» »

Mar prihaja DRM tudi za 3D tiskalnike?

Mar prihaja DRM tudi za 3D tiskalnike?

Wiki Weapon project predstavlja najbrž najbolj perverzno obliko uresničevanja pravice državljana do nošenja orožja, tokrat povsem neodvisno od volje in nadzora države. Pravzaprav jim gre tako dobro, da jim je proizvajalec 3D tiskalnikov zaradi pritiska vlade prekinil najemno pogodbo.

vir: The Wall Street Journal

V Londonu bo ravno ta vikend potekal sejem 3D Print Show, z bogato mednarodno udeležbo.

vir: 3D Printshow
3D Printshow - 3D tiskalniki so od svojih skromnih začetkov prišli že zelo daleč, skupaj z njihovim razvojem in cenjenjem pa se začenjajo pojavljati skrbi, da bo pa zdaj širša javnost začela tiskati stvari, ki jih naj ne bi smela. Bodisi zavoljo državnih (npr. tiskanje orožja) bodisi zasebnih interesov. 3D tisk je pač ultimativna oblika kopiranja, ali "piratiziranja", kot mu danes pogosto pravimo. The Pirate Bay npr. že od januarja naprej ponuja torrente z načrti za tiskanje ("Physibles").

Intellectual Ventures, eden petih največjih imetnikov patentov v ZDA ter najbrž najbolj znan patentni trol sploh, seveda ni mogel manjkati na tem potencialno cvetočem trgu. Pravkar so pridobili izjemno širok patent na sistem za kontrolo proizvodnje, ki omogoča omejevanje individualne in serijske proizvodnje na podlagi pestre palete tehnogij, med drugim 3D tiskanja. Zanj konkretno so si zamislili vzpostavitev posebnega spletnega registra zaščitenih načrtov, v katerega bi velika podjetja naložila svoje izdelke, nakar bi 3D tiskalniki pred tiskanjem vsakega posamičnega predmeta predhodno preverili, a ni le-ta mar zaščiten. Če bi navdušenec denimo želel izdelati kopije priljubljenih plastičnih igračk ali junakov iz svoje priljubljene TV serije, bi mu takšen sistem pač rekel "ne".

Ni še čisto jasno, kdaj in če bo ta sistem našel svojo pot v tiskalnike. Intellectual, ki ga sicer vodi nekdanji tehnični direktor Microsofta Nathan Myhrvold, je namreč znan predvsem po svojem apetitu za hitri zaslužek, tako da bi v bistvu lahko počeli prav obratno: tožili vse proizvajalce, ki bi želeli uvesti svoj DRM sistem. Najbolj verjetna pot bi zato vključevala sodelovanju z vladami, ki si bodo tako ali drugače želele omejiti možnosti za 3D tiskanje, kot stransko posledico (ti. function creep) pa bi sistem potem našel še rabo kot perverzna oblika zaščite intelektualne lastnine.

Kot zanimivost: japonska izpostava ameriške zveze glasbenih založnikov (RIAA) trenutno intenzivno lobira za vzpostavitev podobnega sistema za digital downloade, tako da bi moral ISP s pomočjo deep packet inspectiona nadzirati, kaj želi uporabnik sneti s spleta (web ali p2p), ter v primeru suma kršitev avtorskih pravic avtomatsko blokirati prenos. Hitro se lahko zgodi, da jim bo uspelo. Ravno prihodnji mesec namreč začenja veljati nov japonski zakon o avtorskih pravicah, ki določa kazen zapora za uporabo p2p omrežij, in to tudi za prenose s strani domačih uporabnikov, kljub temu, da ves ostali svet rine v diametralno nasprotno smer.

22 komentarjev

Izi ::

Pravkar vlagam patent za rojstvo otroka. "Izdelava" otrok, bo zaščitena in vsaka ženska, ki bo rodila otroka mi bo morala plačati mastno odškodnino. Še prej pa me bo morala zaprositi za dovoljenje.
Mislim, da s pridobitvijo patenta ne bo težav, samo primerno moram "podmazati" uradnike.

nsignific ::

Mislim, da te zna zjebati prior art pri tvojem načrtu.

Sicer pa, kdaj pa je še DRM kogarkoli ustavil.

PJani ::

@Izi: prehitel si me :D

Drugače je pa to že bolano. S tem DRMjem si samo sebi kopljejo jarek.

Vedno se bo našlo načine kako zaobit takšne zaščite.
C/C++

Relanium ::

Pa naj se grejo srat.
Še tu se morjo vsiljevat patentni trolli.

Sicer pa to obsega zelo velik del industrije, pravzaprav pocenitev in izboljšava tega je ena največjih stvari še pred nanotehnologijo, printanje igrač otrokom je samo pljunek v morje, tako pomembna zna bit ta zadeva.

Tamius Han ::

LOL, boš pa kupu tiskalnik brez DRM.


Ali pa bo en na netu objavil hack.

Kr_Edn ::

Eh, saj ni problem v patentih. Problem je v tem, da se s tem načinom uradno podpira zajedalstvo. Pač vedno manj ljudi dela ( na kakršenkoli način) in vedno več je " izmišljevalcev pravil", ki bi radi živeli od dela manjšine, ki še dela ( ni mišljeno samo fizično delo).

smash ::

pa ne morš verjet..kako jim ni jasno, da to ne bo dolgo zdržalo

lahko bi ubrali čisto drugo pot, že v samem začetku, ampak ne, treba je it na star način, in težit folku s temi patenti

ne bo šlo, muska, video, 3d tiskanje...te 3D načrte bom imel doma, še preden bodo prišli na tisto registrirano stran

najprej si bom izdelal Intellectual Ventures 3D Logo, ga zažgal, vrgel čez balkon in vse to posnel, objavil na youtube kot avtorsko zaščiten video..če me bodo tožil, jih bom tožil za nedovoljen ogled avtorsko zaščitene vsebine

Mipe ::

In že bi radi cuzali denar, ne da bi jim bilo treba migniti s prstom... Frdamani digitalčki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

zaj_tam ::

No ta s printanjem orožja je rahlo bosa ... in bo še precej časa.

roli ::

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.
http://www.r00li.com

PJani ::

roli je izjavil:

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.


Kakšnega si si pa nabavil?
C/C++

roli ::

PJani je izjavil:

roli je izjavil:

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.


Kakšnega si si pa nabavil?

Tegale hudiča:
http://www.solidoodle.com/
http://www.r00li.com

knesz ::

roli je izjavil:

PJani je izjavil:

roli je izjavil:

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.


Kakšnega si si pa nabavil?

Tegale hudiča:
http://www.solidoodle.com/

DRM za tiskalnike v tem cenovnem rangu ni problem in sem siguren, da ga bodo slej ko prej zaobšli. Trenutno z layerjem 0,3mm, kot ima ta reprap, niti ne moreš delati delati neke uporabne replike.
Ne predstavljam pa si, da bi jaz nekomu zaupal da bi mi spimpal firmware na mojih tiskalnikih in tvegal nedelovanje. Razen če ne bo DRM vključen na softveru za upravljanje in nalaganje modelov v tiskalnik. Če ima M$ prste vmes, znajo biti uspešni, ker na enem mojih tiskalnikov laufa windows :|

roli ::

knesz je izjavil:

roli je izjavil:

PJani je izjavil:

roli je izjavil:

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.


Kakšnega si si pa nabavil?

Tegale hudiča:
http://www.solidoodle.com/

DRM za tiskalnike v tem cenovnem rangu ni problem in sem siguren, da ga bodo slej ko prej zaobšli. Trenutno z layerjem 0,3mm, kot ima ta reprap, niti ne moreš delati delati neke uporabne replike.
Ne predstavljam pa si, da bi jaz nekomu zaupal da bi mi spimpal firmware na mojih tiskalnikih in tvegal nedelovanje. Razen če ne bo DRM vključen na softveru za upravljanje in nalaganje modelov v tiskalnik. Če ima M$ prste vmes, znajo biti uspešni, ker na enem mojih tiskalnikov laufa windows :|

No ja, nekaj malega se pa tudi da naredit. Konec koncev 0.3mm spet ni tako zelo veliko. Seveda pa je zelo odvisno od namena.

Ampak na vrata trkajo 3D printerji, ki imajo že boljšo natančnost. Na primer:
https://store.makerbot.com/replicator2....
Tukaj pa je debelina layerja že 0.1mm. Pa se še vedno gre bolj kot ne za "hobby" 3D printer. Sklepam, da kaka industrijska zadeva zmore še kako večjo natančnost (ob seveda tudi višji ceni).
http://www.r00li.com

knesz ::

roli je izjavil:

knesz je izjavil:

roli je izjavil:

PJani je izjavil:

roli je izjavil:

Ne moreš verjeti kaj vse si izmišljajo. Dobro, da sem si že naročil svoj 3D printer, ki naj bi prišel čez nekaj tednov. Za tega vsaj vem, da bo brez DRMja.


Kakšnega si si pa nabavil?

Tegale hudiča:
http://www.solidoodle.com/

DRM za tiskalnike v tem cenovnem rangu ni problem in sem siguren, da ga bodo slej ko prej zaobšli. Trenutno z layerjem 0,3mm, kot ima ta reprap, niti ne moreš delati delati neke uporabne replike.
Ne predstavljam pa si, da bi jaz nekomu zaupal da bi mi spimpal firmware na mojih tiskalnikih in tvegal nedelovanje. Razen če ne bo DRM vključen na softveru za upravljanje in nalaganje modelov v tiskalnik. Če ima M$ prste vmes, znajo biti uspešni, ker na enem mojih tiskalnikov laufa windows :|

No ja, nekaj malega se pa tudi da naredit. Konec koncev 0.3mm spet ni tako zelo veliko. Seveda pa je zelo odvisno od namena.

Ampak na vrata trkajo 3D printerji, ki imajo že boljšo natančnost. Na primer:
https://store.makerbot.com/replicator2....
Tukaj pa je debelina layerja že 0.1mm. Pa se še vedno gre bolj kot ne za "hobby" 3D printer. Sklepam, da kaka industrijska zadeva zmore še kako večjo natančnost (ob seveda tudi višji ceni).

Luštna zadeva. Je pa tudi cena x4 ter FFF (PLA) vs. FDM (ABS) pri tvojem :)
Pa še biorazgradljiv je :)

Beezgetz ::

GNU/Linux,
ker si raje lastim svobodni OS,
kot da ukradem tistega ki ni vreden svojega denarja.

Looooooka ::

Kitajci se nam pa rezijo.
Vse kar rabjo nardit je se zmer lepo mizat in se delat da njihovi kitajci nicesar ne kopirajo/prodajajo na crno.
Konec koncev bo tud denar, ki pride na Kitajsko po sumljivih poteh slej ko prej koncal v proracunu. Mi pa med tem futrajmo trole :)

knesz ::

Looooooka je izjavil:

Kitajci se nam pa rezijo.
Vse kar rabjo nardit je se zmer lepo mizat in se delat da njihovi kitajci nicesar ne kopirajo/prodajajo na crno.
Konec koncev bo tud denar, ki pride na Kitajsko po sumljivih poteh slej ko prej koncal v proracunu. Mi pa med tem futrajmo trole :)

Kitajci se v glavnem režijo zato, ker so med najugodnejšimi ponudniki 3D printanja. To pomeni, da se jim niti ni več potrebno ukvarjati z reverse engineeringom, ker dobijo vse na pladnju :) Velja za industrijo in razvoj. DRM tukaj ne pride v poštev, ker je na tržišču že kar nekaj kvatitetnih kitajskih 3D tiskalnikov. Ki so pa spet kopije (večinoma) ameriških :)

Looooooka ::

Ja no sej. Pljuvamo v lastno skledo.
Naj se spomnijo 20 let nazaj. Folk bo do zadev prisel tko al pa drugace. Ce bo treba bojo pac svercal. Zgleda se zgledujejo po nasih ukrepih :)

BaToCarx ::

Kaj ni pred par leti bil en Gutenberg, ki nam je dal hitro in masovno replikacijo besed in dramo ki je sledila. Lahko tiskate danes?

Same old, same old.

3D printer si pa lahko vsak nardi sam, pri vseh rpie, arduinotih, itd..

Upam da naredijo centralno bazo 3D modelov, da jo bodo bodoči anoni lahko heklni in dali na net.
Da o prodaji konkurenci, s strani "varuhov", niti ne govorimo.

To bo še smeha.

smash ::

komaj čakam , da si bom lahko doma naredu avto, hladilnik, pomivalni stroj, računalnik, pa še vse naprave od appla kartako za foro...

pa še doma si bom preko aparata delal eko bio hrano, ne pa več kupoval gensko predelane :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smash ()

knesz ::

smash je izjavil:

komaj čakam , da si bom lahko doma naredu avto, hladilnik, pomivalni stroj, računalnik, pa še vse naprave od appla kartako za foro...

pa še doma si bom preko aparata delal eko bio hrano, ne pa več kupoval gensko predelane :)

Evo, jaz sem si sprintal lasten denar. DRM zaščiten :)
 ka-chin

ka-chin



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3D-tisk sadja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
279957 (3890) gus5
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307242 (6492) avian2
»

HP napovedal revolucionaren 3D-tiskalnik za leto 2016

Oddelek: Novice / Ostale najave
3012360 (9946) roli
»

Mar prihaja DRM tudi za 3D tiskalnike?

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
229877 (8201) knesz
»

NMT Egreat EG-M31C: stabilno, tiho in hladno

Oddelek: Zvok in slika
384136 (2371) Bellzmet

Več podobnih tem