» »

Moore's law se koncuje ali znantno ustavlja ?

Moore's law se koncuje ali znantno ustavlja ?

next_byte ::

However, the 2010 update to the International Technology Roadmap for Semiconductors has growth slowing at the end of 2013,[5] after which time transistor counts and densities are to double only every 3 years.

Prebral na wiki ?
Moore%E2%80%99s Law @ Wikipedia

naredil sem mali eksperiment
Itanium 2 with 9MB cache 592,000,000 2004 Intel 130 nm
sem rekel kot da bi bil v letu 2005 narejen glede na wiki je leta 2004
nato sem stevilo tranzistorjev mnozil z faktorjem 1.5 vsako leto
Nule sem dodal za poravnavo.
592.000.000 2005
888.000.000 2006
1.332.000.000 2007
1.998.000.000 2008
2.997.000.000 2009
4.495.500.000 2010
5.743.250.000 2011

takoj na začetku

donfilipo ::

No lepo. Cifre so easy. Maš recimo Kurzweila, ki bi ga moral zdaj vprašati zakaj basaki8-)

Ne resno. Ena dobra analiza ne bi škodila.

Par vprašanj za posvečene. Glede na populacijo foruma, ki je predvsem tehno usmerjena, odgovore pričakujem blesteče.

Kolikošni so stroški investicij povečani in s tem profiti zmanjšani, da se na novih procesorjih podvoji število stikal:) ali kretnic? Moj transistor namreč ne dela več8-)

Kakšne so dejansko realne potrebe trga za takimi novimi podvojenimi čipi. (Pa pustimo zdaj UI in popolno avtomatizacijo in raj, ki imata precej hujše ovire na vseh poljih, kot so nekateri menili. Praktično! Igrice glede na konzole tudi najnovejše in najbolj prodajane 3 leta in več zadovoljivo delajo na starih mašinah, kar je bilo še pred 15 leti nepojmljivo. 9 mesevev po nakupu najnovejšega dosežka slovenskega vijačenja in kitajske proizvodnje preiferije okoli procesorja, je bila mašina neuporabna za najnovejši špil.

Je kje kak Office ali Developer studio, ki bi res rabil pod nujno pe enkrat močnejši procesor? Ali se zadnjih 5 let na teh programih razen estetike nič bistvenega ne spremni. Jaz v glavnem uporabljam browserje in tu bogami tako v grobem samo novi dugmiči, nujne potrebe za novimi boljšimi procesorji pa ne vidim.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Gregor P ::

Torej čisto tako laično domnevam, da nisi "ti" merodajen faktor, zakaj človeštvo potrebuje vedno močnejše procesorje:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

next_byte ::

Potrebe po zmogljivejših procesorjih so neomejene. raytracing recimo, potem ... rudarjenje med podatki, itd.. robotika. Neskočno je tega.

zdej sem glih na tole naletel :)

zanimivo bi bilo narediti eno raziskavo na to temo.

donfilipo je izjavil:

No lepo. Cifre so easy. Maš recimo Kurzweila, ki bi ga moral zdaj vprašati zakaj basaki8-)

Ne resno. Ena dobra analiza ne bi škodila.

Par vprašanj za posvečene. Glede na populacijo foruma, ki je predvsem tehno usmerjena, odgovore pričakujem blesteče.

Kolikošni so stroški investicij povečani in s tem profiti zmanjšani, da se na novih procesorjih podvoji število stikal:) ali kretnic? Moj transistor namreč ne dela več8-)

Kakšne so dejansko realne potrebe trga za takimi novimi podvojenimi čipi. (Pa pustimo zdaj UI in popolno avtomatizacijo in raj, ki imata precej hujše ovire na vseh poljih, kot so nekateri menili. Praktično! Igrice glede na konzole tudi najnovejše in najbolj prodajane 3 leta in več zadovoljivo delajo na starih mašinah, kar je bilo še pred 15 leti nepojmljivo. 9 mesevev po nakupu najnovejšega dosežka slovenskega vijačenja in kitajske proizvodnje preiferije okoli procesorja, je bila mašina neuporabna za najnovejši špil.

Je kje kak Office ali Developer studio, ki bi res rabil pod nujno pe enkrat močnejši procesor? Ali se zadnjih 5 let na teh programih razen estetike nič bistvenega ne spremni. Jaz v glavnem uporabljam browserje in tu bogami tako v grobem samo novi dugmiči, nujne potrebe za novimi boljšimi procesorji pa ne vidim.

Ja me prov zanima kej pravi on (Kurzweil) na tole.

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Gregor P je izjavil:

Torej čisto tako laično domnevam, da nisi "ti" merodajen faktor, zakaj človeštvo potrebuje vedno močnejše procesorje:D


Jaz kot eden od miljarde kar trdih uporabnikov, ki je znal zagoniti zadnji cent za nov comp v zlatih časih, ampak ker sem v tem videl smisel pa zagotovo.

Ja imaš prav. Laičnost in pomanjkanje projekcije in domišljije te vodi v napačne domneve!

Zdaj pa na next_byta. E tole bo pa treba malo pogledati. Ray tracing bi lahko bila niša kot včasih. Primer! Vrli Diego je za en mlin odštel 300.000 mark. Govorim od oka. Zraven je stal mlin domačega šraubaštva, 4 leta mlajši, PC, ki je stal 3k mark, zmogel pa isto cca. Ampak na tisti mlin od 300k nisi mogel računati na več kot 4000 kupcev, na tistega za 3k pa na par miljonov. Odmah. In ne za raytracing toliko, kot za običan dober špil!
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

next_byte ::

če uporabljaš računalnik da z njim računaš, potem zmogljivejši hitrejši je toliko več in hitreje lahko 9zračunaš stvari. problemov katerih lahko rešuješ na računalniku je neskočno. Simulacije, renderiranje filmov, iskanje najboljše naložbe. Vse kar se da izračunat. Je pa res da običajen človek tega ne potrebuje amapak če pogledaš malo širše serverji v oblaku. itd pa to še kako potrebujejo. Nekak je trend se mi zdi z hitrejšimi povezavami da imaš doma bolj kot ne lahkega odjemalca.. samo in se tisto računanje prenese na odaljene računalnike. tej imajo pomoje pa neskočno lakoto.

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Jap. Ni kaj. Oblaki če en drugega imajo neskončno lakoto po moči računanja in hitrosti.

Še eno laično vprašanje.

Ali je recimo Google en tak dober primer, ki rabi velike oblake in kar se da velik computing power?
In če da, ali Google lahko plača za to na novo nastalo nišo server farm, ki ne bo šla v vsako hišo že zaradi cene več, medtem ko trg običajnih userjev lahko počaka na špil, ki pač ne bo delal na 2 leta starih mašinah. Govorim ne bo delal nikakor in ne delal z 656 slik na sekundo!

P.S. Google namreč svoje potrebe nekako naflika tudi s tempom rasti dubliranja na 4 leta, kar se procesorjev tiče, pa zato morda naklepajo več škatel?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

blackbfm ::

Potrebe po zmogljivejših procesorjih so neomejene.


ah kje, tu gor ima ogromno uporabnikov mnenje da intel atom baje zadosti vsem potrebam:D

next_byte ::

Mja google se trudi čimbolj varčno uporabljat energijo.
verjetno bo mogel najt način kako povečat svoje prihodke.. najdet ene nove načine financiranja.

http://www.nytimes.com/2011/09/09/techn...

glede iger in oblakov, se mi zdi da je problem v pingu. če bi se to izvajalo na obalu.

nekaj sicer intel v tej smeri razmilja. sam dvomim da bi to delovalo preko širnega interenta.. mogoče se pa motim..

http://blogs.intel.com/research/2011/02...

donfilipo ::

ah kje, tu gor ima ogromno uporabnikov mnenje da intel atom baje zadosti vsem potrebam


Tudi enega ni.

Problem je cifra. Koliko jih je zanj, ali za intel brzon pripravljeno plačati 250.000 €? To se vprašamo. Če je kupcev v Sloveniji več kot 1000, bo kar kmalu v škatlici na dobavo, če je seveda to sploh tehnično mogoče.

Torej zdaj z ekonomije na štrom.

Kakšne so glavne tehnične ovire, poleg vedno večjega vložka v razvoj, za isti iztržek in manjši profit!, vkolikor večinski trg enostavno ne praska po šipah trgovin, za novimi izdelki, kot se je včasih dogajalo pri PC-jih in igricah, danes pa pri Ipadih?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

next_byte ::

problem je v tem da je trazistorje vedno težje pomanjševati kmalu jih zelo verjetno več nebomo mogli. Tej začnejo puščat. frekvence nemoremo poviševati pojavi se problem toplete, procesorji pri višjih frekcenvah kot ti delujejo več energije porabijo. rešitev je v več bolj varčnih tranzistorjih urejenih v, kateri so razporejeni v prostoru, na pa po ploski problem je verjetno cena, in kako programirat nevem. Računalnik kateri bo imel 1000 jeder katera bodo tekla pri mnogo nižji frekvenci. Če pogledaš za primerjavo naše možgane imajo miljone procesorjev(nevronov) kateri tečejo pri nižjih frekcenvah ter še mnogo več je povezav z procesorji, to je dokaz da je možno iti naprej. seveda naši možgani so dobri za ene stvari za druge ne .. naprimer prepoznavanje vzorcev jim gre precej cool jezik itd. ampak za kej druzga so pa strašansko neučinkoviti. tko da verjetno bo nekak treba najt načine kako oboje v računalniškemu svetu zdržit mnogo procesorjev in hitri procesorji.

gpu + cpu computing.. mogoče neki takega...
http://www.nvidia.com/object/tesla_comp...

donfilipo ::

No tudi to ne boš verjel že nekaj časa poznam.

Rabi se pravi genialec, ki bi znal pojasniti, zakaj točno in v kakšnih razmerjih vse naštete težave (vedno večji vložek v razvoj zaradi fizične inercije, ki jo da limita, ko signal postane nedoločljiv pri rezinah blizu x atomov.

Če smo tu že blizu svetlobne hitrosti (napoved je bila nekako 2020, a se ni upoštevala vedno večja ekonomska inercija, ki izgleda tudi ni linearna reč:) zakaj potem za vraga nimamo procesorjev s 128 jedri. Isto pri grafikah.

Jaz ponavljam sumim, da igrice, ki so v mojih mlajših letih vendarle bile glavni motor praskanja po šipah lokalnih šraubačev in tudi office-i in vsi programi, ki jih ima vsak danes, nimajo lastnosti, smiselne funkcije, ki enostavno na današnjih mašinah ne dela! In seveda bistveno popravi kvaliteto ali slike, ali razultata.

Z ray tracingom in farmami, se bodo pa ukvarjali tisti, ki bodo nekako znali stisniti tudi kakih sto kilo evrov več, vkolikor bodo hoteli ostati IN. Sicer bodo lepo zaprli. Po moje.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

Je pa seveda res, da bi recimo emulacija enega solidnega sogovornika, ki bi lahko prehodil Touringov test, recimo vsaj ne s popolno sramoto (gledal sem skripte današnjih tekmovalcev za to nagrado in vsi so velika sramota, nič boljša od tistih pred 50 leti v bistvu!) skupaj z njegovim priklopom na oblak date in neprestanim povezovanjem, danes zahtevala kar nekajkrat boljše procesorje, tako na mizi, kot v oblakih.

Le da ni po 50 letih niti resnega poizkusa res dobrega softwere-a, in potem ni čudno, da se ne pritiska na Intel, ne na AMD in če je še kje kdo:) in to s tisto kapitalistično: maljon nas je, ali izumi, ali crkni. Rekli bi eden najpomembnejših taskov človeštva, pa 2 proizvajalca? Potem pa tema? Tu je pesem nekako: nas dva brata sami putujemo...:))

Zato ker zadeva ni easy! Intel je sam, čeravno ni software firma (to je pokazal recimo Fritz, ki na hišnem mlinčku teče 7 let pozneje, bolje kot cela omara Blue Gene), s svojim Watsonom, zadeve skušal malce premakniti, vendar se včasih zdi, da je premik nekako polovičen.

Ni niti tekla zadeva v štartu tekla na najdražjih strojih, niti ni ne vem kakšnega histeričnega odmeva, ali povpraševanja, vsaj podobnega recimo, kot za duke nukem forever8-).

To govorim zato, ker me ne zanima več, kaj in kdaj bo najhitrejši Intel Brzon in AMD Hitron. Za te zadeve sem zgubil par let po kar nekaj branja dnevno in celo šraubanja.... in vse kar je, znanje je zastarelo v roku 2 let:)
Zanima me kaj in kako kaže moji omiljeni filozofiji transhumanizma in kako kaže AI. No to je pa čisto druga in precej bolj široka zadeva, kot je denimo poznavanje hardwera, ali programiranja.

Je pa moorov zakon eden njenih osnovnih parametrov. Po njem upravičeno diha in modruje in zastoj pomeni samo vodo na mlin skrajne konzerve. Ma kaki AI, bodo delno upravičeno spet vpili8-)

Ampak sem pa v novički prebral, da se je Intelu povečal profit, pomeni po doktrini boja z AMD, bodo spet zlahka malce več vložili v čisti razvoj. Dokler se ne začnejo dogovarjati po bratsko;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Aja in še kratko pojasnilo iz soci.

2 konkurenta ali 100konkurentov je zelo različna zadeva.

Pri dveh, ni takšne potrebe za neusmiljen boj, saj drug drugega poznata skoraj do obisti in je strategija relativno enostavna.

Pri več konkuretnih, pa enostavno ni več prostora za drugega, kot enostavno strategijo give the best!

In še nekaj je. Dokler sta vsaj 2 so nekako zadovoljeni standardi o konkurenci in če eden teh začne pešati, so tu uradniki s čudnimi zahtevami. Spomnite se Microsofta! In sage o brkljalnikih in modrih odločitvah sodnikov:)

Če je tekmovalcev 100, ni treba praktično nobenega sodnika. Vsake toliko je pogreb, kot pri mafiji;((
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Isotropic ::

one word: ARM
+ par hw dekoderjev + mogoce se cuda pospesevanje za photoshop ipd., pa ne bos vec rabil moci intela.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajci z daleč najhitrejšim superračunalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5014525 (11375) Jst
»

Cisco 1710 usmerjevalnik in internet hitrejši od 10Mbps?

Oddelek: Omrežja in internet
432642 (2019) Bakunin
»

Izdan šestjedrni mikroprocesor

Oddelek: Novice / Procesorji
417294 (4001) PrimozR
»

AMD zvišuje cene (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
568528 (6754) Meamoto
»

Nekaj za razmislit

Oddelek: Novice / Procesorji
191737 (1737) b4d

Več podobnih tem