» »

NaloŽbeno zlato

NaloŽbeno zlato

«
1
2

TeaGETREAL ::

Zdravo!

Zadnje čase se zanimam za varčevanje v zlatu. Pač denar iz banke bi dvignila in naložila v zlato. V tem sem totalni začetnik, seveda :)
malo sem torej gledala ta program pri zlatarni celje in sem videla, da imajo različne ponudnike teh zlatih ploščic -poleg zlatarne celje še argor heraeus, Ögussa in umicore. Torej moje prvo vprašanje je kakšna je razlika med temi ponudniki, kaj ni zlato pač zlato in pika?

A je tukaj kdo, ki obvlada to sceno, pa bi bil tako prijazen in mi vrgel kakšno kost, kje začeti?

Hvala za odgovore,
tea

Pyr0Beast ::

Zakaj za vraga bi pa to počel ?

Če želiš varčevati daj del keša na banki vezati. Zlato je mrtva teža.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

TeaGETREAL ::

Ummm..zato ker ima zlato stalno vrednost, oz s časom celo raste, denarju pa pada?

Pyr0Beast ::

In kaj ti da garancijo da zlato preprosto ne bo padlo ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

keworkian ::

Pyr0Beast je izjavil:

In kaj ti da garancijo da zlato preprosto ne bo padlo ?

Zato ker je človek že od nekdaj mahnjen na zlato?

+ nikoli nisem še videl da bi na kakšni podelitvi talali medaljo, ki je zmešan "euro" notri :D

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

jaz sem z srebrom v 17 mesecih z vlozkom 4.000 evrov zasluzil dodatnih 6000 evrov..Go figure.

aja pa v sloveniji ni tako zelo profitabilno zaradi provizije...boljs se splača kupovati zlato v avstriji.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Ummm..zato ker ima zlato stalno vrednost, oz s časom celo raste, denarju pa pada?

Kako je bilo zadnjih 10 let nima nobene veze s tem kako bo naslednjih 10.
Dokler ljudje po večini zlato kupujejo, mu cena raste.
Ko pa so na tem da vidijo boljše zaslužke drugje, pa ga prodajajo in cena gre dol.

ABC ekonomije.

"Stalna vrednost" v tem vesolju ne obstaja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Pyr0Beast ::

jaz sem z srebrom v 17 mesecih z vlozkom 4.000 evrov zasluzil dodatnih 6000 evrov..Go figure.


V tem času se je cena hrana in vsega skupaj potrojila ?

Zaslužka pri menjavi valut preprosto ni. Nemogoče je ustvariti keš iz nič.

Kar boš zaslužil pri taki menjavi bodo plačali vsi ostali iz lastnega žepa.


+ nikoli nisem še videl da bi na kakšni podelitvi talali medaljo, ki je zmešan "euro" notri :D


Pleh ko pleh. Večina podeljenih pokalov za regijska tekmovanja je pozlačena.

Meni sta več vredna konstrukcijska materiala, kot sta npr. aluminij in železo. Brez bakra pa že tako ne gre.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

BlazP ::

Tudi Abanka je zacela prodajati zlato v obliki kovancev in zlatih ploscic. Se pa sprasujem, ce nismo tega vlaka za nalozbeno zlato ze zamudili. Ko zacnejo pticki civkat o eni nalozbeni priloznosti, je ponavadi prepozno.

harvey ::

BlazP je izjavil:

Tudi Abanka je zacela prodajati zlato v obliki kovancev in zlatih ploscic. Se pa sprasujem, ce nismo tega vlaka za nalozbeno zlato ze zamudili. Ko zacnejo pticki civkat o eni nalozbeni priloznosti, je ponavadi prepozno.


Točno tako in pa zakaj bi pa moral imeti fizično zlato? Saj imaš lahko papir vezan na vrednost zlata. Nihanja pri zlatu so lahko znatna v obe smeri. Plus pri zlatu je, da ni DDVja in kapitalskih dobičkov. Prodaš za gotovino in to je to. Samo fizično je nekoliko priskutno obvladovati večje naložbe, nakaj tisočakov je tako bolj za hec, kaj bolj resnega pa potrebuješ vsaj trezor. Upam da to ljudje ne shranjujejo doma :), ker Tekačevo kar kliče.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

darkolord ::

In kaj ti da garancijo da zlato preprosto ne bo padlo ?
Meni sta več vredna konstrukcijska materiala, kot sta npr. aluminij in železo.

Aluminija vsako leto proizvedejo ene 200x več kot zlata v vsej zgodovini, železa pa 5000x več.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

In proizvodnja ima veze natanko s čim ? ...

Komaj čakam da bodo začeli delati zlato iz svinca. Take that one, economy !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fosil ::

darkolord je izjavil:

In kaj ti da garancijo da zlato preprosto ne bo padlo ?
Meni sta več vredna konstrukcijska materiala, kot sta npr. aluminij in železo.

Aluminija vsako leto proizvedejo ene 200x več kot zlata v vsej zgodovini, železa pa 5000x več.

Zanimivo, da sta 6 in 14 najbogatejša človeka na svetu železarja. Ob tem pa med prvih 15 ni nobenega zlatarja ;)

Skratka iz vsega se da biznis narest.
In tudi z zlatom se da zaslužit (ali spušit), tako kot z delnicami. Vprašanje je samo timing, oziroma je zadeva odvisna od ponudbe in povpraševanja.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

TeaGETREAL ::

Ojoj fantje ste pa odplavali :)) Tukaj ena punca išče praktične nasvete, vi pa ste udarli filozofsko :)

V glavnem - stvar je taka. Iz moje čisto kmečke logike - zlato imajo ljudje, kot je že nekdo reku, zelo radi. To ni obnovljiv vir, zatorej sklepam, da ga bo vedno manj (dokler kakšen alkimist ne odkrije kako se ga naredi ;) )in posledično bo povpraševanje vedno večje. Zatorej zakej ne bi imel svojih prihrankov shranjenih v taki obliki?

Če pa maš denar na banki, lahko banka propade, lahko bankrotira država, whatever in kar naenkrat puf! keša ni več..Zlato, on the other hand - nedotakljivo.

PacificBlue - ögussa je avstrijski ponudnik. A si tko mislu? Pač ne kupiš ploščic od zlatarne celje, ampak od njih prek celja?
k4harvey - hehehe ni blo mišljeno, da bi v omari skladiščila zlate rezerve. Seveda pogovor teče o papirju, ki je vezan na vrednost zlata, ki ga pač lahko prodaš ali pa tudi fizično dvigneš, če že prav želiš :)

Torej kaj? A ni boljša naložba, če kupim zlato, raje kot da imam denar vezan na banki? Aluminji mi ni tako interesanten... :))
Zavedam se, da bi lahko konec koncev pač kupovala sode nafte in jih skladišila v garaži, samo to zlato je ena od lažje dostopnih oblik varčevanja, zato sem najprej pomislila na to :)

Zgodovina sprememb…

fosil ::

To ni obnovljiv vir, zatorej sklepam, da ga bo vedno manj

Narobe, zlata je še ogromno, recimo zelo velik ga je v morju, samo zaenkrat še ni poceni tehnologije pridobivanja.

Zlato in banka sploh nista primerljivi zadevi.
Primerjaš lahko zlato in delnice. Zelo podobna stvar. Oboje tvegano, pri obeh je cena odvisna od ponudbe in povpraševanja.
Banka je pa varna stvar, tudi če propade jamči država. Če propadejo banke in država, si pa v riti in ti tud zlata palica ne bo kaj dosti pomagala. V tem primeru bojo boljša valuta za trgovanje kakšne konzerve tunine ali kaj podobnega :))
Tako je!

WarpedGone ::

Če pa maš denar na banki, lahko banka propade, lahko bankrotira država, whatever in kar naenkrat puf! keša ni več..Zlato, on the other hand - nedotakljivo.


Ne bit prevec preprican v tole - ko pride do situacije da se potapljajo banke - kdo misls da ti bo odkupu zlato in ti izplacal denar? Plus, tega zlata ni glih najbols hranit doma v omari. Slej ko prej za to slisijo napacna usesa.

Drugac pa ja, zlato je ful dobra nalozba!
(== mam ga neki in bi ga rad prodal po cimvisji ceni)

Nasplosno velja, da ko o neki ful dobri poslovni priloznosti zacne govorit neposvecen folk, je skrajni cas da tisto prodas. V kratkem bo cena padla.
Zbogom in hvala za vse ribe

IceIceBaby ::

Tako kot pri vseh naložbah tudi pri zlatu velja, da ne smeš nositi vseh jajc v eni košari.

10, 20% denarja se pomoje splača dati v zlato. Ampak ne za špekulacije in ne z mislijo na visoke dobičke. Zlato relativno dobro ohranja realno vrednost pa relativno lahko se ga da prodati, tudi v krizah. Zato je IMHO kul za backup oz. dodatno varnost. Denarju je v preteklosti že padla vrednost na praktično 0 v zelo kratkem času. Zlato pa načeloma tudi precej niha, ampak scenarij, ko bi zlato čez noč izgubilo vso vrednost si jaz zelo težko predstavljam.

Pod nobenim pogojem pa nebi trenutno (oz. kadarkoli) dvignil vsega denarja z banke in ga pretopil v zlato.

Meizu ::

Sam tko, mimogrede, OP je ženskega spola, zanimivo je gledat vsak drugi post v tej temi, kjer je OP označen kot moški :)

TeaGETREAL ::

Ok, zej pa resno glede te omare - resno, in še enkrat - NE, ne mislim imet zlatih palic v omari :))))

Fosil - zakaj je tako tvegano? Čak, ne štekam pa kako lahko država jamči za banko? A ni enepar let nazaj propadla ena banka pa so ljudje zgubili premoženje? Tuna ja, hahaha :)

Drugače pa ja, KST tko kot ti praviš, meni je bolj pomembno, da ohranim neko vrednost svojega premoženja, ne nameravam obogatet na ta način. Mogoče sem to premalo poudarila. Se pravi bolje, da pač razparceliram premoženje na različne konce in kraje. Ti bi vložil v kaj (poleg 10% v zlato)? Ostane še 90%, ki bi jih imel kje? Zadnje čase se govori, da je pametno vlagat v zemljišča? Hmm..

Meizu - ja, to je res zanimivo :))

Zgodovina sprememb…

mgermo ::

Poglej si graf gibanja vrednosti zlata skozi čas, pa boš videla, zakaj je zadeva lahko tvegana.

K zlatu se ljudje zatečejo, ko je kriza in si folk misli, da je fajn met kaj v rokah. Psihološka zadeva, in takrat zaradi povpraševanja cena zraste. Seveda pa v doomsday situaciji ti tista kila žlahtne kovine ne bi pomenla nič.

overlord_tm ::

Zdej ko je kriza pac drzava jamci za vloge v bankah, do 100k evrov. Glede ostalih 90%, imas se sklade, delnice (bluechipe), zivljenska zavarovanja (ubistvu skladi). Sicer pa glede na stil govorjenja imas ocitno zelo veliko denarja, s katerim ne ves tocno kam, tako da mogoce nebi skodovalo, da vprasas kakega strokovnjaka. Obstajajo firme, ki se ukvarjajo z upravljanjem premozenja.

IceIceBaby ::

TeaGETREAL, meni se zdi vlaganje tiste "zlate" papirje ne zdi ravno smiselno. Dobra lastnost zlata se mi zdi ravno to, da lahko zlatnik ali palico primeš v roke. Seveda je take zadeve treba hraniti v trezorju, ampak trezorji niso dragi. Najameš v banki ali pa postaviš doma.

Kar se tiče naložbe je pa odvisno kaj pričakuješ. Pač, razpršiš glede na tvoja pričakovanja in glede na tveganje, ki si ga pripravljena sprejeti.

Meni se zdijo poleg zlata in vezane vloge kul nepremičnine. Veliko bolj pomembna kot donosi se mi zdi varnost oz. ohranjanje vrednosti. Nepremičnine precej dobro ohranjajo vrednost. Poglej kako malo so padle cene nepremičnin v recesiji. Če je kriza spustiš ceno pa stanovanje še vedno prodaš za 80% vrednosti.

Fosil - zakaj je tako tvegano? Čak, ne štekam pa kako lahko država jamči za banko? A ni enepar let nazaj propadla ena banka pa so ljudje zgubili premoženje? Tuna ja, hahaha :)


Propadla je ena hranilnica, ki ni imela državnega jamstva. Če propade banka, za katero država jamči v teoriji dobiš nazaj denar. Kako je s tem v praksi je pa vprašanje. Če banke propadajo tudi država običajno ni v najboljšem stanju.

K zlatu se ljudje zatečejo, ko je kriza in si folk misli, da je fajn met kaj v rokah. Psihološka zadeva, in takrat zaradi povpraševanja cena zraste. Seveda pa v doomsday situaciji ti tista kila žlahtne kovine ne bi pomenla nič.


V takih situacijah zlato v roki pomeni veliko več kot denar na računu ali delnica propadlega podjetja.

WarpedGone ::

Pomeni več česa točno?
Možnosti,da ohrani vrednost? Ne.

Pravzaprav, najslabše za zlato je, ko gre ekonomiji dobro, najbolš pa da gre slabo. Obakrat zarad psihologije in ničesar druzga. In obakrat tut velja da ne smeš zamudit, kupuješ in prodajaš na začetk obdobja, ne na sredi in boh ne daj ob koncu == zguba.

Čist pod črto pa: absolutne varnost ni, niti zlato al pa diamanti. Zato raje tuhtaj kako čimvečt zaslužit, pa se ti morda vrednost vsaj ohrani. Če že v štartaš le na ohranitev je precej podobno kot da se učiš za dve - bo zelo verjetno cvek.
Zbogom in hvala za vse ribe

TeaGETREAL ::

overlord_tm haha ne ne, ko bi vsaj imela tolk denarja, da ne bi vedla kam z njim :) V bistvu je stvar taka, da je moja mama začela zganjat neko paniko tle po hiši s temi naložbami v zlato, in nas vse masira s tem, da bi blo pametno to naredit, pa je prepričala nonota, da pretopi svoje življenjske prihranke v zlato in zdaj jz kot edini razumni človek v hiši preverjam po netu, kok se to sploh dejansko splača prej kot nardijo kakšno neumnost. Pa itak je najbolj pametno uprašat na slo-tech ;))

kst - hvala za nasvete. Ja, nepremičnine se tudi meni zdijo dokaj donosne, oz. pač ne izgubljaš z njimi.

Zgodovina sprememb…

IceIceBaby ::

Pomeni več česa točno?
Možnosti,da ohrani vrednost? Ne.


Ja pa.

Če ne drugega imaš zlatnik, ki ga lahko gledaš, al pa uporabiš za podstavk za štamperl :) Od delnic in stanja na TRR še tega ni.

Pravzaprav, najslabše za zlato je, ko gre ekonomiji dobro, najbolš pa da gre slabo. Obakrat zarad psihologije in ničesar druzga. In obakrat tut velja da ne smeš zamudit, kupuješ in prodajaš na začetk obdobja, ne na sredi in boh ne daj ob koncu == zguba.


Če kupuješ na dolgi rok lahko precej zmanjšaš vpliv nihanj. Kar se pa psihologije tiče... glede na to, da je družba sestavljena iz ljudi se večina stvari vrednosti na podlagi mnenj ljudi.

50 let staro vino je veliko vredno zato, ker ljudje mislijo, da je vredno. In dokler domo na svetu ljudje ima zlato precej veliko možnost, da bo ohranilo vrednost. V razloge za to se pa nisem poglabljal.

Čist pod črto pa: absolutne varnost ni, niti zlato al pa diamanti. Zato raje tuhtaj kako čimvečt zaslužit, pa se ti morda vrednost vsaj ohrani. Če že v štartaš le na ohranitev je precej podobno kot da se učiš za dve - bo zelo verjetno cvek.


S tem se pa 100% strinjam. Važno je, da so prihodki pod črto višji ali vsaj enaki od odhodkov, pa te nima kaj skrbet. Ampak je vseeno kul imeti nekaj rezerve za hude čase. Tudi v življenju in karieri so nihanja in slej ko prej pride kakšno sušno obdobje.

Vikking ::

Sedaj se splača prodajati zlato. Zato pa nas na polno bombardirajo z reklamami, da kupujute in varčujte v zlato. Kupi ga ko bo manj vredno.

Vsi vam govorijo že več kot 10 let, kupujte delnice v času krize. Pa nobeden ne kupuje ker jih je strah, kaj bo kaj bo, to je trik.

Furbo ::

TeaGETREAL je izjavil:

overlord_tm haha ne ne, ko bi vsaj imela tolk denarja, da ne bi vedla kam z njim :) V bistvu je stvar taka, da je moja mama začela zganjat neko paniko tle po hiši s temi naložbami v zlato, in nas vse masira s tem, da bi blo pametno to naredit, pa je prepričala nonota, da pretopi svoje življenjske prihranke v zlato in zdaj jz kot edini razumni človek v hiši preverjam po netu, kok se to sploh dejansko splača prej kot nardijo kakšno neumnost. Pa itak je najbolj pametno uprašat na slo-tech ;))

kst - hvala za nasvete. Ja, nepremičnine se tudi meni zdijo dokaj donosne, oz. pač ne izgubljaš z njimi.


Poglej si še naložbeno srebro. Zlato se samo kopiči in nima neke praktične uporabe, oziroma ga industrija zelo malo porabi.

Medtem ko se srebro porablja vsepovsod in ga je čezdalje manj na voljo.

Kar se tiče zlata, pozabi na razne palčke (vsak kuje svoje) in si raje omisli kovance. Ti so prepoznavni in likvidni (brez težav jih prodaš) po celem svetu. Npr. zlati dunajski filharmonik, ameriški orel, maple leaf, krugerand..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

overlord_tm ::

TeaGETREAL je izjavil:

overlord_tm haha ne ne, ko bi vsaj imela tolk denarja, da ne bi vedla kam z njim :) V bistvu je stvar taka, da je moja mama začela zganjat neko paniko tle po hiši s temi naložbami v zlato, in nas vse masira s tem, da bi blo pametno to naredit, pa je prepričala nonota, da pretopi svoje življenjske prihranke v zlato in zdaj jz kot edini razumni človek v hiši preverjam po netu, kok se to sploh dejansko splača prej kot nardijo kakšno neumnost. Pa itak je najbolj pametno uprašat na slo-tech ;))

kst - hvala za nasvete. Ja, nepremičnine se tudi meni zdijo dokaj donosne, oz. pač ne izgubljaš z njimi.


Same here, razlozis kak stvari v bistvu stojijo pa je stvar resena. Jaz sem imel od nasvetov drugih (starsev included) bolj ko ne samo zgubo, tako da sem se naucil ne poslusat ostalih (razen ce sem mnenja da imajo kaj pojma o stvari).

Tud nepremicnine niso nekaj kar bo samo plus delalo. V sloveniji so cene zelo napumpane, tako da ce ne dobis nekega super deala (oz. ves kaj bo kmalu ratalo zazidljivo, oz. lokalnega zokija pocukas za rokav naj urihta). Mrtve nalozbe niso nikoli delale plusa. Stvari moras aktivno hendlat, da vsaj na pozitivni nuli ostanes, ker drugace te bo ze inflacija pojedla. Tako da banka je kr fina stvar, za tiste ko se ne mislijo prevec ukvarjat s tem. Druga opcija so skladi in zavarovanja, da nimas vseh jajc v eni kosari. Verjetno se da tudi v kako tujo banko nalozit, ce ze slovenskim ne zaupas.

Sicer pa tako kot je bilo ze povedano, ko zacnejo vsi govorit o neki "dobri nalozbi", potem se ti lahko smeji samo ce si to naredila ze 2 leti nazaj. Recimo splacalo se je vzeti obveznice/obvezniske sklade jugovzhodne evrope.

TeaGETREAL ::

Furbo tudi tebi hvala za nasvete. Kaj to s tem srebrom je bilo mišljeno, kot da ga lahko prodaš še komu drugemu? Recimo komu?

overlord_tm ja se strinjam to z nasveti :) Sej zato se je bolje prej pozanimat naokrog pa na čimveč krajih, pa slej ko prej vidiš v kterem grmu zares tiči zajec. Se mi je zdelo, da je vseeno malček preveč reklame zadnje čase za to stvar. No mogoče res ni slabo za kkšne 10% premoženja kot je reku KST, pač mogoče se ti kje obrne.. Kar se pa dobrih naložb tiče, pa itak očitno zadnja zvem zanje oz. pol ko je že par let prepozno :))

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

TeaGETREAL je izjavil:

Furbo tudi tebi hvala za nasvete. Kaj to s tem srebrom je bilo mišljeno, kot da ga lahko prodaš še komu drugemu? Recimo komu?

overlord_tm ja se strinjam to z nasveti :) Sej zato se je bolje prej pozanimat naokrog pa na čimveč krajih, pa slej ko prej vidiš v kterem grmu zares tiči zajec. Se mi je zdelo, da je vseeno malček preveč reklame zadnje čase za to stvar. No mogoče res ni slabo za kkšne 10% premoženja kot je reku KST, pač mogoče se ti kje obrne.. Kar se pa dobrih naložb tiče, pa itak očitno zadnja zvem zanje oz. pol ko je že par let prepozno :))


Pri srebru je nakup malce bolj kompliciran, kot pri zlatu. Namreč na srebro se pri nas obračuna 20%DDV. Če ga kupiš pri uradnem trgovcu, ti torej nanj užgejo 20%DDV, ko jim ga prineseš nazaj, DDV ne dobiš povrnjen. Rešitev je nakup v tujini kjer je DDV na srebro manjši ali pa nakup na sivem trgu. To glede nakupa je nadležno, se pa srebro oddolži s precej boljšimi donosi. Če je bila razlika med ceno zlata in srebra nekaj let nazaj še 1/60 je danes že 1/38.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ravsek ::

Kot je ze nekdo rekel: ko ze vrabci civkajo o neki "hudo dobri" nalozbi, profiji ponavadi ze pokajo kovcke in prodajajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ravsek ()

fosil ::

Tudi nepremičnine znajo kar precej past, v tujini se je to zgodilo. Sploh v državah, kjer so imeli napihnjene cene, tako kot pri nas.
Pri nas se to (še?) ni zgodilo zaradi določenih interesov bank in posredno države. Ni pa rečeno da se ne bo.
O koliko denarja pa sploh govorimo?
Drugače pa bi jaz rekel, kupi nekaj delnic Krke, trenutno so prav nesramno poceni.
Tako je!

AngelOfDeath ::

overlord_tm je izjavil:

Zdej ko je kriza pac drzava jamci za vloge v bankah, do 100k evrov. Glede ostalih 90%, imas se sklade, delnice (bluechipe), zivljenska zavarovanja (ubistvu skladi). Sicer pa glede na stil govorjenja imas ocitno zelo veliko denarja, s katerim ne ves tocno kam, tako da mogoce nebi skodovalo, da vprasas kakega strokovnjaka. Obstajajo firme, ki se ukvarjajo z upravljanjem premozenja.



Država jamči... Glede na hitrost s katero prodajajo Slovenijo, me prav zanima kdo bo jamčo...
edit: Slovnica

Stra ::

En mejčkeno off-topic, se opravičujem:

Na papirju lahko jamčijo. Ampak, če pride do kolapsa, bo kakršenkoli "vrednostni" papir vreden manj kot sekret papir.

Ne pozabiti kako je bilo v Argentini: www.survival-spot.com/survival-blog/arg... , (ali ste eni še premladi, da bi se spomnili?) bližnji vzhod gori, daljnji vzhod že mesece poplavlja, cena nafte raste, naravne nesreče so v porastu, svetovne zaloge hrane so na rekordnem minimumu, 40 mio Američanov živi od food stamps, Portugalska bo kmalu bankrotirala, pri nas podjetja zapirajo kot po tekočem traku.

Kljub temu kdo čuti optimizem? Potem pojdi na borzo in se igraj s papirji.

Jaz optimizma zaenkrat ne vidim. Trenutno se mi gre, da ohranim kar imam, investiram predvsem v nepremičnine/zemljo, zlato & srebro in orožje. Plemenite kovine imajo že v našem kolektivnem nezavednem neko vrednost, so kot enota za trgovanje v bilokakšnih razmerah. Ko njihova vrednost raste je to dober pokazatelj krize. Orožje ne izgubi vrednosti in bo v najslabšem primeru, kolapsu, neprecenljivo.

Kaj podobnega se ne more zgoditi pri nas? Brezpogojno zaupaš vladi, da nas so rešila, tudi če se zgodi najhujše? Tudi prav.

TeaGETREAL ::

Stra kje bi pa ti dobil orožje? :)
Sploh si ne predstavljam, da bi doma mela mini orožarno z namenom da ohranim vrednost svojega premoženja :)))

neki4 ::

Ne kupovat kar tako. Zlato je močno raslo 10 let. Stvar je prevroča, zato ti jaz odsvetujem.

darkolord ::

Saj če vrednost pade, ni nič hudega. Itak se to dela dolgoročno, če vsak dan živčno gledaš cene, potem delaš nekaj narobe.

Je pa vseeno manj verjetno, da zlato postane ničvreden kos kovine, kot da delnice in denar postanejo ničvreden kos "papirja".

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

Je pa vseeno manj verjetno, da zlato postane ničvreden kos kovine, kot da delnice in denar postanejo ničvreden kos "papirja".

Argumenti?

Jaz optimizma zaenkrat ne vidim. Trenutno se mi gre, da ohranim kar imam, investiram predvsem v nepremičnine/zemljo, zlato & srebro in orožje. Plemenite kovine imajo že v našem kolektivnem nezavednem neko vrednost, so kot enota za trgovanje v bilokakšnih razmerah. Ko njihova vrednost raste je to dober pokazatelj krize. Orožje ne izgubi vrednosti in bo v najslabšem primeru, kolapsu, neprecenljivo.

Če je pomembno ohranjanje vrednosti, je verjetno najbolj varno imeti denar na banki. Nominalna vrednost ne pada, trenutne obrestne mere so znane, za vloge obstajajo jamstva.
Za primer kolapsa je morda najbolj smiselno imeti na zalogi kakšno kmetijo, kjer lahko z lastnim delom pridelaš dovolj hrane za preživetje. A problem je v tem, da tisti, ki tega ne bi imeli, ne bi stali križem rok ampak bi take kot si ti, enostavno oropali. Nekaj kosov orožja ne bi bilo dovolj za obrambo.

Garantirane naložbe ni, oziroma v ekonomiji velja nekako takole: pričakovana donosnost je sorazmerna s tveganjem.

Še nekaj na temo zlata:
Zlato samo raste (glej graf čisto spodaj)
Zlato samo raste drugič
V zgornjih povezavah je treba upoštevati, da je prikazana nominalna cena zlata. Če upoštevamo še inflacijo, dobimo realno ceno:
Real gold price (modra barva na grafu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Meizu ::

Morm rečt, da ste nekateri zakomplicirali tole stvar do amena.

Razmišljate o nekem doomsdayu in nevem čem, ko ne bo zlato vredno popolnoma nič. Saj tudi denar ne bo, zakaj bi se torej igral tudi z vrednostnimi papirji, ter bankami?

Da bo pa šel cel svet u 3pm je ravno toliko verjetno, kot je verjetna apokalipsa leta 2012.

Edit: Še bolj konstantna cena mislim da je pri diamantih, nisem pa siguren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

neki4 ::

darkolord je izjavil:

Saj če vrednost pade, ni nič hudega. Itak se to dela dolgoročno, če vsak dan živčno gledaš cene, potem delaš nekaj narobe.



Sej če nameniš 10% svojega denarja v zlato ne vidim problema. Če pa vložiš 50% ali več, pa lahko hitro pogoriš. Sploh se mi zdi tvegano pri takih cenah. Samo nafta je padla iz 150 na 30 USD. In če imaš notri večino denarja in stvar pade za 80%, kje boš dobil denar, da boš lahko kupoval "poceni zlato". Čakanje na dolgi rok? Vmes ti že rabiš denar za kaj drugega, kot da šparaš za zlato. Denar na banki zna bit kar solidna zadeva.

Furbo ::

neki4 je izjavil:

darkolord je izjavil:

Saj če vrednost pade, ni nič hudega. Itak se to dela dolgoročno, če vsak dan živčno gledaš cene, potem delaš nekaj narobe.



Sej če nameniš 10% svojega denarja v zlato ne vidim problema. Če pa vložiš 50% ali več, pa lahko hitro pogoriš. Sploh se mi zdi tvegano pri takih cenah. Samo nafta je padla iz 150 na 30 USD. In če imaš notri večino denarja in stvar pade za 80%, kje boš dobil denar, da boš lahko kupoval "poceni zlato". Čakanje na dolgi rok? Vmes ti že rabiš denar za kaj drugega, kot da šparaš za zlato. Denar na banki zna bit kar solidna zadeva.


Denar na banki solidna zadeva? Ja. Če ti je všeč garantirana izguba vsako leto.

Inflacija je večja od obresti na banki, če denar puščaš tam, ga vsako leto garantirano nekaj izgubiš.

Denar na banki je super za tiste omejence, ki radi vidijo, nekaj večjo vsoto vsako leto. Da pa za to vsoto (povečano) dobijo manj kot leto prej, jim je pa že višja matematika.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IceIceBaby ::

Furbo, razsvetli nas, kje drugje lahko ohraniš večino vrednosti denarja, dobiš zelo visoko varnost in hkrati ohraniš likvidnost.

Na banki lahko kljub vezavi denar dvigneš v vsakem trenutku. Plačaš sicer nekaj malega, ampak ni kritično.

keworkian ::

IceIceBaby je izjavil:

Furbo, razsvetli nas, kje drugje lahko ohraniš večino vrednosti denarja, dobiš zelo visoko varnost in hkrati ohraniš likvidnost.

Na banki lahko kljub vezavi denar dvigneš v vsakem trenutku. Plačaš sicer nekaj malega, ampak ni kritično.


Za zlato sledeče:
doma, s 4imi rottweilerji, 3mi dobermani, Mauser SP66, pa prid če upaš.

IceIceBaby ::

Varnost v smislu predvidljivih donosov sem imel v mislih. Pri vezani vlogi vedno veš kakšne so obresti oz. koliko denarja boš imel po končani vezavi, vrednost zlata pa precej niha.

Zato je pa treba razpršiti vložke. Nekaj daš vezati, nekaj v zlato, nekaj malega v kakšne bolj tvegane delnice ali celo forex, nekaj v nepremičnine...

Furbo ::

IceIceBaby je izjavil:

Furbo, razsvetli nas, kje drugje lahko ohraniš večino vrednosti denarja, dobiš zelo visoko varnost in hkrati ohraniš likvidnost.

Na banki lahko kljub vezavi denar dvigneš v vsakem trenutku. Plačaš sicer nekaj malega, ampak ni kritično.


Vsak naj sam izbira svojo naložbeno strategijo. Jaz nisem svetovalec.

Tole o enostavni prekinitvi vezave pa nakladaš. Marsikje vezave ne moreš prekiniti, ali potrebuješ resen razlog, ala smrt v družini. Ponekod ti namesto tvojega denarja ponudijo kredit.

Abanka : V katerem primeru je možno predčasno prekiniti vezano vlogo?

Pogodbo je moč predčasno prekiniti le v izrednih primerih, kot so: smrt v družini, nujno zdravljenje, elementarne nesreče in selitev v tujino.

Na NLB ti ponudijo premostitveni kredit.

itd itd itd
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IceIceBaby ::

Vsak naj sam izbira svojo naložbeno strategijo. Jaz nisem svetovalec.


Glede na to, da imaš tako negativno mnenje o vezavi sem sklepal, da imaš v mislih kakšno boljšo varjanto.

Tole o enostavni prekinitvi vezave pa nakladaš. Marsikje vezave ne moreš prekiniti, ali potrebuješ resen razlog, ala smrt v družini. Ponekod ti namesto tvojega denarja ponudijo kredit.


Na hypo sem enkrat prekinil vezavo. Vzeli so mi pač nekaj 10€ (ne vem točno, več kot 100€ sigurno ni bilo) za stroške in to je bilo to.

V Delavski hranilnici so mi tudi razložili, da ni kakšnih večjih težav. Nekaj ti vzamejo, pa kak dan ali 2 mogoče traja.

Furbo ::

Ne vem kakšne zneske si dvigoval, očitno pa nimaš preveč izdelano naložbeno strategijo, če moraš prekinjati vezave. Veže se denar, ki se ga lahko pogreša za rok vezave.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IceIceBaby ::

Mislim da je bilo okol 5, 6k. Je bilo pa to nekaj let nazaj, ko nisem pretirano razmišljal o naložbenih strategijah. Večja turbina in nastavljivo podvozje je imelo takrat prioriteto nad vsemi ostalimi stvarmi :)

darkolord ::

Pri vezani vlogi vedno veš kakšne so obresti oz. koliko denarja boš imel po končani vezavi, vrednost zlata pa precej niha.
Ampak vseeno ne veš, koliko bo tisti tvoj denar po končani vezavi dejansko vreden. Mogoče je, da tudi prav nič.

mistik ::

Denar na banki je super za tiste omejence, ki radi vidijo, nekaj večjo vsoto vsako leto. Da pa za to vsoto (povečano) dobijo manj kot leto prej, jim je pa že višja matematika.


No ja, ni glih lepo govorit nasploh kakšni so ljudje, sploh ko vlagajo svoj lastni denar kamorkoli že, sploh pa v banke.
Meni sicer banka trenutno v sedanji situaciji ne privlači, ampak morda kdaj kasneje za varnost pride prav ta možnost.

Ampak vseeno ne veš, koliko bo tisti tvoj denar po končani vezavi dejansko vreden. Mogoče je, da tudi prav nič.


Za zlato pa še manj veš.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

denar ali zlato? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18346587 (16272) DeusB
»

Evropska centralna banka budno spremlja bitcoin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6123085 (14250) sodnicaN
»

Se splača denar vložiti v zlato ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9943636 (28100) mat xxl
»

Varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5313588 (10325) Invictus
»

Varno oplemenitenje denarja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815390 (13244) c3p0

Več podobnih tem