» »

JPMorgan Chase kupuje nov superračunalnik za boljše trgovanje

1
2
3

boiler ::

Že od samega začetka je debata brezpredmetna, le moje slepo upanje me žene naprej. Vi stojite v krogu in mi razlagate kaj je v krogu, medtem ko vas jaz naprošam da stopite ven in ga poglejte od zunaj. Po eni strani je pa lepše živet v krogu, ker ko si enkrat zunaj se moreš naučit živet s tem. Lep preostanek večera vsem skupaj.

kronik ::

SkipEU: prosim razloži mi zakaj sem za izdelek, ki sem ga uvozil sam plačal 52 EUR z carino in DDV, v najcenejši trgovini pa identični izdelek stane 170 EUR z DDV. In da ne omenjam, da trgovina dobi izdelek brez plačila DDV in s količinskim popustom.
Trgovin definitivno ne rabimo v tej ekonomiji, kar so (ponovno) ugotovili tudi kmetje in že ustanavljajo zadruge in bodo sami prodajali pridelke.

V dobi računalništva potrebujemo samo kmeta (1 osebo na 10ha, ostalo vodi avtomatika) in par delavcev, ki upravljajo z roboti. Kar pa se tiče javne uprave pa potrebujemo policijo in morda vojsko, ter kirurge z osebjem. Za vse ostalo poskrbi JPMorgan & Co.

Pravzaprav bomo v končni fazi potrebovali samo (nas) programerje, vse ostalo bodo delali stroji. In ta novica kaže ravno korak v tej smeri in prav je tako. Ljudje pa bomo uživali in se duhovno razvijali :D

Romi so glede tega zelo napredni in že/še danes živijo v tem stilu. Roboti pa smo mi, ki hodimo vsak dan delat, da si lahko privoščimo kako stvar, ki je pravzaprav sploh ne potrebujemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kronik ()

Poldi112 ::

Ja, mi smo revčki, ki ne vidimo širše slike, ti pa nisi sposoben povedati, zakaj sam ne kupuješ dražjih, domačih proizvodov. A ni to tko, malo hinavsko, da se pojavljaš na internetu, kar neposredno pomeni, da podpiraš izkoriščanje vzhodnjakov?

Daj konkreten predlog, kako stvari izboljšati. Če ga nimaš, si pač pacient v svojem svetu iluzij.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mtosev ::

JPMorgan ima očitno preveč $$$$$$ in rabijo malo $$ porabiti.:)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gruntfürmich ::

SkipEU je izjavil:

Zavarovanje je razpršitev tveganja. Seveda bi bilo idealno, da bi bila vsa zavarovanja prostovoljna, ampak še vseeno jamčijo veliko glede na vložek in so nekakšen družbeni korektiv, vsaj v zdravstvu. Kdo najbolj jamra, ko ga nekaj prizadene? Tisti, ki nimajo zavarovanj. Se pa osebno zavzemam za to, da so vsa na prostovoljni odločitvi.

lepo se sliši, razpršitev tveganja, ampak to še vedno v praksi pomeni minimalno 90% vplačil, ne izplačil. in recimo 80% ljudi bo večno samo plačevalo.
čemu? a je zavarovalnica socialna ustanova (pustimo zdaj zdravstveno, ker ne bomo enačili zdravja in materialne dobrine)?
bi tudi pričakoval da če bom celo življenje vplačeval premije brez ene nezgode, da mi bodo vložek povrnili. če ne se sprašujem zakaj vsako leto jst in še 80% ljudi plačujemo vedno večje premije? za druge? za nagrade? fej pa še taka dobrodelna organizacija!

Poldi112 je izjavil:

Ja, mi smo revčki, ki ne vidimo širše slike, ti pa nisi sposoben povedati, zakaj sam ne kupuješ dražjih, domačih proizvodov. A ni to tko, malo hinavsko, da se pojavljaš na internetu, kar neposredno pomeni, da podpiraš izkoriščanje vzhodnjakov?

Daj konkreten predlog, kako stvari izboljšati. Če ga nimaš, si pač pacient v svojem svetu iluzij.


lahko bi kupovali kvalitetne domače proizvode, vendar se vas je velika večina odločila, da kupite poceni in zanič kitajskega. in ga vržeš v smeti ko ne dela več, ker je bil pač poceni. ampak nobeden ne dojame da je v končni fazi strošek enak, ali 1 drag ali 3 poceni. le slovenski ali evropski delavec bo ostal brez dela.
ampak to seveda nobenega ne skrbi. še:)). ko pa se bo to vrnilo kot bumerang pa se bodo mase začele spraševati, kaj je narobe. da ni denarja in služb. in verjetno bo zopet država kriva...8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Strošek seveda ni enak, pa tudi v primeru da bi bil je še vedno bolj smiselno kupiti cenejšega, ker imaš pri njemu kmalu spet novega, pa še na ta način ga efektivno kupuješ na obroke. Plus da se vmes lahko premisliš in zamenjaš model/vzorec,...

>bi tudi pričakoval da če bom celo življenje vplačeval premije brez ene nezgode, da mi bodo vložek povrnili.

Traparija. A potem bi moral v primeru, da ti izplačajo odškodnino, tudi doplačal razliko?

Katere zavarovalnine pa sploh plačuješ, da ti gredo tako zelo v nos?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

para! ::

lahko bi kupovali kvalitetne domače proizvode, vendar se vas je velika večina odločila, da kupite poceni in zanič kitajskega.

Lahko, da smo se odločili tudi, da kupujemo dražje in kvalitetneje, ne glede na to od kod je roba (al trdiš, da so slovenski proizvoidi po nekem pravilu boljši, kot tuji?). :))
Death before dishonor!

Mipe ::

Če iščemo kvaliteto, pogledamo proti Nemčiji. Če iščemo ceno, pogledamo proti Kitajski. Če iščemo sveže, pogledamo na vrt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

JST47 ::

flbroker je izjavil:

Ja in? Pa pojdi na Luno živet če ti kaj ne paše. Sami ste hoteli kapitalizem ker ste verjeli da boste vsi živeli kot kralji, zdaj pa jočete ko vam je postalo jasno da matematično ni mogoče da 99% ljudi živi kot 1% (karikiram) in ste se znašli na drugi strani. Kapitalizem je za tiste ki se trudijo, komunistični lenuhi ki bi radi da jim udobje in sigurnost padeta z neba pa si ne zaslužijo koliko imajo črnega za nohti.

Pravičnost je uteha za tiste ki nimajo denarja. Haters gonna hate.

Kapitalizem ne obstaja več kot 100 let. To kar imamo sedaj je fašizem ali kot bi rekel musolini korporatizem. V kapitalizmu imajo vsi iste pogoje v temu kar imamo sedaj imajo nekateri zaščito od države in jim ustvarja monopolne pogoje. Kapitalizem potrebuje stabilno valuto (ne to FIAT valuto kar imamo sedaj) in prosti trg. http://www.rense.com/general37/char.htm

gruntfürmich ::

Poldi112 je izjavil:

Traparija. A potem bi moral v primeru, da ti izplačajo odškodnino, tudi doplačal razliko?

Katere zavarovalnine pa sploh plačuješ, da ti gredo tako zelo v nos?


seveda ti nabijejo zavarovanje če imaš nezgodo. če jih imaš preveč te še lahko odjebejo!
in motijo me vse zavarovalnine ki jih plačujem neprostovoljno.
ne vem kaj ti je okoli tega tako zelo ušeč, če pa je dejstvo da to funkcionira če je vplačil >> od izplačil. enostavno dejstvo. presežek konča seveda v napačnih rokah...

para! je izjavil:

lahko bi kupovali kvalitetne domače proizvode, vendar se vas je velika večina odločila, da kupite poceni in zanič kitajskega.

Lahko, da smo se odločili tudi, da kupujemo dražje in kvalitetneje, ne glede na to od kod je roba (al trdiš, da so slovenski proizvoidi po nekem pravilu boljši, kot tuji?). :))


očitno nisi domač v industriji, vendar tu se ve da je kitajska delovna sila slaba, roba pa je tudi zato slaba, nadzora kvalitete ni ker veliko stane ipd.
vse to je v evropi bolje urejeno.
če ne verjameš te res ne mislim prepričevat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

para! ::

vendar tu se ve da je kitajska delovna sila slaba, roba pa je tudi zato slaba, nadzora kvalitete ni ker veliko stane ipd.

Resno? Moj iPhone made in China ni kvalitetno izdelan, ni šel čez QA? Pač, srečo mam, da dela, al kako? :D

A rabiš več primerov?

lp
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Poldi112 ::

gruntfürmich je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Traparija. A potem bi moral v primeru, da ti izplačajo odškodnino, tudi doplačal razliko?

Katere zavarovalnine pa sploh plačuješ, da ti gredo tako zelo v nos?


seveda ti nabijejo zavarovanje če imaš nezgodo. če jih imaš preveč te še lahko odjebejo!
in motijo me vse zavarovalnine ki jih plačujem neprostovoljno.


Ne, zavarovanje ti nabijejo zgolj, če si ti kriv.
Pa daj, naštej vsa ta zavarovanja, ki jih plačuješ, da jih vidimo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Fritz ::

gruntfürmich je izjavil:


očitno nisi domač v industriji, vendar tu se ve da je kitajska delovna sila slaba, roba pa je tudi zato slaba, nadzora kvalitete ni ker veliko stane ipd.
vse to je v evropi bolje urejeno.
če ne verjameš te res ne mislim prepričevat.


Ni vse kar naredijo na Kitajskem slabo, je pa res, da višja kvaliteta, boljši QC ipd. tudi na kitajskem stanejo in se to odraža na ceni izdelka.

Proizvodnja se ni selila na kitajsko zato, ker so naši potrošniki želeli izključno poceni kitajsko robo temveč zato, ker so s tem proizvajalci oz. lastniki imeli toliko večje profite. Ko je enkrat čedalje manj denarja namenjeno masam (plače, socialni transferji itn.), so potem tudi kitajski produkti bolj zaželeni, saj so poceni in na razpolago. S tem je za večino potrošnikov krog sklenjen.

O tem, da je za zagotavljanje trga za masovno proizvodnjo treba delavca dobro plačati in mu dati dovolj prostega časa, da lahko ta denar porabi je govoril stric Henry Ford že kakšnih 100 let nazaj. Še pred njim pa je stric Marx napisal kritičen pogled, ki pokaže, kam bo zdrvel neregulirani, nenadzorovani kapitalizem.

gruntfürmich ::

para! je izjavil:

A rabiš več primerov?


ajde daj jih. pa boš hitro končal. pol pa se lahko uzreš po vsem sranju ki se uvaža od tam.
resno ti meni? lol? očitno še nisi prave proizvodnje videl niti od zunaj...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bor H ::

Še en primer: Hyundai, sicer ni kitajc ampak predvidevam da celo Azijsko proizvodnjo mečeš v isti koš, ti lahko najdem kup evropskih firm ki bolj crkujejo.

Obvezni zavarovanji sta pa dve: zdravstveno pa avtomobilsko. Prvo se ti povrne pri prvi resni bolezni (zdravljenje raka te pride v US cca 100.000$), avtomobilsko maš pa zato da če se kdo vate zaleti da ne boš brez dnara ostal, al pa če opraskaš Porscheja da ti ne bo treba hiše prodat

Če pa nimaš zavarovanega objekta mi pa dol visi, sam ne pol na tedniku jokat ko ti pogori.

para! ::

Ne rabim videt proizvodnje, da si ustvarim mnenje o kvaliteti izdelkov.

Drugače pa:
- Philips Sonicare zobne ščetke
- HP laptop (2)
- Macbook pro
- iPod
- Sony digitalni fotoaparat
- Sony CRT TV
- Philips brivnik
- Logitech miška
- Logitech tipkovnica

Vse zadeve zelo kvalitetno izdelane, nobenih težav. Vse made in China. To so zadeve, ki mi padejo iz glave. Primerov je nešteto.

lp
Death before dishonor!

kronik ::

Ja eni ne ločijo med izdelki narejenimi za naše firme in ponaredki teh izdelkov z drugimi imeni. Še enkrat sprašujem zakaj pri nas stane določen del elektronike 170, identični uvožen pa 52? Identični pomeni da sta iz iste tovarne, na Kitajskem itak.
Torej kupovanje dražjega izdelka ne pomeni niti večje kvalitete, niti podpore domačemu gospodarstvu. Naloga nas je izbrati najkvalitetnejšo robo za najbolj pošteno ceno. Pri nas bi radi vsi kovali vrtoglave dobičke z nič vloženega dela.

SkipEU ::

Poldi112 je izjavil:

Ja, mi smo revčki, ki ne vidimo širše slike, ti pa nisi sposoben povedati, zakaj sam ne kupuješ dražjih, domačih proizvodov. A ni to tko, malo hinavsko, da se pojavljaš na internetu, kar neposredno pomeni, da podpiraš izkoriščanje vzhodnjakov?


Ne ne, on je lahko skrajno racionalen in naroči 3x cenejši izdelek od drugod; drugi (jaz, ti in podjetja) pa bi morala kupovati dražjega, domačega. Neverjetno je, kako ljudje v Sloveniji (drugod nimajo s tem težav) niso sposobni preslikati racionalnega obnašanja posameznika širše, čeprav je vzorec obnašanja identičen.

Potem pa še slišimo neumnosti, kako kmetje ne rabijo trgovcev. Modrost, da rabiš trgovce za pospeševanje prodaje, so poznali že tisoč let nazaj. Seveda nekateri kmetje postajajo hkrati trgovci, vendar za kaj takega zgubljajo svoj čas, ki bi ga lahko bolj učinkovito porabili za kaj drugega. V Sloveniji še pač ni navada, da se vsaka ura šteje kot morebitni izgubljen dohodek. Sicer pa, kaj pa je zadruga drugega kot nadomestilo trgovca? Drugo ime, enaka vloga. To me spominja na islamske finance, ki kao nimajo obresti, ker so jih drugače poimenovali. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

SkipEU ::

kronik je izjavil:

Ja eni ne ločijo med izdelki narejenimi za naše firme in ponaredki teh izdelkov z drugimi imeni. Še enkrat sprašujem zakaj pri nas stane določen del elektronike 170, identični uvožen pa 52? Identični pomeni da sta iz iste tovarne, na Kitajskem itak.
Torej kupovanje dražjega izdelka ne pomeni niti večje kvalitete, niti podpore domačemu gospodarstvu. Naloga nas je izbrati najkvalitetnejšo robo za najbolj pošteno ceno. Pri nas bi radi vsi kovali vrtoglave dobičke z nič vloženega dela.


Če ti ni jasno, od kod nastanejo razlike, odpri proizvodno podjetje, pa ti bo takoj postalo jasno - ker zdaj zgleda, da ti nikakor ni jasno, kako poslovanje poteka. Zakaj nastanejo razlike, je milijon možnosti, od poteka nabavne verige, transportnih stroškov, zakonodaje in regulacije v končni državi, do tega, s kakšnimi stroški posluje uvozno podjetje, itd. Marža na koncu pač mora biti takšna, da si to vse pokriješ. Kupci na koncu izločijo tiste, ki ne znajo/zmorejo optimizirati zadeve.

Odpri podjetje in se sam loti preživetja z izdelkom, ki si ga kupil po končni ceni za 52. Kmalu boš spoznal, da boš na to ceno moral dodati ogromno marže, če boš sploh hotel preživeti, kaj šele, da bi ustvarjal "vrtoglave" dobičke.

Od kod nastane razlika, pa lahko pokažem s tem mega poenostavljenim primerom, ki pa si ga umsko lahko razširiš na podjetje, saj veljajo enake zakonitosti: sta tuji prodajalec in ti. Oba prodajata samo en izdelek in oba nabavljata izdelek od istega dobavitelja s Kitajske, osnovna nabavna cena je 30 evrov. Tip živi v davčno bolj prijazni državi, z angleškim jezikom, nima kredita, življenjski stroški so nižji. Je tudi boljši prodajalec kot ti in proda več izdelkov, tj 60. Njegovi mesečni stroški so 600 evrov. Ti živiš v Sloveniji, poskrbeti moraš za prevod navodil, izpolniti več obrazcev, opraviti moraš več poti. Tvoja država ni tako davčno prijazna, imaš več prispevkov, položnic in kredit. Tvoji življenjski stroški so 1000 evrov. Si slabši prodajalec, tudi stroškovno plus manjši trg, in prodaš 10 izdelkov. Da si prišel na zeleno vejo na koncu meseca s temi 10 prodanimi izdelki, si moral na vsakega dodati maržo 100 evrov, tvoja cena bo torej 130. Da bo tuji prodajalec prišel na zeleno vejo, mora na vsakega dodati samo 10 evrov marže, torej prodaja za 40 evrov (če pa še hoče nekaj profita, prodaja za 50). Razlika je že tu. Zunanji opazovalec pa te bo obtožil, da ti pri 130 delaš vrtoglave dobičke ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

kronik ::

Hvala za izčrpen odgovor. Iz tega sklepam, da je slovenski trgovec obsojen na propad, saj je totalno nekonkurenčen. Razen pri produktih narejenih v Sloveniji seveda, ki pa imajo vsi cenejše alternative v tujini.
Glede stroškov, ki bi jih imel jaz kot firma pa sem preračunal, da bi me uvoz stal enako kot me je (oz. ceneje če bi bil zavezanec za DDV), nekaj malega bi me stal kos papirja z slovenskimi navodili in stroški poslovanja (~100 eur na mesec za popoldanski s.p.) ... skratka z ceno 65 eur bi že imel dobiček. Pa recimo, da hočem še kaj zaslužit in bi dal ceno 70 eur sem še vedno 100 eur cenejši od najcenejše konkurence trenutno na trgu.
Ali lahko z tako ceno sploh posluješ in nisi nelojalna konkurenca? :)

Spura ::

brbr21 je izjavil:

no temu se pa rece moneymaking machine. in to iz nicesar (ok, ce odstejen nakup in porabljan strom). debilno!

Ni iz nicesar. Pri vsakem tradeu je nekdo izgubil (ce govorimo o kratkorocnem tradingu). Te masine odrejo druge traderje.

KuhaR je izjavil:

Bančništvo se je izrodilo, ne služi več svojemu namenu. ;(

To je trading in ne bancnistvo.

kronik je izjavil:


Trgovin definitivno ne rabimo v tej ekonomiji, kar so (ponovno) ugotovili tudi kmetje in že ustanavljajo zadruge in bodo sami prodajali pridelke.

Nasi trgovci so si preko let vse vecji delez marze odrezal in so prisli do tocke, ko je ustanovitev nove entitete manj bolece od placevanja raznih merkatorjev.

Problem slovenskih zavarovalnic je to, da imajo ful navite marze, torej premije so ful visje od izracunanih break-even in potem nase zavarovalnice manjsi % prejetega denarja izplacajo kot denimo nemske.

Problem tega high frequency tradinga je to, da povzroca volatility trgov. Ta trading deluje tako, da skace na trende. Ko se nekaj zacne premikat gor ali dol takoj vstopi v pozicijo (in ze s tem premakne ceno v isto smer, ker imajo te ustanove veliko denarja). Potem dostikrat se ljudje zacnejo na trend skakat in zadeva gre v eno smer 5 minut al pa pol ure al pa en dan. In potem ko se trend koncuje so racunalniki seveda med prvimi, ki grejo vn (na koncu en clovek nekje ostane s kurcem v roki in celim kupom stvari, ki jih ne more prodat po zadnji ceni).
In ti trendi, nihaji, so ful vecji odkar so velike banke z racunalniki zraven. Ker pritiskajo z veliko kolicino kesa v smeri premikanja.

Jih bi pa lahko zjebal davek na transakcijo. Ampak morate vedet, da vsakic ko se govori o financni zakonodaji v ameriki, da je na capitol hillu 20 krat vec lobistov proti taki zakonodaji, kot za.

gruntfürmich ::

SkipEU je izjavil:

Potem pa še slišimo neumnosti, kako kmetje ne rabijo trgovcev. Modrost, da rabiš trgovce za pospeševanje prodaje, so poznali že tisoč let nazaj. Seveda nekateri kmetje postajajo hkrati trgovci, vendar za kaj takega zgubljajo svoj čas, ki bi ga lahko bolj učinkovito porabili za kaj drugega. V Sloveniji še pač ni navada, da se vsaka ura šteje kot morebitni izgubljen dohodek. Sicer pa, kaj pa je zadruga drugega kot nadomestilo trgovca? Drugo ime, enaka vloga.


dobro ti to ugotavljaš, da res ne rabimo trgovcev v takšni obliki kot jih poznamo sedaj. to so že potrdili kmetje ki so ustanavljali zadruge, kar edino pomeni da je lahko in tudi bo v prihodnosti trgovina samo interesno združenje proizvajalcev. ne pa kot nadpanoga, ki bo diktirala proizvodnjo. isto so zadruge; samo podaljšek proizvajalcev in ne obratno. ker seveda obratno ne gre, namreč trgovina brez proizvajalcev.
in če meniš da se lahko vsaka ura šteje kot morebitni izgubljen dohodek je pa samo LOL.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

boiler ::

Nataknili so nam okove a večina ljudi je slepa in poskuša živeti znotraj zelo tesnih okvirjev. Povprečen človek ne uporablja svoje domišlije, sledi domišliji drugih. JST47 - popolnoma se strinjam sistem v katerem živimo ni niti približno kapitalizem. Gre za fašizem najhujše oblike, takšen ki se pretvarja da nudi ljudjem svobodo medtem pa jih privije v toge koncepte.

Ja, mi smo revčki, ki ne vidimo širše slike, ti pa nisi sposoben povedati, zakaj sam ne kupuješ dražjih, domačih proizvodov. A ni to tko, malo hinavsko, da se pojavljaš na internetu, kar neposredno pomeni, da podpiraš izkoriščanje vzhodnjakov?

Daj konkreten predlog, kako stvari izboljšati. Če ga nimaš, si pač pacient v svojem svetu iluzij.


Venus projekt je eden izmed najbojših sistemov ki sem jih zasledil. Sicer je pa tega ogromno na internetu, pogooglaj. Nimam nobene slabe vesti, ker živim svoje besede. Kupujem slovenske izdelke (kjer se pač da) nažalost še slovenci ne izdelujemo računalniške opreme. Moj stil življenja je zelo minimalističen, kupim tisto kar rabim, ne zadovoljujem svojih frustracij z neumnim potrošništvom. Stvar uporabljam dokler se da potem jo dam reciklirat, če se da. Kaj več kot to težko storiš. Pa uporabljam svojo glavo, opazujem svet okrog sebe in si gradim predstavo o njem iz lastnih izkušenj ne iz medijev ki gledajo na lastno korist. Vsak dan uporabljam domišlijo in testiram svoja prepričanja. Kar se tiče iluzij...vse kar vidiš okrog sebe je bila najprej "iluzija". Samo predstava o tem kar bi lahko bilo. Zakaj se ti zdi da je narobe če uporabljaš to izjemno sposobnost našega uma?

Poldi112 ::

kronik je izjavil:

Hvala za izčrpen odgovor. Iz tega sklepam, da je slovenski trgovec obsojen na propad, saj je totalno nekonkurenčen. Razen pri produktih narejenih v Sloveniji seveda, ki pa imajo vsi cenejše alternative v tujini.
Glede stroškov, ki bi jih imel jaz kot firma pa sem preračunal, da bi me uvoz stal enako kot me je (oz. ceneje če bi bil zavezanec za DDV), nekaj malega bi me stal kos papirja z slovenskimi navodili in stroški poslovanja (~100 eur na mesec za popoldanski s.p.) ... skratka z ceno 65 eur bi že imel dobiček. Pa recimo, da hočem še kaj zaslužit in bi dal ceno 70 eur sem še vedno 100 eur cenejši od najcenejše konkurence trenutno na trgu.
Ali lahko z tako ceno sploh posluješ in nisi nelojalna konkurenca? :)


Koliko bi te stali zaposleni? Računovodstvo? Atestiranje? Izgubljene pošiljke? Servis? Marketing? Poslovni prostori? In zakaj misliš da nihče tega ne dela, glede na to da je tako enostavno? Zakaj ni nikogar, ki bi izkoristil to poslovno priložnost?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Poldi112 ::

boiler je izjavil:


Venus projekt je eden izmed najbojših sistemov ki sem jih zasledil. Sicer je pa tega ogromno na internetu, pogooglaj.


Na internetu je ogromno traparij. In kot sem na hitro videl Venus nekako ne izstopa kaj preveč:

>The role of money would be phased out; instead, central computers would serve a lineup of goods and services, which citizens could order upon demand

Tole recimo se že zdi ena taka huda traparija.

Pa če nisi sam sposoben artikulirati neke smiselne alternative prosim ne odgovarjaj z "poguglaj si".
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

boiler ::

Poldi112 je izjavil:

boiler je izjavil:


Venus projekt je eden izmed najbojših sistemov ki sem jih zasledil. Sicer je pa tega ogromno na internetu, pogooglaj.


Na internetu je ogromno traparij. In kot sem na hitro videl Venus nekako ne izstopa kaj preveč:

>The role of money would be phased out; instead, central computers would serve a lineup of goods and services, which citizens could order upon demand

Tole recimo se že zdi ena taka huda traparija.

Pa če nisi sam sposoben artikulirati neke smiselne alternative prosim ne odgovarjaj z "poguglaj si".


Ej nevem kaj naj rečem. Jacque Fresco je porabil večino svojega živlenja (trenutno je star 95 let in še kar dela) za Venus projekt ti pa pogledaš v opis pa se ti zdi da je to traparija. Malo si domišljav...ko boš vložil kako leto raziskave v njegov sistem mi prosim piši, rabimo take ljudi. Pred tem pa se prosim zadrži neumnih komentarjev. Človeka sem spoznal osebno in sem zadevo podprl tudi finančno. Fresco ima na tisoče izumov in patentov je pa res da se zadnja leta drži nazaj ker so mu ogromno zadevščin pokradli, kar mu onemogoča uporabo. Razlog zakaj se nisem razpisal je pa očiten, offtopic smo in to krepko. Poleg tega nočem nikomur nič vsiljevat naj si vsak sam pogleda alternative. Dejstvo pa je de se temu sistemu izteka čas in je treba gledati naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

nekikr ::

Tudi jaz sem šel prebrat vsebino te spletne strani, ki sicer ima nekaj zanimivih predlogov, ampak to vse slišiš skoraj vsak dan na ulici, v razširjeni izvedbi. Se mi zdi, da veliko bolj promovirajo utopične arhitekturne dosežke kot pa neko alternativo obstoječemu sistemu. Vsaj to kar je na strani je bolj kot ne en populistični pofl. Morda je v živo kaj bolje razložil...stran je pa obupna (vsebinsko).

Poldi112 ::

boiler, koliko časa človek dela na projektu je povsem irelevantno, prav tako, da ga ti podpiraš. Če se ti projekt dopade, ga poznaš in je kvaliteten, boš menda uspel v par stavkih napisati poanto in jo potem zagovarjati? Če ne pa nehaj težiti s tem, da študiram filozofijo ene neznalice, za katero je verjetnost, da je kvalitetna, nizka.

Torej, ali povej sam, kaj je tako dobrega pri Venus-u, ali pa se nimamo kaj pogovarjati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

boiler ::

Sem probal odpret novo temo pa mi jo je admin zaklenil ker je že bila enkrat podobna tema. Sicer je bil tisto prazen čvek, jaz sem mislil v novo temo zabasati kar se da informacij. Upam da se tema odklene.

The Venus Project

para! ::

Manna, Marshall Brain

Nekako tako, kot si podporniki predstavljate Venus, gre dogajanje v tej prijetni zgodbici.

Da bi računalniki določali (bolj poslušali) kaj kdo rabi in na podlagi tega organizirali in izvedli proizvodnjo, medtem ko se ljudje zabavajo na plažah... Count me in, ampak za to ne rabiš Venus projekta - rabiš tehnologijo, ki je tega zmožna. Ko bo tehnologija to omogočala, pa ne boš nikogar rabil prepričevat v ideje nekega posameznika.

Če pa te tehnologije, ki bi prinesla blaginjo, nimaš, potem pa so evrčki in služenje njih way to go.

lp
Death before dishonor!

boiler ::

Tehnologija je tukaj, okoli 65% služb lahko jutri ukinemo. Ta sistem umetno ustvarja službe, da se lahko dalje poganja. To je razvidno na vsakem koraku. Zakaj ne zamenjajo VSE linije proizvodnje z avtomatizacijo in roboti? Sam sem delal v več tovarnah in sem videl na lastne oči da namerno zavirajo razvoj. To je zato ker se podjetja zavedajo da dokler imajo ljudje službe lahko kupujejo stvari. Sicer pa proizvodnjih del ni niti približno več dovolj, ker se je storilnost kljub vsemu izredno povečala in si moramo "izmišljati" nepotrebne in neumne službe v storitvenem sektorju. Zamislite si, če nebi bilo denarja odpadejo vse službe bank, zavarovalnic in ostale finančne industrije, odpade vsa prodaja, marketing in podobne zadeve. Težili bi k maksimalni avtomatizaciji in robotizaciji proizvodnje, izdelke bi naredili karseda vzdržljive, ljudem nebi več prali možganov skozi marketing da potrebujejo stvari ki jih v resnici ne rabijo. Proizvodnja bi bila čim bližje potrošnje, zato da je transport blaga čim krajši. Velik povdarek bi bil na izobraževanju, cilj vsakega posameznika bi bil da raste in prispeva karseda k sistemu ker bi to avtomatsko pomenilo dobro za njega in vse ljudi. Kriminal je pri tem skoraj izključen, ker bi ljudje imeli zadovoljene potrebe. Ta sistem funkcionira na konstantnem ustvarjanju pomanjkanja. Ljudje, ki so zafrustrirani so najboljši potrošniki. Pa ne mi rečt da tehnologija ne obstaja, ker jo uporabljamo vsak dan, oziroma boljše povedano, v tem sistemu tehnologija uporablja nas.

BBB ::

Da bi računalniki določali (bolj poslušali) kaj kdo rabi in na podlagi tega organizirali in izvedli proizvodnjo, medtem ko se ljudje zabavajo na plažah...
Lastnik te tehnologije bo postal izredno bogat, večina preostalih pa revni, ker bo na dolgi rok od slednjih pobral ves denar s prodajo svojih cenenih storitev/izdelkov. Jih bo morda sicer ustvarjal brez protiplačila - v duhu komunizma? V svobodnem sistemu "malo jutri", sicer pa le pod absolutno diktaturo. Takšno tehnologijo imaš že danes, samo da je izvedena na Kitajskem. Namesto računalnikov odločajo po eni strani kapitalisti oz. njim podrejeni, po drugi strani trg (beri preudarni potrošniki), dela pa cenena človeška delovna sila.

Človeška preudarnost bo pripeljala najprej do bede, nato do nove svetovne vojne. Njej bo sledila začasna streznitev z nekimi kvazi popravki v pravilih družbenega sistema, postopno izboljšanje življenjskih razmer, nato pa spet v enakem ciklu naprej. Osnovni problem je v razumevanju pravičnega družbenega sistema, ki temelji na človeških svoboščinah. V takšnem sistemu imajo ljudje v nekem obsegu dodeljeno svobodo pri udejenjanju svoje preudarnosti - več kot ima človeštvo svobode, bolj bo družbeni sistem nestabilen. Vedno se bo nekdo želel okoristiti na račun drugega, bodisi neposredno bodisi posredno s spretno izrabo mehanizmov družbenega sistema. Tak je pač naš duševni ustroj - egoistično ali družno odpravljati neprijetnosti ter si zagotoviti čim več prijetnosti (zavedno ali nezavedno tudi na račun neprijetnosti drugega), predvsem kratkoročno - to je temelj preudarnosti večine človeštva.

Všeč mi je ideja, da naj bi bil računalnik tisti preudarnež (z ustrezno programiranimi družbenimi pravili s strani preudarnih ljudi - le kako naj sicer računalnik ve, kaj je preudarno), ki bi vedno rekel, naj se grem zabavat na plažo, ostala drhal pa naj gre garat. Slava človeški preudarnosti. Se najdejo tudi ljudje, ki ne ločijo med pojmoma preudarnost in neumnost, še zlasti na podlagi empiričnih ugotovitev.

para! ::

Komentiral sem idejo projekta Venus, ki (če prav razumem) temelji na pričakovanjih visoke tehnologije, ki bo omogočala, da delo prenesemo na stroje, sami pa se zabavamo. Denar je od tu naprej nepotrebno sredstvo, sam pa pravim, da je prvo problem tehnologija (resursi, replikatorji,...).

lp
Death before dishonor!

murmur ::

Poldi112 je izjavil:

Ja, mi smo revčki, ki ne vidimo širše slike, ti pa nisi sposoben povedati, zakaj sam ne kupuješ dražjih, domačih proizvodov.


Lep primer tega je juzna italija s svojo novo tekstilno EU usmeritvijo. Torej, izdelki so narejeni "Made in EU", delajo pa jih uvozeni kitajcki za podoben denar kot na kitajskem. Zadovoljno kupim "Made in EU", placam 50% vec, denar pa ne gre EU delavcem, temvec vecina njega EU podjetnikom in ostale mikro drobtinice "Imported in EU" kitajckom. In smo na istem ce se ne motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

boiler ::

Komentiral sem idejo projekta Venus, ki (če prav razumem) temelji na pričakovanjih visoke tehnologije, ki bo omogočala, da delo prenesemo na stroje, sami pa se zabavamo. Denar je od tu naprej nepotrebno sredstvo, sam pa pravim, da je prvo problem tehnologija (resursi, replikatorji,...).


Ne. Cilj ni da se zabavamo (kar ne pomeni da je zabava prepovedana :) ampak da se samoaktualiziramo in dosežemo svoj potencial. Resourcov je več kot dovolj, znanja tudi v tem sistemu pa uničujemo resource, znanje je pa način kako to počet.

Lastnik te tehnologije bo postal izredno bogat, večina preostalih pa revni, ker bo na dolgi rok od slednjih pobral ves denar s prodajo svojih cenenih storitev/izdelkov. Jih bo morda sicer ustvarjal brez protiplačila - v duhu komunizma? V svobodnem sistemu "malo jutri", sicer pa le pod absolutno diktaturo. Takšno tehnologijo imaš že danes, samo da je izvedena na Kitajskem. Namesto računalnikov odločajo po eni strani kapitalisti oz. njim podrejeni, po drugi strani trg (beri preudarni potrošniki), dela pa cenena človeška delovna sila.


Ne. Kako bo posatal bogat, če pa ni denarja? Komunizem uporablja monetarni sistem, pri čemer se temeljito loči od venus projecta.

Všeč mi je ideja, da naj bi bil računalnik tisti preudarnež (z ustrezno programiranimi družbenimi pravili s strani preudarnih ljudi - le kako naj sicer računalnik ve, kaj je preudarno), ki bi vedno rekel, naj se grem zabavat na plažo, ostala drhal pa naj gre garat. Slava človeški preudarnosti. Se najdejo tudi ljudje, ki ne ločijo med pojmoma preudarnost in neumnost, še zlasti na podlagi empiričnih ugotovitev.


Ne. Računalniki bi služili SAMO za proizvodnjo in razpršitev dobrin po potrebah ljudi. Kako mi živimo življenje je naša stvar, bi pa bili stimulirani iz strani družbe da bi našli svojo iskrico v življenju in jo spremenili v žareč plamen.

Želel sem ustvarit novo temo, ki bi poučila ljudi o delovanju tega sistema vendar mi jo je admin zaprl. Zgleda da je na tem forumu dovoljen le prazen čvek. Bi vas prosil če lahko stopite z mano in pomagate odpreti novo temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

-valvoline- ::

Noben superracunalnik ne pomaga,loterija je loterija.

Poldi112 ::

Samo jaz nočem, da mi računalnik določa moje potrebe. A zdaj mi ne bo pustil iti smučati na ledenik, ker ga bo skrbela zaščita narave. Ali pa bo ugotovil, da sem že porabil mojo kvoto resursov. Jebeš tako diktaturo. Komunizem na steroidih. Vsi sposobni se bodo temu uprli, ker ne bodo imeli možnosti 1. razviti svoj potencial in 2. uživati sadov svojega dela.
Pa pričakovati zadovoljne uporabnike tega sistema je tudi utopija. Zadovoljni bodo zgolj klošarji. Ker zdaj imaš vpliv na kakovost svojega življenja in ne to stimulira, če ti ga tempo in pogoje narekuje računalnik je pa čas da ga odstaviš s prestola.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

boiler ::

Poldi112 je izjavil:

Samo jaz nočem, da mi računalnik določa moje potrebe. A zdaj mi ne bo pustil iti smučati na ledenik, ker ga bo skrbela zaščita narave. Ali pa bo ugotovil, da sem že porabil mojo kvoto resursov. Jebeš tako diktaturo. Komunizem na steroidih. Vsi sposobni se bodo temu uprli, ker ne bodo imeli možnosti 1. razviti svoj potencial in 2. uživati sadov svojega dela.
Pa pričakovati zadovoljne uporabnike tega sistema je tudi utopija. Zadovoljni bodo zgolj klošarji. Ker zdaj imaš vpliv na kakovost svojega življenja in ne to stimulira, če ti ga tempo in pogoje narekuje računalnik je pa čas da ga odstaviš s prestola.



Ljudje slišite kar želite. Ne da se mi več. Tehnologija je zato da služi nam. Torej bo stekla proizvodnja glede na dejanske potrebe, računalnik bo pa zato da bo knjižil potrošnjo, zaloge itd. Je pa res da bo zaloga omejena, ker živimo na planetu z omejenimi resourci. Seveda pa da more biti neko razmerje med egoističnimi potrebami in preživetjem vrste na dolg rok tako da bo potrebno delati z viri premišljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

nekikr ::

In kdo bo postavil te meje? Kdo bo tisti, ki bo meni rekel kaj lahko in kaj ne, v imenu pravičnosti in enakosti za vse (se ti sliši znano)?

In proizvodnja ne bo stekla glede na dejanske potrebe. Apple nima kapacitet, da bi v kapitalizmu prodal toliko telefonov, kot jih raja hoče, kdo hudiča jih bo naredil 7 milijard v tem socializmu (oz. tako kot ga je moderno danes poimenovati)?

WarpedGone ::

Torej bo stekla proizvodnja glede na dejanske potrebe, računalnik bo pa zato da bo knjižil potrošnjo, zaloge itd.

Ja, in k vsakemu bo zjutraj prišla nova dolgolasa blont devica, celotno življensko dobo, cca 80 let.

Prvi aksiom ekonomije: viri so omejeni.
Drugi aksiom ekonomije: potrebe vedno presegajo vire.
Opletanje s tehnologijo je samo dvigovanje megle in pumpanje lastnega ega, kako pameten da sem, ker me noben ne razume.

Žal pa zagovorniki ne uspejo skapirat, da pravzaprav zagovarjajo hard-core fašizem.
Zbogom in hvala za vse ribe

boiler ::

nekikr je izjavil:

In kdo bo postavil te meje? Kdo bo tisti, ki bo meni rekel kaj lahko in kaj ne, v imenu pravičnosti in enakosti za vse (se ti sliši znano)?

In proizvodnja ne bo stekla glede na dejanske potrebe. Apple nima kapacitet, da bi v kapitalizmu prodal toliko telefonov, kot jih raja hoče, kdo hudiča jih bo naredil 7 milijard v tem socializmu (oz. tako kot ga je moderno danes poimenovati)?



Proizvodnje bo v tem sistemu manj. Izdelki bodo narejeni tako da bodo karseda vzdržljivi in trajni. Kar se tiče elektronike bo narejeno tako, da nebo treba menjavati cele naprave ampak naprimer samo procesor. Kaj če bi imeli uporabniki iphone 4 možnost nadgradit procesor? Koliko bi jih potrebovalo 4s. Poleg tega sprašuješ neumno vprašanje. Kot da si vsi želijo iphone. Jaz sem zelo zadovoljen z svojim Samsungom. Aja pa če omenim da ta sistem nima vojaške industrije. Pomisli kaj lahko vse lahko narediš iz surovin ki so tam v uporabi. Poleg tega ne boš več potreboval računalnika ker bo vse v centralnem računalniku. Doma boš potreboval le ekran ali hologram, ki bo po mojem kar kmalu na voljo. :) Ljudje ne potrebujemo stvari, potrebujemo storitve, ki nam jih omogoča tehnologija. Npr. ne potrebuješ avtomobila, potrebuješ prevoz. To kaj se dogaja danes da ljudje kupujejo močne avtomobile za statusni simbol je neumno. Identifikacija z eksternim je znak nezrelosti. Vendar to je namen trenutnega sistem, imeti lačne paranoične ljudi ki se jim ne sanja kdo so.

Ja, in k vsakemu bo zjutraj prišla nova dolgolasa blont devica, celotno življensko dobo, cca 80 let.

Prvi aksiom ekonomije: viri so omejeni.
Drugi aksiom ekonomije: potrebe vedno presegajo vire.
Opletanje s tehnologijo je samo dvigovanje megle in pumpanje lastnega ega, kako pameten da sem, ker me noben ne razume.

Žal pa zagovorniki ne uspejo skapirat, da pravzaprav zagovarjajo hard-core fašizem.


Potrebe presegajo vire zaradi tega ker smo tako sprogramirani. Ne mešaj človeške narave in človeškega obnašanja.

• 200 tisoč nasilnih dejanj bo do svojega 18. leta na televiziji videl povprečen Američan.
• 40 tisoč reklam vidi otrok v ZDA vsako leto.
• 1023 ur pred televizorjem in 900 ur v šoli preživi vsako leto povprečen otrok v ZDA.
• 90 odstotkov 2-letnikov v ZDA redno gleda televizijo.
• 75 odstotkov staršev v Sloveniji svojim otrokom ne postavlja nobenih omejitev pri gledanju
televizije.


Se čudimo da imajo manj kot 5% svetovne populacije in porabijo okoli 30% resourcov. Svoj sistem pa širijo po svetu, na tak način je zemlja res premajhna za vse. Danes se človek ne vpraša več če stvar rabi ampak je neumen, brezglav potrošnik. To je potrebno za kroženje denarja pri tem se pa uničujejo resourci. Najverjetneje me noben ne bo razumel, to je pač posledica pogojenosti. Morate vedeti da si je trenutni sistem tudi nekdo izmislil in s tem ko ne vidite ven iz lastnih pogojevanj verjamete v domišlijo drugih ljudi, svoje pa ne uporabljate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

boiler ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

Lonsarg ::

Zakaj vse iz tako ekstremnega stališča gledate, oziroma iz stališča čez 500let, kaj pa prehodno obdobje?

Pa od kje ideja, da se izmenjevalno sredstvo popolnoma ukine?!? Seveda mora obstajati. Res da bo tako mesto z takim novim sistemom imelo internet/komunalo/vodo/.. pa take zadeve brezplačno. Izmenjevalno sredstvo pa še vedno more bit, ker nekdo bo raje šel na potovanje, nekdo bo pa raje imel nov telefon, nekdo bo pa raje hodil večkrat na dan sladice jesti, ki ne bodo vključeno v redno zastonjsko ponudbo seveda. Torej se prebivalcem tega mesta še vedno izplača plačo, glede na PROCENT koliko prispevajo, če ne prispevač nič dobiš neki minimalnega, osnove maš tako ali tako že zastonj.
In se sami odločijo, kako bodo porabili. Cene teh dodatkov so pa seveda tako kot sedaj določene čisto po prostem trgu, ker pa gre vsa poraba tega denarja nazaj k sistemu v bistvu gre za neko konstantno kroženje istega denarja.

Še vedno je to resource based economy, ker denar opravla dejansko to vlogo, ki jo opravlja dobro. Ni pa zlorabljen še za druge vloge.

Ni pa nobene potrebe po obstoju bank in bohnedaj kreditov. Pač izjema je prehodno obdobje, ko ta novi sistem komunicira z ostalim, še starim sistemom, kar pač počne po pravilih kapitalizma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

boiler ::

Lonsarg je izjavil:

Zakaj vse iz tako ekstremnega stališča gledate, oziroma iz stališča čez 500let, kaj pa prehodno obdobje?

Pa od kje ideja, da se izmenjevalno sredstvo popolnoma ukine?!? Seveda mora obstajati. Res da bo tako mesto z takim novim sistemom imelo internet/komunalo/vodo/.. pa take zadeve brezplačno. Izmenjevalno sredstvo pa še vedno more bit, ker nekdo bo raje šel na potovanje, nekdo bo pa raje imel nov telefon, nekdo bo pa raje hodil večkrat na dan sladice jesti, ki ne bodo vključeno v redno zastonjsko ponudbo seveda. Torej se prebivalcem tega mesta še vedno izplača plačo, glede na PROCENT koliko prispevajo, če ne prispevač nič dobiš neki minimalnega, osnove maš tako ali tako že zastonj.
In se sami odločijo, kako bodo porabili. Cene teh dodatkov so pa seveda tako kot sedaj določene čisto po prostem trgu, ker pa gre vsa poraba tega denarja nazaj k sistemu v bistvu gre za neko konstantno kroženje istega denarja.

Še vedno je to resource based economy, ker denar opravla dejansko to vlogo, ki jo opravlja dobro. Ni pa zlorabljen še za druge vloge.

Ni pa nobene potrebe po obstoju bank in bohnedaj kreditov. Pač izjema je prehodno obdobje, ko ta novi sistem komunicira z ostalim, še starim sistemom, kar pač počne po pravilih kapitalizma.


Imaš prav. Sem želel to omenit, ampak vidim da nekateri nimajo pokritih osnov tako da bi stvar še bolj zakomplicirala zadevo.

nekikr ::

Ni pa nobene potrebe po obstoju bank in bohnedaj kreditov.

Torej bo imel vsak zemljan hišo z vrtom in bazenom, to mu bo zagotovil režim? Ali samo vrtom? Morda še hiše ne ampak pesjak, dokler po tridesetih letih dela končno ne privarčuje dovolj?

In še vedno mi ni nihče odgovoril, kdo bo tisti, ki bo rekel kaj bom jaz imel in česa ne. Kdo je ta, ki bo potegnil črto čez to kaj je nujna stvar in kaj luksuzna dobrina? Na podlagi česa?

In boiler: vojaška industrija porabi tako zanemarljivo malo surovin v primerjavi s tem kar pričakuješ ti, da niti ni omembe vredna. 7 milijard ljudi spraviti na nek nivo (ki ne sme biti nižji od tega kar imamo, sicer ne boš nikdar uspel), je za par tisoč magnitud surovinsko bolj zahtevno kot ena mizerna vojaška industrija (ki mimogrede ustvari precej delovnih mest in prinese kar nekaj k razvoju).

Lonsarg ::

nekikr je izjavil:

In še vedno mi ni nihče odgovoril, kdo bo tisti, ki bo rekel kaj bom jaz imel in česa ne. Kdo je ta, ki bo potegnil črto čez to kaj je nujna stvar in kaj luksuzna dobrina? Na podlagi česa?


Kaj je nujna dobrina se bo z leti spreminjalo. Brez nepotrebnega kompliciranja lahko rečemo, da na začetku bi vse bilo "luksuzna dobrina", razen očitne stvari, kot je komunala, zdravstvo in podobno, ki so že zdaj pod trenutnim sistemom nuja. Torej ti sploh ne bi opazil spremembo režima. Še naprej bi bil isti potrošnik kot si sedaj, spremembe bi se kvečjemu dogajala dolgoročno.

nekikr je izjavil:

Ni pa nobene potrebe po obstoju bank in bohnedaj kreditov.

Torej bo imel vsak zemljan hišo z vrtom in bazenom, to mu bo zagotovil režim? Ali samo vrtom? Morda še hiše ne ampak pesjak, dokler po tridesetih letih dela končno ne privarčuje dovolj?


Ti vidiš denarni kredit kot EDINO možnost kako en naj zgradi nekaj prej, logično, saj si v glavi drugačnega kot denarnega sistema sploh predstavljati ne znaš.

Ti dam recimo dve alternativi, ti pa potem za domačo nalogo se izmisli še kakšno.

V resource based ekonomiji, je gradnja hiš omejena z resorsi, torej surovinami in prostimi delavci. IMO zmaga napravem umetni omejitvi z denarjem! Ta Umetna omejitev z denarjem seveda prinese potrebo po kreditu, in pol vi, ki ne znate razmišljati širše od tega sistema milite, da brez kreditov ne gre.

Recimo 1. alternativa:
Torej ti lahko samo določeno število hiš naenkrat gradiš, zaradi omejitve z resourci, sistem mora zdej na en način te delavce razporediti, da gradijo drugim hiše. To se določa z starostjo, kdaj kdo rabi novo hišo, da začne na svojem živet in predvsem z tem, koliko kdo prinaša v sistem.

2. alternative:
Za recimo bolj v prihodnosti. Zgradi se taka varčna mesta prihodnosti, torej posamezniki sploh ne gradijo hiš, pač pa živijo v tem mestu/hiša v različno luksuznih hišicah/apartmajih, glede na njihov doprinos.

3.alternativa:
napni možgane, pa boš mogoče videl, da se da marsikaj drugače bolše narediti kot je trenutno.

Sploh pa je NAROBE od vas, zagovornikov trenutnega sistema, da hočte za vsako podrobnost vedeti, kako bo to bolše v novem sistemu(kakšna bo tudi slabša logično ane). Trenutni sistem je doživel mnogo modifikacij in se spreminjal z leti. Novega se bo počasi implementiralo. To, da nekaj še ne vemo, kako bi se uredilo v novem sistemu NI agrument za stari sistem. Resource based economy je neprimelrjivo bolj direktna ekonomska ureditev, kot trenutno TOTALNO umetna.

Če bi tako razmišljali pod cesarjem, v srednjem veku, v komunizmu, ne bi nikoli prešli na nove sisteme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

boiler ::

nekikr je izjavil:

Ni pa nobene potrebe po obstoju bank in bohnedaj kreditov.

Torej bo imel vsak zemljan hišo z vrtom in bazenom, to mu bo zagotovil režim? Ali samo vrtom? Morda še hiše ne ampak pesjak, dokler po tridesetih letih dela končno ne privarčuje dovolj?

In še vedno mi ni nihče odgovoril, kdo bo tisti, ki bo rekel kaj bom jaz imel in česa ne. Kdo je ta, ki bo potegnil črto čez to kaj je nujna stvar in kaj luksuzna dobrina? Na podlagi česa?

In boiler: vojaška industrija porabi tako zanemarljivo malo surovin v primerjavi s tem kar pričakuješ ti, da niti ni omembe vredna. 7 milijard ljudi spraviti na nek nivo (ki ne sme biti nižji od tega kar imamo, sicer ne boš nikdar uspel), je za par tisoč magnitud surovinsko bolj zahtevno kot ena mizerna vojaška industrija (ki mimogrede ustvari precej delovnih mest in prinese kar nekaj k razvoju).


Joj joj. Zakaj ne preberete ljudje kaj napišem. Ponavljam se kot pokvarjena kaseta. Zakaj bi moral imet vsak svoj bazen??? To je neumno. Seveda bo pa ljudjem omogočen dostop do javnega bazena če si bodo to želeli. Ti ne ločiš med željami in potrebami. Potrebe so naravne, želje so privzgojene. Želje se izoblikujejo na podlagi vrednot družbe v kateri živiš. Ta sistem temelji predvsem na materialnih vrednotah. Če pogledaš zgoraj statistike boš videl da se sistem sam poganja saj nas skoz medije spremeni v lačne brezglave potrošnike. V nas konstantno vzbuja želje po materialnih dobrinah. Povprečen človek nima pojma o lastni psihi ampak se slepo prepusti čustvom ki jih vzbuja marketing. To je za pričakovat saj so v ozadju marketinga največje brihte psihologije modernega časa. Glede vojne pa sploh nevem kaj naj napišem. Vojna ubija ljudi, vojna ruši mesta, torej uničuje surovine, delo ki je bilo porabljeno itd. in porablja masovne količine suruvin in eneregija za svoj obstoj. To je dobro za obstoječ sistem, ker funkcionira na maksimalni potrošnji. Zaslužiš si vsaj eno leto življenja v državi z vojnim stanjem, samo to lahko rečem. Od zdaj naprej prosim da pred komentiranjem svoje trditve obložiš z dokazi, ker prazno mnenje nima nobene vrednosti. Vse kar jaz govorim ima močno podlago, te stvari raziskujem zadnjih 7 let. To so podatki SAMO za ameriško vojsko.

http://www.dailyenergyreport.com/2011/0...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()

nekikr ::

Azgard: v čem točno se potem ta "doprinos k družbi" razlikuje od "denarja", "star credits" ali katere druge izmišljene zadeve za plačevanje dobrin? Ta tvoj "doprinos" lahko pošteno ovrednotiš samo z neko številko. Kar pomeni, da boš dobil na koncu meseca "5000 dobrinosa" (ali pa eco-credits, če želiš).
In kdo točno, bo postavil prioritete komu se najprej zgradi hiša? 7 milijard ljudi naenkrat ne more dobiti tega, kdo bo čakal 30 let na hišo in kdo jo bo dobil takoj? Če sam sebe ne slišiš, zveniš zelo podobno kot partija. Vsi smo enaki, samo eni malo bolj, kajne? In za konec, razumem, da nimate izdelanih prav vseh detajlov nove ureditve, a če manjkajo kritični elementi, tisti najbolj osnovni, potem se težko pogovarjamo o alternativi kajne? Konec koncev ni problem v neki banalni stvari ampak o sami osnovi ideje - ki je ni (razen tega, da vsi dobimo kar nam druže Tito zapove, da rabimo, da je dobro za nas).

Boiler: točno to sem ti hotel povedati. Svoj argument gradiš na podatku vojaške industrije, ki porabi pljunek tega, kar bi porabil ti v novi ureditvi. In prosim ne moraliziraj kaj je dobro zame in za mojega soseda. Če sta tebi dovolj kruh in mleko, svaka čast, zelo dobro boš prišel skozi življenje. Če pa jaz hočem več, me pa pri tem ne omejuj s svojo novo ureditvijo in svojo frustracijo. Sigurno se je nekaterim jamskim ljudem ogenj zdel brezzvezna zadeva, tudi poljedelstvo ni bilo všeč vsem. A vseeno se je izkazalo, da "več in več vsega luksuza" pripelje do bolj udobnega življenja.

In za konec: nisem absolutno za obstoječi sistem, nikoli nisem tega trdil. Neka sprememba bo morali biti, že zaradi same avtomatizacije proizvodnje. A s tem spiritualnim eco sranjem pač ne zdravite problema ampak zgolj prakticirate alternativno medicino (pa še to neosnovano).

Lonsarg ::

nekikr, osnovna ideja je samo resource based economy, nič drugega, vse drugo je stvar debate.

nekikr je izjavil:

Azgard: v čem točno se potem ta "doprinos k družbi" razlikuje od "denarja", "star credits" ali katere druge izmišljene zadeve za plačevanje dobrin? Ta tvoj "doprinos" lahko pošteno ovrednotiš samo z neko številko. Kar pomeni, da boš dobil na koncu meseca "5000 dobrinosa" (ali pa eco-credits, če želiš).
In kdo točno, bo postavil prioritete komu se najprej zgradi hiša? 7 milijard ljudi naenkrat ne more dobiti tega, kdo bo čakal 30 let na hišo in kdo jo bo dobil takoj? Če sam sebe ne slišiš, zveniš zelo podobno kot partija. Vsi smo enaki, samo eni malo bolj, kajne? In za konec, razumem, da nimate izdelanih prav vseh detajlov nove ureditve, a če manjkajo kritični elementi, tisti najbolj osnovni, potem se težko pogovarjamo o alternativi kajne? Konec koncev ni problem v neki banalni stvari ampak o sami osnovi ideje - ki je ni (razen tega, da vsi dobimo kar nam druže Tito zapove, da rabimo, da je dobro za nas).

In kdo točno nam zapove v trenutnem sistemu kdo bo gradil hiše?!? Lastniki bank, ki dajejo kredit!

TO je šele patrijsko. Trenutni sistem je patrijski! Sam da je vse tako zavito, da ni tako očiotno, edina razlika.
komunizem-vladajoča stranka je odločala
kapitalizem-tisti z denarjem odločajo
moj predlagani sistem-plača/doprinos/plačilni razred, karkoli ji rečeš odloča.

To, da je trenutno stopnja plačilnega razreda veliko manj koruptivno in preko elite določena, kot odločitve finančne elite v kapitalizmu pa upam da vidiš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

boiler ::

nekikr je izjavil:

Azgard: v čem točno se potem ta "doprinos k družbi" razlikuje od "denarja", "star credits" ali katere druge izmišljene zadeve za plačevanje dobrin? Ta tvoj "doprinos" lahko pošteno ovrednotiš samo z neko številko. Kar pomeni, da boš dobil na koncu meseca "5000 dobrinosa" (ali pa eco-credits, če želiš).
In kdo točno, bo postavil prioritete komu se najprej zgradi hiša? 7 milijard ljudi naenkrat ne more dobiti tega, kdo bo čakal 30 let na hišo in kdo jo bo dobil takoj? Če sam sebe ne slišiš, zveniš zelo podobno kot partija. Vsi smo enaki, samo eni malo bolj, kajne? In za konec, razumem, da nimate izdelanih prav vseh detajlov nove ureditve, a če manjkajo kritični elementi, tisti najbolj osnovni, potem se težko pogovarjamo o alternativi kajne? Konec koncev ni problem v neki banalni stvari ampak o sami osnovi ideje - ki je ni (razen tega, da vsi dobimo kar nam druže Tito zapove, da rabimo, da je dobro za nas).

Boiler: točno to sem ti hotel povedati. Svoj argument gradiš na podatku vojaške industrije, ki porabi pljunek tega, kar bi porabil ti v novi ureditvi. In prosim ne moraliziraj kaj je dobro zame in za mojega soseda. Če sta tebi dovolj kruh in mleko, svaka čast, zelo dobro boš prišel skozi življenje. Če pa jaz hočem več, me pa pri tem ne omejuj s svojo novo ureditvijo in svojo frustracijo. Sigurno se je nekaterim jamskim ljudem ogenj zdel brezzvezna zadeva, tudi poljedelstvo ni bilo všeč vsem. A vseeno se je izkazalo, da "več in več vsega luksuza" pripelje do bolj udobnega življenja.

In za konec: nisem absolutno za obstoječi sistem, nikoli nisem tega trdil. Neka sprememba bo morali biti, že zaradi same avtomatizacije proizvodnje. A s tem spiritualnim eco sranjem pač ne zdravite problema ampak zgolj prakticirate alternativno medicino (pa še to neosnovano).


Edina stvar, ki si ti "naredil" da lahko rečeš da si za karkoli zaslužen je to da si padel iz maternice v zahodnem svetu. Milijarda ljudi strada ti pa sanjaš o bazenih. Povej mi zakaj si ti več vreden kot kdorkoli drug? Torej ti bi imel bazen kljub temu da to pomeni da zaradi tega nekdo umre od žeje? Ker to nam prinaša trenuten sistem, vedno večje razlike med bogataši in reveži. En moj prijatelj (študent biotehnologije) je rekel, da če bo šlo tako naprej bo naslednja evolucijska delitev bogataši : reveži, ker se bi po dolgem času takšne ureditve naša telesa začela temeljito razlikovat. Jaz močno upam da se to ne zgodi. Kar se tiče vojne, če ne bi bilo samo druge svetovne vojne bi lahko z resourci po celem svetu zgradili bolnišnice, šole, domove, oblekli in nahranili vse ljudi. Tako da prosim da si tiho glede vojaške industrije. Ne dojemaš cele slike. Ni finta samo v tem koliko energije in virov se porabi za vojaške namene temu moreš prištet še vso uničenje ki ga povzroča vojskovanje. Mesta in vse kar je bilo uničeno je treba ponovno zgradit. Koliko energije se porabi za to? Ogromno. Kako veš koliko virov bo porabljeno v novi ureditvi??? Cel čas ti govorim da temelji sistem na optimiziranju celotne proizvodnje od virov do potrošnje s ciljem da se porabi karseda malo energije in surovin. Izdelki so narejeni karseda kvalitetno da držijo čim dlje. Danes je vse namerno narejeno da se zlomi pokvari in razpade. 99% vsega kar proizvedemo se spremeni po 6 mesecih v smeti. Prosim te, ne brat dalje in se fokusirat na tisto kar je dobro zate, preberi še enkrat prejšni stavek. In spet, ne gledat samo koliko energije in surovin smo porabili za proizvodnjo, glej koliko več bomo morali porabiti v prihodnosti zaradi tega ker so stvari postale smeti in potrebuejmo nove. V venus projectu je proizvodnja karseda blizu potrošnje. Tako da odpade večina transporta. Trenuten sistem pa uporablja ekonomsko nadmoč da izkorišča ljudi in vozi izdelke okrog sveta. Koliko energije se porabi za to? Poglej recimo avtomobile po cestah. Večina ljudi se vozi okrog, porablja energijo da upravlja neumno delo - mešanja dreka. Na zahodu je itak še samo storitveni sektor. Ko boš dojel koliko energije in virov se v tem sistemu "namerno" (bolje rečeno nezavedno) uničuje potem lahko imamo govora o vsem skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boiler ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

JPMorgan Chase pripravlja lastno kriptovaluto

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
377985 (4457) Vazelin
»

Facebook želi vaše bančne podatke

Oddelek: Novice / Ostale najave
177172 (5455) stara mama
»

Kmalu bomo dobili prvo bilijon dolarjev vredno podjetje

Oddelek: Novice / Ostale najave
3212270 (9288) gruntfürmich
»

Poletni napad na JPMorgan Chase prizadel več milijonov komitentov

Oddelek: Novice / Varnost
54726 (4042) antonija
»

JPMorgan Chase s superračunalnikom s FPGA (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10219315 (16547) Ramon dekers

Več podobnih tem