig za upgrade malo starejšega prenosnika (Turion 2 GHz, 2 core, 3 GB RAM, integriran Radeon 3200) iz 10.04. Imam pa dual-boot z XP-ji, ki bi jih obdržal.

b3D_950 ::

Aston_11 je izjavil:

...pa kakšne bistvene razlike ne opazim.


Razlike so res bolj minimalne: https://www.ubuntu.si/2013/04/izsel-je-...

Deluje pa hitreje od 12.04 na istem hardwaru.
Pa v LO je nek bug, ki ne obarva trenutne izbire v menijih?.

BigWhale ::

Se random trivia. Raring Ringtail bo prvi Rolling Release Ubuntu.

Err, cancel that. :> Saucy Salamander bo prvi Rolling Release. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

čuhalev ::

Strašno zanimivo mi je, da me na računalniku ENA kdaj po vklopu namesto grafičnega pričaka tekstovni login in da mi kliki na računalniku DVE zgoraj, ko bi rad zaprl obstoječe okno, zaprejo kakšno okno za tem (ne vsakič, ampak praviloma) in se moram reševati z Alt-F4 ;((
... seveda sem na obeh začel z development release, ampak hej, sedaj se bi pa moralo to nehati.

Tega zapiranja sem se že tako navadil, da počnem isto tudi na sedmici.

Poldi112 ::

Ne se hecat, stvar bo kolikor toliko stabilna šele čez mesec ali dva.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

b3D_950 ::

čuhalev je izjavil:

Strašno zanimivo mi je, da me na računalniku ENA kdaj po vklopu namesto grafičnega pričaka tekstovni login in da mi kliki na računalniku DVE zgoraj, ko bi rad zaprl obstoječe okno, zaprejo kakšno okno za tem (ne vsakič, ampak praviloma) in se moram reševati z Alt-F4 ;((
... seveda sem na obeh začel z development release, ampak hej, sedaj se bi pa moralo to nehati.

Tega zapiranja sem se že tako navadil, da počnem isto tudi na sedmici.


Sem namestil 64bit verzijo na 3 računalnike pa zadeva deluje brez težav (2 pc-ja z intel graficno in eden z nvidia).

Glede zapiranja programov: a ti zapre programe, ki so maximized ali tudi ostale, ki niso?

čuhalev ::

Tiste, ki imajo knof X na istem mestu ... kot da bi bili transparetni kliki.

b3D_950 ::

Možno, da je miška fail in proizvaja nek bounce efekt, ko klikneš na gumb.

Highlag ::

Meni je ob nadgradnji nehala delati povezava do mrežnega diska.

mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
Never trust a computer you can't throw out a window

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Highlag ()

Hayabusa ::

"Dont fix if aint broken", tega pravila se drži pri ubuntuju in takoj boš imel veliko prostega časa :)).

b3D_950 ::

Highlag je izjavil:

Meni je ob nadgradnji nehala delati povezava do mrežnega diska.

mount error(13): Permission denied
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)


Kako imaš narejen mount, preko fstab-a ali kako drugače?

Testiraj, da dodaš na koncu še sec=ntlmv2,uid=1000 (primer spodaj):

//192.168.1.50/share/ /home/tvojusername/share cifs username=nmt,password=1234,sec=ntlmv2,uid=1000 


oziroma

sudo mount -t cifs //192.168.1.50/share /mnt -o username=test,password=test


ali pa odpreš home folder in izbereš Datoteka -> Poveži se strežnikom -> smb://192.168.1.50/share in dodaš share med zaznamke.

uid dobiš s tem ukazom:
sudo id -u tvojusername

Highlag ::

Ja mount je narejen preko fstab-a. Hecno je že to, da odpiranje datoteke javi error:

(gedit:3037): IBUS-WARNING **: The owner of /home/primoz/.config/ibus/bus is not root!


Tole imam v fstabu trenutno:
//192.168.1.1/WD_Passport/Glasba /media/Passport cifs guest  0 0
Never trust a computer you can't throw out a window

Zvezdica27 ::

lp,

poizkusi z bla bla cifs defaults,utf8 0 0

ali

bla bla cifs defaults,utf8,dir_mode=0777,file_mode=0777 0 0 (tu si pač efektivno "root" na share-u)

zz

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

13.04 je povsem stabilen, da se ga je dalo brez kakrsnihkoli tezav uporabljati ze od prvega uploada v repository. Jaz sem na 13.04 ze od alpha releasa in nisem imel se nobenih vecjih tezav.

Anney ::

Še me že v dugi temi spraševal.

Ali ima podporo geforcu 6200 in pa če bi tekoče deloval na pentuim 4, 1,5G rama, računalnik je strar compaq.
 compaq

compaq

Aston_11 ::

Moral bi - 12.10 sem inštaliral na AMD 3200+ z enako količino rama, pa kar solidno dela - internet, flash pa te stvari. Ni pa solidno delal na celeronu 3200 ali nekaj podobnega in so bile pripombe.

Anney ::

Grem poskusit, in poročam.

Highlag ::

No prvi predlog od rb750 je prijel. Hvala.
Never trust a computer you can't throw out a window

Anney ::

Namestil, vendar ne zgleda obetavno, preklopi med programi in odpiranje le teh je zelo zatikajoče, predvajanje wmv posnetkov je porazno, gledanje slik je zatikajoče.

Kaj bi mi rešilo problem.
Driverji za grafiko so nameščeni. (konfiguracija zgoraj pri sliki)

Računalo je preko hdmija priklopljeno na TV.

b3D_950 ::

@anney: Poizkusi Lubuntu oz. katerkoli light verzijo Linuxa. Lahko da sta procesor in disk prepočasna. Na procesorju (intel E6550) z dvema jedroma dela ok (testiral včeraj).

Anney ::

Disk je ATA 160GB, maxtor, procesor pa P4 2,66GHz.
Win Xp je normalno delal gor, sem mislil da bo s tem bolje.

b3D_950 ::

Čudežev pač ne moreš pričarat iz te stare kište.

b3D_950 ::

... lahko pa namestiš gnome-fallback, je verjetno bolj primeren za +10let star hardware ...

sudo apt-get install gnome-session-fallback








vir: http://www.liberiangeek.net/2013/04/no-...

Anney ::

Zdaj sem dal gor Lubunto, dela super samo je problem v pisavi ko naložim driverje mi spremeni pisavo na neberljivi mali font (orodna vrstica). Povečati pa tega ne znam, vse ostalo gre nastavit glavnega menija pa ne.

Je kriva resolucija, računalo je preko hdmija priklopljeno na TV (1920x1080)
če zmanjšam resolucijo je pa zmazek.
Driverje dobim na tak način.


sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

Bi blo bolje tako:

1) sudo apt-get install linux-source
2) sudo apt-get install linux
3) sudo apt-get autoremove nvidia-current
4) sudo apt-get install xserver-xorg xserver-xorg-video-all
5) sudo apt-add-repository ppa:noobslab/nvidia-quantal
6) sudo apt-get update
7) sudo apt-get install nvidia-current
8) sudo reboot


 1

1



 2

2

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

b3D_950 ::

Ročno moraš nastavit DPI za fonte: Lubuntu change fonts dpi when using proprietary nvidia-driver.

V Ubuntuju so gonilniki na voljo v Software centru, klikneš Programski viri, ter zavihek Dodatni gonilniki:

Anney ::

Ok mi je uspelo. Ti pišem na ZS imam še eno vrašanje, da ne smetima tu.

b3D_950 ::

Ubuntu 13.04 Recursive search support, se mi zdi da ni blo nikjer omenjeno in je kar praktična novost.

... še malo ostalih novosti:

Blender 2.67rc1 s FreeStyle render: http://wiki.blender.org/index.php/Dev:R...





vir: http://www.blenderartists.org/forum/sho...

Lightworks for Linux BETA
http://www.iloveubuntu.net/lightworks-l...

LibreOffice on Android
http://www.muktware.com/5553/install-li...

b3D_950 ::

Blender dives into 3D printing industry


Unity 8 + Mir (za tablice/telefone)

AlienRR ::

Se komu dogaja, da utp ne deluje? Ga priključim, ga zazna in je ok vse dokler ne poskušam kar koli z netom povezanega, bodisi na netu ali lokalni mreži. Zgodi se natanko - nič. Kot, da kabla sploh ne bi bilo.

Drugo pa je grafično pospeševanje. Tega ne znam usposobit. V VLCju sem sicer pospeševanje omogočil, vendar ne deluje (enako glede Totem-a). Se pa gre o APU (E450).

Tretje, Rhytmbox in Totem kreširata po dolgem in počes, če se kar koli bere iz NTSF. Rhytmbox se še zruši ob streamu. To sicer popravim z VLCjem ali Amarokom, sam fajn bi bilo, če bi bil ena aplikacija za vse..

Z izjemo tega mi je zelo prijetno delovno okolje.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

b3D_950 ::

> Se komu dogaja, da utp ne deluje?

lspci | grep Ethernet
cat /var/log/dmesg | grep -i eth0


> Drugo pa je grafično pospeševanje. Tega ne znam usposobit. V VLCju sem sicer pospeševanje omogočil, vendar ne deluje (enako glede Totem-a). Se pa gre o APU (E450).

Ne poznam zadeve, poglej če ti to kaj pomaga na tem linku:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu...

> Tretje, Rhytmbox in Totem kreširata po dolgem in počes, če se kar koli bere iz NTSF

cat /etc/fstab
glej "sync" opcijo, če je slučajno vključena: http://www.swook.net/2011/10/slow-ntfs-...

AlienRR ::

lspci | grep Ethernet
cat /var/log/dmesg | grep -i eth0

Ne pomaga :8)

Ta, druga stvar pomaga pri dekodingu videa. To je edin način, da lahko gledam video z resolucijo 1080, sam procesor tega ni sposoben.
V glavnem, deluje, sam ne pravilno. Video razmaže. Zanimivo, da mi je na crunchbengu delalo vredu. No saj piše, da je eksperimentalno.

Tega z sync pa še nisem uspel pogruntat.

Tnx, za pomoč.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

arjan_t ::

AlienRR je izjavil:


Ne pomaga :8)


ne more pomagat ker te dve vrstici samo izpiseta stvari iz dmesg in lspci, ti skopiraj izpis

AlienRR ::

Aja..=D

03:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)

[   11.574764] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

b3D_950 ::

http://blog.norture.com/2013/05/how-to-...

cd [path-to-extracted-driver]
./scripts/driver-select atl1c
make
sudo make install
ponovni zagon


http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

Klemzz ::

Sm sam tut probu tale 13.04 pa me zaenkrat še ni prepričal, sm nazaj na 12.04 LTS. Za eksperimentirat je blo ok.

AlienRR ::

b3D_950 je izjavil:

http://blog.norture.com/2013/05/how-to-...

cd [path-to-extracted-driver]
./scripts/driver-select atl1c
make
sudo make install
ponovni zagon


http://ubuntuforums.org/showthread.php?...

Ne uspem ugotovit kaj delam narobe. Zadevo inštalira vendar težava ostaja.

Mogoče tole:
Now run:

sudo make unload to unload all: wireless, bluetooth and ethernet modules
sudo make wlunload to unload wireless modules
sudo make btunload to unload bluetooth modules

Run sudo modprobe driver-name to load your desired driver.
If unsure reboot.


Bi moral unloadat driverje? To je zadnje kar se izpiše ob inštalaciji, sam tukaj ga resetiram (hence the zadnja vrstica)
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

b3D_950 ::

sudo apt-get install wireless-tools

iwconfig
lspci


prilepi output od iwconfig in lspci na forum.

AlienRR ::

wlan1     IEEE 802.11bgn  ESSID:  
          Mode:Managed  Frequency:2.457 GHz  Access Point:    
          Bit Rate=54 Mb/s   Tx-Power=27 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=52/70  Signal level=-58 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:944  Invalid misc:56924   Missed beacon:0

eth0      no wireless extensions.

lo        no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bgn  ESSID:off/any  
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=20 dBm   
          Retry  long limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:off

Kot se zgoraj opazi, noter sta dve wireless kartici, namreč je original(wlan0) bolj boga, brez nje pa bootat noče. ESSID in Access Point, lepo dobita obe..

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320]
00:01.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Wrestler HDMI Audio [Radeon HD 6250/6310]
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 0 (rev 43)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 6
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 5
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 7
01:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8188CE 802.11b/g/n WiFi Adapter (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5209 PCI Express Card Reader (rev 01)
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

b3D_950 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066316506 (2018) polozweii
»

Driverji za AMD 700 winXP?

Oddelek: Operacijski sistemi
81054 (987) Phoebus
»

Kubuntu zmrzne

Oddelek: Operacijski sistemi
151370 (1108) Maryk
»

Zakaj intel procesorji delujejo bolje...? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1036251 (3934) bosto
»

avdio/video v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
201790 (1507) kriko1

Več podobnih tem