» »

Elektromotor 500W - 1000W

Elektromotor 500W - 1000W

jernej63 ::

Pozdravljeni!

Izdelujem električno kolo, zato me zanima kakšnen DC krtačni motor bi bil najboljši. Glede na podatke o močeh pri kolesarjih (200W-800W) me zanimajo predvsem 500W ekektromotorji.

Imel sem že montiran manjši motor moči pod 100W, a je bil prešibak. Štarterje sem izključil iz izbire, zaradi slabosti kratkotrajne obremenitve, alternatorje pa zaradi zahtevne predelave in izdelave posebnega regulatorja.

Hitra skica:
 Kolo

Kolo



Hitrost vrtenja bom zmanjšal preko jermenice, tako da bo končna hitrost majhna, navora pa veliko (pri isti moči).

Pregledal sem že veliko forumov, spletnih strani izdelovalcev(FRI,ELES,ekolo.si, sinteza.si, hribitec, ), prodajalcev(ebay,bolha,iskra,mimovrste itd.) in posnetkov z youtuba(,

Trenutno je najboljši kandidat
http://cgi.ebay.co.uk/E-Motor-Elektromo...

Zanimajo me vaša mnenja in predlogi. Vem, da je dosti stvari na internetu, ampak rad bi mnenja strokovnjakov.

Lep pozdrav,

Jernej

Pyr0Beast ::

Štarter bi bil kar dobra zadeva zate, vzameš 24 ali pa 36V verzijo. Slabost pa je da imajo zelo slab izkoristek

Boljša zadeva pa so motorji od viličarja. Vzdržljivi, vendar pa tudi težki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernej63 ::

Štarter ne zdrži dolgih obremenitev. Da, res je da so motorji od viličarja težki, pa tudi težišče bi bilo preveč spremenjeno ob montaži(zamik v eno smer).

bluefish ::

Oglej si tole temo na mtb.si, kjer je nekdo že izdeloval električno kolo.

Pyr0Beast ::

Štarter ne zdrži dolgih obremenitev.

Zdrži precej, če ga ne goniš na nazivni moči in pod polno obremenitvijo, samo to je bolj za hece in probo.

Pozoren moreš biti tudi na maso vsega skupaj. Okvirji koles niso ravno najboljše zgrajeni za nevzmeteno maso in sprednje vilice gredo _ZELO_ hitro v nič, saj ti motor obrne kot za šalo brez dodatne roke, s čimer razbremeniš pritrdišče.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

jernej63> Zanimajo me vaša mnenja in predlogi. Vem, da je dosti stvari na internetu, ampak rad bi mnenja strokovnjakov.

Nisem strokovnjak, sem pa modelar.

Priporočal bi http://www.graysonhobby.com/catalog/gh4...

Pa dve taki, zaporedno vezani:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pyr0Beast ::

Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernej63 ::

Pa bi tak motor prenašal težo kolesa in kolesarja?
Recommended Model Weight : 3,000 - 6,000g (6.6 lbs to 13.25 lbs)

Bojim se da ne ...

Baterije bi kar ustrezale, tudi cena ni velika za tak akumulator. Ima kdo mogoče izkušnje pri hobbykingu, kako je z dobavo?

Kaj pa kaj takega?
http://www.akumulator.si/index.aspx?sou...


ali http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor...

bluefish, ta je res naredil vrhunsko električno kolo, vendar pa zaenkrat ne mislim dati 2000€ za predelavo. Je pa zanimiv primer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernej63 ()

Pyr0Beast ::


Kaj pa kaj takega?


Če že greš v tej smeri, jaz prodajam 36V 12Ah pack za 70€
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernej63 ::

Imel bom 24V elektromotor, zato bom mi 36V akumulator nič ne pomaga.

Pyr0Beast ::

Bi ga vzel, če ga preuredim na 24V ? (Tudi nižja cena posledično, eno baterijo pa zarinem v UPS)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

jype ::

jernej63> Pa bi tak motor prenašal težo kolesa in kolesarja?

Saj ne boš menda vozil tako, da se bo motor vrtel po tleh? Predvidevam, da bo motor gnal eno od koles.

jernej63> Recommended Model Weight : 3,000 - 6,000g (6.6 lbs to 13.25 lbs)

To je teža letala, za kakršno je motor priporočen. Moč motorja je še vedno okoli 1kW, kar je za bicikel ogromno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pyr0Beast ::


To je teža letala, za kakršno je motor priporočen. Moč motorja je še vedno okoli 1kW, kar je za bicikel ogromno.

Jup.

Sicer, če motor ne zahteva kakšnih noro visokih vrtljajev, boš imel navora več kot dovolj, ob hujšem hribu malce zavrtiš pedala pa je.

Drugi trik je pa da cik-cakaš, s tem narediš sicer večjo pot a imaš na motorju večje obrate, zahteva po sili ki te rine navzgor pa je posledično nižja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jype ::

Pyr0Beast> Sicer, če motor ne zahteva kakšnih noro visokih vrtljajev

300rpm na volt, kar je razmeroma malo (dovolj malo, za gnat kolo v klanec, seveda pri več kot 20A, kar pomeni da turjaškega klanca ne premagaš samo na baterijo).

energetik ::

jernej63 je izjavil:

Hitra skica:
 Kolo

Kolo


Hm, torej se ti bodo pedala ves čas obračala med delovanjem motorja. Neprijetno in lahko tudi nevarno da te usekajo po golenici... Pomisli tudi na kakšno hlačnico v jermenici... Po mojem je boljša izvedba motor na prtljažniku in jermen/ketna direktno na kolo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pyr0Beast ::

jype je izjavil:

Pyr0Beast> Sicer, če motor ne zahteva kakšnih noro visokih vrtljajev

300rpm na volt, kar je razmeroma malo (dovolj malo, za gnat kolo v klanec, seveda pri več kot 20A, kar pomeni da turjaškega klanca ne premagaš samo na baterijo).


To je pri 10V 50 obratov/s. Pri 20 pa 100. 1:10 prenos je praktično nujen.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernej63 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Bi ga vzel, če ga preuredim na 24V ? (Tudi nižja cena posledično, eno baterijo pa zarinem v UPS)


Zaenkrat ne, saj še izbiram možnosti za izdelavo. Vseeno hvala

Pyr0Beast je izjavil:


Sicer, če motor ne zahteva kakšnih noro visokih vrtljajev, boš imel navora več kot dovolj, ob hujšem hribu malce zavrtiš pedala pa je.
...................................................................................................
Hm, torej se ti bodo pedala ves čas obračala med delovanjem motorja. Neprijetno in lahko tudi nevarno da te usekajo po golenici... Pomisli tudi na kakšno hlačnico v jermenici... Po mojem je boljša izvedba motor na prtljažniku in jermen/ketna direktno na kolo.


Vic je v tem, da nimam pedal in prenos preko menjalnika, zato da bom lahko premagoval tudi večje klance v nižji prestavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernej63 ()

jernej63 ::

če bi imel brezkrtačni motor, bi rabil še kontroler oz. regulator kupit ...

ali No Load Current / 10V : 1.5A pomeni, da elektromotor deluje pri 10V?
To namreč pomeni, da pri moči 1000w vleče 100 amperov. Akumulator bi bil tako zelo hitro prazen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernej63 ()

Pyr0Beast ::

Vsak tak močan elektromotor deluje lahko pri nižji napetosti. Verjetno bi deloval tudi pri 6V.

Ja. Nizke napetosti in velike moči = ogromni tokovi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jernej63 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Vsak tak močan elektromotor deluje lahko pri nižji napetosti. Verjetno bi deloval tudi pri 6V.

Ja. Nizke napetosti in velike moči = ogromni tokovi.


Hm... mislim da bom vzel kar tisti elektromotor 24V 500W: http://cgi.ebay.co.uk/E-Motor-Elektromo...

in dve bateriji: http://www.akumulator.si/index.aspx?sou...

ker so LifePO4 vseeno predrage zaenkrat.
Tudi Peter Pikl, kreator električnega avtomobila, mi je predlagal, naj za prvič vzamem poceni komponente. Potem pa po potrebi nadgrajujem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Regulator obratov elektromotorja 12v

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
267571 (5694) barbaricb
»

Koliko Amperov bi taka baterija lahko dala od sebe maksimalno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
577562 (6751) ajfon
»

RC letala (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
558333 (4848) WaterBoy
»

moč elektromotorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
194413 (3715) sidd
»

Material za električno vozilo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181718 (1360) Damiani

Več podobnih tem