» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
15 / 22
»»

SlimDeluxe ::

mulc007 je izjavil:

- s sudo apt autoremove odstranim stare neuporabne stvari ki so se nalagale med prejšnjimi nadgradnjami? Ali se to vpiše samo enkrat in se potem avtomatsko odstranjuje, ali moram vpisati vsakič preden grem naredit nadgradnjo?

Ko boš delal kaj z aptom preko konzole (npr. nameščal nove pakete), ti bo v vednost izpisalo, da imaš stara neuporabljena jedra in ostale pakete, ki več niso potrebni. V ubuntu to izpiše tudi Software Updater.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Zvezdica27 ::

xfce ni okleščena verzija ničesar, sploh pa ne minta, pač pa enostavno svoje okolje, Desktop environment, DE, ki je pač simple. Tak je še lxde.

Potem pa imaš še milijon drugih okolij, vsako s svojo filozofijo - eni hočejo biti osx ali win (unity), drugi special (KDE), tretji hočejo biti standard (GNOME), četrti simple da bolj ne more bit (openbox, ki sploh DE ni ampak samo Windows manager, in še par ekstremnih pacientov)... Mate je samo eden od njih, tkaisto xfce.

Mint pa je "samo" distro, ki ima več okusov. Eden od njih temelji na DE, ki se mu reče Mate (nikdar probal).

Nadgrajevanje paketov je lažje preko CLI, vsaj zame
sudo apt-get update
sudo apt-ger dist-upgrade
sudo apt-get autoremove
včasih pa še clean, če se lih spomnim.

To naredim na 2 meseca enkrat. Če se mi da.

zz

mulc007 ::

Ko iz interneta shranim inštalacijski file za Linux Mint in ga preverim če ni slučajno kaj predelan, se izpiše to na sliki. Ne vem kaj bi moralo pisat, vendar se mi v obkroženem zdi sumljivo:







https://linuxmint.com/verify.php

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

SlimDeluxe ::

Saj piše na koncu vodiča :)
Note: Unless you trusted this signature in the past, or a signature which trusted it, GPG should warn you that the signature is not trusted. This is expected and perfectly normal.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Zvezdica27 ::

lp,

jaz še v lifu nisem preverjal downloada, če sem vlekel iz uradne strani... ne obremenjuj se s tem.

zz

HotBurek ::

77 posto je to, da ti fali korak "Authenticity check", kjer zloudaš "27DE ..." key in ga importaš (apt-key).
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

borča ::

Zvezdica27 je izjavil:

heh... saj res, geslo se seveda ne vidi ko tipkaš. naredi kar je rekel SloSlayer

Je uspelo! Hvala

Trenutno uporabljam Pop Os od System 76 in mi je ok. Ne razumem pa zakaj je nemogoče brez dodatnega softwera narediti predale za aplikacije. Potrebno je namestiti Gnome software.

Zvezdica27 ::

heh, imel sem sys 76 laptop, slaba podpora (neki crknilo). upam, da bodo tu bolj odzivni na forumih.

Lej, saj distrowatch piše, da je to obični GNOME, tako da,namesti in imaš za vedno, forumov na GNOME pa je tudi malo morje.

zz

borča ::

Niso ravno vzor kar se tiče podpore. Pisal sem jim preko TWiterja pa so me posllai na nek forum, ki je več ali manj mrtev.
Ne vem ,če se mi dozdeva vendar baterija na prenosniku dlje drži s tem os pa vse je že , kao, pripravljeno za gaming.
Da ne moreš programov v docke zložit je pa neumnost. Potrebujem nek Gnome software. V čemu je fora, da nekateri imajo ta app na Pop Os drugi pa nimamo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borča ()

Zvezdica27 ::

fora je v linux, neke vrste filozofija: okolje si naredi tako, kot želiš. Znaš več? sprogramiraj še za druge.

Če želiš imeti te docke, si jih namesti. Če ne ne. HOčeš kaj drugega - izvoli.

To je ta razlika, win in mas osx ne moreš, tle pa lahko karkoli. MInus je, da je hitro preveč izbire oz. scene, ampak v normalnih okvirih računalnik služe tebi tako kot ti hočeš, od prve ikone do zadnjega klika.

zz

borča ::

Všeč mi je Linux in želel bi malce več. Na žalost ne znam. Všeč mi je pa skupnost, ker ti veliko krat pomaga.

Zvezdica27 ::

ne znam lahko povemo drugače: če boš hotel se boš naučil. Žal ti za GNOME jaz ne morem pomagati, nimam časa, ampak googlaj in probavaj. Največ kar lahk narediš je, da si sesuješ okolje, vse pa se da popraviti (v recoveryju).

zz

mulc007 ::

Popravki Meltdown in Spectre

Vem le to da:
- je Intel bolj problematičen kot AMD
- je Intel s popravki bolj upočasnjen kot AMD
- so bili narejeni le popravki za določene (novejše) procesorje.

V Windowsu se te popravki verjetno vnesejo z update. Ali se v Linuxu tudi vnesejo skozi popravke?

Ali je res da delajo Meltdown in Spectre popravke tudi za nove procesorje ki šele prihajajo na trg?

LightBit ::

mulc007 je izjavil:

Ali se v Linuxu tudi vnesejo skozi popravke?

Ja.

Zvezdica27 ::

vse v zvezi s hardware je že v kernelih in se ne rabiš obremenjevati z ničemer. V najslabšem primeru moraš pognati update (da namesti nov kernel), če pa si res tečen in hočeš imeti prvi dan vse pa ročno namestiš novi kernel prvi dan (kar so 3 downlaodi in potem ena (ali tri) komande v terminalu in reboot).

Ne dela? Daš nazaj stari kernel (ki ga update ne odstrani mimogrede) in izbrišeš novega in si rešen.

Je pa vprašanje rabe ključno: praviš da je intel problematičen - ni res - za pisarniško delo je nadmočen, saj ima integriran GPU (ker neke hude grafe za igre ne rabiš v poslu). Tudi ta integriran GPU zmore vse kar res rabiš (recimo 4k video in podobno). Intelovi gonilniki so open source, kar pomeni, da ne skrivajo nič in da VEDNO delajo. AMD pa ravno kontra, težek boj da sploh kaj dela (recimo bumblebee), vse zaprto in cela drama namestiti karkoli, zaprtokodni in odprtokodni obstajajo.

zz

bf4ed ::

Če me spomin ne vara je prvi APU (integrirana grafična v procesor) naredil ravno AMD.
In trenutno imaš Ryzen 2200G, 2400G, 3200G, 3400G. Kateri so sigurno boljši od intelove variante.

Sam imam 2200G in 2400G oba na linux in deluje vse ok.

Zvezdica27 ::

ja, samo intel je takoj dal svoje driverje open source in tudi podpira razvoj gonilnikov,

https://www.intel.com/content/www/us/en...

dajo direkt v kernel v intelu (torej podpirajo linux) in user nima sploh težav. Običajni i3 i5 i7 tako ima vse kar rabiš, v vseh procih.

to sem mislil. User je free v smislu da je open source in da nimaš skrbi

zz

LightBit ::

AMD se je precej izboljšal glede driverjev na Linux-u. Zaprtokodnega so ukinili in so sedaj precej usmerjeni v AMDGPU odprto-kodnega. Morda so malo počasni glede novega hardwara.
Nvidia je pa še vedno "Satan".

Zvezdica27 ::

Super! Nisem vedel (sem na intlu zadnjih 10 let(

zz

nsa_ag3nt ::

Ima še kdo težavo, da pri zadnji verziji sambe win 7 pc v explorer -> network ne najde več linux (samba) pc-ja ? Prej ga je, samo je par minut iskalo.Wifi/lan, nima vpliva.
Problem se je pojavil na večih pcjih.

samba 2:4.11.0+dfsg-10


Če (iz win) pingam po ip/ali imenu ga najde, enako mi ponudi okno za vpis up.imena/gesla, če vpišem v explorer address bar \\ime oz. \\ip_naslov.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

nsa_ag3nt ::

smb.conf
local master = no
preferred master = no 

prva parameter je na privzeto na yes, dal na no ;
drugi parameter je privzeto na auto, dal na no.

Sedaj win explorer -> network najde takoj samba pc.

https://www.samba.org/samba/docs/curren...

local master
This option allows nmbd(8) to try and become a local master browser on a subnet. If set to no then nmbd will not attempt to become a local master browser on a subnet and will also lose in all browsing elections. By default this value is set to yes. Setting this value to yes doesn't mean that Samba will become the local master browser on a subnet, just that nmbd will participate in elections for local master browser.

Setting this value to no will cause nmbd never to become a local master browser.

Default: local master = yes

preferred master
This boolean parameter controls if nmbd(8) is a preferred master browser for its workgroup.

If this is set to yes, on startup, nmbd will force an election, and it will have a slight advantage in winning the election. It is recommended that this parameter is used in conjunction with domain master = yes, so that nmbd can guarantee becoming a domain master.

Use this option with caution, because if there are several hosts (whether Samba servers, Windows 95 or NT) that are preferred master browsers on the same subnet, they will each periodically and continuously attempt to become the local master browser. This will result in unnecessary broadcast traffic and reduced browsing capabilities.

Default: preferred master = auto
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

Ahim ::

bf4ed je izjavil:

Če me spomin ne vara je prvi APU (integrirana grafična v procesor) naredil ravno AMD.

Spomin te vara (ali se bolj verjetno: si premlad, da bi se spomnil): prvi x86 procesor z integrirano graficno je naredil Cyrix.

Ze prej je seveda mnozica razlicnih CPUjev generirala sliko (niso pa imeli vgrajenih namenskih sklopov za to).

bf4ed ::

To pa nisem vedel :P

No premlad ravno nisem...samo v tistih časih sem se zanimal za voodoo in TNT grafične.

killa bee ::

Dodal sem vnos v /etc/environment file in aplikacija je dodana to PATH in trenutno dela.

Nisem pa prepriačan da sem na pravi način dodan applikacijo to PATH ker na internetu nisem videl da se to tako dela.
Imam lahko kake težave ker sem dodal vnos v /etc/environment ?

a_borlak ::

Eno vprašanje, vezano na XFCE - autostart za aplikacijo ni problem, bi pa rad, da če uporabnik zapre to aplikacijo, da se slednja še enkrat zažene. Sicer je zadeva na Raspberryu, Remmina, skratka ne bi rad, da uporabnik pade v Linuxovo grafično okolje, ampak se mu remote session še enkrat odpre.

monikav ::

Zanima me če je kdo kdaj probal in na Macka naložil Linux-a. Pa kako je z ostalimi programi, ker me zanima če menjam macosx za kaj drugega na stari mašinci, če bi delovalo tudi potem hitreje. Ker sem slišala, da na starih računalnikih pc-jih ko se da kakšen linux gor dela malce hitreje :) brzinca pa to.
Samo potem verjetno kakšnega urejevalnika dokumentov ne bom mogla uporabljati, ali pa priljubljenih programov za oblikovanje ipd.

bf4ed ::

Če ti uspe linux gor spravit lahko delaš vse.
Urejevalnik dokumentov - LibreOffice
Oblikovanje? Inkscape, gimp

bosmla ::

Na eni stari masini so posdobili Linux mint 19.2 na 19.3 preko update managerja. Sedaj se nekaj zatika, pa "okraski" oken niso ok...
Skratka najraje bi popravil tako, da na frisno istaliram 19.3 (na drugo particijo) poinstaliram tistih par programov potem pa iz prve instalacije prenesem ... kaj? Home? oz katere mape tocno, da se ohranijo nastavitve programov?

Zvezdica27 ::

lp,

načeloma je vse v /home/user in pač na res frišen install bi lahko copy pastal čez.

za posamezne nastavitve: običajno v .config mapi (skrita mapa, ctrl+H da vidiš). Potem pa iščeš.

Seveda pa imaš lahko kaj nastavljeno globalno (običajno /usr/share/appname, občasno tudi kje drugje, recimo fstab je v /etc/fstab).

tle ni kaj, probaj in imej backup nekje odprt in boš kopiral not.

Še bolje bi bilo, da popraviš teme - najbrž so se ti samo teme podrle (kak GTK se narobe pogosto nalaga). Daj vse na default ozima novo 19.3 temo in bo vse ok

bosmla ::

^Hvala za .config. Ja teme sem probal popravit pa je po ponovnem zagonu vse isto... pa nekako se vmesnik na case malo ustavlja.
Saj je samo par programov, tak da raje na novo. Sem sicer cel home prekopiral pa ni bilo ok (po resetu je stalno spraseval za geslo in ostal na tem).

Zvezdica27 ::

ja, ni tako simple, je treba iti step-by-step, po programih. Sao copy paste ni vedno rešitev, sploh če tudi nove verzije programov deprecatajo kako funkcijo ali pa imajo kaj novega...

včasih dela, včasih ne. Rolling releasi imajo to boljš, tle pa je kot je. Sploh ne vem zakaj bi nadgrajeval, sitnosti je včasih več kot koristi, ko imaš enkrat sistem ko ti res dela in paše. Menjaš samo kernel in čao. Pa še to ne.

zz

bosmla ::

Hja nisem bil zraven, da bi preprecil nadgradnjo. Prej update manager ni ponujal nadgradenj. Sedaj pa seveda kar pricakujejo, da bo vse lepo spet delalo... seveda TAKOJ.

asaxyxas ::

Ali obstaja kakšen program za CPU temperaturo (Ryzen) za Xubuntu?

errhec ::

dd

Zvezdica27 ::

asaxyxas ::

Imam problem z PlayOnLinux. Ne morem namestiti ISO igre.

asaxyxas ::

Nobeden program za mountanje ISO slik ne deluje v Xubuntu. Noče mountati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

LightBit ::

asaxyxas ::

errhec je izjavil:

Seveda.


Ne prikazuje pravilne temperature za CPU. Imam Ryzen 3700X. GPU temperatura je pravilna.

Zvezdica27 ::

daj namesti lm sensors program in potem ti CLi pravilno vse izpisuje, ko hočeš. Lahko si potem namestiš podatke v ozadje, da ti lepo piše, recimo s tint2.

Za začetek pa lm sensors: sudo apt-get install lm-sensors
potem poženi, da se skalibrira
potem pa sensors in ti vse izpiše. Od tod lahko pipaš v programe, GUI itd... če nimaš lm sensors ti najbrž noben program ne bo prav delal.

zz

asaxyxas ::

Računalnik kar naenkrat zamrzne v Xubuntu 18.04 in 19.10 (med gledanjem filma itd...). Isti problem sem imel tudi v Ubuntu. Zvok še vedno deluje ampak miška preneha delovati in moram ponovno zagnati računalnik. V Windows 10 nimam tega problema. Kakšna rešitev?

asaxyxas ::

I had the same problem after updating from 16.04 to 18.04, RAM use gradually increasing until everything froze and I had to do a hard reboot. The solution was to choose light DM as the display manager. Install if not already installed.

sudo apt install lightdm

Then choose it

sudo dpkg-reconfigure lightdm

Follow the instructions on the screen, you will be given the choice of GDM3 or lightdm, select lightdm with the arrows and press return. I found that there was no longer a gradual increase in RAM usage after this change.



Ali mislite, da to deluje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

Zvezdica27 ::

lp,

težko reči. Lahko je karkoli. Najprej menjaj program... probaj z vlc namesto smplayer ali mplayer. Drugače pa, pri upgradanje se lahko zašteka kaj. Zato ne upgradaš sistema, samo update.

zz

LightBit ::

Če nimaš posodobljenega BIOS, najprej to naredi.

DustWolf ::

asaxyxas je izjavil:

Računalnik kar naenkrat zamrzne v Xubuntu 18.04 in 19.10 (med gledanjem filma itd...). Isti problem sem imel tudi v Ubuntu. Zvok še vedno deluje ampak miška preneha delovati in moram ponovno zagnati računalnik. V Windows 10 nimam tega problema. Kakšna rešitev?


1. če želiš da ti računalnik dela ne uporabljaj bleeding edge. Uporabi 18.04 dokler ne izdajo novega LTS Ubuntuja.

2. V windows 10 nimaš istega driverja za grafično kot v Linuxu ... torej katero grafično kartico uporabljaš?

3. LightDM in GDM sta programa za namizje. Slednja sicer uporabljata nekatere 3D funkcije ki pri tebi lahko da delajo težave (kot ti v Winsih lahko recimo Aero), ampak osnovni problem je v grafični kartici oz driverjih.

LightBit je izjavil:

Če nimaš posodobljenega BIOS, najprej to naredi.


Jap, če bo posodobil BIOS pa ne ve kaj dela, ne bo več imel delujočega računalnika. Problem solved.
http://www.juresah.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DustWolf ()

LightBit ::

DustWolf je izjavil:

Jap, če bo posodobil BIOS pa ne ve kaj dela, ne bo več imel delujočega računalnika. Problem solved.

Posodabljanje BIOS-a je žal zadnje čase obvezno. Sem imel težave z zmrzovanjem in nov BIOS je to odpravil. Sicer težko kaj zaserješ (kabla ne smeš ven potegnit ko falsha).
No glede na to da zvok še deluje, verjetno ni to problem.

asaxyxas ::

Ne morem namestiti Wine 5.0 v Xubuntu 18.04.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

asaxyxas ::

The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
winehq-stable : Depends: wine-stable (= 5.0.0~bionic)
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.

LightBit ::

Ali rabiš prav 5.0.0?
Tista iz Ubuntujevih repozitorijev se bo verjetno namestila.

asaxyxas ::

Namestil Wine 5.0 po tem vodiču:

https://tecadmin.net/install-wine-on-ub...

Kako naredim backup (sliko) Ubuntu sistema? Ali je kakšen podoben program kot Acronis za Windows?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()
««
15 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177700 (46539) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194223796 (158930) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182068 (148007) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134380 (97266) Icematxyz

Več podobnih tem