» »

Varčevanje denarja

Varčevanje denarja

«
1
2

garfy ::

Kako hranite prihranke, euro vrednost pada in kako se rešite inflacije.

Nekaj razmišljam da bi vložil v avstrijsko banko ki mi da 4 % na leto.

Imam približno 15000 eur. Kaj proporočate

Sedaj nareč hranim denar kar v trezorju doma, kar mislim da je zelo slabo

V slo pa tudi ne vem če je ok, saj ti preveč davčna gleda pod prste

Galaxy ::

XOff topic?

Hmm.. najbolje je da kupis delnice, trenutno si lastim 4 od Luke Koper, 5 od Gorenja in za 1000€ vrednosti od NKBM. Na Luki Koper sem zasluzil ene 100€, na Gorenju zgubil 20€, glede NKBM pa bom vidu kaj se bo.. Aha tudi nekaj delnic od Hrvaskega Telekoma, ene 10, na vsako pa 100 kn zasluzka, to je ene 130€.

Ker pa vidim, da si nalozen z denarjem tudi priporocam, da vlozis v sklade. Pojdi do najblizjega pooblascenega prodajalca delnic/fondov na svetovanje. Delnice so najbolj riskantne, ampak lahko zelo hitro zasluzis na stotine €, fondi so moderativna odlocitev, obresti na bankah pa so "piece of shit".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Galaxy ()

PacificBlue ::

Ful ti priporočam nakup Krkinih delnic..po mojem bo njihova vrednost še kr narasla..pa tud krka je eno izmed najbolj uspešnih podjetij v slo..drugače pa v sklade..

#000000 ::

Res je na banki pis of šit obresti, ampak so in to z nič tveganja, pri delnicah lahko hitro zaslužiš še hitrej pa zgubiš.

če ne boš rabu tega dnarja vsaj par let, se splača dat kak sold v sklad ali več njih, baje je najboljš če maš vložke razpršene, če guzneš na enmu boš na drugih treh nekaj dobil in tko bo izguba pokrita al pa minimalna. No jest bi se delnicam izognu, vsaj slo varijant, ker so mi preriskantne, itak men tale slo borza deluje kot en velik insajd biznis. :)

garfy ::

Kaj pa kaj kupujete tuje denice, mene zlo zanimajo delnice google

te bi zagotovo kupil

solatko ::

Kupi dve garaži na obrobju mesta (Vič, Šiška, Kodeljevo - Moste......) v petih letih so cene zrasle za 150%. Oddajaš jih po 50-70 evrov mesečno, ko pa rabiš gotovino imaš prodane v pol ure, če daš oglas na internet (ob neki sprejemljivi ceni, ki pa bo sigurno večja, kot če bi denar obrestoval na varčevanju + 1200 eurov plusa od najemnin)

garfy ::

To z garažami je risky

Ker sem hotel kupit v MB in en tip prodaja garažo že leto in noben nekupi, paza dobro ceno in dobro lokacijo

Problem je pol prodat vsaj v MB, ker je skoraj nemogoče. V LJ so pa cene itak 1x večje in je tudi riskantno.

A res dobiš garažo za 8000 v lj

aambro ::

Kupi materialno zlato ali srebro, ce hoces _ohranit_ realno vrednost prihrankov. Pri nas ga prodajata dve podjetji, Moro in Elementum. Vse ostalo spremlja bistveno vecji riziko. Najmanjsi je na splosno pri skladih. Ce hoces izvedet kaksen boljsi nasvet glede na tvojo situacijo, ti lahko svetujem.

Lahko si za lastno izobrazbo pogledas tudi filme na youtube ali google video:
Money as Debt
Money masters

Jose ::

Delno se strinjam z garažami in z zlatom.

Trenutno nepremičnine v Sloveniji prinašajo profit. Kako bo v prihodnje ne vem. Je pa res, da se bockaš s podnajemniki, ki znajo imeti dolgove in ne plačevati stanarine.

Če hočeš varnost, je zlato tisto pravo in v EU ni obdavčen dobiček od zlata. V enem letu bo vrednost zlata po napovedih precej (>20%) višja.

A v naših bankah ne dobiš 4% obresti? Seveda jih dobiš.

LP, JOSE

Pesimist ::

Kaj te bluzis? Sej pa Nova KBM ma tudi 4.xxx% obresti na leto ce das na varcevalni racun. Tak mam jaz. Pri enih 25k dobim okol 83+€ na mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Magician ::

Moje mnenje, imej ga doma v trezorju ali pa ga odnesi na banko, kjer imajo dobre pogoje varcevanja. Pa četudi par %.

Vlaganje v delnice, sklade ali kaj drugega je riskantna zadeva. Seveda razen ce si nek gambler ki ne boš pogrešal teh 15000 EUR.

Jaz vem da je boljše imeta vrabca v roki kot pa goloba na strehi.

Karaya 52 ::

Imeti denar doma v trezorju je bedarija, takšni pa si zaslužijo da jim inflacija pobere del vsote. Če ne rabiš denarja še nekaj let potem bi se jaz odločil za kak mešani sklad, tak ki ima donosnost okoli 5% na leto. Vlagati v delnice da bi ušel inflaciji... no thanks. Tudi zlato je konec koncev možna rešitev, glede nepremičnin pa ljudje mislijo da lahko samo rastejo. Poglejte situacijo v Miamiju.

aambro ::

Magician: Zal je menjalna vrednost tega vrabca, ki ga imas v trezorju, tako kot vrednost vsakega blaga na trgu pogojena s trgom. Vrednost in ceno papirnatega in knjiznega denarja zal v veliki meri ni dolocena s svobodnim trgom ampak je dirigirana s strani centralne banke oz. katerekoli izdajateljske banke. Vec ko izda denarja (v papirnati obliki ali v obliki knjiznega denarja - posojil) - manjso vrednost ima tvoj vrabec v trezorju. Tudi cena zlata je sicer - od vseh plemenitih kovin - rahlo dirigirana s strani politike in centralnih bank in se drzi umetno nizje, kot bi bila, ce bi ne prodajali zlatih certifikatov, ki so zlato v prihodnosti. Ampak to samo se prispeva k privlacnosti nakupa zlata trenutno. Kar se neodvisnosti trga tice, je boljsa nalozba srebro, vendar placate se DDV zraven. Zlato je neobdavceno z DDVjem in se od "prihodkov" - ki na nek nacin niso drugega kot ohranitev vrednosti - ne placuje dohodnine.

Ne pozabite, da je EURO, kot katerakoli druga valuta, ki ni polnovreden denar - in je nastala v denarnem sistemu z delnimi rezervami - le dogovor in obljuba banke, da nam bo ohranila in ob vnovcenju povrnila realno vrednost v realni dobrini (npr. zlatu). Koliko pa verjamete tej obljubi, je pa stvar posameznika.

Pujcek ::

Kaj te bluzis? Sej pa Nova KBM ma tudi 4.xxx% obresti na leto ce das na varcevalni racun. Tak mam jaz. Pri enih 25k dobim okol 83+€ na mesec.


kok je ze inflacija na letni ravni???? jebes take obresti...
:)

Zeberdee ::

Mislim, da ti za toliko denarja v vseh posredniških hišah razpolagajo z denarjem.

Sploh pa trapasto, da o tem sprašuješ na tem forumu - ko poveš znesek, ti bodo pomagali čisto povsod - banke, posredniške hiše...

gruntfürmich ::

jst dam vse kar imam v sklade.

Kupi materialno zlato ali srebro, ce hoces _ohranit_ realno vrednost prihrankov:O :O :O :O :O :O :O si malo nor?
glede zlata in srebra je tko: nobeden ti ne garantira da ne bo cena na borzi šla dol. zadnje 3-4 leta so cene res orng rastle, ampak ni nujno da bodo še vedno letele v nebo.
tko da drage kovine se meni ne zdijo dobra naložba, še manj pa da jih imaš fizično doma; to pa je po moje največji -. pol so tu še provizije za nakup in prodajo...
bo pa menda paladij letel v nebo. sam ga noben noče prodat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Vikking ::

Zej če bi rad varčeval kot depozit potem razmisli varčevanje recimo v AUD obresti so od 5,5 % do 7% odvisno od zneska in dolžine varčevanja. Tudi nakup v pravem času ko je AUD šibek in prodaja le-tega ko je močan. Zna prinesti tudi še dodatnih 3-4%. Če gledaš grafično vrednost AUD-ja napram EUR je moč opazit skokovite rasti in padce le-tega zato omenjam da se splača nabavit AUD v pravem času in prodati ob pravem času.

Karaya 52 ::

Zlato JE najbolša naložba, varna in stabilna. Zato imajo države "zlato rezervo", to se dejansko zlate palice shranjene v trezorjih. Zlato tako uide vsem recesijam, zlomom borz, inflaciji itd. Vsaj do sedaj je bilo tako.

gruntfürmich ::

in kolk časa že spremljaš tečajnico zlata na borzah?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gzibret ::

No, glede zlata.....

Drži svojo ceno že od nastanka civilizacij naprej, torej vsaj 5000 let. Zakaj bi cena ravno sedaj padla? Sicer ne boš kaj prida zaslužil, brez vsega pa tudi ne boš ostal, pa tudi če je vojna, potres, meteorit, cunami (skupaj ;) )...
Vse je za neki dobr!

imagodei ::

Če pride do zloma na borzi, če se pojavi huda inflacija, se država zaplete v vojno, pride do hujše (naravne) katastrofe, so edine stvari, ki držijo "ceno" oz. vrednost, plemenite kovine.

Nima tečaj na borzi nobene veze v takšnem primeru. Pod črto je seveda res, da je tudi zlato podvrženo ponudbi in povpraševanju, je pa v primeru zlata to precej regulirano. Tudi na sploh ga je v cirkulaciji izredno malo. Zato so v zgoraj omenjenih primerih plemenite kovine edina zares likvidna "valuta". Misliš, da boš npr. za svojo rešitev v morebitni vojni plačal z dolarji ali evri? Da bo ob zlomu borze kdo zainteresiran za evre, Krkine delnice ali državne obveznice?
- Hoc est qui sumus -

PacificBlue ::

Kaj pa varčevanje na Hrvaškem? glej link:http://www.finance.si/170995

gruntfürmich ::

torej nima tečaj na borzi nobene zveze? rad bi videl tistega, ki bi ti plačeval za zlato več kot je njegova vrednost na borzi.
no pa, kot sem že omenil, paladij bi znal biti zanimiv, ker je surovina za industrijo, tko kot platina, kar pa zlato ni tako zelo. nekje sem prebral, da ko bodo v kratkem začeli veljati nivi zakoni glede ispušnih plinov avtov, bo tej nalogi v katalizatorju kos paladij, platina menda ne toliko več. tko da napovedujejo 'zlato' prihodnost paladija. ampak je še bilo omenjeno, da ga zaradi tega še nočejo prodajat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

TESKAn ::

Kaj zlato ni tako zelo surovina? Praktično v vsakem elektronskem vezju ga imaš kaj. Če me spomin ne vara, ga je še več, kot v ekvivalentni količini zlate rude:).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

imagodei ::

@gruntfurmich:

Nisem rekel, da nima nobene zveze - prav nasprotno, rekel sem, da je pod črto tudi cena zlata funkcija S/D. V izrednih primerih (že omenjeni zlomi borz, gospodarstva, padci meteoritov, tsunamiji, vojaški spopadi) so pa plemenite kovine mnogo bolj likvidne od nacionalne valute. V primeru, da bi prišlo do kakšne večje vojne (ala WWIII) ali globalne gospodarske krize, pa najbrž bolj likvidne od večine valut.

Pri zlatu na dolgi rok seveda ne gre toliko za naložbo, kot za varnost. Zlato ti bo v vsakem trenutku odkupila vsaka banka kjerkoli na svetu, je precej nepodvrženo inflaciji in čeprav bi v katastrofi izgubil praktično vse svoje premičnine in nepremičnine, bi zlato zlahka vnovčil.

Nikakor pa ne trdim, da gre za pameten način varčevanja ali plemenitenja sredstev. Prav tako ne vem, kako se na kratki rok obnaša zlato na borzi in koliko se z njim splača delat. Govorim samo na dolgi rok in v smislu varnosti v primeru izrednih razmer.
- Hoc est qui sumus -

Vikking ::

V razmislek kopiram kratek članek iz financ:

V Sloveniji se s trgovanjem z naložbenim zlatom ukvarjata podjetji Moro & Kunst in Elementum, slednje je letos pripravilo tudi prvi slovenski kongres na temo plemenitih kovin in surovin. Posredno lahko v zlato vlagate tudi prek vzajemnih skladov, katerih naložbena politika temelji na zlatu. Naložba v zlato, kar zadeva tveganje, ni kaj dosti drugačna kot v delnice. Cene zlata namreč niso trdne in precej nihajo, torej je pri kratkoročnih nakupih mogoče utrpeti tudi nemajhne izgube. Cene so močno odvisne tudi od vrednosti ameriškega dolarja, kar pomeni, da ste izpostavljeni tudi valutnemu tveganju. Prednost trgovanja z zlatom je ta, da je oproščeno vseh davkov; fizične osebe so tako oproščene tudi plačila davka od kapitalskega dobička.

gzibret ::

Cena zlata zadnjih 10 let se je gibala (iz glave) med 170 in 370 funti / unčo na LME. Torej kar precejšnja razlika. Samo vseeno, cena zlata NIKOLI ne bo padla pod recimo 100 funti / unčo, kar pa ne velja za delnice, obveznice, zavarovalne police.....

Je pa trenutna cena zlata IMO kar visoka. Sam pričakujem padec v prihodnjih 5 letih.
Vse je za neki dobr!

gruntfürmich ::

sj ja, imagodej, sj imaš prav v določeni meri. vendar kaj bo človeki, ki hoče zapravit 15 000 € zlato? zaradi padca meteorja, ali zaradi svetovne vojne? to nima smisla. če imaš par 10 milj €, potem pa res morda se splača nekaj v zlato dat.
vikking: lahko bi dal kr tečajnico teh skladov. TUKAJ!!! zame to ni uredu naložba.
sam kak je balkan od MP padel!!!!!!!
ja, tudi kolikor jaz ve, zlato v zadnjih 5 letih zelo raste, preko 100%.
ja, sj je v vsakem vezju, zaradi tega bo verjetno vedno aktualen; če se bo pocenil, ga bodo izdelovalci vezij pokupili, in bo spet imel ceno. vendar je še tu srebro, ki je veliko veliko ceneje, pa ni toliko slabše od zlata za vezja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

STASI ::

Ker je že govora o zlatu imate gibanje cene zlata, srebra, platine, paladija in rodija v zadnje nekaj letih. Kitco ponuja tudi live grafe omenjenih kovin.




"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()

gruntfürmich ::

sj take rasti so praktično za vse kovine, ki so pomembnejše in kotirajo na borzi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

LittleDevil ::

@garfy: Imaš ZS.

LP

Magician ::

Sej pravim meni ni do tega da bom vse prihranke ki jih imam v življenju potem izgubil na kakšnih skladih, delnicah ali nakupu dragih kovin.

Jaz imam svoje prihranke v banki in vezan na depozit. Res da so male obresti, ampak ko bom kdaj rabil denar vem da bom dobil to vsoto nazaj. Obresti so do cca. 5 %.

Nazalost nisem eden izmed tistih, ko ima foter doma firmo, trgovino in jahto v Portorožu. Zato se v rizične zadeve ne spuščam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magician ()

OrkAA ::

Nekje sem prebral, da je ravno to, da nikoli ne reskiraš, najbolj riskantno. :)

JamesQ ::

Lep pozdrav.

Rad bi začel varčevati za prihodnost. Imam manjši znesek, ki bi ga rad dal na varčevalni račun, pri tem pa bi rad še vsak mesec vplačeval nek manjši znesek v ta varčevalni račun. To sploh obstaja pri slovenskih bankah? Kakor sem prebral naj bi se to imenovalo obročno varčevanje in se deja zanima ali je to možno tudi s enkratnim pologom večje vrednosti.

Lepo vas prosim za nasvete.

Najlepša hvala.

LDŽ

Okapi ::

Galaxy je izjavil:

XOff topic?

... in za 1000€ vrednosti od NKBM. ... glede NKBM pa bom vidu kaj se bo...
Pravega dobička ni bilo.:))

O.

trololo2 ::

JamesQ je izjavil:

Lep pozdrav.

Rad bi začel varčevati za prihodnost. Imam manjši znesek, ki bi ga rad dal na varčevalni račun, pri tem pa bi rad še vsak mesec vplačeval nek manjši znesek v ta varčevalni račun. To sploh obstaja pri slovenskih bankah? Kakor sem prebral naj bi se to imenovalo obročno varčevanje in se deja zanima ali je to možno tudi s enkratnim pologom večje vrednosti.

Lepo vas prosim za nasvete.

Najlepša hvala.

LDŽ


Tako ali drugačno obliko varčevalnih računov imajo praktično vse slovenske banke. Bolj sicer priporočam kar depozite, pri 6 mesečnih dobiš OM ki pokrije vsaj uradno inflacijo, višina OM pa tako ni več (v veliki meri) odvisna ob velikosti zneska. Recimo vežeš za 6 mesecev ostalo ti tačas kaplja na račun, potem vse skupaj zvežeš na novo, oz. komibriraš več depozitov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trololo2 ()

gruntfürmich ::

JamesQ je izjavil:

Lep pozdrav.

Rad bi začel varčevati za prihodnost. Imam manjši znesek, ki bi ga rad dal na varčevalni račun, pri tem pa bi rad še vsak mesec vplačeval nek manjši znesek v ta varčevalni račun. To sploh obstaja pri slovenskih bankah? Kakor sem prebral naj bi se to imenovalo obročno varčevanje in se deja zanima ali je to možno tudi s enkratnim pologom večje vrednosti.

Lepo vas prosim za nasvete.

Najlepša hvala.

LDŽ


morda premisli o delnicah. so izredno nizko za predhodna obdobja, in če si za kakšno špekulacijo za dolgi rok je morda to dobra priložnost.
seveda pa nihče ne more garantirati da vse skupaj ne bo propadlo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

barakus ::

Katera podjetja pa imajo še perspektivo, da prebrodijo krizo in ponovno rasejo po njej?

JamesQ ::

Živjo.

Pomoje se splača obročno varčevanje, vsaj glede na to kar sem prebral na spletnih straneh varčevalnic in bank. Se pa strinjam... zna biti precej rizkantno. O delnicah sem razmišljal (KRKA), samo trenutno še nisem ravno v situaciji, ko bi lahko delnice kupoval. (=

Vsak konstruktiven predlog bo zelo koristen. (=

Najlepša hvala.

LDŽ

black ice ::

Kako je s Triglavovimi delnicami? Se splačajo kupiti? Če ne drugega imajo dividende zelo dobre (glede na ceno delnice).

krucymucy ::

Okapi je izjavil:

Galaxy je izjavil:

XOff topic?

... in za 1000€ vrednosti od NKBM. ... glede NKBM pa bom vidu kaj se bo...
Pravega dobička ni bilo.:))

O.

30€ mu je ostalo od te naložbe.

stock ::

Kupi 15000L bencina, čez kako leto ali dve ga prodaš po 2€ liter, za ta keš se bo hitro prodal, mel boš pa 5000€ profira.

flbroker ::

Potem je bolj smiselno kupiti vrednostni papir kot pa shranjevati 15,000l goriva doma na dvorišču.

gruntfürmich ::

barakus je izjavil:

Katera podjetja pa imajo še perspektivo, da prebrodijo krizo in ponovno rasejo po njej?

če meniš da nobeno podjetje ne bo preživelo potem raje že kar sedaj spakiraj kufre...
paranoik8-)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Unknown_001 ::

Nekdo je omenil zlato, ampak če je možnost bi na tvojem mestu vložil na platino8-)

LeQuack ::

A to je spet eden izmed tistih tem, kjer je vsak strokovnjak?
Quack !

Invictus ::

S tujim denarjem je najlažje biti pameten ;).

Ali drugače, s tujim k**** bi vsak tolkel po koprivah ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

technolog ::

Kaj če jutri fiziki ugotovijo, kako poceni izbit elektrone sorodnim kovinam?

Zlato bo potem nič vredno.

Unknown_001 ::

Invictus je izjavil:

S tujim denarjem je najlažje biti pameten ;).

Ali drugače, s tujim k**** bi vsak tolkel po koprivah ...


Mislim, nisi mogel lepše primerjave najdt?? :))

Furbo ::

technolog je izjavil:

Kaj če jutri fiziki ugotovijo, kako poceni izbit elektrone sorodnim kovinam?

Zlato bo potem nič vredno.


Papir znajo pa v nedogled tiskati že vrsto let.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

denar ali zlato? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18346226 (15911) DeusB
»

Evropska centralna banka budno spremlja bitcoin (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6122949 (14114) sodnicaN
»

Se splača denar vložiti v zlato ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9943469 (27933) mat xxl
»

NaloŽbeno zlato (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6522440 (16431) Furbo
»

Varno oplemenitenje denarja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815279 (13133) c3p0

Več podobnih tem