» »

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave

««
12 / 22
»»

Ozric ::

Zvezdica27 je izjavil:

a za pkexec je treba še policyje rihtat? Pa kako, če imaš default install (dobro, upgrade) - to bi moralo delat out of the box.


Ja, na uporabniku je, da popedena zadeve ...

Zvezdica27 ::

dude... to bom moral še jaz googlati in se učiti, kako bo nek amater to uredil?

ne bo.

vedel bo da je posebna komanda za superuserja. do zdaj sta bili dve opciji, sudo ali gksudo (če pustimo su ob strani). Pa dobro, gksudo ne dela, o pkexec ne bo noben slišal sploh, saj niti jaz za to nisem vedel, pa se imam za nekega bolj advanced userja, samo kaj ko ne visim cele dneve na forumih.

Aja, pkexec ne dela. SAj ne ve zakaj ne - ker to za policy ne piše nikjer, moraš spet googlati.

dajmo sudo.

saj 90% ne bo težav, samo tistih 10% pa bo veličasten zaplet, ker ne hodo pisali -H

nima veze.

zz

Ozric ::

@Zvezdica27

Ok, dude.

SlimDeluxe ::

Če kdo rabi, insync, Google Drive klient ki deluje na Linuxu, je 75% off oz. 7,5€ za Prime licenco.
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

kornilov ::

Prosim za pomoč. Uporabljam Ubuntu 18.04 LTS. Vsako besedilo, ki ga označim se avtomatično kopira. Kako lahko to izklopim? :O

errhec ::

Imaš kufper clipboard addon ?

Nekateri poročajo da jim je priklop druge miši pomagal.
dd

mulc007 ::

Na prenosniku imam linux. Zamenjal bi disk in naložil windows. Zanima me če bi se OS ob menjavah diskov dlje prižigal (če bi BIOS zaznal spremembo diska in bi zato potreboval več časa za premlevanje) ?

Zvezdica27 ::

kornilov:

to je feature linux: vsako označeno besedilo gre v copy.

Torej imaš ctrl-C in označevanje. Prvega prilepiš s Ctrl-V, drugega vedno z miškinim klikom (srednji gumb). TO je SUPER !!! In to je v linux vgrajeno, jaz samo to še uporabljam.

Mulc: nič dlje ne bo, pač morda bo kaka milisekunda razlike, samo naredi.

zz

polozweii ::

Vprašal bi tudi kaj vse je potrebno napraviti v Linux Mate v primeru uporabe in življenske dobe SSD diska.
Pri Windowsu se naprimer v biosu nastavi AHCI in potem znotraj windowsa še Trim. Obstajajo še več nastavitev ki niso toliko pomembne.

Kako je s tem pri Linux Mate? Je več dela? Obstajajo navodila/ postopek v slovenščini?

mulc007 ::

imam občutek da ima le malo ljudi linux.

carota ::

polozweii je izjavil:

Vprašal bi tudi kaj vse je potrebno napraviti v Linux Mate v primeru uporabe in življenske dobe SSD diska.
Pri Windowsu se naprimer v biosu nastavi AHCI in potem znotraj windowsa še Trim. Obstajajo še več nastavitev ki niso toliko pomembne.

Kako je s tem pri Linux Mate? Je več dela? Obstajajo navodila/ postopek v slovenščini?

Že cca 5 let imam SSD v kombinaciji z Ubuntu in nisem nič nastavljal. Deluje brez težav, pa je 8h+ dnevno v uporabi. Samsung 830 EVO mislim, da je noter, 250 GB.

Zvezdica27 ::

lej, ne rabiš nič. Vse kernel naredi.

Če pa hočeš - boš pa se poglobil v forume in z raznimi nastavitvami pridobil točno 0,05% pohitritve.

Ne kompliciraj.

zz

mulc007 ::

Ne gre se mi za hitrost ampak da na disku ne bo odvečnega kopiranja in s tem krajše življenske dobe diska.

Rad bi da je vsaj Trim vklopljen ampak ne vem kako to bpreverim. Bom še enkrat probal pogoglat mogoče bo jutri več sreče.

BCSman ::

Hmm default file manager PCMan v Lubuntu-ju sploh ne kaže hitrosti kopiranja datotek, ko kopiram nekaj na usb ključek. Kako so tako osnovno funkcionalnost lahko spustili? V win10 je še celo graf zraven.

mulc007 ::

Ali se da ISO sliko prenesenega Linuxa preveriti tudi v windowsu?
https://linuxmint.com/verify.php

Zvezdica27 ::

mulc:

seveda, sumcheck dela povsod, pogooglaj, kako to na win narediš

BS man: po moje to lahko kako vključiš s plugini, malo pogooglaj

mulc: https://askubuntu.com/questions/897442/...
in če googlaš še milijon drugih strani, je očitno od kernela 3.9 naprej TRIM vključen. Lej... jaz mam SSD par let, trim gor ali dol... dela. Prej bom računalo stran vrgel kot pa bo to težava. Hardware zadeve pridejo v linux ali prve od vseh sistemov (usb3) ali pa malo kasneje (grafične in trim). Ampak pridejo. Updataj na nov sistem in nimaš kaj misliti, kako preveriti za trim pa imaš v linku.

zz

mulc007 ::

Še to me zanima kako se linux pripravi na USB ključ da se potem iz njega inštalira na disk.
Windows ima to enostavno rešeno tako da se iz microsoftove strani shrani na usb ključ in že je pripravljeno.
Kako je s tem v primeru linuxa? Včasih sem uporabil nek majhen programček katerega ime sem že pozabil. Je še vedno potrebno delati na ta način?

BivšiUser2 ::

https://www.linuxliveusb.com/ ali iso+rufus (oz. mogoče celo isoburn (winKey+r)+iso slika.)
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

errhec ::

Za USB namestitevso dobri Rufus, unebootin, Universal USB installer.
dd

BCSman ::

Inštaliram Pinto (painter za linux, ker očitno na lubuntuju ni ničesar po defaultu nameščenega) in ob koncu instalacije namesti še cel kup nekih certifikatov. Razlaga?
 pinta

pinta

SloSlayer ::

Pinta uporablja platformo mono, ki je open-source implementacija Microsoftovega .NET-a in le ta uporablja svojo shrambo za certifikate. Tukaj se ti ob inštalaciji niso namestili nobeni novi certifikati, le obstoječi so se prenesli tudi v mono-jevo shrambo.

Zvezdica27 ::

mulc:
https://askubuntu.com/questions/372607/...

tu so navodila za pripravo USB ključka z dd, jaz vedno delam tako. Pred tem odmountaj ključek, pa lepo je, če je prej prav sformatiran, saj ti vse piše.

Pa glej, da ne boš dd svoj disk, hehe, tud to se da narediti ;)

zz

mulc007 ::

Formatiral bom Linux zato sem v vtičniku Tab Session Manager (Mozilla firefox) , exportiral sejo.
Ko sem potem za vsak slučaj poskusil to še importirat, je reklo da je uspelo. Vendar ko pogledam v Tab session manager, tam seje s tem imenom ni.
Seja ima končnico .json.

polozweii ::

Danes sem po dolgem času na Linux Mint sprožil osveževanje. Ko sem prišel nazaj na PC je bilo gor sporočilo da nečesa ni moglo naložiti iz interneta. Računalnik sem ugasnil in prižgal. Gesla ni več prijelo. Kaj sedaj?

opeter ::

errhec je izjavil:

Za USB namestitevso dobri Rufus, unebootin, Universal USB installer.


Kaj pa kakšen Tuxboot? Ali pa se je tukaj razvoj ustavil?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

polozweii ::

To je bil odgovor na vprašanje iz leta 2018.

Zvezdica27 ::

kakšno osveževanje?

Sistem boš lahko rešil iz roota, moral bi biti enablan (če bazira na ubuntu). To se naredi tako, da zbootaš sistem v recovery in potem v root shell.

Ampak pol boljš da veš kaj delaš ker od tu pa ni več rešitve. Če boš reševal sistem, potem še chrootaš vanj. Googlaj, sicer je zakomplicirano, a so vodiči za to.

zz

polozweii ::

Pravkar sem se poslužil Live USB in pobral uporabne fajle ker bom disk raje sformatiral in na novo naložil OS. Za rootanje se ne bom odločil.
Potreboval bi le še (ne vem kako se temu reče) kupček spletnih strani ki sem jih imel v enem oknu Mozilla stalno odprte, da mi ni bilo potrebno vsakič posebej brskati odpirati. Da se mi strani ne bi izbrisale, računalnika nisem prižigal ampak le dajal v stanje pripravljenosti. Vem, lahko bi uporabil Session Manager ali kaj podobnega ampak zaenkrat še nisem. Ali so kakšne možnosti da brez težav pridem do tistega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Zvezdica27 ::

ni treba nič "rootati". In ni to noben bavbav, root je del samega sistema.

Pojdi v recovery in probaj samo tole:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get autoremove
sudo passwd tvojusername - tu si zamenjaj geslo
sudo reboot now

...aja...

saj si v root shellu... vse komande brez sudo napiši

Če je vmes kak error, ga napiši.

Nova namestitev ti bo vzela čisto enako časa, naučil se pa ne boš čisto nič

še vedni nisi povedal, kaj točno si delal.

polozweii ::

V recovery grem iz predvidevam iz Linuxa ki je nameščen na disku in ne na tistemu na USB ključu.
Ne vem na kakšen način pridem notri. (ubuntu)

Po dolgem času sem vklopil osveževanje Linuxa (naložijo se nove stvari) Zajamralo je da nečese ne more dobiti iz interneta. Potem sem računalnik ugasnil in prižgal-logirati se nisem mogel ker geslo pravi da geslo ni pravo.

polozweii ::

Po dolgem času sem vklopil osveževanje Linuxa (naložijo se nove stvari) Zajamralo je da nečesa ne more dobiti iz interneta. Potem sem računalnik ugasnil in prižgal-logirati se nisem mogel ker geslo pravi da geslo ni pravo.

Ne vem kaj sem naredil da se je sedaj na začetku odprla možnost za naslednje tri različice recovery mode:
Linux Mint 4.15.1.45.generic (recovery mode)
Linux Mint 4.15.1.43.generic (recovery mode)
Linux Mint 4.15.1.20.generic (recovery mode)
Izbral sem srednjo različico-43.
Potem se je odprla druga stran s štirimi variantami ki so se večkrat pojavile predvsem ko sem po trdi ugasnitvi zopet prižgal laptop:
Izbral sem prvo klasično možnost: Linux Mint...
Druga možnost je imela vmes Advanced settings ali nekaj podobnega.
Kako sta bili poimenovani tretja in četrta se ne spomnim ker so bil vmes številke in znaki.

Potem se je pojavilo okno za logiranje in zopet se nisem mogel logirati ker da je geslo napačno.

Ozric ::

@tschuss Chroot-aj z USB-ja, updejtaj sistem in grub.

Zvezdica27 ::

jao jao...

pri zagonu drži shift. Potem dobiš spet oni meni, seveda bootaj z diska, ne z USB.

Izberi recovery. Potem izberi drop down to root shell.

Potem se poigraj z mojimi ukazi. Pišem jih polno, četudi v root shellu ne boš rabil sudo, za drugič.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get autoremove
sudo passwd tvojusername - tu si zamenjaj geslo
sudo reboot now

Vse te piši brez sudo, ok?

Če karkoli ne bo delalo, je še ena komanda (ki napiši seveda pred rebootom, logično)

sudo apt-get -f install (to popravi, kar ti ni potegnilo dol). Ker boš v root shellu, je komanda brez sudo, torej samo apt-get -f install

Po tem bi ti moralo vse posodobiti, geslo boš imel zamenjano in bi moralo vse delati.

Če to ne bo delovalo, bomo sledili Ozricovemu nasvetu in chrootali v tvoj sistem. To pa pomeni, da boš bootal iz USB in se potem iz tega linuxa (naj bo isti, kot ga imaš na disku, da ne boš mel zdaj kak arch ali debian!) se kot ti logirali v (neaktiven) sistem na disku, štekaš? Mislim pa da to ne bo potrebno. Ampak to pol, ko probamo moje.

zz

Zgodovina sprememb…

polozweii ::

Ni šlo. Ali je možno da je poln disk?
Če izberem system-summary, med drugim pokaže naslednje:
Filesystem: /dev/sda1
Size: 229G
Used: 218 G
Avail: 0
Use%: 100%
Mount: /

Ne vem s čim bi napolnil disk saj sem ga uporabljal samo za surfanje. Linux sem naložil šele pred nekaj meseci.

Ozric ::

Odpri terminal, zaženi lsblk -f in prpopaj tu.

polozweii ::

kako naj odprem terminal če pa se ne morem logirati :)

Ozric ::

Kam si tipkal že prej omenjene ukaze? V shell a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

polozweii ::

po navodilih zvezdice sem šel v tako imenovan root shell.
Tam mi je že pri apr-get update javilo errorje in Failed to fatch Could not resolve..


Če je to drugo ime za terminal potem je rezultat tak:
NAME FSTYPE LABEL UUID MOUNTPOINT
sda
navzdol minus (znak)
sda1 ext4 3b910 bla bla- dolga besednoštevilčna klobasa
sr0

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Zvezdica27 ::

dobro, vsaj prišel si v svoj sistem. Mimogrede, zdaj se bomo poigrali.

Daj najprej malo pobriši zadeve. Disk je poln in morda zato ne more niti fetchati seznamov, prvič vidim kaj takega, najbrž je možno. Ja, lahko tudi iz LiveUSB seje, a dajmo iz CLI (root shell). Temu se reče terminal po domače (v grafičnem okolju imaš emulator le-tega, a pustimo detajle).

Da se kaj naučimo, ane?

V glavnem,v root shellu si na rootu diska (to je malo hecno poimenovanje, a tako je), prestavi se v svoj home:
cd home
ls (izpiše direktorije)
cd tvojusername (zdaj si v osnovni mapi tvojega userja, vse vezano nate je tu not, v rootu je splošno, sistemsko. Tako dela BSD/linux)
ls (izpiše direktorije)
cd downloads (ali Downloads, velike črke so pri linux pomembne)
ls
zdaj boš izbrisal kak film ali nekaj velikega:
rm imedatoteke.končnica oziroma rm -r imedirektorija Pazi na velike črke in če začneš pisati in pritisneš tab, ti pomaga izpolnjevati ukaz (ime datoteke recimo).

poleg lsblk -f pripopaj še sliko izpisa komande:
df
To nam bo povedalo kateri diski so mountani in polni.

potem še enkrat poženi
sudo apt-get update (slikaj izpis s telefonom)
in
cat /etc/apt/sources.list
cat /etc/resolv.conf

ZADNJE DVOJE NAM bo povedalo, kam se ti linux hoče povezati (to bomo videli že iz update, a vseeno). Torej, katere repozitorije ti gleda.

DNS na routerju nisi nič spreminjal (ker ti napiše could not resolve), torej mreža je ves čas ista, net ti na drugih telefonih itd dela normalno, tudi live USB sejo - si imel internet?

v glavnem, slikaj izpise in da vidimo. Tole se zdi zlahka rešljivo, povsem možno, da je samo disk preveč poln - kaj ga fila, bomo že našli.

A vse to ni razlog, da se ti ne bi mogel not logirati...


zz

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

še bolje za brisanje direktorija bo, pazi kaj brišeš ;)
rm -rf imedirektorija

filip007 ::

Ima še kdo probleme s snemanjem na USB ključ pod Linux, naprej kaže da je vse gor in da deluje, če kaj odprem, potem iztaknem USB ključ in vtaknem pa pokaže manjkajoče datoteke recimo podnapisi in samo 20% posnet film gor, ta USB ključ nima lučke potem bi vedel, če se je snemanje res končalo?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ozric ::

@Zvezdica27 "A vse to ni razlog, da se ti ne bi mogel not logirati..."
Najbrž DM, zakaj ne tty?

Zvezdica27 ::

filip: ja, v ozadju piše, to je write caching in zna biti nadležno. Če daš eject drive bi ti moralo opozoriti, kdaj lahko ejectaš, po tem je zapisano. Se zgodi. Če bi pa rad 100% pa se zapisuje s cp v terminalu ali pa... kaj jaz vem, morda kak drug filemanager to kaže? Sem prav zadnjič kopiral film, pa na polovici filma se nadaljuje risanka, ki je bila od ne vem kdaj prej gor, hehe.

Ozric: saj on hoče v sejo, torej v svoj DE oz. WM, kaj mu pomaga tty1? Je pa že boljš, da je v recoveryju... vsaj po moje.

zz

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

Ja, čakanje 5-10 minut, kaj drugega mi ne preostane, bom pa probal dobiti Corsair USB ključ, za tega vsaj vem, da ima lučko.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zvezdica27 ::

Očitno je tschuss obupal... škoda

zz

polozweii ::

če v root shell napišem CD HOME se ne zgodi nič (vem pa da bi v primeru Windowsovega DOSa s tem šel v mapo HOME )

Med igranjem po ostalih svareh je nekje napisalo: You don´t have enough space in var/cache/apt/archives

polozweii ::

popravek....

če v root shell napišem cd home se nič ne odpre. Izpiše se :bash :cd :home No such file or directory
Če vpišem samo cd ali pa samo ls, se ne zgodi prav nič. Pojavi se le nova vrstica root@admin-Lenovo:~#

Med igranjem po ostalih svareh je nekje napisalo: You don´t have enough space in var/cache/apt/archives

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Zvezdica27 ::

stari moj, kako ti ls ne dela... pa to enostavno ni mogoče...

pa cd home (morda cd Home?) enostavno MORA delati, ker je to BSD temelj celega BSD/linux sistema. Aja, velike črke so zelo pomembne - vse pisi z malo, CD HOME ne bo delal, samo cd home.

Daj potem pa iz live USB pobriši kak giga na svojem disku. Morda je to to.

Ker če pa si uspel stvar zavoziti (ali se je sama zaciklala) na to raven, da ti ls ne dela, potem pa tudi jaz svetujem reinstall. Samo probaj prej iz liveUSB kaj pobrisati, da tudi mi vemo, da linux počepne v tem primeru, če je disk absolutno poln

zz

Zgodovina sprememb…

Hexx ::

V primeru da se nahaja v /root in požene ls je popolnoma možno da je mapa prazna in da zadeva ne izpiše nič ane?

Za vrnitev v svoj home pa naj mogoče uporabi: cd ~username

dunda ::

Napiše naj "cd /home"
https://www.kacnje.eu
««
12 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061177875 (46714) poweroff
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194224170 (159304) Zvezdica27
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182376 (148315) Icematxyz
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134618 (97504) Icematxyz

Več podobnih tem