The New York Times - Amazon se je takoj po tožbi, ki jo je pravosodno ministrstvo in 16 zveznih držav vložilo proti Applu in založnikom Penguin in Macmillan, znašel v nepričakovano dobrem položaju. Medtem ko ga je v e-črkarski pravdi Apple domala izsiljeval, ko je v svoji e-trgovini uveljavil agencijski način prodaje (to pomeni, da ceno določi založnik in ne prodajalec) in hkrati od vseh založnikov zahteval, da nikjer ne nudijo e-knjig ceneje (zaradi česar je mnogo založnikov zapustilo Amazon, saj bi ta njihove knjige prodajal ceneje), so vloge sedaj zamenjane. Žezlo drži Amazon.
Amazon je včeraj takoj po objavi tožbe javno razglasil, da bodo znižali cene e-knjig. Cene nekaterih najbolj priljubljenih naslovov naj bi upadle s 15 dolarjev na deset ali celo manj. Čeprav je zgodba na prvi pogled za končne kupce izrazito pozitivna, poznavalci svarijo pred dolgoročnimi posledicami. Amazon namreč že sedaj obvladuje 60 odstotkov trga, nedavna tožba pa grozi, da bo razbila konkurenco v prafaktorje.
Da bi povečal Kindlov tržni delež, si Amazon lahko privošči prodajo e-knjig z izgubo, saj knjige nakupuje na debelo, Apple pa zaradi agencijskega modela pač ne. Ko si Kindle nabere zadosten tržni delež, lahko Amazon začne pogoje uporabe prikrojevati sebi v prid. A po drugi strani Apple eksplicitno zahteva, da drugod iste knjige niso cenejše, zaradi česar so cene takoj po splavitvi iPada povsod poskočile.
Pomisleke pa zbuja tudi povečevanje razlike v ceni med e-knjigami in fizičnimi knjigami. Če se bodo e-knjige zaradi Amazonove odločitve dodatno pocenile, kar kupci pozdravljajo in je kratkoročno pohvalno, se bodo pred velikimi težavami znašli manjši založniki in predvsem prodajalci papirnatih knjig. Bojijo se, da bo celotni sistem od tiskarn, založnikov in knjigarn na pragu izumrtja. Vse je seveda odvisno od razpleta tožbe in Amazonovih nadaljnjih potez. Vojna še zdaleč ni končana.
Malo je nerodno zapisano. Kupuje jih na debelo, kar pomeni nizjo ceno in posledicno bi ob enaki konkurenca prodajala z izgubo. Po moje je to misljeno, namrec glede na to, da dobis tiskane knjige ceneje od elektronske verzije, ne more biti res izguba, dokler so se vedno drazje od tiskanih.
Sicer pa bom nekaj casa se vztrajal na tiskanih knjigah, sedaj so tako poceni, da niti ne razmisljam o nakupu cesa drazjega (nazadnje sem dal za 3 nove knjige 8 funtov, ceprav je priporocena cena za eno toliko).
Tiskarne in knjigarne bodo počasi v vsakem primeru izumrle. Da pa nima prodajalec pravice določati cene, pa je nekaj popolnoma norega. Dogovarjanje o cenah kaznujejo povsod v razvitem svetu.
Amazon dela tako, da DOLOČENE knjige prodaja z izgubo. Gre za tiste najbolj uspešne, blockbusterje jim rečejo, z tem si dela reklamo.
Torej Amazon si vzame provizijo, če tko na približno rečemo od -20%(dela izgubo) do +20%(dobiček), odvisno od posamezne knjige.
Apple pa če bi hotel cenovno dejansko konkurirati Amazonu bi moral namesto 30% provizije pobrati kakih 10%, al kokrkol je pač povprečna provizija, ki si jo Amazon prisvoji. Beri - bo konkurenca čisto lepo delovala. Sploh pa dvomim da ima Amazon samo 10% povprečne provizije, saj mora vendar pokriti izgube z prodajo bralnikov.
Ja, vprašajmo se tako, je dobro da crknejo potrošne knjige na kilograme? Da, to je izguba resorsev in metanje papirja skozi okno.
Bodo izumrle tudi dražje manjšeserijske knjige, pa reči za arhivske namene? Ne. Dobra knjiga lhako preživi tisočletja. Slaba bo za v smeti po par letih. Slabe knjige naj se kar premaknejo v elektronsko domeno. Bolj praktično in bolj eko. CENEJE za vse vpletene.
Ja, vprašajmo se tako, je dobro da crknejo potrošne knjige na kilograme? Da, to je izguba resorsev in metanje papirja skozi okno.
Bodo izumrle tudi dražje manjšeserijske knjige, pa reči za arhivske namene? Ne. Dobra knjiga lhako preživi tisočletja. Slaba bo za v smeti po par letih. Slabe knjige naj se kar premaknejo v elektronsko domeno. Bolj praktično in bolj eko. CENEJE za vse vpletene.
Kje te lahko predlagam za komisarja, ki bo odločal katere so dobre in katere slabe knjige?
Lakotnik29 na delujočem trgu se pač nekaj ne dela samo zato, da se umetno vzdržuje delovna mesta oziroma karkoli drugega. To preveč stane. Za primer pa lahko pogledaš Muro ali kaj podobnega.
Razen za tiste, ki živjo od potrošnih knjig in založbe.
Proizvajalci pisalnih strojev so tud mogl zamenjat panogo... pa se marsikdo pred njimi. Shit happens, pa napredek naredi stare tehnologije obsolete. Adapt or die.
Kje te lahko predlagam za komisarja, ki bo odločal katere so dobre in katere slabe knjige?
Za "dobre" knjige bo povprasevanje po tiskanih izdajah. To bojo take knjige ki jih ljudje hocejop imet doma kot papirnate knjige. Razni faksimili in ponatisi in podobno, pac zbirateljski fetis. Za nov ljubezenski roman ali pa vojni triler ki ga enkrat preberes potem pa vrzes stran (ali v najboljsem primeru das naprej nekomu za prebrat) je pa vseeno ce obstaja v el. obliki, in ne razmetavamo resursov s tonami papirja.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
Morda pa je čas, da družba napreduje na naslednjo raven, ker je praktično že vse napisano (večkrat)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Kindle Books: "Sell globally. Publish books written in English, German, French, Spanish, Portuguese and Italian and specify pricing in US Dollars, Pounds Sterling, or Euros."
Kako prodajaš dalje bite na računalniku (bralniku e-knjig)? Če kdo želi to knjigo, gre k avtorju oz. njegovi založbi in jo kupi. Ko bodo cene padle ustrezno manjšim stroškom, ki jih s seboj prinaša enostavnejša in cenejša distribucija e-knjig, potem boš dobro knjigo brez težav plačal na 'izviru' ali pa bomo dobili elektronske knjižnice za katere bomo plačevali pavšalno, tako kot za kabelsko TV npr.
Verjetno te zanima kako pride do tega da ti nek zaloznik odkupi knjigo. Vem da je Mazzini napisal nekaj na to temo (primerjava med domacimi in tujimi revizorji in uredniki se mi zdi), ampak se ne spomnim naslova prispevka. Kakorkolize, good luck with that one
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.