» »

Težave z dedovanjem iTunes/Amazon knjižnice

Težave z dedovanjem iTunes/Amazon knjižnice

MarketWatch.com - Zdaj, ko se javnost počasi navaja na hrambo glasbe, knjig, filmov in pravzaprav vsega digitalnega v oblaku, se vedno bolj postavja vprašanje, kako bo z dedovanjem tega premoženja, predvsem pa z razdelitvijo med dediče. Številni uporabniki imajo namreč zavoljo Applove amnestije (matchanja komadov, ki niso bili kupljeni skozi iTunes in so morda/najbrž piratski; isto je nedavno podprl tudi Amazon) v svoji zbirki več 10 tisoč komadov, kar ima znatno kulturno in monetarno vrednost. Obenem povprečen Američan na mesec porabi tam 30 dolarjev za novo glasbo in e-knjige, lastništvo mp3 predvajalnikov in tablic pa nezadržno rase. Včasih je starš lahko svoje knjige in plošče enostavno podaril ali zapustil svojim potomcem; danes na knjigah in ploščah piše, da se to ne sme, elektronske različice pa pestijo ovire v obliki DRM oziroma drugih neprijetnosti.

Pravih rešitev ta hip še ni. Edina zakonodaja na tem področju ureja prevzem računov na socialnih omrežjih oz. popularnih spletnih storitvah, kar npr. Facebook in Google že nekaj časa podpirata. Spletne knjižnice medijskih vsebin še ne. Kupljene vsebine niso zares "kupljene", ampak uporabnik zgolj dobi "dovoljenje za uporabo", ki seveda "ni prenosljivo". Tudi izposoja je možna zgolj izjemoma, npr. na Kindlu, a le če to dovoli založnik in če se ne dogaja preveč pogosto, ker sicer avtorjem dobesedno (ok, v prenesenem pomenu) raznese glave.

Edina praktična možnost ta hip je poznavanje gesla (oziroma zmožnosti za njegovo ponastavitev), prijava, prenos knjižnic na lokalni disk, njihovo izluščenje iz kolekcij, ter nato ročno deljenje vnaprej. To zavoljo dobrega DRM včasih pač ne pride v poštev, npr. ne s Steam računom, čeprav - kar vam ni ušlo tudi na forumu - že obstaja praksa sodišča EU v drugo smer. Zakone bo tako treba še prilagoditi, to pa bo tudi odlična priložnost za ponovni razmislek o ureditvi DRM-ja ali vsaj širših izjem v avtorsko pravico.

15 komentarjev

Bistri007 ::

DRM ... DRM ... DRM ... kar npr. Facebook in Google že nekaj časa podpirata.

Google in Facebook sta pod-pirata?

(če je govor od DRM, potem pričakuješ da bo not tudi "pirat")
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

mtosev ::

važno, da npr Gog.com nima DRMja. bodo prej ali slej sledili tudi drugi
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

RejZoR ::

Hm, v to smer še nisem razmišljal glede dedovanja, ampak Steam in GOG accounta sta kar precej debela in bi bilo fajn, da ju nekdo dobi za mano, ne da se bi nanju kar pozabilo. Sicer vprašanje kako bo s podporo glede vsega gor čez ne vem, 50 let, ampak vseeno zanimiv brejn futr...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

opeter ::

Gog je super, ker lahko vse shraniš na lastne nosilce in jih nekam varno spraviš. Pri STEAM-u pa se lahko (trenutno) obrišeš pod nosom, če bo servis crknil. Sicer Gabe objublja, da bi v tem primeru že nekaj naredili, samo jaz jim nekako ne verjamem. Potem že raje Poljakom.

Drugače pa je: e-knjige, glasba ipd. v oblaku. Zelo dober primer, kako ljudje plačajo za meglo. Le prodati jo moreš.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

JesusChrist ::

opeter je izjavil:

Gog je super, ker lahko vse shraniš na lastne nosilce in jih nekam varno spraviš. Pri STEAM-u pa se lahko (trenutno) obrišeš pod nosom, če bo servis crknil. Sicer Gabe objublja, da bi v tem primeru že nekaj naredili, samo jaz jim nekako ne verjamem. Potem že raje Poljakom.

Drugače pa je: e-knjige, glasba ipd. v oblaku. Zelo dober primer, kako ljudje plačajo za meglo. Le prodati jo moreš.


Lasten oblak in je problem rešen :)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

MIHAc27 ::

Spodaj podpisani MIHAc, rojen enkrat v Ljubljani, pri polni zavesti, zdravem razumu in svobodni volji izjavljam, da naj po moji smrti:

1. Brat prevzame račun na WOW z vsem denarjem in opremo. Prav tako dobi WOT račun z vsemi tanki in denarjem tam. Dobi tudi moj zunanji disk, skrit pod posteljo, kjer se nahaja ves P0rn.

2. Sestra dobi vse quick save od SIMS in Heores of M&M

3. žena pa lahko prevzame Cityville na FB

MIHAc

No šalo na stran. Čeprav upam da bom zapustil kaj več, kot samo par računov in dosežkov v igrah, so nekatere stvari lahko tudi vredne kak dinar, če se prodajo. Sam si ravno ne bi želel nadaljevati igre od nekoga, kak priboljšek (denar oprema, naročnina,...) pa ne bi škodila, pa če dobil kak sorodnik, klan ali znanec.

antonija ::

pri polni zavesti, zdravem razumu
no, mpretiravat pa tud ni treba >:D

Drugace so pa nekatere virtualne dobrine vredne kar nekaj dinarckov. Ze igracke v mmo-jih znajo dosegat stotine in tisoce evrov. Sklepam da bo predlog zaloznikov da vse te stvari po smrti carobno izginijeo in potomci spet pridno placujejo za stvari, ki bi po old school nacinu morale biti ze njihove.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

digitalcek ::

Zelo logično.
Leta ste trolali, da fotografija, glasba, film na spletu niso enaki recimo (fizični) oljni sliki.

Sedaj se oljna slika po obstoječi zakonodaji pač deduje (50, 100, 200, 500 in več let in če jo ukradeš, te zaprejo), spletna vsebina (ja, po interpretaciji nekaterih zgolj ničvredne enke in nule, ki si jih pogosto prilastite brez problema in brez posledic) pa se s smrtjo kupca te vsebine NE DEDUJE.

Torej boste vsebino, kupljeno na spletu - PONOVNO kupili! Če jo boste želeli imeti legalno.
Vsaj nekaj drobiža več za avtorje...

antonija ::

Torej boste vsebino, kupljeno na spletu - PONOVNO kupili!
Al pa pozabili na stare prdce in sli naprej...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

zmaugy ::

digitalcek je izjavil:

Zelo logično.
Leta ste trolali, da fotografija, glasba, film na spletu niso enaki recimo (fizični) oljni sliki.

Sedaj se oljna slika po obstoječi zakonodaji pač deduje (50, 100, 200, 500 in več let in če jo ukradeš, te zaprejo), spletna vsebina (ja, po interpretaciji nekaterih zgolj ničvredne enke in nule, ki si jih pogosto prilastite brez problema in brez posledic) pa se s smrtjo kupca te vsebine NE DEDUJE.

Torej boste vsebino, kupljeno na spletu - PONOVNO kupili! Če jo boste želeli imeti legalno.
Vsaj nekaj drobiža več za avtorje...

Kaj je zdaj? A torej tudi po tvoje kopiranje ni kraja? Odloci se.

cegu ::

Mislim da bo zakon ki bo omogočil rubež Steam acounta prišel prej kot zakon ki bo omogočil dedovanje.

Potem bo pa RS zarubila Half-life in ga prodala na dražbi.

floyd1 ::

Digitalček - če govorimu o DEDOVANJU, je nihče ne bo PONOVNO kupil ;((. Fin. Vege. The end. Kraj. Ni tu več "ponovno".

Tudi mojo zbirko glasbe na CD in DVD nosilcih bodo otroci težko dedovali. So originali (včasih ni bilo "pekačev" ;)), a nekaj malega jih je že šlo v večna lovišča (slaba kvaliteta izdelave, razpadel tisti tanki sloj, kjer je zapis). Če bom živel še nekaj časa (hope so 8-)), bo verjetno veliko mojih CD-jev počasi tam. Tako da je v osnovi skoraj vseeno, fizični nosilci ali Amazon/Itunes, v vsakem primeru je sranje. Sploh crkujejo CD-ji, proizvedeni v začetku njihove ere.

Pa če pustimo to šlamparijo na strani in se malo oddaljim od teme - digitalček, če je vse tako pošteno pri avtorjih in založnikih - jaz sem nekatere albume iz moje (povsem legalno kupljene) zbirke kupil že 3x (LP, CD, SACD), in so me vsakokrat zraven "vžgali" še za avtorske pravice (ki sem jih že prvič plačal). Zakaj? Niti malega popusta, če prineseš nazaj ENAKO plato, kaseto in vzameš CD, SACD? Pa sem vedno poslušal tisto nakladanje, da se glasba (kljub vedno nižjim stroškom izdelave in distribucije nosilcev) ne bo pocenila, ker je itak več kot 2/3 cene v avtorskih pravicah. TO je kraja, ne pa tisto tvoje, ko (večinoma) govoriš o še enem sosedovem mulcu, ki si je včeraj dvajset štiklov dol potegnil. Bi ga dal kar v zapor? Si bil kdaj mlad, snemal na svojega kasetarja glasbo iz radia? Ti je kdo rekel, da si kriminalec? Jaz sem snemal. In potem tisto, kar mi je bilo tam od 14 leta pa do danes res všeč, večino nabavil. Vinil LP, kasneje CD. V trgovini. Kot sem rekel, veliko celo 2x, nekaj malega 3x. Pa ne jokam toliko kot ti jokaš v vsaki taki temi, le povem.

Tisti avtorji, ki ustvarijo kaj res dobrega in kvalitetnega se pa zaradi dedovanja (in kopiranja) verjetno ne sekirajo preveč, tudi s tem zaslužijo več, kot bodo lahko v življenju zapravili. Najbolj pa jamrajo tisti, ki opravičilo za svojo nesposobnost - ustvariti kaj kvalitetnega, iščejo v zgoraj omenjenem sosedovem mulcu. Verjemite, ni on vzrok njihovega neuspeha. Vzrok je v njih samih. Internet (kakršen pač je) je danes dejstvo, noben "digitalček" ne bo tega spremenil. Kdor je sposoben to dejstvo obrniti sebi v prid bo živel dobro (nekateri avtorji so to že dokazali), tisti, ki bo vso energiji vložil v zatiranje tega "škodljivca" pa bo verjetno crknil. As simple as that.

nekikr ::

Včasih znaš bi prav tečen, ampak tole si pa lepo napisal. Skoraj, da mi je solza v oko pritekla :)
+1

floyd1 ::

Mater, zdaj si me pa res v smeh spravil ;). Hvala.

Bistri007 ::

Vprašanje je, kako je pri nakupu pravnih oseb, ki imajo v lasti te digitalne knjižnjice - oziroma, kako je pri združitvah in prevzemih...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Biblos.si - slovenska spletna knjižnica z e-knjigami (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
7628331 (12020) GupeM
»

Microsoft ukinja trgovino e-knjig in kupcem briše vse kupljene knjige

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
277648 (4924)          
»

Razjarjeni avtorji dosegli zaprtje strani za posojanje kindle/nook e-knjig (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12431099 (28507) BaToCarx
»

Prodaja e-knjig strmo navzgor, papirnatih navzdol

Oddelek: Novice / Rezultati
3111093 (9379) web bird
»

Test Sonyjevega bralnika knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
609507 (8315) BigWhale

Več podobnih tem