» »

denar ali zlato?

denar ali zlato?

«
1
2 3 4

blackwing ::

Mene zanima ali se splača denar menjati za zlato? Spremljala sem malo gospodarstvo, razne novice glede tega da bi naj denar propadel. Ameriškim bankam gre baje slabo in če propadejo propade denar, tako bo denar ničvreden zlato se bo pa dvignilo. Sedaj ne vem ali je to res ali ne, ker nisem spremljala tega dlje časa in ne vem kako kaj deluje vse skupaj :)

Vice ::

Stvar deluje tako, da te preveč paranoja daje in da si za nakup zlata vsaj kakšnih 5 let prepozen.

mailer ::

Si razmislila, kako boš potem za zlato kupila štruco kruha? Boš hodila s ploščico in pilco naokoli. Mal smešno bi bilo videt. Glede, na to da je denar izmišljena zadeva banke lahko propadejo, z njimi pa bodo propadli tudi dolgovi. Bi se zgodil pač en hard reset, ki bi vse postavil na začetek. Seveda bi se uprli tisti, ki imajo pošteno našparan denar, tisti z dolgovi pa bi skakali od veselja.

bluefish ::

Če te skrbi propad valut, si raje kupi njivo, bo več efekta.

In ja, za naložbo v zlato si prepozna. S samimi palicami pa si le stežka pomagaš.

jype ::

Namesto zlata se splača kupit bitcoine.

Ne zdaj, jasno, šele ko jim cena pade.

GregiB ::

blackwing je izjavil:

...bo denar ničvreden zlato se bo pa dvignilo.


Dvignilo v primerjavi s čim? Kolikor mi je znano, je zaenkrat denar edino univerzalno menjalno sredstvo in če propade, ne vem, kako ugotavljati, koliko je zlato vredno. Zlato IMHO je dober amortizer za razna resetiranja valut (Nemška predvojna hiperinflacija ipd. ), če pa bi denar kot menjalno sredstvo propadel, pa pridemo nazaj do blagovne menjave, kjer bi zlato verjetno delno lahko prevzelo univerzalnost menjave... Zdej, kolk kurjih bedrc dobiš danes za 10g zlata, kolk boš pa po propadu denarja.... who knows?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Smurf ::

No, dejansko je zlato ena izmed menjalnih sredstvih, ki je v zadnjih tisocletjih kadarkoli funkcionirala. Sem preprican, da si za zlato dobil hrano tudi v recimo Stalingradu med 2. sv. vojno (le nesramno drago je bilo).

Po drugi strani, denar v zlato se sedaj najman splaca, ker to pocnejo vsi ostali in je posledicno cena zlata rekordna. Kot je ze bilo omenjeno, ce mislis, da bodo valute propadle si kupi njivo pa mogoce orozje :p.

fosil ::

Lahko kupiš zlato v takih ploščicah po 1g in imaš potem po eno za v trgovino :D

Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Rok Woot ::

Jah proti denarju bodo kovine na dolgi rok sigurno rasle. Je pa bila in po mojem mnenju tudi bo borza bolj profitabilna, problem pa je, ker zahetva znanje in čas. Če imaš dovolj denarja, je investicija v kako mikrolokacijo definitvno zanimiva.

blackbfm ::

Jah proti denarju bodo kovine na dolgi rok sigurno rasle


cela familija naj vzame kredite in hipoteke potem pa si kupite zlato? win-win

Rok Woot ::

Se vidi da ti ni nič jasno.

Kaj mi pomaga, naprimer če si s tem še vedno nebom mogel kupiti žemlje. Najslabše je imeti premoženje v denarju. Povprečna rast na borzi od kar je borza ustanovljena presega rast zlata...

Pa če vzamem kredit, morajo kovine rasti hitreje kot obresti, tako, da sama rast no dovolj.

Da denar ni vezan na kovine, je pa itaq nateg vseh revnih ljudi na svetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

vostok_1 ::

Navijam za njivo pa puško-mitraljez! ;)

Zlato se je sicer vedno uporabljalo. Ob propadu sodobne civilizacije si morda raje kupi jeklene palice za delat motike pa lopate.

Unknown_001 ::

Hosto kup, pa je.

Maš lepo za kurjavo , za sprehajat se ipd, pol pa prodaš, ko denar nucaš.

korenje3 ::

fosil je izjavil:

Lahko kupiš zlato v takih ploščicah po 1g in imaš potem po eno za v trgovino :D



manjše količine kot ga kupiš, bolj ga preplačaš. razlike med 1kg zlata in 1g so po moje nad 30% v ceni.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Unknown_001 ::

Treba še obdelavo plačat, pol normalno, da je dražje.

Map ::

Če maš dost denarja se splača kupit kak zlo redek avto. Tak, da jih je le nekaj na svetu, recimo Pagani Zonda Cinkue, ki jih je samo 5. Če kdo ta avto razbije al karkol in jih bo še manj, mu lahko cena zraste za večkrat toliko kot je bila njegova cena.

RockyS ::

Moraš najt človeka ki ga bo čez 100 let kupil.

matjazzz ::

Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money. ~Cree Indian Proverb


Kot je že zgoraj napisano kupiš njivo bo več vredna kot pa zlato.

v2dot0 ::

https://www.bitstamp.net/

Kupi bitcoin.
Ima enake karakteristike kot zlato le, da je veliko bolj praktično.

mat xxl ::

In trenutno ima Bitcoin najvišjo ceno v svoji zgodovini, tako, da se ne splača.......

blackbfm ::

ovrednoten je glede na ponudbo in povpraševanje, ne pa neko zgodovinsko vrednost...je težko razumet osnove ekonomije a

v2dot0 ::

To je sicer res ni pa nujno, da bo sedaj kar padal.
Centralne banke printajo in se gredo neke valutne vojne.
Bitcoin pa postaja sprejemljivo plačilno sredstvo pri nekaterih vidnih internetnih storitvah.

Sej v bistvu res ne vem, če se sedaj splača kupit a nimam razlogov, da bi pričakoval preobrat.

bluefish ::

Glede na prvotno vprašanje je BTC tudi nesmisel. Razen seveda, če boš lahko z njim nekega dne v trgovini kupil kruh.

Furbo ::

Srebro se kupi, ne pa zlato. Srebro pridno porablja industrija, kovanci so poceni, tudi ni sile če bo treba kakšnega dati za kilo kruha. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Rok Woot ::

Kovanci so v Nemčiji manj obdavčeni, kot palice, zato je to bolje. Druga varjanta je, da imaš srebro shranjeno v Švici v palicah, kjer tega davka ni.

fosil ::

Če bi prišlo do take krize, da bodo ljudje lačni ti njiva ne bo nič pomagala.
Ker bodo ljudje njive hitro izropali.
Razen če najameš še oborožene varnostnike.
Tako je!

blackbfm ::

najameš jih s kešom? :)

jype ::

bluefish> Glede na prvotno vprašanje je BTC tudi nesmisel. Razen seveda, če boš lahko z njim nekega dne v trgovini kupil kruh.

Ob razpadu omrežja kruha itak ne bo, tako da je to precej akademsko vprašanje.

sloxl8 ::

Furbo je izjavil:

Srebro se kupi, ne pa zlato. Srebro pridno porablja industrija, kovanci so poceni, tudi ni sile če bo treba kakšnega dati za kilo kruha. :)


Na srebro ob prodaji plačaš davek, ob prodaji zlata ga ne.

Furbo ::

sloxl8 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Srebro se kupi, ne pa zlato. Srebro pridno porablja industrija, kovanci so poceni, tudi ni sile če bo treba kakšnega dati za kilo kruha. :)


Na srebro ob prodaji plačaš davek, ob prodaji zlata ga ne.


Ne drži.

Rok Woot je izjavil:

Kovanci so v Nemčiji manj obdavčeni, kot palice, zato je to bolje. Druga varjanta je, da imaš srebro shranjeno v Švici v palicah, kjer tega davka ni.


Neumnost, letno plačuješ lepe % za hranjenje srebra, če ga hočeš dvigniti tedaj plačaš DDV (ko bo po možnosti že višji).. vse za minimalni prihranek ob nakupu.
Pa še držiš ga ne v lastnih rokah. Ne hvala.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

hobbit ::

Če srebro kupiš v prodajalni definitivno plačaš cca. 20% davka.

Rok Woot ::

Poglej naprimer bullionvault Furbo, ne plačuješ blazno, srebro je res tam. In ne plačaš ddv-ja če ga hošeč dvignit, drugo je, če ga hočeš pripeljati v Slovenijo.

Nisem pa rekel kaj je bolje, odvisno koliko časa misliš srebro obdržati. Tko, da bolj ti si "neumnost", kot pa moj post.

Rok Woot ::

Hobbit v Nemčiji ne, plačaš samo 7% VAT na srebrne kovance, za palice pa 20%.

Furbo ::

Rok Woot je izjavil:

Poglej naprimer bullionvault Furbo, ne plačuješ blazno, srebro je res tam. In ne plačaš ddv-ja če ga hošeč dvignit, drugo je, če ga hočeš pripeljati v Slovenijo.

Nisem pa rekel kaj je bolje, odvisno koliko časa misliš srebro obdržati. Tko, da bolj ti si "neumnost", kot pa moj post.


Zakaj bi plačeval nekaj nepotrebnega? Pač sam shraniš srebro.

Narod je tako natreniran, da mora svoje premoženje pustiti drugim v 'varno hrambo' in 'upravljanje', da misli, da mora isto početi s kovinami. Neumnost.

DDV ni noben bavbav, srebro v obliki lepih kovančkov se dobi že za 15% nad borzo...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Rok Woot ::

Ja kar je za nekoga, ki kupi srebro za dobo do 7 let recimo čist bedno. In res, zakaj bi plačevali nekaj nepotrbnega. S tem, da je rizično srebro imeti doma, kot v hrambi... Drugače pa nikjer nisem rekel, da je nakup konavcev neumnost. Ti si rekel, da je nakup palic v švici neumnost. Lahko imaš tudi svojo hrambo v Švici, da o tem sploh ne govorimo...

Furbo ::

Lastništvo papirnatega srebra ima več rizkov kot pa lastništvo fizičnega. Če se jih ne zavedaš, še ne pomeni, da jih ni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

vostok_1 ::

Sam če bitcoin lepo pretakajo v druge valute, pol bo cena bitcoina ogromna? Glede na nezmožnost tiskanja...what then?

mat xxl ::

Saj se ga elektronsko ustvari, in računalniki bodo skoz boljši in bodo skozi več BTC sprocesirali....

hobbit ::

@Furbo, po 15% nad borzo? Težko...

@Rok Woot, ja ampak je kako bi rekel, riziko iz tujine kupvat, sploh če to delaš prvič.

več o vsem skupaj pa na kovine.si

Rok Woot ::

Kdo pravi, da se jih ne zavedam Furbo in kje sem rekel, da jih ni? A se jih ti zavedaš? In kako vrednotiš riziko? In Kaj Če hočeš kupiti zlato za recimo 3 leta je to neumnost?

Senitel ::

mat xxl je izjavil:

Saj se ga elektronsko ustvari, in računalniki bodo skoz boljši in bodo skozi več BTC sprocesirali....

Malo si zgrešil veš point BitCoina. Enkrat bodo izračunani vsi in novih ne bo možno "tiskat".

hobbit ::

mi kdo lahko na hitro razlož point BitCoina?

v2dot0 ::

hobbit je izjavil:

mi kdo lahko na hitro razlož point BitCoina?


Moja laična razlaga. Vesel bom, če me kdo v čemerkoli popravi.

Rudarjenje.
Bitcoin temelji na enem algoritmu(programu). Ta algoritem izvajaš na računalniku. S časom iz neke začetne vrednosti ustvarja nove bitcoine. Problem/prednost je ker je število bitcoinov končno in izračun vsakega naslednjega potebuje vedno več časa. Nekoč je bilo to poceni in so ljudje to počeli na navadnih računlanikih, potem je postalo dražje in so rudarji to poganjal na več grafičnih karticah krati, potem celo na specializiranih mašinah. Vse skupaj je postalo predrago, ko je cena bitcoina bila manj vredna od pokurjene elektrike za njegovo pridobitev. Torej število vseh bitcoinov je omejeno na 21 milijonov s tem, da so deljivi na osem mest, pa še težko je zrudarit vsek 21 milijonov.

Ponarejanje.
Bitcoin je nek podatek shranjen v računalniku. Nekdo ti ga lahko skopira vendar ti ga s tem še ni ukradel. Za krajo mora izvest transakcijo in to transakcijo potrdi omrežje računalnikov, ki sodelujejo v sistemu. V kolikor bi poskušal uporabit tvojo kopijo je ne bi mogel, ker je v omrežju zapisano, da je bila že izkoriščena. Torej s kopiranjem ne dožeš nič. Saj sistem zagotavlja enkratno uporabo in izračuna novega stanja, ki spet zagotavlja enkratno uporabo.

Decentralizacija.
Bitcoin nima centralne banke ali regulatorja. Cel sistem temelji na masi medsoboj povezanih računalnikov, ki izvajajo preverjanje. To dela cel sistem neodvisen od raznih institucij in odporen, saj nima neke centralne točke zloma.

Podobnosti z zlatom:

  • Njegovo vrednost določajo ljudje, ki so pripravljeni plačat za to, da si ga lastijo

  • Količina je omejena

  • Trgovanje lahko poteka mimo nadzora institucij



Razlike z zlatom:

  • To je virtualna dobrina, vedno si ga lahko snameš in shraniš na usb ključ

  • Omogoča enostavno trgovanje, neposredno z dobrino, kar je z zlatom težko

Jinto ::

http://www.guernseymint.com/shop/silver...

Srebro brez davka v Evropi (ne jamčim, nisem še kupil nič pri njih).

kkk7 ::

Zelo modro je imeti del svojih dolgoročnih naložb (5-20%) v plemenitih kovinah.

V EU so vse plemenite kovine, razen zlata, obdavčene. Tudi srebro je obdavčeno z 19-25%, razen v Nemčiji, kjer so naložbeni srebrniki obdavčeni s 7% - to se bo z 1.1.2014 spremenilo, tako da bo po novem obdavčitev 19%.

Če kupiš srebro v izven EU plačaš DDV 20%. V Evropi je srebro brez davka v Guernseyu (omogočajo možnost, da kupiš brez davka, in pri njih hraniš. Če pa hočeš dostavo na svoj dom, plačaš DDV 20%), Estoniji (je del EU, vendar lahko kupi tujec samo omejno količno, pa še to mora osebno prevzeti) in v Norveški (plačaš DDV pri uvozu).

Sedaj so cene za plemenite kovine kar visoke, tako da morda počakaš, ker bodo verjetno še malo padle.

Smurf ::

v2dot0 je izjavil:


Omogoča enostavno trgovanje, neposredno z dobrino, kar je z zlatom težko

Tukaj bi imel pripombo. Zlato bos lazje pretvoril v dobrino kot bitcoin. Ravno to je ena glavnih prednosti zlata. Vedno in povsod je drzal neko vrednost in si ga lahko menjal z dobrinami.

Rok Woot ::

Ma bullionvault je 100x bolj kot Guernseyu.

GMT7 ::

blackwing je izjavil:

Mene zanima ali se splača denar menjati za zlato? Spremljala sem malo gospodarstvo, razne novice glede tega da bi naj denar propadel. Ameriškim bankam gre baje slabo in če propadejo propade denar, tako bo denar ničvreden zlato se bo pa dvignilo. Sedaj ne vem ali je to res ali ne, ker nisem spremljala tega dlje časa in ne vem kako kaj deluje vse skupaj :)


Koliko denarja imaš?
Koliki del portfelja, bi iz gotovine pretočila v plemenite kovine?
Imaš svojo nepremičnino?
Imaš plačane kredite in poravnan limit?

Za naložbe v plemenite kovine se odločaš potem, ko:
1. Že imaš vse kar potrebuješ (v materialnem smislu) in bi višek gotovine razpršil, da ne nosiš vseh jajc v eni košari.
2. Kadar verjameš, da so papirnate valute dolgoročno vredne nič in imaš veliko časa čakat, da zlimitirajo proti nič. To lahko pomeni tudi 20-30 let.

Disclaimer: v zadnjih dveh letih premaknil vso gotovino v plemenite kovine, trenutno analiziram svoje "papirnate" naložbe in se pripravljam na trenutek, ko bom realiziral izgube in premaknil ostanke papirnate sirotišnice v plemenite kovine. Ampak! Nimam nobenih obveznosti, trenutno zaslužim več kot porabim in me v bližnji prihodnosti ne čakajo večje investicije. Ker je pa lahko kakršnakoli naložba v danem trenutku slabo likvidna, pa se vračam nazaj k vzpostavitvi 6-12 mesečne gotovinske rezerve, ki bo vezana kot depozit. Je pa res, da sem rezervo opustil samo zaradi dejstva, da sem lastnik podjetja, ki me lahko ob težavah vedno bailouta.

Furbo ::

Jap, najslabši so tisti ki kupijo pest srebrnikov, so v limitu in prodajo ob prvem padcu cene. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Tilen ::

Avgusta 2011 je bila vrednost na unčo že 1910 USD, danes še samo 1.478,80 USD. -23% in samo v petek -5,29 %.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup plemenitih kovin

Oddelek: Loža
405394 (3143) MCblue
»

Odkup zlata (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7019608 (12719) Spajky
»

Se splača denar vložiti v zlato ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9943652 (28116) mat xxl
»

Pretvoriti EUR v CHF - bolj varno?

Oddelek: Loža
388984 (7138) pingo76
»

NaloŽbeno zlato (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6522668 (16659) Furbo

Več podobnih tem