» »

Foxconn izboljšal delovne pogoje

Foxconn izboljšal delovne pogoje

Slo-Tech - Februarska preiskava največjega pogodbenega proizvajalca strojne opreme na svetu, kitajskega Foxconna, ki jo je izvedel FLA, je obrodila dolgotrajnejše sadove. Ker so v podjetju odkrili hude kršitve delovne zakonodaje in izkoriščanje delavcev, je Foxconn hitro sprejel najnujnejše ukrepe in napovedal trajnejše izboljšanje razmer. Stvari se resnično premikajo na bolje, saj je FLA danes objavil, da sta Foxconn in njegov velik naročnik Apple sprejela pomembne ukrepe za izboljšanje razmer (poročilo).

Ugotovili so, da se je Foxconn zelo potrudil in sprejel ter izvedel 195 ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev, kar so naredili še pred potekom roka, ki jim je bil naložen. Dodatno so izvedli še 89 ukrepov, za katere rok še ni potekel, prihodnje leto pa jih bodo še dodatnih 76. Med glavne spremembe za kitajske delavce štejemo zmanjšanje tedenske urne obveze, in sicer skupaj z nadurami na največ 60 ur tedensko. Foxconn si prizadeva, da bodo čim hitreje ta čas znižali na 40 ur tedensko (koliko predpisuje zakonodaja) in največ devet nadur. Plače so dvignili že marca, saj delavci mnogokrat toliko nadur oddelajo samo zato, da si zagotovijo dostojno plačilo; osnovna plača je prenizka.

Poskrbeli so tudi za uporabo dodatne varnostne opreme in namestitev opreme za izredne situacije, kot so prhe, škropilniki, izpiralniki za oči itd. Delavci bodo odšli na tečaj varnosti pri delu, poleg tega pa bo delovna oprema bolje in redneje vzdrževana, za kar bodo poskrbeli z novim režimom servisov in vzdrževalnih del. S prihodnjim letom bodo delavci prejeli tudi zavarovanje za primer brezposelnosti.

FLA in Apple sta z ukrepi zadovoljna, a opozarjata, da dela še ni konec. Ukrepi, ki jih je Foxconn prihranil za konec, bodo najtežji, svari predsednik FLA Auret van Heerden. Šlo bo za ukrepe, ki bodo korenito posegli v organizacijo dela in atmosfero na delovnem mestu, zato jih bo treba izvesti pazljivo. Kljub razmeram, ki so vsem izboljšavam navzlic za Evropejce nepredstavljive, je Foxconn primer, da se tudi v krutem kitajskem kapitalizmu da doseči spremembe, če je zunanji pritisk dovolj močan. V tem primeru je zato gotovo najzaslužnejši Apple, ki je poklical FLA in Foxconnu skorajda zagrozil, da ne bodo več njihov odjemalec, če pogojev dela ne spravi v red.

17 komentarjev

guest #44 ::

60 ur na teden? Pon-sob po 10 ur. Yikes...no wonder we're fucked!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

filip007 ::

Varstvo pri delu sploh nimajo, mislim halo to pa je sistem.

Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Markoff ::

filip007 je izjavil:

Varstvo pri delu sploh nimajo, mislim halo to pa je sistem.


Ne me hebat. Grozljivo.

1. Prvi tip je proti ženski, ki jo pokaže kot naslednjo, ki pakira, pravzaprav počasen, pa sploh ne dojemam, kaj s prsti počne.
2. Praktično samo z občutkom določi, koliko kart mora zapakirati v škatlico in se praktično sploh ne zmoti, kar se vidi iz tega, da je vsakokrat prva karta joker.
3. Četrti delavec je en mulc, ki gleda kamero in zapakira karte brez, da bi sploh pogledal, kaj počne. Očitno brez napake.

These people are fucking machines! Ne morem verjeti, da takšne funkcije ne opravljajo roboti in ne gre mi iz glave, kakšne poškodbe rok bodo imeli tile ljudje zaradi ponavljajočih se gibov. Glede na hitrost dela bi rekel, da bodo fasali poškodbe pri delu ene 5x hitreje kot povprečen slovenski delavec za tekočim trakom...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Utk ::

Se vidi, da še niste delali v tovarni. To ni nič posebnega in se nauči vsak po enem mesecu. Tudi pri nas se dela na enako butaste načine, res pa je, da niso tako strašne norme in je hitrost odvisna samo od dobre volje delavca. V bistvu se tudi pri nas dela tako hitro, ampak samo zato, da se lahko potem 4 ure gleda v luft, ker si svoje že naredil. Nekateri pa raje 8 ur na izi.
Na Kitajskem pa najbrž tudi 10 ur na polno, če so plačani od zapakiranih komadov, ali pa imajo take norme.

oldguy ::

Utk je izjavil:

Se vidi, da še niste delali v tovarni. To ni nič posebnega in se nauči vsak po enem mesecu. Tudi pri nas se dela na enako butaste načine, res pa je, da niso tako strašne norme in je hitrost odvisna samo od dobre volje delavca. V bistvu se tudi pri nas dela tako hitro, ampak samo zato, da se lahko potem 4 ure gleda v luft, ker si svoje že naredil. Nekateri pa raje 8 ur na izi.
Na Kitajskem pa najbrž tudi 10 ur na polno, če so plačani od zapakiranih komadov, ali pa imajo take norme.


Tako je. Tudi pri nas v določenh poklicih takšna "hitrost" ni nič posebnega. Kdor je kdaj bil v kakšni plastiki ali šiviljstvu, ve, kako neverjetno hitro vse skupaj zgleda za zunanjega opazovalca. Delavec pa po kakem letu vso stvar seveda opravlja nezavedno

Ni hitrost tista, ki jih dela konkurenčne, temveč zares nizki stroški dela.

filip007 ::

Tam delajo na kvantiteto in ne na kvaliteto, zato pa je tako, nizke plače in slabi pogoji. Pa da ne boste mislili, večina dela izgleda tako, tudi vsak kos kruha, ki se ga kupi so ga morali vsaj 2-3 okrog obrniti, ja na roke.

Ste opazili, kako ve koliko kart gre v škatlo8-)
Joker...se vidi da nimate pojma.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

mtosev ::

sem srečen,da ne živim v china
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ales85 ::

Markoff mislim, da ne določi števila kart z občutkom ampak so najbrž razmejene ali z vmesno močnejšo karto ali pa nečim drugim, kar razmeji število kart. Sicer pa... Res hitro :)

koyotee ::

vedno je joker na vrhu, tako ve, kdaj je dosti kart :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

jype ::

Jaz sem pa srečen, da tudi Kitajci v povprečju živijo vedno bolje. Še bolj bom srečen, ko bo standard po vsem svetu višji, kot je zdaj v Evropi.

guest #44 ::

jype je izjavil:

Jaz sem pa srečen, da tudi Kitajci v povprečju živijo vedno bolje. Še bolj bom srečen, ko bo standard po vsem svetu višji, kot je zdaj v Evropi.


Super, ampak preden se bo to zgodilo bo nam padu standard. Za marsikoga bo to zelo težavno.


Mene osebno ne bi motilo, če:

-Je stopnja kriminalitete še vedno nizka
-Ni zmanjšanja pravne države

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

Dr_M ::

No evo, s temi ukrepu pri Foxconnu, bodo delovni pogoji pri njih boljsi, kot v vecini nasih firm.

nekikr ::

No ja, pretiravat pa ni treba. So še vedno precej za našim povprečjem. Je pa lepo videti, da se premikajo.

Dr_M ::

nekikr je izjavil:

No ja, pretiravat pa ni treba. So še vedno precej za našim povprečjem. Je pa lepo videti, da se premikajo.



Nic ne pretiravam. Pojdi npr. h Akrapovicu pogledat, pa ti bo jasno, o cem govorim.

nekikr ::

Kaj zdaj, govoriš in primerjaš povprečje ali boš primerjal dva specifična slovenska delavca z nekaj specifičnimi kitajskimi, da ti bo bolj ustrezalo? Get your shit straight.

Dr_M ::

Za nepismene.
Govoril sem za Foxconn, ne za kitajsko povprecje.

PaX_MaN ::

Foxconn si primerjal z "vecin[o] nasih firm", nato pa kar usekal z Akrapovičem.
No, jaz bom pa rekel da so Foxconnovi delavci v primerjavi z zaposlenimi v Zemanti skoraj sužnji in da fejst nakladaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple preiskuje nove smrti v Foxconnu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7718412 (14807) Mr.B
»

Prisilna praksa na proizvodnih linijah za iPhone 5 v Foxconnu

Oddelek: Novice / NWO
4115535 (12746) antonija
»

FLA: Foxconn hudo krši pravice delavcev, ukrepi do julija 2013

Oddelek: Novice / Ostale najave
276764 (5290) Alexius Heristalski
»

FLA našla kopico nepravilnosti v Foxconnu, trenutna plača okrog 250 evrov mesečno

Oddelek: Novice / NWO
3212857 (10583) SuperVeloce
»

FLA začenja največjo preiskavo tovarn Applovih dobaviteljev na Kitajskem

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
2811021 (9194) BigWhale

Več podobnih tem