» »

led žarnice

led žarnice

Temo vidijo: vsi
««
11 / 16
»»

energetik ::

Če hočeš podobno svetlobo, potem max 3000K. Vzameš lahko 6-8x manj W ledico.
Sicer pa glej lumne, pusti W na miru, razen če te zelo zanima porabe tvoje razvetljave.
60W klasika daje okoli 700 lumnov.

l0g1t3ch ::

Danes sem bil o OBI-ju in sem gledal te LED zadeve in razmerje med W in lumni divje varira.

npr
žarnica 1: 5,0W -> 400lm
žarnica 2: 6,5W -> 350lm

Nekje sem zasledil da za ledice čez prst velja 1W = 50lm.
Torej kaj sedaj gledat, ali naj verjamem da ima prva toliko boljši izkoristek in da zaresnih 400lm ali naj raje vzamem drugo, ki ima več W in manj deklariranih lumnov ?
Konkretno pa se je šlo za nadomestek reflektorskih žarnic GU10, moči 35W.

fujtajksel ::

Po mojih izkušnjah divje variira tudi razmerje med nazivnimi in dejanskimi lumni.
Pri nadomestkih GU10 imam težavo da halogenke kar nekaj svetijo zunaj nominalnega kota 35 stopinj in je rob svetlobnega snopa zabrisan, ledice pa je rob oster in zunaj njega svetlobe skoraj čisto nič.

l0g1t3ch ::

Torej je bolje operirate z predpostavko da je izkoristek nekako primerljiv in se raje orientiram po W. Tisti lumni so pa bolj kot nekoč PMPO moč na zvočnikih.

Spajky ::

Primerjava klasičnih žarnic (incandencent bulb):
- 50W = 50 W = 500-lm (žarnica iz YU časov)
- 60W = 50 W = 600-700-lm (žarnica pred prepovedjo kao bolj energetsko učinkovita) ... Posledica cca.: ona prva je zdržala bistveno več kot kasnejše variante ... zarota! ... Sem jih meril za potrebe kot/ala neinduktivno breme za elektronske naprave ...
Za avtomobilske 12V žarnice nisem delal primerjav; če rabim kakšno kdaj, pomerim ...

Halogenske navadne žarnice pa nisem še kupil za meritve porabe ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

l0g1t3ch ::

kaj pa CR>80% To je precej slabo ?

fujtajksel ::

l0g1t3ch je izjavil:

kaj pa CR>80% To je precej slabo ?


To je "običajno" slabo, kvaliteta spektra podobno slaba kot pri neonki.
Kakšne "boljše" v budget rangu, npr v Ikei, pridejo malo čez 85%.
90+ pa je precej težko najt, enkrat sem videl neke precej drage znamke Soraa, ampak se jih pol dejansko ni dal naročit, vsaj ne v maloprodajnikh količinah.
Če te bo razlika motila je precej subjektivna reč, tudi za barvno temperaturo enih ne moti če je "warm white" dejansko 3000K (830) ali 2700K. Sej temperaturo imajo tudi halogenke tipično višjo od klasičnih nitkaric. Najbolj moti če so različne skupaj.

l0g1t3ch ::

Moti me da je bilo CR>80% tako za 3€ žarnico kot za tisto za 10€.

Nasploh se mi zdi da se na oznake ne moreš zanest in da so bolj kar neki.

fujtajksel ::

Ekofašisti menijo da je 80 kao dovolj, ker klasična LED in prej CCFL tehnologija več ne omogoča. Zanje štejejo samo W in lm... pa dejansko še te številke komej kej veljajo, še posebej s kitajske.
Tukej bi tud lohk kakšen dieselgate našli.
High CRI LED lighting @ Wikipedia
Color rendering index @ Wikipedia
https://www.earthled.com/collections/hi...
https://www.savemoneycutcarbon.com/bran...

l0g1t3ch ::

Sem za test zmontiral v reflektor z dvema žarnicama eno LED in sicer
OSRAM led star PAR16, 6.9W (80W klasika), warm white. Zaenkrat zgleda ok, svetloba je precej podobna tisti iz 40W halogenke, samo da je res občutno močnejša.

Ima 575lm, utripanja ne zaznam.
Tudi skozi ohišje se vidi da ima spodaj kondenzator, ki predidevam da je za glajenje napetosti

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

energetik ::

l0g1t3ch je izjavil:

Torej je bolje operirate z predpostavko da je izkoristek nekako primerljiv in se raje orientiram po W. Tisti lumni so pa bolj kot nekoč PMPO moč na zvočnikih.
Zakaj pa bi se na podatke o W bolj zanesel kot na lumne? :|
Če hočeš res dobiti tiste lumne, se pač skeširaš za kakšne Osram ledice in je to to.
Ali pa nabaviš več različnih nizkocenovnikov in pač preoizkusiš.
Obi ima ene OK ledice na GU10, okoli 360lm če se ne motim. 5€, tudi kot svetenja je lepo širok kot pri halogenki. Je pa COB tehnologija.

l0g1t3ch ::

energetik je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Torej je bolje operirate z predpostavko da je izkoristek nekako primerljiv in se raje orientiram po W. Tisti lumni so pa bolj kot nekoč PMPO moč na zvočnikih.
Zakaj pa bi se na podatke o W bolj zanesel kot na lumne? :|
Če hočeš res dobiti tiste lumne, se pač skeširaš za kakšne Osram ledice in je to to.
Ali pa nabaviš več različnih nizkocenovnikov in pač preoizkusiš.
Obi ima ene OK ledice na GU10, okoli 360lm če se ne motim. 5€, tudi kot svetenja je lepo širok kot pri halogenki. Je pa COB tehnologija.


Bolj bi se zanesel ob predpostavki da je izkoriste raznih led-ic približno enak, torej iz 1W dobiš enako lumnov kar pomeni več W je več lumnov.
Ker me je zmotilo, da pač ima ledica z manj W občutno več lumnov in to za isto ceno. Dopuščam možnost da je res toliko boljša ampak še bolj verjetno se mi pa zdi, da pač na napihujejo številke.

energetik ::

Izkoristek pač ne more biti enak pri toliko različnih tehnologija in proizvajalcih. Zato gledaš lumne, ki jih potrebuješ. Če te zanima še poraba oz. učinkovitost, pač pogledaš še W zraven.

Spajky ::

Tudi podatek o lumnih je komot zavajajoč pri teh lampicah, posebej kot po navadi pri made in Čajna.

Verjetno ma še najlepši spekter ona Led žarnica, ki ima na nitko (E27) naparjene polprevodnike (oranžna nitka široka-hibrid!) ... Samo poceni pa niso ;) .. Ko jim pade cena, bom kupil eno za probo (ne rabim, imam zalogo raznih navadnih-še po 30c za vsaj 20 let) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kuglvinkl ::

Spajky je izjavil:

Tudi podatek o lumnih je komot zavajajoč pri teh lampicah, posebej kot po navadi pri made in Čajna.

Verjetno ma še najlepši spekter ona Led žarnica, ki ima na nitko (E27) naparjene polprevodnike (oranžna nitka široka-hibrid!) ... Samo poceni pa niso ;) .. Ko jim pade cena, bom kupil eno za probo (ne rabim, imam zalogo raznih navadnih-še po 30c za vsaj 20 let) ...


A tale: https://www.osram-lamps.com/edition-190...

?
Your focus determines your reallity

Spajky ::

ja, neki tacga ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

fujtajksel ::

Pri tehle piše:
Color temperature: 2400 K
Color rendering (Ra): 80
Tako da mislim da je bolj ultrarumena in retro design kot kej lepši spekter.
Sem v enem baubau-u videl tud ene podobne 2700K

l0g1t3ch ::

Gledam še te za nadomestek kladičnih žarnic z e27 navojem in vidim dve precej različni izvedbi.
Ena je z motnim steklom in visokim plastičnim vratom, druge pa imajo praktično enak izgled kot običajne z nitko, samo da so notri potem trije rumeni trakovi. Predidevam da potem žarijo le ti ?

seminal ::

Sem nabavil tele canyon led iz mimovrste :D in so ok za moje potrebe. Eno 9W 2,7K ker večja mi ne gre v ohišje, prej je bila noter 40W klasika, in tale 9W piše kot d aje za 60W klasiko, in res sveti boljše od 40W, rumenkasta svetloba pa še pije 4x manj :P kot prejšna :)

delfinus ::

Sam sem ta teden v Sparu ubodel Philips 9W E27 LED zarnico za viseco svetilko v kuhinji. Vzel na tist 25% popust, prislo je dokaj ugodno. To je kao ekvivalent 60W in ima 806lm. Temperatura je 2700K in mi zelo odgovarja, prakticno je skoraj identicno kot z navadno zarnico na nitko 60W. Prej sem mel na probi LED 3000K in me je ze motila. Sploh pa vse kar je vecja vrednost v Kelvinih mi deluje prehladno in mi ni primerno za bivalni prostor. Mi dvigne zivec, da krikoma pobegnem iz takih prostorov.
lp, d.

matobeli ::

l0g1t3ch je izjavil:

Gledam še te za nadomestek kladičnih žarnic z e27 navojem in vidim dve precej različni izvedbi.
Ena je z motnim steklom in visokim plastičnim vratom, druge pa imajo praktično enak izgled kot običajne z nitko, samo da so notri potem trije rumeni trakovi. Predidevam da potem žarijo le ti ?


Tiste z nitkam notri so šele par let v splošni dobavljivosti, načeloma je tehnologija enaka, samo v drugačno obiko jih je ratal postavit vse skupaj.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/LED_fil...

energetik ::

l0g1t3ch je izjavil:

Gledam še te za nadomestek kladičnih žarnic z e27 navojem in vidim dve precej različni izvedbi.
Ena je z motnim steklom in visokim plastičnim vratom, druge pa imajo praktično enak izgled kot običajne z nitko, samo da so notri potem trije rumeni trakovi. Predidevam da potem žarijo le ti ?
Tiste z nitkami so bolj kot ne za dekorativne namene. Manjše moči, nižje učinkovitosti

delfinus je izjavil:

Sam sem ta teden v Sparu ubodel Philips 9W E27 LED zarnico za viseco svetilko v kuhinji. Vzel na tist 25% popust, prislo je dokaj ugodno. To je kao ekvivalent 60W in ima 806lm. Temperatura je 2700K in mi zelo odgovarja, prakticno je skoraj identicno kot z navadno zarnico na nitko 60W. Prej sem mel na probi LED 3000K in me je ze motila. Sploh pa vse kar je vecja vrednost v Kelvinih mi deluje prehladno in mi ni primerno za bivalni prostor. Mi dvigne zivec, da krikoma pobegnem iz takih prostorov.
lp, d.
Za E27 grlo imajo zelo ugodne in dobre ledice v Merkurju, se mi zdi da firma EMOS. Tudi 2000 lumenske se dobijo.
Kar se tiče barvne temperature je pa to povsem subjektivno, kaj ti je bolj všeč. Zmaga lampa, ki sem jo ravnokar zmotiral, kjer lahko štelaš temp. 2700-6500K, na daljinca. Zvečer zatemnim in dam na 2700K, na oblačen dan pa dam na 100% in 6500K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

SeMiNeSanja ::

energetik je izjavil:

Zmaga lampa, ki sem jo ravnokar zmotiral, kjer lahko štelaš temp. 2700-6500K, na daljinca. Zvečer zatemnim in dam na 2700K, na oblačen dan pa dam na 100% in 6500K.

Okstaja kakšen link? Sliši se namreč zelo zanimivo.....

energetik ::

Verjetno je tega na e-bayu na tone...
Drgač sem pa jaz nabavil v baubau...

jest10 ::

fujtajksel je izjavil:


90+ pa je precej težko najt

V vsakem Hoferju, ko imajo LEDice v akciji

shadow7 ::

Tiste z nitkami so bolj kot ne za dekorativne namene. Manjše moči, nižje učinkovitosti

Imam (cca.) 350, 806, 1055 in 1400 lm led z nitkami (filament), navoj E27, moči 4-12 W.
+:
Širok kot osvetlitve.
Uporabno svetla ledica, saj ni matirane površine, ki bi prinesla izgube.

-:
Sence oz. neenakomerna osvetlitev pri uporabi samo ene sijalke.
Imam občutek, da bo s časom rumen premaz na ledicah razpokal in bo začela uhajati modra svetloba.

Rešitev za neenakomerno osvetlitev je, da jih montiraš več skupaj z različnim kotom nitk. Pri treh skupaj se to ne opazi več.
Če imaš luč z omejitvijo 60 ali 75 W ter prostor za razdelilec in več sijalk, potem lahko lahko prostor postane precej bolj svetel kot z uporabo CFL ali halogenskih.

Niso poceni. A še vedno cenejše kot menjava celotne luči za LED.

Od luči pričakujem dobro osvetlitev celotnega prostora. Ne samo prostor v premeru 2 m pod lučjo.

l0g1t3ch ::

Bom šel po praznikih v nabavo in poročam.

U33 ::

Fantje, ne komplicirajte preveč. Philips core pro led 13W od 2700-4000-6500K 1560 lm (Ekvivalent 100W) dobite za 5€/kom če vzamete večje količine (100€).
15.000h delovanja. Ne kupujte kitajskih smeti in si privarčujte živce.

Svetijo res dobro in je to to.
Halogen e27 so po 3€/kom. Nimaš kaj za razmišljat. 116 lm/W, bolj učinkovite od varčnih sijalk in grejejo se manj, svetijo pa x2 bolj.

Zgrajena je na osnovi smd led, okoli 40 kom jih je notri. 84V veriga. Kondenzatorji so kitajski vendar je notri samo step down switcher.

Vzamite 2700K, 4000K so premodre. 2700K so tudi okoli 2800K ko se ogrejejo. 6500K ne kupujte, so samo za rože gojit.

http://images.philips.com/is/image/Phil...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

U33 ::

Hofer led so 90 cri, philips core pro so 80 cri. Razlika je vidna, se pa navadiš.
Hofer led so on-par s philips. Vse prihaja iz skoraj iste tovarne. Ni nekih bistvenih razlik med modeli.

energetik ::

U33 je izjavil:

Fantje, ne komplicirajte preveč. Philips core pro led 13W od 2700-4000-6500K 1560 lm (Ekvivalent 100W) dobite za 5EUR/kom če vzamete večje količine (100EUR).
15.000h delovanja. Ne kupujte kitajskih smeti in si privarčujte živce.

Svetijo res dobro in je to to.
Halogen e27 so po 3EUR/kom. Nimaš kaj za razmišljat. 116 lm/W, bolj učinkovite od varčnih sijalk in grejejo se manj, svetijo pa x2 bolj.

Zgrajena je na osnovi smd led, okoli 40 kom jih je notri. 84V veriga. Kondenzatorji so kitajski vendar je notri samo step down switcher.

Vzamite 2700K, 4000K so premodre. 2700K so tudi okoli 2800K ko se ogrejejo. 6500K ne kupujte, so samo za rože gojit.

http://images.philips.com/is/image/Phil...
Kaj je (pre)modro je stvar osebnih preferenc. 2700K so meni OK zgolj za zvečer, ko se odpravljam spat.
4000K je taka OK cifra za celodnevno uporabo (npr. kuhinja).
Glede ledic - Merkur ima EMOS ledice, ki so precej ugodne in kakor sem videl do zdaj tudi precej kvalitetne. Sicer pa je po mojem neumno kupovati ledice na navoj (npr. E27 v plafonjeri), pri ledicah se splača izkoriščati njihovo usmerjeno svetlobo in zamenjati kar celo luč z LED panelom, kjer gre dejansko velika večina svetlobe v pravo smer, torej navzdol.
Oziroma nabaviti svetila z GU10 vtičem, kamor se potem lahko montira reflektorske COB ledice, za katere je ogromna izbira.

Zgodovina sprememb…

delfinus ::

Tudi jaz lahko uporabljam zgolj samo 2700K LED sijalke. Zgleda, da sem generacija, ki se najbolje pocuti ob svetlobi, ki jo imajo navadne sijalke z volframovo nitko. Temperature teh se giblje med 2400-2550K.
lp, d.

energetik ::

Malo za pregled, kaj je "naravno". Sicer pa jasno, kakor komu paše. Zato je tudi dobrodošla izbira različnih CCT.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Spajky ::

Ni vse samo v barvi, je tudi v lumnih !
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

Zgodovina sprememb…

Ashrack ::

Pregorela mi je obstojeca ne-led zarnica tipa R7s 78mm.
Zdaj razmisljam da bi kupil led varianto, zaradi manjse porabe elektrike.

Kakor sem gledal na tej strani, so vse ki so mocnejse od 5W tudi presiroke. Maximum lahko dam notri okrog 25mm sirine.

Je sploh dobiti mocnejse od 5W z max sirino 25mm?
....

Macketina ::

Jaz sem poskušal nadomestiti R7S 118mm, 48x LED - ne samo da je preširoka, je tudi predolga (na koncu je 2mm daljša), po moje za kak reflektor bi bila, za te stropne luči pa ne.

LeonR ::

Barva svetlobe je sigurno osebna izbira vsakega posameznika. Navadno pa je za "domačo" uporabo najbolj primerna 4000k. Nostalgiki pa prisegajo na 2700k, ki oddaja "rumenkasto" svetlobo ;)

U33 ::

Za domačo uporabo je pod 3000k.

tomy5 ::

Jaz imam doma tudi vse 4000k, 3000k mi je preveč medla in rumena svetloba.

delfinus ::

Se strinjam zadeva je stvar okusa, ampak tako kot je rekel U33. Sem imel 3000K, pa mi je bila prevec industrijska in agresivna. Sem sel na 2700K in cca 800lm, ki jo imam nad jedilno mizo. Tudi drugje (kopalnica, hodnik, dnevna, kuhinja) imam komplete reflektorckov GU10, 2700k, s po 345 lm (5W) in dajo res dobro svetlobo. Je mal manj rumena kot klasicni halogenski 50W. Tudi malenkost bolj svetlo je posledicno. Doma imam rad toplino in relax in ne iskrenje nad glavo in nato se v glavi :).

lp, d.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delfinus ()

Ashrack ::

Macketina je izjavil:

Jaz sem poskušal nadomestiti R7S 118mm, 48x LED - ne samo da je preširoka, je tudi predolga (na koncu je 2mm daljša), po moje za kak reflektor bi bila, za te stropne luči pa ne.

Se pravi potem LEDica odpade. Kaj je potem se na izbiro da je kaj bolj varcno?
....

kumer ::

Dober dan

Ali morda veste kakšna firma je v-tac ki ima sedaj reklamo po TV?
Ali so to dobre žarnice in kje se jih sploh dobi?

Oz kje se najbolj splača nabavit led žarnice za hišo. Katere trgovine, znamke žarnic priporočate?

Se že splača naredi zamenjavo varčnih žarnic z led žarnicami?

Hvala

LP

NiKeC ::

kumer je izjavil:

Dober dan

Ali morda veste kakšna firma je v-tac ki ima sedaj reklamo po TV?
Ali so to dobre žarnice in kje se jih sploh dobi?

Oz kje se najbolj splača nabavit led žarnice za hišo. Katere trgovine, znamke žarnic priporočate?

Se že splača naredi zamenjavo varčnih žarnic z led žarnicami?

Hvala

LP


Jaz imam po stanovanju samo V-Tac zarnice - za mene top izbira , imam od G4, E14 do E27. Vse z 2-letno garancijo.
Imam pa te:
http://shop.assmann24.at/productdetails...
Kupil sem jih v MB --> www.tehnox.si vendar jih nimajo na internetni strani. Mozno je pa narocit vse kar imajo na assmann24.at .

energetik ::

kumer je izjavil:

Dober dan

Ali morda veste kakšna firma je v-tac ki ima sedaj reklamo po TV?
Ali so to dobre žarnice in kje se jih sploh dobi?

Oz kje se najbolj splača nabavit led žarnice za hišo. Katere trgovine, znamke žarnic priporočate?

Se že splača naredi zamenjavo varčnih žarnic z led žarnicami?

Hvala

LP
Npr. Merkur - EMOS sijalke, zelo ugodne. Imaš vse sorte na vse sorte podnožjih.
Če se splača, si moraš izračunati sam, glede na to kako in koliko se uporablja. Če imaš trenutno CFL, se ne splača, vsaj dokler obstoječe ne crknejo. Pa v kakšne plafonjere jih je brezveze dajat, ker se vsaj pol svetlobe izgubi. Treba je izkoristit usmerjeno naravo ledic in izbrati primerna svetila. Npr. LED panel, reflektorke GU10, predelava plafonjere (notr daš LED trak ali led panel) itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kumer ::

hvala za odgovore

ali so cene za v-tac v tehnox nižje oz višje kot pa v assmann24?
ali se v-tac uvršča v višji kvalitetni razred?

ne vem zakaj na TV reklamirajo v-tac pri tem pa niti ne napišejo kdo jih prodaja, je uvozik, ni navedena spletna stran itd
skratka, zelo čudna reklama

LP

energetik ::

Pusti ti reklame in obljube. Poglej koliko lumnov rabiš. Nabaviš sijalke, ki to dajejo od sebe po najnižji ceni, ki jo najdeš (no ne glih poceni kitajcev). Probaš. Če crkne kmalu ali ne sveti kot bi morala, ne nabaviš več.
Saj sem ti predlagal EMOS. Korektna cena, korektna kvaliteta.

kuglvinkl ::

Na stopnišču ima G24d-3 grla. To bi predelal na E27. Je trivialno (bi znal sam), al rabim štromarja?
Your focus determines your reallity

energetik ::

Če nimaš 2 levih rok in veš kaj delaš, je trivialno. Še največ dela bi imel verjetno s fizično montažo samega E27 grla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

matobeli ::

V osnovi se gre za to da znaš odklopit pravilno varovalko in potem najprej odklopit 3 žice, potem pa priklopit 3 žice (lahko tudi samo 2, odvisno kaj maš).

Načeloma je po težavnosti nekje tam kot vtičnica/štekar... Je pa veliko odvisnega od tega kje imaš ta grla montirana, ker ponavadi je več dela z razstavljanjem vsega skupaj in potem sestavljanjem da vse lepo paše nazaj, kot pa z dejansko štromarskim delom.

kuglvinkl ::

thnx obema. Sem prav predvideval, da štromraski del ni ključen.
Your focus determines your reallity
««
11 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27461156 (5398) dela
»

LED žarnice

Oddelek: Loža
265115 (4180) Šimpanz
»

Led žarnice 230V, vaše izkušnje

Oddelek: Kaj kupiti
235417 (4436) mrTwelveTrees
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121473 (90397) BigWhale
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015737 (14232) energetik

Več podobnih tem