» »

Tretji pas AC na klancih

Tretji pas AC na klancih

«
1
2

Pixy222 ::

Mene zanima kako vi gledate na tretje pasove na klancih Avtoceste. Predvsem me zanima ali jih mogoče uporabljate tudi z osebnimi avtomobili. Ker gledano na zakon je treba peljati po najbolj desnem prostem pasu. Veliko kolegov s katerimi sem začel to debato trdi, da je to pas le za tovornjake oz. počasna vozila.
Jaz osebno največkrat uporabljam tudi ta tretji pas če je le prost, saj se mi zdi, da je to edino korektno po zakonu... Čakam na ostala mnenja : )

Tilen ::

Lahko pelješ 100 km/h na tem pasu, brez problema.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

vorantz ::

Edino korektno po zakonu ni :))
Glavni namen je vsekakor za vozila, ki ne morejo drvet hitro v klanec (zato so ti deli smo na klancih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vorantz ()

Zheegec ::

desni pas je za počasna vozila, recimo tovornjake.
Najbrž je ravno zato v trojanski klanec tretji pas ožji od tovornjaka, da pelje še malo po srednjem :))
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Pixy222 ::

Zakaj to nebi bilo korektno po zakonu?
Razumem tudi glavni namen tega tretjega pasu, samo če je pas prost je prost in nikjer ni označbe, da je ta pas le za tovornjake in ne tudi za navadne osebne avtomobile

ps. tole sem repliciral vorantzu

@alien
je kje to napisano ali nam da to vedeti zgolj kmečka pamet in bi bil vseeno teoretično lahko kaznovan, ker ne voziš po najbolj desnem prostem pasu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pixy222 ()

dzinks63 ::

Kako to misliš, da ni korektno. Seveda je. Po skrajno desnem tretjem pasu v klanec lahko voziš do 130km/h, če je pas prost, drugače pa se prilagodiš hitrosti pred sabo vozečega vozila z primerno varnostno razdaljo. Seveda se je priporočljivo umakniti na ta pas, saj s tem sprostiš druga dva za večjo pretočnost. Je pa res, da to počne zelo malo voznikov, nekako jim je zamalo voziti po tem pasu, ker se počutijo kot manjvredni, pač nek gostilniški stereotip je to.

energetik ::

Če se ne motim, sta oba desna pasova v takem primeru vozna. Zato se lahko odločiš po katerem boš vozil. Vsekakor pa ni desni pas namenjem izključno za tovornjake.
No, jaz se v primeru gneče velikokrat spravim čisto desno, ko vozim svojih 100-110km/h. Idiotsko pa je, da potem s temi 110km/h prehitevam avte, ki vozijo očitno še počasneje na moji levi, ker se nočejo ali ne upajo spraviti na desno in delajo zmedo ter še večjo gnečo.

T0RN4D0 ::

Jst se vozim po desnem pasu, če ni nikogar pred mano, potem se pač seliš postopoma levo, ko se pred tabo pojavijo počasnejša vozila. Ampak opažam da večina z avtom ne upa na desni pas, se raje vozijo 100 po sredini in delajo gužvo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Gray_Warden ::

tak pas je recimo na avtocesti od Kopra proti Kozini, pred prvim tunelom. Po tistem pasu nimam niti najmanjšega namena vozit saj je asfalt tako slab da se mi zdi škoda podvozja. Tam avto trese kot da bi se vozil po makadamu, medtem ko sta preostala 2 pasa popolnoma brezhibna.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

vorantz ::

Pixy222 je izjavil:

Zakaj to nebi bilo korektno po zakonu?
Razumem tudi glavni namen tega tretjega pasu, samo če je pas prost je prost in nikjer ni označbe, da je ta pas le za tovornjake in ne tudi za navadne osebne avtomobile

ps. tole sem repliciral vorantzu

@alien
je kje to napisano ali nam da to vedeti zgolj kmečka pamet in bi bil vseeno teoretično lahko kaznovan, ker ne voziš po najbolj desnem prostem pasu


Ne pravim, da ni za avte...tudi sam se skoraj vedno umaknem na enem delu avtoceste ker zgubim zalet
To, da bi MORAL vozit po tem pasu, ker je najbolj desni ne vem kje si zvleku (kaj šele, da je to edino korektno >_>)
Če se prav spomnim so med navadnima pasoma in tem drugačne črte...že po tem vidiš, da ni dejanski 3. pas

Pixy222 ::

Aha vidim da vas je kar nekaj, ki se strinjate z mano, da je to čisto običajen pas in ga tudi vestno uporabljate. Energetik tudi meni se to potem zdi blesavo ja, ko so potem ostali na sredini počasnejši od mene in se moram seliti na levi pas.

@vorantz
Ti bom probal izbrskati člen v zakonu... Na AC moraš uporablati najbolj desni prost pas, to piše v zakonu. Črte so prav tako prekinjene, le, da niso ponavadi identičnih dimenzij, kar pa ne pomeni nič. Prekinjena črta je prekinjena. Tudi na regionalnih cesta je nekje tako nekje tako pa imajo povsod isto funkcionalnost.

Gray_Warden ::

ni tisto odstavni pas, za počasneže in nemce ki mislijo da imamo 3 pasovno avtocesto?
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Odstavni pas ni namenjen vožnji in je ločen s polno črto. To na klancih je povsem običajen vozni pas.

shinca ::

vorantz je izjavil:

Pixy222 je izjavil:

Zakaj to nebi bilo korektno po zakonu?
Razumem tudi glavni namen tega tretjega pasu, samo če je pas prost je prost in nikjer ni označbe, da je ta pas le za tovornjake in ne tudi za navadne osebne avtomobile

ps. tole sem repliciral vorantzu

@alien
je kje to napisano ali nam da to vedeti zgolj kmečka pamet in bi bil vseeno teoretično lahko kaznovan, ker ne voziš po najbolj desnem prostem pasu


Ne pravim, da ni za avte...tudi sam se skoraj vedno umaknem na enem delu avtoceste ker zgubim zalet
To, da bi MORAL vozit po tem pasu, ker je najbolj desni ne vem kje si zvleku (kaj šele, da je to edino korektno >_>)
Če se prav spomnim so med navadnima pasoma in tem drugačne črte...že po tem vidiš, da ni dejanski 3. pas

http://zakonodaja.com/zakoni/viii/4/zvc...
(6) Na avtocesti in cesti, rezervirani za motorna vozila, z dvema ali več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer, morajo motorna vozila voziti po skrajnem desnem prometnem pasu, ki ni zaseden z vozili v koloni.

isto imaš tu:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Pixy222 ::

26. člen zvcp
(1) Na smernem vozišču z dvema ali več označenimi prometnimi pasovi mora voznik voziti po sredini prometnega pasu.
(2) Na smernem vozišču iz prejšnjega odstavka mora voznik voziti po desnem prometnem pasu. Če ima smerno vozišče tri prometne pasove, je dovoljena vožnja po desnih dveh prometnih pasovih, levi pa je namenjen prehitevanju.
še link http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Se posipam... Res sta desna dva enakovredna, zgleda sem imel narobe v spominu. Je pa vsekakor po mojem mnenju najbolje voziti po skrajno desnem pasu, da tako povečamo pretočnost

@shinca
Zanimivo, kaj je potemtakem pravilno, moj ali tvoj link, sam se nagibam k tvojemu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pixy222 ()

Gray_Warden ::

sori, sem imel v mislih napačen pas. Tisto v klanch (recimo med razdrtim in senožečami) je res namenjeno vožnji.

Če vozilo izgublja na hitrosti in v klanec ne povleče več kot 110 km/h se je dobro umakniti na desni pas. Nima pa nekega smisla po desnem pasu voziti 130 km/h...
Why so serious?

Rešpetlin ::

Redno uporabljam, kadar je hitrost v klanec 90-110 km/h. Poveča se pretočnost in zmanjša poraba - manjko hitrosti nadoknadiš pa dol grede :)

ThinkPad ::

Po skrajno desnem pasu v klanec se vozim (ko se) najmanj 150 km/h, ko me po srednjem nekdo prehiteva s 180, in po levem tretji prehiteva oba z vsaj 200. Se da zmenit, da so vsi zadovoljni. Človeku pač daš priliko da plača več od tebe, če že hoče in če bo treba.
V klance se velikokrat pritiska mnogo bolj kot po ravnem, pa še sedaj ne vem, zakaj. Razlog vsekakor ni pešanje motorja, kvečjemu razkazovanje večjega oz. močnejšega..

tony1 ::

Skrajno desni pas o katerem govorimo, je namenjen vozilom, ki v tisti klanec ne zmorejo 50 km/h, kar menda opisuje tudi tabla, ki tak pas označuje...

Pixy222 ::

tony tabla označuje da je najmanjša dovoljena hitrost na srednjem pasu 50 kolikor jaz vem. (okrogla modra tabla = najmanjša dovoljena hitrost)

vorantz ::

http://www.uradni-list.si/1/content?id=...
29. člen

(pas za počasna vozila)

(1) Pas za počasna tovorna vozila se predvidi, če znižanje hitrosti zmanjšuje nivo uslug ceste pod predpisani nivo.

(2) Začetek pasu za počasna vozila je določen s točko, v kateri zaradi vzpona na klancu hitrost težkega tovornega vozila v prostem prometnem toku pade pod 60 km/h, in se zaključi v točki, kjer počasno vozilo s pospeševanjem doseže hitrost večjo od 60 km/h.

(3) Pas za počasna vozila poteka neprekinjeno ob robu vozišča na minimalni dolžini 500 m, v primeru, da je na cesti predor, se mora zaključiti 200 m pred njim.

(4) Širina pasu za počasna vozila je minimalne širine 3,50 m za ceste za projektno hitost večjo od 100 km/h in 3,00 m za projektno hitrost do 100 km/h.

(5) Če je dolžina pasu za počasna vozila večja od 1500 m, se dodatno predvidijo še odstavne niše na razmaku do 750 m.


Se pravi spodnja meja je 60 km/h
Pa tudi to s širino je zanimivo... Pejdi ven zmerit koliko je zadeva široka pa vidiš koliko lahko greš :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vorantz ()

gulfstream ::

Kaj se obremenjujete s temi pasovi, vse dni razen nedelje se zaradi tovornjakov tako ne da voziti drugje kot v koloni po prehitevalnem, pa še tam 110km/h. Žal imamo avtoceste za tranzit.

T0RN4D0 ::

tony1 je izjavil:

Skrajno desni pas o katerem govorimo, je namenjen vozilom, ki v tisti klanec ne zmorejo 50 km/h, kar menda opisuje tudi tabla, ki tak pas označuje...


Ti si verjetno eden tistih, ki se pri 130 obvezno nalepijo na skrajni levi pas, ker več se tko ne sme vozit. Po sredini naj se pa vozijo 100, na tretjem pasu pa največ 50, ane? :)

*facepalm*
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

tony1 ::

Zeh... >:D

49106 ::

Hahaha tony, kje pobiraš take :D

;-) ::

tony1 je izjavil:

Skrajno desni pas o katerem govorimo, je namenjen vozilom, ki v tisti klanec ne zmorejo 50 km/h, kar menda opisuje tudi tabla, ki tak pas označuje...


:))poscal.

Jaz uporabljam pogosto ta pas, ker mam velikokrat potovalno hitrost tam 90 in se lepo zalepim tovornjakom na rit.

MIHAc27 ::

Jaz sem tudi dostikrat na skrajno desnem. V hrib mi več kot 80-90 ne gre.

BlueRunner ::

No ja... meni tudi s 120 ni pod častjo voziti po skrajno desnem. Sicer pa zaradi na tem pasu praviloma bolj uničenega asfalta raje vozim po sredini in se pravočasno umikam, če vidim, da me bo kdo prehiteval.

Ne razumem pa tistih, ki s svojo počasnostjo očitno ovirajo promet, ampak se pa ne želijo umakniti, pa če se svet na glavo postavi... Sami sebe ogrožajo.

gulfstream ::

Ne razumem pa tistih, ki s svojo počasnostjo očitno ovirajo promet, ampak se pa ne želijo umakniti, pa če se svet na glavo postavi... Sami sebe ogrožajo.

Če pa so levi pasovi hitri, danes pa se ja vsem mudi, pa tudi če tako da 110km/h vozi in naredi kolono :))

Bellatrix ::

Danes okol 9.45 nekaj kilometrov pred počivališčem Lom smer Koper, je tip z 90km/h vztrajal na prehitevalnem pasu skor 5 min. Na voznem pa so bli tovornjaki...
Žalostno
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

gulfstream ::

No pri takšnih pacientih se, če je le mogoče varno, peljem mimo po voznem. Vem da uradno ni prav, ampak če nekdo vozi 90km/h po prehitevalnem to smatram kot oviro na cesti in jo obvozim.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

;-) je izjavil:

tony1 je izjavil:

Skrajno desni pas o katerem govorimo, je namenjen vozilom, ki v tisti klanec ne zmorejo 50 km/h, kar menda opisuje tudi tabla, ki tak pas označuje...


:))poscal.

Jaz uporabljam pogosto ta pas, ker mam velikokrat potovalno hitrost tam 90 in se lepo zalepim tovornjakom na rit.


Enkrat se, čeprav mokrih hlač, na cesri ozri na tablo, ki označuje pas za počasna vozila, predvsem bodi pozoren na številke - če je že odstavek ZVCPja, ki to pojasnjuje nekje zgoraj težko prebrati.

Pixy222 ::

še enkrat zate tony
Tabla ima narisane 3 pasove in na srednjem pasu je narisana okrogla tabla s številko 60. To pomeni, da se na srednjem pasu ne smeš peljati manj kot 60, kar je tudi sicer minimalna hitrost na AC. Tabla nam pa na splošno ne daje nobenih znakov ali karkoli, da moramo na skrajnem desnem pasu peljati le če peljemo manj kot 60...
Povej kje ti vidiš, da piše da je to pas za počasna vozila?
Če je desni pas frej gremo pač nanj, da zboljšamo pretočnost, tudi če pelješ 130.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pixy222 ()

tony1 ::

Morda se motim, se mi pa zdi, da je na naši AC na znaku v krogu številka 50.

Na znaku je narisano, da naj se na skrajno desni pas spravijo vozila, ki v tisti klanec ne zmorejo vsaj 50(?)/60 km/h (imaš prav, 60 km/h je minimalna hitrost, ki jo morajo konstrukcijsko dosegati vsa vozila, ki smejo voziti na AC). Če to hitrost zmorejo po ravnem imajo po ZVCPju pravico voziti po vseh pasovih AC.
In tovornjak je takšna reč, da morda tega v klanec ne zmore in znak predpiše, da se mora takrat takšno vozilo spraviti na skrajno desni pas.

Kje sem napisal, da se tam ne sme voziti hitreje od 51 (61?) km/h mi je nerešljiva uganka.

vorantz ::

Pixy222 je izjavil:

Povej kje ti vidiš, da piše da je to pas za počasna vozila?
Če je desni pas frej gremo pač nanj, da zboljšamo pretočnost, tudi če pelješ 130.


Si sploh prebral kar sem zgoraj napisal iz pravilnika o projektiranju cest?
Že v samem naslovu člena je ime "(pas za počasna vozila)"

Pixy222 ::

tony napisal si, da je ta pas za vozila ki v klanec ne zmorejo 50/60, kar sem razumel kot da je ta pas samo za ta vozila. Se opravičujem če ni bilo tako mišljeno.

Vorantz prav imaš reče se mu pas za počasna vozila, moja napaka. Poskušal sem le opozoriti, da to ni pas samo za počasna vozila zato sem se tako izrazil

Pixy222 ::

Pixy222 je izjavil:

26. člen zvcp
(1) Na smernem vozišču z dvema ali več označenimi prometnimi pasovi mora voznik voziti po sredini prometnega pasu.
(2) Na smernem vozišču iz prejšnjega odstavka mora voznik voziti po desnem prometnem pasu. Če ima smerno vozišče tri prometne pasove, je dovoljena vožnja po desnih dveh prometnih pasovih, levi pa je namenjen prehitevanju.
še link http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?...

Se posipam... Res sta desna dva enakovredna, zgleda sem imel narobe v spominu. Je pa vsekakor po mojem mnenju najbolje voziti po skrajno desnem pasu, da tako povečamo pretočnost



Tu piše, da sta desna 2 pasova namenjena vožnji (sta enakovredna???). Ali lahko potem po desnem prehitevaš tiste, ki so na srednjem pasu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pixy222 ()

Utk ::

Po desni ne smeš prehitevat, smeš se pa voziti mimo.
Pixxy, tvoj link je malo star.

Pixy222 ::

Okej, ja sem opazil. Mislil sem pač, da se take stvari ne spremnijajo na hitro zato tak link.

r3dkv1c4 ::

Tilen je izjavil:

Lahko pelješ 100 km/h na tem pasu, brez problema.

lahko pelješ največ 130 km/h in nima najmanjše določene hitrosti, zato je kao namenjen počasnejšim v prometu.
Ampak to je skrajno desni vozni pas in vsi ki se vozijo po sredini ali po levi so v prekršku če v tem trenutku nikogar ne prehitevajo.

in ja jaz se vozim z avtom po skrajno desnem voznem pasu(t.i. tretji pas)
Pas za tovornjake ne obstaja razen v dolgih strmih klancih imajo v tujini ponekod ločena dva pasova po čisto svoji trasi.

In še odgovor pixy222 PREHITEVANJE PO DESNI JE STROGO PREPOVEDANO!!!!!!

Utk je izjavil:

Po desni ne smeš prehitevat, smeš se pa voziti mimo.
Pixxy, tvoj link je malo star.

a mi lahko zaupaš kako se ti pelješ mimo ne da bi prehitel????


wtf

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

kmetek ::

prehitevanje po desni si jaz razlagam takole.....imaš budalo, ki vozi po levem 110, ti greš mimo njega 130 in takoj skočiš na levi pas, ker imaš takoj naprej nekoga z 120 na desni....kao "škarjice".

vožnja mimo, pa da samo švigneš mimo njegovih 110 z svojimi 130 in nadaljuješ pot po voznem.

Utk ::

Redkvica, poglej si definicijo prehitevanja in vožnje mimo.
Če ne menjaš pasu, se voziš svojih x km/h, ne prehitevaš nikogar, ne glede na to kako se vozijo po drugih pasovih.

kmetek ::

jep nekako tako, utk.

St235 ::

Zgoraj navedeno velja zgolj in le na več pasovnih cestah, kar pa avtocesta sama po sebi ni. Namreč avtocesta ima vozni in prehitevalni pas. Tako da prehitevanje (po desni) vozil na prehitevalnem pasu s tem da voziš po voznem vsekakor je kaznivo.

Je pa dobro vprašanje kako je tam kjer je več voznih pasov (tretji pas na AC). Tam bi teoretično lahko trdil, da si zgolj peljal mimo vozila na drugem enakovrednem voznem pasu. Še vedno pa ne smeš mimo vozil na prehitevalnem pasu.

STU-III ::

Pixy222 je izjavil:

Mene zanima kako vi gledate na tretje pasove na klancih Avtoceste. Predvsem me zanima ali jih mogoče uporabljate tudi z osebnimi avtomobili. Ker gledano na zakon je treba peljati po najbolj desnem prostem pasu. Veliko kolegov s katerimi sem začel to debato trdi, da je to pas le za tovornjake oz. počasna vozila.
Jaz osebno največkrat uporabljam tudi ta tretji pas če je le prost, saj se mi zdi, da je to edino korektno po zakonu... Čakam na ostala mnenja : )


Pas na levi je za ta hitre. >:D
Line secured.

Utk ::

St235 je izjavil:

Zgoraj navedeno velja zgolj in le na več pasovnih cestah, kar pa avtocesta sama po sebi ni. Namreč avtocesta ima vozni in prehitevalni pas. Tako da prehitevanje (po desni) vozil na prehitevalnem pasu s tem da voziš po voznem vsekakor je kaznivo.

Je pa dobro vprašanje kako je tam kjer je več voznih pasov (tretji pas na AC). Tam bi teoretično lahko trdil, da si zgolj peljal mimo vozila na drugem enakovrednem voznem pasu. Še vedno pa ne smeš mimo vozil na prehitevalnem pasu.

Ampak če se ti voziš enakomerno po voznem pasu, na prehitevalnem pa nekdo počasneje, ali pa celo naenkrat upočasni, ti bo težko kdo očital, da si ga prehitel. Če si šel ti lahko mimo njega, bi očitno tudi on lahko šel oz. moral na vozni pas. Če je kolona na obeh pasovih pa itak prehitevanje več ne velja.


Na smernem vozišču iz prejšnjega odstavka mora voznik voziti po desnem prometnem pasu. Če ima smerno vozišče tri prometne pasove, je dovoljena vožnja po desnih dveh prometnih pasovih, levi pa je namenjen prehitevanju.

St235 ::

ne bo držalo. Zakon izrecno prepoveduje prehitevanje po desni na avtocesti. Tudi vožnje mimo kot jo ti opisuješ zakon ne pozna.

Definicija, kaj je vožnja mimo:
. >>vožnja mimo<< je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se ne premika, objekta ali ovire na vozišču;

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

energetik ::

Praktično se to dogaja na slo AC zelo pogosto. Vozim svojih 100km/h že ves čas po voznem, približuje se cestninska. In kar naenkrat se padalci na prehitevalnem začnejo vozit počasneje od mene, precej počasneje. Kljub temu da je vozni pas pred mano prazen. In kaj naj naredim v takem primeru? Vozim po svoje naprej, ali pa moram celo zavirat na hitrost kemperjev na prehitevalnem?

jype ::

energetik> Vozim po svoje naprej, ali pa moram celo zavirat na hitrost kemperjev na prehitevalnem?

Jaz zaviram - ker po desni ne smeš mimo. To, da oni niso na tvojem pasu, pa bi morali biti (in če bi bili, bi seveda zaviral), na tvojo vožnjo ne sme vplivat.

Vljudno je tudi pustiti luknjo za idiote, ki tebe prehitijo po levi, ostale pa potem naprej po desni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

St235 ::

energetik je izjavil:

Praktično se to dogaja na slo AC zelo pogosto. Vozim svojih 100km/h že ves čas po voznem, približuje se cestninska. In kar naenkrat se padalci na prehitevalnem začnejo vozit počasneje od mene, precej počasneje. Kljub temu da je vozni pas pred mano prazen. In kaj naj naredim v takem primeru? Vozim po svoje naprej, ali pa moram celo zavirat na hitrost kemperjev na prehitevalnem?


za navedeni primer zakon eksplicitno dovoljuje prehitevanje po desni. Pri čemer moraš seveda vozit po omejitvah:
(2) Po desni je dovoljeno prehiteti le:
3. vozilo, ki vozi na ploščadi z več prometnimi pasovi, v katero se razširi smerno vozišče pred cestninsko postajo, na kateri je hitrost omejena na največ 60 km/h.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tovornjakarji in avtomobilisti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
16332249 (30001) Heavy
»

Vožnja po prehitevalnem (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Na cesti
528113168 (90190) solatko
»

ZVCP 37. člen (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
508842 (8126) KoMar-

Več podobnih tem