» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
16 / 22
»»

LightBit ::

A tole si probal:
If you face unmet dependencies error during installation, use the following commands to install winehq using aptitude.

sudo apt install aptitude
sudo aptitude install winehq-stable


Za backup: https://clonezilla.org/

luky ::

Fantje jaz pa prosim če kdo ve kako v Debianu-10 nastaviti, da vedno ostane stranska vrstica z ikonami vidna (kot pri Ubuntu). Ne najdem nikjer opcije in se mi za vsako opravilo nazaj skrije, da moram na vrhu kliknit, da se pokaže.

Hvala.
luky!

asaxyxas ::

Namestil Ubuntu 18.04 namesto Xubuntu in vse deluje (CPU temperatura, ISO Mount program, Wine 5.0 itd.).

Zvezdica27 ::

ljubi jezus kaj delate...

luky: Debian ni eden... kateri DE imaš? Imaš posebno orodno vrstico (kot tint2)?

luky ::

@Zvezdica27

Imam Debian Buster 10.3.
luky!

Zvezdica27 ::

katero namizje, če se windowsko izrazim, kateri Desktop environment (ali WM, windows manager pri parih) - openbox, xfce, lxde, gnome, kde... jih je po moje kakih 50 ;) ALi si morda v CLI in nimaš sploh x ;)

ali pa daj printscreen namizja sem in bomo videli. Ta glavne bomo že prepoznali

zz

aja sem se narobe izrazil: debian je seveda eden, pod pokrovom, pokrovi so pa različni, torej kako zgleda, my bad
zz

Zgodovina sprememb…

Ozric ::

Zvezdica27 je izjavil:

Imaš posebno orodno vrstico (kot tint2)?

Tint? Hec. Še za DE ne ve katerga fura...

luky ::

Namizje je Gnome.
luky!

Ozric ::

luky je izjavil:

Namizje je Gnome.

Preveri setingse v dash to dock extensionu

https://askubuntu.com/questions/792180/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

luky ::

@Ozric
Hvala je pomagalo. SEdaj se je menu pinal na levo stran.
luky!

Ozric ::

luky je izjavil:

@Ozric
Hvala je pomagalo. SEdaj se je menu pinal na levo stran.

Kul. Gnome kot Gnome pač ;) .,odvisen od extensionov. Več kot jih je, slabše laufa.

Zvezdica27 ::

hehe. So true, so true.

PARTyZAN ::

Na plasmi teh težav ni, ker ne rabmo extensionov ;>

Ozric ::

PARTyZAN je izjavil:

Na plasmi teh težav ni, ker ne rabmo extensionov ;>

Da ne pozabmo še en bloat omenit, hehe

PARTyZAN ::

Kakšen bloat pa? Gnome ima več kot enkrat višjo porabo spomina. Tega se zavedaš, ne? :)

asaxyxas ::

Ali so te gonilniki v redu?



Kako namestim wxWidgets 3.x v Ubuntu 18.04?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

Ozric ::

PARTyZAN je izjavil:

Kakšen bloat pa? Gnome ima več kot enkrat višjo porabo spomina. Tega se zavedaš, ne? :)


Seveda. Res je, KDE je postal precej manj požrešen kot poprej. Preferiram standalone openbox, prosim za razumevanje ;)

Zvezdica27 ::

openbox je najboljša stvar pod soncem, če se mene vpraša, še otroci se ne pritožujejo, če se rodijo v to, hehe.

Kr2020: vsi gonilniki so OK. Lej, če nažigaš špile uporabljaj najboljšega. Če ne pa je popolnoma vseeno, odprtokodni bi morali biti malce slabši, sam so pa odprtokodni. Za Nvidio ne vem, kateri so boljši, žal. NIkdar nisem imel Nvidie. Takole ti bom rekel: poglej kak film, daj v sleep/hibernate, kak video test, glej če kje kaj reže sliko, kak mrk, ali screensaver dela al ne?... ali reboto dela? in uporabljaj tistega, ki ti dela najbolje. Ni druge kot praktični test. Aja - tudi nastavitve glej, kje so najbolj podrobne... Načeloma z novimi kerneli pridejo tudi boljši odprtokodni. V resnici pa če ne špilaš iger je popolnaoma vseeno. Žal sem bolj seznanjen z Intlom...

zz

Zvezdica27 ::

https://wiki.codelite.org/pmwiki.php/Ma...

tle imaš pa navodila za tvoj wxWidgets, se boš vsaj navadil z repozitoriji delati ali pa - še bolje in lažje - s synapticom

v glavnem, srečno kekec.

zz

PARTyZAN ::

Ozric je izjavil:

Seveda. Res je, KDE je postal precej manj požrešen kot poprej. Preferiram standalone openbox, prosim za razumevanje ;)


Razumem. Če že mora bit lightweight, potem sem jaz sicer bolj za tiling WMje - i3 mi je najbolj ljub. Sem bil pa pač mal sprožen, ker je "bloat" meme overused :P.

SlimDeluxe ::

asaxyxas je izjavil:

Namestil Wine 5.0 po tem vodiču:

https://tecadmin.net/install-wine-on-ub...

Kako naredim backup (sliko) Ubuntu sistema? Ali je kakšen podoben program kot Acronis za Windows?

Malo pozno ampak jaz uporabljam Macrium na USB ključku... Je free za personal use.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

polozweii ::

Ne prižge se Linux Mint.
Karnel panic - not syncing: VPS: Unable to mount root fs on unknown -block (0,0)

Ozric ::

polozweii je izjavil:

Ne prižge se Linux Mint.
Karnel panic - not syncing: VPS: Unable to mount root fs on unknown -block (0,0)


Posodobi initramfs in grub. Kako? Stric Google ti da nešteto zadetkov za tvojo težavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

mtosev ::

Eno hitro prasanje: Mal bi za foro namestil nek linux na usb 3 kljucek in bi bootal direkt iz usb 3 porta na prenosniku. Kljucek je 32gb sandisk. Kateri linux bi bil primeren? Ssd bi v biosu disajblal, da se mi kaj nezazelenega ne zgodi
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zvezdica27 ::

katerikoli. Jaz bi priporočal debian, ali celo ubuntu, ker je najbolj razširjen. V resnici pa je čisto vseeno. Kar si najbolj navajen.

Lahko tudi preprečiš mountanje ssd in ga sistem ignorira, lahko pa seveda to preko biosa rešuješ.

zz

mtosev ::

Ja ubuntu. Zdaj sn se spomnil, da je ubuntu celo uradno podprt na mojem prenosniku. Kaksen je performance osa kateri tece direkt iz usb kljucka?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Odvisno od ključka.

Če je dober, ni (velike) razlike napram SDD.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

lp,

v resnici imaš lahko USB SSD, zastopiš, pa zadeva leti. Osebno še nisem probal, sem pa s ključkom - nor dobro je delalo. Skratka, čimhitrejši ključek. To je šlo res naprej.

Seveda lahko tudi tako narediš, da je home še vedno na SSD, tudi če loadaš OS iz usb ključka.

zz

Master_Yoda ::

Eno pitanje: Pozna kdo kaksen Linux image viewer, ki ko kliknes next oz. previous gre na naslednjo/prejsnjo sliko po datumu/uri in ne samo po filenamu (to seveda nastavis v settingih)?
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

Gpicview gre, kolikor sem pogledal, samo po času...

zz

1player1 ::

Ali kdo mogoče ve, kakšna je možnost prenosa virusov s custom temami (npr.: GTK 3, app icons) za ubuntu?

mulc007 ::

V prenosniku sem že predlani DVD enoto zamenjal z diskom/caddy.
Ker bi disk potreboval sem caddy odstranil in namestil DVD enoto. Sedaj se linux ne odpre ker vidi da nekaj ni kot prej.
Caddy sem dal nazaj in Linux se je zopet normalno odprl.

Kako bi torej moral narediti da bi lahko odstranil caddy?

LightBit ::

Odstrani particije iz /etc/fstab ki se nahajajo na tem disku, ki si ga odstranil.

mulc007 ::

Odprem Computer,
mapo/disk od diska ki ga hočem odstraniti,
mapo etc,
v mapi se nahaja fstab v katerem piše to:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# file system mount point type options dump pass
# was on /dev/sdb1 during installation
UUID=8d6g5f17-af21-4d9c-a3821-e5a45bb281bc ext4 errors=remount-ro 0 1
swapfile none swap sw 0 0


Odstranim mapo fstab, vsebino mape, ali le določen del teksta-kateri?

LightBit ::

Očitno imaš OS na tem disku, ki ga želiš odstranit (ker je samo en disk v fstab).
Če je to res ga moraš na novo namestiti ali pa kopirati.

Kakšeno napako pa dobiš brez diska?

mulc007 ::

Če v Computer odprem HDD disk nameščen v prenosniku mi pokaže mape. Če pa hočem v Computer odpreti SSD (je v caddy) mi napiše Cant mount file.
Ali to pomeni da na prenosniku poganjam OS iz caddyija?

Ne spomnim se kaj je pisalo ob napaki brez diska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

LightBit ::

Ne vem.
Probaj še enkrat brez pa povej kaj ti napiše.

mulc007 ::

error: no such device: 8d6g5f17-af21-4d9c-a3821-e5a45bb281bc.
error: unknown filesystem.
Entering rescue mode...
grub rescue> _

LightBit ::

Ja, potem je nameščen na disk ki ga hočeš odstraniti.

mulc007 ::

Ko sem potem hotel odstraniti disk v prenosniku, se ob prižigu ni pokazalo drugega kot utripanje črtice.

Zvezdica27 ::

živ,

tudi če bi se fstab sklicaval na ta disk (interni diski niso stvar fstaba, mimogrede, tako da to je glup nasvet - fstab je za mrežne diske, za mountanje na bootu), bi se samo zakasnil tvoj disk explorer. Računalo bi bootalo,mrežnega sklica prek fstab pa ne bi videl.

Torej, tvoj disk na caddyju je povezan z bootom - ali je gor samo grub ali pa cel sistem.

V bistvu imaš sedaj težjo in lažjo rešitev. Lažja je reinstall, s tem da pač home preneseš in imaš cca 2 uri dela, da je vs eporihtano + nov sistem (drugič pa pazi, kam namešča stvari). Težja rešitev je chrootanje (oziroma brez tega, saj v sistem prideš) in prenos vsega... to še nisem delal... niti ne vem, če se da, najbrž se...

zz

daj nalimaj v delujočem sistemu printscreen od gparted in information okence za vse diske in ti bomo povedali kje je kaj. Pa gremo od tam naprej.

zz

Zgodovina sprememb…

mulc007 ::

Odločil sem se da bom raje na novo inštaliral OS.

Notranjost prenosnika se zelo greje in posledično tudi disk.
Lani sem poskušal inštalirati OS na disk v caddyju, ampak v primeru če tudi v prenosniku ni bil nameščen disk, ni šlo.

Pomislil sem da bi v caddy namesto diska priklopil podatkovni+napajalni kabel in imel disk nameščen zunaj prenosnika, vendar zaradi v prejšnjem odstavku omenjene težave ne bo delovalo.

Načeloma lahko kabel priklopim tam kjer je v osnovi disk. Disk bi bil s tem nameščen zunaj. Prenosnik itak služi le kot stacionarni.

LightBit ::

Zvezdica27 je izjavil:

interni diski niso stvar fstaba, mimogrede, tako da to je glup nasvet - fstab je za mrežne diske, za mountanje na bootu

Seveda je fstab tudi za interne diske (/, swap, ... je vse tam notri). Vse kar se mounta ob mountu je v fstab (razen "/" se pred tem read-only mounta iz logičnih razlogov).

Ker ima / na tistem disku do problema pride že v GRUB-u (lahko vidiš da gre za isti UUID).
Torej odstranitev iz / fstab-a ne bo pomagala. Sem upal da je kaj drugega na tem disku, zato sem to predlagal.

Zvezdica27 ::

hm. Bom prav probal če so vsi interni diski v fstab, torej, če je to mus in kaj je, če ga ni. skoraj 100% sem, da fstab ni ključen za videnje notranjega diska. Seveda so not swap in efi ampak delati bi moralo tudi če ni. Bom danes.

zz

LightBit ::

Imej Live USB pri roki. ;)

Zvezdica27 ::

Ne, ne, dodal bom drugega, prej moram pocekirati kako se sistem na to odzove. Sam najdit moram prazen non boot disk

MrStein ::

df
fdisk -l

Pa boste lepo vidli, kje je kaj.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

PPPoE je podprt v Ubuntu (20.04) ?

V Network Settings ni za videti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

errhec ::

Zadnji odgovor na POVEZAVI.
dd

MrStein ::

Ah, konzola, Matthai bo spet jezen...

PS: Kdo je vprašanje ocenil z -1 ???
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
16 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177923 (46762) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224237 (159371) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182434 (148373) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134674 (97560) Icematxyz

Več podobnih tem