» »

kje je fora, da moram ločevat smeti?

kje je fora, da moram ločevat smeti?

1 2
3
4

Looooooka ::

Vazn, da eni verjamete, da je povisanje cene razumljivo :)
Manj dela za njih plus vse nase bio odpadke predelujejo v razna gnojila in prodajajo naprej.Da o papirju in zelezu sploh ne govorimo.
Nam pa visajo poloznice.
Pa se preprical so nas, da zarad okolja placujemo vec.GOOD ONE.

Aja...plus se zdaj mam navadno kanto za smeti pred blokom.Za tiste locevalne moramo vsi hooditi 200 metrov stran.Epic fail in dokaz, da se gre samo za denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

alphasaphir ::

Pridelamo več odpadkov, odlagališča so urejena bolj strogo, smeti, ki smo jih pred 10 leti pridelali so še vedno tu, kjerkoli bi naj bila deponija, se je noče... slepo verjamemo v laži.

200m od bloka je pa predaleč, se strinjam. Slaba motivacija za ljudi. Ločevanje bi moralo biti urejeno tako, da ti ustvarja čimmanj dodatnega dela. Samo eni bi radi dobili še to plačano. Nekateri preveč gledate skozi denar. Looooooka a res misliš, da ločevanje odpadkov nima pozitivnega učinka na okolje? Tudi če je dražje.

technolog je izjavil:

St235 je izjavil:

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.


Grše funkcije nisi mogel najt? Za deset ton odpadkov torej 230.000€, če gremo po takem trendu? Evo, pridelaš en mesec deset ton odpadkov (gradiš hišo recimo), pa lahko sam še pod vlak skočiš, ker tega ne odplačaš v lajfu.


Ta je res močna, ampak dokler se jo prilagodi in ne narašča tako eksponentno, ter uporabi na primer SAMO na ostalih odpadkih, pa se mi zdi racionalno. Za gradnjo hiše kontejner, kot tudi trenutno je. Samo potem noter leti še svašta od drugih, ki jim je vse predrago.

Kako je trenutno? A če pelješ na primer pohištvo, ploščice... tja kjer se zbirajo te stvari je treba že za vse plačat?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

A res tako malo ljudi razume, da locujemo (tudi) zato, da nam ni treba placevati se drazjega odvoza? :)

Jaz locujem embalazo, ostale in organske odpadke pa mecem v eno kanto. Ker nismo povprecna slovenska druzina zelo malokrat lupimo krompir in nimamo skoraj nic organskih odpadkov. Star kruh pa dajemo sosedi za zajce.

V bistvu je dalec najvecji delez odpadkov stara embalaza.

St235 ::

technolog je izjavil:

St235 je izjavil:

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.


Grše funkcije nisi mogel najt? Za deset ton odpadkov torej 230.000€, če gremo po takem trendu? Evo, pridelaš en mesec deset ton odpadkov (gradiš hišo recimo), pa lahko sam še pod vlak skočiš, ker tega ne odplačaš v lajfu.


Zakaj se oglašaš v temi o odpadkih, če ne ločiš med gradbenimi odpadki in mešanimi komunalnimi odpadki?

alphasaphir ::

Se pravi, če te ne motivira skrb za okolje, te naj pa denar. Ampak to, da te pa motivira denar to je pa nedopustno, nemoralno, neetično, kako lahko nekdo zaračuna skrb za okolje, to se odloči vsak sam. Iz te rekurzije pobegneš samo tako, da se razpočiš ali da na slotech prepričaš Lakotnik29 v svoj prav.

St235 ::

alphasaphir je izjavil:

Pridelamo več odpadkov, odlagališča so urejena bolj strogo, smeti, ki smo jih pred 10 leti pridelali so še vedno tu, kjerkoli bi naj bila deponija, se je noče... slepo verjamemo v laži.

200m od bloka je pa predaleč, se strinjam. Slaba motivacija za ljudi. Ločevanje bi moralo biti urejeno tako, da ti ustvarja čimmanj dodatnega dela. Samo eni bi radi dobili še to plačano. Nekateri preveč gledate skozi denar. Looooooka a res misliš, da ločevanje odpadkov nima pozitivnega učinka na okolje? Tudi če je dražje.

technolog je izjavil:

St235 je izjavil:

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.


Grše funkcije nisi mogel najt? Za deset ton odpadkov torej 230.000€, če gremo po takem trendu? Evo, pridelaš en mesec deset ton odpadkov (gradiš hišo recimo), pa lahko sam še pod vlak skočiš, ker tega ne odplačaš v lajfu.


Ta je res močna, ampak dokler se jo prilagodi in ne narašča tako eksponentno, ter uporabi na primer SAMO na ostalih odpadkih, pa se mi zdi racionalno. Za gradnjo hiše kontejner, kot tudi trenutno je. Samo potem noter leti še svašta od drugih, ki jim je vse predrago.

Kako je trenutno? A če pelješ na primer pohištvo, ploščice... tja kjer se zbirajo te stvari je treba že za vse plačat?


Ne, fizičnim osebam ni potrebno plačat, dopuščam pa možnost da ni na vseh odlagališčih enako, ima pa vsak občina urejen tudi brezplačen odvoz kosovnih odpadkov (omare in podobno). Predvsem pa gradbeni odpadki in kosovni odvoz ne pašejo v mešane komunalne odpadke.

alphasaphir ::

Sem tudi razumel v tej smeri in je sigurno ena od vredu rešitev za moje pojme.

St235 ::

Looooooka je izjavil:

Vazn, da eni verjamete, da je povisanje cene razumljivo :)
Manj dela za njih plus vse nase bio odpadke predelujejo v razna gnojila in prodajajo naprej.Da o papirju in zelezu sploh ne govorimo.
Nam pa visajo poloznice.
Pa se preprical so nas, da zarad okolja placujemo vec.GOOD ONE.

Aja...plus se zdaj mam navadno kanto za smeti pred blokom.Za tiste locevalne moramo vsi hooditi 200 metrov stran.Epic fail in dokaz, da se gre samo za denar.


Prosim za vir, kakšne prihodke ima komunalno podjetje z predelavo odpadkov? Ta z gnojili je pa tako bosa, da glava peče. je pač enostavno lajat na forumu brez da bi imel osnovne predstave o stvareh. Bi te vprašal če veš koli kompostarn v RS je sposobno pridelat gnojilo razreda I in koliko razreda II in koliko razreda III in koliko razreda IV, pa se bojim, da nimaš pojma o čem govorim in kakšne so razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

alphasaphir ::

Ti si sigurno zaposlen pri njih in zato pristranski, enostavno veliko preveč veš o tem. Tebe bomo zato jemali kot evil predstavnika temne strani in mislili ravno nasprotno temu kar mislimo, da pišeš.

//sarcasm off

St235 ::

Točno tako, samo kaj ko sem v resnici pripadnik anarhistične sekte, ki ima namen cel svet utopit v smeteh in gre zgolj za pretkano taktiko, kako vas odvrnit od recikliranja, ki resno ogroža naše načrte.

BigWhale ::

St235 je izjavil:

Točno tako, samo kaj ko sem v resnici pripadnik anarhistične sekte, ki ima namen cel svet utopit v smeteh in gre zgolj za pretkano taktiko, kako vas odvrnit od recikliranja, ki resno ogroža naše načrte.



Pa hkrati delas na simobilu, ker tud njih zagovarjas!!! VEM! Poznam take! ;>

lambda ::

V mojem stanovanju se uporabljajo:
-80 l koš za odpadke, ki gredo na ekološki otok (plastična embalaža + pločevinke + steklo)
-8 l koš za mini plastično embalažo (pokrovčki od tetrapakov, manjše vrečkice, itd. - tako v veliki koš gredo le večje stvari, ki jih je zelo enostavno razvrstit po kontejnerjih, ko ga pač neseš tja)
-40 l škatla za papir
-8 l koš za bio odpadke
-16 l koš za ostale odpadke

Manjše 3 koške imam pod kuhinjskim koritom, da je odlaganje kar se da enostavno, seveda so taki, da se popolnoma zaprejo, le tako se prepreči vonjave. Večji košek je par korakov iz kuhinje v manjši prostor.

Cca 1x mesečno gredo ven "ostali odpadki", 1x mesečno veliki in mali koš za na ekološki otok, 1x mesečno papir, 2-3x mesečno bio odpadki. Težav z vonjavami ni, le če v običajne smeti zmečem kake kosti, jih je potrebno prej odnesti. Pa ekološke bi morda lahko odnesel pogosteje. Ločim le tisto, kar vem, da gre v določen zabojnik, če za kakšno stvar nisem prepričan, gre v običajne smeti. In še vedno količinsko gledano torej ločim 80-90 % odpadkov - s skorajda nič večjim naporom, kot če bi moral malo vrečo za običajne smeti odnašati vsake 2-3 dni. Ko se navadiš, je vse skupaj rutinsko. Je pa predpogoj za vse to, da imaš urejen sistem s primernimi koški.

Za koliko denarja mesečno nas lupi komunala, ne bom komentiral, ker se mi zdi to svinjarija. A še vedno ... s tem, da ne ločuješ, ne pripomoreš k ničemur, razen morda k počutju lastnega ega. Na žalost. Problem s ceno odvoza se bo moral reševat drugače, kot s tem, da ljudje ne bodo hoteli ločevat. Kaj storiti, ne vem, lahko pa rečem "I'm doing my job."

Oberyn ::

St235 je izjavil:

Vsekakor pa bi takšne dileme rešili s striktnim obračunavanjem po kili/litru za mešane komunalne odpadke. 50 kg na mesec 1€, 100 kg 10€, 500 kg - 500€. Fair and square.

Na tak način bi se po moje znatno povečal odmet odpadkov v naravo.
Pa recimo, še obstajajo ljudje, ki kurijo na premog. Pepel je mešani komunalni odpadek in je precej masiven. Take stvari bi šle potem kamorkoli, samo v zabojnike pa ne.

CoolBits ::

Kot sem že v drugi temi povedal.
Potrebujemo konkurenčne komunalne firme, ki bi za ta denar ODPELJALE in LOČEVALE odpadke.
Zaradi konkurence bi tudi cene padle.
To kar je sedaj je od države požegnano izkoriščanje in nič drugega.

alphasaphir ::

Oberyn imaš prav. Slovenija bi v tem primeru nabila kazni v višave in te oglobila za pljunek, ogorek in brcnjeno palčko.

CoolBits in zakaj te konkurence ni? Ali ni tako dobičkonosno, ali pa kdorkoli, ki ima dovolj denarja da bi začel (na primer kako podjetje iz tujine) sploh ne ve kako lahko pride na naš trg, ker so ti postopki pogosto pretežko izvedljivi, trg pa majhen. Motivacija preslaba in se nas zavestno spregleda.

Zgodovina sprememb…

CoolBits ::

Konkurence ni ker država podeljuje koncesijo izbranim...
Podobno sranje je z dimnikarji.

alphasaphir ::

CoolBits je izjavil:

Konkurence ni ker država podeljuje koncesijo izbranim...
Podobno sranje je z dimnikarji.


Glede koncesij, vpisov v register in podobnega vem izjemno malo. Napiši več. Bi jih morali podeliti več, kako utemeljiti zavrnitve/ugoditve, kako jih vrednotit, merila...

Kaj je potem pričakovan učinek. Več konkurence, zakaj, kakšni načrti za prihodnjost, se pravi v2.0 itd

CoolBits ::

Nisem pravi naslov za tvoja vprašanja.
Več info tukaj: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

technolog ::

CoolBits je izjavil:

Kot sem že v drugi temi povedal.
Potrebujemo konkurenčne komunalne firme, ki bi za ta denar ODPELJALE in LOČEVALE odpadke.
Zaradi konkurence bi tudi cene padle.
To kar je sedaj je od države požegnano izkoriščanje in nič drugega.


No, pri elektriki je ta stvar že v veljavi. Verjemi, da tudi pri odpadkih čez kake 3 leta bo.

krneki0001 ::

St235 je izjavil:

Koliko dobijo komunalna podjetja za ločene odpadke, ki jih "prodajo" naprej? Prosim za ceno in vir, ker drugače prodajate buče. Za embalažo konkretno vem, da jo komunalna podjetja PREDAJO in ne prodajo koncesionarjem, ki jo predelujejo. Tako, da komunala od tega nima nič.

V tujini ti pol kurca ne odbijejo za ločevanje, edina razlika je da ali plačaš po dejaski kilaži, ali pa (primer kanade) imaš omejen volumen mešanih komunalnih odpadkov, ki jih lahko odložiš. Če poznaš primere, ker odvoz odpadkov stane manj kot v RS in se na račun reciklaže obračunajo popusti bom vesel vira.


Vira ti ne morem dati, ker sem to doživel sam, ko sem bil en mesec pri stricu v kanadi (vankuver).
Tam so jim odbili od mesečnega računa za komunalo denar za odloženo steklovino, plastiko in kovine. Ali je to pobirala ista firma kot smeti ali druga ne vem, bili pa so štirje različni kamioni. En za smeti, ostali trije za kovino, steklo in plastiko. Vsak od teh zadnjih treh je zvagal težo oddanega materiala, si jo zapisal, ter pustil kopijo koliko je bilo materiala v nabiralniku. Stric je takrat povedal, da podjetja odkupujejo tako ločene materiale za nadaljno predelavo. Pa še to, če je dal plastiko zraven stekla, smetarji tega niso pobrali in so škatlo pustili polno. Moralo je biti vse pravilno ločeno.
Na koncu meseca pa so dobili vse skupaj na enem računu, torej ceno komunalnih storitev minus denar za steklo, kovine in plastiko. In pri ceni se je to poznalo.
In to bi zame bil pravi primer kako se resnično ločuje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

St235 ::

Se strinjam, da omenjeni način ni napačen, predvsem zato ker je bolj pregleden (Toronto naprimer ima zadevo drugače rešeno), samo predpogoj za to je individualna evidenca pobiranja odpadkov. Kot si sam ugotovil so tam izjemno rigorozni in, če odpadki niso pravilno ločeni ti gladko pustijo vse perd vrati in napišejo kazen. Sem videl tudi kazen za odpadke, ki bi lahko bili ločeni pa jih je lastnik vrgel v koš za mešane odpadke.

CoolBits je izjavil:

Kot sem že v drugi temi povedal.
Potrebujemo konkurenčne komunalne firme, ki bi za ta denar ODPELJALE in LOČEVALE odpadke.
Zaradi konkurence bi tudi cene padle.
To kar je sedaj je od države požegnano izkoriščanje in nič drugega.


Kaj ko bi za začetek utemeljiv finančno smiselnost tega početja? Kot je meni znano z redkimi izjemami reciklaža ni profitabilna pod tržnimi pogoji. Kovine (tudi pločevinke) vem, da se da reciklirat z profitom. Papir je v najboljšem primeru na pozitivni nuli

Predvsem pa je problem tako opevana embalaža, ki jo je dejansko največ in jo ni možno ustrezno reciklirat z profitom brez državnih subvencij oziroma okoljskih dajatev.

Predvsem pa nič od naštetega nima nobene veze z MEŠANIMI KOMUNALNIMI odpadki, ki predstavljajo večji del stroška odvoza in odlaganja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

GregiB ::

Dodatten potencial (oz. problem, če želite), ki ga jaz vidim je "konsolidacija" soseščin pri odlaganju odpadkov. Živim v ulici, kjer je 12 hiš. Pred VSAKO hišo so 3 120l kante za smeti. Siva (mešani), zeleno-rumena (embalaža) in rjava (bio-). V času, ko pridejo ponje, niti ene kante ne uspem nafilati, torej plačujem "luft"... Prepričan sem, da je tudi pri sosedih tako. Če bi uspeli nekako v ulico umestiti zgolj 3 zbirne zabojnike, npr. 700 l bi bil verjetno strošek precej nižji... a je za slovence to prevelik zalogaj... Bi se npr. s sosedom takoj zmenil, da si deliva bio kanto, magari na moji parceli, pa da deliva... razen ob rezanju žive meje nisem notri vrgel praktično ničesar (imam kompostnik)...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

CoolBits ::

Kot je meni znano z redkimi izjemami reciklaža ni profitabilna pod tržnimi pogoji.

Saj plačujemo za odvoz poleg tega.

mihec87 ::

Pri nas na vasi je narejeno tako ene par ekoloških otočkov ter vsaka hiša ima svojo kanto za ostale odpadke.Plastiko,papir,steklo pač zbiramo v vrečko za smeti/zaboj in ko so polne vržemo v avto in odpeljemo do tega otočka..

Oberyn ::

GregiB je izjavil:

Bi se npr. s sosedom takoj zmenil, da si deliva bio kanto, magari na moji parceli, pa da deliva... razen ob rezanju žive meje nisem notri vrgel praktično ničesar (imam kompostnik)...

To lahko narediš. Pri nas je vsako gospodinjstvo izbralo, ali vzamemo bio zabojnik, ali sami kompostiramo. Kar nekaj sosedov po ulici ima skupne bio zabojnike, so se pač med sabo dogovorili.

GregiB ::

@mihec87 ... enako tudi jaz delam za papir, plastenke, pikne in steklo...

@Oberyn... je problem, da PMSM ni vsak bio-odpadek za na kompost... Sem pa impresioniran, da ste se uspeli dogovorit... kapo dol...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

mikhaair ::

Tisti, ki vam je vseeno za recikliranje in se pritozujete nad cenami... Se en podatek, ze pri nakupu izdelka se placa taksa za reciklazo. Mislim da to oznacuje tista zelena puscica.
Ce bi pred recimo 10, 15 leti priceli z reciklazo in zmanjsevali kolicino odlozenih odpadkov, bi dandanes imeli pac cenejse storitve. Ker pa moramo skoraj iz nic vzpostavit sistem, to stane. Vecina pac vidi samo koliko je potrebno placat danes, kaj bo pa jutri, who cares. In za taksne je cena se premajhna.

St235 ::

CoolBits je izjavil:

Kot je meni znano z redkimi izjemami reciklaža ni profitabilna pod tržnimi pogoji.

Saj plačujemo za odvoz poleg tega.


In ti bi rad zadevo dal v roke privatni firmi, ki bo minus iz reciklaže pokrivala za cenami odvoza?

CoolBits ::

To ni moj problem kaj in kako bi pokrivali.
S sedanjo ceno odvoza bi se lahko pokrilo še marsikaj zraven...

mikic007 ::

A lahko samo vprasam, koliko kdo placuje odvoz smeti? Kot kaze gre za ogromne cifre, jaz se jih ne spomnim tako visokih. Mislim, cisto resno sprasujem.

Oberyn ::

GregiB je izjavil:

je problem, da PMSM ni vsak bio-odpadek za na kompost...

To je res in mene je kar groza. Ljudje zmečejo med bio vse živo. Npr. olupki od pomaranč, limon ipd. so prepojeni s strupi. Sploh vsi olupki sadja in zelenjave, kar kupiš v trgovinah. Na sadju so etikete iz plastike, pa še potiskane s tiskarskimi barvami. Iz teh odpadkov komunalna podjetja delajo kompost in ga prodajajo. Pri nas smo vse take stvari vedno metali v navadne smeti, nikakor ne na kompost.
No, zadnje leto pa take zadeve posebej fermentiram z mikroorganizmi biogen/bokashi, ki vso svinjarijo požrejo in predelajo, vsaj iz literature je tako videti. Dobiš odličen čist kompost, pa še veliko količino močnega tekočega gnojila.

St235 ::

mikic007 je izjavil:

A lahko samo vprasam, koliko kdo placuje odvoz smeti? Kot kaze gre za ogromne cifre, jaz se jih ne spomnim tako visokih. Mislim, cisto resno sprasujem.


Saj to je najbolj smešno pri vsem, kakih 2-5€ po glavi se plačuje in nekateri v tem vidijo blazne profite.

Oberyn je izjavil:

GregiB je izjavil:

je problem, da PMSM ni vsak bio-odpadek za na kompost...

To je res in mene je kar groza. Ljudje zmečejo med bio vse živo. Npr. olupki od pomaranč, limon ipd. so prepojeni s strupi. Sploh vsi olupki sadja in zelenjave, kar kupiš v trgovinah. Na sadju so etikete iz plastike, pa še potiskane s tiskarskimi barvami. Iz teh odpadkov komunalna podjetja delajo kompost in ga prodajajo. Pri nas smo vse take stvari vedno metali v navadne smeti, nikakor ne na kompost.
No, zadnje leto pa take zadeve posebej fermentiram z mikroorganizmi biogen/bokashi, ki vso svinjarijo požrejo in predelajo, vsaj iz literature je tako videti. Dobiš odličen čist kompost, pa še veliko količino močnega tekočega gnojila.


Še eden, ki o procesu kompostiranja nima pojma, pa o kvaliteti komposta tudi ne. Torej pod črto ti doma lahko pridelaš oh in sploh kompost, medtem ko na večji ravni to ni možno? Ob tem pa je zdravo za gotovo, da vse kompostarne brez nadzora prodajajo karkoli pač pridobijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Oberyn ::

St235 je izjavil:

Torej pod črto ti doma lahko pridelaš oh in sploh kompost, medtem ko na večji ravni to ni možno?

Of kors da je možno. Samo, ali je taka tudi praksa? Pojma nimam, razloži mi.

St235 ::

Predlagam, da za začetek prebereš http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...
potem pa še http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Področje urejanja z odpadki je zelo regulirano in že samo IPPC dovoljenje dobit traja leto dni. Sploh pa biološki odpadki so tako področje. Recmi v RS ternutno nobena kompostrna ni dobila certifikata višje kot je kompost razreda II . Večina jih ima razred III, ki ga ni dovoljeno sploh dajat v prodajo (kompost za nekmetijsko rabo), nekateri (Saubermacher) pa II. razred. V prosti prodaji brez omejitev pa je praktično lahko samo kompost I okoljskega razreda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gregor P ::

Že pred desetletji so bili podjetniški obrtniki, ki so želeli odpirati ne konkurenčna, ampak takrat praktično prve sodobne predelovalnice odpadkov ipd. to je bilo še takrat, ko ni bilo tako strogih predpisov, mašinerija je bila pa še zelo draga; seveda so računali na državno pomoč, subvencije za zagon vsega tega (posel kot posel pač) vendar takrat v državi sploh ni bilo nobenega posluha za to ... sedaj se pa seveda podeljujejo koncesije pod strogimi pravili 8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

guest #44 ::

V sloveniji so itak javne službe obsojene na propad. Z našo naselitveno strukturo ni to nič čudnega. Privatne javne službe pa uspevajo zgolj tam kjer je dovoljšna gostota odjema.

Smešno mi je ko se folk pizdi, da ima ekološki otok 1.5 km daleč a po možnosti živi v kakem zaselku s 30 prebivalci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: guest #44 ()

UNIVERZUM ::

@jverne itaq da se pizdi, misliš da bom v takšnem vremenu kot je bil zadnje dni pešačil to razdaljo zato da bo komunala potem te surovine prodala.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

Matev ::

misliš da bom v takšnem vremenu kot je bil zadnje dni pešačil to razdaljo zato da bo komunala potem te surovine prodala.


če je problem vreme - potem te razumem

če je pa vzrok to da bo potem nekdo te tvoje smeti predelal in koristno uporabil - če te to moti - potem je pa nekaj narobe s teboj

St235 ::

UNIVERZUM je izjavil:

@jverne itaq da se pizdi, misliš da bom v takšnem vremenu kot je bil zadnje dni pešačil to razdaljo zato da bo komunala potem te surovine prodala.


A bi končno dobili vir katere surovine komunala PRODA in po kakšni ceni? Ker razen kovin in papirja je vse skupa jbore malo vredno. Za embalažo ti pa lahko pvoem da dobijo 0€ +DDV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

gruntfürmich ::

tisti kateri mislite da imate višje položnice zaradi tega da ne boste imeli še višje se blazno motite. ta razlika gre v nagrade vodilnih, ko tako 'dobro' delajo.
ko pa se bo nova deponija delala bo pa itq nas udarilo zopet po žepih. tko da nič bat. več plačujete da boste lahko v prihodnosti še več!

btw, le zakaj se je pred leti govorilo da avstrijci odkupujejo naše odpadke? da si delajo stroške z njimi? LOL

je pa res da je treba zmanjšat količino odpadkov tako, da se ločujejo. vendar moramo biti za to nagrajeni. tak sistem kot ga pa imamo sedaj pa je ena velika nategancija. nas, ne komunale...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

UNIVERZUM ::

@lakotnik četudi komunala vse sortirane odpadke podari predelovalcu, je to za komunalo ceneje kot odvoz vsega na deponijo (temu se reče zaslužek/prihranek komunale).

@Matev ne me narobe razumet, sem precej zelen (tudi na volitvah) in sem alergičen na odmetavanje kakršnih koli odpadkov v naravo ki niso bio razgradljivi (tudi cigaretnih ogorkov). Pred leti sem bil fasciniran kako so nekje stiskali piksne v neke plošče in te plošče uporabili za tlakovanje cest (lahko da je bil to samo projekt ki ni zaživel,se pa še vedno spomnim novice).

Prostor za eko otoček je, pa jim je težko pripeljat zbiralnike. Res da bi jih po občutku potrebovali praznit 2x letno oziroma ko bi jih kdo od stanovalcev obvestil da je zbiralnik poln. Da ne bo kdo rekel da iščem izgovore, v garsonjeri 23m2 res ni ravno veliko prostora za x košev. In v mrazu,dežju pač ne mislim pešačit zato da bom oddal tistih nekaj smeti (če komu še ni jasno nimam avta, ker koristim javni transport ali kolo-sem eko).
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

Marilyn ::

o gendele...večni troll !razmisli malo boljše, pa boš najdel odgovor...če ne pa na internetu preberi.

civic_ ::



Stroški za komunalo so vedno višji.
Plačuje se za odvoz papirja, ko ga romi ukradejo jih pa policija lovi.
Ne ločujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: civic_ ()

BigWhale ::

Bullshit is bullshit.

Sem nehal gledati, ko sta precrtala "SAVES ENERGY" na tisti tabli. Ocitno se nikoli nista slisala za aluminij in koliko energije je potrebno za pridobivanje aluminija ...

Za recikliranje aluminija porabis nekaj procentov energije, ki se porabi za pridobivanje aluminija iz boksita. Ze pri aluminiju pridobis toliko, da lahko tisto plastiko zbiras zraven za sport in iz ciste dobre volje. :>

Tovornjakarju, ki odpelje smeti je pa pravzaprav vseeno a odpelje smeti v reciklirni center ali jih odpelje na smetisce in jih strese v jamo. Povecanje stroskov zaradi prevoza razlicnih smeti je minimalno. Pri nas pobirajo smeti enkrat na teden. S tem, da izmenicno pobirajo odpadno embalazo in ostale odpadke. Dodatno se pobirajo le organski odpadki, pa se to samo enkrat na 14 dni.

šernk ::

če lahko imam neregistriran star avto za odvoz smeti do eko otoka, pol bom tudi sam začel ločevati. do takrat pa pač ne (avto bo seveda v boljšem stanju, kot 50% vozil v sloveniji na cesti). v moj avto smeti ne bom vlačil. eko otok je pa nekje 2,3km stran, drugega kot ena najbolj nevarnih cest v evropi tja ne pelje in nikakor ne mislim po njej hoditi, pa čeprav mi plačate 500€ zato.


@Lakotnik: daj se že enkrat odloči...
Kovine (tudi pločevinke) vem, da se da reciklirat z profitom. Papir je v najboljšem primeru na pozitivni nuli


A bi končno dobili vir katere surovine komunala PRODA in po kakšni ceni? Ker razen kovin in papirja je vse skupa jbore malo vredno.


enkrat trdiš da papir ni vreden nič, drugič pa se že strinjaš da je. aja...pred kratkim so na veliko kradli verjel ali ne PAPIR! zabojniki so sedaj pa kar naenkrat zaklenjeni. očitno je nekdo kradel papir, ker je hotel komunali prišparat stroške z odvozom, komunalci so pa zabojnike nato zavarovali, ker so si hoteli narediti stroške?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

technolog ::

BigWhale je izjavil:

Bullshit is bullshit.

Sem nehal gledati, ko sta precrtala "SAVES ENERGY" na tisti tabli. Ocitno se nikoli nista slisala za aluminij in koliko energije je potrebno za pridobivanje aluminija ...


Škoda, ker kasneje omenita da je aluminij edina stvar, ki se jo splača reciklirat.

Yohan del Sud ::

Če se mene vpraša, beri rešitev spodaj:

Vsak teden pride k tvojemu gospodinjstvu "smetar" z vago. Lepo pobere vse skupaj in ti zarčuna recimo 20 eur pavšala (na mesec / 4 odvoze). Lahko pa mu na vago vržeš toliko papirja, aluminija, železja, bakra, plastike, stekla, kar odšteje od računa in eventuelno tudi vrne denar, če kalkulator to pokaže ... Vem, ideja ni brez pomankljivosti ...
www.strancar.com

Buggy ::

šernk : zelo podobna situacija je tudi pri meni, tako da lahko zaradi smeti se umrem :) To kako zadrzavanje takih odpadkov po hisi/stanovanju vpliva na samo kvaliteto in zdravje pa seveda sploh nima veze, do tega da vrece z embalazao vsake dva tedna lezijo vsepovprek po cesti ko jih razpiha veter...Predelovalnico-locevalnico na koncu verige je dolgorocno bolj smiselno urediti pa za to ni volje ali pa so doloceni lobiji spet malo premocni.
Isto kot v prometu sistemsko napako resevati tako da se podtakne delcek krivde malemu cloveku in mu otezi zivljenje, nikakor pa se problema lotiti celovite in dolgorocno.

Okapi ::

Marsikaj se splača reciklirati, odvisno pač od stroškov zbiranja, reciklaže in deponiranja (če jih ne bi recikliral) ter cene surovine. Vse skupaj je čista ekonomika. Nekatere stvari se splača reciklirati, če jih namesto tebe brezplačno zbirajo ljudje, če bi jim moral za to plačati, pa se ne bi splačalo. Nekatere stvari se ne splača reciklirati, če jih lahko kar nekam brezplačno vržeš, če so stroški ustreznega deponiranja visoki, pa se jih splača predelati in prodati.

Je pa seveda res, da je, če stvari niso transparentne, in so vmes še kakšne čudne državne subvencije, pri vsem skupaj lahko tudi veliko BS-a. Moralo bi biti jasno, koliko se z ločevanjem odpadkov res zasluži ali prihrani, tudi na računu za komunalo. Recimo - stroški odvoza smeti 10 evrov, minus 3 evri bonusa, ker je steklo in papir ločeno. Še bolje bi bilo, če bi bila znana tudi cena za kilo papirja, stekla, pločevink, plastenk ... in bi si potem lahko vsak sam izračunal, ali se splača vreči v kontejner ali odpeljati na zbirno mesto in prodati. Gorenjci recimo zbirajo plastenke in jih poleti, ko gredo na hrvaško morje, tam prodajo:D

O.

krneki0001 ::

GregiB je izjavil:

Dodatten potencial (oz. problem, če želite), ki ga jaz vidim je "konsolidacija" soseščin pri odlaganju odpadkov. Živim v ulici, kjer je 12 hiš. Pred VSAKO hišo so 3 120l kante za smeti. Siva (mešani), zeleno-rumena (embalaža) in rjava (bio-). V času, ko pridejo ponje, niti ene kante ne uspem nafilati, torej plačujem "luft"... Prepričan sem, da je tudi pri sosedih tako. Če bi uspeli nekako v ulico umestiti zgolj 3 zbirne zabojnike, npr. 700 l bi bil verjetno strošek precej nižji... a je za slovence to prevelik zalogaj... Bi se npr. s sosedom takoj zmenil, da si deliva bio kanto, magari na moji parceli, pa da deliva... razen ob rezanju žive meje nisem notri vrgel praktično ničesar (imam kompostnik)...


Ena ideja - senzorje v kante, pa če ni polno, sploh ne pridejo pobrat - pa bomo vsi prišparali.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predrag odvoz smeti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12629470 (5275) starfotr
»

V kateri zabojnik spada karton od pice? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13321381 (16985) Mare2
»

Informacije v kantah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19222718 (19609) krneki0001
»

Nas bo ločevanje odpadkov rešilo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6514382 (13207) tony1
»

Smeti prej in sedaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11468564 (65804) Malajlo

Več podobnih tem