» »

Urbana

Urbana

techfreak :) ::

Na 125Khz modulu boš bolj težko lahko bral 13,56 MHz zadeve.. Sem pa gledal 13,56MHz UART modul za okoli 30$, ampak se mi ne splača, ker trenutno ne rabim (pa še do urbane bi težko prišel).

poweroff ::

A lahko nekdo napiše katere frekvence so sploh v uporabi?
sudo poweroff

hunter01 ::

Frekvenc ni veliko, mislim da sta v uporabi le 125 MHz in 13,56 MHz.
Problem se pojavi ker standardov kartic je pa ogromno.

Nekaj najbolj pogostih standardov:

EM 4022, EM 4222, EM 4422
ISO14443A Mifare (še veliko podstandardov)
ISO15693 (tudi tukaj še veliko podstandardov)

Lahko sta dve kartici na isti frekvenci drugačen standard in če čitalc ne podpira obeh standardov bo bral, samo tisto kar podpira.

poweroff ::

Aha, samo standard je verjetno stvar firwarea / PC softwarea?
sudo poweroff

buneech ::

A bi nekaj takega rabil?

Adrijan0 ::

Hotel sem povedati da je tisti open rfid pravi, če niste razumeli, vam pa teško pomagam.

http://rfid-handbook.de/rfid/frequencie...

https://shop.openpcd.de/product_info.ph...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Adrijan0 ()

hunter01 ::

Aha, samo standard je verjetno stvar firwarea / PC softwarea?


V teoriji bi lahko readerja posodobil z drugim firmware-om in bi moral brat (če zna brat določeno frekvenco). Tak reader naj bi bil tale open source k je Adrijan0 povezavo dal.

Vendar običajno pri bolj komerialnih čitalcih ne dobiš drugega firmware-a, kateri bi omogočal več kot prvotni le popravke.

techfreak :) ::

Open DES/3DES crypto algorithm in hardware

Matthai, očitno so Urbano malenkost zakodirali ... boš moral razbijati.:)

sword ::

Ne bi bil izziv, če ne bi blo treba razbijat :) Sam nisem kaj prida loter, tak da bom počakal na vaše izsledke >:D

techfreak :) ::

Ne bi bil izziv, če ne bi blo treba razbijat :) Sam nisem kaj prida loter, tak da bom počakal na vaše izsledke >:D

Če ni sistem skupaj povezan ... je mogoče možno spremeniti vrednost imetja.:PZastonj vožnje itd.

Adrijan0 ::

A nebi mogu kdo, ki urbano že ima pogledat kako je s to zadevo? :D

kow ::


drugace pa kartico uporabljam ze kar nekaj mesecev, in se mi ne zdi prevec posrecena rec, saj npr. avtomati radi crkavajo, domet da zazna kartico je zelo slab, na busu rabi ene 3 sekunde, da dojame kartico (super ko bo guzva!), edino kul je, da je zeton sedaj na 90 minut, kar pomeni da lahko pridem v center mesta (knjiznica) in nazaj za 80 centov, ter da sedaj ni vec slik na karti, tako da lahko kr vsi isto kartico uporabljamo doma.


Domet da zazna kartico je res majhen, praktično moraš kartico prisloniti na čitalec, ampak mene ne moti in iz vidika varnosti je to dobro ali ne?
Tole s 3 sekundami je čista izmišljotina, razen ce je velika razlika med citanjem terminske in kartice z nalozenim denarjem. S terminsko se nikoli ne rabim ustaviti, odčitavanje opravim med hojo. Čitalci so pogosto izven uporabe, to je res, sta pa na vsaki troli dva. Nikoli nisem videl, da bi bila izven uporabe oba. Drugi čitalec je že precej oddaljen od voznika, tako da se mi je dozdevalo, da če crkne prvi, se jim ... za drugega in niti ne gledajo, če ljudje plačujejo.

poweroff ::

Open DES/3DES crypto algorithm in hardware

Matthai, očitno so Urbano malenkost zakodirali ... boš moral razbijati.:)


Hmm, bomo videli če se da channel side najti... >:D
sudo poweroff

mojsterleo ::

Tole s 3 sekundami je čista izmišljotina, razen ce je velika razlika med citanjem terminske in kartice z nalozenim denarjem. S terminsko se nikoli ne rabim ustaviti, odčitavanje opravim med hojo. Čitalci so pogosto izven uporabe, to je res, sta pa na vsaki troli dva.
gotovinsko kartico definitivno bere pocasneje. ni sans da bi mi bralo kartico on the fly. moram pritisniti kartico na citalec in potem pocakati, da zapiska. ravno danes sem sel na avtobus in je na poti nazaj citalec nekaj zmedlo, tako da sem moral dvakrat pritisniti, ker prvic ni delalo. medtem me je voznik gledal, kot da sem lipovo bozanstvo. je pa menda tako, da ce citalci na busu ne delajo, imajo vsi potniki free ride...

tx-z ::

A pol ne bo več žetonov?
tx-z

poweroff ::

je pa menda tako, da ce citalci na busu ne delajo, imajo vsi potniki free ride...

In kako je možna okvara? >:D
sudo poweroff

BlueRunner ::

Morda zamik izhaja iz tega, da mora pri mesečni samo potrditi branje, pri gotovini pa se mora na kartico zapisati še nov znesek in ura vstopa. Če teorija drži, potem je prvi vstop z gotovino počasen, vsak naslednji v roku 90min pa bi morali biti enako hiter kot odčitanje mesečne.

Ranljiva točka pa se mi zdi čitalec sam. Na njemu se morajo nahajati ves potreben šifrirni material in programska koda. Njegova realizacija pa verjetno bazira na navadnem mikrokontrolerju z nekaj EEPROM pomnilnika. Razen, če niso uporabljeni namenski šifrirni write-only čipi, bi morali biti prečitati in interpretirati program + podatke iz čitalca mnogo lažje kot pa napasti kartico.

Pa recimo, da je in, da bo lažje odnesti čitalec, kot pa celoten avtomat za polnjenje.

Potem se bo pa začela zabava....

Pyr0Beast ::

In kaj ti brani da resetiraš uro, da je od zadnjega 'branja' poteklo le par sekund ? Najbrž bi igral na strune preprečevanja ponovnega kasiranja in se prešvercal čez :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mojsterleo ::

A pol ne bo več žetonov?
do konca leta se bo se dalo placevati z zetoni in gotovino, potem pa nic vec.

In kako je možna okvara? >:D
hm kako naj vem? se je pa ze zgodilo, da sem prisel na avtobus, in noben bralnik kartic ni deloval. ker sem jasno hotel placati s kartico, ki pa je nisem mogel uporabiti, je sofer rekel, da se v tem primeru peljem zastonj.

overlord_tm ::

@Matthai: tist openpcd ima 4 slojen PCB in v sloveniji bos dal pomoej samo za izdelavo ploscice toliko denarja kot ce ga kupis narejenega :D Mogoce kdo ve kake so cene izdelave 4 slojnega pcb?

Jaz sem na ebayu prejsi teden kupil reader/writer od rss systems (podpirajo linux). Ampak sem pri klikanju zajebal in sem dobil i.code reader ne mifare. Danes sem poslal nazaj v nemcijo da mi zamenjajo, upam da dobim se ta teden nazaj, potem pa sprobam kam-busovo kartico :D

PS: A kdo ve ce kam bus in primestni promet isto uporabljajo DESFire?

BlueRunner ::

In kaj ti brani da resetiraš uro, da je od zadnjega 'branja' poteklo le par sekund ? Najbrž bi igral na strune preprečevanja ponovnega kasiranja in se prešvercal čez :D


Isto, kar ti brani, da si na kartico vpišeš stanje 1.000,00€. Če ga niso ravno imeli pod kapo, ko so načrtovali sistem, potem je stvar zaščitena s šifriranjem - brez ustrezne avtentikacije ne boš sam ničesar vpisal.

Ampak pustimo se presenetiti...

poweroff ::

True. Ampak, če bi vmes, med kartico in čitalec (polnilec) dal vmesnik (tak, kot jih prodajajo na oni strani), bi se morda dalo ugotoviti ključ...
sudo poweroff

BlueRunner ::

Seveda samo pod pogojem, da so komunikacijo delali začetniki. Če je komunikacija pravilno šifrirana, potem iz nje ne boš izluščil ničesar, če pa ni, pa lahko že običajen challenge-response zagotovi avtentikacijo brez prenosa ključa ali podatkov, ki bi omogočali njegovo enostavno izpeljavo.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

je pa menda tako, da ce citalci na busu ne delajo, imajo vsi potniki free ride...

In kako je možna okvara? >:D


EMP gun v žepu :-D

techfreak :) ::

je pa menda tako, da ce citalci na busu ne delajo, imajo vsi potniki free ride...

In kako je možna okvara? >:D


EMP gun v žepu :-D

Ampak potem ti cel avtobus ne deluje ... ne pa samo čitalec.

vorantz ::

A pol ne bo več žetonov?
do konca leta se bo se dalo placevati z zetoni in gotovino, potem pa nic vec.


to sigurno?

btw...kaj pa recimo če pozabiš kolko maš gor?bi lahko bil kak način, da se preveri

hunter01 ::

A pol ne bo več žetonov?
do konca leta se bo se dalo placevati z zetoni in gotovino, potem pa nic vec.


to sigurno?

btw...kaj pa recimo če pozabiš kolko maš gor?bi lahko bil kak način, da se preveri


Če kartico prisloniš k avtomatu za polnjenje ti prikaže koliko imaš gor.

Drugače pa tudi meni to ni čist jasno. Pride turist v nedeljo popoldan v Ljubljano in bi se rad zapeljal en krog. Kako? :)

hunter01 ::

Sem našel na njihovi strani

Kako bo vožnjo z avtobusom plačal nekdo, ki avtobus le redko uporablja ali je morda turist?

Predvideno je, da bo Urbana (poleg mobilnega telefona) edino plačilno sredstvo za vožnjo z avtobusi.
Urbana bo dobro dostopna, saj jo bo mogoče kupiti na 120 prodajnih mestih v trafikah Dela prodaje in 3dva
Tobačne, na 40 Urbanomatih (na Urbanomatih nakup kartice še ni mogoč, lahko jo le polnimo), v vseh treh
Turistično informacijskih centrih (TIC), na Avtobusni postaji Ljubljana in na obeh potniških blagajnah
LPP. Večina postajališč v središču mesta, kjer je večina turistov, bodo opremljena z Urbanomati, prav tako
so v središču mesta tudi vsi trije TIC-i.
Na kartico bo mogoče naložiti tudi majhne zneske – na Urbanomatu bo najmanjši znesek polnitve 1 EUR
(ker naprava manjših kovancev ne sprejema), v trafikah, potniških blagajnah in TIC-ih pa tudi samo 0,80
EUR, kolikor trenutno znaša cena ene vožnje z Urbano. Tako si bo vsakdo lahko Urbano napolnil v skladu
s svojimi prevoznimi potrebami.
Naj dodamo še, da je kartica Urbana trajna, tudi vrednost, naložena na njej ne zastara, tako da jo bodo
domači občasni uporabniki javnega prevoza lahko uporabljali vrsto let in si nanjo naložili toliko, kot
potrebujejo.
Uporabnost kartice se bo tudi razširila, najprej na plačevanje parkiranja na parkiriščih v upravljanju
Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice, vožnje z vzpenjačo ter storitev ljubljanskih knjižnic,
kasneje pa tudi na denimo plačevanje vstopnic za muzeje, prireditve in podobno. Tako bo tudi turistom
koristila na več različnih načinov, ne le za javni prevoz.

Matek ::

Drugače pa tudi meni to ni čist jasno. Pride turist v nedeljo popoldan v Ljubljano in bi se rad zapeljal en krog. Kako? :)
Zdaj je res rahlo problematično, ker je še ne prodajajo povsod. Ko bo na voljo na vseh avtomatih, bo čisto kul. Glede na to, da stane samo 2 evra in da lahko z njo plačuješ za več ljudi, je znesek relativno nizek. AFAIK Londonski Oyster card tudi stane neke 3 funte.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

overlord_tm ::

Drugače pa tudi meni to ni čist jasno. Pride turist v nedeljo popoldan v Ljubljano in bi se rad zapeljal en krog. Kako? :)
Zdaj je res rahlo problematično, ker je še ne prodajajo povsod. Ko bo na voljo na vseh avtomatih, bo čisto kul. Glede na to, da stane samo 2 evra in da lahko z njo plačuješ za več ljudi, je znesek relativno nizek. AFAIK Londonski Oyster card tudi stane neke 3 funte.


Pa bi sel primerjat londonski javni promet z lppjem?

BlueRunner ::

Nekateri stroški so pač fiksni.

hunter01 ::


Pa bi sel primerjat londonski javni promet z lppjem?


Ja cena kartice je še zmeraj enaka, pa če potem kartico uporabljaš za identifikacijo uslužbencev, potniški promet ali kaj drugega (če govorimo o točno tej specifični kartici Mifare Desfire).

Utk ::

Tu piše to:

Ker na terminskih karticah ne bo fotografije, bodo veljavne le z osebnim dokumentom. Potniki, ki bodo uporabljali terminske kartice, bodo morali tako ob morebitni kontroli izkazati istovetnost z osebno izkaznico, potnim listom, dijaško ali študentsko izkaznico ali indeksom. Število prevozov v določenem obdobju s terminsko kartico ni omejeno.

Čudovito. Če bom šel na avtobus, bom moral imet sabo vsaj osebno, če ne kar potni list.


Nadzor nad plačevanjem oziroma validiranjem bodo izvajali vozniki, kontrolo nad veljavnostjo kartic pa bodo izvajali kontrolorji in mestni redarji.

To bojo pa preverjali mestni redarji...če se ne motim, je LPP vseeno nekakšno podjetje, in s kakšno pravico ima mestni redar preverjat osebno na avtobusu za neko napol privat podjetje (no, slej ko prej bo res privat). Ali naj dajo sliko na kartico, ali pa odjebejo. Osebne na busu ne bom kazal nikomur. Je pač ne bom imel, pa me naj odpeljejo na policijo.
Jaz osebne ne nosim sabo naokoli (vem, da je zakon drugačen, ampak mi prav dol visi), niti je zdaj ne mislim začet. Sej nismo v Sovjetski zvezi leta 57, da moraš za vsakih pol kilometra, ki jih narediš od doma, nekomu kazat papirje. Če bi to naredil kak desni župan, bi imeli že vsaj 3 novice o tem. Ko pa to naredi naš tovariš Zoran, s pomočjo in zaslužkom tovariša Gregorja, je pa to v redu, krasno in super.
Komunajzarji dvolični.

overlord_tm ::

Tu piše to:

Ker na terminskih karticah ne bo fotografije, bodo veljavne le z osebnim dokumentom. Potniki, ki bodo uporabljali terminske kartice, bodo morali tako ob morebitni kontroli izkazati istovetnost z osebno izkaznico, potnim listom, dijaško ali študentsko izkaznico ali indeksom. Število prevozov v določenem obdobju s terminsko kartico ni omejeno.

Čudovito. Če bom šel na avtobus, bom moral imet sabo vsaj osebno, če ne kar potni list.


Nadzor nad plačevanjem oziroma validiranjem bodo izvajali vozniki, kontrolo nad veljavnostjo kartic pa bodo izvajali kontrolorji in mestni redarji.

To bojo pa preverjali mestni redarji...če se ne motim, je LPP vseeno nekakšno podjetje, in s kakšno pravico ima mestni redar preverjat osebno na avtobusu za neko napol privat podjetje (no, slej ko prej bo res privat). Ali naj dajo sliko na kartico, ali pa odjebejo. Osebne na busu ne bom kazal nikomur. Je pač ne bom imel, pa me naj odpeljejo na policijo.
Jaz osebne ne nosim sabo naokoli (vem, da je zakon drugačen, ampak mi prav dol visi), niti je zdaj ne mislim začet. Sej nismo v Sovjetski zvezi leta 57, da moraš za vsakih pol kilometra, ki jih narediš od doma, nekomu kazat papirje. Če bi to naredil kak desni župan, bi imeli že vsaj 3 novice o tem. Ko pa to naredi naš tovariš Zoran, s pomočjo in zaslužkom tovariša Gregorja, je pa to v redu, krasno in super.
Komunajzarji dvolični.


Ni sam komunajzarsko to ... tud v kapitalizmu.


Foter (nasledn let bo 50) je moral lansko leto v ameriki kazat osebno da je kupil pivo v wal martu. Ce zelis kaj placat drugace kot s kartico, kazi osebno. Vse prodajalke so ble navdusene pa razlagale kok lepe osebne mamo v sloveniji :D

edit: typo

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Ce zelis kaj placat drugace kot s kartico, kazi osebno.


Zanimivo, mene pa samo pri placevanju s kartico sprasujejo za osebno. Za gotovino jim je pa vseeno kdo jim poturi. (seveda pa v barih tezijo nonstop za osebno)

Utk ::

Ampak v bar lahko greš ali ne, pivo lahko kupiš ali ne, na tekmo ti tudi ni treba it. In če te vprašajo za osebno, jo lahko ne pokažeš in greš. Javni prevoz je pa druga stvar. Na avtobus pač moraš it, če hočeš kam prit, in če pride kontrola, jo MORAŠ pokazat. Ko boš moral imet to kartico tudi za vstop z avtom v center, boš tudi moral osebno kazat ali kako?
Mene ni še nihče nikjer vprašal za osebno, razen na banki, če dvigneš malo več...ampak tam je tebi v interesu, da kažeš osebno, da ne pride glih vsak Romun s tvojo kartico dvigovat denar. V avtobusu pa nimam prav nobenga interesa za kaj takega. Kako rešijo kontrolo je njihov problem, jaz jim osebne ne dam. Tudi če jo bi imel sabo.

overlord_tm ::

Ce zelis kaj placat drugace kot s kartico, kazi osebno.


Zanimivo, mene pa samo pri placevanju s kartico sprasujejo za osebno. Za gotovino jim je pa vseeno kdo jim poturi. (seveda pa v barih tezijo nonstop za osebno)



Sorry, trpo. Ravno obratno sem mislil. Ce hoces s kartico placat kazat osebno ... pozna ura xD

poweroff ::

CrniE - weelcoma to the liberty club!

Resno, glede tega bo treba nekaj narediti. Kam pa pridemo, da nas bo vsak k*** legitimiral?!?
sudo poweroff

BlueRunner ::

Hmm... iz sveta, kjer imam ekstra kartonček s svojo sliko in naslovom(!) gremo v svet, kjer se lastništvo preverja z osebnim dokumentom. En nadzor se pač menja z drugim nadzorom.

Če že moram izbirati, mi je osebno malenkost bolj všeč košček plastike, kjer je gor manj osebnih podatkov, kot pa na alternativa. Sedaj moramo ugotoviti samo še to, kateri podatki niso NASLIKANI, so pa dejansko SHRANJENI.

Zgodovina sprememb…

janezek000 ::

Ampak v bar lahko greš ali ne, pivo lahko kupiš ali ne, na tekmo ti tudi ni treba it. In če te vprašajo za osebno, jo lahko ne pokažeš in greš. Javni prevoz je pa druga stvar. Na avtobus pač moraš it, če hočeš kam prit, in če pride kontrola, jo MORAŠ pokazat. Ko boš moral imet to kartico tudi za vstop z avtom v center, boš tudi moral osebno kazat ali kako?
Mene ni še nihče nikjer vprašal za osebno, razen na banki, če dvigneš malo več...ampak tam je tebi v interesu, da kažeš osebno, da ne pride glih vsak Romun s tvojo kartico dvigovat denar. V avtobusu pa nimam prav nobenga interesa za kaj takega. Kako rešijo kontrolo je njihov problem, jaz jim osebne ne dam. Tudi če jo bi imel sabo.


Jah no, tud na avtobus ti ni treba it. Lahko greš na kolo, lahko greš peš, al pa z avtom. Vedno imaš izbiro. Zakon je pač takšen kot je, če ti osebna ne paše pa pojdi v Anglijo... čeprav tud tam se, kolikor se spomnim, vlada močno trudi, da bi uvedla osebne.

Kar se pa vstopa z avtom v center tiče... Kolikor jaz vem bo ta kartica samo za plačevanje parkirnine in pri parkirnini ne bodo menjali vseh parkirnih avtomatov ampak jih bodo nadgradili, da bodo podpirali tudi Urbano, kar pomeni, da lahko vedno plačaš z gotovino.

Pa še nekaj, če ti ni všeč, da moraš kazat osebno si pa vzami prenosno kartico. Nihče nebo zahteval osebno pri njej.

Dajte bit malo manj negativni, pa se raje spravite na tehnično plat vdiranja v kartico... ne samo jamrat o kvazi kršenju svobode. Jaz bi se zastonj vozil enkrat tak da, spravte se hekat...

Janezek

poweroff ::

Zastonj bi se vozil?

Ti kriminalec ti!

Saj, to je tipičen odnos freeriderjev. Za zasebnost in človekove pravice jim ni mar, sami ne bi prispevali nič, bi se pa zastonj vozili...

No, mene zanima predvsem varnost in do zime si zagotovo kupim čitalec in se lotim zadeve. Če bom kaj pametnega odkril bo tudi zagotovo članek, vendar brez konkretnih opisov kako izvesti zlorabo. Konkretno informacijo bo pa dobil proizvajalec. Tako da ne bo nobenega freeridanja...
sudo poweroff

janezek000 ::

Zastonj bi se vozil?


To je bilo mišljeno sarkastično, ker je pogovor zašel daleč stran od tehničnih podatkov. Nisem iz Ljubljane in se kvečjemu 20krat na leto peljem s trolo. Osebno nameravam uporabljat moneto, kljub temu da bo cena vožnje 1€, namesto 0.8€ kot pri Urbani.

Kar se pa tiče varstva osebnih podatkov je pa tak. LPP je naredil možnost anonimnih voženj. Pač kupiš Urbano, ki ni vezana na osebo... pa ti nebo treba nikoli kazat osebne izkaznice. Če ti je še to preveč pač vzami mobi paket in plačaj z moneto...

Takoj ko imaš mesečno vozovnico, mora bit nek način identifikacije. Kje je pa razlika če ti oni natisnejo tvojo sliko, ime, priimek in naslov na kartico al pa če imaš kartico, na kateri ne piše nič in pač pokažeš osebno, kadar pride na avtobus kontrolor?

Pa še nekaj, v kolikor izgubiš Urbano, na kateri imaš mesečno, ti tisti, ki jo najde, nebo videl osebnih podatkov. Lahko jo pa nese na LPP in ti jo oni dajo nazaj. Tako nihče ne vidi tvojih osebnih podatkov razen osebe na LPP, ki ti sporoči, da so jo našli.

Kar se pa tiče prispevkov... imam naročen RFID čitalec, bomo vidli kako bo ko pride.

Janezek

Roadkill ::

Ü

Utk ::

No, še na vsaki karti, ki sm jo do zdaj imel, (če) je bila slika, ime in priimek. Nobenega naslova niti nič drugega. Pa ni problem samo v tem, ampak se mi večji problem zdi, da bojo občinski redarji to preverjali. Kaj so oni zdaj postali neka privat policija, ki jo vsaka firma lahko najame ali kako? Če se švercaš na busu, to še ni tak prekršek, da bi morali ne vem kaj izvajat nad tabo, če se ne švercaš, nimaš osebne, te pa kar na policijo odpeljejo al kako? Tako to ne gre.

BlueRunner ::

Ravnokar gledam v zadnji primerek svoje papirnate mesečne vozovnice. Na njej se nahaja tudi izpolnjeno polje "bivališče", kjer je zapisan moj naslov.

Če nimaš nikakršnega osebnega dokumenta (hmm... morda pa bo zadoščala tudi študenstka kartica) in imaš poimensko kartico, ti bo ta odvzeta, tebe pa se bo odstavilo iz vozila. Ravno tako pa je možna tudi globa, tako kot dobiš globo, če se brez vozovnice voziš na vlaku. Napiše pa to jo kar sprevodnik/kontrolor.

Kaj se pa zgodi, če vozila ne želiš zapustiti in, če kazni ne želiš plačati, pa nimam pojma... To naj pogleda še kdo drug. Podjetje zagotovo ima neko pravico, možno je tudi, da bodo asistirali mestni redarji z dodatnimi pooblastili (npr. malo bolj "manualna" odstranitev iz vozila), policija pa se bo verjetno vključila samo v kakšnem ekstremnem primeru, kjer se bo začelo motiti javni red in mir ali pa fizično obračunavati.

Ni pa to nekaj zaradi česar se bi sprehajal okoli sodnika za prekrške... Se ti pa lahko tudi brez tega dovolj zagreni življenje.

hunter01 ::

Če je treba kupit pa alkohol ali pa cigarete pa ni problem in moralno sporno prodajalki/-cu kazati osebni dokument? Ali natakarci/-ju. Inšpektorju pa ne bom kazal dokumenta :|

Upam, da se bo kdo res poglobil v to zadevo in kak članek napisal ;). Bi moralo biti zanimivo branje.

BlueRunner ::

Alkohol in cigarete niso in nikoli ne bodo v isti kategoriji kot je javni prevoz.

Če bi že moral primerjati s trgovino, bi javni prevoz primerjal z nakupom kruha v trgovini. Seveda si ga lahko spečeš sam doma, ampak to verjetno ne bi nikamor peljalo, mar ne?

hunter01 ::

Ne gre se zakaj moraš kazati dokument ampak komu. A ni malce sporno, da vsak trgovec lahko pridobi vse podatke o tebi? No verjetno kako za koga, meni osebno se tole bolj zdi, kot pa pokazat dokument inšpektorju, pa čeprav za karto javnega prevoza.
Osebni dokument že dolgo ni neka huda skrivnost. Če ješ na bone in zgubiš študentsko imaš dve možnosti. Ali nosiš indeks povsod s sabo (velik, neroden, hitro se vniči) ali potrdilo o šolanju in osebni dokument. Torej ga pokažeš vsakemu natakarju.
Poleg tega se pa tukaj na veliko pritožuje a dejstvo je, da bojo te kontrole verjetno zelo redke? Je kdo do sedaj že moral pokazat dokument? In koliko ljudi se pelje z isto karto več ljudi?

BlueRunner ::

Gre se ravno zato zakaj moraš kazati dokument. Ko pa boš alkohol ali tobak potreboval za normalno življenje ali funkcioniranje v službi, pa bo tvoj problem večji, kot si priznavaš.

Natakarji in trgovci pa ne zbirajo podatkov o tebi, saj jih nikjer in v nobeni obliki ne shranjujejo. Lahko te prosijo, da jim pokažeš, da si polnoleten in ti lahko to mirno odkloniš. Edina posledica bo, da se ti ne bodo upali prodati določenih artiklov, ker pač niso prepričani, če si polnoleten ali ne. Nihče nima tukaj nikakršnih posebnih pravic in nikjer ne vidim nikakršnih kršitev ZVOP.

Morda pa sem samo slep in ne vidim kako trgovec na blagajno v dveh sekundah, ko bulji v tvoj rojstni datum in računa koliko let razlike je tam, svar še prepiše v neko super duper skrivno podatkovno bazo, kjer so potem tvoji podatki zapisani do konca sveta.

bluefish ::

Morda pa sem samo slep in ne vidim kako trgovec na blagajno v dveh sekundah, ko bulji v tvoj rojstni datum in računa koliko let razlike je tam, svar še prepiše v neko super duper skrivno podatkovno bazo, kjer so potem tvoji podatki zapisani do konca sveta.
In kako lahko to naredi kontrolor? Kvečjemu vzame kartico, preko avtomata preveri podatke na njej o lastniku, potem pa jih primerja z osebno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Urbana prispela tudi na iOS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
10115517 (1941) Gregor P

Odvzem šolske urbane (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5710100 (7508) solatko
»

lpp redarji, kontrola urbanih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9320967 (15990) Šimpanz
»

Uporabna vrednost urbane (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24350051 (46898) Ziga Dolhar

Več podobnih tem