Slashdot - Kitajski proizvajalec mobilnih telefonov Huawei je v Keniji prodal že 350 tisoč enot svojega Android telefona IDEOS, po ceni 80 ameriških dolarjev brez vezave. IDEOS je bil na zahodnih trgih predstavljen lani oktobra kot prva naprava s prednaloženim Andorid 2.2 Froyo, pri nas pa se od februarja dalje prodaja pri Tušmobilu. Huawei je za afriški trg seveda pripravil nekoliko oskubljeno različico, ki je s ceno 80 ameriških dolarjev bistveno bolj dosegljiva od ostalih pametnih telefonov, ki še vedno lebdijo nad 500 dolarji.
Problem telefona naj bi bila razmeroma slaba avtonomija baterije, potem pa pomanjkanje aplikacij v kenijskem materinem jeziku Swahili, saj razmeroma malo Kenijcev govori Angleško. Huawei in njihov lokalni partner, mobilni operater SAFARICOM, so se v ta namen povezali z lokalnimi razvijalci in začeli delo na prevedenih aplikacijah za pošiljanje SMS-ov (ti so izredno popularni v Afriki), informacijami za kmetovalce in medicinskimi nasveti.
Z nizko ceno je Android na dobri poti, da na znatnem delu afriške celine v celoti zamenja laptope oz. računalnike z bolj priročnimi pametnimi telefoni. Politika zastonj licenciranja platforme (v zameno za oglasne pravice) tukaj deluje odlično, saj zagotavlja konkurenco, s tem pa boljšo kakovost in nižje cene za potrošnike.
Ni cela Kenija popolnoma revna, hkrati pa v veliko revnih državah hitro raste uporaba mobilnih telefonov, ker je organizacija del z njim pač toliko lažja.
Če se ne bodo razvili, bodo nažalost vedno v revščini...
Torej ni več problemov z lakoto, da si lahko za 80$ telefone privoščijo?
Če lahko še jaz stereotipiziram:
"Slovenija, to je tam kjer je vojna, ne?".
Si razumel poanto?
Vojna tajkunov si mislil ?
Ne, tip je mislil ignoranco tujcev, ki so čisto posrani prišli v slovenijo 10 let nazaj, češ da imamo vojno. Je bila pa 1000 km južneje. Ker je pač ex-yu in blizu. Tako tudi kenija ni ravno kongo.
Kaj pa ga serjete. Najprej avtor: "pomanjkanje aplikacij v kenijskem materinem jeziku Swahili, saj razmeroma malo Kenijcev govori Angleško"
Japajade. Si se že kdaj pogovarjal z živimi Kenijci? Če ne verjameš meni, glej Wikipedio. Tam jih učijo angleščine od 6. leta starosti. Sicer so bolj bukovi, a se da normalno komunicirati.
Potem nekateri komentatorji udarijo z lakoto. Kristus, kakšno lakoto? Kenija leži na vseh mogočih višinah, od nižinskih puščav in scruba, preko stepe in savane do milega in alpskega podnebja. The great rift gre skozi Kenijo - tako "zelene" zelene barve v Sloveniji nimamo. Tako temne in rodovitne zemlje mi nimamo. Tam pade seme na zemljo in rastline fenomenalno uspevajo same. Skoraj dobesedno.
Malo bolj on topic: hvala bogu, da se razvijajo. Kenija je neke vrste "multikulturna" časovna bomba (glej etnično sestavo te umetne angleške tvorbe) in če ljudje ne bodo imeli polnih želodcev in v vsakem žepu po 1 mobitel, se bodo slejkoprej stepli Hutu/Tutsi style. Sit in zaposlen človek se ne vojskuje.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
Torej ni več problemov z lakoto, da si lahko za 80$ telefone privoščijo?
Tisti, ki več potujete po revnejših državah, ste verjetno že itak opazili, da imajo že nekaj let skoraj vsi mobitele. Lokalcu plačaš, da ti kaj pokaže ... naslednji dan pa pride z novim mobitelom, hrano pa še bo dalje kradel.
Problem zahodnega človeka (štejem tudi nas) je ignoranca in neznanje o afriških ter azijskih državah. Potem pa mnogi komentirajo s pokroviteljskimi komentarji.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.
Pokroviteljske komentarje podajajo predvsem tisti, ki nikamor ne gredo - če pa že gredo, pa končajo v zagrajenih hotelih ali pa hodijo po klasičnih turističnih smereh.
To preskakovanje tehnološkega razvoja pa seveda ne bo pomagalo v boju proti revščini, saj ne bo prišlo do akumulacije znanja in kapitala.
Android OS in proizvajalci strojne opreme za Android OS dosegajo znatne uspehe torej na vseh kontinentih. Android torej kot kaže bo dominanta sila na tržišču na mobilnem področju vsaj še nekaj let.
No, recimo na takih trgih Apple nima možnosti in verjetno tudi interesa ne. To pa je enkratna priložnost za odprte platforme kot je Linux. Tako ima več močnosti, da se bolj razširi. Kar velja tudi za namizja.
Če ne bi bilo tako lahko priti do piratske programske opreme, bi bilo tudi pri nas in v celi Evropi drugačna situacija.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
LOL, nepismeni pa tumbajo svoje. Mislim, da bi morali v Sloveniji dat po taki ceni telefone, ker izgleda smo še bolj trapasti od bušmanov. Vsaj nekateri tukaj, ki ne znajo brat. :)
Problem telefona naj bi bila razmeroma slaba avtonomija baterije, potem pa pomanjkanje aplikacij v kenijskem materinem jeziku Swahili, saj razmeroma malo Kenijcev govori Angleško.
O Angleščini je že nekdo povedal kako je. Koliko stane baterija ?
"Darujte za vodo, zdravila, pomoč v stiski. Otroci v Afriki nas potrebujejo."
Aha
Večina Afriških držav po razvoju in stabilnosti daleč zaostaja za Kenijo. Afrika je ogromen kontinent in popolnoma se strinjam, da tako posploševanje (pa naj bo "Afrika potrebuje pomoč!" ali "Afrika je dovolj razvita, da ne rabi več naše pomoči!") je kontraproduktivno.