» »

V EU bomo reciklirali 45 odstotkov elektronike

V EU bomo reciklirali 45 odstotkov elektronike

Heise - Evropska unija bo prenovila devet let staro direktivo 2002/96/EC, ki predpisuje recikliranje potrošne elektronike v EU. Direktiva trenutno predpisuje, da mora vsaka država letno na prebivalca zbrati vsaj štiri kilograme odpadne elektronike za recikliranje. Ta določba je malo nenavadna, zato si že nekaj časa prizadevajo primerneje opredeliti zavezo k recikliranju elektronike.

Evropska komisija je v osnutku predlagala, da bi morala vsaka država ločeno zbrati 65 odstotkov vse elektronike, ki gre v promet. Evropski parlament je imel še smelejše cilje, saj so želeli delež dvigniti na 85 odstotkov, kar so izglasovali z neverjetno večino. Evropski ministri za okolje so nekoliko spravljivejši, saj je trenutno aktualni predlog zbrati 45 odstotkov elektronike ločeno za recikliranje, čez štiri leta pa bodo to povišali na 65 odstotkov. Prav tako so razširili obseg predpisa, saj se bodo po prehodnem obdobju ločeno zbirale tudi fotovoltaične celice. Sedaj morata Komisija in Parlament nov predlog še enkrat obravnavati o njem glasovati.

16 komentarjev

opeter ::

Mene zanima, kam se naj odvrže recimo pokvarjen mobilni telefon in podobna elektronika? Ker za te zadeve nimamo zabojnikov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

madmitch ::

Mercator center Šiška - SiMobilov kotiček pri trafiki. To bi bil eden, ki se ga spomnim takoj.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

gulfstream ::

Edino prav, ne pa zdaj ko se to izvaža na vzhod, tam pa konča v neki plitnivi pri Bangladešu...

Mene zanima, kam se naj odvrže recimo pokvarjen mobilni telefon in podobna elektronika? Ker za te zadeve nimamo zabojnikov.

Ker se zgornji odgovor nanaša samo na Ljubljančane (ne boste verjeli, ne živimo vsi tam), lahko povem da načeloma jemljejo to zastonj na vsakem zbirnem centru za smeti. Sam to šaro mečem v veliko škatlo v kleti, ko se napolni pa odpeljem tja.

commissar ::

evo za celo slovenijo, zbiralnice podjetja zeos

http://www.zeos.si/sl/domov/ravnanje-z-...

Zgodovina sprememb…

madmitch ::

gulf, jaz sem napisal to, kar vem. Predvidevam, da je podobno povsod po Sloveniji.

PS: a za elektroniko ne velja isto, kot za belo tehniko, da mora prodajalec vzeti staro robo, ko ti proda novo?
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

win64 ::

Simobil, mobitel sigurno ti vzameta rabljen telefon in ti podarita za telefon še kakšno nagrado ali popust.

Keyser Soze ::

Mene pa bolj firbec matra, kdo ti plača po kili, ko tja prineseč odpadno eletroniko ali kakšne druge vrste (sortiranih) odpadkov?

Ker tale jeba od komunale mi gre že rahlo na penis. Jaz bom sortiral, jim plačeval odvoz, ta gamad bo pa za profit prodajala "moje" sortirane odpadke.;(
OM, F, G!

Relanium ::

Keyser Soze je izjavil:

Ker tale jeba od komunale mi gre že rahlo na penis. Jaz bom sortiral, jim plačeval odvoz, ta gamad bo pa za profit prodajala "moje" sortirane odpadke.;(

Seveda, ka si pa mislil
V naših krajih mormo če piksne in konzerve prat (resno), potem pa plačevat odvoz.

Kak se mi smeji, ko so začeli papir krast

ingo ::

No za cigane sigurno vem, da odkupujejo železo za skoraj 2x večjo ceno kot dinos, pa še denar na roke dobiš, na dinosu moraš pa davčno dat, da pol davk plačaš! ;( Mogoče majo elektroniko tud že odkupujejo! :)

Pyr0Beast ::

Kaj 65%, 170% !!!
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Keyser Soze ::

Relanium je izjavil:

Seveda, ka si pa mislil
V naših krajih mormo če piksne in konzerve prat (resno), potem pa plačevat odvoz.

Kak se mi smeji, ko so začeli papir krast

A pa to vsi tako mirno sprejmejo? Meni nič, tebi nič? Nobenega upora občanov, nobene peticije, nič?
OM, F, G!

Mipe ::

Oče je odnesel rabljen CRT monitor ven med kosovne odpadke. Kmalu so prišli Romi, odrezali napajalni kabel in adijo.

Samo za baker v kablu jim gre, ne za elektroniko.

Relanium ::

Keyser Soze je izjavil:

Relanium je izjavil:

Seveda, ka si pa mislil
V naših krajih mormo če piksne in konzerve prat (resno), potem pa plačevat odvoz.

Kak se mi smeji, ko so začeli papir krast

A pa to vsi tako mirno sprejmejo? Meni nič, tebi nič? Nobenega upora občanov, nobene peticije, nič?

Naj bi jih, jaz še ene piksne nisem opral in je tud nikol ne mislim dokler kasirajo,
mat še ma neko veselje ločevat, občani pa nič za videt da bi kaj blo, nevem, ker se bolj bojijo da bojo začeli vagat smeti,
s čemer že dosti časa grozijo

MrStein ::

Hmm, v nemški oddaji o reciklaži so svetovali, da se odpadki (konkretno na posnetku je bil plastični kozarec za jogurt) ne perejo doma, ker se v centru operejo z dosti manj porabljene vode.
Kaj se pri nas gredo, pa je verjetno drugo vprašanje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

šernk ::

nevem, ker se bolj bojijo da bojo začeli vagat smeti,
s čemer že dosti časa grozijo


ufff potem se jih bo pa veselo začelo zažigat spet, to je pa šele katastrofa, ko ti bodo vsi plastiko itd. kurli 8-O
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

gulfstream ::

Hmm, v nemški oddaji o reciklaži so svetovali, da se odpadki (konkretno na posnetku je bil plastični kozarec za jogurt) ne perejo doma, ker se v centru operejo z dosti manj porabljene vode.
Kaj se pri nas gredo, pa je verjetno drugo vprašanje.

Seveda, ker Nemec gleda malo širšo sliko kot mi balkanci, kjer je važno izključno kako kvalitetno orubiti nekoga.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropska direktiva o avtorskih pravicah dokončno pod streho

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
307985 (5799) Matevžk
»

Nemški mediji: večina Evropejcev za celoletni poletni čas (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9620437 (16321) gendale2018
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15636617 (29946) Vajenc
»

kje je fora, da moram ločevat smeti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734072 (30573) mikic007
»

Mikrovalovi spreminjajo gumo in plastiko v nafto in plin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
25922285 (16326) Pyr0Beast

Več podobnih tem