» »

Se splača denar vložiti v zlato ?

Se splača denar vložiti v zlato ?

1
2
»

itak37 ::

Že če na hitro pogledaš graf gibanja cen zlata, se vidi da so zelo velika nihanja gor in dol, to pa pomeni da je naložba v zlato precej tvegana. Kot vsak trg ima tudi trg zlata svoje zakonitosti, in če ga res dobro ne poznaš, je naložba v zlato veliko tveganje, npr. podobno kot je bilo vlaganje v delnice pred fin. krizo, ko so vsi mislili kaki maherji so. Sploh pa je neumno kupovati zlato v fizični obliki, kjer so ogromne provizije.

Varna naložba je npr. depozit na banki (za vlogo jamči država), državne obveznice,...

Gregor P ::

Sedaj razen, če se ne bo zgodil kakšen čudež, da je npr. celo morsko dno pokrito z zlatom, bi moralo zlato ohranjati vsaj neko stabilno vrednost. In po mojem si, kar se samega tveganja tiče, na boljšem z nekaj zlatimi "cegli" kot pa s kakšnim šopom delnic.

Torej lahko si zaradi osebnih špekulacij preplačal zlato in izgubil nekaj denarja, če jutri kar naenkrat začne padati vrednost oz. si najmanj ob dobiček; ampak še vedno pa ima to zlato vsaj neko vrednost in lahko v prihodnosti tudi zopet pridobi na še višji vrednosti.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

carcar ::

Priporočam obisk kongresa plemenitih kovin in surovin, ki se izvaja v petek ter soboto na Gospodarskem razstavišču.

kow ::

Zlato je že v balon vodah. Ampak balončki lahko trajajo tudi desetletja:)
Odvsetujem ti, razen če ne gre za več kot 10-15 odstotkov 'portfelja'.

kivi113 ::


Že če na hitro pogledaš graf gibanja cen zlata, se vidi da so zelo velika nihanja gor in dol, to pa pomeni da je naložba v zlato precej tvegana. Kot vsak trg ima tudi trg zlata svoje zakonitosti, in če ga res dobro ne poznaš, je naložba v zlato veliko tveganje, npr. podobno kot je bilo vlaganje v delnice pred fin. krizo, ko so vsi mislili kaki maherji so.



Kater graf? Vsaka finančna investicija predstavlja tveganje. V banko, v zlato, v karkoli.

Graf nominalne vrednosti zlata:

Graf Infaltion adjusted vrednosti zlata:

Graf Inflation adjusted vrednosti srebra:


Tu lahko vidimo, da adjusted vrednost pada, medtem ko nominalna vrednost raste. Vendar je treba vedeti, da je 1$ iz leta 1930 vreden bistveno več kot sedaj:

A dollar in 2006 purchased about what 41 cents purchased in 1980 dollars, while a dollar in 1930 purchased what five dollars purchased in 1980.

Leta 1930 je bil dollar backan z zlatom - si šel na banko in dobil zlato namesto denarja.


Sploh pa je neumno kupovati zlato v fizični obliki, kjer so ogromne provizije.


To je neumen nasvet. Zakaj? Ker so pred nekaj dnevi sporočili, da imajo (američani) za vsako "delnico" srebra samo 1% fizičnega srebra. Torej kupiš neko delnico, kjer gor piše, da imaš v lasti 1kg srebra. Če bi pa več "delničarjev" hotelo do tega srebra, bi ga pa hitro zmanjkalo, saj ga je samo 1% backanega.


Varna naložba je npr. depozit na banki (za vlogo jamči država), državne obveznice,...


Npr. Ameriške obveznice? :) Obveznice te "nategnejo" z inflacijo in s podobnimi mehanizmi.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: WarpedGone ()

neki4 ::

Kar povej da si naložen z zlatom in verjameš v nadaljno rast.

kivi113 ::

Pomoje se zdajle najbol splača vložiti v srebro. Pred 3.11., takrat se lahko začne dvigovat cena. Če imaš več kapitala, lahko tudi razdeliš tveganje, največ 1/3 v zlato, 2/3+ v srebro.

3.11. pade odločitev, kako bo s printanjem novih ameriških dolarjev, kar lahko štarta še večjo dolarjevo inflacijo - oz bi bila zgornja snežinka pri oblikovanju inflacijske "kepe" (ki se resnici na ljubo že kar nekaj časa kotali).

Zaradi goljufije pri srebru, kjer je prodano 100x več delnic, kot je dejanskega materjala, zna cena srebra zanihati - navzgor. Ker je "inflation adjusted vrednost" na zgodovinsko gledano zelo nizki ravni, je to samo še dodaten kazalec v tej smeri. Cena srebra lahko sicer na hitro zelo zaniha, a če bi jaz imel denar, bi kupoval srebro. Na dolgi rok verjamem v rast tako zlata kot srebra.

itak37 ::

Eh, na vseh finančnih trgih je donosnot obratno sorazmerna s tveganjem. Če se tega ne zavedaš, si zelo naiven.


To je neumen nasvet. Zakaj? Ker so pred nekaj dnevi sporočili, da imajo (američani) za vsako "delnico" srebra samo 1% fizičnega srebra. Torej kupiš neko delnico, kjer gor piše, da imaš v lasti 1kg srebra. Če bi pa več "delničarjev" hotelo do tega srebra, bi ga pa hitro zmanjkalo, saj ga je samo 1% backanega.


Zakaj bi plačeval 5 do 6% provizije pri nakupu zlata in še stroške najema sefa v banki, če imaš na voljo finančne instrumente vezane na vrednost zlata? 5% je zelo soliden letni donos. Pa razčisti si malo pojme, kako delujejo finančni instrumenti, da ne jih boš po neumnosti obtoževal goljufij.

3.11. pade odločitev, kako bo s printanjem novih ameriških dolarjev, kar lahko štarta še večjo dolarjevo inflacijo - oz bi bila zgornja snežinka pri oblikovanju inflacijske "kepe" (ki se resnici na ljubo že kar nekaj časa kotali).

Če bi bilo 100% gotovo, kakšno odločitev bodo sprejeli, bi bila ta informacija že vkalkulirana v ceno zlata. To pomeni, da bo ta odločitev lahko zvišala ali pa znižala ceno zlata, in predstavlja tveganje pri naložbi v zlato.

Bančni depozit je zelo varna naložba, saj zanje jamči država, se pravi je tveganje enako tveganju, da propade države.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

Tilen ::

kivi113 je izjavil:



3.11. pade odločitev, kako bo s printanjem novih ameriških dolarjev, kar lahko štarta še večjo dolarjevo inflacijo - oz bi bila zgornja snežinka pri oblikovanju inflacijske "kepe" (ki se resnici na ljubo že kar nekaj časa kotali).



Pa dajmo spremljat.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Furbo ::

Jaz zlato opuščam, čeprav sem dosegel 100%+ donose pri njemu. Zadeva se izkopava, kopiči in folk zdajle drvi vanj, ker pač nudi varnost in lovi korak z inflacijo.

Srebro mi je boljše, izkopava se ga, vendar se ga tudi porablja, v reciklažo se ga vrne malo, nekje v 10 letih naj bi nastalo kar dobro pomanjkanje srebra in bo cena lepo zrasla. Sem pa tudi pri srebru že v lepem plusu, dolgoročno bo pa še večji.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

T0RN4D0 ::

Eh, hvala lepa za vse kar mi garantira naša država. S čim le.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

itak37 ::

Tilen je izjavil:


Pa dajmo spremljat.


Mislim da tvoj link kaže na tečaj EUR/USD.

Ta je za zlato.

Eh, hvala lepa za vse kar mi garantira naša država. S čim le.

Na žalost naša država računa tudi nate, jamstvo bi se pokrilo iz državnega proračuna, ki ga polnimo vsi mi z davki.

Tilen ::

Link se je nanašal na quote o printanju novih USD. Graf je primerjava vrednosti dolarja napram EUR v času "printanja" dolarjev.

Tukaj se lepo vidi kaj se je zgodilo danes. 8-)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

itak37 ::

Tukaj se še lepše vidi, (nastavi na 1Dan zgoraj)je pa gibanje zlata in EUR napram USD zelo usklajeno, če primerjaš oba grafa.

Sicer pa pričakovali so da bo FED odkupil 500 mrd USD obveznic, danes pa so objavili, da bo odkupil 600 mrd USD, kar pomeni da se bo vrednost USD še naprej zmanjševala napram EUR in zlatu.

kreki ::

No pa smo mal zaslužil. Zlato se dviguje v višave.
Priklopljen na šštrom.

Gregor P ::

Koliko je to malo? V odstotkih mislim; ni treba izdajati družinskih skrivnosti he he:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Furbo ::

Jaz sem tudi s srebrom kar zadovoljen te dni. :)

i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Gregor P ::

Ali je že prišel čas, ko se bo trend obrnil trajno in močno navzdol?

Finance: Cena srebra padla za dvanajst odstotkov
Padajoča vrednost evra je pripomogla k pocenitvi zlata in nafte, saj se je na njegov račun okrepil dolar. Dvanajstodstotnega potopa cene srebra, močan dolar ne more pojasniti
...
Včeraj se je od dopoldanskega vrha zlato pocenilo za 1,76 odstotka, v devetih in pol urah današnjega dne pa je cena najprej rahlo zrasla, zadnji dve uri pa znova pada in je izgubila še dodatnih 0,36 odstotka. Ob 9:30 uri je bilo za 31,1-gramsko unčo zlata treba plačati 1.494,25 dolarja, kar je bilo 2,12 odstotka manj kot včeraj ob istem času.

V evrih je cena zlata padla za 0,77 odstotka, na 1.050,54 evra za unčo.
...
Znova je strmoglavila cena srebra, ki je od dna okrevala za približno petino. Včeraj ob 9:30 uri je unča bila vredna 39,065 dolarja, danes ob istem času pa le še 34,184 dolarja oziroma 12,5 odstotka manj kot včeraj ob istem času.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Tilen ::

Zlat bik se je zaletel v steno?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

dirkalec ::

Zdravo. Imel sm 3000 evrov na banki, v letu sem dobil obrsti za 100E. Rad bi jih investirau v nekaj. Zlato, srebro, ... Prosim za pomoč.

kow ::

Microsoft, Krka.

dirkalec ::

Pa to me zanima zlat kovanec 31,1035 g stane 1 349,17 €, na njem je pa natisnjeno 100 evrov. Ne razumem. Zakaj samo 100 Evrov?

i386 ::

to je pač nominalna vrednost za vse evrske zlatnike... če ga kupiš pa v DBS stane pa nov okoli 230€ se mi zdi
za 1k€ se verjetno prodaja pa kakšna starejša izdaja.

Tilen ::

1 unča zlata za 230€? Optimist. Unča je danes na borzi 1279 EUR. Ja, to je 31,103 gramov.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

dirkalec ::

Ja sej to, zakaj je potem gor 100 evrov odtisjeno?
Link

robbe ::

Pač teh 100 evrov je nominalna vrednost kovanca. In ker je kovanec, ga lahko načeloma tudi uporabiš kot plačilno sredstvo v državi ki ga je izdala (Avstrija). Seveda zakaj bi šel to delat je druga zgodba... :)

Tilen ::

100 EUR je nominalna vrednost. Namesto da dobiš malo kepico zlata, katero mimogrede izgubiš, ti grejo na roko in naredijo kovanec (zlatnik) z neko nominalno vrednostjo. Ko boš prodajal, boš prodajal po ceni zlata, ne po nominalni vrednosti. Enako, kot če bi kupil. Nominalna vrednost je določena zato, ker lahko ti kovanci služijo tudi kot plačilno sredstvo. Enako velja za kovance katere izdaja DBS. Če cena v zlatu pade pod 100 EUR, lahko ti s tem kovancem še vedno nekaj kupiš za 100 EUR.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Furbo ::

Zakaj pa na ničvrednem roza papirju piše 500€?

Ta cifra na zlatniku da kovancu samo nominalno vrednost, kar ga ustoliči kot denar, kar za seboj potegne razne zadeve.

Pri zlatnikih je važna samo teža, čistoča in likvidnost. Slovenskih se izogibaj, kupuj standardne naložbene srebrnike ala Avstrijske Dunajske filharmonike, Kanadske Javorjeve liste in Ameriške Orle, pa naj bodo srebrni ali zlati.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Konlov ::

Kaj pravite na V&D zlato. 700€ daš da ti urejajo hrambo ipd...

Furbo ::

Koliko ton ga pa misliš imeti, da ga je treba dati komu hraniti?

Američani imajo lep rek 'if you don't hold it, you don't own it'.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fosil ::

Raje si najemi sef na kakšni banki, letni najem je od 40€ naprej.
Tako je!

Matej_K ::

Sem hotu vzet V&D ampak me je takrat zmotil (nisem imel) začetni strošek. Drugače pa po takratnih(leto nazaj) izračunih si pri njih dobil največ in kakovostno.
... .. .

mat xxl ::

Kako ste naivni, kako pa sploh veste, da oni imajo vse to, kar naj bi imeli, verjamete njim na besedo in njihovim besedam. Mislim, da če že potem raje fizičnega .....še najbolje pa kar vse sproti zapraviti.....

Matej_K ::

Sej ti tut omogočajo da zlato dvigneš...
... .. .

T0RN4D0 ::

Ja, pri meni tudi lahko kupite zlato, doplačate 700€ in ga vzamete. Ali pa ga pustite pri meni. 8-)


Lepota zlata je med drugim tudi to, da imaš dejansko eno realno valuto v rokah, tudi če gre kaj prav nagravžno narobe. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

gslo ::

se opravicujem ker hijackam temo, me pa zanima glede prodaje zlata.. a je kaksna razlika med resnejsimi firmami kot je moro.si ali tem burek-zlatarjem, ki so se razmnožili po centru LJ?

al ti vsi izplacajo pac tolk kot je svetovni tecaj in tle ni ravno nekih odstopanj? imam namrec nekaj 5 in 10g ploscic, pa bi se morda kaksne ze znebil..

Tilen ::

Daleč pod svetovnim tečajem seveda. Kako pa misliš, da preživijo? Razlika cca 5% ali več. Odvisno od situacije. Povprašaj malo na finance.si forumu kako je Moro imel zaradi bogatije zaprto, ljudje so pa hoteli masovno prodati. So želeli tudi po 10% marže ipd.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

gslo ::

sej to mi je jasno. isto stvar prodam ceneje kot bi jo kupil. pač sta 2 tečaja (za nakup in prodajo). od mene lahk kupjo 5g ploščico po svetovni ceni 204e, prodajali jo bodo za 234e. no, če bi kdo rad profitiral 14e, mu jst svojo ploščico prodam za 220e. :P pa bova oba zadovoljna. :))

Furbo ::

gslo je izjavil:

se opravicujem ker hijackam temo, me pa zanima glede prodaje zlata.. a je kaksna razlika med resnejsimi firmami kot je moro.si ali tem burek-zlatarjem, ki so se razmnožili po centru LJ?

al ti vsi izplacajo pac tolk kot je svetovni tecaj in tle ni ravno nekih odstopanj? imam namrec nekaj 5 in 10g ploscic, pa bi se morda kaksne ze znebil..


Razlika je OGROMNA. Vsaj če imaš likvidno zlato (naložbene zlatnike in palice) v tem primeru, ti Moro plača precej več kot tisti poulični nateguni.

Če imaš lomljeno zlato, te nategne vsak.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

rezator ::

Pozdravljeni.

Kje kupiti v slo zlato in srebro? Moro ali elementum?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Tilen ::

Pri ugodnejšem ponudniku.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Furbo ::

rezator je izjavil:

Pozdravljeni.

Kje kupiti v slo zlato in srebro? Moro ali elementum?


Zlato v Moro, jemlji zlatnike npr z Dunajskim Filharmonikom ne moreš faliti.

Srebro se precej ceneje kot pri Moro/Elementumu dobi kje drugje, ker je pri nas obremenjeno z 20% DDV.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kow ::

kow je izjavil:

Microsoft, Krka.


Sem kar zadel.

MoRp ::

Tilen ::

kow je izjavil:

kow je izjavil:

Microsoft, Krka.


Sem kar zadel.


Upam, da si dovolj kupil.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kow ::

Eh, kje. Financne nasvete je lazje deliti drugim :)

Tilen ::

Za pravo ceno, vsekakor. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

BCSman ::

A srebrnike se najbolj splača kupovat v Nemčiji, ker tam te zadeve niso obdavčene? Je možno naročit po pošti brez da te kak durs obišče?

Tilen ::

Zakaj srebrnik ne bi bil obdavčen v Nemčiji? Seveda je.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mat xxl ::

Sem pa opazil, da so cene te dobrine na Dunaju, kar nekaj boljše, kot pri Moru v slučaju nakupa, če pa prodajaš pa niti ne .......
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

denar ali zlato? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18346605 (16290) DeusB
»

Varčevanje denarja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5313590 (10327) Invictus
»

NaloŽbeno zlato (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6522670 (16661) Furbo
»

Varno oplemenitenje denarja. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815407 (13261) c3p0
»

10.000€ na 3 leta - varna nalozba

Oddelek: Loža
305362 (3567) Furbo

Več podobnih tem