» »

Internet Archive zbira fizične izvode digitaliziranih knjig

Internet Archive zbira fizične izvode digitaliziranih knjig

Ars Technica - Skrbniki spletne strani Internet Archive, kamor se radi obračamo, iščoč stare verzije spletnih strani, so najavili ambiciozen projekt arhiviranja vseh digitalnih knjig, ki jih imajo v digitalnih arhivih, še v tiskani verziji. Seveda ne bodo tiskali digitalnih verzij, ampak bodo poizkusili zbrati čim več fizičnih originalov, iz katerih so izvedene digitalizacije. Kot cilj so si zadali zbrati 10 milijonov knjig, kar je nekako desetina vseh ocenjenih izdanih naslovov na svetu.

Pravijo, da digitalno skladiščenje še ni zadovoljivo rešeno, da bi ga mogli izbrati kot edino zveličavno. Potrebujemo tudi fizične artefakte, ki jih lahko v prihodnosti po potrebi digitaliziramo v večji kakovosti, uporabimo kot verodostojen original pri dvomih o avtentičnosti digitalnega gradiva in ki niso občutljivi na CRC-napake bitov.

V ta namen bodo skrbno katalogizirali vse zbrane knjige, da bodo lahko vselej enostavno poiskali k posamezni digitalni kopiji pripadajočo fizično knjigo. Shranili jih bodo okrog 40 v eno škatlo, katerih bo 24 naloženih na eno paleto. Te bodo shranjene v prilagojenih 40 čevljev dolgih kontejnerjih, v katerih bo med 10 in 15 °C in 30-odstotna relativna vlažnost. S tem bodo upočasnili razpadanje knjig (kisel papir in tisk pač opravita svoje), hkrati pa bo skladovnica zaščitena pred ognjem, poplavo, teroristi in glodavci, obljubljajo.

Je to nezaupnica digitalnim pomnilniškim medijem?

11 komentarjev

MrStein ::

Saj je splošno znano, da novejši kot je medij, manjši rok trajanja ima.

(a to pomeni, da obstaja neki datum v prihodnosti, ko bodo vsi izgubili podatke, naenkrat? :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

guest #44 ::

Ravno sem hotu prašat...kam naj shranim svoje digitalne podatke za daljši čas. DVDji so živ šrot, nekega dne se sprdne da ne bo več delal in to je to. Mam pa en ca. 8 let star 16 mb usb ključ, ki je bil že pomotoma opran v pralnem stroju pa še vedno dela kot urca.

Kaj svetujete?

MrStein ::

Več različnih medijev, na različnih lokacijah.
O tem so že eseje pisali.
Mogoče ti google najde kaj uporabnega. (praktično uporabnega; teorije in nakladanja je itak dosti)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

marS ::

glede na razvoj pomnilniških medijev in padanje cen bo treba vse kar maš za arhivirat kar naprej selit...iz enga medija na drugi...iz enga oblaka na druzga.. kot nekaka popotnica ali bala :)) ko jo nosiš s sabo...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

NSA Agent ::

Googlu shran podatke, un jih ima rad, torej jih bo hranil za vekomaj :) hehe.
Gdrive ali Gdisk je bil par let nazaj popularen. (pač da se gmail obnaša kot disk na računalniku, ena taka fora)

MrStein ::

Sem pred dnevi pospravljal in našel nekaj CD-R posnetih leta 1999.
Večino jih prebere brez napak, s polno hitrostjo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

marS ::

meni pa ne....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

MrStein ::

Mitsui, Traxdata, Sony. (pa po en Teac in BTC)

Sem kakih 10 skopiral na disk, pa niti enkrat ni zajamral.
(OK, enkrat je, da ima z eno mapo error "karkoli je random generator navrgel" *, potem pa sem mape ena po ena kopiral, pa so vse šle)

* - samo res, poročila o napakah so kot od kakega drogeraša:
- destination folder is read only (ne, ni)
- ne more najti source mape (kak ne, če sem ravnokar kliknil nanjo???)
(po spominu)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

marS ::

na CD-R sem tam 95/96?? zapekel nekaj videov 320x240. pred kratkim sem hotel to skopirat v laptop. z vgrajenim dvd-jem ni šlo. šlo je z enga druzga računalnika v mreži, starejšega k je mel gor dvd pekač in še starejši cd bralnik. samo tastar cd bralnik je zaznal ta CD not, noben drug, uspel sem prekopirat 9 od 10 videov, pr enem se mi je zaciklalo - crc error....
...kaj jaz vem....mislim da bo stalno treba selit te arhive....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

MrStein ::

To itak. Je že bilo rečeno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BaToCarx ::

marS probi še http://dvdisaster.net/en/ pa na večih CD/DVD enotah delaš pa nekako ti bo mogoče sestavilo .iso pa je. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčna blagajna za društvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6223302 (7666) Kosek1
»

Razjarjeni avtorji dosegli zaprtje strani za posojanje kindle/nook e-knjig (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
12431064 (28472) BaToCarx
»

Nova anketa: (e)knjige? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14219472 (15531) PNG
»

Izšla knjiga Avtorsko pravo v digitalni dobi

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
64474 (3707) [BISI]
»

Burno okrog OLPC

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
233925 (2794) antonija

Več podobnih tem