» »

slo-tech GNU/Linux distribucija

slo-tech GNU/Linux distribucija

««
«
1 / 6
»»

Gandalfar ::

No torej receno je bilo da trenutne distribucije niso dovolj prijazne za domacega uporabnika. Ker je to svet GPLja in podobnih zadevscin imamo cisto proste roke in lahko naredimo lastno.

Pogledal sem si malo postopke in zadeva sploh ni tako zelo zapletena. Za zacetek se moramo odlocit katere guidline bomo upostevali pri izgradnji ter se na podlagi tega odlociti za uporabljane paketke.

Jaz predlagam naslednje (za zacetek):
- slovenscina na cim vecih mestih ze takoj pri instalaciji in kasneje tudi v samem operacijskem sistemu
- vsebuje naj osnovne multimedijske programe za predvajanje glasbe in filmov
- pisarniski programi (slovenski openoffice z crkovalnikom)

Za osnovo potem predlagam Debian sistem, ki ima ze vsa orodja hkrati pa omogoca uporabniku da lahko tudi sam doda programe, ki ne bodo prilozeni distribuciji.

Tako nekak za zacetek. Naj se zacne brainstorming.

Gejmer ::

Se strinjam.Osnova je lahko Debian samo z več dodatki ampak ne preveč.Tukaj lahk glasujemo ker programček damo lahk not.Aja pa rad bi pomagal.Znam tudi nekaj C/C++.

lp
Nanda yo?

Gh0st ::

Jaz sem zato da se naredi bolj minimalistično distribucijo.
Vkljčimo samo res dobre in potrebne programe (prevedene po možnosti).
Kick-start installation GUI bi lahko povzeli po Red Hat-ovi Anacondi, malo jo dodelamo....

Vključili bi lahko tudi VMWare in WINE emulatorje, kakšen Quake3 ali Civilization....

Če se komu da, pa naredi še Slo-Tech theme za eno od namizij (ali pa obe), GNOME in KDE.

tko bi jest...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

root987 ::

ql. samo 2 vprasanji:
1. kda bo to nareto???
2. kejk bo cena???

glede instalacije..... lahko bi jo povzeli po rh8 ko ma kr graficno in je skor enako enostavna ko winx instalacija pa se lepsa.

Gandalfar ::

root987:

1) narejeno bo ko se bomo zmigal .. :]

2) zadevo bo zastonj. Na voljo bo image za download z interneta.

Bo pa Debian based, ker bo se najmanj tezav z odvisnostmi in ker ima debian zelo dobro doloceno v svojem policy kako se te stvari pocnejo.

Trenutno je najprej treba sestavit seznam programov, ki naj bodo vkljuceni.

Predlagam:

KDE3
Slovenski Openoffice + spellchecker
XMMS
xchat
Slovenska Mozilla
KreateCD

root987 ::

Gandalfar:tej se pa hitro zmigite :)

za one programe si pa v redo izbrav. pot kejk bo stavo sm mislo da bo slo-tech mogoce za ceno 1000,2000 sit ponujo cdje.

Gejmer ::

Mislim da bi mogli vključit nujno tudi GNOME namizje.
Nanda yo?

Gandalfar ::

per default bo notri samo 1 WM ker je to lazje za vzdrzevat, podpirat.

Vprasanje je samo kde ALI gnome - ne pa oboje.

--
razen seveda ce se kdo javi da bo skrbel za GNOME del..

Zgodovina sprememb…

root987 ::

kde
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Pepe ::

Cena.
1000 SIT za dodelan OS, se mi niti pod razno ne zdi preveliko. Uporabnikov je ST-ja je veliko, tako da bi se znalo kar nekaj cvenka zbrat.
Za vložen trud si človek zasluži nagrado in zakaj si je nebi še vi. Pa ga porabite pol zase pol pa za ST(zgolj primer).
LP
Pa dosti ustvarjalnosti.

CaqKa ::

programi:
bitchx
cdrecord
(za vsak slučaj)
en fajn konfig tool za naštelat keri ip imaš dodeljen.
nekaj takega kot je v taskmanager v xpjih.
copy/paste zmožnost preko starih win tipk (ctrl+c/x/v)
verjetno bi za kake programerje moral bit vključen kak developing program,
nek obični editor za pod konzolo kot je recimo joe ali pa pico.

madviper ::

Zanima me, če se bo dal not kak program:
- za grafično oblikovanje
- za izdelavo spletnih strani
- za risanje tiskanih vezij in shem (npr. P-CAD je nekaj takega, se najde pa tud drugih, ampak ne vem, če je za Linux)

Če to spravte not, sem takoj za, in tisto zgoraj našteto. Ga prvi vzamem:D ! Ker ne bi rad še Windowse zram mel za teh par stvari!

LP

Pa cena je za nekaj takega več kot primerna:D !
I'd like to do something crazy!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madviper ()

andrej ::

meni se tudi zdi dobra ideja. samo vmware nebi mogli zraven dat, ker to ni zastonj program...

treba pa se zmenit za programe, ki bi blo notri...

Gandalfar ::

- za grafično oblikovanje
bo prilozen GIMP

- za izdelavo spletnih strani
mozilla-composer za wysiwyg in Quanta kot orodje..

- za risanje tiskanih vezij in shem (npr. P-CAD je nekaj takega, se najde pa tud drugih, ampak ne vem, če je za Linux)

nasel sem edino qcad (www.qcad.org) poglej ce je to to..

Gandalfar ::

vmware bomo meli mi za testirat distro za zacetek. Sicer pa se 30-dnevni trial dobi na njihovi strani. Dela cisto vredu.

Sicer pa je to namen tega thread za programe, ki jih ljudje najbolj nujno rabijo.

madviper ::

Ne ni ti to to, to je sam kot nadomestilo za Avto Cad, P-Cad pa je za elektroniko!

Sej ni važn! Bom moral tud brez tega zdržat. Sicer bi pa se moralo najti!

Bom pogledal, pa vam sporočim!
I'd like to do something crazy!

Kostko ::

zanimivo... ce boste kej rabl sm zravn ;) torej kot wm bi predlagu KDE (stable verzijo), za 3d modeliranje bi lahko biu zraven blender (www.blender.org), drugace pa za 2d itaq GIMP, za katerga obstaja tut slo prevod. potem pa se slo mozilla, slo openoffice. za avdio xmms, za filme pa mplayer (al pa xine). aja, pa VNC server/client za remote povezavo ...8-)
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kostko ()

dr.J ::

Dobra ideja!

Predlagam pa, da bi se povezali z društvom Lugos, ki ima za sabo že slovenski OpenOffice in Mozillo. Njegovi člani tudi prevajajo druge programe, npr. GIMP.

Vrli MID namreč tudi financira določene open-source projekte in bi morda primaknilo kak cekin tudi za to.

Za sodelovanje na razpisih pa je dobro, če že imaš za sabo kak uspešen projekt in če je predlagatelj kadrovsko močan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Gejmer ::

Pa raje dejte not tudi kvIRC in ne samo xchat ker je nekaterim(tudi meni) zelo beden...
Nanda yo?

Gandalfar ::

pazi .. notr bo samo en irc klient.. ja? Da userji ne bodo zmedeni..

Jebiveter ::

1. Instalacija mora bit najbl simpl kolk se da.
2. Particioniranje naj bo recimo nekaj prednastavitev, pac glede na velikost diska se po nekih presettih doloci kolk % za swap, pa kolk za /, /usr,....
3. Nujno v SLOvenscini vendar neka moznost, da lahko na izi preklopis vse na ENGlish.
4. Vkljucena podpora (drajverji) za IDE RAID sisteme (sm dozivel, da mi RH8 ni prepoznal RAID polja in sm se lahko praskal po glavi).

Strinjam se, da je Debian-based vendar naj bo bolj izi za instalirat in skonfigurirat.
Za priporocit programe, linuxa ne poznam dovolj (res da sm neki cajta delal z njim a who remembers), a priporocam, da se vlkjuci programe za naslednja podrocja:
-2D grafika (pravite da GIMP sam ne vem koliksna je zmogljivost glede na Photoshop)
-3D grafika (alternativa za Rhinoceros oz. slicno)
-CD-RW (easy cd burning + packet writing)
-DVD+DivX
-MP3+OGG
-peer2peer program (nekaj podobno WinMX)
-HW monitoring program (aka MBM - obvezno za OCjerje)
-En progy s katerim se da dobro zvocno karto stelat (ce imas recimo 5.1 karto, da lahko kontroliras vsak izhod posebej) tudi za kake bl ne-SB kartice (varjanta Genius itd)
-.... (bom dodal ko se spolnem se kej)

BTW: A se da UT (prvo verzijo ne 2003) igrat na Linuxu?

No zaenkrat naj bo dovolj. Upam da sem vam fanj zagrenil lajf.:D
Ce vam ta projekt rata, ej, svaka cast.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

SasoS ::

Takoj sem zraven če je treba kaj nardit :D. Pomoje res, poenostavit (čim manj različnih programov za isto stvar), poslovenit kar se da (sam sicer *sovražim* operacijske sisteme, zatorej naj bo tudi možnost angleščine, ampak šumnike je treba pa poštimat!). Morebiti bi bil zanimiv poleg recimo standard tudi simple_network_router install. Brez X-ov, vrgajen PPPoE manager in pa ADSL nastavitve prilagojene SiOLovemu omrežju >:D, sigurno bi se znebili precej topikov na temo kako inštalirat linux (pa QoS dat po defaultu notr! :D)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

CaqKa ::

gand: a to pomeni da je moj bitchx tudi bojkotiran?

darh ::

jaja... to bi blo carsko... SmoothWall type... opcija...

želiš desktop ali server opcijo...

druga bi mela vse bonbončke zravn... kot naprimer en hitr iptables interface.. za hitro enablanje/dizejblanje in forardanje portov...
apache, samba, ftp server, bnc, http proxy... in brez xov...

/me se javi za web interface za nadzor strežnika ;)
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

jlpktnst ::

jebiveter: ut, ut2003, q3, serious sam,... (opengl zadeve)
www.lokigames.com (ja nostalgija me daje) -je imel ut installer za download...

mimogrede:
-prog za gledanje tv
-nekaj preprostih igric (kot winsi samo lahk malo vec)
-jap wine lepo integriran, po moznosti tako da uporabnik nebo opazil:)
-kako orodje za rip mp3jev
-pa po moznosti tako nastavit da bo vsak lolek opazil kje so ti programi (in da so celo ze instalirani!)
-B.S.O.D. emulator:D

pa folk, ne zakomplicirat! Mogoce ni slaba ideja 2 razlicni distribuciji: 1 kot osx(total newb, vse auto, 1cd), 2. pa 2 ali 3 cdje pa malo več kontrole... (ali pa naj si tisti dobijo kar mandrake... )
jebiveter: ja moj ata pa OC:))), tisti ki to dela pa nej se se mal matra z instalacijo! (al pa nameti dodatne pakete z neta tako kot vsi posteni windows userji!!!!)

LP

dr.J ::

S packet writingom bo treba pa še malo počakati. Vsaj pri Debianu. Zadeva je trenutno v 2.5 kernelu, če se ne motim. Sicer pa je Xcdroast kar dober program.

Aspirinix ::

Od SLO mojstrov za SLO. Bravo.
Če bo res vse tako po slovensko, takoj vzamem komplet za šolo. Programja v slovenščini je res premalo.

Gandalfar ::

zdele pisem en .plan bom url objavu k ga bom mel nekaj napisanega. Za debiana sem se odlocil zaradi packet managing. Fora je v tem da ce si uporabnik zazeli recimo kvirca pa bomo mi dal notr xchat bo lahko samo rekel apt-get install kvirc in ga bo dobil.

Moje izkusnje so take da na .rpm based sistemih ni ravno tako lahko. Prove me wrong.

Za slackware si pa sploh ne bi upal ga dat zacetnikom..

drgac pa kakor jaz gledam bi bilo za zacetek treba pogledat kako dalec je s prevodom KDE. Verjetno bo potrebno v celoti prevesti installer.

Vzporedno je treba pripraviti slovenski openoffice.org v .deb paketke in po moznosti to splaviti tudi v unstable debian distribucijo tako da bo scasoma zadeva prisla v stable debiana.

Potem bo treba ali narediti lastno jedro z podporo lmsensors ali pa napisat navodila kako se to naredi. (predlagam navodila)

Kar se tice arhitektur bi predlagal da gremo takoj na zacetku na i386 + PPC ce bomo nasli kaksnega dobrovoljnega mac userja, ki bo to pripravljen stestirati na koncu.

Treba bi bilo razmislit ce se vzame woody (stable) ali si toliko upomo pa je zadeva baziriana na sarge (testing).

Za tiste, ki ne veste:

Debian je razdeljen na tri veje:
- stable (woody) - tu notri so paketi 120% preizkuseni in zadeva se posodablja samo ce so varnostni popravki.

- testing (sarge) - tu so paketki, ki so v testiranju in bodo eventualno mogoce nekoc prisli v stable

- unstable (sid) - 'on the edge' najnovejse toda najmanj preizkuseno. Zadeve obcasno nehajo delati.

---
na sid ne moremo temeljiti distribucije. testing je sicer obetajoce vendar je zadeva pomojem se premlada + pise se nov installer. stable je sicer tocno to - stable toda zadeve so ze malo stare in se clovek vprasa o smiselnosti po drugi strani pa so tu zadeve resnico stable in bo uporabnik dobil najbolj stabilen sistem.

SasoS ::

Zakaj noben ne mara Slackwara? >:D Meni se ravno to zdi zelo dober sistem. Je urejen, pregleden, ima 3x manj navlake kot kakšen RedHat (debiana žal ne poznam, tako da...). OK, packet manager je malce primitiven, pa vseeno, vsak software lahko spraviš v paketno obliko z enostavno bash skripto..../configure, make, make install, makepkg. Je pa res da ni čekiranja dependencijev. Samo...moram priznat da imam s Slackwarom 10x manj problemov (ma kaj 10x, praktično nič) kar se tega tiče kot pri RedHatu ko si dal dol en .rpm ki je hotel imet 10 rpmov že gor (vsak od teh pa še 3 svoje...). Edino nima pa nobenih GUI interfacov za konfirurirat sistem...samo to se da pa "sunt" iz kakšne druge distribucije >:D

Gandalfar ::

SasOS: userji se bojijo dos uporabljat.. ce jim reces da morajo kompajlat programe je takoj konec uparabniku prijazne distribucije. Ne gre zato da je tezko ampak za psiholosko foro.

Gandalfar ::

ok neki sem vrgu na http://www.rozica.com/~gandalf/slotech/

predlagajte/komentirajte. Predvsem je treba za zacetek dolocit sklope programov in kateri bodo uporabljeni. V pomoc vam je lahko tudi http://packages.debian.org

SasoS ::

saj imaš pri Slacku ravno tako pakete. Ker (verjetno?) slo-techTM distro ne bo binarno kompatibilen z nobeno drugo je praktično vseeno kakšen paketni sistem bo uporabljen, uporabniki bodo prisiljeni ali kompajlati programe sami ali pa dobiti pakete od ostalih slo-techTM userjev...

ps...berem disto.txt: 100% kompatibilnost z stable vejo Debain distribucije. A ne bo to težko zagotovit??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

Gandalfar ::

ne ne bo. Vecina paketkov bo iz tiste veje tako da je potrebno samo pri lastnih (openoffice, mozilla) paziti da se sklicujemo na prave paketke oz. skompajlamo z knjiznjicami, ki so vklucene v stable distribucijo in ne bomo imeli tezave z odvisnostjo. Prav tako bodo nase paketke lahko uporabili obstojeci uporabniki. Sicer ne bodo imeli slo-tech distro bodo pa imeli vseeno slovensko mozillo in slovenski openoffice.

Kaboom ::

Unofficial Slo-Tech Linux Distro Codename: "Dancing Sergio"

1 - LOL na codename
2 - kakršenkoli brskalnik bo pač not, naredite home page www.slo-tech.com (v stilu Microsofta :D )
3 - razturajte dečki, to BO verjetno prva stvar ki bi jo lahko dobo zastonj, ampak ja bom plačal samo da boste še boljši - pa upam na kako akcijo T-Shirt included :8)
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

dizel ::

Gandalfar:
Priprava cdjev: k3b, glede na to da kar perspektiven, preprost in všečen zgleda
Tv tuner: kwintv
Printerji: cups
Muzika: ripanje je še potrebno
Mreža:samba pa kej še za proxy, sharanje, ip forwarding
Internet: Še izdelava www
2d grafika: gledanje slik GQview

Še telih par stvari bi blo treba dodat. Najboljš je da sistematično dodajamo področja s katerih programe bi blo treba met, pa bo.

To bi bil fenomenalen projekt, komot bi par jurjev računal, jst takoj vzamem.

Najboljši so že padli mi pa se pogumno spotikamo naprej!

Gandalfar ::

dizel: sem dodal tvoje predloge .. k3b ni v stable, sicer je pa tudi meni najbolj vsec. Morda KDE3 paketki built against stable branch? To bi sicer slo samo ne vem kako dalec je s prevod. Ce bom danes videl Torija se bom z njim malo pogovoril glede tega, on bo to verjetno vedel.

Gejmer ::

Kul.Gandalfar kje potem začnemo?Jz bi lahk kej prevajal.
Nanda yo?

Gejmer ::

Aja pomoje moramo podnujno dodat podporo 3D igram.Med pomočjo bi lahk vstavli kje se dobijo linux gonilniki za NVIDA in ATI kartice al pa jih damo ze gor pa zbere kero kartico ma.Pol pa program sam instalira vse.Pomoje bi blo to zlo dobro.Pa pri server verziji govorite danebo nobenih x-ov.Lahk bi nardil tko da bi si uporabnik zbral če hoče x-e al pa ne...Mislim pa tudi da bi nekaj kode mogli napisati tudi sami.

lp
Nanda yo?

Gandalfar ::

kernela z 3d podporo ne moremo dati ven zaradi licencnih pogojev AFAIK oz. bi za nvide rabl posebn kernel za atija spet drug in je prevlka jeba. Lazje je napisat navodila kako se doda 3d podpora v jedro.

Btw: si prebral opozorilo? Tam notri pise da se ne bomo ukvarjali z 3d igrami, ker temu distribucija ni prvenstveno namenjena. Sicer je res da vas je veliko igrackarjev a linux se ni na tej stopnji oz. ce je naj kar bo ampak v tem trenutku nismo kos temu izzivu - 3d pospesevanju.

Mogoce v naslednji razlicici. Sem gledal nekaj casa kaksne tezave so imeli ljudje na Tuxracer mailing listi in po pravici povedano nocem delat supporta za mesagl, ker sem videl tudi kaksno jebo sem imel jaz.

Zakaj moramo napisati lastno kodo, ce je ze vse narejeno in je treba zadeve samo pravilno sestavit skupaj?

Kostko ::

en ql program, ki ti kaze statse je GKrellM, ki bi ga nujno mogl dodat zravn.
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

CaqKa ::

predlagam tudi branje ntfs particij po defaultu.
kaj kakšnih progijev za v konzolo nebo? jaz bi vključil namreč pine in bitchx. sej obični user jih nebi videl, kakšnemu malo bolj advanced pa bi verjetno prišli prav.

pa za skenerje menda obstaja neki SANE samo vem ,da ko sem ga jaz v suseju sprobaval z mojim hp5300 ni delal.

pa sergio bi lahko ta thread med novice spravil

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

Sergio ::

CaqKa: dobra ideja.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

swar ::

Sem zelo vesel da ste se boste/ste spravili to narest ker po pravici povedano sem zelo navelican teh M$ sistemov ki suxajo vsak dan bolj!Morm rect da o linuxu nimam pojma(namestil sem si 1x mandrake in 1x lindows) in morm rect da za windows userja too much complicated zlasti program ala windows explorer...Drugace si ga bom pa nalozil in testiral ko boste naredili..

DSmidgy ::

Pomoje bi bilo dobro, da bi bila tudi MOŽNOST automatične inštalacije (nekako tako kot pri caldera ali lycoris) na prazen disk (sam generira particije, inštalire vse pakete). Tako jo bodo mogoče tudi firme dajale k novim računalnikom - tistim, ki ne bodo kupili windowsa. Zato zraven date še paket za testiranje računalnika (disk test, ram test, ...).

darh ::

voice of sanity.... dejmo slacka :) slack je kul...
Excuses are useless! Results are priceless!

wishmaster ::

Jaz bi še not dodal kak program za testirat in za navijat procesorje in grafične....
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

[BISI] ::

Hej, odlicno. Ce rabite kaksno pomoc pri Mozilli, potem napisite. Sicer pa lahko bi naredili posebne kozice za Slo-Tech distribucijo (saj verjetno nacrtujete to...).

darh ::

BISI.. o ja... everything slo-tech.. :)
Excuses are useless! Results are priceless!

Airskull ::

kdaj bi pa to začel delat? nej se javjo vsi k bojo sodelval
Every word of this is a lie, and my readers should put no trust in it at all.

dizel ::

Gandalfar:
Še ene par predlogov.

Zvok: alsa0.9
Internet: pppoe, verjetno je treba tud to dodat za adsljevce
txt editor: kate (lahko kaj podobnega), verjetno bo kdo hotel da se vključi tudi Emacs
muzika: ripperx ripanje+encoding
Cd writing: ni panike za k3b, dejmo pol dat CDBakeOven
Najboljši so že padli mi pa se pogumno spotikamo naprej!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dizel ()
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117215 (32889) RedDrake
»

Saj ni res, pa je

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
393881 (2143) Pithlit

mandrake ali suse

Oddelek: Operacijski sistemi
341800 (1363) BigWhale
»

Debian server VS. Gentoo server (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
584842 (4011) Nerdor
»

slo-tech slovenjenje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10111778 (8623) moj_nick

Več podobnih tem