» »

Mobilni aparati proizvajalca Huawei

Mobilni aparati proizvajalca Huawei

Temo vidijo: vsi
««
11 / 16
»»

r3dkv1c4 ::

gusto je izjavil:

Se ne morem strinjati. "Neumen" uporabnik si na google playu namesti stravo in flashscore in pričakuje da deluje. Ne pa da mora pol interneta obrniti in iskati zakopane nastavitve.

Za neumnega uporabnika je kramp in lopata....telefone pa naj gleda skozi izložbe.

Ko neumen uporabnik kupi pralni szroj, kaj ga postavi v kopalnico in ga takoj prizge?
Seveda in potem piše po st-ju, da mu skače po kopalnici.

Skratka, neumnim ne pomaga nič, tudi out of the box naprave ne.


Izgovor,da so stvari skrite v meniju je brezpredmeten, ker vsaka tehnična stvar ima navodila za uporabo in če jih uporabnik ne prebere, je to njegov problem in ne proizvajalcev ali pa googlov...
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

nejcek74 ::

Predvsem so neumni razvijalci. Izgovarjati se na neumne uporabnike je oksimoron znacilen za razvijalce programske opreme. Dokler se ni Musk ustulil v razvoj avtomobilov so ponavadi firme s takim pristopom hitro izginile s trga.

PrimoZ_ ::

Aja pa P20 modela imata čitalec na gumbu spredaj, men se ful bolj dopade kot te bedne fore z čitalci na hrbtni strani.

nightrage ::

nejcek74 je izjavil:

Predvsem so neumni razvijalci. Izgovarjati se na neumne uporabnike je oksimoron znacilen za razvijalce programske opreme.


Mislim, da je pa tisti, ki napiše tako neumnost v citatu najbolj neumen. Kako je lahko nekdo, ki zna nekaj ustvariti z lastnim znanjem neumen? Kaj si pa ti po poklicu nejcek74, da žališ razvijalce?

gusto ::

r3dkv1c4 je izjavil:

gusto je izjavil:

Se ne morem strinjati. "Neumen" uporabnik si na google playu namesti stravo in flashscore in pričakuje da deluje. Ne pa da mora pol interneta obrniti in iskati zakopane nastavitve.

Za neumnega uporabnika je kramp in lopata....telefone pa naj gleda skozi izložbe.

Ko neumen uporabnik kupi pralni szroj, kaj ga postavi v kopalnico in ga takoj prizge?
Seveda in potem piše po st-ju, da mu skače po kopalnici.

Skratka, neumnim ne pomaga nič, tudi out of the box naprave ne.


Izgovor,da so stvari skrite v meniju je brezpredmeten, ker vsaka tehnična stvar ima navodila za uporabo in če jih uporabnik ne prebere, je to njegov problem in ne proizvajalcev ali pa googlov...


Ne se preveč napenjat. Za probleme, ki sem jih sam naštel, ni nobenih navodil za uporabo, ker so to napake razvijalcev. Teh pa res ne mislim zagovarjati. Široko uporabljen/razširjen app iz google playa pa pričakujem da dela, brez čunga lunga rešitev iz vprašljivih forumov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

erkgheoruugh ::

Zadnjič sem bil v greenwichu z M10 pro in sem si downloadal en program za določanje pozicije.
Telefon je kazal ves čas cca 50m zamika proti vzhodu glede na nulti poldnevnik. Teorija zarote kitajcev?

next3steps ::

gusto je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

gusto je izjavil:

Se ne morem strinjati. "Neumen" uporabnik si na google playu namesti stravo in flashscore in pričakuje da deluje. Ne pa da mora pol interneta obrniti in iskati zakopane nastavitve.

Za neumnega uporabnika je kramp in lopata....telefone pa naj gleda skozi izložbe.

Ko neumen uporabnik kupi pralni szroj, kaj ga postavi v kopalnico in ga takoj prizge?
Seveda in potem piše po st-ju, da mu skače po kopalnici.

Skratka, neumnim ne pomaga nič, tudi out of the box naprave ne.


Izgovor,da so stvari skrite v meniju je brezpredmeten, ker vsaka tehnična stvar ima navodila za uporabo in če jih uporabnik ne prebere, je to njegov problem in ne proizvajalcev ali pa googlov...


Ne se preveč napenjat. Za probleme, ki sem jih sam naštel, ni nobenih navodil za uporabo, ker so to napake razvijalcev. Teh pa res ne mislim zagovarjati. Široko uporabljen/razširjen app iz google playa pa pričakujem da dela, brez čunga lunga rešitev iz vprašljivih forumov.

Po drugi strani neumen uporabnik želi tudi baterijo, ki ne bo zdržala samo pol dneva.

ziga1990 ::

^^ saj zdržijo več kot pol dneva samo ne če igraš skozi kako igro moj skoraj 2 leti star S7 zdrži vsaj 48 ur pa imam veliko stvari vkopljenih
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

GRT ::

ziga1990 je izjavil:

^^ saj zdržijo več kot pol dneva samo ne če igraš skozi kako igro moj skoraj 2 leti star S7 zdrži vsaj 48 ur pa imam veliko stvari vkopljenih

Samsung je tu veliko slabši kot Huawei.

GRT ::

gusto je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

gusto je izjavil:

Se ne morem strinjati. "Neumen" uporabnik si na google playu namesti stravo in flashscore in pričakuje da deluje. Ne pa da mora pol interneta obrniti in iskati zakopane nastavitve.

Za neumnega uporabnika je kramp in lopata....telefone pa naj gleda skozi izložbe.

Ko neumen uporabnik kupi pralni szroj, kaj ga postavi v kopalnico in ga takoj prizge?
Seveda in potem piše po st-ju, da mu skače po kopalnici.

Skratka, neumnim ne pomaga nič, tudi out of the box naprave ne.


Izgovor,da so stvari skrite v meniju je brezpredmeten, ker vsaka tehnična stvar ima navodila za uporabo in če jih uporabnik ne prebere, je to njegov problem in ne proizvajalcev ali pa googlov...


Ne se preveč napenjat. Za probleme, ki sem jih sam naštel, ni nobenih navodil za uporabo, ker so to napake razvijalcev. Teh pa res ne mislim zagovarjati. Široko uporabljen/razširjen app iz google playa pa pričakujem da dela, brez čunga lunga rešitev iz vprašljivih forumov.

Če ne najdeš navodil ali jih ne znaš uporabljat ni popolnoma nič kriv razvijalec, krivo je to da si nesposoben. Če ti app ni všeč imaš nešteto alternativ pa si poišči drugo, aja ne znaš spet je verjetno kriv razvijalec Google play stora.
Kupi si telefon svojim sposobnostim. Ala Nokia 3310 bo zate primeren.
Upam da boš našel navodila kako se kliče in pošlje sms, da ne bo kriv razvijalec, Google ali Nokia.

gusto ::

GRT je izjavil:

Če ne najdeš navodil ali jih ne znaš uporabljat ni popolnoma nič kriv razvijalec, krivo je to da si nesposoben. Če ti app ni všeč imaš nešteto alternativ pa si poišči drugo, aja ne znaš spet je verjetno kriv razvijalec Google play stora.
Kupi si telefon svojim sposobnostim. Ala Nokia 3310 bo zate primeren.
Upam da boš našel navodila kako se kliče in pošlje sms, da ne bo kriv razvijalec, Google ali Nokia.


Torej pričakujem preveč, ko namestim aplikacijo iz Google Playa in pričakujem, da dela? In vsakič naj se selim iz aplikacije na drugo aplikacijo, ko programerji zajebejo zadevo. Sam znam zelo dobro reševati takšne in drugačne podobne probleme, tule jih tudi postam, ker verjamem, da nisem edini. Ne bežim pred problemom, ampak ga poskušam rešiti. Bežijo nesposobni.

next3steps ::

GRT je izjavil:

ziga1990 je izjavil:

^^ saj zdržijo več kot pol dneva samo ne če igraš skozi kako igro moj skoraj 2 leti star S7 zdrži vsaj 48 ur pa imam veliko stvari vkopljenih

Samsung je tu veliko slabši kot Huawei.

Zgolj v Evropi je slabši, ker jeSD845 bolj varčen.

nejcek74 ::

nightrage je izjavil:

Mislim, da je pa tisti, ki napiše tako neumnost v citatu najbolj neumen. Kako je lahko nekdo, ki zna nekaj ustvariti z lastnim znanjem neumen? Kaj si pa ti po poklicu nejcek74, da žališ razvijalce?

Samo in edino replika na post nad mojim, preberi si ga. Trdim da ni "neumnih uporabnikov" temveč so samo "uporabniki". Če obstaja možnost, da "uporabnik" naredi nekaj (po mnenju razvijalca) napačnega, bo prej ali slej prišlo do tega. pogosto zavestno in namerno. Naloga razvijalca (inženirja) je, da dizajnira stvari tako, da to tega ne pride, oziroma da če pride, je bilo to storjeno z veliko truda. Ne verjameš? postavi na trg velik rdeč gumb z veliko oranžno tablo: "Ne pritisni, smrtno nevarno!" Prej ali slej ga bo nekdo pritisnil.

Razvijalec, ki trdi, da je za nekaj kriv "neumen uporabnik" je tisti, ki je svoje delo opravil malomarno, s svojo trditvijo pa izraža namero, da bo nemarno ravnal tudi v prihodnje. Mogoče ni neumen, je pa vsekakor idiot.

r3dkv1c4 ::

@gusto

Ti si med temi razvajenimi uporabniki, ki niso sposobni vsaj menijanpregledat, kaj pravzaprav nastavitve ponujajo.

Zakaj pa misliš, da so potem meniji s takimi nasravitvami?
Za zabite vsekakor ne.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

gusto ::

@redkvica, govoriš nekaj na pamet. Pravkar sem s kolesarake ture, gps še vedno površen in nenatančen, kot sem opisal. Prosim najdi mi v nastavitvah opcijo, da bodo gps sateliti bolj natancni. Hint: je ni. Najdi opcijo, da bo telefon našel Galileo satelite. Hint: ne obstaja. Telefon ima kup dobrih strani, zato je zalostno, da potem pogrne na taksni banalni zadevi.

krefi ::

mnenje glede p20 lite ? ali raje kaj drugega v tem cenovnem rangu
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

PrimoZ_ ::

Za razliko od večjih bratov nima čitalca na gumbu spredaj, že zaradi tega je fail. Res ne vem kdo se je spomnil te gluposti z čitalcem na hrbtu.

Filip8 ::

tudi mene zanima mnenje o p20 lite, ker sm nekak med njem, mi a1 in xiaomi note 5

ziga1990 ::

GRT je izjavil:

ziga1990 je izjavil:

^^ saj zdržijo več kot pol dneva samo ne če igraš skozi kako igro moj skoraj 2 leti star S7 zdrži vsaj 48 ur pa imam veliko stvari vkopljenih

Samsung je tu veliko slabši kot Huawei.


ker Huawei ponuja slabši zaslon plus slabši procesor
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

next3steps ::

Niet. Prosim, poskusite znova kasneje.

ziga1990 ::

Huawei je z resolucijo komaj čez Full HD prišel med tem ko pa je samsung že na WQHD. Samsung ima trenutno najboljše zaslone med android telefoni
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziga1990 ()

gusto ::

Resolucija FHD je čisto dovolj na telefonih, bolj dela razliko to, da ima Samsung amoled zaslone. No pro modeli Huaweijev sedaj tudi. Verjetno ima Samsung v splošnem res malo boljše zaslone, vendar razlike niso hudo velike.

ziga1990 ::

gusto je izjavil:

Resolucija FHD je čisto dovolj na telefonih, bolj dela razliko to, da ima Samsung amoled zaslone. No pro modeli Huaweijev sedaj tudi. Verjetno ima Samsung v splošnem res malo boljše zaslone, vendar razlike niso hudo velike.


ni debata ali je FHD dober ali ne ampak da uporaba boljšega displaya z večjo resolucijo vpliva na baterijo plus procesor



battery test
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziga1990 ()

GRT ::

ziga1990 je izjavil:

GRT je izjavil:

ziga1990 je izjavil:

^^ saj zdržijo več kot pol dneva samo ne če igraš skozi kako igro moj skoraj 2 leti star S7 zdrži vsaj 48 ur pa imam veliko stvari vkopljenih

Samsung je tu veliko slabši kot Huawei.


ker Huawei ponuja slabši zaslon plus slabši procesor

Dej nehi sokolove oči.
Pridi k meni pa mi pokaži razliko. Je ne vidiš, ti in jaz sploh ne;)
Kar se tiče procesorja pa isto, pridi in pokaži razliko.
Zato pa ima baterijo v k.
Pa dava poslikane slike skupaj na zaslon potem boš videl razliko na zaslonu od telefona in na katerem koli drugem zaslonu. Se ve v katero korist.8-O
Pa ne mi spet limat nekih youtube posnetkov, če ne znaš to v živo primerjat:|
Si tipičen Samsung FAN, ki je zaliman med Samsungi in ne vidi 5cm dalj od svojega ...
Ti ga kar imej in se prepričuj, da je najboljši med najslabšimi:)
Pa tukaj je tema o Huawei aparatih, pojdi si čislat svojega samsunga v svojo temo.;(

klinker ::

Si tipičen Samsung FAN, ki je zaliman med Samsungi in ne vidi 5cm dalj od svojega ...


Ti pa tipicen Huawei fan...ops...apple...samo ker si ga ne mores privoscit, si si pac kupu to wnb kopijo iPhone-a ;)

GRT ::

Haha kupim jaz tebe pa še tvojo zraven. Nč bat jabčka pa nočem, če mi ga daš zastonj. Tle pa ni denar problem. Sem ti že enkrat povedal kaj si mislim o tebi pa vidim da si bolj počasne sorte.Kot kaže je je problem samo tvoja fovšija. Vedno se oglašaš s tem jabčkom ne vem kaj te tako matra. Jaz si kupim, kar mi srce poželi in kar vem da je v tistem trenutku najboljše zame. Nisem fan Huaweia ampak ga zanalašč zagovarjam posebej pred Samsung in Apple FANOM, ki se ga očitno bojijo pa ne upajo priznat. Zaenkrat z denarjem nimam problemov. Ti pa kot kaže te nekaj matra, tako da ne govori iz svojih izkušenj. Sem imel vse tudi jabčka pa ni to to, to je bolj za stare mamce, "pickice" pa take, ki uporabljajo telefon, da se z njim hvalijo in ga razkazujejo naokol.8-)

next3steps ::

ziga1990 je izjavil:

Huawei je z resolucijo komaj čez Full HD prišel med tem ko pa je samsung že na WQHD. Samsung ima trenutno najboljše zaslone med android telefoni

URL or it didn't happen'!

next3steps ::

klinker je izjavil:

Si tipičen Samsung FAN, ki je zaliman med Samsungi in ne vidi 5cm dalj od svojega ...


Ti pa tipicen Huawei fan...ops...apple...samo ker si ga ne mores privoscit, si si pac kupu to wnb kopijo iPhone-a ;)

Kako je kopija, ko pa je SoT večji kot pri Applu. Fotografija boljša kot pri Applu. Prodaja večja kot pri Applu.
Verjamem, da če se drugi ne, se vsaj sam navadiš na to, da si neumen.

ki uporabljajo telefon, da se z njim hvalijo in ga razkazujejo naokol

Jah ne. Motiš se. Če se hočeš hvaliti, nabaviš Huawei Porsche Mate RS.

Pika na i ::

PrimoZ_ je izjavil:

Res ne vem kdo se je spomnil te gluposti z čitalcem na hrbtu.

Mogoče tisti, ki se mu zdi, da obstajajo tudi ljudje, ki imajo raje čitalec zadaj?

GRT ::

Pika na i je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Res ne vem kdo se je spomnil te gluposti z čitalcem na hrbtu.

Mogoče tisti, ki se mu zdi, da obstajajo tudi ljudje, ki imajo raje čitalec zadaj?

OK razumem, da verjetno to zaradi prostora trenutno ni mogoče toda kot sem že povedal bi ga jaz imel spredaj(po možnosti pod zaslonom) in zadaj. Ja, odvisno od okoliščin včasih ti bolj paše spredaj, včasih zadaj.

connor9433 ::

Huawei je pravkar odstranil stran za odklenitev zagonskega zagona, na strani emui. Če kdorkoli išče za odklepanje Bootloaderja, lahko preberete priročnik, ki je njegov delovni, vendar plačan Get Instant Huawei Bootloader Unlock Code

Netrunner ::

Kakšno mnenje glede p20 pro? Ali je mogoče mate 10 pro boljši izbira? Ali kateri drugi model?

Cena ni faktor pri izbiri.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

r3dkv1c4 ::

ziga1990 je izjavil:

Huawei je z resolucijo komaj čez Full HD prišel med tem ko pa je samsung že na WQHD. Samsung ima trenutno najboljše zaslone med android telefoni

Ti si tako zelen, da še klorofil pobegne od tebe.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Netrunner ::

Pa meni ni jasno kaj eni tako norite z kvalitetami zaslona in resolucije. Saj je samo telefon...
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Tomson ::

Kvaliteta zaslona je še kako pomembna. Ločljivost pa je druga pesem. Ko imaš enkrat telefon z AMOLED zaslonom pač ugotoviš, da je le ta opazno boljši kot LCD zaslon (boljši prikaz črne, veliko višje kontrastno razmerje, živahnost barv, dosti višja svetilnost, veliko večji koti gledanja). Razliko med FHD in WQHD pa se opazi le ob neposredni primerjavi, pa še to ni tako očitno, je pa...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Netrunner ::

Pomembna je večinoma samo tistim ki živijo na telefonih, ostalim bi morala povprečna kvaliteta zadostovati. To je moje mnenje.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

klinker ::

Tu se strinjam s Tomsonom. AMOLED sploh konkretno zmaga ob direktni soncni svetlobi, poleg zgoraj omenjenega.

tryhard ::

Tomson je izjavil:

Kvaliteta zaslona je še kako pomembna. Ločljivost pa je druga pesem. Ko imaš enkrat telefon z AMOLED zaslonom pač ugotoviš, da je le ta opazno boljši kot LCD zaslon (boljši prikaz črne, veliko višje kontrastno razmerje, živahnost barv, dosti višja svetilnost, veliko večji koti gledanja). Razliko med FHD in WQHD pa se opazi le ob neposredni primerjavi, pa še to ni tako očitno, je pa...

Ne, ni. OLED, AMOLED, IPS in njega tisoče iteracij, uLED,TN, VA in druge tehnologije imajo svoje dobre in slabe lastnosti.

nejcek74 ::

ok, po silom prilike (unicen telefon) sem na poti kupil P20 light (in hkrati naredil prehod iz WP) dual SIM
- na SIM2 mi podatkovna povezava ne deluje, ali kdo ve ali je to "feature"? Googlam, da bi nasel jasen odgovor na to, pa ga ne najdem. Vse kar pise je, da SIM2 podira samo 2G
Da se prepricam ali sem vrgel 350€ stran v celoti ali samo deloma?

strom_15 ::

Ne moreš imeti na obeh SIM karticah 4G/3G. To omogoča le 1 Sim kartica druga je vedno 2G. Lahko pa v nastavitvah telefona preklapljaš katera bo v danem trenutku 2G/3G/4G in katera le 2G.

GRT ::

Verjetno misliš P20 Lite.
Podatkovna povezava, če jo imaš omogočeno v nastavitvah in s pravilnimi APN točkami in kartica to podpira (je LTE omogočen)
ti mora delat.
Res pa je, da ti (na tem telefonu) ne bo delal 4G na obeh karticah naenkrat. Delal ti bo na tisti, ki jo imaš privzeto oziroma na kateri imaš označeno.

nejcek74 ::

sorry, ja P20 lite :)
nikakor mi ne uspe omogociti podatkovne povezave na SIM2, fizicno moram zamenjat kartice. Ali imas kak namig kje naj poiscem resitev?

GRT ::

Ne vem, če je na P20 lite isto tole je za P9
http://consumer.huawei.com/minisite/new...
Preveri še APN astavitve.

nejcek74 ::

ja, to sem tud jaz našel ko sem guglal :)
hvala za trud

nejcek74 ::

uodate: Ok, dela
Edina ocitna razlaga ki jo najdem je bila sabo vstavljena ali pa poskodovana SIM kartica.
Sicer mi to nekako ni logicno, ker pokaze obe in ne javi nobenega errorja. Vendar sem telefon ugasnil, odprl predalček in ponovno vstavil SIMke, sedaj dela. Sedaj ob spremembi SIM-ke za prenos podatkov lepo javi, da se prenasa povezava na 4G etc. Prej mi je samo po nekaj minutah javilo, da kak app nima podatkovne povezave.
Se mi kar pogosto zgodi, da mi v prvo vpis sim kode ne prime.

Toliko, da javim, da DUAL SIM fukcija obratuje normalno.

urosh ::

@PrimoZ: citalec odtisov na hrbtu je nekaj najboljsega, kar obstaja. Je tocno tam, kjer dam prst. Ne pa ta bedarija spredaj.
Kot vidis je zadeva zelo relativna. Tebi je glupost, meni je zmaga. In obratno.

nejcek74 ::

Tudi mene je citalec prsta na hrbtni strani strašil, pa moram rečt da mi precej bolj sede kot pa spredaj. Samo očitno je to precej polarizirajoče vprašanje, ker ogromno review kritizira le tega (tudi pri novejših sonyih). Očitno sta apple in samsung postala edini standard.
Ampak telefon, ki ga držiš v eni roki in čitalec na zadnji strani je meni zmagovalna kombinacija.

tryhard ::

Tudi čitalec ob strani ni slab. Zame še boljša pozicija.

nejcek74 ::

Ja to je verejtno tudi kul, sam po mojem ne gre s trenutnimi smernicami zaobljenih robov. Bo treba počakat par let, da se vrnejo pravokotni robovi. :)

klinker ::

urosh je izjavil:

@PrimoZ: citalec odtisov na hrbtu je nekaj najboljsega, kar obstaja. Je tocno tam, kjer dam prst. Ne pa ta bedarija spredaj.
Kot vidis je zadeva zelo relativna. Tebi je glupost, meni je zmaga. In obratno.



In ce imas fon na mizi in bi rad samo odklenu zaslon, brez ga primit v roke?
Citalec zadaj je ql, dokler fon drzis v rokah...uporabljal na Nexus 5X. Zdaj imam S8 in zaradi glupe pozicije ga vec ne uporabljam in uporabljam za odklep Home gumb na zaslonu in ti povem da je citalec na tem mestu prava stvar, tako kot ta Home gumb na S8.
««
11 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Huawei MATE 20 Pro - VREDEN NAKUPA?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8814801 (9307) M-XXXX
»

Huawei p20 pro ali samsung s9+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9014140 (11478) cordoba
»

V čem je fora imet flagship telefon? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
16620540 (14502) louser
»

Nakup mobitela, dobra kamera

Oddelek: Mobilne tehnologije
458318 (6516) r3dkv1c4

Več podobnih tem