» »

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse

Slo-Tech - Canonical je razgrnil prvo beta različico prihajajoče revizije operacijskega sistema Ubuntu, 12.04 ali "Precise pangolin". Luskavec bo zanimiv predvsem kot prva LTS (long-term support) različica z uporabniškim vmesnikom Unity.

In prav Unity je deležen največjih sprememb. Vklopljen je januarja najavljen prenovljeni menijski sistem HUD (head-up display), ki namesto klikanja po menijih ponuja kontekstno osveščen iskalnik (vezano na tipko ALT). Heise sicer poroča, da uporabniška izkušnja še ni najbolj izpiljena, so pa zato stari meniji še vedno dosegljivi. Dalje, Unity 2D, tj. v QT-ju izdelana imitacija Unity-ja za starejše računalnike, zdaj izgleda skoraj identično kot običajni Unity. Končno, za lažjo uporabo se bo ob stisku SUPER (Windows) tipke prikazalo okno z tipkovničnimi bližnjicami za Unity.

Spodaj teče jedro 3.2.6 (alfa različica), ki bo enotno za vse izdaje Ubunta. Jedro že podpira Intelovo power saving tehnologijo RC6, ki bo na Sandy Bridge platah znala prilagajati porabo GPU enote, bojda skupaj za 40-60% manjšo porabo energije celotnega sistema.

Med programi velja omeniti Firefox 11 (izide čez slaba dva tedna), Libre Office 3.5 in vrnitev k Rhytmboxu kot privzetemu glasbenemu predvajalniku. Lani aprila so namreč prešli na Banshee, ki je povsem v redu predvajalnik, vendar se je Shuttleworth uspel skregati z razvojno skupnostjo okoli affiliate feejev za Amazonovo glasbeno trgovino. Kaj se je zgodilo? Banshee med glasbenimi viri vključuje povezavo do Amazonove trgovine, zato so za vsak tako kupljen komad dobili nekaj centov - vseskupaj okoli 3000 dolarjev letno - in ta znesek donirali fundaciji GNOME (podobno se financira Mozilla). Canonical si je po inverzni Apple formuli želel 75% tega denarja (tj. ne 30%), kar ni šlo skoz, posledica pa je v umiku Bansheeja kot privzetega predvajalnika. Bojda ne gre za denar, ampak princip, pravi Mark, ker tuja glasbena trgovina že ne bo konkurirala njihovi brez ustreznega plačila.

Druga beta sledi konec meseca, izid pa je načrtovan za 28. april. Seveda si lahko obetamo tudi KDE, LXDE in XFCE različice za ljubitelje ostalih namiznih okolij.



106 komentarjev

«
1
2 3

bf4ed ::

Najprej bom stestiral live, potem pa mogoče celo dam za primarni sistem, namesto 10.04 :)

dux ::

40-60% manjša poraba se nanaša samo na nedajavno stanje "Idle". Povprečna poraba ne bo toliko manjša.
Upanje je v nasih odlocitvah

hojnikb ::

Še dobro da obstaja možnost izbire v *nix svetu, ker tale Unity smrdi...
#brezpodpisa

šernk ::

z malce tweekanja je zame unity postal nepogrešljiv, sem pa bil ob prvem tednu uporabe popolnoma enakega mnenja kot ti :)

je pa res da je pogoj za unity velik zaslon, in na prenosnike nikakor ne spada
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

fiore ::

Bansheeja ni, ker še ni v celoti sportan na GTK3.

šernk je izjavil:


je pa res da je pogoj za unity velik zaslon, in na prenosnike nikakor ne spada


Meni se zdi ravno obratno. S "forsiranjem" fullscreena je neprimeren za velike ekrane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fiore ()

filip007 ::

Pa še ARM podpirajo, a to lahko potem odpre Raspberry Pi?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Mesar ::

Kubuntu! Gnome 3 fuj.
Your turn to burn!

Mavrik ::

filip007 je izjavil:

Pa še ARM podpirajo, a to lahko potem odpre Raspberry Pi?


Ne, ker ima Raspberry prestaro arhitekturo.
The truth is rarely pure and never simple.

k0lar ::

Mesar je izjavil:

Kubuntu! Gnome 3 fuj.

Kubuntuju se ne pišejo najboljši časi, glede na to da se fokusirajo primarno na Unity...
http://liliputing.com/2012/02/canonical...
Pametni razpravljajo o idejah, povprečneži o dogodkih, omejeni pa o ljudeh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k0lar ()

dux ::

@k0lar:
Glede na to, da je prej na Kubuntuju delal samo 1 zaposlen, mislim da ne bo prevelik šok. Tudi Xubuntu in Lubuntu obstajata brez zaposlenih iz Canonicala.
Upanje je v nasih odlocitvah

Jaka83 ::

hojnikb je izjavil:

Še dobro da obstaja možnost izbire v *nix svetu, ker tale Unity smrdi...


Se strinjam, mogoče pa res rabim več časa za privajanje, kot pravi šernk.

Icematxyz ::

Unity sem se navadil že v prvi različici Ubuntu in gre za kvalitetno in uporabno lupino, ki se brez težav postavi ob bok najboljšim obstoječim lupinam. Glede avtonomije naprave pa v tem trenutku priporočam potencialnim Ubuntu 12.04 uporabnikom Intel strojno opremo SB+, kjer se avtonomija zlahka kosa z drugimi obstoječimi OS, stranski učinek je pa povišana zmogljivost pod obremenitvijo. Odpravljen je bil tudi "ASPM hrošč" in še nekaj malenkosti.

Beta še ni za 24/7 uporabo, seveda pa kar pogumno s testiranjem na ločenem razdelku.

Zero0ne ::

Unity se dejansko izboljšuje in od prve različice so iz neuporabnega naredili izdelek zadovoljive kvalitete. Definitivno daleč pred GNOME 3. O KDE nimam mnenja, ker mi ne "sede" in ga nikoli nisem resno uporabljal.
uname -o

dzinks63 ::

Že kar nekaj časa uporabljam Kubuntu in zgleda, da ga bom še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Icematxyz ::

Da, KDE je tudi dobra izbira. Nenazadnje Gnome in KDE sta odlični namizni okolji.

pegasus ::

Od naštetih je samo Xfce s svojimi koreninami v CDE primeren za normalno delo.

Icematxyz ::

Xfce je tudi OK, ampak na določenih področjih (še) ne tako razvit, kot Gnome in KDE. Se pravi če ti zmogljivosti zadostujejo je super, pogosto pa se pri splošni namizni uporabi zgodi, da kaj manjka, kar najdeš v Gnome ali KDE.

MrStein ::

"Unity 2D, tj. v QT-ju izdelana imitacija Unity-ja za starejše računalnike, zdaj izgleda skoraj identično kot običajni Unity."

Hmm, kaj je potem sploh razlika med 2D in 3D verzijo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

Zmogljiv Compiz.

MrStein ::

Icematxyz je izjavil:

Glede avtonomije naprave pa v tem trenutku priporočam potencialnim Ubuntu 12.04 uporabnikom Intel strojno opremo SB+, kjer se avtonomija zlahka kosa z drugimi obstoječimi OS,

A na drugi opremi pa se ne more kosati z drugimi obstoječimi OS?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

MrStein je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

Glede avtonomije naprave pa v tem trenutku priporočam potencialnim Ubuntu 12.04 uporabnikom Intel strojno opremo SB+, kjer se avtonomija zlahka kosa z drugimi obstoječimi OS,

A na drugi opremi pa se ne more kosati z drugimi obstoječimi OS?


To boš pa moral proizvajalce gonilnikov vprašat ali testirat v praksi sam.

jype ::

dzinks63> Že kar nekaj časa uporabljam Kubuntu in zgleda, da ga bom še naprej.

I concur. Jaz sicer izključim vse tisto, kar video kaže, ker mi pri mojem delu nič ne koristi, mi pa KDE vseeno omogoča precej hitrejše delo kot večina ostalih okolij.

murmur ::

MrStein je izjavil:

"Unity 2D, tj. v QT-ju izdelana imitacija Unity-ja za starejše računalnike, zdaj izgleda skoraj identično kot običajni Unity."

Hmm, kaj je potem sploh razlika med 2D in 3D verzijo?


Manj cpu-ja ti kuri, pa posledicno je seveda malenkost bolj "flat".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

Icematxyz ::

Odvisno tudi od nalog. V določenih nalogah je 2D bolj "požrešna lupina" in obratno.

MrStein ::

No, razlog, zakaj sprašujem je, da med 2D in 3D bi človek pričakoval razliko v izgledu. Ampak novica pravi, da je ta minimalna, skoraj nična, zato me zanima v čem je smisel dveh paralelnih verzij?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

5er--> ::

Da lahko imajo Unity tudi na pc-jih brez 3d podpore.

Icematxyz ::

Vsa strojna oprema ne izpolnjuje OpenGL zahtev za poganjanje Unity 3D. Določena strojna oprema recimo zahteva naknadno namestitev gonilnika, ki zagotavlja ustrezno zmogljivost in kateri ni na voljo out-of-the-box, uporabnika pa to ne zanima saj hoče le Unity!

Zgodovina sprememb…

bosmla ::

Recimo okoli se valja prenosnik HP 635 E450 in ker AMD (Ati) ne naredi gonilnika za E450 graficno Radeon HD 6320M Unity 3D na njem ne dela...

technolog ::

Definitivno daleč pred GNOME 3.


Čez 23 dni dobimo novo verzijo GNome (shell) 3, bomo potem primerjal, velja?

Pa če lahko asisitraš, kaj ima, da je tko "daleč pred"?

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Še dobro da obstaja možnost izbire v *nix svetu, ker tale Unity smrdi...


Uporabljaj ga malo dalj casa, kot pet minut. Canonical je naredil kar nekaj UX testov, kjer so ugotovili, da ljudje raje uporabljajo Unity, kot prejsnji vmesnik.

Rokec ::

šernk je izjavil:

z malce tweekanja je zame unity postal nepogrešljiv, sem pa bil ob prvem tednu uporabe popolnoma enakega mnenja kot ti :)


A lahko poveš, katera tweekanja si napravil?
Meni je Unity precej uporaben, ampak se mi zdi, da mu še manjka pika na i, ali 2...

fiore ::

problem gnome-a, xfceja in ostalih vs. kde ni videz in obnašanje namizja, to je stvar nastavitev. Problem so aplikacije. Prav vsaka kde aplikacija je superiorna v primarjavi z aplikacijami ostalih namizij. Naj naštejem enih par:
k3b >> gnomebaker || brasero
dolphin || konqueror >>>> nautilus || kateri-koli-file-manager
gwenview >> eog
digikam >> shotwell || f-spot
konsole >> gnome-terminal
ktorrent >> transmission
amarok >> rythmbox || banshee
plasma widgets >> screenlets
in kup malih utilitijev, kot so kcalc, kscreenshot, kcolorchooser, etc..

Seveda pa lahko v vseh namizjih poganjaš vse aplikacije.

murmur ::

MrStein je izjavil:

No, razlog, zakaj sprašujem je, da med 2D in 3D bi človek pričakoval razliko v izgledu. Ampak novica pravi, da je ta minimalna, skoraj nična, zato me zanima v čem je smisel dveh paralelnih verzij?


Uporabljam 2D verzijo, osnovne razlike v izgledu ni, je pa razlika v detajlih, v Unity 2D vse deluje brez "mehkobe" - ni animiran vmesnik, za razliko od polne verzije vse deluje bolj "trdo". Sicer mi starosolska oprema prenese tudi polno verzijo na racun vecje porabe cpu-ja. Uporabljam Gallium za staro ati kartico.

Kot pravi Icematxyz - Odvisno tudi od nalog. V določenih nalogah je 2D bolj "požrešna lupina" in obratno. Pri predvajanju videa mi gre poraba polne verzije cez mejo in se predvajanje zatika.

/ Opazam da ratujem pol pismen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

js osebno ::

@fiore UI je pa na prvi pogled izjemo kičast in prenapolnjen. Poleg tega mi nihče ne brani, da uporabljam KDE aplikacije v drugih okoljih ;)

technolog ::

fiore je izjavil:

problem gnome-a, xfceja in ostalih vs. kde ni videz in obnašanje namizja, to je stvar nastavitev. Problem so aplikacije. Prav vsaka kde aplikacija je superiorna v primarjavi z aplikacijami ostalih namizij. Naj naštejem enih par:
k3b >> gnomebaker || brasero
dolphin || konqueror >>>> nautilus || kateri-koli-file-manager
gwenview >> eog
digikam >> shotwell || f-spot
konsole >> gnome-terminal
ktorrent >> transmission
amarok >> rythmbox || banshee
plasma widgets >> screenlets
in kup malih utilitijev, kot so kcalc, kscreenshot, kcolorchooser, etc..

Seveda pa lahko v vseh namizjih poganjaš vse aplikacije.


Sori. Samo vse pa ni res.

Amarok je bil včasih res dober player, vendar so ga s prenosom na KDE4 totalno zasrali. Exaile na GTKju rula.

Poglej prosim deluge za torrent odjemalca. Poseka vse.

Nautilus mam rad ravno zaradi preglednosti in vizalne všečnosti.

Ostalih programov ne uporabljam. Uporabljam pa KmPlot, je tak praktičen, pa Kig.

Zgodovina sprememb…

fiore ::

exaile in deluge nista gnome aplikaciji. če je gtk še ne pomeni, da je gnome.

nautilus je pa popoln crap. če tega nisi opazil, potem ga nisi resno uporabljal.

BigWhale ::

fiore je izjavil:

Naj naštejem enih par:


Cakaj, jih bom jaz nastel:

k3b <<< gnomebaker || brasero
dolphin || konqueror <<<<< nautilus
gwenview << eog
digikam << shotwell || f-spot
konsole << gnome-terminal
ktorrent << transmission
amarok << rythmbox || banshee
plasma widgets << screenlets

Ampak takole nastevanje brez kakrsnekoli razlage je traparija, a ne?

Jaz sem bil recimo do KDE 4.0 na KDEju, se vedno sem mnenja, da je Qt framework precej bolj napreden kot Gnome/Gtk in da bi se Gnome MORAL marsikaj nauciti od Qtjevcev. A od KDE 4 naprej uporabljam Ubuntu namesto Kubuntuja. Vmes sem sprobal se vse ostale razlicice od 4.1 do 4.4, potem sem obupal, ker se nisem mogel znebiti obcutka, da je KDE postal nekaj pocasnega in nabasanega s s vso mogoco navlako. Amarok? Amarok je bil dober predvajalnik v KDE 3.5, potem je postal neka prenapihnjena verzija necesa kar je pocelo vse samo glasbe nisem moral normalno poslusati. :)

technolog ::

fiore je izjavil:

exaile in deluge nista gnome aplikaciji. če je gtk še ne pomeni, da je gnome.

nautilus je pa popoln crap. če tega nisi opazil, potem ga nisi resno uporabljal.


Mene ne briga, če je pač aplikacija del gnome namizja, pomembno mi je, da se lepo integrira. Nimam nobenih patriotskih nagnenj.

Glede nautilusa - itak preživim večino časa v command line, tako da me ne zanima pretirano.

KDE je res grd, natrpan dekstop, v nasprotju s filozofijo whitespace-a.

Zgodovina sprememb…

šernk ::

Rokec je izjavil:


A lahko poveš, katera tweekanja si napravil?
Meni je Unity precej uporaben, ampak se mi zdi, da mu še manjka pika na i, ali 2...



nič posebnega, vse kar compiz config setting manager zmore (unity plugin). narediš tisti launcher (al kakorkoli se kliče) fiksen, da so osvetljene samo zagnane aplikacije, prirediš malce velikost, to je pa bolj to. na tak način mi je unity postal super uporaben (manjka še kakšna malenkost...recimo polno delujoči show desktop gumb, ampak sem se navadil tudi brez tega)

glede amarok se pa morm z BigWhale strinjat, bil je dober...ampak ne služi svojemu namenu. predvajalnik glasbe ima za predvajat glasbo in čim manj ostalega šrota zraven.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

DOOM_er ::

kater predvajalnik potem sploh še ostane za qt?
Robots will steal your job. But that's OK

js osebno ::

Clementine. Po mojih izkušnjah deluje bolje od Banshee/Rhythmbox aplikacije.

Zvezdica27 ::

lp,


hm... jaz pa sem se ful navadil na Banshee, sam če bi bil mal hitrejši... in celo na unity na družinskem računalu sem ratal friendly z njim, tko da bom tud na mojga dal 12.04

Mam pa eno vprašanje - tole bo kao prva priporočena 64 bit verzija, torej od zdaj bokao vse 64 bit. A to dejansko pomeni da bo vse delalo, recimo skype, ali je še vedno pametneje gnati 32 bitno verzijo (kot sem dognal iz izkušenj)?

Pa še nekaj, ali se bo dalo imeti isti unity izgled (stransko vrstico) kot v 11.04, torej da so knofki okna za "dash" vrstico, okenčkom. Sistem 11.10 je na moč nadležen ko vedno porinem kurzor v launcher (in je dash knofek, okno premaknjen na prvo mesto launcherja). Se to da?

zz

fiore ::

technolog je izjavil:

fiore je izjavil:

exaile in deluge nista gnome aplikaciji. če je gtk še ne pomeni, da je gnome.

nautilus je pa popoln crap. če tega nisi opazil, potem ga nisi resno uporabljal.


Mene ne briga, če je pač aplikacija del gnome namizja, pomembno mi je, da se lepo integrira. Nimam nobenih patriotskih nagnenj.

Glede nautilusa - itak preživim večino časa v command line, tako da me ne zanima pretirano.

KDE je res grd, natrpan dekstop, v nasprotju s filozofijo whitespace-a.


Glede patriotskih nagnjenj: na laptopih imam ubuntu z unityjem, prav tako sem ga namestil materi in babici. Obe sta super zadovoljni. Na workstationih kjer *delam* imam pa kubuntu. Pač use the right tool, for the right job.

jype ::

Jaz sem šel kar nazaj na Amarok, po tem ko sem nekaj mesecev preizkušal vse ostalo.

drola ::

js osebno je izjavil:

Clementine. Po mojih izkušnjah deluje bolje od Banshee/Rhythmbox aplikacije.


Wow. Hvala ti za tole. Prvi program, ki ima tako dobro integracijo s sky.fm / di.fm
https://drola.si

jype ::

Aja, Clementine lahko tudi jaz toplo priporočam, sploh za spotify.

trnvpeti ::

technolog ::

Šmeksi player, tale Clementine. Tak player, kot bi amarok moral biti danes, če ne bi skrenili.

pacman -Rn exaile

Adijo moj dragi Exaile.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Mam pa eno vprašanje - tole bo kao prva priporočena 64 bit verzija, torej od zdaj bokao vse 64 bit. A to dejansko pomeni da bo vse delalo, recimo skype, ali je še vedno pametneje gnati 32 bitno verzijo (kot sem dognal iz izkušenj)?


Multiarch podpora je dobra in težav s poganjanjem omenjenih (32 bit) aplikacij ne boš imel. Počasi se boljša podpora na raznih področjih pomika k boljši podpri za 64 bit in tudi zmogljivost 64 bit različice je višja, ampak ne vem še 100%, če bo priporočena opcija na uradni strani za prejem Ubuntu 12.04 že 64 bit različica ali ne.

Pa še nekaj, ali se bo dalo imeti isti unity izgled (stransko vrstico) kot v 11.04, torej da so knofki okna za "dash" vrstico, okenčkom. Sistem 11.10 je na moč nadležen ko vedno porinem kurzor v launcher (in je dash knofek, okno premaknjen na prvo mesto launcherja). Se to da?


Če te prav razumem se ne da. Druga večja sprememba glede Unity Launcher je ta, da ne bo več na voljo Dodge Windows opcije.

manjka še kakšna malenkost...recimo polno delujoči show desktop gumb, ampak sem se navadil tudi brez tega


Zraven bližnjice na tipkovnici in v Alt + Tab izbirniku je v Ubuntu 12.04 na voljo tudi opcija Show Desktop v Unity Launcher.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu 11.10 nared (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18433394 (24423) MrStein
»

Ubuntu po novem Pay what you want (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7319959 (16422) BigWhale
»

Newell o odločitvi za podporo Linuxa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Igre
11129500 (24328) PARTyZAN
»

Ubuntu 12.04 Beta je nared, Unity za vse (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10629946 (25223) MrStein
»

Novosti v prihajajočem Ubuntu 12.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9321636 (17935) Icematxyz

Več podobnih tem