» »

Mikro plinska kogeneracija - izkušnje

Mikro plinska kogeneracija - izkušnje

Barbarpapa2 ::

Pozdravljeni

V doglednem času bom "prešaltal" pri kurjavi na zemeljski plin. Razmišljal sem, da bi mogoče bilo smiselno namesto plinskega kotla postaviti plinski motor z notranjim zgorevanjem, ki bi poganjal generator. Motor bi bil vodno hlajen in ta voda bi grela hišo, hkrati bi pa tudi generiral elektriko. Slednjo bi, ko bi imel presežek, "filal" v omrežje, ko pa se ne bi grel, bi pa elektriko vlekel iz omrežja.

Malo sem gledal po netu in vidim, da se takšna "kogeneracijska postrojenja" na nivoju nekaj KW že dajo kupiti, samo so še svinjsko draga (prvi pregled pravi da tam med 15.000€ in 20.000€).

Me zanima, če kdo kaj takšnega že ima? Kakšne so izkušnje in kašni so dogovori z distributerji el. energije?

Pa lep pozdrav

Jože

msjr ::

Zanimivo tole, po pravici povedano, tega nisem poznal, bemti, pa na plin se ogrevam že 15 let. No, sem s pomočjo gugelj translate-a, prečital tole (vir iz katerega je prepisoval tisti, ki je pisal članek za zrmk): http://www.ihr-bhkw-berater.de/bhkw-ueb...

Kar se tiče odkupa elektrike pa: http://www.borzen.si/si/cp/SitePages/3_...

In me je prijelo, da bi pri naslednji obnovi kar vgradil tole.

guest #44 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdravljeni

V doglednem času bom "prešaltal" pri kurjavi na zemeljski plin. Razmišljal sem, da bi mogoče bilo smiselno namesto plinskega kotla postaviti plinski motor z notranjim zgorevanjem, ki bi poganjal generator. Motor bi bil vodno hlajen in ta voda bi grela hišo, hkrati bi pa tudi generiral elektriko. Slednjo bi, ko bi imel presežek, "filal" v omrežje, ko pa se ne bi grel, bi pa elektriko vlekel iz omrežja.

Malo sem gledal po netu in vidim, da se takšna "kogeneracijska postrojenja" na nivoju nekaj KW že dajo kupiti, samo so še svinjsko draga (prvi pregled pravi da tam med 15.000€ in 20.000€).

Me zanima, če kdo kaj takšnega že ima? Kakšne so izkušnje in kašni so dogovori z distributerji el. energije?

Pa lep pozdrav

Jože



Ne vem zakaj ampak imam občutek, da so današnji motorji preučinkoviti za namen ogrevanja hiše.

Okapi ::

Zato pa še elektriko zraven delajo, ane?

O.

guest #44 ::

Okapi je izjavil:

Zato pa še elektriko zraven delajo, ane?

O.


Morda jo preveč ;)

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Najprej se ti, msjr, zahvaljujem za link. Sem preko njega prišel do nekaterih proizvajalcev, za katere še nisem vedel.

Mali plinski motorji so pri izkoristkih nekje okoli 35%, ali pa še to ne. Recimo, da tretjino toplote predelajo v mehansko delo, kakšen procent pa še el. generator popapa. Bi rekel, da dve tretjini energije v obliki toplote ni tako malo. Je pa veliko teh mikro kogeneracij izdelanih tako, da je pridobivanje toplotne energije primarna funkcija, pretvorba toplote v el. energijo pa se izvaja s stirlingovimi motorji, ki imajo slabši izkoristek.

V vsakem primeru je zadeva vsaj vredna opazovanja in premisleka, pa še kakššne kalkulacije, ali se zadeva splača....

LP

Jože

guest #44 ::

Zanimiva je, vendar je vsekakor potrebna mal premisleka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15960121 (29570) konspirator
»

motor na prašno eksplozijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8023175 (20673) msjr
»

Električni avto z najhitrejšim pospeškom na svetu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
18328051 (25570) vorantz
»

generator za veterno elektrarno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
175776 (5338) Azrael
»

ideja, diesel agregat... (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7911366 (9842) Brane2

Več podobnih tem