» »

Klima slabo hladi v avtu

Klima slabo hladi v avtu

«
1
2

jalovec09 ::

Avtomobila res nimam dolgo, ker je po nakupu klima slabo hladila sem jo dal nafilat, sedaj se mi zdi, da slabo hladi, predno spet avto peljem nazaj bi rad sam malo povprašal, kaj vse naj bi šlo in kaj naj preverim.
Imam ročno klimatsko napravo.
Ko pritisnem tipko AC avto mal izgubi moč.

D3m ::

Za kateri avto se gre?
|HP EliteBook|R5 6650U|

#000000 ::

To da zgubi moč je normalno, pelji ga nazaj naj še enkrat preverijo plin.

MaCoFaCo ::

Možno, da ti pušča kakšna cev, če si pred kratkim polnil plin. Vidiš pri kompresorju kaj obarvanega?

jalovec09 ::

Sem po cca 1 tednu peljal nazaj, da so pregledal, pa ni nikjer puščalo.

Razen ne vem, po koliko minutah naj bi delovala klima na polno.

Avenger ::

Kako pa veš, da je treba napolnit klimo?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

krucymucy ::

Ko dovolj pade tlak v sistemu se kompresor itak ne vklopi več.

jericho ::

A kabinski filter ste tudi zamenjali? Lahko, da zaradi tega ne hladi dovolj.

videc ::

jericho je izjavil:

A kabinski filter ste tudi zamenjali? Lahko, da zaradi tega ne hladi dovolj.
To ne more biti razlog.
Avto izgubi nekaj moči zato, ker klima obremeni motor.
Če ne hladi več ok, kljub polnenju, verjetno kje izgublja plin oziroma nekje ne tesni ok. Še enkrat na polnenje in ko bo napolnjena poslušaj, če kje kaj "sika" oziroma uhaja plin.

Furbo ::

jalovec09 je izjavil:

Sem po cca 1 tednu peljal nazaj, da so pregledal, pa ni nikjer puščalo.

Razen ne vem, po koliko minutah naj bi delovala klima na polno.


Praktično takoj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

SmeskoSnezak ::

Da ne odpiramo nove teme...
Klima v avtu deluje kar dobro. Poletje se vsak dan bolj bliza, temperatura v avtu vcasih kaze tud ze 50C, ce je avto na soncu. A bi s kaksno dobro avto plahto lahko znizal temperaturo?

Oz. kako cimbolje ohraniti temperaturo v avtu pod 30C, da nas ne skuha?
Ideje? Prenosni ventilatorcki? :D Skrinja za led mogoce, pa sladoled noter za zacetek voznje....
Smesni
@ Pusti soncu v srce... @

Utk ::

Parkiraj v senci z malo odprtimi okni.

SmeskoSnezak ::

Utk je izjavil:

Parkiraj v senci z malo odprtimi okni.

To definitivno. Sam vsepovsod tud ni mozno.
@ Pusti soncu v srce... @

matobeli ::

Odvisno od barve avta ter barve armature/sedežev. Če maš vse v trmnih barvah je kar jeba.
Če bi celega pokril z neko metalizirano ponjavo bi bilo zih bolje, ampak odpadejo odprta okna, razen če nardiš kakšne luknje.

Kar se voznika tiče je največji problem pregreta črna armatura ki potem seva še nekaj časa. Daš na prvo šipo tist senčnik pa je že nekaj boljš.

aborko ::

Jst z daljincem spustim okna ene 5 minut predno se vanj vseden. Bi rekel da se zniža temperatura v avtu vsaj za ene 5 stopinj (iz 52 na 47 :). Drgač pa klima mora začet pihat konkretno hladno v roku max 15s po vklopu, sicer ne deluje optimalno (največkrat zaradi premalo plina). Pri meni je ostalo (po 10ih letih) še okoli 400g plina, moralo pa bi biti 850g. Klima je sicer še delala, a bolj tako tako.

SmeskoSnezak ::

Ja, s tem je vedno jeba... skor vsako leto... nima veze, ce je avto beli ali moder. Vecina armatur je sivih/crnih. Tist sencnik mal pomaga, sam da bi blo kaj pravega efekta pa dvomimo.
@ Pusti soncu v srce... @

Utk ::

Tisto moraš dat na zunanjo stran, not ne naredi kaj dost, avto pa tako obrnit, da je sonce ali na tistem, ali pa na zadnji šipi, če ne natikaš senčnika.

Furbo ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Ja, s tem je vedno jeba... skor vsako leto... nima veze, ce je avto beli ali moder. Vecina armatur je sivih/crnih. Tist sencnik mal pomaga, sam da bi blo kaj pravega efekta pa dvomimo.

Seveda ima veze kakšne barve je avto. Facepalm.

Črna barva je vroča, bela je hladna
Da črna barva absorbira oziroma vsrkava sončno svetlobo, bela pa jo odbija, so nas učili že v osnovni šoli; to fizikalno pravilo velja tudi pri avtomobilih oziroma barvah karoserije. Povedano drugače, avto črne barve se segreje bolj kot avto bele barve. Pri zunanji temperaturi 25 stopinj Celzija se je streha avtomobila bele barve po 60 minutah obsevanja segrela na nekaj več kot 60 stopinj Celzija, streha črnega avtomobila pa na 80 stopinj Celzija. Porast temperature pri tem poteka progresivno; najbolj temperatura naraste v prvih 20 minutah obsevanja, a tudi že po 10 minutah obsevanja je temperatura črne strehe 60 stopinj Celzija. Na 80 stopinj Celzija segreta streha seveda lahko povzroči opekline, če se je dotaknemo z nezaščitenim delom kože.

vir: http://www1.amzs.si/si/345/2479/Kaj_vse...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Tilen ::

Da bi avto zunaj na soncu ohranil nižjo temperaturo (30), kot ti jo javlja aplikacija v senci za to lokacijo, se mi zdi malo verjetno. Ne glede na pregrinjala, ki jih želiš uporabiti.

Sicer pa klima mora opraviti svoje delo. Kot so že povedali - v primeru normalnega delovanja začne instantno delovati.

Moraš pa tudi biti realen, če si imel avto na soncu in je ogret na 40-50 stopinj, vanj posedeš še štiri pečke pri 36,6 stopinj, bo tudi klima potrebovala nekaj časa, da avto ohladi.

Pihalo bo sicer takoj mrzlo, ampak občutek bo še vedno topel. Kot pri mrzli steni pozimi in gretju s klimo. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

solatko ::

Zelo pomaga zaščita, ki jo namestiš spredaj in zadaj zunaj, torej na šipo. Pritrdiš jo z zaprtjem vrat in ohrani avto popolnoma na soncu pod 40 stopinjam v vozilu, je pa večji problem, ker se segreje zrak med oblogo na stropu in plehom, novejša vozila imajo speljano zračenje, stara pa ne.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Tilen ::

Ni videti, da bi ljudje masovno uporabljali tako rešitev.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

EnStot ::

jalovec09 je izjavil:

Avtomobila res nimam dolgo, ker je po nakupu klima slabo hladila sem jo dal nafilat, sedaj se mi zdi, da slabo hladi, predno spet avto peljem nazaj bi rad sam malo povprašal, kaj vse naj bi šlo in kaj naj preverim.
Imam ročno klimatsko napravo.
Ko pritisnem tipko AC avto mal izgubi moč.

Namesto za 3 jo odpri za 15 cm ali pa kar do konca in to levo in desno.;)

solatko ::

Tilen - so sorazmerno drage in preveč dostopne mimoidočim, ki radi to trgajo iz objestnoti z vozil.
Delo krepa človeka

m0LN4r ::

Poleti ze kr nekaj let pazim vedno na:
- parkiranje v senci ali garazi ce je mozno
- na kaksnem parkplacu se tut rad zravn kakega kombija ali sleperja postavim, ce dela senco
- imam vedno nekaj v avtu da pokrijem volan, najhujse mi je ko je volan vroc k prasica
- obcasno dam gor na sipo tudi od zunaj tisto zascito, definitivno je bolj udbobno se vsest not, ker armaturka in sipa ne zarita tolk preklete vrocine pa sedezi tudi niso tako hudo segreti, da se opeces na njih
- aja pa vedno gledam na to da se ne mudi in za 5 minut odprem vsa okna, po moznosti obrnem se kljuc da se ventilatorji vrtijo in malo znizajo temperaturo cevi

To sem se navadil od enga kolega, ki je imel to redno prakso je vedno spustil okna in zalaufal ventilacijo, si prizgal zuanj en cigaret in ko je pokadil je rekel, zdaj lahko gremo.

Izkusnja na ta nacin je zame veliko bolj udobna, kot se vsest v avto in da takoj zalaufa klima na 100% in me prepiha.

Velikokrat se prvih 5 minut tudi peljem s spuscenimi okni in klimo na minimum, ker rajsi znizam temp iz recimo 50 na 30 tako, kot pa da me klima ubija na polno, neke casovne razlike itak ni in ne bo, pol ko se pa temperatura znormalizira pa dvignem nazaj okna.

Ne razumem pa folka s katerim sem se vcasih peljal in se vsedemo v 50 stopinjski avto, klimo nazgejo na polno, notr zrak da te glih ne zadusi, pa hoces mal okno odpret pa te skurcajo, da bo klima prej ohladila. Ja itak, klima tut ni cudez in od 50 do 30 ce spustis okna, se klima ne rabi tolko matrat, te ne prepiha tolko in preverjeno ca. imas veliko hitreje znormalizirano temperaturo v avtu.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

IL_DIAVOLO ::

Zadnjic sem za hec pustil okna odprta za manj kot cm samo na sprednjih vratih. Razlika taka, da si ne mores predstavljat.

pegasus ::

Da, termika dela svoje, za kak cm odprta okna delajo čudeže.

Mene sicer zanima, kaj bi bilo za pogledat, če klima počasi peša skozi leta. Pred 10imi leti sem nastavil na 25 in sem se prehladil, sedaj moram nastavit na 18 in mi je še vroče. Svež plin, tlak ok, nikjer ne pušča. Mogoče hladilnik, ki se skozi leta zabaše s svinjarijo in ne odvaja več dovolj toplote?

nirm ::

eden od ful uporabnih trikov, ki sem ga dejansko videl pred leti v knjigi, ko sem se učil za cpp in ga skoraj nihče ne prakticira - odpreš vrata na eni strani, potem pa na drugi strani z nasprotnimi vrati parkrat zaloputneš.

jocoj ::

Deflektoje gor in spustiš deset centimetrov vsa okna, da je prepih plus na prednjo šipo tisto srebrno zaščito. Tako ne bo pregreto notri,

https://e-heko.com/en_GB/index?currency...

Tilen ::

Takšne rešitve so morda aktualne na vasi. V mestu pa ne moreš pustiti 10 cm šipe odprte, ker če te že ne okradejo, ti nek pametnjakovič vrže sladoled notri ali kaj druga podobno neumnega.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jocoj ::

Živim vse življenje v Ljubljani in imamo vedno na vseh avtih tole. Nikoli problemov. Poleg tega, lahko spustiš šipe le toliko, kot je širok deflektor in bo še vedno soliden pretok zraka.

Tilen ::

Za deflektor potrebuješ homologacijo. Vsa leta si v prekršku in sploh ne veš. Imaš homologirane deflektorje na vozilih?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

jocoj ::

Vedno hodim na LPP za tehnične preglede, kjer znajo biti precej zateženi, vendar za deflektorje mi niso niti enkrat karkoli omenili. Če kupiš kvalitetne, zgleda kot original, ki jih pri nekaterih znamkah avtomobilov tudi lahko kupiš iz sam zmontiraš.

IL_DIAVOLO ::

Tilen je izjavil:

Takšne rešitve so morda aktualne na vasi. V mestu pa ne moreš pustiti 10 cm šipe odprte, ker če te že ne okradejo, ti nek pametnjakovič vrže sladoled notri ali kaj druga podobno neumnega.


1cm je dovolj, skozi tako odprtino pa ti v bo težko kaj not vrgel.

Tilen ::

jocoj je izjavil:

Vedno hodim na LPP za tehnične preglede, kjer znajo biti precej zateženi, vendar za deflektorje mi niso niti enkrat karkoli omenili. Če kupiš kvalitetne, zgleda kot original, ki jih pri nekaterih znamkah avtomobilov tudi lahko kupiš iz sam zmontiraš.


Kot že večkrat omenjeno - tudi po naselju se lahko pelješ 100 km/h in ne boš plačal kazni. Dokler te ne dobijo, seveda.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

nsa_ag3nt ::

pegasus je izjavil:

Da, termika dela svoje, za kak cm odprta okna delajo čudeže.

Mene sicer zanima, kaj bi bilo za pogledat, če klima počasi peša skozi leta. Pred 10imi leti sem nastavil na 25 in sem se prehladil, sedaj moram nastavit na 18 in mi je še vroče. Svež plin, tlak ok, nikjer ne pušča. Mogoče hladilnik, ki se skozi leta zabaše s svinjarijo in ne odvaja več dovolj toplote?

Spušča plin, po malem ves čas.Bo treba napolniti plin.

To ni split klima v hiši, ki je pri miru.Na avtu vedno nekaj vibrra in/ali trese, če ne drugega od ceste.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

pegasus ::

Mogoče nisem dovolj poudaril ... svež plin, ravnokar napolnjen, se vsedeš v avto in zalaufaš, pa ne hladi tako kot je pred 10imi leti.

_Denny_ ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Tilen je izjavil:

Takšne rešitve so morda aktualne na vasi. V mestu pa ne moreš pustiti 10 cm šipe odprte, ker če te že ne okradejo, ti nek pametnjakovič vrže sladoled notri ali kaj druga podobno neumnega.


1cm je dovolj, skozi tako odprtino pa ti v bo težko kaj not vrgel.

Pred ~15 leti, ko sem še hodil v eno izmed MB srednjih šol, je bilo med vrstniki zelo popularno na debelino pizze v vrečki zamrzniti bruhanje/urin/diarejo in potem po parkiriščih iskati avte z za 1cm odprtimi šipami ali odprtim strešnim oknom. Ne vem pa, če še kakšni idioti to počnejo zdaj...
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

janezvalva ::

jalovec09 je izjavil:

Avtomobila res nimam dolgo, ker je po nakupu klima slabo hladila sem jo dal nafilat, sedaj se mi zdi, da slabo hladi, predno spet avto peljem nazaj bi rad sam malo povprašal, kaj vse naj bi šlo in kaj naj preverim.
Imam ročno klimatsko napravo.
Ko pritisnem tipko AC avto mal izgubi moč.

mogoče je le, da je zunaj zelo vroče, pa se ti zdi, da ne hladi.
počakaj do decembra pa vklopi takrat klimo, ti bo hitro hladno.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

jocoj ::

Tilen je izjavil:

jocoj je izjavil:

Vedno hodim na LPP za tehnične preglede, kjer znajo biti precej zateženi, vendar za deflektorje mi niso niti enkrat karkoli omenili. Če kupiš kvalitetne, zgleda kot original, ki jih pri nekaterih znamkah avtomobilov tudi lahko kupiš iz sam zmontiraš.


Kot že večkrat omenjeno - tudi po naselju se lahko pelješ 100 km/h in ne boš plačal kazni. Dokler te ne dobijo, seveda.
Kot omenjeno, na LPP so se mi v 25 letih odkar hodimo tam vtaknili v vse živo, za deflektorje (tovarniške ali aftermarket) pa nikoli nisem slišal besede tako, da primerjava ne vzdrži.

nsa_ag3nt ::

pegasus je izjavil:

Mogoče nisem dovolj poudaril ... svež plin, ravnokar napolnjen, se vsedeš v avto in zalaufaš, pa ne hladi tako kot je pred 10imi leti.

Kakšna je temperatura zraka, ki piha skozi reže (ko je ac na on in nastavljena najnižja možna temperatura hlajenja) ? Testiraj, ko boš imel avto parkiran v senci.
Ko je dalj časa na soncu se segreje vse, armatura in tudi zračniki.

Kabinski filter si že kaj menjal ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

XLapse ::

na kolko stopinj naj naštimam klimo v avtu če je zunaj 33-34C ? na minimum ne bo dobro zame?
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

Furbo ::

Odvisno. Boš po koncu vožnje šel na plažo ali v klimatizirano stanovanje?

V prvem primeru daš nekaj nižje kot zunaj, v drugem greš lahko še nižje.. ni kar recepta.

Kolega je imel avto, ki mu je dopuščal največ par stopinj nižje, kot je bilo zunaj..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Tilen ::

XLapse je izjavil:

na kolko stopinj naj naštimam klimo v avtu če je zunaj 33-34c? na minimum ne bo dobro zame?

jaz imam pozimi in poleti 23-24. ac/auto.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Tilen ()

m0LN4r ::

Jaz pozim cim nizje tam 20 naprimer, poleti pa 24 ali pa izklopim in odprem okna. Zadnje case sem v vrocini veliko zunaj (rekreacija) in nekako lazje prenasam vrocino, kot prej ko sem res bil nonstop v klimatiziranih prostorih, ko sem prisel ven na cesto me je kr sokiralo.

Mimogrede, vas ne moti ko je v trgovini pri hladilnikih poleti tako svinjsko mrzlo? Namrec ko grem v ohlapnih kratkih hlacas, japonkah in majci brez rokavov po fasungo, pa moram mimo teh hladilnikov ali celo do hladilnikov me tam dobesedno zelo zebe. Pol pa nazaj ven in me skor pobere. Rekel bi po obcutku so imeli tam v sparu 17 stopinj zunaj je pa blo 40.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

lolipop2 ::

Vem, da je stara tema, a jo uporabim.

Ta teden sem naredil servis klime na avtu, kjer so dofilali plin, menjali filter in očistili vse, kar treba. Sedaj pa imam občutek, da klima ne dela nič bolje kot prej. Klima je ročna.

Če dam pihanje na 1, se skoraj ne čuti hladno, šele na full (na 5) potem nekako hladi. Imam pa v spominu, da ob nakupu je to hladilo, ko šus. Tako močno, da sem imel pihanje na enki temperaturo pa dajal celo na malo manj od hladnega, da ni bilo prehladno.

A se mora klima po filanju/pucanju še kaj vnesti? Da ne grem takoj nazaj na servis jokcat. 8-O

Hvala

hojnikb ::

lahko da maš klimakompresor na koncu
#brezpodpisa

lolipop2 ::

hojnikb je izjavil:

lahko da maš klimakompresor na koncu


kar pomeni?

lolipop2 ::

Menda bi serviser to videl, če bi delal servis klime, ha?

fikus_ ::

Pelji nazaj na servis.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Horas ::

lolipop2 menjava kompresorja. če se splača je pa na tebi.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zamrzovanje šip od znotraj (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8720731 (7722) bambam20
»

Polnenje avtoklime (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8126649 (9302) WizzardOfOZ
»

Avto-rosenje šip-diy

Oddelek: Loža
293151 (2368) gruntfürmich
»

Polnjenje avtoklime

Oddelek: Loža
2910590 (9721) tx-z
»

Polnjenje klime pri avtu

Oddelek: Loža
4819451 (18060) MadMax

Več podobnih tem