» »

Privatna vs. državna podjetja

Privatna vs. državna podjetja

«
1
2 3

nevone ::

Zmotilo me je tole.

Medtem, ko bo Simobil drago plačal svojo nespametnost in nerodnost pri podražitvi za 10 evrov na leto, pa recimo Komunala dvigne ceno svojih storitev za 100% na mesec (iz 18 na 40 evrov) pa ni nikogar, ki bi to pogledal tako kritično, kot v primeru Simobila.

Poleg tega Simobil lahko vedno zapustiš in greš drugam, Komunale pa ne moreš zamenjat.

So nam državna podjetja res tako pri srcu, ali pa se jih samo bolj bojimo?

Kam se človek lahko pritoži v primeru tako neprimerne poslovne prakse, kot jo izvaja neko državno podjetje ala Komunala?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

fosil ::

Tukaj malo mešaš jabolka in hruške.
Eno so podjetja v državni lasti, drugo pa podjetja s koncesijo oziroma javni zavodi.

Simobil tako lahko primerjaš z Mobitelom, ne pa s komunalo.

Podjetja s koncesijo imajo ponavadi monopol, koncesijo jim podeli občina/država, ki ponavadi tudi postavlja cene.
Kam se lahko pritožiš?
Na naslednjih volitvah izvoliš drugega župana/občinske svetnike/poslance in (naivno) upaš da bo kaj drugače :)
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

nevone ::

Tukaj malo mešaš jabolka in hruške.
Eno so podjetja v državni lasti, drugo pa podjetja s koncesijo oziroma javni zavodi.

Simobil tako lahko primerjaš z Mobitelom, ne pa s komunalo.


Zakaj pa ne morem primerjat Simobil in Komunalo? Zame kot potrošnika sta oba enaka, kakšno imata pravno formalno ureditev, me bolj malo zanima. Oba zame opravljata neko storitev, ki jo moram plačat, ampak če me nateguje privatno podjetje, potem se imam kam pritožit, če me nateguje državno se pa nimam kam, al kako?

Je odvoz smeti in ravnanje z odpadki res tako posvečeno opravilo, da ga lahko opravljajo samo od države požegnani, in poleg vsega lahko postavljajo pogoje kakor se jim zdi, pa nikome ništa?

Podjetja s koncesijo imajo ponavadi monopol, koncesijo jim podeli občina/država, ki ponavadi tudi postavlja cene.
Kam se lahko pritožiš?
Na naslednjih volitvah izvoliš drugega župana/občinske svetnike/poslance in (naivno) upaš da bo kaj drugače


No saj. To me je zmotilo. Za posvečena državna podjetja in njihove koncesionarje ne obstaja noben neodvisen regulator ali inšpektorat, ki bi pa vseeno malo brzdal njihove apetite.
Zanje ne obstaja kodeks dobrih poslovnih odnosov s strankami.

Vse skupaj sem napisala samo v razmislek tistim, ki prisegajo na državo kot pravičnega in regulatorja in igralca na trgu dela, produktov in storitev.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

gruntfürmich ::

načeloma nas drage storitve javnih podjetij ne bi smele motiti, ker kar se ustvari viška se to steče v občinski proračun, ta pa gre 100% v dobrobit vseh nas. tega bi moralo biti veliko, če so visoke tudi cene komunalnih storitev, ker se z denarjem tam racionalno ravna, se ga ne nameni čisto nič za nagrade, plače delavcev pa tudi direktorjev pa so zelo povprečne...
ali ne?:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nevone ::

gruntfürmich je izjavil:

načeloma nas drage storitve javnih podjetij ne bi smele motiti, ker kar se ustvari viška se to steče v občinski proračun, ta pa gre 100% v dobrobit vseh nas. tega bi moralo biti veliko, če so visoke tudi cene komunalnih storitev, ker se z denarjem tam racionalno ravna, se ga ne nameni čisto nič za nagrade, plače delavcev pa tudi direktorjev pa so zelo povprečne...
ali ne?:D


Aja, nisem vedela, da so davki na komunalne storitve večji in da se ta procent spreminja poljubno ...

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

St235 ::

Predvsem pa mešaš podražitev in plačevanje nekega pavšala za fiktivne storitve. Simobilu nihče ni oporekal pravice do podražitve (kar bodo s septembrom tudi storili), ampak je bil problem v pavšalu.

Komunala lahko podraži svoje storitve, ne sme pa začet vsem zaračunava 10€ na leto za odvoz radioaktivnih odpadkov, z obrazložitvijo, da jih bodo nekoč mogoče imeli.

Keyser Soze ::

gruntfürmich je izjavil:

plače delavcev pa tudi direktorjev pa so zelo povprečne...
ali ne?:D

Sej so res. Večji problem so drugi izdatki, v primerjavi s katerimi so plače pasji prdec. Sam raznorazna javna naročanja, materialni stroški, ipd. nobene ovce ne rajca. Prekompleksna zadeva. Lažje npr. na uč presodit, da je 700EUR pa čist preveč za eno delo.
OM, F, G!

nevone ::

St235 je izjavil:

Predvsem pa mešaš podražitev in plačevanje nekega pavšala za fiktivne storitve. Simobilu nihče ni oporekal pravice do podražitve (kar bodo s septembrom tudi storili), ampak je bil problem v pavšalu.

Komunala lahko podraži svoje storitve, ne sme pa začet vsem zaračunava 10€ na leto za odvoz radioaktivnih odpadkov, z obrazložitvijo, da jih bodo nekoč mogoče imeli.


Če bi simobil podražil naročnino za 100% ali več, grem jaz gladko k drugemu ponudniku.

Kam grem lahko, če Komunala dvigne cene za 100% in več?

Zanimivo, da vam gre bolj za princip, za tistih 10 EUR letno, ki jih niso uspeli zamaskirat, kot za 100% dražjo storitev Komunale vsak mesec. Res zanimivo. Kot da vas sama cena sploh ne prizadane, samo, da je po regelcih, pa če so še tako neugodni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

St235 ::

Na to vprašanje ti je pa že fosil odgovoril: Komunala določa cene v skladu z koncesijo, ki jo podeli občina.

nevone ::

St235 je izjavil:

Na to vprašanje ti je pa že fosil odgovoril: Komunala določa cene v skladu z koncesijo, ki jo podeli občina.


Your point?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

St235 ::

Point j v tegm, da si komunala lahko privošči podražitve samo v okviru pogojev koncesije, ki jih je dobila od občine. Kakšnega župana ima občina je pa odsev njenih volilcev. Tudi komunala se mora držat pravil in morebitne podražitve izvajat v okviru pravil igre, če se tega ne bodo držal bi enako lahko fasal inšpekcijo in sankcije.

BlueRunner ::

Your point?

Point je, da tudi, če te ne briga kakšna je pravno-formalna ureditev poslovanja komunalnega podjetja, se te še vedno tiče. Pa četudi zato, da ne ponavljaš eno in isto vprašanje, na katerega je bilo že takoj na začetku odgovorjeno.

Če te dvig cen pri komunali moti, se obrni na tistega, ki ji je podelil koncesijo in v okviru koncesijske pogodbe predpisuje/potrjuje cene koncesionraju. To pa je lokalna/državna uprava oziroma podaljšana roka župana/vlade. Če te cene motijo, garbaj te, ki jih dopuščajo.

Seveda pa lahko še naprej ignoriraš razliko med koncesionarjem in ne-koncesionarjem ter bevskaš na napačno drevo. Samo ne pričakuj, da boš na takšen način lahko kaj spremenila.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

In občina ima tako ohlapna pravila, da si lahko privošči, da koncesionarjem dovoli 100% podražitev.

Torej se strinjate, da za državna podjetja ne veljajo pravila dobrih poslovnih odnosov s strankami, in da nekaterim državnim podjetjem ne sme nihče konkurirat z boljšo in cenejšo ponudbo?

o+ nevone

Seveda pa lahko še naprej ignoriraš razliko med koncesionarjem in ne-koncesionarjem ter bevskaš na napačno drevo. Samo ne pričakuj, da boš na takšen način lahko kaj spremenila.


Rešpekt do državnih podjetij ala Komunala je res velik, tudi s strani tistih, od katerih bi človek pričakoval nek razumen kritičen pogled.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nevone ::

Če te dvig cen pri komunali moti, se obrni na tistega, ki ji je podelil koncesijo in v okviru koncesijske pogodbe predpisuje/potrjuje cene koncesionraju. To pa je lokalna/državna uprava oziroma podaljšana roka župana/vlade. Če te cene motijo, garbaj te, ki jih dopuščajo.


Saj bi v primeru Simboli tudi lahko odgovoril podobno. Naj garbajo Simobil, ne pa da bevskajo tle po forumu. Ampak nisi. Tvoja pristranskost je več kot očitna.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

In občina ima tako ohlapna pravila, da si lahko privošči, da koncesionarjem dovoli 100% podražitev.

Občina nima nikakršnih tozadevnih pravil, ker ji ne rabi imeti. Če se župan strinja s 1000% podražitvijo in jo podpiše, bo podražitev 1000%. Lastnik koncesionarja se bo pač samo obliznil okoli ust.

Če ti to ni všeč, moraš pač lobirati pri oblasti.

Torej se strinjate, da za državna podjetja ne veljajo pravila dobrih poslovnih odnosov s strankami, in da nekaterim državnim podjetjem ne sme nihče konkurirat z boljšo in cenejšo ponudbo?

Dobri poslovni odnosi in konkurenca (nekatere koncesije so takšne, da se zagotavlja monopol koncesionarja) niso ena in ista stvar. Osnovna lastnost koncesij je ravno ta, da pri njih tipično ni govora o svobodnem trgu ali svobodnem določanju cen.

Rešpekt do državnih podjetij ala Komunala je res velik, tudi s strani tistih, od katerih bi človek pričakoval nek razumen kritičen pogled.

Kritičen pogled bazira na tem, da pokažeš malo pameti. Boš težila Petrolu, ker je podražal dizel, ali boš raje za zgrabila za jajca vlado, ki je Petrolu dovolila povišati ceno? Boš težila komunali, ki ji je župan potrdil nov cenik, ali boš raje težila županu, da bo letel iz stolčka ob prvi priliki, če cen ne spusti nazaj?

Ali pa recimo bolj neposredno: boš težila dimnikarju, ki je pri tebi monopolist, ali boš težila vsem politikom po vrsti, ki so sprejeli zakon, da ima nek dimnikar sploh lahko monopol v neki regiji?

Ne gre se za rešpekt. Gre se za to, da svojo energijo usmerjaš v tisto smer, kjer lahko spremembo dosežeš, ne pa v smer, kjer ne boš mogla ničesar spremeniti.

Naj garbajo Simobil, ne pa da bevskajo tle po forumu. Ampak nisi. Tvoja pristranskost je več kot očitna.

Najprej si kaj prečitaj, preden pišeš še nove bedarije. O pristranskosti mi pa sploh ni jasno? Kje sem pristranski? A sem pristranski zato, ker ti povem kdo je odgovoren za podražitev in ti predlagam, da garbaš odgovornega in ne kar enega?

St235 ::

Komunala NI državno podjetje, ampak ima KONCESIJO za opravljanje dejavnosti. Koliko zaračuna je dogovorjeno z koncesijo, ki jo podeli občina. Če živiš v občini, ki dovoli komunali, da samovoljno spremeni cene za 100% potem se zamisli nad tem kaj ste izvolili na volitvah.

Ravno tako bi blo fino če navedeš kak vir od kje ti podražitev z 18 na 40€, konkretno v Lj. so šle storitve za komunalo nazadnje gor za kake 2-3€, konkretno za Ribnico na dolenskem, bodo podražitev okrog 3€ in sicer zato, ker je bila trenutna cena oblikovana še dokler so imeli svojo deponijo. Zdaj se vozi v Grosuplje in je ustrezno dražje. V slednjem primeru ne gre za nikakršno samovoljno spreminjanje cene, ampak do dogovora z občino v okviru koncesijske pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vajenc ::

Občina nima nikakršnih tozadevnih pravil, ker ji ne rabi imeti. Če se župan strinja s 1000% podražitvijo in jo podpiše, bo podražitev 1000%. Lastnik koncesionarja se bo pač samo obliznil okoli ust.

Lastnik LJ komunale pa je občina ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BlueRunner ::

Lastnik LJ komunale pa je občina ;)

Kar pomeni, da je potrebno garbati koga? Komunalo ali MOL?

Pa ajde komunala... se še kdo spomni na enako temo kako je MOL ravnal z Lekarno Bitenc, ki je konkurirala njegovim Ljubljanskim Lekarnam? Koga je torej potrebno garbati? Ljubljanske lekarne ali MOL z županom vred?

zee ::

Državo, ki to omogoča preko nedelovanja in zanič zakonodaje. Nato pa še vse vse ostale.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Keyser Soze ::

St235 je izjavil:

Komunala NI državno podjetje, ampak ima KONCESIJO za opravljanje dejavnosti. Koliko zaračuna je dogovorjeno z koncesijo, ki jo podeli občina. Če živiš v občini, ki dovoli komunali, da samovoljno spremeni cene za 100% potem se zamisli nad tem kaj ste izvolili na volitvah.

Jp, je res.

Samo problem je da na lokalni ravni kritičnost volilcev pade še na nižjo raven kot je na nacionalnem nivoju.
OM, F, G!

joze67 ::

nevone je izjavil:

Če bi simobil podražil naročnino za 100% ali več, grem jaz gladko k drugemu ponudniku.

Kam grem lahko, če Komunala dvigne cene za 100% in več?

V drugo občino.

nevone ::

Kritičen pogled bazira na tem, da pokažeš malo pameti. Boš težila Petrolu, ker je podražal dizel, ali boš raje za zgrabila za jajca vlado, ki je Petrolu dovolila povišati ceno? Boš težila komunali, ki ji je župan potrdil nov cenik, ali boš raje težila županu, da bo letel iz stolčka ob prvi priliki, če cen ne spusti nazaj?

Ali pa recimo bolj neposredno: boš težila dimnikarju, ki je pri tebi monopolist, ali boš težila vsem politikom po vrsti, ki so sprejeli zakon, da ima nek dimnikar sploh lahko monopol v neki regiji?

Ne gre se za rešpekt. Gre se za to, da svojo energijo usmerjaš v tisto smer, kjer lahko spremembo dosežeš, ne pa v smer, kjer ne boš mogla ničesar spremeniti.


In zakaj ne bi smela samo svojega mnenja napisat tule na forumu? Si res prepričan, da tudi samo s tem ni čisto nič narejenega?

O pristranskosti mi pa sploh ni jasno? Kje sem pristranski? A sem pristranski zato, ker ti povem kdo je odgovoren za podražitev in ti predlagam, da garbaš odgovornega in ne kar enega?

Ne, pristranski si, ker se ti zdi, da v mojem primeru naj na forum ne bi pisala svoja opažanja, ampak moram kar takoj in neposredno k pristojnemu organu.

Če živiš v občini, ki dovoli komunali, da samovoljno spremeni cene za 100% potem se zamisli nad tem kaj ste izvolili na volitvah.

Jest sem se zamislila kar nad državo, ki to omogoča.

o+ nevone

joze67 je izjavil:

nevone je izjavil:

Če bi simobil podražil naročnino za 100% ali več, grem jaz gladko k drugemu ponudniku.

Kam grem lahko, če Komunala dvigne cene za 100% in več?

V drugo občino.


Komunala pa mi bo krila vse stroške povezane s selitvijo, ane?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

hamax ::

In zakaj ne bi smela samo svojega mnenja napisat tule na forumu?

Ne, pristranski si, ker se ti zdi, da v mojem primeru naj na forum ne bi pisala svoja opažanja, ampak moram kar takoj in neposredno k pristojnemu organu.

Tega ni nihce napisal.
Bistvo postov, kot sem jih jaz razumel, je, da je potrebno zlivati gnoj po MOL in ne po komunali.
Ce zelis lahko to pocnes tudi preko foruma.

BlueRunner ::

In zakaj ne bi smela samo svojega mnenja napisat tule na forumu? Si res prepričan, da tudi samo s tem ni čisto nič narejenega?

Ti kar piši, ampak predlagam ti, da svoj gnev in pisanje usmeriš v smeri tistih, ki cene dejansko predpisujejo. Boš dosegla več, kot pa, če boš govorila tistim, ki jih samo predlagajo.

Ne vem pa od kje ti ideja, da svojega mnenja ne bi smela tukaj pisati. Ali pa, da ne bi smeli biti takšno, kot je. Vendar pa začeti z "Zame kot potrošnika sta oba enaka, kakšno imata pravno formalno ureditev, me bolj malo zanima" in potem garbati po napačnem, ker kot zainteresirana potrošnica ne preveriš kdo je za garbanje bolj pravi naslov, je pa tako... malo mimo. Predvsem pa neučinkovito.

To je podobno temu, da je en za zgodbo Simobila vztrajno govoril APEK, APEK, APEK... Tudi potem, ko je APEK že povedal, da za konkretno pritožbo ni pristojen in, da jo je odstopil TIRS-u.

Ne, pristranski si, ker se ti zdi, da v mojem primeru naj na forum ne bi pisala svoja opažanja, ampak moram kar takoj in neposredno k pristojnemu organu.

Huh? Od kje ti to? Nič se mi ne zdi, ampak vem, da ima smisla na forumih ali pa kjerkoli drugje garbati tistega, ki je krivez za nastalo situacijo. Če garbaš napačnega, si pač hecna. Daleč pa od tega, da na forumih kar nenadoma več ne bi smela povedati, kar misliš da jim/mi/nam/... gre.

Jest sem se zamislila kar nad državo, ki to omogoča.

Rezultat razmisleka pa je?

frudi ::

Samo malo, Simobilu je podražitev prepovedal Tržni inšpektorat, češ da krši zakon o varstvu potrošnikov. A potemtakem taisti zakon za eno Komunalo ne velja ali kaj? A pol v odnosu do Komunale nismo potrošniki? Ne plačujemo storitve, ampak kaj... davek?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

BlueRunner ::

Simobilu je podražitev prepovedal Tržni inšpektorat, češ da krši zakon o varstvu potrošnikov

Naj nekdo poišče besedilo odločbe TIRS-a, pa bomo potem videli kaj je in kaj ni skupnega. Kar tako na pamet reči, da je TIRS prepovedal podražitev je le preširok opis.

Karaya 52 ::

Pa komu se da ubadati s komunalo ali obcino? Resno? Kdo zapravlja cas s pisanjem pritozb vodstvu Simobila ali BMWja, ko podrazijo produkte ali storitve? Nevone ima popolnoma prav. Davkoplacevalec MORA IMETI IZBIRO. Basta.

BlueRunner ::

Davkoplacevalec MORA IMETI IZBIRO. Basta.

Kar se tiče koncesij, cen, ki jih postavljajo koncesionarji in splošnih pravil, ki se bi jih morali koncesionarji držati, vsaka štiri leta na volilnem mestu to izbiro ima.

Žal pa ni rečeno, da bo našel kandidata, ki bi njegovim zahtevam in pričakovanjem ustrezal.

Kar je pa že problem ene druge izbire.

Vajenc ::

frudi je izjavil:

Samo malo, Simobilu je podražitev prepovedal Tržni inšpektorat, češ da krši zakon o varstvu potrošnikov. A potemtakem taisti zakon za eno Komunalo ne velja ali kaj? A pol v odnosu do Komunale nismo potrošniki? Ne plačujemo storitve, ampak kaj... davek?

Simobil bi zaračunal povšal vsem naročnikom, tudi tistim, ki "brezplačnih" storitev ne bi uporabljali. Komunala je podražila odvoz smeti. Vidiš razliko? Simobil bo sedaj, tako kot konkurentje, podražil storitve. A da komunala pa nima konkurence? Še dobro, da je tako. Privat komunala bi neplačnikom puščala smeti kar na ulici.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

nevone ::

Ti kar piši, ampak predlagam ti, da svoj gnev in pisanje usmeriš v smeri tistih, ki cene dejansko predpisujejo. Boš dosegla več, kot pa, če boš govorila tistim, ki jih samo predlagajo.


Se strinjam.

Vendar pa začeti z "Zame kot potrošnika sta oba enaka, kakšno imata pravno formalno ureditev, me bolj malo zanima" in potem garbati po napačnem, ker kot zainteresirana potrošnica ne preveriš kdo je za garbanje bolj pravi naslov, je pa tako... malo mimo. Predvsem pa neučinkovito.


Imaš point, da iskati krivdo pri konkretno Komunali, je lahko malo mimo. Ampak jaz jo niti ne iščem pri Komunali, ampak pri državi, ki to omogoča. Medtem ko ima za privatna podjetja drugačna merila.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

frudi ::

Simobil bi zaračunal povšal vsem naročnikom, tudi tistim, ki "brezplačnih" storitev ne bi uporabljali. Komunala je podražila odvoz smeti. Vidiš razliko?

Torej, če bi Simobil podražil vse pakete za 1€/mesec in hkrati ukinil zaračunavanje za en kup storitev (menjava sim kartice, dekativacija številke itd.), bi pa bilo vse ok? Je torej problem samo v tem, da so podražitev narobe 'zapakirali'?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Vajenc ::

frudi je izjavil:

Simobil bi zaračunal povšal vsem naročnikom, tudi tistim, ki "brezplačnih" storitev ne bi uporabljali. Komunala je podražila odvoz smeti. Vidiš razliko?

Torej, če bi Simobil podražil vse pakete za 1€/mesec in hkrati ukinil zaračunavanje za en kup storitev (menjava sim kartice, dekativacija številke itd.), bi pa bilo vse ok? Je torej problem samo v tem, da so podražitev narobe 'zapakirali'?

jup
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Karaya 52 ::

BlueRunner je izjavil:

Davkoplacevalec MORA IMETI IZBIRO. Basta.

Kar se tiče koncesij, cen, ki jih postavljajo koncesionarji in splošnih pravil, ki se bi jih morali koncesionarji držati, vsaka štiri leta na volilnem mestu to izbiro ima.


To je zanic izbira (ceprav izbira vseeno je), hocem menjati ponudnika _katerekoli storitve_ iz ponedeljka na torek. Tudi elektrike, da razsirimo krog.

BlueRunner ::

Imaš point, da iskati krivdo pri konkretno Komunali, je lahko malo mimo. Ampak jaz jo niti ne iščem pri Komunali, ampak pri državi, ki to omogoča. Medtem ko ima za privatna podjetja drugačna merila.

To je potem tudi problem kaj je primerno uravnavati s koncesijami in česa ne. In tukaj imaš čisto prav, da je potrebno pritiskati do onemoglosti, da se odpravi nepotrebne ali celo škodljive koncesije.

Meni so recimo največji žulj dimnikarske koncesije. Za te mi ni niti pod razno jasno zakaj so potrebne koncesije, ki so ustvarile umetne monopole. Kar je čisti idiotizem, saj se bi lahko ustreznost storitve zagotavljalo z licencami za opravljenje dejavnosti. Tako, kot čisto privatna kirurgija ne potrebuje koncesije, ampak kirurg pa valjda mora imeti licenco in dovoljenje, da lahko kaj takšnega sploh počne.

Sam na koncesije gledam vedno na način, da so ustrezne samo tam, kjer je govora o neki omejeni dobrini, kjer pravila trga ne prinesejo ničesar, ali pa lahko celo škodijo. Zavračam in kritiziram pa jih tam, kjer bi trg lahko deloval tudi z nekaj regulacije, ne samo z monopolizacijo.

Primeri:

Koncesija za uporabo radijske frekvence IMHO ima smisel, ker bi sicer vsakdo oddajal kjerkoli bi mu ustrezalo in kaj hitro več ne bi imeli kaj dosti radijskih postaj, ki bi jih lahko sploh slišali, kaj šele poslušali.

Koncesija pri komunali je že malo bolj tako, tako. Recimo odvažanje smetja si komot predstavljam, da bi ga lahko opravljalo katero koli podjetje z ustreznim dovoljenjem za opravljanje dejavnosti. Če se v bloku dogovorimo, da bo danes to podjetje, bo to, jutri pa lahko tudi drugo. Kanalizacija pa je že malo drugačna. Tukaj (v urbanih področjih) ne more imeti vsakdo kar svojo lastno kanalizacijo in je to bolj smotrno prepustiti enemu podjetju za večje ali tudi celotno področje. Ta izvajalec pa je lahko javno podjetje v lasti občine/države, lahko pa je zasebni izvajalec, ki mu občina/država podelita koncesijo.

No in temu sledi še ŽNJ drugih primerov. Končno vprašanje pa je, kdaj je koncesija sploh smiselna in primerna, ter kdaj ne.

Ko pa koncesijo enkrat imaš, pa je bistveno to, da država/občina ceno takšne monopolne storitve nadzirata in preprečujeta izkoriščanje monopola za pridobivanje pretiranih dobičkov.

Pravi naslov za teženje je IMHO tako vedno država/občina, ker je cilj bodisi ukinitev sistema konceij kot škodljivega (moji dimnikarji so že takšni) bodisi boljši nadzor nad cenami, če se sumi, da se na takšen način veča dobiček "prijateljem" ali pa potiho dviguje davek (kar se bi lahko očitalo dvigu cen na relaciji MOL - KPL; pač v smislu dobiček gre v blagajno MOL in se tako pokrije (pre)nizke davke).

nevone ::

To podeljevanje koncesij in smiselnosti državnega lastništva je sicer razširjeno vprašanje.

Kar mene moti je to, da če si država, lahko za svoja podjetja piše drugačna pravila, kot veljajo za privatna podjetja.

Pa ne v vmislu kakršengakoli omejevanja glede delovanja, ki bi lahko bilo škodljivo, ampak iz vidika potrošnika.

Kot uporabnik storitev državnih podjetij, bi morala biti pravila poslovanja podobna, če ne kar enaka.

Po kakšni logiki mi sicer država zaračuna neko storitev, ki bistveno poslabša trenutne pogoje, medtem ko nad privatnimi podjetji topogledno pa bdi?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

fosil ::

Če je komunala javno podjetje, torej v lasti občine, se lahko tolažiš vsaj s tem da gre ta denar potem občini.
Tako je recimo v Ljubljani Energetika financirala gradnjo mostu čez Ljubljanico. Ljubljanske lekarne pa vsako leto dajo nekaj milijonov dobička v občinski proračun.
Bolj je problematično če imajo koncesijo privat firme in se potem dobički zlivajo v privat žepe.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Pithlit ::

nevone je izjavil:

Komunala dvigne ceno svojih storitev za 100% na mesec (iz 18 na 40 evrov)

Samo za 100%? Bodi srečna...

Jaz sem plačevala ~2EUR na mesec (ker pač ne porabljamo niti kaplje vode). Pol pa kar naenkrat dvignejo ceno na ~37EUR na mesec (ker ne porabljamo vode... in imamo vedno prazne kante za smeti).

Ne živimo v hiši (ker se pač stvari renovirajo), ne porabljamo vode (je zaprt glavni ventil)... pa mi moja preljuba Komunala veselo zaračuna:
Vodarina števec 6m³: 2.53EUR
Omrežnina - vodarina: 1,93EUR
Odvajanje odpadnih komunalnih vod na čistilno napravo 6m³: 2,24EUR
Omrežnina - odvajanje odpadnih komunalnih vod: 4,07EUR
Čiščenje odpadnih komunalnih vod: 5,91EUR
Omrežnina - čiščenje odpadnih komunalnih vod: 8,65EUR
Ravnanje s komunalnimi odpadki: 8,63EUR

Brez DDV.

Če mi zna kdo razložiti kako je zaračunavanje takih pavšalov fer... bi bila zelo hvaležna. Pritožbe pa letijo na gluha ušesa.
Life is as complicated as we make it...

mihec87 ::

Podobno kot rtv čeprav ga ne gledaš/poslušaš ga plačuješ(tole me spominja na simobilov primer nekaj zaračunajo vnaprej..)..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Pithlit ::

Sam brez rtv prispevka pa gladko pokleknejo vse privat tv postaje v sloveniji. Mogoče z izjemo Pop tv, kanal a in tv3. Ali pa grejo na kabel/iptv.

Sicer pa se to že dogaja...
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

Karaya 52 je izjavil:

Tudi elektrike, da razsirimo krog.

Bolj malo širiš ti tole... elekričnega distributerja lahko zamenjaš (v bistvu) čez noč.

Komunale pa ne. Niti ne v enem letu. Ali petih. Najbolj verjetno pa da to nikoli ne bo mogoče. Razen v večjih urbanih centrih.
Life is as complicated as we make it...

Karaya 52 ::

Js bi rad investiral v izgradnjo bloka TES 6. Pa ce bom imel dovolj pod palcev mogoce tudi v kaksno nuklearko (najcenejsi strom), potem pa z nizjo cene elektricne energije s trga spravil vse igracke zelenih. S tem prostotrznim manevrom bomo zelene poslali na smetisce zgodovine. Privat distributerji so prvi korak, hocem privatne nuklearke. Dve, tri, stiri, mogoce sedem, kolikor bo pac povprasevanja na EU trgu.

jype ::

Karaya 52> Davkoplacevalec MORA IMETI IZBIRO. Basta.

Ker poznaš problematiko bom vprašal takole: Mora imeti davkoplačevalec izbiro pri tem, kako bo upravljal s prostorom v njegovi lasti? Je družbeni interes dovolj pomembna kategorija, da je sploh smiselno sprejemati urbanistične standarde, ali se ti zdi, da se lahko uporabo določenih omejenih virov omeji?

In ko smo pri omejenih virih - jaz ne vidim nobenega problema s tem, da več podjetij lahko pridobi isto koncesijo in si konkurirajo, kadar je smiselno (in v primeru komunale jaz ne vidim problema, ki se ga ne bi dalo poceni in učinkovito rešiti in pri tem upam, da bom izbran na razpisu za to rešitev in pobasal goro državnega denarja), da bi lahko dali gradit tri različne avtoceste trem različnim koncesionarjem, pa vsi vemo, da ne bo šlo.

Tega ne bomo rešili, ker gre za ravnotežje, najboljši kompromis je pa odvisen od ogromno faktorjev.

guest #44 ::

Zaradi fizičnih omejitev se še ne moremo it popolnoma prostega trga, zato je tudi taka štala na tem področju. Pri zadevah kjer prosti trg (malo bolj) deluje pa vse (bolj ali manj) lepo teče, IT segment je en tak primer (razmeroma delujočega) prostega trga.

BlueRunner ::

IT? Razmeroma delujoč prosti trg? ROFLMAO.

Dokler se okoli nas valjajo el-bizaro patentne tožbe, niti blizu, kaj šele "razmeroma delujoč".

Edini razmeroma delujoč prosti trg, ki mi trenutno pade na pamet, je frizerski salon. Še tam, kjer je samo en v vasi, ima frizerka dovolj konkurence, da ga ne more preveč biksati.

guest #44 ::

BlueRunner je izjavil:

IT? Razmeroma delujoč prosti trg? ROFLMAO.

Dokler se okoli nas valjajo el-bizaro patentne tožbe, niti blizu, kaj šele "razmeroma delujoč".

Edini razmeroma delujoč prosti trg, ki mi trenutno pade na pamet, je frizerski salon. Še tam, kjer je samo en v vasi, ima frizerka dovolj konkurence, da ga ne more preveč biksati.


Bi se strinjal, da situacija ni ravno rožnata...je pa recimo boljša kot marsikje drugje.

nevone ::

No, torej.

Recimo, da se ne sekiramo, da so podjetja državna. Da so monopolisti. Da jim cene diktira politika. Recimo.

Čemu ne bi tudi zanje veljalo, da morajo spoštovati neke osnovne principe na trgu, kot jih morajo tudi vsa ostala podjetja?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

Nehaj govoriti "državna", ker koncesionarji niso samo v državni lasti, in začni uporabljati pravilen izraz: "koncesionarji". Potem bo tudi tvoje vprašanje dobilo smisel, ker bo šele tako pravilno postavljeno. Če te pravne definicije ne zanimajo, tudi OK. Samo potem se ne čudi, če te bodo ljudje belo gledali, ker lapaš nelogičnosti.

Sicer pa glede "spoštovanja osnovnih principov", mi ni jasno kateri naj bi ti bili. Imamo zakonodajo, ki se jo mora spoštovati in preprečevati kršitve (pa so jo ne in se jih ne). Neodvisno od "koncesionar" vs. "nekoncesionar". Ostali "principi", ki so morda tebi ali meni všečni, pa v obnašanju podjetij ne obstajajo, če niso kodificirani v zakon. Lahko jih pričakuješ ali si jih želiš (npr. prijaznost zaposlenih v klicnem centru ni predpisana z nobenim zakonom), težko pa boš kaj storila, če je govora o koncesionarju, ki ima na svojem področju monopol.

Potem pa se vrnemo, da je bistveno, za kar se lahko sekiraš ravno to, da imamo koncesije tudi tam, kjer niso potrebne. Da imamo samo enega koncesionarja tudi tam, kjer bi jih lahko imeli več. Da vsak dvig cen - upravičen ali neupravičen - na koncu tako ali tako omogoča politik. Da stroškovnik iz katerega bi bilo razvidno, zakaj se cene dvigujejo, niso dostopni nikomur, niti politiku, ki požegna dvig cen. In šele na koncu tudi to, da so nekateri izmed teh koncesionarjev dejansko v državni/lokalni lasti in politika cene dviga tudi zato, ker je tako lažje zagotoviti dodatna sredstva, kot pa z dvigom davkov in taks.

To je pa na koncu edino bistveno. Kajti ni ga "principa na trgu", da podjetje ne bi smelo dvigati cen, kot se mu sprdne. Poanta je, da bi moralo imeti podjetje, ki opravlja koncesijo, še bistveno višje zahteve in večji nadzor, kot pa katero koli drugo podjetje, ki deluje na odprtem trgu. Pa tega ni. Tudi tam ne, kjer bi lahko bilo.

Torej to, za kar "recimo, da se ne sekiramo", je IMHO bistveno in sploh edino zaradi česar se še premalo sekiramo.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Torej to, za kar "recimo, da se ne sekiramo", je IMHO bistveno in sploh edino zaradi česar se še premalo sekiramo.


Ja no, saj to je potem druga faza, ki iz prve logično sledi.

In eden od slabih "principov" je recimo 100% dvig cene, zaradi česar te lahko pod lupo vzame tržni inšpektorat, ker naj bi to pasalo pod bistveno poslabšanje pogojev.

Zdej konkretno v primeru Komunale ne moreš zamenjat ponudnika, zato sem imela v mislih neko podobno pravilo in nadzor tudi zanje. V prvi fazi, ko se še težko odrekamo veliki vlogi države.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone> Zdej konkretno v primeru Komunale ne moreš zamenjat ponudnika

Kako da ne, komot se preseliš.

Je drago, jasno, zato se ti ne splača. Točno ista finta funkcionira v prostem trgu, ne naivno pričakovat drugače.

-valvoline- ::

Komunajz-parazitsko monopolistična golazen. Državni monopolisti so glede števila zaposlenih in storilnosti še hujši kot javni sektor,najmanj 90% zaposlenih je odvečnih parazitov in zato imamo zneske mesečnih položnic takšnih kakšni so.Nujno potrebno je trg liberalizirat in demonopolizirat,ter končno se otresti komunizma(parazitizma).
Na hitro primer kretenizma v javnim podjetjem: gre se za CPM,pride ekipa 15tih *delavcev* sanirat cesto,zravn en JCB,ena šajtrga in ena lopata. Zaključek prepuščam vam.

Zgodovina sprememb…

«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Podražitev komunale za več 100% (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7911659 (8789) Magic1
»

kje je fora, da moram ločevat smeti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733804 (30305) mikic007
»

Ločevanje odpadkov dražje (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8637550 (35845) noraguta
»

Bohinjska deklaracija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14914685 (12848) lurker

Več podobnih tem