Panorama ekvadorskega podeželja
vir: WikipediaŠe pred izdajo predsedniškega dekreta št. 118 v oktobru 2008 naj bi se predstavniki farmacevtske industrije sestali z veleposlanikom in razpravljali o možnostih blokade obveznega licenciranja. Posledično je veleposlanik med pogovori z ekvadorskim Ministrstvom za zunanje zadeve izrazil skrb, da bi uvedba licenciranja lahko predstavljala oviro pri pristopu države k prostotrgovinskemu sporazumu ATPDEA, ki bi odpravil carine na izvoz kmetijskih izdelkov z ZDA in s tem kmete spodbujal k opustitvi gojenja koke. Sodelovanje v proizvodnji in predelavi kokaina je namreč predstavljalo eno redkih dobičkonosnih dejavnosti v regiji.
Dalje, predstavniki ambasade naj bi se naknadno večkrat sestali s predstavniki farmacevtske industrije in njihovimi dobro postavljenimi kontakti znotraj ekvadorske vlade. Eden od teh kontaktov naj bi bil zdaj že odstavljeni minister za zdravje. Njegovo ministrstvo je večkrat opozorilo na domnevno slabšo kakovost generičnih zdravil, ter obljubilo uvedbo večih preiskav zoper domače proizvajalce generikov, z namenom, da bi dobili vzvod, preko katerega lahko pritisnejo na njih.
Napori ambasade niso bili docela uspešni. Aprila lani je ministrtvo za zdravje izdalo prvo obvezno licenco, in sicer za uvoz HIV/AIDS zdravila Ritonavir. Za zdaj je to sicer edina licenca, kajti postopek izdaje postopek izdaje je dolg, opraviti ga je treba za vsako zdravilo posebej, pred uporabo pa mora še čez postopek pri uradu za zdravila.
Obvezne licence v zdravstvu so sicer povsem v skladu z mednarodnim sporazumom o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPS), ki je del Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (Slovenija je članica). ZDA sicer uradno podpirajo uporabo prisilnih licenc, ko to prinaša očitne koristi javnemu zdravstvu, neuradno pa njihovi diplomatski predstavniki pogosto lobirajo za nasprotujoče interese podjetij. Podobna zgodba se pravkar odvija tudi na področju avtorskih pravic, kjer so vlade pacifiških držav ob vstopu v ugodnejši trgovinski režim z ZDA primorane podpisati tudi sporazum TPP, pogosto poimenovan kar kot "sin ACTE".