» »

Uporabna vrednost urbane

Uporabna vrednost urbane

1
...
3 4
5
»

St235 ::

Gregor P: Sem še enkrat preletel temo in nisem našel referenc, da bi z gotovino plačeval mestni promet v kateri od Evropskih prestolnic.

W1: če so na tvojem servisu prodajal žetone na šverc, Urbane pa ne, je to problem tvojega servisa, ne sistema. Če bi bil servis kaj vreden bi ti lepo posodili urbano za en dan, ko imaš avto pri njih.

WarpedGone ::

Ko uvajaš nov sistem, si ti odgovoren da sistem funkcionira. Nihče drug ni poklican da tebi odnaša rit in ti pomaga, da tvoj sistem zaživi.
Zbogom in hvala za vse ribe

Lion29 ::

gregorP...sem te ze enkrat vprasal, pa te bom spet.... o kaksni super naprednosti ti govoris? kdo pravi, da je ta sistem super napreden?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Gregor P ::

St235 je izjavil:

Gregor P: Sem še enkrat preletel temo in nisem našel referenc, da bi z gotovino plačeval mestni promet v kateri od Evropskih prestolnic.

Kako da ne?!?8-O Recimo Dunaj;)
 Kartice

Kartice


Vse kar nekateri pravimo je, da je že v EU, kaj šele na svetu, veliko rešitev, ki so potniku dosti bolj dostopne in prijazne od naše korupcijsko posredniške urbane.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Lion29 ::

Gregor P je izjavil:

St235 je izjavil:

Gregor P: Sem še enkrat preletel temo in nisem našel referenc, da bi z gotovino plačeval mestni promet v kateri od Evropskih prestolnic.

Kako da ne?!?8-O Recimo Dunaj;)

Vse kar nekateri pravimo je, da je že v EU, kaj šele na svetu, veliko rešitev, ki so potniku dosti bolj dostopne in prijazne od naše korupcijsko posredniške urbane.


drzi (no, za skorumiranost ne vejramem)... ampak v celoti, dolgorocno, pa je urbana verjetno najboljsa resitev, sploh ce gledamo na urbano v optiki kot mestna kartica in ne samo kartica za lpp...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Gregor P ::

Kaj to sedaj pomeni, da še povsod drugod po Ljubljani ne bom mogel več plačati za storitve direktno z gotovino, ali kako? Samo še z Urbano in Moneto8-O
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

WarpedGone ::

Welcome to the Brave New World.
Zbogom in hvala za vse ribe

LuGi ::

Kartice all the way

Lion29 ::

Gregor_P: ja za bicike(lj) ze ne mores... za drugod ne vem
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

T-h-o-r ::

LuGi je izjavil:

Kartice all the way


seveda


ampak, ko bodo začeli zahtevati vedno več podatkov, se lahko samo jebejo :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Go-ahead ::

In smo prišli do novega mastercard-a (urbanacard). Ponovno odkrita topla voda??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

Mavrik ::

Lion29 je izjavil:

Gregor_P: ja za bicike(lj) ze ne mores... za drugod ne vem


Za bicikle ne rabiš Urbane. V bistvu za nobenega izmed servisov ne rabiš nujno urbane, ampak majo vsi alternativne načine plačila - tako bicikli (kreditna), parkirišča (gotovina, moneta), avtobusi (moneta).
The truth is rarely pure and never simple.

T-h-o-r ::

zakaj ne nardijo monete za predplačniške telefone tut


to mi res ni jasno
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

St235 ::

Gregor P je izjavil:


Kako da ne?!?8-O Recimo Dunaj;)

Vse kar nekateri pravimo je, da je že v EU, kaj šele na svetu, veliko rešitev, ki so potniku dosti bolj dostopne in prijazne od naše korupcijsko posredniške urbane.


Nočem niti vedet, kako bi tole z karticami funkcioniralo na bavarcu, ko bi se 100 ljudi trpalo v trolo.

Ne trdim, da je naš sistem idealen, je pa daleč od slabega, ali zgrešenega. nikakor pa ne razumem zakaj je ta sistem bolj korupcijsko naravnan od drugih. ČE bi tiskali na papirčke, bi kričali, daje korupcija, če bi uvedli plačevanje z MC bi se spet tretju drli, daje korupcija. Neodivsno od tega kater sistem se uvede, nekdo bo zaslužil z njim in žalujoči ostali bodo kričali korupcija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Gregor P ::

Lion29 je izjavil:

Gregor_P: ja za bicike(lj) ze ne mores... za drugod ne vem

Pri nas ne vem; v tujini recimo je dovolj samo tvoja bančna ali kreditna kartica (poleg ostalih možnosti; predvsem zato, da imajo zagotovilo, da boš kolo tudi vrnil nazaj), ki jo vstaviš v terminal in vzameš kolo (nobenih abonmajev ipd). Ampak tema ni o BICIKE(LJ):8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mavrik ::

Pri nas ne vem; v tujini recimo je dovolj samo tvoja bančna ali kreditna kartica (poleg ostalih možnosti; predvsem zato, da imajo zagotovilo, da boš kolo tudi vrnil nazaj), ki jo vstaviš v terminal in vzameš kolo. Zopet ni potrebe po neki urbani:8)


In tudi pri nas je kreditna čisto dovolj. Dajte preverit o čem govorite prosim no.
The truth is rarely pure and never simple.

Gregor P ::

Sem seveda preveril vse skupaj še preden si ti podal odgovor;)

Ampak kot rečeno tema ni BICIKEL(LJ); kjer imam sicer tudi kakšno kritiko na zalogi:D
(recimo, ali lahko prvo prijavo opravim direktno na terminalu kot v tujini; zakaj potrebujem abonma ipd.)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Go-ahead ::

Mavrik je izjavil:

Pri nas ne vem; v tujini recimo je dovolj samo tvoja bančna ali kreditna kartica (poleg ostalih možnosti; predvsem zato, da imajo zagotovilo, da boš kolo tudi vrnil nazaj), ki jo vstaviš v terminal in vzameš kolo. Zopet ni potrebe po neki urbani:8)


In tudi pri nas je kreditna čisto dovolj. Dajte preverit o čem govorite prosim no.


Potem zakaj rabiš urbano?

Mavrik ::

Ker mi prihrani precej časa in težav.
The truth is rarely pure and never simple.

Gregor P ::

Če prav razumem, se moraš pri Biciklju naprej prijaviti prek spleta, da sploh lahko uporabljaš storitev, tako da Mavrik očitno kreditna sama ni dovolj; v tujini pa resnično je:|

Letni ali tedenski abonma
Če želite uporabljati kolesa v sistemu BICIKE(LJ), se morate najprej registrirati. Lahko se prijavite za letno ali tedensko uporabo koles. Uporaba letnega abonmaja je mogoča le z mestno kartico Urbana.

Tedenski abonma
Prijavo za tedensko uporabo sistema BICIKE(LJ) lahko opravite le prek spleta (www.bicikelj.si).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

lopov ::

Gregor P je izjavil:

[snip]Če prav razumem, se moraš pri Biciklju naprej prijaviti prek spleta, da sploh lahko uporabljaš storitev, tako da Mavrik očitno kreditna sama ni dovolj; v tujini pa resnično je:|


Pa ne povsod, v Barceloni je na voljo le za "rezidente" in je podobno kot pri nas s tem, da so si tujci doslej lahko sposojali kolesa pri TIC in je tako še naprej.

Gregor P ::

Verjetno imajo v kakšni SK itak vsa kolesa zastonj in ne rabijo nikakršnih kartic;((; temo o Biciklju že imamo, tako da ni potrebe da se načrtno oddaljujete od te teme:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

St235 ::

Tema je: Uporabna vrednost urbane

Kar pomeni, da je pogovor kolesih, ki se uporabljajo tudi z Urbanu na mestu v kolikor je vezan na kartico.

egonk ::

Kot zanimivost: v Luksemburgu so pred kratkim ukinili "urbano" zaradi nepopularnosti http://www.352luxmag.lu/index.php?p=edi...

Bus lahko seveda plačaš z gotovino, enako tudi v bližnjih nemških mestih za mejo.

OrkAA ::

egonk: Tale 'zanimivost' postane malo manj zanimiva, ko preberes sledeci odstavek:
However where it differs from a phone top-up card is that you physically have to visit your bank to top it up, impossible to load from a distance. While most of us are at the bank, we prefer to grab good old cash, rather than cyber money on a card.


Torej, ocitno je bila edina opcija za napolnit kartico fizicen obisk na banki. To za urbano seveda ne velja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

egonk ::

Imaš prav. Zanimivo pa je, da se je sistem sploh obdržal toliko let!

Gregor P ::

OrkAA je izjavil:

egonk: Tale 'zanimivost' postane malo manj zanimiva, ko preberes sledeci odstavek:
However where it differs from a phone top-up card is that you physically have to visit your bank to top it up, impossible to load from a distance. While most of us are at the bank, we prefer to grab good old cash, rather than cyber money on a card.

... torej meni se ne zdi, da bi si ravno želeli neko "urbano" (kot edino možnost) glede na citat, ki si ga izpostavil:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

bluefish ::

Napačno razumeš citat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Gregor P ::

Ne, razumem, da na banki rajši dvigujejo denar (kot da bi nalagali denar na kartico), ampak obenem pa se lahko to (s pomočjo analogije) razume tudi kot, da na splošno ne marajo virtualnega denarja na kartici (katerikoli).

Skratka citat po mojem mnenju ni ravno v prid urbane. Dopuščam pa seveda drugačno interpretacijo:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Lion29 ::

na banki delajo oboje... dvigujejo in polagajo.... problem kartic pa je v tem, da jih ne sprejmejo povsod. poznam pa folk, ki nima nikoli gotovine pri sebi...

ampak to ni point te debate...

ce gledamo izkljucno le za lpp, je urbana ena izmed moznih opcij... deluje... in valda, tako kot tudi kaksna druga opcija, ne more zadovoljiti vsakega. V prid njej ali ostalim opcij je kar nekaj argumentov, kot jih je tudi proti.

ampak... urbana vsekakor ni misljena le kot kartica za lpp ampak kot splosna mestna kartica. njene uporabnost raste iz meseca v mesec.

Torej lahko v koncni fazi zakljucimo, da ta trenutek mogoce ni idealna izbira ampak na long run pa vsekakor...

se pa strinjamo, da bi bilo idealno, da bi lahko vse te storitve placeval tudi z gotovino... ampak realno, pac tako ne gre, ker bi to prineslo prevelike stroske in nebi bilo (ekonomske) racunice ;)

zdaj pa lahko nehamo trolat!
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Gregor P ::

Preprosto je treba ne neko rešitev gledati tudi s kritičnimi očmi; mi dokaj pozno uvajamo vso to urbano modernizacijo in bi se lahko učili na napakah, izkušnjah drugih.

Razumem, da je nek Ljubljančan, ki je celo svoje življenje čakal, da se bo ja kaj spremenilo glede plačevanja oz. karkoli v zvezi z LPP-jem, popolnoma vzhičen nad neko urbano, ampak ne moreš kar vse tako nekritično sprejeti odprtih rok (oz. v primeru urbane itak nimaš možnosti izbire):8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Šimpanz ::

Sem Ljubljančan in živim v centru. Z avtobusom se vozim približno 10x na leto, povprečno pa vsaj 1x na mesec parkiram na plačljivih parkiriščih. Do Urbane sem kupoval žetone ali pa iskal drobiž da se se lahko peljal z avtobusom ali plačal parkiromat. Od Urbane naprej imam kartico ki jo napolnim vsakih nekaj mesecev (ponavadi dam gor 10 eur) in to je to. Odkar so uštimali še bicikLJe je pa sploh super. Registriral sem se že peljal pa še ne ampak bom kmalu. Meni je Urbana super v primerjavi s preteklostjo. Je pa sigurno bolj komplicirana za nekoga ki obišče Ljublajno 1x na leto.

fosil ::

Vsekakor je urbana bolj komplicirana od žetonov.
Ampak tudi računalnik je bolj kompliciran od pisalnega stroja.
Pa mobitel je bolj kompliciran od starih telefonov s krožno številčnico.
Itd.

Ampak ker so koristi še veliko večje, smo zadeve sprejeli in osvojile so jih celo naše babice, tako kot urbano :)
Tako je!

Ziga Dolhar ::

Gregor P je izjavil:

Preprosto je treba ne neko rešitev gledati tudi s kritičnimi očmi; mi dokaj pozno uvajamo vso to urbano modernizacijo in bi se lahko učili na napakah, izkušnjah drugih.

Razumem, da je nek Ljubljančan, ki je celo svoje življenje čakal, da se bo ja kaj spremenilo glede plačevanja oz. karkoli v zvezi z LPP-jem, popolnoma vzhičen nad neko urbano, ampak ne moreš kar vse tako nekritično sprejeti odprtih rok (oz. v primeru urbane itak nimaš možnosti izbire):8)


Zelo drži.

Sam sem bil precej razočaran nad Urbano že ob njeni najavi - ker so oglaševali, da boš z njo lahko - poleg koriščenja LPPja - plačeval celo muzeje.

Dafak - postavi se sveža in izjemno zahteva (ter draga) infrastruktura, vzporedno z nekaterimi že obstoječimi rešitvami, ki je potem izjemno slabo izkoriščena (uporabniki pa naj imamo še eno kartico v denarnici - hvala lepa).

Za vzor bi si vsekakor morali vzeti honkonško hobotnico. Z njo človek lahko počne še marsikaj drugega kot ... gre v muzej (kar itak počnemo skoraj vsak dan!) (Mdr. sem z njo brezstično kupoval v trgovinah in plačeval mnoge turistične netransportne stortve mnogih različnih ponudnikov.)
https://dolhar.si/

Lion29 ::

aja ziga... verjetno si pricakoval, da bodo vse storitve uvedli cez noc, ne?
pa daj folk... ne imeti neke nenormalne zahteve...cilji za urbano so jasni in pocasi se uresnicujejo...ce bi pa bilo kesha na pretek, pa bi seveda naredili tako kot se zagre... ker pa ga ni, pa gre postopomoa in smiselno
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

T-h-o-r ::

ni še blo pravega folka, kateremu bi občina dala keš
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Ziga Dolhar ::

Lion29 je izjavil:

aja ziga... verjetno si pricakoval, da bodo vse storitve uvedli cez noc, ne?


Ne, nisem tega pričakoval. Nisem pa tega niti grajal.

Lion29 je izjavil:

pa daj folk... ne imeti neke nenormalne zahteve...cilji za urbano so jasni in pocasi se uresnicujejo...ce bi pa bilo kesha na pretek, pa bi seveda naredili tako kot se zagre... ker pa ga ni, pa gre postopomoa in smiselno


To pa sem grajal. Da so bili že začetni cilji - "LPP in muzeji" - povsem neambiciozni. Vsekakor nevredni dodatne plastike v moji denarnici (kaj šele vzpostavljanja celotne nove infrastrukture).

Še bolj nedopustno pa je postavljanje takih ciljev in hvalisanje z njimi ob dejstvu, da so konkurenčni sistemi svetlobna leta pred Urbano. Ko bi vsaj pokazali malo več domišljije in fičre skopirali od v tujini uspešnih sistemov.
https://dolhar.si/

hamax ::

Kateri sistemi pa so svetlobna leta pred urbano?

PaX_MaN ::

Da so bili že začetni cilji - "LPP in muzeji" - povsem neambiciozni. Vsekakor nevredni dodatne plastike v moji denarnici (kaj šele vzpostavljanja celotne nove infrastrukture).

So muzeji, so (slabega tričetrt leta):

Konkretne storitve, ki jih kartica vključuje:
Prevozi: Ljubljanski potniški promet, vzpenjača, turistični vlakec, ladjica, izposoja kolesa;
Vstopnine v kulturne institucije: Narodna galerija, Mednarodni grafični likovni center, Mestna galerija, Moderna galerija, Slovenski etnografski muzej, Mestni muzej Ljubljana, Galerija Jakopič, Narodni muzej Slovenije, Muzej novejše zgodovine Slovenije, Prirodoslovni muzej Slovenije, Tehniški muzej Slovenije, Železniški muzej;
Dostop do turističnih privlačnosti: Ljubljanski grad - stolp, muzej, razstava slovenske zgodovine, Živalski vrt, Arboretum Volčji Potok, Botanični vrt;
Ponudba Turizma Ljubljana: vodeni ogled mesta, izposoja digitalnega vodiča, prost dostop do svetovnega spleta.

Ampak zgleda da samo s turistično kartico.(Ki je draga k svina)
Which is ... WTF?8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Ziga Dolhar ::

hamax: zgoraj povezani Octopus. Roko na srce, ta verjetno ni le "en boljših", ampak celo najboljši.

Pax_Man: ne pravim, da muzeji niso ali da sem razočaran, da so (hvala bogu, da so!). Sem pa razočaran, da so se "začetne ambicije" (napovedi pred uvedbo Urbane) s tem izčrpale. Super, da Urbano vežejo tudi na druge projekte - npr. Bicikelj, vendar pa je škoda, da je doseg projekta že od začetka tako zelo omejen (da ne rečem - plašen).

Zame osebno bi bila možnost plačevanja v trgovini čista zmaga.

Glede varnosti, ki jo brezkontaktna verifikacija neogibno prinaša - v HK ima osnovna Octopus kartica omejitev dobroimetja 1000 HKD (ca. 100 evrov). Premalo, da bi z njo recimo kupil avto, a povsem dovolj za nakup dnevne malice ali tedenske špecerije. Obenem pa omogoča izjemno hiter zaključek transakcije, kar pride do izraza ravno pri mikroposlih, kot omenjeni "nakupi malice" - blagajničarka porabi 5 sekund, da poskenira črtno kodo žemlje, jogurta in banane, nakar s stranko ponucata 15 sekund za poravnavo kupnine (zaplete z drobižem ali nesprejemom bančne kartice na stran).
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

No ja, nakup s klasično kreditno kartico ni dosti počasnejši.

O.

Ziga Dolhar ::

Okapi: Proti eni sekundi (pri čemer sem bil najšibkejši člen vedno jaz, ki sem čakal na "namig" prodajalke, da naj zaboga že prislonim kartico), je klasična kreditna kartica vsaj petkrat počasnejša. No, le da moram pri slednji nato še vtipkovati pin in dejansko čakati na avtorizacijo oziroma se podpisovati na pildek ... vsaj desetkratna razlika. In saj pravim - to niti ne bi bilo tako pomembno, če ne bi ravno ta faza "plačevanja" lahko predstavljala večjega dela celotne transakcije!
https://dolhar.si/

Lion29 ::

se pravi menite, da je taka kartica boljsa kot kreditna, ker preferira enostavnost over varnost?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Ziga Dolhar ::

Nisem rekel, da je ta kartica lahko nadomestek. Za začetek ne opravlja niti osnovne vloge kreditne kartice - kreditiranja.
https://dolhar.si/
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Urbana (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29851935 (817) Lonsarg
»

App za Urbano kartico?

Oddelek: Mobilne tehnologije
435486 (1452) LeQuack

Odvzem šolske urbane (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5710002 (7410) solatko
»

lpp redarji, kontrola urbanih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9320791 (15814) Šimpanz

Več podobnih tem