» »

moč elektromotorjev

moč elektromotorjev

mikalo ::

imem problem. živim v hribih in bi si sestavil robota, na daljinsko vodenje. pri tem bi potreboval alektromotorje ampak ne vem kakšne moči bi bile potrebne. imel sem v mislih da bi dal na robota 125 ccm motor od skuterja in bi potem ta motor poganjal alternator, ta pa akumulator. Na akumulator bi zvezal štiri močne motorčke, ki bi morali imeti dovolj navora za vožnjo po hribih. teža robota bi bila okoli 200 kg.

Ali mi lahko nekdo svetuje, kakšene elektromotorčke bi moral kupiti (nove ali rabljene). Pa verjetno bi potreboval se krmilnike, ker se mora zadeva sredi hriba tudi ustavljat, takoj ko spustim jostik na nulo.


hvala lepa

korenje3 ::

si pripravljen odšteti 2000€ za motorje?

mikalo ::

Nisem vedel, da so toliko dragi? kaj pa če dam štiri elektromotorje od brisalcev od kombija ali pa ne vem.. (rabljene seveda)..

lmfao ::

Potem pa najdi kombi z zares velikimi brisalci. Odvisno od želene hitrosti in prenosov. Poglej še za starimi avtki za golf, viličarji, ali čem podobnim. Kakšno je stanje na slovenskih odpadih ali kaj firme odvržejo ne vem, toda s kakšnimi vezami bi se dobilo kaj res lepega, po možnosti s krmilnikom.

Me prav zanima, kako bo stvaritev izgledala:D

Mr Hilter ::

Ravno zadnjič sem na DealExtreme gledal te EM:

Primer:
http://www.dealextreme.com/p/high-torqu...

išči: ''high torque''

Bi pa moral poračunati koliko obratov in navora dejansko rabiš... Morda bi bilo bolje hidravlično.

Letalec ::

Ok, motorčki za brisalce so sploh razred zase, ker so narejeni ponavadi tako da niso zmožni polnega obrata. Poleg tega niso niti servo, niti koračni. Sem imel sam že podobne ideje, pa me je prizemljil nek avtoelektričar. Torej cenovno je še najbližje temu kar ti iščeš star štarter iz avtoodpada, ki pa tudi ni bog ve kaj.

Kar se samega robota tiče. Če misliš imet zadevo na gosenicah, te samo platforma za težo 200kg pride min 3000€.

Načina vodenja sta načeloma:
1. Kupiš modelarsko RV-napravo (po domače daljinca) na katero se da potem modularno priklapljat servomotorčke, in pa regulatorje za večje motorje.
2. Nekaj višjenivojskega, preko brezžičnega omrežja (primer: wifibot).Seveda zadeva spet mislim da stane nekje 700€+.

Lahko se zadeve lotiš tudi sam, in namesto zgornjega uporabiš navaden prenosnik oziroma netbook, ki ima brezžični internet in USB priključek. Potem za oddajanje kupiš še eno veliko anteno za brezžični internet, narediš elektroniko za obračanje motorčkov preko USB-ja, vse skupaj sprogramiraš in si na konju. No tega sem se lotil sam in zadeva prototipno deluje. Stroški: rabljen netbook 160€, velika antena 100€, USB krmiljenje motorčkov 30€, "profesionalni avtomobilček" 100€ skupaj nekje čez 400€.

Pri tem bi omenil da sem študent računalništva na FRI in je zadeva zahtevala veliiiiiko zaj*banega programiranja, poleg tega se nekako spoznam tudi na elektroniko. Seveda je bila moja začetna ideja zelo podobna tvoji, a sem hitro ugotovil da bo predrago.

No še najbližje temu kar ti iščeš pa je ta projekt:klik

Aja, bi lahko nekako opisal svoja dosedanja znanja mehanike, elektronike, računalništva? Na katero srednjo šolo hodiš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

lmfao ::

mikalo ::

ja kaj pa te motorčki. saj bi itak prek zobnikov uravnaval navor. hitrost pa preko potenciometra.


http://www.hobbyking.com/hobbycity/stor...

korenje3 ::

kar ti rabiš je industrijski servo motor, ne pa neke hobby variante, ki nimajo šanse za poganjat 200kg po hribu.

http://www.ps-log.si/produkti.php?m_sku...

išči pod servo motorji.

lmfao ::

Potrebuje 4 motorje:)

gruntfürmich ::

predvsem imej na umu da elektromotorji sposobni konkretnega napora niso takšni kot so v sesalcu, mlinčkih... ampak so težke naprave s težkimi reduktorji. ter seveda drage.
zato poglej za rabljenimi industrijskimi napravami. morda bi zaganjač prišel v poštev zaradi navora, vendar sem zopet mnenja da ni namenjen dolgotrajni uporabi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sidd ::

kot je gruntfürmich povedal, pozabi na vse kvazi elektro motorčke od brisalcev, zaganjačev, sesalcev....ker ti razmišljaš o 200 kg robotu za hribe! Že najcenejša (koliko toliko vredu) modelarska oprema za daljinsko vodenje te pride z lahkoto 500€.
Če bi ti načeloma uspelo dobiti kakšne elektro motorje od električnega skuterja, viličarja, bi teoretično šlo. Samo kaj ko je elektromotor tukaj še najmanjši problem.
poiskusi za začetek s čem manjšim, moj nasvet!
Kolega je naprimer uporabil motorj od kosilnice, ter tako naredil malega daljinsko vodenega goseničarja. Vseeno je par let ogromno denarja zapravil za ta projekt. Zadeve niso poceni! Tako da začni s čem manjšim, ali bolj preprostim, da ne bo šlo veliko denarja v nič.

lp
no idea for signature
signed
I

mikalo ::

Dobro. kaj pa če dam na kolesa prenosni agregat moči 1,5kw in potem preko razsmernikov dobim dovolj elektrike za elektromotorje, katere bi uporabil za pogon.

Ali mi lahko nekdo poskuša razložit koliko močni elekromotorji morajo biti in koliko navora morajo imeti, da bi zadeva normalno tekla po hribih gor in dol, pa da se zadeva zaustavi ko spustim yojstik. če mi kdo uspe napisat kakšne, pa bom probal pogledat po netu.


hvala lepa.

int47 ::

Predlagam, da najprej postaviš zahteve in nato iščeš rešitve.
Zaenkrat vemo le, da bi rad 200kg robota upravljal z joystikom in da se mora robot znat ustavit.

Če bo vir energije 1,5kW agregat, potem je max poraba omejena na 1,5kW*izkoristek_pretvornika.

Pa verjetno bi potreboval se krmilnike, ker se mora zadeva sredi hriba tudi ustavljat, takoj ko spustim jostik na nulo.

Rabiš zavore, ali prenos s polžem. Če boš zaviral samo z motorji in bo agregat prenehal delovati (krmilnik brez napajanja, ali okvara), bo šla zadeva nekontrolirano po klancu navzdol.

_Dormage_ ::

Zakaj pa elektromotorje, če lahko daš motor na bencin?

brodul ::

Mikalo ti si si pa preprosto tole zamislil. Ce hoces premakniti v hrib 200kg. Z akumulatorji ne bos mogel to preprosto storiti. Rabil bi narediti krmiljenje motorja ze za sam navor ter tokove, ki tecejo po njem. Najprej bi moral kupiti akumulatorje, te za avtomobile in tovornjake niso v redu. Ker so nazivno narejeni za kratkotrajne velike tokove (par sekund, toliko da 'zaverglajo' motor). Potem se moras odlociti za tip motorja. Ali bo to komutatorski motor ali pa celo asinhronski. Domnevam, da so pri takih obremenitvah (200kg v hrib), uporabljajo asinhronci z zelo napredno mocnostno elektroniko. (asinhronci delujejo na izmenicnem omrezju, potem mas elektroniko, ki spreminja frekvenco tako, da ima motor pri dolocenih vrtlajih maksimalni navor). Lahko se pa cisto motim, pa se uporablja kaj tretjega. Mocno dvomim, da koracne motorje. Ce hoces prestaviti 200kg za 60 minut z joystickom, bos dal vsaj 2000$ za akumulatorje.
TO bi mogel kaksen avtomatik ali energetik povedat, jst sem TK.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

settler ::

Če že bi uporabil motorje, potem bi uporabil sinhronce, oz BLDC motorje, malo poglej za kakšne in-wheel varjante.

cukl ::

brodul je izjavil:

Mikalo ti si si pa preprosto tole zamislil. Ce hoces premakniti v hrib 200kg. Z akumulatorji ne bos mogel to preprosto storiti. Rabil bi narediti krmiljenje motorja ze za sam navor ter tokove, ki tecejo po njem. Najprej bi moral kupiti akumulatorje, te za avtomobile in tovornjake niso v redu. Ker so nazivno narejeni za kratkotrajne velike tokove (par sekund, toliko da 'zaverglajo' motor). Potem se moras odlociti za tip motorja. Ali bo to komutatorski motor ali pa celo asinhronski. Domnevam, da so pri takih obremenitvah (200kg v hrib), uporabljajo asinhronci z zelo napredno mocnostno elektroniko. (asinhronci delujejo na izmenicnem omrezju, potem mas elektroniko, ki spreminja frekvenco tako, da ima motor pri dolocenih vrtlajih maksimalni navor). Lahko se pa cisto motim, pa se uporablja kaj tretjega. Mocno dvomim, da koracne motorje. Ce hoces prestaviti 200kg za 60 minut z joystickom, bos dal vsaj 2000$ za akumulatorje.
TO bi mogel kaksen avtomatik ali energetik povedat, jst sem TK.


Preveč komplicirate. Rabi sam 2 enosmerna motorja iz kakega odsluženega el. invalidskega vozička. Krmiljenje pa preko mikrokontrolerja in PWM-a. Vse ostalo je za 200kg robota preseravanje oz. predrago. Drugo je, če delaš kako hi-tech varianto.

energetik ::

Zakaj bi komliciral z elektriko. Tisti tvoj motor s skuterja veži preko sklopke na polža in to je to. Potem samo narediš EM odmikalo sklopko, ki ob odvzemu gasa odmakne sklopko, da ti motor ne crkne. Polž bo poskrbel, da bo "robot" obstal tudi na klancu, brez zavor. Pa še eno prestavo za rikverc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

sidd ::

energetik, dobra ideja. samo sej skuterji majo centrufigalne sklopke, to bi moralo zadostovat. Torej 1 skuter reskirat, pa nov prenos moči narest preko polžem, pa je to to. ceneje kot to dvomim da se da kaj narest.
no idea for signature
signed
I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektromotorji v avtomobilih

Oddelek: Znanost in tehnologija
394694 (3122) Spock83
»

izpit za 125ccm

Oddelek: Loža
113164 (2979) ciklon
»

Voziček na elektromotor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245498 (4241) Pyr0Beast
»

dovolj močan motor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92592 (2278) beeone
»

Kje dobit elektromotorcek, ki se pocasi vrti...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
375087 (4525) madboy

Več podobnih tem