» »

Apple najvrednejše podjetje na svetu

Apple najvrednejše podjetje na svetu

Primerjava letošnje rasti delnic Appla (AAPL) in ExxonMobila (XOM)

Heise - Vse od leta 2005 je podjetje z največjo tržno kapitalizacijo na svetu naftni gigant ExxonMobil, ki mu je v tem času ves čas za petami kitajski PetroChina in ga včasih za kratek čas celo prehiti (leta 2008 je za hip najvrednejše podjetje postal Volkswagen, ko je Porsche s premeteno tržno manipulacijo pognal njegov tečaj kvišku). V zadnjem času pa mu preti nova nevarnost v obliki Appla, ki je na začetku leta postal drugo največje podjetje na svetu. Včeraj je med trgovanjem na ameriški borzi Applova delnica pridobila skoraj šest odstotkov, medtem ko je ExxonMobil izgubil dva, s čimer je Apple postal največje podjetje na svetu, s katerim se javno trguje.

Tržna kapitalizacija Appla je ob koncu trgovanja sicer dosegla vrednost 346 milijard dolarjev, medtem ko je ExxonMobil v drugem delu pridobil izgubljeno in končal pri 348 milijardah. Dan je tako ExxonMobile še končal kot prvi na svetu, a glede na Applovo rast se to utegne spremeniti še ta teden. Za primerjavo povejmo, da je njuna tržna kapitalizacija 50-krat večja, kot znaša vrednost vseh slovenskih podjetij, ki kotirajo na naši borzi. Zadnjikrat se je zgodilo leta 2003, da je bilo najvrednejše podjetje na svetu iz IT-branže. Takrat je bilo to Microsoft, ki se danes komajda še oklepa prve deseterice.

V sredo je Apple že prehitel ExxonMobil tudi po koncu trgovanja.

28 komentarjev

hojnikb ::

Tamk velka firma, nimajo pa ene svoje tovarne za sestavo izdelkov...
#brezpodpisa

js osebno ::

Balonček bo enkrat počil..

Dr_M ::

Vrednost na borzi nima nobene veze z velikostjo firme.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mdural ::

Dr_M je izjavil:

Vrednost na borzi nima nobene veze z velikostjo firme.


res je

--
Popravljen citat

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Najbolj vredno IT podjetje mogoce.Microsoft je ze od kar je bil number 1 vsako leto dobival ponudbo za nakup od indijcev.Tko da so se n-krat vecja podjetja na tem svetu pa zahod za njih verjetno se slisal ni.

ZaphodBB ::

@Looooooka: In ti si bil svetovalec ne? Drugače je pa govora o največ vrednem podjetju glede na borzne kotacije. Savdijska naftna družba je ziher vredna precej več.

alexa-lol ::

Apple je tudi trenutno najvrednejše podjetje... 337 bil $, Exxon 330 bil $

Apple
http://finance.yahoo.com/q?s=AAPL&ql=0

Exxon
http://finance.yahoo.com/q?s=XOM&ql=0

Market Cap..

Zheegec ::

js osebno je izjavil:

Balonček bo enkrat počil..

Že če bi bil Apple vreden "samo" toliko, kot ima €€€ na računu, bi bilo to veliko podjetje :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

eieieie1 ::

Ne danes je Apple prehitel ExxonMobil in s tem postal največ vredno podjetje na svetu :)

Highlander ::

Pri financah mi gre sicer kar malo na bruhanje, ampak tole je bil pa se meni zelo zanimiv clanek na temo vrednosti tocno teh firm... 8-)

link

Edit: missing link

Zgodovina sprememb…

8000rpm ::

Jaz mislim, da se Mac kupuje zaradi stabilnosti sistema. nima veze ali so komponente identične kot v enem Hpju, če pa software ne dela s temi komponenatmi tako kot treba in če se sistem ruši. Nekdo ki ob uporabi laptopa zasluži dnevno 100,200 ali več 100eur, mu je pač vseeno ali ima hp elitebook ali mac pro, važno je da sisitem dela nemoteno in tukaj je os x nad winsi.

Steinkauz ::

8000rpm je izjavil:

Jaz mislim, da se Mac kupuje zaradi stabilnosti sistema. nima veze ali so komponente identične kot v enem Hpju, če pa software ne dela s temi komponenatmi tako kot treba in če se sistem ruši. Nekdo ki ob uporabi laptopa zasluži dnevno 100,200 ali več 100eur, mu je pač vseeno ali ima hp elitebook ali mac pro, važno je da sisitem dela nemoteno in tukaj je os x nad winsi.


lol wat?
V enem letu se mi niso winsi sesul ni enkrat. Če si pa nesposoben pa se zna zgodit, da daš sranje gor, ki ga je za OSX manj.

qki ::

Zakaj nikoli nobeden ne vzame v zakup OSa in programske opreme?

Macov je zlo poceni + velika količina že inštaliranega uporabnega softwera. Nadgradnje pa sploh.

Nisem fanboy sploh, sam mislim da bi se tudi to moglo omenit.

8000rpm ::

Steinkauz je izjavil:

8000rpm je izjavil:

Jaz mislim, da se Mac kupuje zaradi stabilnosti sistema. nima veze ali so komponente identične kot v enem Hpju, če pa software ne dela s temi komponenatmi tako kot treba in če se sistem ruši. Nekdo ki ob uporabi laptopa zasluži dnevno 100,200 ali več 100eur, mu je pač vseeno ali ima hp elitebook ali mac pro, važno je da sisitem dela nemoteno in tukaj je os x nad winsi.


lol wat?
V enem letu se mi niso winsi sesul ni enkrat. Če si pa nesposoben pa se zna zgodit, da daš sranje gor, ki ga je za OSX manj.


sprobaj oboje pa boš morda vedel o čem govorim..

eieieie1 ::

Ja ok, windows se je nekoč veliko sesuval, trenutno se veliko manj... Zdaj pa da neki bluzite, da se vam čisto nič ne sesuva je pa brezvezno nakladanje.

Meni velikokrat kaj IE ali Firefox ali Crome crkne kar tako. Nimam pojma zakaj. Tudi windows 7 se mi je že nekje 2 krat sesul. Ampak lahko živim s tem in ne rabim trolat nekaj brezveze, samo da mi mac userji nebodo pljuvali po windowsu lol, kot da sem jaz tisti, ki sem ga naredil ;((

sash69 ::

Kar me čudi pri vsem tem...čemu je debelina tako pomembna? Ali je 1cm ali pa 3cm, še vedno ga moraš za prenosljivost spravit v torbico/nahrbtnik? Ostalo je le preseravanje trenutno...

Saj je res...vsi strmimo k temu da naredimo stvari manjše, tanjše...ampak (trenutno) tako zmanjšan performance na račun tankosti in pri vsem tem za veliko višjo ceno..no to mi pa trenutno ne gre v glavo.

BaToCarx ::

Hm mene pa zanima kako se vam obnesejo te laptopi z 13 inč Full HD LCDji, ker jst mam 24 inč full hd pa sem pol metra od monitorja pa si povečujem strani velokokrat da lažje berem. Možno da sem samo očesni idijot, samo po moje je full hd na teh mali lcdjih mučenje za oči.

Zgodovina sprememb…

neonX ::

[odstranjena referenca]

@BaToCarx: sam imam 15" MBP z ločljivostjo 1680x1050. pomembno mi je, da je delovna površina čim večja. z branjem pa nimam težav.

Zgodovina sprememb…

Bistri007 ::

js osebno je izjavil:

Balonček bo enkrat počil..

Poglej P/E ratio - ta sploh ni tako visok, pri 14. Google ga ima 19, Microsoft pa 8.

Po domače, če hočeš priti do tržne kapitalizacije Apple (AAPL), je potrebno 14 trenutnih letnih zaslužkov. Pri Google 19 letnih zalužkov, pri Microsoft pa 8.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

techfreak :) ::

BaToCarx je izjavil:

Hm mene pa zanima kako se vam obnesejo te laptopi z 13 inč Full HD LCDji, ker jst mam 24 inč full hd pa sem pol metra od monitorja pa si povečujem strani velokokrat da lažje berem. Možno da sem samo očesni idijot, samo po moje je full hd na teh mali lcdjih mučenje za oči.

Na prenosniku imam 16,4" full HD zaslon in nimam večjih težav z branjem. Še vseeno pa raje uporabljam 24" monitor.

BaToCarx ::

Še vedno čakam na odgovor od koga ki ima 13 inč. Useeno hvala.

eieieie1 ::

BaToCarx je izjavil:

Hm mene pa zanima kako se vam obnesejo te laptopi z 13 inč Full HD LCDji, ker jst mam 24 inč full hd pa sem pol metra od monitorja pa si povečujem strani velokokrat da lažje berem. Možno da sem samo očesni idijot, samo po moje je full hd na teh mali lcdjih mučenje za oči.


Jaz sem bil vajen 19' ekrana na starem desktopu in sem tudi rabil en čas da sem se navadil na manjši 17' prenosnik. Verjetno se vse sčasoma navadiš, ampak jaz se niti nočem, ker imam tudi očala pa že tako slabo vidim :D Tak da nameravam v prihodnosti tudi kak 24' monitor nabavit, upam da 16:10.

BaToCarx ::

Ja saj štekam, mam tud sam očala za daleč. Hočem bolj povdarit na gostoto pixlov na centimeter, in kje je una "optimal" najdet. Tud jaz sem imal 19" in 1280x1024 pa mi je blo vse uredi. Tudi na crt 13" al 14" al 15" na 1024x768 je blo uredu. V dosu pa sploh ka je vse blo C:>_ veliko. :D Zdej nisem šel nič računat tako da če kdo ma tablce al kake WWW kje je to gor pa priporočila, bi blo super.

Truga ::

BaToCarx je izjavil:

Ja saj štekam, mam tud sam očala za daleč. Hočem bolj povdarit na gostoto pixlov na centimeter, in kje je una "optimal" najdet. Tud jaz sem imal 19" in 1280x1024 pa mi je blo vse uredi. Tudi na crt 13" al 14" al 15" na 1024x768 je blo uredu. V dosu pa sploh ka je vse blo C:>_ veliko. :D Zdej nisem šel nič računat tako da če kdo ma tablce al kake WWW kje je to gor pa priporočila, bi blo super.

Pro-tip: Vzami ekran z najvecjo gostoto ki jo lahko se vedno udobno beres.

Jaz imam 13" 1600x900, pa se mi zdi 8 font se vedno vec kot dovolj velik, manjsi pa neberljiv ne zaradi majhnosti ampak ker enostavno ni dovolj pik za lepo izrisat font. Naslednji ekran ki ga bom kupoval bo 13" 1920x1080.

floyd1 ::

Kako je kaj s pregrevanjem na teh novih strojčkih s temi blaznimi I7 proci? Prejšnje generacije so kar konkretno kurile (HP Envy, MBP, Vaio), povsod neki problemi z ugašanjem.

BaToCarx ::

Zgleda da bom moral kaj štelat kontrast pa te fore, ker je še vedno original. my bad :D

knesz ::

Kolega, direktor firme, tudi moja stranka, ki je totalno antiračunalniški tip, si je nabavil MBP ter iPod. Razlog za to je ta, da ima veliko njegovih kolegov/poslovnih partnerjev iIgrače. Ko se dobijo na kakem sestanku, gredo najprej iGrače na mizo, mal predebatirajo gadgete, potem pa biznis. Menda se mu je nakup že povrnil.
In ne, jaz nimam nobene iGrače, ampak če bo treba, si jo bom pa nabavil (tako kot BMW, če bom na račun tega bolj uspešen v pridobivanju strank in dela).

OmegaBlue ::

Dajmo eno temo održat brez prelivanja krvi prosim.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IBM kupuje Red Hat

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
135806 (4208) primoz4p
»

Prodaja Apple naprav bo še letos presegla Okensko

Oddelek: Novice / Rezultati
339548 (6772) Matek
»

Apple edini z rastjo prodaje v zahodni Evropi

Oddelek: Novice / Rezultati
235427 (4798) nekikr
»

Apple najvrednejše podjetje na svetu

Oddelek: Novice / Rezultati
2814994 (12744) OmegaBlue
»

Katero je najmočnejše, najvplivnejše podjetje na svetu?

Oddelek: Loža
446173 (5017) LuiIII

Več podobnih tem