» »

Zadržanje osebe

Zadržanje osebe

«
1
2 3

matko2 ::

kdaj lahko občan zadrži osebo do prihoda policije? mogoče kdo ve, kateri zakon in člen to ureja? lp
  • spremenil: Mavrik ()

Martin Krpan ::

To bi pa moral preveriti ti."civilne aretacije".
Vsekakor v primeru težjih kriminalnih dejanj.

Zheegec ::

Kolikor vem v primeru, da ga zalotiš pri kaznivem dejanju. Samo tudi, če ubije človeka in ga ti malo premočno primeš (recimo zviješ zapestje, kar se zaceli v enem tednu) te lahko zelo lepo iztoži za lepe denarce. Če pa malo popizdiš pa tole

amigo_no1 ::

ALIEn3001
dnevnik članek->
Slovenska sodišča at its best ;((.

Zheegec ::

Ma Slo sodišča so kar OK, samo veze in poznanstva moraš imeti :) Drugače je big fail, drugi podkupit ne moreš če ne poznaš koga, ki je "posrednik".

Tako da, ko nekoga pridržiš kot občan moraš biti res previden. že modrice so lahko "prekomerna uporaba sile" in izgubiš vsaj par k€.

gendale ::

Zheegec je izjavil:

Kolikor vem v primeru, da ga zalotiš pri kaznivem dejanju. Samo tudi, če ubije človeka in ga ti malo premočno primeš (recimo zviješ zapestje, kar se zaceli v enem tednu) te lahko zelo lepo iztoži za lepe denarce. Če pa malo popizdiš pa tole

sramota za državo
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

jype ::

Dobrega odvetnika potrebuješ, sodišče nima kakšne resne izbire pri tem kako sodi.

black ice ::

Hja, potem je (edina) logična izbira Čeferin & co. Kaj pa, če že zastopa kriminalca? Potem si pa nasrkal. :)

Zheegec ::

black ice je izjavil:

Hja, potem je (edina) logična izbira Čeferin & co. Kaj pa, če že zastopa kriminalca? Potem si pa nasrkal. :)

Odvisno od tega, kakšne veze imaš. Najbolje je, če lahko zadevo spraviš v "predal za zastaranje". Samo potem moraš upati, da druga stran tudi ne pozna sodnika, ki da zadevo vseeno dalje... Poznam osebno en takšen primer, sem se smejal še cel teden. Samo vseeno na koncu toženi ni imel "uradnega" premoženja, čeprav ima BMW 3-ko letnik 2008 in pa tovornjak :) Ampak je zadeva vsaj do konca prišla.

jype ::

black ice> Hja, potem je (edina) logična izbira Čeferin & co. Kaj pa, če že zastopa kriminalca? Potem si pa nasrkal. :)

Čeferin ne dela nikakršnih čudežev. Dobrih odvetnikov ni malo, seveda jih pa tudi ni na pretek.

black ice ::

Njegovo družbo sem samo izpostavil, ker so širši javnosti znani kot 'the company' kar se tega posla tiče. Imaš pa prav, ne dela nobenih čudežev (kar je dokazal tudi en izgubljen banalen sodni primer iz mojih krajev).
Tole je že offtopic, zato bom kar odnehal, preden me moderator useka po prstih z moderatorsko paličico.

#000000 ::

Kok se spomnim je v ZKP pisalo, da lahko vsak občan pridrži do prihoda policije storilca kaz. dejanja, zdej za kakšne kaz. dejanja pa neb vedu na pamet.

pi pawr ::

Moj namen ni bil sprožiti obujanja spominov o požigalcu, pa vendar, a bi pogumna Velenjčana lahko naredila kako drugače?

Zgodovina sprememb…

terryww ::

@alien
V dolgotrajni pravdi je Kliner s slikami in dokumentacijo dokazoval, da Topolovec še zmeraj leti z zmajem in se ukvarja z balonarstvom, leta 2004 se je celo udeležil potapljaškega tečaja. A sodišče teh dokazov ni upoštevalo in je pravdo naslonilo na izvedensko mnenje izvedenke psihiatrinje Martine Žmuc Tomori

lol :D
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Looooooka ::

Prav mu je.Kaj pa govori resnico. Moral bi ga nalomit kot psa in it takoj za tem na policijo in prvi prijavit napad. Potem se pa lepo drzat zgodbe kot se pijanec drzi plota. Pa da vidim sodnika, ki si bo upal razsoditi v prid pedofilu.

St235 ::

#000000 je izjavil:

Kok se spomnim je v ZKP pisalo, da lahko vsak občan pridrži do prihoda policije storilca kaz. dejanja, zdej za kakšne kaz. dejanja pa neb vedu na pamet.


kaznjiva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti. Seveda pridržanje storilca ni enako osebnem obračunu oškodovanca s povzročiteljem.

francek1 ::

Državljani lahko pridržijo storilca dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. Mislim, da je tale definicija najbolj točna.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mehmed ::

Ce ste v dvomu kaj se preganja po uradni dolznosti; kraja kolesa se na predlog, tako da take je treba pustiti. ;)
Po drugi strani ste pa verjetno vsi videli tistega pozigalca, ki je zasvical ful. Dva tipa ga hoceta oropat, ko nima drugega kot bencin, ga pridrzita. In je vse lepo in prav.

St235 ::

francek1 je izjavil:

Državljani lahko pridržijo storilca dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti. Mislim, da je tale definicija najbolj točna.


Ne vsa dejanja, samo kaznjiva dejanja.

AndrejS ::

V naši kurčevi državi še te nazadnje obtožijo ugrabitve če zadržiš osebo !

St235 ::

Res kurčeva država, kjer se ne sme ljudi kar tako počes malo zadržat.

para! ::

V naši kurčevi državi še te nazadnje obtožijo ugrabitve če zadržiš osebo !

Seveda, zakaj pa misliš, da imaš kogarkoli pravico zadrževati?

Pravilno je tudi, da je "civilni arest" strogo določen in reguliran: se pravi, pripravi keš za odškodnino, ko se ti bo zazdelo, da lahko "nepridiprave" mal po domače naučiš reda.

Da ne omenjam, da krivdo določa sodišče in je nekdo, ki ga je državljan pridržal kot kriminalca, popolnoma nedolžen, četudi je arestor prepričan drugače.

lp
Death before dishonor!

AndrejS ::

Povej kje si doma, pridem do tebe , ti razbijem avto , vsa okna na hiši, vržem molotovko v hišo in na avto in se ti smejim v faco, nato pa odidem..., ker me nimaš pravice zadržati....

gendale ::

AndrejS je izjavil:

Povej kje si doma, pridem do tebe , ti razbijem avto , vsa okna na hiši, vržem molotovko v hišo in na avto in se ti smejim v faco, nato pa odidem..., ker me nimaš pravice zadržati....

najdejo te mrtvega v jarku čez par dni

nesreče se dogajajo
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

St235 ::

AndrejS je izjavil:

Povej kje si doma, pridem do tebe , ti razbijem avto , vsa okna na hiši, vržem molotovko v hišo in na avto in se ti smejim v faco, nato pa odidem..., ker me nimaš pravice zadržati....


Vso pravico ti imam preprečit napad name in na mojo lastnino. Kakor te imam pravico tožit za vso škodo, ki mi jo povzročiš do takrat. Imam te tudi pravico pridržat do prihoda policije. Enako kot imaš ti pravico mene tožit, če bom s tem ko sem te pridržal prekršil zakon oziroma te poškodoval. Sorazmernost pa take malenkosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejS ::

Se vidi , da še nisi imel opravka z našim gnilim sodstvom.

St235 ::

ROFL, ti pa si z policijo in sodstvom mel opravit samo in le kar si prebral v časopisu.

D3m ::

AndrejS je izjavil:

Se vidi , da še nisi imel opravka z našim gnilim sodstvom.


Jaz sem ga imel, in mi je žal. Magar bi ga za bajto zvlekel in "fajst prefukal", ko dunajske zrezke.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

St235 ::

S čim pa si je dotični posameznik prislužil takšno obdelavo?

Zheegec ::

D3m je izjavil:

AndrejS je izjavil:

Se vidi , da še nisi imel opravka z našim gnilim sodstvom.


Jaz sem ga imel, in mi je žal. Magar bi ga za bajto zvlekel in "fajst prefukal", ko dunajske zrezke.

Ja jaz sem na istem. Tip je oropal invalida na invalidskem vozičku, ko je bil še na rehabilitaciji po nesreči v Soči. Gre se za nekje 5k€. Sodišče ga je obsodilo, dobil je "3 mesece pogojno" in pa plačilo 8k€ oškodovancu. Nima lastnine, nima službe, tako da mu ni nič za vzeti. Naokoli se pa vozi z BMW 3-ko, ki jo je pred začetkom postopka prepisal na nekega sorodnika. Na črno vozi svoj tovornjak in dobiva plačo na črno. Policaji so za to izvedeli in ne naredijo nič. Če bi ga že na začetku s kijem malo "potipali", bi bil problem že zdavnaj rešen.

BlaY0 ::

A ni tako da rubežnik lahko zarubi tudi premičnine, ki so trenutno (samo) v posesti rubljenca?

Zanimivo je namreč, da imaš primere z obeh strani... torej da modelu ne morejo nič zarubit čeprav ima, na drugi strani pa spet drugemu modelu zarubijo stvari, ki sploh niso njegove.

Ziga Dolhar ::

AndrejS je izjavil:

Povej kje si doma, pridem do tebe , ti razbijem avto , vsa okna na hiši, vržem molotovko v hišo in na avto in se ti smejim v faco, nato pa odidem..., ker me nimaš pravice zadržati....


Seveda te ima.

matko2 je izjavil:

kdaj lahko občan zadrži osebo do prihoda policije? mogoče kdo ve, kateri zakon in člen to ureja? lp


160. člen Zakona o kazenskem postopku.

Tistemu, ki je zasačen pri kaznivem dejanju, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, sme vsakdo vzeti prostost. Nato ga mora takoj izročiti preiskovalnemu sodniku ali policiji, če tega ne more storiti, pa takoj obvestiti nekoga od teh organov. Policija ravna po določbah 157. člena tega zakona.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Mehmed ::

Kaj se pa zgodi ce se ustejes? Ce precenis recimo pa pridrzis nekoga za prekrsek?

MadMicka ::

Če je dobil tako veliko odškodnino, jo je moral res močno fasat oz. je utrpel hude posledice! Pač človek je pretiraval. Mar bi ga parkrat klofnil in poklical policijo, pa bi blo. Tko pa ni druge, kot da plača za tisto, kar je naredu. Enako velja za oba.

Mehmed, odvisno od okoliščin. Če je nedko npr. prevozil rdečo luč, pa si ga ustavil, zvezal in poklical policijo, to ni glih ok. Povej primer, pa bomo vidl :)

p.s.: "kaznivo" in ne "kaznjivo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

AndrejS ::

@Ziga Dolhar :

In kako boš nekoga zadržal , brez da boš kršil kakšen zakon. Boš mu rekel tu sedi in čakaj ?

BlueRunner ::

AndrejS je izjavil:

@Ziga Dolhar :

In kako boš nekoga zadržal , brez da boš kršil kakšen zakon. Boš mu rekel tu sedi in čakaj ?

Jaz sem potem, ko sem slucajno naletel na tatu, ki je kradel po pisarnah (se leta nazaj), zaklenil izhod iz podjetja, takoj poklical Policijo, ki je tudi prakticno takoj prispela in ga "prevzela".

Imel sem to sreco, da se je revez takoj sprijaznil s svojo usodo in ni delal tezav. Ce bi jih, bi ga poskusal zamotiti ali zadrzati s kaksnim preprekanjem, ce pa to ne bi uspelo (fizicen obracun s taksnim je vsaj zame out of question) pa bi vrata pac odklenil in ga pustil oditi, Policiji pa bi ob prihodu pomagal kar cim bolje pomagati, da ga ujamejo.

Varnostnikov, ki bi morda imeli kaksna sirsa pooblastila takrat v tistih prostorih pac nismo imeli.

Mehmed ::

Najbolj vsakdanji primer, nekdo krade kolo. Preganja se na predlog, se pravi ga nimas kaj pridrzati. Kaj se zgodi, ce ga vseeno?

St235 ::

Odvisno od tega kaj storiš. Predvsem pa se tatvina lahko preganja tudi po uradni dolžnosti.

Konkretno pa zelo zelo odvisno od tega kaj bi se pravzaprav zgodilo.

Če ropar takoj, ko te vidi preprosto pobegne in je poskušal ukrast stvar manjše vrednosti potem, da ne smeš zadržat. Razlog za to je zelo enostaven. Šlo je za mnjšo kršitev in bi tvoj poseg pomenil nesorazmeren ukrep zoper storilca. Aja, kot tatvina stvari manjše vrednosti se šteje 1/2 povprečne plače.

V kolikor pa gre za krajo veje vrednosti, oziroma ti storilec grozi pa seveda govorimo o kaznivem dejanju, ki se preganja po uradni dolžnosti, ker potem ne gre več za tatvino male vrednosti.

Kaj konkretno bi se ti zgodilo, če bi neupravičeno zadržal storilca pa je v veliki meri odvisno od metod, ki bi jih uporabil.

V osnovi kršiš:
Protipraven odvzem prostosti

143. člen

(1) Kdor koga protipravno zapre, ima zaprtega ali mu kako drugače omeji svobodo gibanja, se kaznuje z zaporom do enega leta.

(2) Če stori dejanje iz prejšnjega odstavka uradna oseba z zlorabo svojega položaja ali svojih pravic, se kaznuje z zaporom do treh let.

(3) Poskus dejanja iz prvega odstavka tega člena je kazniv.

(4) Kdor komu protipravno odvzame prostost za več kot teden dni ali če to stori na grozovit način, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let.


Če pa ga zraven še poškoduješ pa so to dodatne kršitve.

Drugače pa je odgovornost v takem primeru tudi civilne narave in te oškodovana oseba lahko civilno toži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mehmed ::

Sej to vse stekam, zanima me ce je kaj iz prakse.
Recimo da kradem nicvredno kolo, da ne bo dileme a je po uradni dolznosti.
En obcan me skusa pridrzati. Prime, pritisne ob tla, pac nekaj brez poskodb zaenkrat.
Da bi se lahko resil, uporabim nekaj sile. Enkrat po gobcu recimo, da popusti prijem, nic pretiranega.

Zdej upostevajoc da on nima pooblastila mene pridrzat je on v prekrsku, jaz sem pa uporabil silobran. Imam prav ali sem kaj spregledal?

Ziga Dolhar ::

AndrejS je izjavil:

@Ziga Dolhar :

In kako boš nekoga zadržal , brez da boš kršil kakšen zakon. Boš mu rekel tu sedi in čakaj ?


Jest osebno, s svojo fiziognomijo, malo težje. Ob priložnosti, recimo, bi ga lahko zaklenil. Če bi šlo za kaj švohnejšega od mene, bi ga probal zadržati s prijemom.

Mehmed je izjavil:

Najbolj vsakdanji primer, nekdo krade kolo. Preganja se na predlog, se pravi ga nimas kaj pridrzati. Kaj se zgodi, ce ga vseeno?


Dejanja, za katere se za pregon zahteva "predlog", so še vedno uradno pregonljiva. (Nasprotje so tista, ki so pregonljiva na "zasebno tožbo" - tega ne mešat z uradnim pregonom na predlog!)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Mehmed je izjavil:

Sej to vse stekam, zanima me ce je kaj iz prakse.
Recimo da kradem nicvredno kolo, da ne bo dileme a je po uradni dolznosti.
En obcan me skusa pridrzati. Prime, pritisne ob tla, pac nekaj brez poskodb zaenkrat.
Da bi se lahko resil, uporabim nekaj sile. Enkrat po gobcu recimo, da popusti prijem, nic pretiranega.

Zdej upostevajoc da on nima pooblastila mene pridrzat je on v prekrsku, jaz sem pa uporabil silobran. Imam prav ali sem kaj spregledal?


No, še konkreten odgovor na konkretno vprašanje.

Ker je tudi kraja "ničvrednega kolesa" tatvina in gre za uradno pregonljivo dejanje (po predlogu oškodovanca!), in ti taga tatu začopatiš in pripreš, mu s tem "odvzameš prostost" in izpolneš zakonske znake protipravnega odvzema prostosti.

Vendar, ker ti to dovoljuje zakon, to izključuje protipravnost tvojega dejanja. (Enako če bi šlo za jypetov bicikl.) Tako kot jo izključujeta silobran in skrajna sila.

Če se bo hudič mali upiral in te, ko ga boš držal, fino "na gobec", bo tudi sam izpolnil znake kaznivega dejanja (npr. lahke telesne poškodbe), vendar se, ker tvoj "napad" ni protipraven, ne bo mogel [pravno] sklicevati na "silobran". Bo fasal kazen.
https://dolhar.si/

St235 ::

Mehmed je izjavil:

Sej to vse stekam, zanima me ce je kaj iz prakse.
Recimo da kradem nicvredno kolo, da ne bo dileme a je po uradni dolznosti.
En obcan me skusa pridrzati. Prime, pritisne ob tla, pac nekaj brez poskodb zaenkrat.
Da bi se lahko resil, uporabim nekaj sile. Enkrat po gobcu recimo, da popusti prijem, nic pretiranega.

Zdej upostevajoc da on nima pooblastila mene pridrzat je on v prekrsku, jaz sem pa uporabil silobran. Imam prav ali sem kaj spregledal?


Tisto sekoundo , ko si se ti začel upirat in si ga udaril ne moremo več govorit o tatvini male vrednosti ampak gre za ROPARSKI TATVINO.

vidim, da me je žiga že popravil:

Tudi tista dejanja,kjer piše, da se preganja na predlog, spadajo med kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti.

Po uradni dolžnosti se preganjajo vsa razen tista kjer piše, da se pregon začne na zasebno tožbo. (to so predvsem razne žalitve, obrekovanja itd.)

V primeru tatvine je zasebna tožba pogoj za začetek pregona edino znotraj ožjih družinskih članov. Tako bi v tvojem primeru bil neupravičen odvzem prostosi v primeru, da kradeš kolo od svojega sina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mehmed ::

Stekam, zasebna tozba/pregon na predlog nesporazum. Vse ostalo normalno nima smisla vec.

Ne vem pa ce se kar tako zlahka prekvalificira v roparsko tatvino. Silo si uporabil da bi pobegnil, ne da bi pobegnil s kolesom.

St235 ::

Izvajal si rop. Ko so ti ga poskusili preprečit si uporabil silo. Zelo hitro lahko zadeva postane roparska tatvina. Seveda pa je vse odvisno od primera do primera. V primeru KD je spekter sankcioniranja namenoma zelo široko postavljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mehmed ::

V bistvu izvajas tatvino, ki postane roparska, ko si zaloten. Ampak le ce uporabis silo, da bi obdrzal stvar. Ce uporabis silo samo da pobegnes pa ne vem kam pade. ;)

St235 ::

Odvisno, če pobgneš s kolesom:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mehmed ::

Uf sele zdej sem se spomnil zakaj sem zacel razmisljati o tem.
Ce vidis koga krasti kolo, se ga splaca neuspesno pridrzati. Mu kazen takoj poskoci za par let iz navadne tatvine :D

St235 ::

Najboljš, da pol ko že pobegne še parkrat z glavo ob zid udariš :)

Yohan del Sud ::

Hja, kaj pa če ga pridržiš in se ti potem izvije iz prijema, sam pa si pri tem njegovem manevru nerodno zlomiš roko (čisto možen scenarij)? Pa recimo, če si vrhunski violinst in ne moreš več špilat pol. A ga lahko tožiš ža 4 mio dolarjev (zanalašč ne eurov, ker nismo amerika)? A lahko tožiš koga drugega? Ali rečeš, ah jebatga, saj znam še orglice špilat.
www.strancar.com

Mehmed ::

Bumpam tole ker me zanima vase mnenje.
Prej sem gledal tadrugi clip na http://www.24ur.com/novice/crna-kronika...
in kolikor razumem, so pridrzali nekoga, ker je pobiral tablico s tal.
Kako kaznivo dejanje je sploh pobiranje tablic s tal, da upravici odvzem prostosti? Ker prepoznal ga nihce ni kot voznika ali kaj drugega, enostavno so mu mimoidoci odvzeli prostost, ker je nekdo zacvilil, da pobira tablico s tal. Pustimo to, ce se izkaze kriv kasneje, v tistem trenutku je to cist irelevantno.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

izgubljen mobi

Oddelek: Mobilne tehnologije
276001 (5018) toplakd
»

Podatki, ki jih lahko izberemo iz IP uporabnika

Oddelek: Omrežja in internet
312014 (1457) umetnic
»

[pravni nasvet] Ali lahko zadržim osebo... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11210866 (8681) hruske
»

Mestni redar te bo lahko pretipal..??!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609616 (8132) Matev

Več podobnih tem