» »

Polog gotovine problem

Polog gotovine problem

«
1
2

vaiosony ::

Torej, danes sem hotel na bančnem okencu (NKBM) položiti znesek manjše vsote. Vse lepo in prav, nakar mi reče naj ji pokažem osebni dokument (osebna, vozniška, PL), osebne nisem imel s seboj sem ji pa pokazal dijaško izkaznico ampak jo je zavrnila ! Vglavnem nenormalno se mi zdi da moraš za POLOG pokazati osebno ?!

DimmniBurek ::

Zakaj? Tako se greš lahko pranje denarja potem, ti kot lastnik računa se delaš, da neveš kdo je nakazal denar (če bi bilo kaj narobe npr.) in čaw.
Sicer pa...zakaj ne nosiš sabo osebne vsaj?
There Is No Stronger Drug Than Reality

vaiosony ::

Ja, tudi jaz sem pomislil na pranje denarja ampak za znesek cca par 100e nebi smelo biti komplikacij. Drugo je če položim 15K to je sumljivo oz. se mi zdi logično da se prepričajo za identiteto. Do sedaj še nobeden ni kompliciral za par 100e...

McHusch ::

Greš na bankomat in položiš.

St235 ::

vaiosony je izjavil:

Ja, tudi jaz sem pomislil na pranje denarja ampak za znesek cca par 100e nebi smelo biti komplikacij. Drugo je če položim 15K to je sumljivo oz. se mi zdi logično da se prepričajo za identiteto. Do sedaj še nobeden ni kompliciral za par 100e...


Položiš pa 100x po 100€. ČE si polnoleten si pa čdolžan imet osebni dokument pri sebi.

Drugače lahko tudi z polaganjem denarja nekomu na račun narediš veliko štalo že z 100€. Recimo nekomu, ki prejema socialno pomoč takole položiš par fičnikov na račun.

itd itd itd.

Banka pač mora imet vpogled v to od kje je prišel denar.

GregiB ::

St235 je izjavil:

ČE si polnoleten si pa čdolžan imet osebni dokument pri sebi.


Res? Po katerem zakonu? Jaz osebne nimam, Potni list nosim seboj le ob poti čez mejo in takrat, ko ga rabim za urejanje kakšnih zadev...

Sicer pa še na temo... Mene pa najbolj boli, da moram za polog kovancev iz "piggybank"-a plačati provizijo... Imam polnega prašička, pa bom očitno z njim v kakšno štacuno in kakšni prodajalki zelo stopit na živc...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

tony1 ::

Lepo pejt na Mercatorjevo TikTak blagajno in se reši kovancev brez problema...

s1m0n ::

Meni se zdi, da jim kovanci včasih zelo prav pridejo v trgovinah.
Glede osebne pa jo moraš imeti vedno pri sebi, če nisi doma! Dobiš hitro kazen, če te policaj ustavi, ko se sprehajaš v lastnem kraju/ulici :)

St235 ::

GregiB je izjavil:

St235 je izjavil:

ČE si polnoleten si pa čdolžan imet osebni dokument pri sebi.


Res? Po katerem zakonu? Jaz osebne nimam, Potni list nosim seboj le ob poti čez mejo in takrat, ko ga rabim za urejanje kakšnih zadev...


Če ne poznaš veljavne zakonodaje, potem se rajši ne smeši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

GregiB ::

St235 je izjavil:

Če ne poznaš veljavne zakonodaje, potem se rajši ne smeši.


No, pa se bom vseeno... prosim, da navedete, po katerem zakonu moram pri sebi vedno imeti osebni dokument (da se razumemo, osebni dokument ni katerikoli s sliko ampak zgolj osebna izkaznica in/ali potni list...)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Gandalfar ::

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...
> 1744. Zakon o osebni izkaznici (ZOIzk-1), Stran 4657.

> 3. člen

(dolžnost in prepovedi)

(1) Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument, na katerem so navedeni točni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje imetnikovo podobo in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, mora imeti državljan pri sebi, razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno, in ga na zahtevo uradne osebe, ki je po zakonu za to pooblaščena, dati na vpogled za preverjanje istovetnosti.

> VII. KAZENSKE DOLOČBE

23. člen

(1) Z globo od 400 do 830 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki:

1. nima uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ (drugi odstavek 2. člena);

Zgodovina sprememb…

St235 ::

še drugi odstavek 2.člena:

(2) Osebno izkaznico mora imeti državljan po dopolnjenem 18. letu starosti, kadar nima drugega veljavnega uradnega identifikacijskega dokumenta, opremljenega s fotografijo, ki ga je izdal državni organ (v nadaljnjem besedilu: uradni identifikacijski dokument), razen v primeru, če stalno prebiva v tujini.

Uradni identifikaciji dokumeti pa so:
Osebna izkaznica
Potni list
Orožni list
Maloobmejna prepustnica
Vozniško dovoljenje
Potrdilo o usposobljenosti za voditelja čoln

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

krho ::

Od kdaj je vozniško dovoljenje osebni dokument? Vsaj meni so starega roza vedno zavrnili, ker gor ni naslova prebivališča...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

ToniT ::

Novo vozniško dovoljenje je osebni dokument (je podobno, kot osebna izkaznica).

Oberyn ::

krho je izjavil:

Od kdaj je vozniško dovoljenje osebni dokument? Vsaj meni so starega roza vedno zavrnili, ker gor ni naslova prebivališča...

Ja, to je res problem. Jaz osebne niti nimam, itak pa vedno nosim s seboj vozniško. Vozniško mi včasih zavrnejo na pošti ali na banki, ravno zaradi naslova. S tem pa kršijo zakon o osebni izkaznici. Vedno vztrajam, vendar je tečno.

krho ::

Člen je malce čudno napisan, bi moral biti pripis zraven, da velja samo za nova vozniška dovoljenja...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

connel ::

A je kakšen rok do kdaj velja staro vd oz. kdaj ga moraš zamenjat za novega?

St235 ::

Vozniško dovoljenje je od vedno bilo uraden identifikacijski dokument. Ker ni imel naslova ga nekatere privatne ustanove niso sprejemale.

Neodvisno od tega, pa je staro ali novo vozniško dovoljenje uradnen identifikacijski dokument in je zadostoval v vseh uradnih postopkih. Tako, da za zadostitev pogojev iz Zakona o osebni izkaznici je ustrezna tudi roza knjižica, zato zakon ne dela razlike med enim in drugim.

krho je izjavil:

Od kdaj je vozniško dovoljenje osebni dokument? Vsaj meni so starega roza vedno zavrnili, ker gor ni naslova prebivališča...


Zavrnile so ga lahko samo osebe zasebnega prava, v uradnih postopkih ali pri legitimaciji ne bi smelo bit problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

krho ::

@connel: 1x 2018. Samo, če se boš odločil za zamenjavo cena ni 17€ ampak 21€. PA vsaj v Kranju moraš za prevzem nazaj na UE, ter zopet stati v vrsti.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

GregiB ::

Torej, po 23. členu me ne morejo kaznovati, saj potni list imam, v tem členu pa ne piše, da ga moram imeti pri sebi.

Bi pa vprašal, kdo ocenjuje smoternost situacije? Torej osebne nimam, pasoš nosim zgolj na potovanja oz. ko prej vem, da ga bom moral pokazati (smotrnost situacije), vozniško imam pa seboj (ta'vijolčno) zaradi vožnje, ne identifikacije. Od bivše Yuge še noben organ ni od mene zahteval ID, da za to ne bi povprej bil pripravljen...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

vorantz ::

joj gregi kaj se šopiriš....
res ne štekam zakaj enim osebna predstavlja tak odpor, pa sm jih že precej srečal

St235 ::

GregiB je izjavil:

Torej, po 23. členu me ne morejo kaznovati, saj potni list imam, v tem členu pa ne piše, da ga moram imeti pri sebi.

Bi pa vprašal, kdo ocenjuje smoternost situacije? Torej osebne nimam, pasoš nosim zgolj na potovanja oz. ko prej vem, da ga bom moral pokazati (smotrnost situacije), vozniško imam pa seboj (ta'vijolčno) zaradi vožnje, ne identifikacije. Od bivše Yuge še noben organ ni od mene zahteval ID, da za to ne bi povprej bil pripravljen...


Daj preberi zakon FFS.

te lahko kaznujejo pa po 24. členu.

fosil ::

Kako pa te lahko kaznujejo če ne vedo kdo si? :)
Tako je!

St235 ::

Tako, da te pridržijo dokler ne ugotovijo tvoje identitete.

Manu ::

Kaj pa, če greš ven na sprehod (ali teč) in nimaš kam dat osebne? Takrat nimam nič pri sebi, razen ključa od doma. To je seveda poleti, ko je vroče.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

fosil ::

Torej te lahko zaprejo zaradi tega, ker nimaš osebne? Za koliko časa?

Vem da je za pravnike logika nekaj nedoumljivega, ampak logično se da na stvar gledat takole.
Če lahko ugotovijo tvojo identiteto tudi brez osebnega dokumenta, zakaj potem sploh rabiš osebni dokument?
Tako je!

Furbo ::

Saj te tudi operirajo lahko brez anestezije, čemu jo potem potrebuješ?

Morda zato, ker to vse skupaj olajša?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IcEk` ::

Če lahko hodiš peš, zakaj rabiš avto? Ker je lažje tak.

Matija82 ::

Manu je izjavil:

Kaj pa, če greš ven na sprehod (ali teč) in nimaš kam dat osebne? Takrat nimam nič pri sebi, razen ključa od doma. To je seveda poleti, ko je vroče.


Potem poveš to policistu in upaš, da te ne bo kaznoval. Lahko pa te, beri zgoraj.

Aha, verjetno misliš " razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno". Pojma nimam, sodna praksa verjetno varira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

St235 ::

Zelo enostavno, ker vpogled v osebni dokument zelo olajša identifikacijo in policistu na licu mesta omogoči, da ugotovi identiteto posameznika. Če tega dokumenta ni se mora poslužit drugačnih postopkov, ki po nepotrebnem podlajšujejo postopek.

Zapret, ker nimaš dokumenta te ne morejo, ker je to prekršek. Lahko pa te pridržijo dokler ne ugotovijo tvoje identitete.

Lahko pa se drugače vprašaš: Kako naj po tvoje policaj hitro in brez nepotrebnega zavlačevanja ugotovi identiteto posameznika? Hitro ugotoviš, daje košček plastike, ki se mu reče osebna izkaznica najmanj invazivna možnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Tilen ::

Manu je izjavil:

Kaj pa, če greš ven na sprehod (ali teč) in nimaš kam dat osebne? Takrat nimam nič pri sebi, razen ključa od doma. To je seveda poleti, ko je vroče.


Zakaj zakon za pohodnike in tekače ne bi veljal?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

stb ::

Evo, pa imamo način, kako na prihajajočem Ljubljanskem maratonu prva mesta zasedejo tekmovalci iz naših policijskih vrst, ne pa neki "neznanci". :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

Matija82 ::

Tilen,

Gandalfar je izjavil:

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...
> 1744. Zakon o osebni izkaznici (ZOIzk-1), Stran 4657.

> 3. člen

(dolžnost in prepovedi)

(1) Osebno izkaznico ali drug uradni identifikacijski dokument, na katerem so navedeni točni osebni podatki, na katerem fotografija izkazuje imetnikovo podobo in ki ni poškodovan oziroma obrabljen, mora imeti državljan pri sebi, razen kadar bi bilo glede na okoliščine to nesmotrno, in ga na zahtevo uradne osebe, ki je po zakonu za to pooblaščena, dati na vpogled za preverjanje istovetnosti.


Ali to pomeni, da tekačem ni treba imeti osebne, ali da ni treba imeti osebne 100m od svojega doma, itd. Kdo ve. Oziroma, ve kdo ?

St235 ::

Ja, točno to je namen tega zapisa. Da ne prideš v absurdno situacijo, kjer bi nekoga sankcionirali, ker je smeti nesel brez denarnice.

Utk ::

St235 je izjavil:


Lahko pa se drugače vprašaš: Kako naj po tvoje policaj hitro in brez nepotrebnega zavlačevanja ugotovi identiteto posameznika?

In zakaj bi moral policaj vedet kako je ime modelu, ki se sprehaja po cesti in se briga zase? A smo v kaki policijski državi al kaj? To je samo v diktaturah. Sej vem da je zakon tak, ampak je butast.

St235 ::

Zato, ker brez tega policaj ne more opravljat svojih nalog. Če je možnost legitimacije merilo za polcijsko državo, potem je najman celotna EU takšna. Tako iz glave ne poznam niti ene države, kjer policija ne bi imela pravice legitimirat posameznika.

Kako točni si ti predstavljaš, da naj policija deluje, če ne sme niti preverit identitete posameznika?
Ali bi bilo boljše da imamo 1000 strani dolg zakon, ki v nulo določa pod kakšnimi okoliščinami, ob kateri uri in v kakšnih barvah gat lahko identificirajo posameznika?

Treba pa seveda ločit med tem, da ima policaj pravico legitimirat nekoga in to, da bi policaj moral legitimirat vsakega. Ravno tako konkreten zakon popolnoma nič ne govori o tem, da lahko policaji legitimirajo vse kar vidijo. Policijska pooblastila so določena z drugimi zakoni/pravilniki. Tako vprašanje ali ima policist pravico legitimirat nekoga, nima nobene veze z tem, da ta nekdo mora imet osebni dokument.

Oziroma drugače, to da ti moraš imet osebni dokument nima nobene veze s tem ali te ima policist pravico legitimirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

St235 ::

Konkretno o ugotavljanju identitete in kdaj se lahko izvaja: http://www.policija.si/index.php/polici...

Matija82 ::

Torej me ne morejo več legitimirati na igrišču po košarki. Vsaj upam !

Kakšen je postopek zavrnitve legitimacije ?

"Gospod policist, menim, da ne izpolnjujem pogojev, ki jih za potrebe legitimacije navaja Zakon o policiji in zato odklanjam vašo prošnjo po identifikacijskem dokumentu".

Ali prej povprašati o razlogu za legitimacijo ?

St235 ::

Torej me ne morejo več legitimirati na igrišču po košarki.

Ker?

Preberi zgornji link. Legitimirajo te lahko kadar so za to podani razlogi. Če je to košarkaško igrišče nima veze. Če stara mama pokliče, da na tistem igrišču prepordajajo drogo, ali če v tistem okolišu iščejo Hasota, ki je ukradel tri šteke čikov je to popolnoma legitimen razlog.

Moja izkušnja (sicer vezana na varnostni pregled) je da, načeloma postopek poteka tako, da ti policista seznaš s tem, da je njegovo ravnanje v nasrpotju z obstoječo zakonodajo in, da nima upravičenega razloga zato, da ugotavlja tvojo identiteto. In, da vljudno prosiš če lahko navede razloge zaradi katerih želi ugotoviti tvojo identiteto.

Vendar pazi, zgolj to, da se ti ne strinjaš ne pomeni še nič. Policist lahko pri svojem (četudi napačnem) stališču ustraja in ugotovi tvojo identiteto. ČE si pri tem ne more pomagat z tvojo pomočjo ima na voljo druge postopke, ti pa lahko dobiš kazen, ker nisi imel ali hotel izročiti osebnega dokumenta.

Imaš pa potem ti vso pravico, da se na izdano kazen pritožiš in vložiš prijavo na policijo zaradi kršitve pooblasti.

To je v "sodobni" "demokratični" državi tudi praktično edini možen način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

destroyer2k ::

Bom še jaz podal komentar.

Oranžno vozniško (staro), lahko zavrnejo zaradi naslova, ker kako boš DOKAZAL, da si ti Jaka Nekdo iz Ljubljanje, dunajske 15? Ker problem je nekdo ima lahko isti ime in priimek, ampak je v resnici čisto drug.

Da se lahko dogaja to pa sem pogledat na strani:
http://www.stat.si/imena.asp

Kombinacija imena in priimka ANA HORVAT se med ženskami pojavlja 146-krat

Sedaj kako lahko na banki ve katera Ana je to bila z staro vozniško?

RejZoR ::

vaiosony je izjavil:

Torej, danes sem hotel na bančnem okencu (NKBM) položiti znesek manjše vsote. Vse lepo in prav, nakar mi reče naj ji pokažem osebni dokument (osebna, vozniška, PL), osebne nisem imel s seboj sem ji pa pokazal dijaško izkaznico ampak jo je zavrnila ! Vglavnem nenormalno se mi zdi da moraš za POLOG pokazati osebno ?!


Kdaj bo folk dojel, da je vse to kazanje dokumentov dejansko zaščita TEBE in tvojega računa. Sam pri transakcijah vedno dam zraven osebno pa če zanjo reče ali pa ne.

Zakaj pa je za polog to tud pomembno? Zato, da ne prihaja do zlorab, kakršnakoli že lahko je v tem primeru. Tud pri nakazilih direktno iz kartice na drug račun recimo moraš vedit številko TRR, ime, priimek in naslov prejemnika nakazila, drugače ti zavrnejo. No, vsaj take so moje izkušnje.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

fireice ::

destroyer2k je izjavil:

Bom še jaz podal komentar.

Oranžno vozniško (staro), lahko zavrnejo zaradi naslova, ker kako boš DOKAZAL, da si ti Jaka Nekdo iz Ljubljanje, dunajske 15? Ker problem je nekdo ima lahko isti ime in priimek, ampak je v resnici čisto drug.

Da se lahko dogaja to pa sem pogledat na strani:
http://www.stat.si/imena.asp

Kombinacija imena in priimka ANA HORVAT se med ženskami pojavlja 146-krat

Sedaj kako lahko na banki ve katera Ana je to bila z staro vozniško?



Datum rojstva?

zavajon ::

fosil je izjavil:

Kako pa te lahko kaznujejo če ne vedo kdo si? :)

Malo off topic, a je takih itak 3/4 postov v tej temi.

Enkrat v prvih letih sedanjega režima mi je zagnjavil policaj, ker sem se s kolesom vozil po enosmerni ulici. Ko sem ga opozoril na to, da po mojem smetnjaki, ki so bili na sredi ulice, predstavljajo večjo nevarnost za promet, kot jaz na kolesu, je odgovoril, da to ni njegova stvar. Ker z odgovorom nisem bil zadovoljen, se nisem hotel identificirati. Na to mi je rekel, da me bodo odpeljali na Povšetovo, jaz pa sem dejal, da bi si želel ogledati tamkajšnje prostore. Nato je prišla marica in so me odpeljali na PP na Trdinovi. Tam so me zaprli v en prostor in mi vzeli denarnico. Čez nekaj časa je prišel en policaj in zmagoslavno izjavil, da so ugotovili, kdo sem. V denarnici sem imel bančno kartico in ker nimam ravno pogostega imena, so po tem ugotovili mojo identiteto. Razložil mi je, kje stanujem, katero šolo imam končano in kje sem zaposlen. Želel je narediti vtis, češ kako oni vse vejo. Od tega je bil točen edino naslov. Nakar so me izpustili in nikoli nisem dobil nobene kazni za ta dogodek.

Seveda se je ta dogodek zgodil v časih, ko še ni bilo obvezno imeti osebne. To je bilo namreč obvezno v Jugoslaviji, nato je novi režim to obvezo ukinil, ker so želeli, da bi bila Slovenija čim bolj podobna zahodnim državam. A ker smo zdaj še bolj svobodni, so očitno to zopet uzakonili in nadgradili s tem, da te ta zločin stane delavsko plačo ;)

Tilen ::

St235 je izjavil:

Ja, točno to je namen tega zapisa. Da ne prideš v absurdno situacijo, kjer bi nekoga sankcionirali, ker je smeti nesel brez denarnice.




Zdaj vem zakaj nekateri objestneži v parku in podobnih krajih, ko jih zalotijo s pijačo ali kakšno drugo vrtno zelenjavo ob absurdni situaciji, takoj začnejo teči. Tako namreč postanejo tekači in se jim ni potrebno identificirati. Policist seveda niti ne teče za njimi, ker ve, da so varni pred zakonom.
/sarkazem
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Tero ::

Meni je malo čudno zakaj se vsi otepate enega koščka plastike ko ima nekaj gramov?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

zavajon ::

Jaz tega koščka plastike ne potrebujem, ker vem, kdo sem ;)

destroyer2k ::

fireice je izjavil:

Datum rojstva?

Torej se nobeden ne more roditi na isti datum? Ali pa nekaj nekaj bol enostavnega greš lepo se preimenovati uradno in vzameš iste podatke, kot nekdo ki je isti dan rojen.

amigo_no1 ::

Emšo oz osebna identifikacijska številka ali davčna številka ?

Zgodovina sprememb…

destroyer2k ::

amigo_no1

Davčna ni napisana na vozniški. Emšo pa tako ne velja na banki (čeprav imajo podatek vašega emšo), to vem ker so me že zavrnili in povedal, da rabijo št. dokumenta a glej ga zlomka stara vozniška ni veljala.

Assass1n ::

Ne vem zakaj takšen jok, imej to malo osebno sabo, pa se ne usajaj na banki, ko te prosi da jo pokažeš, pa je stvar rešena.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so obvezni osebni dokumenti -18? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7727545 (13524) Utk
»

Izdelava osebne izkaznice, če so vsi dokumenti potekli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12226435 (17411) mihapc123
»

Izguba dokumentov

Oddelek: Loža
309626 (8219) St235
»

Vozniška ni veljaven dokument?

Oddelek: Loža
398052 (6005) St235
»

Rusija prihodnje leto z enotnimi osebnimi izkaznicami

Oddelek: Novice / NWO
3510796 (8084) poweroff

Več podobnih tem