» »

Microsoft razvija sistem za varnejšo vožnjo ob uporabi prostoročnega telefoniranja

Microsoft razvija sistem za varnejšo vožnjo ob uporabi prostoročnega telefoniranja

Heise - Po svetu je prepovedano telefoniranje za krmilom vozila, v mnogo državah (v Sloveniji še ne) pa tudi uporaba tehnologije za prostoročno telefoniranje. Da bi jo bilo smiselno prepovedati, so pokazali v Microsoft Research. Raziskovalci so tam razvili sistem za avtomatično zaznavo nevarnosti v prometu, ki ob nevarnih okoliščinah avtomatično prekine telefonski klic (postavi ga na čakanje) in voznika opozori, naj bolje pazi na dogajanje na cesti. O tem pišejo v članku Hang on a Sec! Effects of Proactive Mediation of Phone Conversations while Driving.

Ugotovili so, da v najslabšem primeru telefoniranje povzroči enako slabe reflekse kakor vožnja z 0,8 promila alkohola v krvi. Zato so razvili omenjeni sistem, ki v nevarnosti postavi klic na čakanja. Testi v simulatorju so pokazali, da deluje. Z uporabo sistema so vozniki napravili napako vsake 7,1 minute, brez pa se ta čas zmanjša na 1,4 minute, če oboji telefonirajo. Pokazalo se je celo, da se število napak zmanjša tudi v primerjavi z vožnjo brez telefonskega pogovora, saj je tudi v tem primeru njihovo število upadlo, če je sistem voznika zvočno opozoril na nevarnost.

24 komentarjev

mjk ::

jep ... dokler se voznik ne začne zanašat na tal "BING!" zvočni signal in potem bo MS kriv, da je povozil kolesarja, ker ga ni zvočno opozoril. (tako kot folk ko je peljal v jezero, ker mu je garmin tako rekel :P)

FireSnake ::

Telefoniranje za volanm bi bilo treba dejansko prepovedati.

Kolikokrat srečam kako kuro, ki se na cesti nerodno vede, ko pa prehitiš pa vidiš, da ima še čas telefonirat.
Take bi kr okol kepe!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Gregor P ::

Enkrat sem stal na križišču s kolesom in čakal na zeleno luč na semaforju, ko iz leve pridrvi neka mala alfa, ki zavija desno in pogledam tipa v vozilu, ki govori prek mobilnega telefona; jaz sem bil čisto šokiran; tip zavija, verjetno prestavlja v nižjo prestavo in še govori po telefonu8-O ... še dobro, da sem ostal živ:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Malajlo ::

Najbrž je imel avtomatika ;) A jabuk je pa že pojedel?

Gregor P ::

Ne, kebab je moral odvreči na stran ker mu sicer ne bi zneslo:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

amigo_no1 ::

FireSnake je izjavil:

Telefoniranje za volanm bi bilo treba dejansko prepovedati.

Kolikokrat srečam kako kuro, ki se na cesti nerodno vede, ko pa prehitiš pa vidiš, da ima še čas telefonirat.
Take bi kr okol kepe!

Take se tako vozijo tudi brez telefona @ work.

Aston_11 ::

Namesto black screen of death bodo razvili black voice of death. Sexy glasek pa to.

Migelo ::

Če je prepovedano prostoročno telefoniranje bi potemtakem mogli prepovedati tudi pogovarjanje z voznikom.

BigWhale ::

Migelo je izjavil:

Če je prepovedano prostoročno telefoniranje bi potemtakem mogli prepovedati tudi pogovarjanje z voznikom.


Ja in prepevanje ob poslusanju glasbe. Morda celo poslusanje glasbe nasploh.

St235 ::

Ja, nekje grejo pač v absurde. Sicer pa manjka v novici kak konkreten podatek, kje je prepovedana uporaba setov za prostoročno telefoniranje, ker tega do sedaj še nisem zasledil.

Idiotov, ki manevrirajo po ljubljani z telefonom v roki pa je vsak dan več. En čas so policaji to besno kaznoval in je blo malo boljše, zadnje leto pa opažam, daje situacija iz dneva v dan slabša. Na obvoznici vsak dan vidim kup ljudi kako menjava pasove, se vključuje... z telefonom. Ne manjka tudi optimistov, ki med vožnjo tipkajo SMSje.

Gregor P ::

Pa vse ostale voznike, pešče itd. bi morali odstraniti s ceste, medtem ko se voziš, ker so oni tudi distrakcija:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

RobertDev ::

Zbili ste pešca "tada.wav"

destiny ::

Gregor P je izjavil:

Pa vse ostale voznike, pešče itd. bi morali odstraniti s ceste, medtem ko se voziš, ker so oni tudi distrakcija:D

Al pa vsaj postavne dekline iz pločnikov na Celovški v Ljubljani. Te so šele opasne!

huek111 ::

Migelo je izjavil:

Če je prepovedano prostoročno telefoniranje bi potemtakem mogli prepovedati tudi pogovarjanje z voznikom.


Bolj nevarno kot sam pogovor je tipkanje telefonske številke ali celo SMS-a! Sam pogovor verjetno ni nevaren, razen če je res stresen (izguba službe ali če te pusti punca), torej je prostoročno telefoniranje brez pomena, dokler telefonske številke vnašamo ročno.
Po moje bi bilo treba prepovedati celo kajenje,pitje in tudi prehranjevanje za volanom!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: huek111 ()

poweroff ::

Kaj pa samo vožnjo?
sudo poweroff

Slo-One ::

huek111 je izjavil:

Migelo je izjavil:

Če je prepovedano prostoročno telefoniranje bi potemtakem mogli prepovedati tudi pogovarjanje z voznikom.


Bolj nevarno kot sam pogovor je tipkanje telefonske številke ali celo SMS-a! Sam pogovor verjetno ni nevaren, razen če je res stresen (izguba službe ali če te pusti punca), torej je prostoročno telefoniranje brez pomena, dokler telefonske številke vnašamo ročno.
Po moje bi bilo treba prepovedati celo kajenje,pitje in tudi prehranjevanje za volanom!



Kaj ni že prepovedano jest za volanom v Sloveniji, samo me ne držat za besedo.

SkipEU ::

Banalno je to, da še vedno imamo različno visoke kazni za telefoniranje in alkohol, čeprav vse raziskave približno izenačujejo nevarnost. Ne pozabimo še izlivanje žolča, če nesrečo povzroči pijan voznik ... in pasivnost družbe, če to stori tisti, ki telefonira. Hinavščina in dvoličnost Slovencev, da ji ni para.

@huek111: tipkanje je svoja kategorija, vendar sam pogovor je enako nevaren kot vinjen voznik.

Pitje in prehranevanje za volanom pa ni prepovedano, ker raziskave ne podpirajo večje nevarnosti za ostale pri tem početju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkipEU ()

pivmik ::

Ko si udeležen v prometni nesreči, noben ti ne pregleda telefona da preveri čas zadnjega kllica. Takoj pa ti dajo pihat alkotester.
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

zee ::

Bluetooth slusalka in zavestna omejitev na pogovore tipa:"Zivjo. Se ravno vozim. Poklices kasneje, ko bom prisel v X?"

Totalen cas za to manj 1min.

Ostalo se mi zdi nepotrebno kompliciranje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Malajlo ::

Ja pa jade. BT sem si za uho zataknil, če sem jaz klical. Ponavadi pa pozabiš nanjo in da blekneš: "Te pokličem nazaj, vozim," je ne iščeš (po možnosti po žepih). In po vsej verjetnosti je še telefon kje na tleh, od prejšnjega ovinka ;((
Prosotročno inštalacijo v vsak avto. Ne pa "reveži", ki skašljajo par deset k EUR za avto, telefon pa k ušesu tiščijo. Tistih 100 EUR je preveč za inštalacijo...

Matevžk ::

Nekateri slušalko nataknemo v trenutku, ko vstopimo v avto, in jo snamemo, ko iz njega izstopimo. Nekoliko štorasto, res je, ampak vsak sam preceni, katere aspekte življenja si bo poenostavil, pri katerih bo pa raje varčeval.

In trdim, da tudi pri daljših pogovorih preko BT slušalke nisem nezbran za vožnjo. To trdim med drugim na podlagi dejstva, da sem že večkrat, ko se je na cesti zgodilo kaj nepričakovanega, ne le pozabil poslušati sogovornika na telefonu, ampak sem celo pozabil, da imam aktiven telefonski klic. Če to ni posvečanje pozornosti vožnji, pa tudi ne vem, kaj je. :)
lp, Matevžk

MrStein ::

destiny je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Pa vse ostale voznike, pešče itd. bi morali odstraniti s ceste, medtem ko se voziš, ker so oni tudi distrakcija:D

Al pa vsaj postavne dekline iz pločnikov na Celovški v Ljubljani. Te so šele opasne!

Ne vem kaj imate tam, ampak pogosti so tudi jumbo plakati s pomanjkljivo oblečenimi mladenkami, najnovejša od zavarovalnice, kjer zraven piše "Na cesto glej". Bravo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

destiny ::

U ja, tistega napisa Na cesto glej, prvič sploh vidu nisem :D

Malajlo ::

Kje pa boš vidu črke, če se tisti joški nastavljajo! Vidu(vedu) bi kvečjemu črko košarce :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prostoročno telefoniranje

Oddelek: Na cesti
486119 (3852) MuadDib
»

Telefoniranje med vožnjo in kazen (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8715663 (12783) stara mama
»

Microsoft razvija sistem za varnejšo vožnjo ob uporabi prostoročnega telefoniranja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
245714 (4630) Malajlo
»

Bodo ZDA v osebna vozila namestile motilnike signala? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9320016 (17922) Bistri007
»

Uporaba zadnje meglenke! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
577120 (6169) MadMax

Več podobnih tem